LEIDSCH DAGBLAD PTT-topman lokt boze reacties uit Rietkerk trekt plannen lagere pensioenen in Voor een tientje véél wijzer Rechter verbiedt omslag pseudo-almanak Mr. Wiarda naar Amsterdam? Bonden bereid met minister te praten over jeugdwerkplan Verzet van amateurs tegen 'gouden handdruk Rijvers Brand in meubelfabriek Artifort Grote partij marihuana onderschept NICARAGUA LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 6 NOVEMBER 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37545 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel nrs. zie odofon 'Hazerswoudse uitgeverij zaait verwarring' tingontduiker mag van buiten niet als twee druppels water lijken op de belastingalmanak van Elsevier. Daarom moet de Hazerswoudse uitgeverij Mondria de almanak uit de handel nemen. Hetzelfde geldt voor de prospectus waarin de almanak wordt aangeprezen. Ook advertenties waarin de almanak in zijn huidige vorm wordt getoond zijn uit den boze. Dit bepaalde de president van de Haagse rechtbank, mr P.A. Offers, vanmorgen in kort geding. Else vier had Mondria voor de rechter gedaagd omdat het auteursrecht zou worden geschonden. Het om slag van de pseudo-almanak moet worden verboden, zo stelde Else vier. Mr Offers komt aan deze eis tege moet, maar laat de auteursrechten daarbij buiten beschouwing. De almanak van Mondria is volgens hem onrechtmatig, omdat er node loos verwarring wordt gezaaid bij het publiek. Elsevier heeft daar schade van te duchten, aldus de president. Volgens Offers is het voor het slagen van Mondria's grap niet no dig het omslag van Elsevier na te bootsen. Er zijn meer belasting- boeken in de handel en die zien er allemaal verschillend uit. Naar het oordeel van de president heeft Mondria alleen maar willen profi teren van de bekendheid van Else vier bij het publiek. Binnen drie dagen moeten alle exemplaren die al bij de afnemers zijn, worden teruggenomen. Op overtreding van de verschillende verboden staan dwangsommen van tussen de 500 en de 2500 gul den per keer. Mr. J. Wiarda. Hoofdcommissaris in Utrecht gepolst AMSTERDAM (ANP) - De hoofd commissaris van politip in Utrecht, mr. J. Wiarda, is door Amsterdam gepolst voor een baan in de hoofd stad. "Er zijn gesprekken gaande met Wiarda", aldus burgemeester Van Thijn vanochtend, „over een functie in de top van het Amster damse politiekorps. De besprekin gen over de juiste plaats en inhoud van de functie zijn nog niet afge rond. De functie is onderdeel de nieuwe opzet voor een topstruc tuur van de Amsterdamse politie". Die reorganisatie betekent de overplaatsing van tenminste enke le honderden politiemensen in de hoofdstad, bedoeld om het korps dichter bij het publiek te brengen. Een van plannen omvat de oprich ting van wijkteams met veertig tot zeventig politiemensen. Er is steeds vanuit gegaan dat ook de top moet worden gereorga niseerd. Dat is de wens van de ge meenteraad en van de politiebon den. CDA en WD willen opheldering DEN HAAG - De fracties van CDA en WD in de Tweede Kamer willen op heldering van minister Smit-Kroes (verkeer) over de uitlatingen van de direc teur-generaal van de PTT, ir. C. Wit, ten aanzien van zijn werk- en woonplaats. Wit heeft de twee rege ringspartijen overvallen met de opmerking ergens tussen Zwolle en Amers foort te gaan wonen en 'dat een postbus in Groningen voor hem genoeg is'. 22 PAGINA'S Ir. C. Wit. UTRECHT (ANP) - De In dustriebonden van FNV en CNV verwachten snel door minister De Koning te wor den uitgenodigd om te zoe ken naar oplossingen voor het jeugdwerkplan, dat bonden en werkgevers in de industrie hebben opgesteld. Kiïminalsafari BONN, AMSTERDAM (GPD) Komend weekeinde komt in Amsterdam de eerste Kriminal- safari aan. Een groep van zo'n tweehonderd Duitse toeristen die onder leiding van drie gid sen hun ogen gaan uitkijken op de Wallen. Organisator is de in Amster dam wonende Leo Weber. ,Die naam heb ik niet zelf bedacht. Die komt uit Bonn. Toen ze me die naam voorhielden, heb ik hartelijk moeten lachen en pas later zag ik tot mijn schrik dat ze hem in sommige folders ook gebruikt hadden. Dat vind ik onverstandig, het lijkt er nu op alsof ik mijn geld verdien aan de kreperende junken van de Zeedijk". Volgens Weber is de naam Kriminalsafari veel te zwaar voor het lichtvoetige karakter van het arrangement dat hij in elkaar heeft gezet. Herman ter Balkt van het Amsterdamse VW noemt de plannen verbijsterend en onbe grijpelijk. 'Juist als je er alles aan doet om het voor de toerist zó aantrekkelijk mogelijk te maken, gaan ze op zo'n negatie ve manier publiek optromme len'. De bonden reageren hiermee op de oproep die de minister gisteren deed om verder te praten over het plan, dat in het slop is geraakt door tegenwerking van overheid en een aantal FNV-bonden. De beide in dustriebonden willen het plan in ieder geval in de komende cao-on derhandelingen in hun eigen secto ren zoveel mogelijk verwerkelij ken. Doel van het plan was volgend jaar 90.000 jongeren (alle school verlaters en daarnaast 20.000 lan ger werkloze jongeren) aan de slag te helpen door banen van 32 uur en uitbreiding van het aantal leer- en arbeidsplaatsen. De industriebonden zien in de oproep van De Koning een teken dat de minister nu alsnog bereid is om het industriejeugdplan op en kele punten tegemoet te komen. De bonden hopen daarbij vooral op overheidsgeld voor de mento ren die in het kader van het plan .voor de begeleiding van de nieuwe jongeren moeten worden ingescha keld. Hiervoor is in de industrie naar schatting 20 miljoen gulden nodig. Ook willen de bonden dat de mi nister de kinderbijslag voor jonge ren van 18 tot en met 20 jaar, die door het jeugdplan aan de slag ko men, omzet in een aanvullende uit kering. De Koning verwerpt het verwijt dat zijn eigen „Start-plan" (met loonkostensubsidie langdurig werkloze jongeren aan de slag hel pen) het jeugdwerkplan in de wie len zou rijden. 'Het is een misken ning van de moeilijke positie van juist deze groep', aldus de be windsman. Vrijdag bereikte de WD het compromis om een deel van de PTT-directie, inclusief Wit, naar Groningen te verhuizen. Volgens Vonhoff, commissaris van de ko ningin in Groningen, heeft minis ter Smit-Kroes aan het akkoord al snel een andere uitleg gegeven. En daarvan zou Wit nu dankbaar ge bruik maken door te beweren dat hij slechts twee dagen in Gronin gen en drie dagen in Den Haag zal gaan doorbrengen. De spreidingswoordvoerder van de WD, Pol de Beer, zei vandaag zeer verrast te zijn. "Nadat vrijdag het akkkoord over de PTT werd bereikt, is er kennelijk in het kabi netsberaad iets voorgevallen dat Wit aanleiding gaf deze opmerking te maken. Maar Wit heeft zijn uitla tingen in het openbaar gedaan en ik zal in het openbaar opheldering vragen". Ook het CDA is uitermate slecht te spreken over de uitlatingen van ir. Wit over zijn werk in Groningen. "Het kan niet zo zijn dat meneer 1\T' Wit daar een postbus heeft. De IMlCaragUaailSe naar aangewezen: Nixon in 1972 hoofddirectie gaat naar Groningen, en Reagan in 1980, beiden republi- dus de directeur-generaal ook. Ik kein. Volgens de allerlaatste opi- wil geen Liechtenstein-toestan- den", aldus drs. Huub Eversdijk, de spreidingsdeskundige van het CDA. Minister Smit-Kroes wilde giste ren niet ingaan op de aantijgingen van Vonhoff dat zij 'deloyaal en on betrouwbaar' zou zijn. Wel wil zij weten wat directeur-generaal Wit precies heeft gezegd. Zie ook pagina 9 Na tien jaar marxisme is de honger in Ethiopië ge bleven. PAGINA 15 Binnen acht jaar overal dezelfde bevolkingsboek houding. PAGINA 5 Sandinisten lijken grote overwinning te behalen in Nicaragua. PAGINA 7 Van Doorne Transmissie in Tilburg al 'bijna fail liet'. PAGINA 9 Ernie Brandts lonkt naar een plaats in de selectie van Michels. PAGINA 11 NEW YORKJD1XVILLE - Bijna 174 miljoen Amerikanen mogen vandaag hun stem uitbrengen om een nieuwe president te kiezen. Dat zijn er 10 miljoen meer dan in 1980 toen 86,5 miljoen Amerikanen hun stembiljet invulden. De eerste resul taten werden vannacht om 1 uur verwacht. In het gehucht Dixville Notch in de noordoostelijke staat New Hampshire had men het vanoch tend al snel bekeken. Kort na de opening van de stembus - midder nacht plaatselijk tijd, 6 uur Neder landse tijd - brachten alle dertig kiezers in een hotel hun stem uit. De groep bestaat uit 21 republikeinen, vier democraten en 5 onafhankelij- ken. Reagan kreeg 29 stemmen en zijn tegenstander Mondale slechts 1. Maar de kiezers van Dücville heb ben in het verleden slechts in twee van de vijf gevallen ook de niepeilingen heeft de huidige presi dent echter weinig van Mondale te duchten. Reagan maakte op de laatste dag van zijn campagne een tocht door Californië, waar hij vroeger gou verneur was. Mondale trok van Ca lifornië via lowa naar zijn thuis- staatM innesota. <foto api DEN HAAG (ANP) - Minis ter Rietkerk (binnenlandse zaken) heeft zijn plan om de pensioenen van ambtena- minister bij gevecht gedood DOETINCHEM (GPD) - De afdeling Gelderland van de KNVB heeft zich gisteravond in Eefde uitgesproken tegen een financiële bijdrage van de amateursectie aan de ontslagregeling van bonds coach Kees Rijvers. De Gelderse amateurs namen vroegtijdig stelling om geruchten te ontzenuwen als zouden de amateurs moeten meebetalen aan de (naar verluidt) 250.000 gulden schadevergoeding en 20 maanden salaris voor Rijvers. Aanleiding voor de reactie vormden de uitlatingen van sectiebe- stuurslid Henk Hut, die gisteravond in een radiouitzending ver klaarde dat de amateurs wellicht bereid zouden zijn bij te dragen in de afvloeiingsregeling. „In dat licht is de reactie begrijpelijk", aldus voorlichter Ger Stolk van de KNVB-afdeling amateurs, die verzekert dat de amateursectie niet zal meebetalen aan het ontslag van Rijvers. Af en toe zon Af en toe zon en slechts hier en daar een bui. Minimumtemperatuur onge veer 7 graden. Middagtemperatuur omstreeks 12 graden. Matige, aan zee nu en dan krachtige zuidenwind. 7 november 1984 Zon op: 07.45 uur, zon onder: 17.01 uur. Maan op: 16.45 uur, maan onder: 06.05 MAASTRICHT (ANP) - In de schuimrubberafdeling van meu belfabriek Artifort in Maastricht is vanochtend brand uitgebroken waarbij een enorme rookontwikke ling ontstond. De brandweer kon daardoor het gebouw niet betre den. Onzekerheid bestond er van morgen nog over het lot van drie personeelsleden. Omwonenden werd aangeraden hun ramen en deuren goed te sluiten om te voor komen dat de rook hun woningen zou binnendringen. De brandweer hield er vanoch tend rekening mee dat er in het fa briekspand nog personeelsleden waren, maar de politie kon dit be vestigen noch ontkennen. Aanvan kelijk leek het erop dat de omwo nenden hun huizen moesten veria- werd uit voorzorg ontruimd. Fami lieleden van personeelsleden be stookten intussen de politie en brandweer met vragen omdat ze wilden weten of er nog mensen in het brandende gebouw aanwezig Omstreeks het middaguur ten. maar later op de ochtend deel- probeerde de brandweer de rook af de de brandweer mee dat er geen te zuigen. Een woordvoerder van levensgevaar was en dat er niet tot de politie noemde het een gelukki- ontruiming hoefde te worden over- ge omstandigheid dat het windstil gegaan. was, omdat anders het nabij gele- Een loods, gevuld met plastic gen Sint Annadal-ziekenhuis hin- MANAGUA (Rtr./AFP) - De Nica raguaanse minister van posterij en telecommunicatie, Enrique Schmidt, is gisteren bij gevechten met de guerrillabeweging FDN ge dood. Dit is vandaag in Managua bekendgemaakt. De 37-jarige Schmidt voerde de afgelopen weken het commando over het Pablo Ubeda-bataljon, een elite-eenheid van het leger. Schmidt sneuvelde bij gevech ten tegen de rebellen in het depar tement Boaco, in het noorden van Nicaragua, ongeveer 100 kilometer ten noord-oosten van de hoofdstad Managua. Hij wordt vandaag in Managua begraven. Minister Schmidt is de eerste hoge rege ringsfunctionaris die in de strijd met de guerrilleros is omgekomen. AMSTERDAM (ANP) - De afde ling verdovende middelen van de Amsterdamse politie heeft een 41- jarige Amsterdammer aangehou den omdat die negen dozen met in totaal 162 kilo marihuana in bezit had. De marktwaarde van deze partij is 450.000 gulden. De negen dozen stonden in een douane-loods op Schiphol. De hasj-hond van de douane vond ze daar. De paketten werden opge haald door een expediteur en ver voerd naar een opslagplaats in de Molukkenstraat, waar ze in ont vangst werden genomen door de Amsterdammer. Toen deze de do zen wilde overladen in een andere auto, werd hy aangehouden. ren en onderwijsgevenden te verlagen ingetrokken. Wel heeft de bewindsman daaraan de voorwaarde verbonden dat de ambtenarencentrales bereid zijn na het huidige overleg over het ar beidsvoorwaarden voor 1985 te gaan praten over een korting op de pensioenen op langere ter mijn. De centrales hebben zich steeds fel verzet tegen het voorstel. Het kwam erop neer dat het netto-pen sioen zou worden verminderd tot rond de 90 procent. Nu ligt dat per centage voor gehuwden tussen de 93 en 99 en voor ongehuwden tus sen 90 en 95 procent netto. Het plan maakte onderdeel uit van het pakket arbeidsvoorwaar den waarover de minister weke lijks met de ambtenarencentrales overlegt. Of de bezuiniging van 150 miljoen gulden, die Rietkerk door intrekking van zijn plan mist, el ders zal worden gehaald is nog niet duidelijk. Er zijn in de wereld vele lan den die zich een democrati sche of volksrepubliek noe men, maar die in het Westen niette min als dictaturen te boek staan. Westerse democratieën beschouwen hun staatsvorm vanzelfsprekend als superieur en beoordelen andere naar hun maatstaven. Kenmerkend voor wat hier geldt als een werkelijke de mocratie, dat wil zeggen een regering door het volk, is vrijheid. Vrijheid van meningsuiting, met als logisch uitvloeisel daarvan persvrij heid en het recht om in het geheim een stem uit te brengen, en vrijheid van politieke organisatie, van vereni ging en vergadering. In Nicaragua ging de bevolking zondag naar de stembus om een pre sident, een vice-president en een grondwetgevende vergadering te kie zen. Deze verkiezingen vormden voor het Westen de toetssteen van Nicaragua's democratie. Nicaragua ging massaal naar de stembus, ondanks de boycot-oproep van enkele rechtse groeperingen, on danks de gevaren van militaire scher mutselingen in de grensgebieden en ondanks het feit dat het land niet be paald een fraaie electorale geschie denis heeft: nog nooit hebben mach thebbers in Nicaragua hun macht door toedoen van verkiezingen afge staan. Aan de laatste verkiezingen, zo'n tien jaar geleden onder dictator Somoza, werd nauwelijks deelgeno men. De uitslag stond al bij voorbaat vast. Ook nu stond de uitslag bij voor baat vast. Maar dat laat ruimte voor twee conclusies: of de verkiezingen verlopen niet eerlijk of de regering weet zich gesteund door een grote meerderheid van de bevolking. Het stond de burger van Nicaragua volgens de wet vrij om wel of niet te gaan stemmen, hij had de keuze uit zeven partijen van sterk uiteenlopen de signatuur: communistisch, socia listisch en sandinistsch, maar ook conservatief, christelijk of liberaal. In de stemlokalen kon de kiezer in alle vrijheid zijn keuze maken. Er stonden geen militairen over zijn schouder mee te kijken, de kleur van alle stem biljetten was gelijk en verraadde niet de politieke voorkeur van de kiezer. Niettemin bestond de Amerikaanse president Reagan het om deze ver kiezingen 'een farce naar Russisch model' te noemen. Nicaragua is en blijft een dictatoriaal geregeerd land, zo luidt zijn verwijt. De VS waren zo zeer overtuigd van dit vooringeno men standpunt, dat zij niet de moeite namen om waarnemers naar Nicara-* gua te sturen teneinde het verloop van de verkiezingen te controleren. De Nederlandse regeringswaame- mers uitten bedenkingen tegen de gang van zaken onder het bewind van Daniel Ortega, met name op het gebied van de scheiding tussen staat en partij. Nochtans concludeerden zij eenstemmig dat de verkiezingen een legitimering van de sandinistische macht betekenen. Het volk maakte in redelijke vrijheid en in (grote) meer derheid duidelijk regering te steunen. Vergeleken met de burgerlijke vrij heden in omringende landen als El Salvador en Guatemala kan Nicara gua de toets der kritiek doorstaan. De vraag blijft intussen wat de gevolgen zijn van deze verkiezingen voor Nica ragua zelf. Intern weet de sandinisti sche junta zich nu geruggesteund door de eigen bevolking, naar buiten toe ligt dat anders en moeilijker. De dreigende taal van de grote buur in het noorden voorspelt weinig goeds. Zeker president Reagan, die van daag waarschijnlijk zal worden herko zen, schrikt er immers niet voor terug om de druk op Nicaragua met allerlei middelen te vergroten. Via die buiten landse omweg kan de afloop van de ze verkiezingen de sandinisten dus nog voor grote problemen plaatsen. Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraao 4 weken voor 10,- op proel in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (163.10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis Naam Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leldsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1