'Ze realiseren zich vaak niet wat ze doen' Strenger optreden tegen boven bloot- zonnen in Katwijk Tv-kastje staat in de weg Kunstmarkt voor Boven-Volta DINSDAG 6 NOVEMBER 1984 PAGINA 17 -Hilde Boerdam: "lk wil kinderen laten zien dat er ook een andere, positieve weg is". Leskoffer moet vandalisme Haarlemmermeer indammen buurtbewoners om hun mening. Ook zijn er mogelijkheden voor taallessen, diskussie. en toneel. Drempel Het project richt zich op de lage- re-schooljeugd, hoewel vooral kin deren tussen tien en zestien jaar vernielingen plegen. Waarom die keuze voor het basisonderwijs? "Ja, je moet toch érgens beginnen. De vandaaltjes in de dop zitten toch op de lagere school. Wil je dit op grote schaal beïnvloeden, dan moet je zo vroeg mogelijk begin nen. Als straks een kind van de la gere school komt, heeft het kennis gemaakt met veel facetten van het vandalisme. Ik hoop dat daardoor een soort van interne drempel is ontstaan. Dat, als ze met vrienden in zo'n situatie komen, dat ze die dan herkennen en tegen zichzelf zeggen: potverdorie, dat doe ik toch maar niet". - Maar de ouders zullen hun kin deren toch ook wel duidelijk maken wat wel en wat niet kan? "Nou, ik weet niet of ouders wel altijd zeggen: dat mag je niet doen. De situatie verschilt natuurlijk van gezin tot gezin, maar je kunt over het algemeen wel zeggen dat kin deren veel vrijer worden gelaten. Niet dat ik pleit voor een strakkere opvoeding. Ik ben zelf ook in grote vrijheid opgevoed. Maar ik vind wel dat ouders heel goed met hun kinderen moeten praten en zeggen wat wél en wat niet mag. Ouders zouden zich ook wel eens mogen afvragen waar hun kinderen eigen lijk uithangen". "Waarom moeten kinderen altijd tot negen uur 's avonds zich stom vervelen op straat. Vader kan toch wel eens met zijn zoon gaan voet ballen? Trek toch met elkaar op. Veel kinderen worden door hun ouders gewoon alleen gelaten, want waarom hangen ze anders üüüuren rond op een bouw plaats?" Ja, ik kan me best voor stellen dat er ouders zijn die zeg gen: ja, maar mijn kinderen willen niet meer met ons optrekken, maar met hun leeftijdsgenoten. OK, maar stel ze daar dan wel toe in staat via een club of vereniging. Geen geld? Ach, als ik zo'n groep van tien jongelui zie waarvan er acht staan te roken, dan denk ik wel eens: nou, van dat geld kunnen ze ook een sportvereniging beta len. Nog een stuk gezonder ook". Controle En: volwassenen geven bepaald niet altijd het goede voorbeeld. Op bouwplaatsen bijvoorbeeld wordt gemiddeld tien procent van het materiaal gestolen. Onlangs is in de Haarlemmermeer nog een koe gestorven omdat het beest van af val had gegeten dat zomaar ergens neergegooid was. Voor de ouders is in het project ook een plaatsje in geruimd. Naast de leskoffer is er een advertentiecampagne in de huis-aan-huisbladen waarbij ie dere maand onder het vignet van 'Hee, hou 't heel' wordt vermeld hoeveel er die maand in het dorp is vernield en hoeveel aangiften er zijn geweest. "Het is een soort so ciale controle waarmee we hopen te stimuleren dat mensen vandalis me gaan aangeven. Nu wordt maar éénderde van het aantal gevallen ook gemeld. Ook willen we de ou ders ermee aansporen om eens op hun eigen kinderen te letten en met hen te praten. Je moet dit pro HAARLEMMERMEER "Nou eh... dan gaan we dus met een groep stappen en na afloop gaan we dan gewoon nog wat vernielen. Dat gaat gewoon vanzelf...". De jeugdige vandaal in de video-film zegt het met een mengeling van vanzelfsprekendheid en schuldbewustheid. Het is die van zelfsprekendheid die Hilde Boerdam, hoofd voorlichting van de gemeente Haarlemmermeer, wil doorbreken met haar anti-vandalismekoffer: "Je mag dit probleem niet als samenleving laten liggen en net doen alsof het geaccep teerd wordt dat kinderen die op straat zijn, gaan vernielen. Want als ze worden gepakt zijn de gevolgen groot. Ze we ten vaak niet wat ze dan te wachten staat. Dat vind ik gewoon niet eerlijk tegenover ze". Vandalisme. Wie zijn ogen niet in zijn zak heeft kan het in zijn woon omgeving dagelijks zien. Van be kladde muren tot vernielde bus hokjes, van geknakte bomen tot omgerukte verkeersborden, van kapotgegooide lantaarnpalen tot ingegooide ruiten. En dan zijn er nog de afgerukte spiegels en au toantennes, de krassen in de lak en de lekgestoken banden. In Amster dam wordt volgens de gemeente jaarlijks voor zeventig miljoen gul den vernield. Hoewel het vandalisme op het platteland minder is, krijgt ook de gemeente Haarlemmermeer zijn portie: vorig jaar is er voor twee miljoen gulden vernield. Nog maar een paar weken geledeh brandde de dependance van de bibliotheek in Badhoevedorp af: kinderen had den op weg naar school brandende proppen krant naar binnen ge gooid. Hilde Boerdam werd er een paar weken geleden nog eens per soonlijk mee geconfronteerd, toen haar garagebox 's nachts in brand werd gestoken. Koffer Om iets tegen het vandalisme te doen stelde de Haarlemmermeerse politie enige tijd geleden een spe ciale preventiemedewerker aan. Die stuitte bij zijn voorlichtings- werk op scholen echter al snel op een gebrek aan goed materiaal. Want wat vele gemeenten de afge lopen jaren aan materiaal hebben geproduceerd, is toch meestal niet veel verder gekomen dan goedbe doeld fröbelwerk. En daar lag de geboorte van het project 'Hee, hou 't heel'. Hilde Boerdam: "Die me dewerker kwam uiteindelijk te recht bij ons. Toen heb ik gezegd: als ik wat doe, dan wil ik iets moois, iets duurzaams maken. Ik wilde het niet half aanpakken en we hebben toen een apart budget aan de raad gevraagd. Ik dacht: ge ven ze dat niet, dan kunnen we het altijd nog half doen". Vanaf het begin dacht Boerdam aan een leskoffer, vertelt ze. Een paar jaar geleden heeft ze een luchtvaartleskoffer over Schiphol gemaakt met videofilm, diaserie en lesmateriaal, en die sloeg enorm aan. Bijna twee op de drie basis scholen hebben hem in huis, ver telt ze niet zonder trots. In januari startte een werkgroep met mensen van de politie, het onderwijs, de schoolbegeleidingsdienst en een werkloze onderwijzer, een halfjaar later kreeg de werkgroep geld: 40.000 gulden voor de koffer en 5.000 gulden voor een begeleiden de advertentiecampagne. Wel een ander bedrag dan de twee ton die Hilde Boerdam beschikbaar had voor de Schipholkoffer. Maar des ondanks zit er hetzelfde in: een vi deofilm, een diaserie, lesmateriaal door Sjaak Smakman en een handleiding voor de leer kracht. Het grote verschil is dat bijna al les in eigen huis is gedaan: in totaal hebben bijna honderd mensen meegewerkt aan de film. Niet al leen politiemensen, maar ook kin deren en ouders uit de Hoofddorp- se wijk Overbos, een kinderrech ter, een officier van justitie en niet te vergeten een groot aantal ge meenteambtenaren, onder wie een aantal video-enthousiasten. "Als we al die mensen hadden moeten betalen, dan was het gewoon onbe taalbaar geweest", stelt Hilde kort maar krachtig. De enige hulp van buiten kwam van Martin Brozius die de film aan elkaar praat, terwijl ook de montage van de film werd uitbesteed. Film De film is in no-time tot stand ge komen: woensdag kwam het kre diet los, donderdag zette Hilde het script in elkaar en maandag begon nen de opnames. "Ik ben donder dag om de tafel gaan zitten met die onderwijzer, maar die kwam er niet uit. Ik heb toen gezegd: ik doe mijn ogen dicht en vertel je wat ik voor me zie. Ik zei: ik zie een arres tatie voor me. Hij zei toen: ja, maar dat kan toch allemaal niet. Toen heb ik gezegd: onzin, alles kan als je het maar wilt. Zo zijn we gaan filmen!'. Het resultaat mag er, ondanks een niet altijd optimale beeldkwa liteit, zijn. Net als in de diaserie ko men alles aspecten van het vanda lisme in vogelvlucht aan de orde: wat wordt er vernield, wie vernie len er nu eigenlijk, waarom doen ze dat, en vooral ook: wat gebeurt er als je wordt gepakt. De berisping van de politie, de officier van justi tie bij herhaling, en uiteindelijk de kinderrechter. Op de film is een rechtzaak te zien. Het gaat er tame lijk gemoedelijk aan toe. De werkelijkheid is, vertelt Hilde, an ders: "Ik heb voor het project een paar zittingen van de kinderrech ter bij mogen wonen, hoewel die eigenlijk besloten zijn. Nou, ik ben er echt van geschrokken hoe hard of het daar toegaat". Bij het lesmateriaal is er ge streefd naar een integratie in het gewone lesprogramma. Een reken les: kinderen moeten aan de hand van gegevens uitrekenen hoe lang het duurt om een bekladde muur schoon te maken en wat dat kost. Tekenles: de ene helft van de klas moet een kale muur bekladden, de andere helft moet die versieren. Een enquete: kinderen gaan met formulieren de wijk in om vernie lingen te inventariseren en vragen bleem oplossen door met ze te pra ten en ze te vertellen wat ze eigen lijk aan het doen zijn, want dat we ten ze vaak helemaal niet". "Ik kwam bijvoorbeeld vorige week in myn fiat en in het portaal stond een groepje te roken. Ik ben naar ze toegegaan en zei: weten jul lie wel dat dit geen openbaar ter rein is, en vroeg ze v/aarom ze niet naar het buurthuis gingen. Toen zei een van die jongens: maar wat doen we dan? Nou, zei ik, jullie misschien niets, maar kijk maar eens in die hoek: daar hebben ze geprobeerd brand te stichten. En vorige week is er nog in een box brand gesticht. Er hadden wel kin deren in de flat kunnen verbran den. Toen krabten ze zich toch wel even over hun hoofd". Ook de gemeente heeft een taak, vindt ze, in de vorm van zorg voor voldoende speel- en ontspannings mogelijkheden. Hoewel de moge lijkheden beperkt zijn. "Wij heb ben enorm moeten bezuinigen en er zal wat meer zelfwerkzaamheid worden verlangd van de mensen. Maar is dat dan zo erg? We hebn- ben hier in de Haarlemmermeer jeugdwerkers, gebouwen en vakantieweken. Maar we kunnen natuurlijk niet élles doen". En ook de gemeente maakt wel eens fou ten. In de beruchte luilaknacht werd een filmnacht georganiseerd als alternatief voor vernielingen. "We draaiden leuke films, maar op weg naar huis werd er alsnog enorm veel vernield. Achteraf rea liseerden we ons dat we die Bud- Spencerfilm beter niet in het pro gramma hadden kunnen stop pen...". Zwepen Niet alleen het vandalisme is toe genomen, ook de reactie vanuit de maatschappij wordt scherper. Een reactie op het project: dat geld had den jullie beter aan zwepen kun nen uitgeven. "Daar schrik je dan toch wel van. En heel verontrus tend vind ik ook de vorming van burgerwachten. We wijzen de kin deren er ook op: kijk, dat soort din gen komt nu uit vandalisme voort. Maar ik kan het me ook ergens wel voorstellen. Je wordt natuurlijk enorm kwaad als je naar buiten gaat en je ziet een grote kras op je nieuwe Honda Accord waar je trots op bent en waar je hard voor hebt gespaard. En als in een straat alle autobanden zijn lekgeprikt bete kent dat voor het gemiddelde gezin natuurlijk wel een schadepost van zo'n vijfhonderd gulden". De reacties op de koffer zijn vrij wel zonder uitzondering positief. Zo kwamen vorige week Amstel- veense leerkrachten de film en dia serie bekijken. 'Heel goed', 'keurig verzorgd', 'niet gek', zo reageerden ze. Ook uit de monden van de (zes tig) Haarlemmermeerse basisscho len, politie, gemeente en ouders heeft Hilde Boerman complimen ten in ontvangst kunnen nemen. Tientallen scholen uit het hele land hebben al belangstelling getoond en in stilte hoopt Boerman dat ze er een paar honderd kan slijten. Dan is de gemeente uit de kosten, Maar dat is niet het belangrijkste. "Ik wil de kinderen laten zien dat ze ook een andere, positieve weg kunnen gaan en dat het leven dan veel leuker is. Maar ja, je kunt na tuurlijk toch niet méér doen dan waarschuwen, aangeven, én hopen dat het vandalisme wat minder wordt". NOORDWIJK - In het dorpshuis De Kuip in Noordwijk-Binnen wordt zaterdag en zondag voor de zevende keer de kunst markt voor Boven-Volta ge houden. Op deze markt, waarvan de opbrengst voor een deel ten goede komt aan de onderwijsprojecten van de werkgroep Ontwik kelingssamenwerking - 'Vis', 'Gevogelte', 'Groenten' en 'Des serts', vers van de Italiaanse pers de eer ste vier deeltjes van een receptenreeks. De Nederlandse bewerking werd ver zorgd door Ria van Eijndhoven en Ber- the Meyer. Gottmer, prijs 9,90 per deeltje. - 'De mens centraal'. Ir.H.A. Schurin- ga sprak met een aantal personen, onder wie prins Bernhard, premier Lubbers, Maarten 't Hart, Adriaan van Dis, aarts bisschop Simonis en Anja Meulenbelt. W.L.Brugsma schreef een ten geleide. Van Gennep, prijs 17,50. - 'Moderne Middenamerikaanse ver halen', verzameld door Arie Sneeuw. Van Gennep, prijs 27,50. - 'Nederlands racisme" door Anet Bleich (De Groene), Peter Schumacher (NRC) en anderen. Hoe ziet het moder ne racisme eruit? Speciaal in ons land? Geloof niet dat het er niet is. Van Gen nep, prijs 22,50. - 'Dromen hardop', gedichten van Theo van Baaren. Meulenhoff, prijs 22,50. - 'Nederlandse poëzie'. Hans Warren stelde deze dagkalender voor 1985 sa- Noordwijk-Boven Volta, is een grote collectie kunst te zien en te koop van zowel professionele als amateur kunstenaars. De kunstmarkt wordt zaterdag om 14.00 uur geopend door burge meester J.M. Bonnike van Noord- wijk. Die dag is de markt open tot Nieuwe uitgaven men voor Meulenhoff. Prijs 19,50. - 'Neita bij de Lappen', jeugdboek door Edith Klatt. Omdat Neita als klein kind door een zwervende Laplander wordt geroofd, moet zij in een voor haar geheel nieuwe omgeving taal en gebrui ken leren. Christofoor, prijs 23,70. - 'Peronniek', prentenboek voor wat oudere kinderen door Christiane Lesch. Een oud Bretons volksverhaal van een boerenjongen, die koning wordt. Chris tofoor, prijs 19,90. - 'The Stones' door de journalist Phi lip Norman, die al eens een biografie over de Beatles schreef. Hij beschrijft nu gedetailleerd en scherp analyserend de hoofdpersonen van en de figuranten rondom de rockgroep, die zich zo ge ruchtmakend beweegt in een wereld van sex, drugs en muziek. Sythoff, prijs voorlopig 29,90. - 'Angsten en fobieën' door dr.Tony Whitehead en 'Verlegen en onzeker' 18.00 uur en van 20.00 tot 22.00 uur. Zondag is de markt open van 12.00 tot 18.00 uur. Het toegangskaartje is tevens een lot waarmee de be zoekers kunstprijzen kunnen win- Op de markt wordt zeer uiteenlo pend werk aangeboden: van wandkleden tot keramiek en van door dr. Phyllis M.Shaw zijn twee al en kele jaren geleden verschenen, maar eerst nu in het Nederlands vertaalde boeken als nuttige lectuur voor perso nen die met met bepaalde, heel mense lijke problemen worstelen. Hollandia, prijs 18,90 per stuk. der bij Sijthoff verschenen roman van Daphne du Maurier. Van Holkema en Warendorf, prijs 24,50. - 'Zusters, dochters', vier Afrikaanse verhalen van Wim van Binsbergen. De verhalen spelen in verschillende gebie den en tijdperken, maar in alle vier klinkt de geschiedenis van onderdruk king en verzet in Afrika door. In de Knipscheer, prijs 25,-. 'Ik eet, ik eet tot ik niet meer kan' door Bea Vianen is de eerste in een reeks heruitgaven van de vroege ro mans van de in Suriname geboren schrijfster. In de Knipscheer. prijs 25,- - Dagrest', gedichten van Judith Herz- berg. bekroond met de (internationale) Vondelprijs. Van Oorschot, prijs 17,50. KATWIJK De Katwijkse politie zal volgend zomersei zoen zo mogelijk nog strenger optreden tegen het topless zonnen op stukken strand waar dat verboden is. Dat zeg den burgemeester C. Bos en korpschef P. de Jong gisteren toe tijdens de gemeentelijke commissievergadering voor bestuurs- en juridische zaken. De discussie over het topless zon- vastgestelde beleid voor wat be nen volgde op een notitie van RPF- treft het noorderstrand is losgela- fractievoorzitter J. ten Hove. Ten ten. Het topless zonnen werd daar Hove heeft zich er de afgelopen zo- oogluikend toegestaan. Ook op die mer met name aan geërgerd dat het stukken strand waar het verbod wel van kracht bleef zou het nogal eens worden overtreden. Hij wilde terug naar af. "Want gedogen leidt tot inburgeren", aldus Ten Hove. K. van der Meij kon zich in zover re vinden in het betoog van Ten Hove dat het ook hem onduidelijk was geworden welke regels er nu bestaan. Hij sprak dan ook over een 'welles-nietes-beleid'. De Vries (Vrije Liist). voor wie het. t.onless zonnen ook niet hoeft, nam het op voor de politie. "Die moet niet steeds de Zwarte Piet worden toe gespeeld". Het is bekend dat Justi tie dergelijke zaken nauwelijks nog in behandeling neemt, aldus De Vries. Ten Hove zag zich gisteren tij dens de vergadering gesteund door enige plaatsgenoten. Zeedorpbe woner C. Guijt, die aankondigde een handtekeningenactie te voeren tegen het zonnen zonder boven- stukje, zei: "Als dat zo doorgaat moeten wij thuis blijven". Hij deed een beroep op vooral de christelij ke partijen 'van Katwijk geen naaktstrand te maken'. De politie werd intussen verweten niet se rieus op klachten in te gaan. Burgemeester Bos merkte op dat nu eenmaal rekening moet worden gehouden met de realiteit. "Het ideaalbeeld is niet waar te maken. Dat lukt niet. Het is onmogelijk van Katwijk een eiland te maken, de grenzen zijn open en de bevol king is verschillend van samenstel ling". Overigens hadden hem het afgelopen jaar slechts twee tele foontjes bereikt over topless-zon nen. "Terwijl ik er toch alles aan doe mij voor iedereen open te stel len". A. Berkheij (CDA) meende dat het geen zin had 'om terug naar af te gaan'. Volgens de christen-de mocraat ligt er een vastgesteld be leid op tafel. Hij signaleerde ook dat de verschillende meningen niet eens zo ver uit elkaar liggen, omdat iedereen in feite een handhaving van het vastgestelde beleid wenst. Daartoe werd dan ook besloten met de aantekening dat behalve het stuk strand voor de boulevard ook het noorderstrand opnieuw verboden gebied wordt voor top less zonnebaders en er consequent zal worden opgetreden tegen dege nen die zich daar niet aan houden. aquarellen tot olieverfschilderijen. De werken zijn gemaakt door 20 kunstenaars, onder wie een aantal streekgenoten. De kunstenaars staan een kwart van de opbrengst van de verkoop van hun werken af voor de projecten in Boven-Volta (dat sinds vorig jaar overigens Bur- kino Faso heet). Behalve de kunstwerken, is er op de kunstmarkt ook een kraam waar uitleg wordt gegeven over de acties van de werkgroep Ontwik kelingssamenwerking Noordwijk- Boven Volta. Daar wordt tevens Afrikaanse en Maxicaanse kunst verkocht. De werkgroep is trouwens nog steeds driftig op zoek naar een nieuwe opslagruimte voor tweede handsspullen De huidige opslag plaats aan de Wilhelminastraat moet wijken voor woningbouw. Het oude Join-centrum dat de ge meente had aangeboden als op slagruimte, moet worden gesloopt. De werkgroep heeft dringend opslagruimte nodig wil zij de jaar lijkse rommelmarkten kunnen houden. Het grootste deel van het geld voor dit ontwikkelingsproject is afkomstig van de opbrengst van de rommelmarkt. Noordwijkers worden daarom opgeroepen mee te zoeken naar een nieuwe opslagruimte voor tweedehandsspullen. Mensen die een geschikte ruimte weten of er wellicht zelf een willen aanbieden, kunnen bellen naar Eef Kremer, tel. 01719-10208. RIJNSATERWOUDE - Van de familie Haasbeek aan de Heren weg 40 in Rijnsaterwoude mag het vriesweer nog wel even uit blijven. De kabelexploitant Case- ma heeft namelijk recht voor de inrit van de garage een verdeel- kastje voor de kabel-tv geplaatst. Hierdoor is het nagenoeg onmo gelijk de auto binnen te zetten. Inmiddels is er een regeling ge troffen met de kabelexploitant over verplaatsing van het kastje. Dan kan de auto de garage weer in en levert de winter bij Haas beek geen bevroren autoramen meer op. (foto Wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17