Honger blijft na 10 jaar marxisme Twee synodes bijeen over 'Samen op weg' Reportage OPINIE Leiden geknipt voor architectuurmuseum Ethiopië: strijd, droogte en ontbossing DINSDAG 6 NOVEMBER 1984 PAGINA 15 Op zo'n 11 kilometer hoogte vliegend boven het ramp gebied, zijn twee Ethiopische zusjes tijdens hun ontbijt in een Boeing-767 van Ethiopian Airlines met croissan- tjes aan het rommelen. De broodjes vallen niet in de smaak bij deze dochtertjes van welgestelde ouders. Zij peuteren de net genomen happen uit hun monden en gooien die met een vies gezicht op hun bord. Ethiopië: een land waar je met >eld best kunt leven. Helaas heb ben de meeste inwoners het niet. Ees tot zeven miljoen mensen lij den permanent honger. In de loofdstad Addis Abeba is nog vel eten te krijgen. Maar de prij- l zijn het afgelopen jaar ruim 100 procent gestegen. Teff is voor de Ethiopiër wat ie aardappel is voor de Neder- ander. Honderd kilo van deze fijne graansoort - waarvan grote pannekoeken worden gebakken - kostte vorig jaar 65 birr (één Dirr is f 1,65). Door het uitblijven /an de regen is de oogst éen fias- 5 geworden. Het gevolg: 100 ki- o doet nu 220 birr. Een bediende van de Neder lands zaakgelastigde Heynen icrijgt maandelijks 195 birr sala- En daarmee steekt hij toren- loog uit boven zijn meeste land genoten. De Ethiopiër heeft hon ger. Geen wonder dat in dit land mensen in vergelijking met andere Afrikaanse staten het longst doodgaan. Sinds keizer Haile Selassie in 1974 van zijn troon werd gesto ten, is er in Ethiopië een marxis tisch regime aan de macht. Over ie weg die vanaf vliegveld Bole stadinwaarts loopt, zijn tijdens tiet tweede lustrum (op 12 sep tember jl.) van de 'Derg', de mili taire raad, grote welkomsbogen gebouwd met teksten als: 'Lang leve het proletarisch internatio nalisme'. „Marx is ons principe", luidt een welkomsleus. Op het Plein de Revolutie staan grote bor den met een beschilderde afbeel ding van de leider Mengistu Hai le Marian en het trio Marx, En gels en Lenin. Even verderop be binden zich de vestigingen van Daf, Philips en Shell en een grote reclame voor Coca Cola. door Peter van der Maat landse regering voor steun. Hij verstuurde verslagen van de RRC naar Den Haag over de noodtoestand. Pas nadat de eer ste beelden van de ramp op de televisie verschenen, kwam er extra hulp. Heynen zegt: „Fru strerend? Maakt u zich over mijn frustraties geen zorgen. Het is nou eenmaal het systeem, dat zulke beelden iedereen week ma ken, en dat er daarna pas iets ge beurt". Honderdduizenden hongeren den zijn inmiddels naar opvang kampen getrokken, waar ze als ze geluk hebben medicijnen en voedsel krijgen. Heynen: „Men zegt dat ze worden geadviseerd om naar de grote wegen te gaan, omdat daar trucks kunnen ko men. Maar ik heb sterk het ge voel dat de mensen uit zichzelf naar de wegen trekken in de hoop er iets te eten te vinden". De diplomaat noemt behalve de klimatologische omstandighe den ook de enorme ontbossing als oorzaak voor de ellende. In het hele land en ook in Addis Abeba worden bomen omge haald om te kunnen stoken. Het gevolg is dat het eerste het beste regenbuitje de aarde wegspoelt, waardoor er helemaal niets meer zal kunnen groeien. Er is een EG- project voor herbebossing, maar het vergt enorme krachtsinspan- In Ethiopië en andere landen in Afrika dreigen volgens de Ver enigde Naties 35 miljoen mensen van honger om te komen. In ver schillende landen is de internationale voedselhulp inmiddels op gang gekomen. (Foto ap> ning om dat goed van de grond te krijgen. Verhalen dat het Ethiopische leger voedsel inpikt, worden door donororganisaties in de hoofdstad ontkend. In westerse diplomatieke kringen wordt ook tegengesproken dat de oorlog tussen de vele bevrijdingsbewe gingen en de militaire machtheb bers een rol heeft gespeeld bij het ontstaan van de hongers nood. Berichten dat de inwoners van de noordelijke provincies Eritrea en Tigre niet meer aan het bebouwen van land toeko men door hun bevrijdingsactivi teiten, worden niet serieus geno men: in die streek is het zo droog, dat er simpelweg nauwe lijks landbouw kan worden beoefend. Er is een tijd geweest dat in de produktiesectoren vele uren verloren gingen doordat er twee keer per week twee uur over politiek diende te worden gesproken. Dat is volgens waar nemers nu teruggebracht tot één keer in de maand drie uur. Ethiopië loopt op één zwak ka pitalistisch en op één minstens even zwak communistisch been. Stalletjes met sinaasappels langs de weg, een bar met flessen whis ky, er is een goed gevulde slage rij, het is duidelijk dat het leven in Addis nog niet zijn eind heeft bereikt. Maar in negen van de 13 provincies van het land is dat wel het geval. Uit de hele wereld stromen journalisten op Ethiopië af om de laat, voor velen te laat, onderkende hongersnood te ver slaan. Van alle kanten komt voedsel hulp. De Russen hebben ook iets opgestuurd, zo meldt de door de regering uitgegeven Ethiopian Herald. Kameraad Tsjernenko heeft kameraad Mengistu voor het transport 300 vrachtwagens, 12 vliegtuigen en 24 helikopters beloofd, zo wordt er in aange kondigd. Drs. Heynen vertelt dat Neder land al twee jaar terug in Ethio pië een project is begonnen in het kader van het Wereld Voed selprogramma. Het heeft tot doel een voedselreserve op te bou wen. Om goed te functioneren, is om te beginnen 5000 ton graan nodig. „Maar dat is nooit gelukt", zegt Heynen, „want wat er was, is al lang gebruikt". De coördinatie van de hulp voor het naar schatting tussen de 32 en 40 miljoen inwoners tellen de land is een groot probleem. De commissie voor hulpverle ning en wederopbouw, Relief en Rehabilitation Commission (RRC), probeert voor de regering de zaak in handen te houden. Al le landenvertegenwoordigers in de donororganisaties (dat zijn er hier ongeveer 150) komen gere geld bijeen om de boel te stroom lijnen. Televisie De zaakgelastigde heeft al meer dan een half jaar terug aan de bel getrokken bij de Neder- Benzine De Duitser Karl Bauer van de overkoepelende organisatie van het Rode Kruis zegt dat 6.372.000 Ethiopiërs honger lijden. Zijn or ganisatie voedt in de plaatsen Kobo, Al Alamata, Koren en Bati in totaal 200.000 mensen. Hij is zeer tevreden over de steun die de regering zelf verleent. Bauer schat dat ongeveer aan een derde van de slachtoffers nu hulp wordt geboden. De haven Asab, waar al 41.000 ton voedsel klaar staat om te worden verzon den, is volgens hem een knel punt. „Er zijn hooguit drie benzi nestations en het voltanken van één truck duurt al een half uur". Over de samenwerking tussen de verschillende hulpverleningsor ganisaties zegt hij: „Iedereen heeft zo z'n eigen regels, dus het is heel moeilijk een gezamenlijk beleid uit te stippelen". Een jonge Eritreër dient zich aan als gids. In een achteraf- straatje, waar je zonder hem nooit zou zijn gekomen, kan nie mand hem horen en dus wil hij wel praten. „Tien jaar geleden was alles hier veel beter. Er wa ren minder zieken en de mensen waren stukken gelukkiger". Vol gens hem is vrijwel niemand een voorstander van de militaire machthebbers. „Er zijn maar ze ven aanhangers. En dat zijn de leden van de Derg zelf'. Infrastructuur Sinds negen jaar werkt de Ne derlandse ingenieur Ben van Ampting voor het Duitse agent schap voor technische samen werking, dat is opgenomen in de RRC. „Er zijn hier altijd hongers noden, elk jaar", weet hij, „maar de ene keer is het erger dan de andere. Deze slaat alles". Hij heeft bijgedragen aan de bouw van vijf grote garages in het land, waarvoor de Duitse overheid het geld beschikbaar had gesteld. Ook was hij betrok ken bij het aanleggen van wegen. „We hebben nu qua infrastruc tuur voldoende capaciteit om voedsel te vervoeren en waar schijnlijk vallen daardoor toch niet zoveel doden als tijdens de hongersnood van 1973-1974". De RRC heeft 180 grote trucks met oplegger rijden, 310 kleine en 450 personenauto's. Er zijn vijftig verschillende merken en dat levert ongekende problemen op als er iets kapot gaat, want on derdelen zijn er niet. Van Amp ting: „Elk land geeft het liefst wagens die het zelf produceert. Dat is verre van efficiënt, maar je mag een gegeven paard niet in de bek kijken". Kleine kerkelijke organisaties bekostigen vaak na goedbedoelde acties één wagen. „Maar na duizend kilometer moet er een nieuw luchtfilter op en dat is er dan niet. Zo staat die gloednieuwe wagen daar stil". De RRC krijgt daarom liever in plaats van bijvoorbeeld tien trucks, acht wagens plus onder delen ter waarde van twee voer tuigen. Van Ampting heeft een op vangkamp bezocht en vertelt daarover: „Een puinhoop. Je struikelt er werkelijk over de lij ken. Om de twintig meter ligt er een dode. En dan te bedenken dat die mensen de kampen nog maar net hebben gehaald. Dat betekent dat er velen onderweg moeten zijn gestorven". Toch blijft Ben van Ampting optimis tisch: „De hulp is geen druppel op een gloeiende plaat. Want zonder hulp zouden er zeker mil joenen sterven, en nu is er nog hoop". Het is hoogst verwonderlijk dat Leiden zich nog niet in de strijd om een architectuurmuseum heeft ge worpen. Ik zou een krachtig plei dooi voor Leiden willen houden, omdat ik geloof dat Leiden ruim schoots voldoet aan alle belangrij ke te stellen voorwaarden. Allereerst de rijke historische bin nenstad: in de Gouden Eeuw was Leiden de tweede stad van Neder land. De belangrijkste gebouwen uit die tijd zijn vanuit een uitzicht koepel zichtbaar en met uitleg te begeleiden. Wat dat betreft is Lei den "handzamer", overzichtelijker ook dan Amsterdam. De uitzicht koepel kan immers aan de rand van het Schuttersveld worden ge plaatst, zodat van deze spil èn de oude architectuur èn de moderne aan het Schuttersveld goed zijn te zien. (Het gevarieerde landschap pelijke patroon met duinen, zee, Kagerplassen, enz. op de achter grond is dan nog een toegift). Van de oude architectuur noem ik slechts: de Burcht (het noordelijk ste cirkelvormige kasteel op een heuvel) en het Gravensteen, die beide tot diep in de Middeleeuwen teruggaan, de twee grote Gothi- sche kerken en de Marekerk als voorbeeld van 17de eeuwse cen- traalbouw, verder het stadhuis, de Waag, de korenmolen ("De Valk", vlakbij), de Lakenhal, de stadspoorten, terwijl het hele pa troon van historisch gegroeide stad doorsneden door de twee Rijnar- men en omgeven door zijn singels goed zichtbaar is. De intimiteit van de vele hofjes moet men natuurlijk zelf te voet opzoeken! Voor wie méér, vooral 17de tot 19- de- eeuwse architectuur, wil zien is Amsterdam per trein vlakbij, voor wie gebrand is op 20ste- eeuwse bouwkunst is Rotterdam al even dichtbij - dat is wat de laatste 40 jaar betreft al een openluchtmu seum. De Schiphollijn biedt bo vendien de mogelijkheid buiten landers die expres voor de moder ne architectuur naar Holland ko men hier vlakbij vliegveld en ho tels een informatiecentrum te ver schaffen. Het Leidse architectuurmuseum wordt zo de zenuwknoop, het pre- sentatiepunt van de Nederlandse architectuur in haar gehele historie tot vandaag de dag, terwijl Amster dam en Rotterdam gelijkwaardige maar verschillende achtergronden aan het museum leveren. Leiden is bovendien "aan de beurt" om weer een museum te krijgen omdat het legermuseum wordt overgeplaatst naar Delft. Hierbij een schets van de ruimtelij ke ontwikkeling van het voorstel. Op ongeveer 150 meter van het sta tion (in de wandeling heet dat een paar passen) heeft de bekende ar chitect Posthumus Meyjes in 1895 voor de rijke fabrikant Kroon een luxueuze villa gezet, die prachtig de aanzet voor het museum kan vormen. Posthumus Meyjes is be kend genoeg om zijn architectuur in de trant van de Hollandse Re naissance naast de villa Kroon staan nog een paar van zijn werken maar deze woning is in een in Holland ongebruikelijk strak Neo classicisme met mooi gehakte na tuursteen-versieringen: al een bij zonderheid op zichzelf. Sinds kort is deze villa gemeentebezit. Ook het interieur is geknipt voor de aanzet van het museum: grote ruimtes, geschikt om "het kleine bouwen", maquettes, en foto's op te stellen, terwijl de kelderverdie ping kan dienen als architecto nisch café en verkooppunt van fol ders en architectuurliteratuur. Verder is het interieur een staal kaart van historische stijlen, een prachtige achtergrond in het kader van de educatieve functie: van "Oud-Hollands" via Neo-rococo tot Jugendstil is er aanwezig. In de tuin is nog na de oorlog een hofje gebouwd waarvan de woningen langzamerhand zijn versleten en die door paviljoens moeten wor den vervangen. Als overgang zouden de woon ruimtes zelf als tentoonstellingspa viljoens kunnen fungeren, b.v. voor een vaste kern van historische architectuur. Zo zou elke stad een doorsnede over zijn belangrijkste periode kunnen krijgen; belangrij ke tijden en architecten hun eigen paviljoen: zowel de "Haarlemmer" Lieven de Key als de "Amsterdam mer" Hendrick de Keyser als de "Hagenaar" Pieter Post als de Leidse stadsarchitect Willem van der Helm, Jacob van Campen na tuurlijk en de beroemde lateren als Cuypers, Berlage, Rietveld, Du- dok, Oud tot de jongste generatie toe. En passant: niet alleen ligt Leiden geografisch centraal voor de histo rische architectuur, maar ook voor het nog bestaande werk van de jon gere architecuur. Achter dit hofje komt men aan het Schuttersveld. Daar, op de plaats hier eerder genoemd als vlakbij de oude stad en het station, staat nu een verouderde gemeenteschool. Op deze plaats zou het nieuwe hoofdgebouw van het museum moeten komen met uitzichtplat form en de grote ruimtes voor vas te en wisselende tentoonstellingen en een zaal voor lezingen, films, diaprogramma's e.d. Dit heeft het enorme voordeel dat onmiddellijk met het museum kan worden begonnen, terwijl zodra er geld beschikbaar is alle moderne architecten kunnen meedingen naar vormgeving van een modern architectuurmuseum. Dus geen ge bouw dat eigenlijk voor iets anders is ontworpen, maar toegespitst op zijn functie en bovendien met uit zicht op een staalkaart van oude en nieuwe architectuur. Verder heeft men op de tekening ongetwijfeld nog allerlei prettige toekomstmuziek ontwaard. Van dit nieuwe gebouw kan een traver se over het Schuttersveld, tussen de kantoren en het hotel door, naar de perrons van het station voeren, en verder langs die perrons (die meer dan een halve kilometer lang zijn), langs het Academisch Zie kenhuis (met een paar ingangen) naar het Pesthuis. Ter geruststel ling: dit pesthuis is geen zieken huis meer. Maar ook is het geen museum meer: het Legermuseum is naar Delft verhuisd. De traverse, die liefst overdekt zou moeten zijn en met een rolbaan, zou dus langs een aantal belangrijke punten - af gewisseld met architectuurpavil joens voor spoorwegarchitectuur, voor stoomgemalen, voor fabrie ken, enz. begin- en eindpunt van door Wouter Kuyper het architectuurmuseum met el kaar verbinden. Nu is een rolbaan duur, en de ar chitecten die het museum gaan ontwerpen zouden nauw moeten samenwerken met industriële ont werpers om de baan b.v. met stoelen die er automatisch op en af kunnen - begaanbaar te maken, juist voor de ouderen voor wie zij is bedacht. Maar gezien het gemak van deze traverse voor ziekenhuis- bezoekers en treinreizigers zou de financiering van een aantal kanten kunnen komen. In zijn verdediging van Rotterdam als vestigingsplaats schrijft ie mand dat de bouwkundige biblio theek van Delft zo handig van pas zou komen. Nu is dit argument niet cruciaal voor dat artikel, maar ik geef het iemand te doen om van Rotterdam (of Amsterdam, of waar dan ook) te proberen die biblio theek per openbaar vervoer te be reiken. Hij mag dan wel een paar extra verlofdagen aanvragen. In Leiden zijn zowel de Universiteits bibliotheek als de bibliotheek van het Kunsthistorisch Instituut in derdaad vlak bij de hand en wie dat niet genoeg vindt bereikt in een kwartiertje de naast Den Haag Centraal liggende Koninklijke Bi bliotheek. De nabijheid en een eventuele per sonele en/of organisatorische band met de Universiteit kan in Leiden in vele opzichten een voordeel zijn - al was het maar om een "bias" voor een bepaalde periode of stro ming te voorkomen. M.i. dient de educatieve functie voorop te staan, maar de relaties met universitair onderzoek en monumentenzorg dienen met zorg te worden onder houden; ook moet er een aankno pingspunt zijn met restauratiecur sussen op ambachtelijk niveau. De overgang naar de collecties van de andere musea waarin al veel verwante stukken zijn en die vaak op zichzelf al architectonische top stukken zijn, kan ruimtelijk wor den gevormd door halverwege de Lakenhal het "Moorse poortje" dat nog maar een paar jaar geleden de achteringang van de Luxorbio- scoop sierde te herbouwen: als speels ontmoetingspunt van bouw- decoratie- en schilderkunst. Rondgaand door Leiden vindt men dan een haast complete serie van elkaar aanvullende musea èn een overzicht van Holland's bouwen. De gqnstige omgeving, de centrale locatie, de kennis, het eerste en het laatste gebouw van een in étappes te verwezenlijken plan, alles is in Leiden aanwezig! (Wouter Kuyper is architect en werkzaam bij de Rijksdienst voor Monumentenzorg). Bij een bepaalde berekening kan de volledige samenvoeging van de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Ker ken in Nederland omstreeks het jaar 2020 worden verwacht. De eerste fase (de onderbouw) heeft 17 jaren geduurd als de twee ker ken in 1986 verklaren 'in staat van hereniging' te zijn. Het is niet te verwachten, dat de twee de fase (de opbouw) korter zal zijn. Dan zijn we in 2003. Als de derde fase (de afbouw) ook 17 ja ren duurt, wijst de kalender 2020 Dat perspectief schetste domi nee D. N. Wouters (Amsterdam), voorzitter van de gemeenschap pelijke raad voor 'Samen op weg', gisteren in Lunteren op de gecombineerde gereformeerd- hervormde synodevergadering. Deze vergadering - die vandaag nog doorgaat - moet tussenstap pen op de weg naar toekomstige eenheid goedkeuren. Vóór 1986 moeten de lagere kerkelijke ver gaderingen (provinciaal, regio naal en plaatselijk) uitmaken of zij hiermee kunnen instemmen. In het ontwerp voor een 'verkla ring van overeenstemming' wordt gezegd, dat de verschillen tussen hervormd en gerefor meerd geen kerkscheidende be tekenis meer hebben. Overigens was ds. Wouters niet onverdeeld gelukkig met dat jaartal 2020. "De traagheid grijpt ons aan", zei hij met een gezang uit het liedboek. "Het tempo van de hereniging zal omhoog moe ten, wil de nieuwe kerk nog op enige geloofwaardigheid kunnen rekenen". De voorzitter van 'Sa men op weg' bestreed, dat het sa- men-op-weg-proces onder een te grote tijdsdruk zou staan. Hij verwees naar de hervormde sy node in 1969, waar de toenmalige secretaris-generaal van de Her vormde Kerk, dr. F. H. Lands man, voorspelde dat er vóór 1980 een herenigde kerk zou zijn. Ook ging Wouters in op de kri tiek uit de rechterhoek van de Hervormde Kerk (de Gerefor meerde Bond), alsof er bij het sa- men-op-weg-gaan met de belij denis zou worden 'gesjoemeld' (een woord van algemeen secre taris ir. J. van der Graaf van de Bond voor de NCRV-televisie). "Wij staan op de basis van wat de vaderen beleden hebben", zei Wouters met nadruk. "Maar je moet dat wel verwoorden in deze tijd". De gereformeerde predikant dr. J. M. Vlijm (Voorschoten, tot voor kort in Leiden), voorzitter van de werkgroep 'kernen van belijden' van 'Samen op weg', vond, dat de 'bewijslast' nu maar eens moet worden omgedraaid. "Degenen die vinden dat de scheiding tussen hervormd en gereformeerd nog te rechtvaardi gen is, moeten dat maar eens aantonen". In de verklaring van overeenstemming wordt duide lijk gesteld, dat de gescheiden heid het belijden van de beide kerken weerspreekt en dóórom bestreden moet worden. Deze verklaring kreeg een warm onthaal van de gecombi neerde synode. Maar er waren wel tegenvoeters. Zo deelde de hervormde predi kant R. H. Kieskamp uit Leer dam (een gereformeerde-bonder) mee, niet met 'Samen op weg' te kunnen instemmen. De verkla ring van overeenstemming was hem te vaag over de binding aan de belijdenisgeschriften en laat te veel ruimte voor opvattingen die tegen Schrift en belijdenis in druisen. "Het wezenlijke van de Reformatie wordt verkwanseld". Kieskamp vroeg om een 'bezin- ningsperiode' voor een 'broodno dige geestelijke opwekking', die 'Samen op weg' nieuw elan kan geven. Een andere gereformeerde- bonder, ds. P. H. van Trigt uit Aalst, vroeg zich af, of het niet eerlijker zou zijn, te zeggen dat beide kerken elkaar vinden op een nieuwe basis, namelijk 'mo derne theologische opvattingen', in plaats van op het reformato risch belijden. Secretaris Van der Graaf van de Gereformeerde Bond kreeg gelegenheid zijn bezwaren tegen 'Samen op weg', neergelegd in een 'minderheidsnotitie', mon deling toe te lichten. Hij verweet voorzitter Wouters van de raad voor 'Samen op weg', dat deze notitie - Van der Graaf zit ook in de raad - veel te laat was ver spreid. "Ik ben monddood ge maakt". Hij beschuldigde Wou ters zelfs van 'gereformeerd im perialisme". 'Samen op weg'-secretaris ds. B. J. Aalbers wees die kritiek af De notitie kon niet besproken worden omdat Van der Graaf rust moest houden. Zijn bezwa ren zijn voldoende aan bod geko men binnen de beide synodes. Op verzoek van voorzitter dr. H. J. Kouwenhoven van de gere formeerde synode werd op de opmerking van Van der Graaf over 'gereformeerd imperialis me' niet gereageerd. "U zult uw uitspraak tegenover iemand an ders moeten verantwoorden", hield hij de secretaris van de Bond voor. Diens opmerking re sulteerde na de sluiting van de vergadering wel in een langduri ge woordenwisseling tussen Van der Graaf en Wouters. Voorzitter ds. Roos van de hervormde syno de zou later nog proberen, het conflictje \?ij te leggen. Er waren ook sprekers die waarschuwden voor te veel na druk op 'Samen op weg'. "Het gaat zo binnenkerkelijk toe", zei ds. J. van Drie uit Den Bosch. "Gebonden zijn aan het belijden krijgt toch pas betekenis als wij spreken en handelen in concrete situaties". En voor de Vlaar- dingse predikant W. Verhoef is 'Samen op weg' niet méér dan het blussen van een calvinisti sche binnenbrand. Hervormde Kerk: beroepen te Rotterdam-Zuid E. K. Teyge- ler Scheveningen; aangenomen naar Hellendoorn J. Vonhof Ou- dega (Wymbritseradeel); be dankt voor Wageningen M. Goudriaan Ouderkerk aan de IJssel. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: aangenomen naar Amersfoort M. H. Sliggers Spa kenburg, naar Winsum-Obergum (Gr.) kandidaat M. de Vries Ezin- ge. Christelijke Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Rot- terdam-Oost-Capelle aan de IJs sel kandidaat J. Lof Amersfoort. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Sint Annaland P. Blok Capelle aan de IJssel, voor Scherpenzeel G. Mouw Gene- muiden, voor Hoofddorp M. Mondria Waardenburg. Werkbegeleider. Het bestuur van de gereformeerde synode heeft de Eindhovense predikant G. P. van Dam (37) benoemd in algemene dienst voor de werkbe geleiding van predikanten. Voor dat hij in 1978 predikant werd. werkte ds. Van Dam bij de vak groep 'praktische theologie' aan de Vrije Universiteit in Amster dam. Pro-nuntius. De paus heeft mgr. dr. Edward Cassidy (60), Zuid-Afrika-Lesotho, benoemd tot pro-nuntius (diplomatieke vertegenwoordiger) in Neder land. als opvolger van de overle den mr. B. Wüstenberg. Mgr. Cassidy is Australiër van geboor te. Hij trad in 1955 in diplomatie ke dienst van de Heilige Stoel. Vóór Zuid-Afrika werkte hij achtereenvolgens in India, Ier land. El Salvador en Argentinië.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15