Gemeenten gaan door met 38 uur Masson weigert verhoor Winst KLM fors gestegen Ondanks dreigement Rietkerk 'Fraude door tekort belastingambtenaren' Rijnmond speurt naar zo'n 2000 vaklieden Industriebond FNV stapt af van het jeugdwerkplan Mexico steunt OPEC VRIJDAG 2 NOVEMBER 1984 ECONOMIE PAGINA 9 AMSTERDAM (ANP) Amsterdam en Rotterdam houden ondanks de bezwaren van minister Rietkerk (binnenlandse zaken) vast aan de plannen voor invoering van een 38-urige werkweek voor het gemeentepersoneel met ingang van januari komend jaar. ALPHEN a/d RIJN (ANP) - Als de regering niet besluit het personeel bij de Rijksbelastingdienst aan merkelijk uit te breiden, zal het versneld teruggeven van de in komstenbelasting fraude in de hand werken. Dat zei gisteren in Alphen a/d Rijn voorzitter J.J. van der Kreeke van de vereniging van categoraal georganiseerde ambte naren, werkzaam in de aanslagre geling en controle bij het ministe rie van financiën. Volgens hem is er door het ver sneld regelen van de belastingaan gifte volop kans op meer fraude, omdat de belastingambtenaren niet meer zo secuur kunnen werken als voorheen. Belasting plichtigen kunnen nu met meer succes van alles uitproberen. "De De wethouders Walraven (Amster dam) en Jansen (Rotterdam) heb ben dit gisteren meegedeeld in reactie op de verklaring van Riet kerk dat die arbeidstijdverkorting niet past binnen een gecoördi neerd overheidsbeleid. Ook Utrecht en Den Haag overwegen een 38-urige werkweek. In Leiden hebben burgemeester en wethouders nog geen concreet voorstel aangekondigd. In Alphen aan den Rijn, dat via inkrimping en gedwongen ontslagen wil bezuini gen op de personeelskosten, zullen geen initiatieven worden genomen voordat de minister dat doet. Rietkerk, die de grote steden heeft gedreigd met een verbod op grond van de Ambtenarenwet, zal volgende week in de Tweede Ka mer worden aan de tand worden gevoeld door ambtenarendeskun- dige Alders (PvdA). Volgens de PvdA zou een verbod indruisen te gen de wens van de Kamer korter werken bij de overheid te bevorde ren en tegen de passages die hier over zijn opgenomen in het reger- akkoord. Ook de CPN noemt een eventueel ingrijpen van Rietkerk onaanvaardbaar. De Amsterdamse wethouder Walraven stelt dat Rietkerk tot nu toe alleen procedurele bezwaren heeft laten horen. Hij zegt een in houdelijke discussie over de Am sterdamse maatregel gaarne tege moet te zien. Walraven wijst erop dat de bekorting van de werkweek met twee uur ruim vijfhonderd ba nen zal opleveren waardoor het ge meentebestuur iets kan doen aan de grote werkloosheid in de hoofd stad. De wethouder is niet erg geluk kig met het akkoord dat Rietkerk en de vakbonden woensdagavond ROTTERDAM (GPD) - In het Rot terdamse Waterweggebied is een Nederland is de grootste kaasex- ernstig tekort ontstaan aan hoog- Kaas gekwalificeerde metaalbewerkers als gevolg van de door Shell en Es- so aangekondigde miljardeninves teringen. Voor ongeveer 2000 las- pijpfitters, constructiebank- dan werk werkers en elektro-technisch per soneel is er onmiddellijk werk, maar ze zijn niet te vinden. Ondanks de hoge werkloosheid hebben de arbeidsbureaus in en rond de havenstad vrijwel geen vaklieden kunnen opsporen. Ook in de regio's Den Haag, Gouda en Dordrecht blijken ze niet in vol doende mate voorhanden. Een woordvoerder van het ar beidsbureau in Rotterdam zei van ochtend dat voor het werk in de pe trochemie nu uit nood wordt uitge weken naar jongeren die pas van de mavo zijn gekomen. Mocht deze den" actie ook niet slagen dan zullen de Volgens De Graaf personeel te komen. porteur ter wereld. Onze kaashan delaren verzorgen 21 procent van de wereldhandel in kaas. De ver wachting is, dat ons aandeel op de wereldmarkt de komende jaren nog verder zal stijgen. De Neder landse kaasindustrie zal dit jaar een recordproductie van 500.000 ton bereiken. Een kwart eeuw gele den bedroeg deze productie nog 200.000 ton. Een belangrijk aandeel in deze productiestijging en de nog steeds verder oplopende stijging van de kaasexport wordt geleverd door de Maasdammer. Deze nieuwe soort gatenkaas slaat geweldig aan in Duitsland, Frankrijk en Italië. Dubbele aftrek Startende ondernemers die in aanmerking komen voor de zelf standigenaftrek in de inkomsten belasting mogen met ingang van volgend jaar gedurende drie jaar 2000 gulden extra aftrekken. Mi nister Ruding van financiën en zijn staatssecretaris Koning hebben gisteren een wetsvoorstel van deze strekking ingediend. De extra-startersaftrek bedraagt nu drie jaar lang 1000 gulden en wordt nu dus verdubbeld. Door de automatische correctie voor geste gen prijzen zal het feitelijke bedrag boven de 2000 gulden liggen. Miljarden Amsterdam - De industrie- De gemeente en het bedrijfsle- bond FNV stapt af van haar jeugd- ven hebben vele miljarden geïn- werkplan. Bedoeling was dit jaar vesteerd in Amsterdam Zuid-Oost. alle 250.000 schoolverlaters én De gemeente Amsterdam nam al in 20.000 langdurig werkloze jonge- 1959 het initiatief voor dit nieuwe ren aan een baan of een leerling- gebied en investeerde sindsdien plaats te helpen. De FNV wil er nu een kleine twee miljard gulden in echter alleen nog naar streven 'zo de infrastructuur. Dit heeft burge- veel mogelijk' jongeren in de in- meester Van Thijn van Amsterdam dustrie te laten werken voor min- gisteren gezegd op de eerste offi- stens 32 uur per week. In de prak- ciële ledenbijeenkomst van de Ver- tijk zal het gaan om slechts enkele eniging Promotie Amsterdam duizenden jongeren. Zuid-Oost.De voorzitter van de Reden voor de FNV om af te vereniging, ing. J.J.C. van Rijs, zei te verwachten dat Amsterdam Zuid-Oost voor het eind van 1986 UTRECHT (ANP) - „Het kopiëren minstens 32.000 arbeidsplaatsen van computerprogramma's door zal tellen, een getal dat volgens hobbyisten is totaal uit de hand ge- voorzichtige schattingen in 1990 lopen. Er is al lang geen sprake tot 40.000 toegenomen zal zijn. meer van kopiëren voor eigen ge bruik. De ware computercrimine len doen hun inkopen bij de hob- Staking byclubs", aldus de Utrechtse advo- caat mr. J. Quekel gisteren op een Alle 7400 werknemers bij de persconferentie ter gelegenheid Britse automobielfabrieken van van de HCC-computerdagen, die Jaguar hebben gisteren hun werk de Hobby Computer Club op 16 en stilgelegd. Zu weigeren het nieuwe 17 n0Vember in de Jaarbeurs in directievoorstel te aanvaarde waar- utrecht houdt, in hen een loonsverhoging van 22 Quekel sprak vanuit eigen erva. procent verspreid over twee jaar ring als advocaat van verschillende wordt aangeboden naast de moge- computerbedrijven. Hij betwijfelt lijkheid om in het voorjaar per per- ten zeerste of de computerhobbyis- soon aandelen ter waarde van 400 ten nog wel het voordeel van de pond sterling te kopen. De werkne- twijfel genieten bij het kopiëren mers wensen een loonsverhoging van computerprogramma's. De van twintig procent in dit jaar. Ja- Auteurswet staat het kopiëren op guar heeft het afgelopen jaar een zeer beperkte schaal en alleen voor winst geboekt van vijftig miljoen de ejgen besloten kring wel toe. pond over een omzet van van 470 maar by de als kool groeiende miljoen pond. Verwacht wordt dat computerclubs worden deze prak- de winst ditjaar meer dan negentig tljken inmiddels op grote schaal miljoen pond zal zyn. r 5000 Ook Shell bouwt voor ongeveer 2,5 miljard gulden nieuwe installa tie voor raffinage. Aan de bouw hiervan is evenwel nog niet begon nen omdat de vergunningen nog niet binnen zijn. Volgens directeur De Graaf van het arbeidsbureau in Spijkenisse, ten westen van Rot terdam, zal het aantal vacatures in de metaal per maand met 200 toe nemen terwijl dit personeel niet voorhanden is. De Graaf: „De bo venlaag is afgeroomd. Wat over blijft heeft meer tijd nodig om bij geschoold of omgeschoold te wor- de plotselin- belastingplichtige heeft er recht op dat zijn aangifte, waaraan tijd en kosten zijn besteed om die inge vuld te krijgen, die aandacht krijgt die zij verdient", aldus Van der Kreeke. In 1983 deden 1,7 miljoen belas tingplichtigen een beroep op de mogelijkheid tot versnelde terug gave. Dat waren er ruim 60.000 meer dan het jaar daarvoor. De voorzitter van de belasting ambtenaren betoogde verder dat het op dit moment bij de hele be lastingdienst storm loopt. De be lastingambtenaren krijgen ook steeds meer te maken met mondi ge belastingplichtigen. Bovendien is er niet alleen sprake van een te kort aan ambtenaren, maar wordt de werkdruk alsmaar groter, zijn er belangrijke vernieuwingen, is er sprake van een sterk dalende ar beidsbeleving, neemt de ontevre denheid bij de belastingambtena ren toe en worden de ambtenaren ondergewaardeerd. Als voorbeeld zei Van der Kree ke dat alleen al voor de uitvoering van de Wet Tweeverdieners 450 ex tra arbeidsplaatsen nodig zijn. Hij hield in belangrijke mate minister Rietkerk (binnenlandse zaken) ver antwoordelijk voor het feit dat de belastingdienst in rep en roer is. Hij noemde het beleid van de mi nister ten aanzien van de arbeids voorwaarden en de werkgelegen heid in 1985 een wanbeleid. "Zelfs de meest fervente voorstander van het beleid van Koos Rietkerk be gint te geloven dat hy aan discrimi natie doet", aldus Van der Kreeke. sloten over arbeidstijdverkorting met 1,7 procent, te vertalen in 7,5 vrije dagen. Volgens hem dreigt het toenemend aantal vrije dagen bij veel gemeentelijke diensttak ken een onbeheersbare situatie te veroorzaken. „Ook het werkgele genheidsaspect van de Amster damse maatregel is gunstiger dan in het door Rietkerk gesloten ak koord", aldus Walraven. B en W van de hoofdstad streven overigens naar de invoering van een 36-urige werkweek in 1986 met een volledige herbezetting. In de praktijk betekent dat volgens het college dat ongeveer tien procent meer formatieplaatsen mogelijk zijn, waardoor er 2800 mensen meer bij de gemeente kunnen werken. Shell en Esso 'verrassen' GAB een 2,5 miljard gulden kostende in stallatie om ruwe olie op een nieu we methode te bewerken. De in stallatie zal eind 1986 klaar moeten zijn. De piek van de werkzaamhe den moet volgens de plannen eind volgend jaar bereikt worden. Er is LONDEN - Postbode Jane Gardner toont enkele vaten dieselolie die de Britse posterijen hebben bespaard door energiebesparende elektrische auto's te gebruiken (Foto ap> Inzamelingen in heel Libië voor Britse mijnwerkers PARIJS/LONDEN (AFP/RTR) - In Libië worden op alle werkplekken inzamelingen gehouden voor de Britse mijnwerkers die al acht maanden in staking zijn. Dit heeft radio-Tripoli gemeld in een uitzen ding die in Parijs werd opgevan gen. Volgens de zender hebben de in de centrale Jamahiriya verenigde Libische vakverenigingen een ver klaring uitgegeven waarin stond dat reeds goederen bijeen zijn ge bracht die in Groot-brittannië on der de stakers en hun gezinnen zul len worden verdeeld. De leiding van de officiële Libische centrale voer fel uit tegen „de anti-Libische campagne die in Groot-Brittannië wordt gevoerd" naar aanleiding van het aangekondigde bezoek aan Tripoli van Arthur Scargill, voor zitter van de Britse mijnwerkers- vakbond NUM. De leiders van de Britse mijn werkers hebben gisteren opgeroe pen tot een nationale conferentie om manieren te bespreken de sta king te verscherpen. arbeidsbureaus in Amsterdam, ge nood voor een groot deel aan de Utrecht en Den Bosch worden in- oliemaatschappij te wijten omdat geschakeld om aan het benodigde de vacatures niet vroeg genoeg zijn aangemeld. „Dan had door om- en In de Rotterdamse petrochemie bijscholing op die vraag kunnen hebben Shell en Esso grote uitbrei- worden ingespeeld. De tijd is daar dingsplannen. De laatste bouwt nu te kort voor", aldus de Graaf. stappen van het jeugdwerkplan is de tegenstand in de vakbeweging, de overheid die niet voldoende fi nanciën op tafel kan leggen, en de dreiging dat werkgevers misbruik gaan maken van het plan. Andere bonden hadden bezwaar gemaakt tegen het plan van de in dustriebond omdat er het risico in school dat de geringe beloning van jongeren zou leiden tot een verla ging van het algemene loonpeil in Nederland. Nederland kreeg 2500 miljonairs erbij AMSTERDAM (GPD) - On danks de haperende economie zijn er in Nederland in 1980 en 1981 toch nog 2500 miljonairs bij gekomen. Dat schrijft het blad Financieel-Actueel van de Rijkspostspaarbank, dat cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek over de inkomens verdeling heeft gepubliceerd. Ons land telde per 1 januari 1982 bijna 26.000 miljonairs met een gezamenlijk vermogen van ruim 55 miljard gulden. Ook het aantal mensen met ver mogens tussen een half en een heel miljoen blijkt van 1980 tot 1982 flink te zijn gestegen, van 63.500 tot 68.500. Het totaal aantal inwoners met een vermogen van meer dan een ton nam met ruim 13.000 toe tot 544.000. De RPS concludeert uit die cijfers dat „de rijken nog steeds rijker worden". Over de ontwikkeling in 1983 en 1984 kon het CBS nog geen cijfers verstrekken. ABP-affaire wordt slepende zaak ZWOLLE (ANP) - Mr. drs. A. Mas- son, de gewezen directeur beleg gingen van het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds, heeft gisteren geweigerd zich te onderwerpen aan het voorlopig getuigenverhoor dat in Zwolle op verzoek van de za kenman Willem Meijer wordt ge houden. De ex-directeur beleggingen, die sedert 10 mei in voorarrest zit op verdenking van malversaties, mocht gisteren voor het eerst sinds zijn geruchtmakende arrestatie zijn cel in het Maastrichtse Huis van Bewaring even verlaten. Dit om gehoor te geven aan de oproep in het getuigenverhoor waarmee Meijer zijn eer en goede naam wil rechter-commissaris en adviseur, ir. J. van Zon, heeft r Schunk het zwijgrecht en sloot de Van Opstal recentelijk opnieuw zitting. "Masson is verdachte in een zeer complexe strafzaak en het is mij niet bekend voor welke de licten hij precies wordt vervolgd. Ik kan dus niet goed beoordelen welke vragen voor hem belastend zijn en welke niet". uitstel moeten vragen omdat zijn gerechtelijk vooronderzoek nog niet is afgerond. Het wachten is wat dat betreft op bewijsmate riaal uit het kanaaleiland Jersey. Het getuigenverhoor wordt, ijs en weder dienende, vol gende week vrijdag afgesloten met Via een tweetal brievenbus ven nootschappen aldaar zijn vermoe delijk steekpenningen naar een ge- Zwolle heime Duitse bankrekening van Masson gesluisd. Mr. Van Opstal heeft de hulp van de justitie op Jer- iet verhoor van de elfde en laatste sey ingeroepen om de beheerders getuige, de ABP-advocaat mr Wou- van die twee bv's, Vibert en Row- ters. Vervolgens zal Meijer moeten land, onder ede te doen horen. Ook beslissen of hij, gewapend met de die procedure is tot dusver met resultaten van het verhoor, een succes gesaboteerd. kanten 500 miljoen dollar aan in komsten derven door piraterij, ko piëren voor eigen gebruik en on wettig kopiëren. In Nederland zou één firma alleen al op die manier 11 miljoen gulden schade hebben ge leden, aldus Quekel. Op de HCC-Microcomputerda- gen krijgen standhouders en be zoekers door middel van een affi che de waarschuwing dat kopiëren strafbaar is. Wie zich niet aan de waarschuwing stoort, wordt van de beurs verwijderd. Prof. dr. ir. E. Koldenhof zie bang te zijn dat door de snelle in- - strafrechtelijke vervolging, al- voering van micro-elektronica een dus Quekel. totalitaire samenleving kan ont- Strafrechtelijke vervolging komt staan die overeenkomsten Grote schade door kopiëren programma's van computers bedreven. Dit kopiëren is op zijn minst een inbreuk op de Auteurs wet, maar misschien ook vatbaar. Masson liet zich echter niet in de zittingzaal zien toen rechter-com missaris J. Schunk de zitting open de. Zijn raadsman, mr. A. Pfeil, deelde de rechter-commissaris mee dat zijn cliënt zich beroept op het verschoningsrecht en dat het verhoor in elk geval moet worden uitgesteld tot over dat beroep in hoogste instantie is beslist. Hij wees erop dat niemand gedwon gen kan worden zichzelf te belas ten. procedure wegens schadevergoe ding zal beginnen tegen burge meester J. Gruijters van Lelystad. Meijer wil van Gruijters tien mil joen gulden schadevergoeding hebben, omdat deze hem als "chanteur" heeft betiteld in het rapport over onregelmatigheden bij het ABP dat hy in het vooijaar van 1983 opstelde in opdracht van minister Rietkerk van binnenland se zaken. Intussen is duidelijker dan ooit geworden dat de afwikkeling van de ABP-affaire een buitengewoon slepende zaak gaat worden. Niet al leen is het einde van Meijer's pro cedure nog lang niet in zicht, ook de strafrechtelijke vervolging stag neert op alle fronten. De zaak tegen hoofdverdachte Masson kan voor lopig geen doorgang vinden aange zien hij een bewaarschrift tegen zijn dagvaarding heeft ingediend. In de zaak tegen Massons vriend des te meer in beeld omdat bleken dat criminelen die het ko piëren beroepsmatig en georgani seerd bedrijven (piraterij) hun in kopen vooral bij hobbyclubs doen. De schade voor de computerbe drijven is volgens Quekel aanzien lijk. Wereldwijd zouden de fabri- toont met het systeem dat de schrijver George Orwell in zijn be roemde boek „1984" heeft beschre ven. Om dat te voorkomen is het volgens de hoogleraar noodzake lijk dat duidelijk wordt vastgesteld „waar onze samenleving heen wil en hoe ze dat wil bereiken". Werklozen Het aantal werklozen in Groot- Brittannië is in oktober met bijna 60.000 verminderd tot 3,22 miljoen. Het werkloosheidspercentage is daardoor gedaald van 13,6 tot 13,4. Het werkloosheidsniveau van eind september, 3,28 miljoen, was het hoogste in de geschiedenis. President Pierre Languetin zal Fritz Leut- AMSTELVEEN (GPD) - De KLM heeft in de eerste helft van het boekjaar 1984-'85 een nettowinst behaald van 319,4 miljoen gulden. Dat is 60 procent hoger dan in de zelfde periode van het vorige boek jaar, toen 196,4 miljoen gulden werd verdiend. De directie varf de KLM verwacht dan ook dat de winst over het hele boekjaar zal wiler opvolgen als president van uitkomen boven die van vorig jaar de Zwitserse centrale bank. Leut- wiler treedt begin volgend jaar af. Zijn opvolger, die een carrière als diplomaat achter de rug heeft, 103 miljoen gulden. De resultaten over het eerste half jaar zijn giste ren bekendgemaakt. De forse stijging van de winst speelde een belangrijke rol in de komt overigens niet onverwacht, onderhandelingen van zijn land De afgelopen maanden nar met de Europese Gemeenschap, vervoer bij de KLM flink toe, Hij ging in 1976 naar de centrale door de vervoersinkomsten even- bank en is daar sinds 1981 vice-pre- eens stegen. In het tweede kwar- sident. boekte de luchtvaartmaatschappij een nettowinst van 230 miljoen gulden. In hetzelfde kwartaal in 1983 was dat bijna 156 miljoen gul den. Hoewel de wintermaanden in de luchtvaart doorgaans minder goed uitvallen, verwacht de KLM-lei- ding toch dat de resultaten dit boekjaar die van het vorige ruim schoots zullen overtreffen. Wel zal er door de seizoeninvloeden en deel van de nu gerealiseerde winst verloren gaan. De totale inkomsten in het twee de kwartaal stegen met 8 procent het tot ruim 1,5 miljard gulden. De kosten kwamen 3 procent hoger uit op 1,3 miljard gulden. Het be drijfsresultaat steeg van 143,6 mil- taal (juli tot en met september) joen tot 230,1 miljoen gulden. De toestellen van de KLM waren de afgelopen periode beter bezet dan ooit tevoren. De gemiddelde bela dingsgraad was in de periode juli tot en met september 71,8 procent tegen 66,3 procent in hetzelfde tijd vak vorig jaar. De nettowinst is extra gunstig uitgevallen door de hoge koers van de dollar. Dat leverde de KLM 24.2 miljoen gulden op. In het tweede kwartaal vorig jaar betekende de dollar een verliespost van 18,7 mil joen gulden. De directie van de KLM streeft ernaar de winst van vorig jaar te verdubbelen. Een dergelijke mar ge is nodig om alle noodzakelijke en kostbare investeringen te kun nen financieren. Weer klacht over meineed tegen topman van de Amro ROTTERDAM (ANP) - Tegen Am- ro-topman mr R.J. Nelissen is op nieuw een klacht wegens meineed ingediend bij het openbaar minis terie in Rotterdam. De klacht is af komstig van een aandeelhouder van de Amro-bank, H.M.J. Dubbel dam uit Rotterdam, en heeft op- nieuw betrekking op verklaringen PuemK v.an die Nelissen heeft afgelegd tegen- OP?C °.m de oheRrUzen op de over de parlementaire RSV-enquê- tecommissie. Dubbeldam vindt dat Nelissen bewust heeft gelogen tegen de Enquêtecommissie. De officier van justitie in Den Haag heeft onlangs een klacht van een Haagse advokaat wegens mei need tegen Nelissen over hetzelfde onderwerp geseponeerd. De oud-minister zelf heeft in een hernieuwd verhoor voor de enquê tecommissie gezegd dat hij zijn kennis over ,een belangrijke nota van regeringswaarnemer Molken- boer uit 1971 in eerste instantie had pntkend omdat hij de vraag van de commissie verkeerd had begrepen. In de betreffende nota wordt de minister gewezen op zeer ernstige verliezen bij Rijn-Schelde, net voor het moment dat tussen dit bedrijf en het Verolme-concem een fusie tot stand zou komen en een waar debepaling van de beide I aan de orde is. Het verhoor van M. Jonkhart, die gistermorgen als getuige werd ge hoord, leverde bitter weinig op zienbarende wetenswaardigheden op. Jonkhart is secretaris van de Centrale Beleggingsraad CBR, een onafhankelijke instantie. Die houdt namens het ministerie van financiën toezicht op de beleggin gen van rijksfondsen, waaronder dus ook die van het ABP. Gruijters heeft Jonkhart nooit geraadpleegd in het kader van zijn onderzoek naar mogelijke onregel matigheden. Op een vraag van rechtercommissaris Schunck, of het de diepgang van Gruijters on derzoek ten goede zou zijn geko men als dat wel was gebeurd, ant woordde Jonkhart ontkennend. „Gruijters was zelf lid van de Cen trale Beleggingsraad en beschikte dus over dezelfde informatie als ik". MEXICO (UPI/RTR) - Mexico, de op drie na grootste olieproducent ter wereld, zal deze maand en wel licht volgende maand 100.000 va ten minder produceren en exporte ren dan normaal, om een bijdrage te leveren aan de poging reld markt in stand te houden. Dat heeft minister van energie Labasti- da Ochoa, vandaag laten weten. Mexico is geen lid van de dertien landen omvattende organisatie van olie-exporterende landen. Het land verdient per jaar ongeveer zestien miljard dollar aan dé uitvoer van olie, ongeveer 75 procent van al zijn exportinkomsten. Het afgelo pen jaar exporteerde Mexico ge middeld anderhalf miljoen vaten per dag. is de positie van zijn land nu veel sterker en zal de maatregel geen gevolgen hebben voor de aflossing van de buitenlandse schulden, die met 96 miljard dollar de op een na grootste ter wereld zijn. De devie zenreserve bedraagt ongeveer ze ven miljard dollar tegen vrijwel niets in 1982. Journalisten willen 36 uur werken UTRECHT - De voorstellen van de vakbond voor journalisten (NVJ). om voor volgend jaar toe te werken naar een werkweek van vier dagen, hebben gisteren tijdens een bijeen komst in Utrecht de instemming de export gekregen van de dagbladjournalis- MMHMwerkweek m gemiddeld 36 uur in te stellen. Wanneer een vierdaagse werk week niet haalbaar zal blijken te De vermindering scheelt het land ongeveer 81 mil- ten. Bedoelinj joen dollar per maand. In 1982 was de daling van de olieprijzen op de wereldoliemarkt een van de oorza ken ervan dat Mexico economisch zijn, dan zullen de dagbladijou in elkaar stortte, hetgeen de schul- listen tijdelijk genoegen nemen dencrisis van Latijns-Amerika in- met arbeidstijdverkorting in de luidde. Volgens minister Labastida vorm van roostervrije dagen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9