Zeker 150 doden bij rellen India FBI verijdelt coup Honduras Waarnemers in Managua Beseft Kohl wel wat er gaande is? Noordzee-beraad levert weinig op Hindoes molesteren sildis Zweden verscherpt boycot Zuid-Afrika VRIJDAG 2 NOVEMBER 1984 BUITENLAND PAGINA 7 NEW DELHI (Rtr./AFP/UPI) Zeker 150 doden en duizend gewonden. Dat is de voorlo pige balans van de onlusten, die in India uitbraken na de moord op premier Indira Gandhi. Hindoes die Jullie bloed voor haar bloed" schreeuwden trokken door New Delhi om wraak te nemen op sikhs. Evenals in Calcutta en andere steden richtten zij een orgie aan van plundering, brandstichting en vecht- en schietpartijen. WARSCHAU (Rtr./AFP) - De ver moorde Poolse priester Jerzy Po- pieluszko wordt zaterdag toch be graven in zijn eigen parochiekerk, St. Stanislas, in Warschau. Daartoe heeft kardinaal Glemp, die de uit vaartmis zal leiden, gisteren beslo ten. Aanvankelijk zou Popieluszko worden begraven op de Powazki begraafplaats in Warschau. Het be sluit van Glemp kwam, nadat en kele duizenden gelovigen in een petitie hadden gevraagd Popie luszko in zijn eigen kerk te begra- Ook de ouders van Popieluszko hadden de petitie ondersteund. Het gewijzigde besluit van Glemp werd met applaus ontvangen door enkele duizenden gelovigen die waren verzameld in de St. Stanis- laskerk. Popieluszko in eigen kerk begraven Het bestuur van de ontbonden vakcentrale Solidariteit voor War schau en omstreken heeft rouw af gekondigd. In een door 13 leiders ondertekend communiqué wordt de bevolking van Warschau en om streken gevraagd tot aan de begra fenis van Popieluszko op zaterdag rouw te dragen, op het ogenblik van zijn bijzetting drie minuten stilte in acht te nemen in fabrieken en werkplaatsen en de vlag, gedra peerd met zwart, halfstok te han gen. De mensen van Warschau en omstreken zouden voorts in de pe riode van rouw geen vermaaksge- legenheden moeten bezoeken. Voormalige leidinggevende functionarissen van ,de verboden Poolse vakbond Solidariteit heb ben opgeroepen tot een staking van een uur in Gdansk tijdens de begrafenis van de vermoorde priester Popieluszko. Volgens de oproep zouden arbeiders in Gdanks zaterdag het werk tussen twaalf en een uur moeten neerleg gen. In bedrijven waar men een vrije zaterdag heeft zou volgende week vrijdag een uur moeten wor den gestaakt. De ondertekenaars spreken van „vormen van protest tegen het terrorisme op een wijze die de openbare orde niet ver stoort". Stalins dochter in Sowjet-Unie? LONDEN (Rtr.) - Stalins dochter Svetlana Alliloejeva is naar Mos kou teruggekeerd na een verblijf van 17 jaar in het Westen. John Woods, hoofd van een school in het Oostengelse Saffron Walden heeft verklaard dat Svetla na hem op 22 oktober had gebeld met de mededeling dat ze naar Moskou ging en haar dochter Olga niet meer zou terugkomen na de herfstvakantie. Svetlana kwam na een vlucht in 1967 in de VS aan en zorgde zo voor een wereldsensatie. Haar is het staatsburgerschap van de Sowjet-Unie daarna ontnomen. Hindoes en sikhs gingen elkaar te lijf met knuppels en zwaarden. In New Delhi zei de politie te hebben gezien hoe een hindoe werd ont hoofd door met hun zwaarden zwaaiende sikhs en hoe een sikh werd verbrand door een juichende menigte hindoes. In Bokaro, een van de zeker ze ven plaatsen waarheen troepen werden gestuurd, opende het leger het vuur op met elkaar vechtende sikhs en hindoes. De plaats ligt 240 kilometer ten westen van Calcutta. Er vielen vier doden en zeker 32 ge wonden. Vrachtwagens vol solda ten arriveerden in New Delhi, Cal cutta, Kanpur, Allahabad, Luck- now, Banaras en Jabalpur om poli tie en paramilitaire eenheden te versterken. In twintig steden werd een uitgaansverbod van kracht. In New Delhi wemelde het van de militairen. Niettemin koelden BREMEN (GPD) De tweedaagse ministersconferentie over de Noord zee in Bremen heeft weinig meer opgeleverd dan de politieke wil om het zeemilieu te gaan beschermen. De enige concrete afspraak is om over drie jaar opnieuw bijeen te komen in Groot-Brittannië. Minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat), die Nederland vertegenwoordigde, is even wel niet ontevreden. De ministers uit Engeland, Nederland, België, Frankrijk, West-Duits- land en de Scandinavische landen legden zich niet vast om daadwerke lijk de vervuiling van de Noordzee aan te pakken. Wel ondertekenden ze een slotverklaring waaruit hun goede bedoelingen moeten blijken. Maar termijnen of normen worden daarin niet genoemd. In het slotcommuniqué staat dat lozingen van radioactieve stoffen van af het land moeten worden teruggebracht met de daarvoor best beschik bare technologische middelen. Deze maatregel is een verscherping van de al geldende internationale verdragen, die spreken van een redelijke terugdringing. Verder vinden de ministers dat gevaarlijke of van schadelijkheid ver dachte stoffen niet in zee mogen worden gedumpd. Onderzocht zal wor den of voor schepen die gevaarlijke ladingen aan boord hebben, een mel dingssysteem kan worden ingevoerd. Deze uitspraak is het directe gevolg van het ongeluk met het vrachtschip Mont Louis dat radioactief mate riaal vervoerde. In 1987 zal worden besloten of de Noordzee een speciale status krijgt, waarbij alle olielozingen worden verboden. Momenteel is het schepen toegestaan onder voorwaarden afvalolie in zee te laten lopen. Smit-Kroes weigerde na afloop van de conferentie te spreken van een mislukking. Zij benadrukte als positief punt de politieke bereidheid van alle ministers om iets tegen de vervuiling van de Noordzee te doen. "Ik zou ook het tempo willen opvoeren, maar met een land als Enge land erbij, dat een heel andere en volgens mij onjuiste benadering heeft, kan dat niet", aldus Smit-Kroes. STOCKHOLM (AFP) - De Zweed se regering heeft gisteren in Stock holm een wetsontwerp ingediend, dat per 1 januari 1985 van kracht moet worden en waarin de regels voor investeringen door Zweedse industrieën, in Zuid-Afrika worden verscherpt. De verscherping van de wet inza ke investeringen in Zuid-Afrika, die al sinds juli 1979 van kracht is, heeft vooral ten doel, menen waar nemers, het Zweedse ondernemin gen te verbieden gebruik te maken van leasing-praktijken waarmee zij de wet omzeilen. Krachtens het wetsontwerp moeten ondernemin gen de regering in Stockholm ver gunning vragen voor investerin gen. In de wet wordt het ook verbo den Zweeds militair materieel naar Zuid-Afrika te exporteren, waarbij het vooral gaat om vrachtwagens die worden gebruikt door politie en leger. woedende hindoes hun woede op de sikhs, die gemakkelijk herken baar zijn aan hun baard en tulband. Zij werden uit auto's gesleept en afgetuigd, terwijl leger en politie veelal hulpeloos toezag. Huizen, winkels en voertuigen van sikhs werden in brand gesto ken. Bij de sikhtempel Gurdwara Rakabgunj openden sikhs het vuur op een menigte die de tempel in brand wilden steken en de poorten ramden. Er vielen zeker twee do den. In Amritsar, de hoofdstad van de noordoostelijke deelstaat Pupjab waar sikhs in de meerderheid zijn, vierden zij daarentegen de dood van Gandhi. In juni vielen daar on geveer duizend doden, toen het In diase leger de Gouden Tempel van de sikhs bestormde. Bij de baar van de vermoorde premier, die zeker een half miljoen bezoekers trok, liepen de emoties zo hoog op dat de politie diverse malen traangas moest gebruiken om de menigte in bedwang te hou den. Zeventig mensen liepen ver wondingen op toen de menigte door de versperring drong om al was het maar een glimp van Gand hi te zien. De crematie van Gandhi wordt morgen bijgewoond door vele poli tieke wereldleiders. De Franse pre mier Mitterrand, de Britse premier Thatcher en de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Perez de Cuellar, zijn onder de hooggeplaat ste persoonlijkheden. Uit Amerika komt minister van buitenlandse zaken Shultz, terwijl de delegatie van de Sowjet-Unie wordt aangevoerd door premier Nikol^j Tichonov. China stuurt zijn vice-premier Yao Yilin. In Isla mabad werd bekendgemaakt dat de Pakistaanse leider generaal Zia ul-Haq persoonlijk naar India zal reizen om de plechtigheden by te wonen. Verder zullen onder meer pre mier Nakasone van Japan, de Joe goslavische president Juranovié en de Griekse premier Papandreou Gandhi de laatste eer bewijzen. Uit Nederland zullen minister Schoo (ontwikkelingssamenwerking) en prins Claus erbij zijn. EXUCUTIE - In de staatsgevange nis van Raleigh is vandaag de 52 jarige Velma Barfield geëxecu teerd. Zij was zes jaar geleden tei dood veroordeeld wegens de gif- moord op haar verloofde. Later be kende zij ook haar 74-jarige moe der en twee bejaarde kennissen met gif om het leven te hebben ge bracht. De executie werd uitgevoerd door haar een injectie met een do delijke stof toe te dienen. Het was de eerste maal sinds 22 jaar dat in de Verenigde Staten weer een vrouw ter dood werd gebracht. In het centrum van New Delhi werden veel winkels derd en in brand gestoken. TEGUCIGALPA (AFP) - De Hon durese regering heeft de uitleve ring geëist van twee voormalige top-militairen die nu in het buiten land verblijven. Zij zouden betrok ken zijn bij een door de Ameri kaanse FBI opgerolde moordkom- plot tegen president Roberto Sua- Het gaat om generaal Gustavo Alvarez, die nu in Miami woont, en generaal José Bueso, die als mili tair attaché in Chili verblijft. Vol gens de openbare aanklager Eliza beth Chiuz hebben de twee officie ren te maken met het komplot te gen president Suazo, dat was geor ganiseerd door Hondurese zaken lieden die in ballingschap leven in de VS. Generaal Alvarez werd in maart het land uitgezet na een reor ganisatie van de legertop. Generaal Bueso kreeg na deze reorganisatie een post in het buitenland. De Hondurese strijdkrachten hebben afgelopen nacht posities betrokken rond de residentie van president Suazo in de hoofstad Te gucigalpa. Ook in de buurt van La Paz, de geboortestad van de presi dent, was er een verhoogde militai re aanwezigheid. Eenheden van het leger controleerden, onder steund door helikopters, de door gaanswegen in de departmenten La Paz en Comayagua. De Amerikaanse federale recher che FBI maakte gisteren de arres tatie van acht mensen bekend in verband met een komplot om de president Cordova, te vermoorden en de macht in het land over te ne men. Het komplot was georgani seerd door Hondurese zakenlieden die in ballingschap in de Verenig de Staten leven, verklaarde FBI-di- recteur William Webster. De po ging tot staatsgreep werd gefinan cierd met geld verdiend i smokkel. Syrië stemt in met dialoog BEIRUT (UPI/AFP) - Syrië heeft gisteren ingestemd met het hou den van Libanees/Israëlische be sprekingen over een Israëlische troepenterugtrekking uit Libanon onder auspiciën van de Verenigde Naties. De Syrische vice-president en minister van buitenlandse zaken, Abdel Halim Kaddam, verklaarde in het noordoostelijk Libanese stadje Bickfaya na een 3 uur duren de ontmoeting met de Libanese president, Amin Gemayel, dat Sy rië met de besprekingen instemt als middel om de Israëlische troe pen uit zuid-Libanon te krijgen. Maar Damascus zal geen Israëli-, sche voorwaarden aanvaarden, zei hij. De besprekingen tussen Israël en Libanon moeten volgens de Is raëlische regering van nationale eenheid leiden tot veiligheidsmaat regelen voor de Israëlische noord grens en de noordelijke nederzet tingen, die een aftocht mogelijk maken. Gangsterbaas gearresteerd NEW YORK (UPI) - Aniello (O'Neill) Dellacroce, 70-jarige 'underboss' en 'Eminence Gri se' van de gangsterfamilie Gambino in de Verenigde Sta ten, is gearresteerd op verden king van ontduiking van de in komstenbelasting. Dit hebben federale autoriteiten in New York bekendgemaakt. Dellacroce werd aangehou den in de buurtschap "Little Italy" van New York, in de Ra- venite Social Club, sinds de ja ren dertig een trefpunt van Ma- fiosi. De familie waartoe Della croce behoort heeft naar alle waarschijnlijkheid model ge staan voor de film "The Godfa ther", met Marlon Brando. De gangster, omschreven als "een van de machtigste exponenten van de georganiseerde mis daad", kan maximaal acht jaar gevangenisstraf krijgen als hij schuldig wordt gevonden. MANAGUA - De Nicaraguaanse hoofdstad Managua begint daags voor de verkiezingen over te lopen van officiële genodigden en waar nemers bij de verkiezingen. Wie er precies mee zullen doen is nog al tijd niet helemaal duidelijk. De li berale partij heeft officieel beves tigd de stembusslag te zullen boy cotten, maar heeft tegelijkertijd opgeroepen om toch liberaal te stemmen als protest tegen het san- dinisme. door Rob Sprenkels Dat kan omdat de liberalen al op de een paar weken geleden ge drukte stembiljetten staan. De so ciaal-christenen doen naar het lijkt wel mee en de democratisch-con- servatieven ziin onderling ver deeld. Onder het leger van waarne mers bevinden zich de officieel door de Nederlandse regering uit gezonden PvdA'er Piet Nelissen en de CDA'er Ton Kerstiëns. Nelissen is al bijna twee weken in Nicaragua en is niet bepaald en thousiast over het stembusspecta- kel. Hij zet grote vraagtekens bij het democratische verloop ervan. De vroegere vakbondsvoorman Wim Spit, die samen met de vroe gere PvdA-voorzitter Ien van den Heuvel en Bas de Gaay Fortman (PPR), voor de uit de katholieke kerk voortkomende Romero-stich- ting in Nicaragua is, zegt daarente gen dat zijn eerste constateringen 'positief zijn. „Technisch gespro ken zitten deze verkiezingen uit stekend in elkaar", aldus Spit. Aan Spit, die nu in verschillende overlegorganen tussen arbeiders en werkgevers zit en tevens com missaris is bij de DSM, de vraag of de commissie waar hij deel van uit maakt in Nicaragua is om de offi ciële waarnemers waar te nemen. Spit spreekt dat fel tegen hoewel hij toegeeft dat het feit dat er twee onafhankelijk van elkaar opereren de Nederlandse commissies zijn uiteindelijk tot een beter en breder beeld zal leiden. Hebben de Nicaraguanen zon dag werkelijk de kans om tegen de sandinisten te stemmen? Nelissen betwijfelt het sterk. Spit is echter optimistisch. „Er staan zeven partijen op het stem briefje en ook al doet er eentje daarvan officieel niet mee, de libe ralen, toch kunnen de mensen er onafhankelijk op stemmen. Er is dus sprake van een royale keus. Dat andere partijen, het conserva tieve blok van Arturo Cruz, er niet op staan, is hun eigen keus ge weest en we zullen proberen te achterhalen wat hun argumenten voor die beslissing zijn geweest", aldus Spit. De Duitse bondskanselier Helmut Kohl beklaagde zich er vorige week op de televisie over dat hij doelwit nummer één voor alle aan tijgingen in de affaire-Flick is. Maar Kohl zou Kohl niet zijn ge weest als hij daar niet, vrolijk als altijd, aan had toegevoegd dat dit nu eenmaal tot het politieke leven van alledag behoort. De bondskanselier, die volgens de grondwet de richtlijnen van de politiek aangeeft, kon naar aanlei ding van het gedwongen aftreden van de door Flick-geld gesmeerde Bondsdagpresident en partijge noot Rainer Barzel, kennelijk niets beters bedenken dan: „nu ja, dat hoort erbij, politici hebben het niet altijd gemakkelijk, maar daar moe ten we doorheen, niemand heeft mij per slot van rekening gedwon gen mezelf voor het ambt vap bondskanselier te kandideren". Dat laatste is waar. door Hans Amesz Maar is Helmut Kohl nog wel op de hoogte? Weet hij eigenlijk wel wat de affaire-Flick heeft losge maakt? Leest hij geen kranten, ontgaan hem vooral ook meningen uit het buitenland over Flick en de „gekochte republiek"? Dat moet, afgaande op Kohls uitlatingen in het openbaar, minstens vermoed worden. De bondskanselier moet welhaast geloven dat hij een volk van idioten regeert. Want anders zou hij niet met een stalen gezicht borrelpraat verkopen als: „Er is hier sprake van een campagne en er bestaan krachten in de Bondsre publiek Duitsland die het niet kun nen verkroppen dat deze regering een andere heeft afgelost". Deze niet nader omschreven krachten zouden dus de affaire- Barzel hebben uitgevonden en misschien ook wel het Flick-con- cern. Terwijl in het hele land eigen lijk maar één thema bestaat, de geldzucht van de zogenaamde ge vestigde partijen en de hebzucht van leidende politici, praat de rege ringschef over een campagne en maakt diegenen die dit i de hebben ontdekt (de Groenen), tot de 'echte bedervers' van deze staat. Moraal Hoe nu? Dus niet de vroegere minister van economische zaken Otto Graf Lambsdorff, die moest verdwijnen omdat hij begin vol gend jaar wegens corruptieverden king terecht moet staan, bederft de politieke moraal in de Bondsrepu bliek Duitsland. Niet Lambsdorffs voorganger en huidige president- directeur van de Dresdner-Bank, Hans Friderichs, die ook voor moet komen. Niet Rainer Barzel, die naast zijn salaris als afgevaardigde (toen 6000 mark netto per maand) en een forse toelage van de CDU- fractie om zijn gedwongen af scheid als partij- en fractievoorzit ter financieel wat makkelijker te maken via het advocatenkantoor Paul ook nog eens 1,6 mfijoen mark van de firma Flick kreeg. Nee, volgens bondskanselier Helmut Kohl gaat het hier om eer bare burgers en volksvertegen woordigers die het slachtoffer zijn geworden van een campagne, die door boze persorganen als vooral het weekblad Der Spiegel op gang is gebracht en die nu gevoed wordt door communistisch beïnvloede parlementariërs. Leeft Kohl niet meer in de reali teit? Die wordt toch gevormd door honderden dikke ordners met de in beslag genomen notities yan de vroegere Flick-chef Eberhard von Brauchitsch, de welhaast pijnlijk nauwkeurige aantekeningen van ex-hoofdboekhouder Rudolf Diehl over giften uit de zwarte kas van Flick 'wg' (wegens) Kohl, Gen- scher, Strauss, Barzel, partijstich tingen enzovoort, enzovoort. Flick Otto Lambsdorff. heeft zelf toegegeven vele tiental len miljoenen marken aan partijen en politici te hebben geschonken, ook aan de SPD, maar toch aan zienlijk meer aan de CDU/CSU en de FDP. Wie die documenten door leest, kan alleen maar vertwijfeld met het hoofd schudden. Zelfs har de machiavellisten in de politiek doen dat. De firma Flick, zo blijkt, was overal aanwezig als het om grote politiek ging. Von Brauchitsch greep in toen het om de bezetting van bepaalde posten ging (Barzel moest voorzitter van de economi sche commissie van de Bondsdag worden, Kohl partijvoorzitter van de CDU); hij was verontrust over sommige 'linkse' passages in het nieuwe partijprogramma van de CDU en sprak daarover met de Ne- dersaksische minister-president Ernst Albrecht; en vooral moest er 'gesmeerd' worden om het concern aan een gigantisch belastingvoor deel van ruim 600 miljoen mark te helpen. Kaviaar Helmut Kohls vrouw Hannelore kreeg 'Russische marmelade' (ka viaar) van Von Brauchitsch omdat „Helmut, die ik de hartelijke groe ten doe, in het verleden kennelijk overbrengingsmoeilijkheden had" (notitie van 27 oktober 1976 aan de „zeer geëerde, beste mevrouw Kohl). Helmut had dus moeilijkheden bij het overbrengen. Gaat het te ver om te vermoeden dat Von Brau chitsch daarmee niet alleen op de kwaliteiten van Kohl als transpor teur van kaviaar doelde? Welis waar had dezelfde Von Brau chitsch na een gesprek met Kurt Biedenkopf (die korte tijd later se cretaris-generaal van de CDU werd) op 15 april 1973 onder punt 2 genoteerd: „Besloten tot actie Helmut Kohl (foto's ap> Kohl", maar meteen daarna onder 'punt 3 twijfels aan diens kwalitei ten geuit: „Waar is het leidingge vend potentieel K.? a) geen kans gehad, b) geen ander enz. Dus niet eenrichtingsweg K. inslaan". De geringschattende manier waarop Von Brauchitsch over poli tici schreef, is tekenend. („Barzel moet aan de lijn worden gelegd"), maar nog meer tekenend is hoe weinig soeverein vrij gekozen volksvertegenwoordigers daarop reageerden: ze stonden als kleine jongens met de pet in de hand op de stoep. Het is niet verwonderlijk dat de regering de parlementaire enquêtecommissie over de affaire- Flick geen inzage wilde geven in de volledige dossiers. Er werd ge schermd met begrippen als „belas tinggeheim" en „bescherming van de privé-sfeer", todat het Federale Constitutionele Hof in Karlsruhe en het gerechtshof in Keulen an ders beslisten. Zeker, in de in beslag genomen documenten worden privé-aange- legenheden aangeroerd die eigen lijk niemand aangaan. Maar, dat is het nu juist, die particuliere zaken zijn onscheidbaar met politiek za ken vermengd en moeten daarom in het belang van de politieke cul tuur in de Bondsrepubliek Duits land worden opgehelderd, hoe pijnlijk dat voor de betrokkenen ook is. De affaire-Flick, zoals uit de dossiers blijkt, gaat namelijk over stijl en waarden, over maatstaven en corruptie, over geld en macht. Bondsrepubliek In Bonn wordt met grote span ning gewacht op het verhoor van volgende week woensdag van bondskanselier Helmut Kohl door de enquêtecommissie. Daarvan zal het toekomstige politieke klimaat afhangen in de Bondsrepubliek, die nu al door velen is omgedoopt in BondsrepuFlick. De Groene Bondsdag-afgevaardigde Otto Schilly, gerenommeerd advocaat vooral tijdens de terroristenproces sen in de late jaren '70, heeft als lid van de enquêtecommissie laten doorschemeren dat Kohl, na Lambsdorff en Barzel, wel eens het volgende slachtoffer in de affaire- Flick zou kunnen zijn. Dat is misschien overdreven, maar Kohl zal moeten uitleggen waarom ook zijn naam regelmatig in de Fliek-documenten opduikt. Waarom bijvoorbeeld „wg" (we gens) Kohl ongeveer 600.000 mark is geschonken. De bondskanselier heeft daar over al gezegd dat hij zich veel niet kan herinneren (dat kunnen overi gens de meeste politici niet). Wel dat hij een paar keer een „envelop pe met inhoud" („25.000 tot 30.000 mark of zoiets") van Flick heeft ge kregen en die onmiddellijk heeft doorgegeven aan de penningmees ter van zijn partij, dat het zou kun nen gaan om geld. voor verkie zingscampagnes, maar dat hij in ie der geval een „zuiver geweten" heeft, nooit één Flick-pfennig in ei gen zak heeft gestoken en vooral nooit iets te maken heeft gehad met de beslissing van de toenmali ge regering-Schmidt (waarin Otto Graf Lambsdorff minister van eco nomische zaken was) om Flick be lasting kwijt te schelden over de verkoop van Mercedes-aandelen ter waarde van 1,7 miljard omdat dit geld „in het belang van de eco nomie" elders opnieuw was gein- vesteerd. Overigens is deze beslissing vo rig jaar voorlopig ongedaan ge maakt omdat juist niet bewezen was dat die herinvestering „in het belang van het algemeen" was. Flick heeft daartegen beroep aan getekend. Emoties Dat kan allemaal waar zijn, maar waarom schreef Eberhard von Brauchitsch dan aan Friedrich Karl Flick dat Kohl „ervoor wil zorgen dat niet van linkse CDU- CSU-kant het 6b-thema (kwijt schelden van belasting bij bepaal de herinvesteringen - red.) voor ons negatief met emoties wordt be laden". En waarom zou Helmut Kohl dan hebben voorgesteld een „geselecteerde groep van geïnte resseerde en gevaarlijke CDU- CSU-afgevaardigden" voor een parlementaire bijeenkomst in Bonn uit te nodigen teneinde Flicks kijk op de dingen te verdui delijken. Alleen de bondskanselier zelf, zo schijnt het, wordt niet door twijfel geplaagd. Op de vraag hoe hij bij de kiezers de fatale indruk uit wil wissen dat er zoiets als omkoop baarheid in de politiek bestaat, ant woordde Kohl: „Maar dat is toch onzin. Ik ben sinds mijn schooltijd actief in de politiek. En ik kan al leen zeggen: wat zou hier in de po litiek met koop verkregen zijn?"

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7