Ook in kabinet nu verdeeldheid Debat over arbeidstoeslag opgeschort Burgerwacht kan niet, vindt Korthals Altes Mogelijk verhuizing bejaarden uit gifwijk Politie treedt op tegen verslaafden op Zeedijk TCptinPt\ WaCCP Turks §ezin voorlopig vnj VRIJDAG 2 NOVEMBER 1984 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD) - De deze week losgebarsten ruzie tussen CDA en WD over de arbeidstoeslag in de tweeverdienerswet heeft nu ook geleid tot verdeeldheid binnen het kabinet. De WD-bewindslieden hebben duidelijk gemaakt dat zij staatssecretaris Ko ning (financiën) en hun partijgenoten in de Tweede Kamer steunen. Het gevaar van een politieke crisis is daarmee verscherpt. Als staats secretaris Koning zou opstappen, bestaat de kans dat ook de overige WD-bewindslieden er de brui aan geven. Zij hebben inmiddels laten weten dat zij zich in dat geval op hun positie zullen beraden. Giste ren eisten de WD-ministers dat het kabinet het 'onaanvaardbaar' zou uitspreken over het voorstel van het CDA om de arbeidstoeslag te beperken. De CDA-ministers wezen dit van de hand. Premier Lubbers zal nu een uitweg moeten zoeken waardoor het conflict in de coalitie alsnog wordt bijgelegd. De ruzie tussen de twee fracties liep gisteren zo hoog op, dat de staatssecretaris uitstel moest vra gen voor de verdere behandeling van het wetsvoorstel. Dat geeft het kabinet tijd om zich dit weekeinde over de politieke gevolgen van de ruzie te beraden. Dan kan ook 'in rustige sfeer' (aldus Koning) gwor- den gezocht naar een compromis. Volgens Koning kon de minister raad gisteravond niet meer bijeen komen. CDA-fractieleider De Vries legt de schuld voor de crisis volledig bij de WD. De liberalen spelen een 'betrekkelijk onbenullige zaak' te hoog op, zei hij. WD-fractieleider Koning tijdens het conflictueuze debat over de arbeidstoeslag (Foto ANP) sparen geld gebruiken voor een verhoging van de kinderbijslag en eventueel voor kinderopvang. De WD daarentegen houdt vast aan het door het kabinet voorge stelde bedrag. De fractie verwijst naar 'bindende afspraken' die daarover gemaakt zouden zijn tus sen kabinet en regeringsfracties. Ook Koning zei in de loop van het debat dat het wetsvoorstel een 'compromissoir' karakter droeg en dat hij ervan uit was gegaan dat er duidelijke afspraken waren ge maakt. De CDA-fractie bestrijdt dit. Met steun van fractieleider De Vries zei woordvoerder Van Iersel dat het CDA al veel eerder eisen met be trekking tot de belastingverlich ting voor tweeverdieners op tafel had gelegd. Maar het bleek onmo gelijk wijzigingen aan te brengen op essentiële onderdelen van de wet, zei hij. Daarom had zijn fractie gekozen voor een beperking van de toeslag tot 350 gulden, waarmee deze altijd nog binnen de door het kabinet aangegeven grenzen van 350 en 750 gulden zou blijven. 'Bindende afspraken' Onhoudbaar Nijpels noemde, na een topberaad in liberale kring, de kwestie een 'belangrijke zaak'. „Het is niet zo maar dat het kabinet in beraad bij een moet komen," zei hij. Volgens Het conflict betreft de hoogte van de nieuw in te voeren 'arbeids toeslag', een onderdeel van de nieuwe tweeverdienerswet. Het kabinet heeft voorgesteld om deze toeslag op de belastingvrije som te bepalen op 425 gulden. Het CDA eist echter een verlaging tot 350 gulden, en wil het daarmee te be- DEN HAAG (GPD) - Minister Korthals Altes (justitie) is tegen een georganiseerde burgerwacht, zoals die nu in Amsterdam in op richting is. Zodra burgers zich gaan organiseren en niet alleen hun eigen goed beschermen, maar ook spullen van anderen, zal de be windsman ingrijpen en maatrege len Korthals Altes zei gisteren in het NOS-journaal er begrip voor te hebben dat burgers wat actiever willen zijn als het gaat om het be schermen van het eigen goed. So ciale controle juicht hij toe, „maar een echte burgerwacht, een organf- satie die de taak van de politie gaat overnemen, dat kan niet en is strij dig met de wet op de weerkorp sen", aldus de bewindsman. UITWIJZING (ANP) - Het minis terie van justitie heeft besloten dat de 26-jarige in Waddinxveen wo nende Libanees Fawaz Khalaf voorlopig nog niet uitgewezen hoeft te worden. De man ont vluchtte vorig najaar zijn vader land na een aanslag op zijn leven die hem invalide maakte, en kreeg in Waddinxveen huisvesting aan geboden. Hij mag in Nederland blijven zolang de ambassade van Canada in Den Haag nog geen be sluit heeft genomen over zijn re cente verzoek zich bij zijn Canade se zus te mogen voegen. Behalve in Amsterdam, waar ko mend weekeinde in vijf tot zes buurten burgerwachten gaan pa trouilleren om kleine criminaliteit te voorkomen, hebben ook buurt bewoners in Haarlem-Zuidwest zich in een soort burgerwacht ver enigd sinds de buurt wordt geteis terd door een golf van inbraken. Ongeveer achttien buurtbewo ners in Haarlem-Zuidwest zijn bij de burgerwacht betrokken. De po litie is van het bestaan van de bur gerwacht op de hoogte. Volgens een woordvoerder van de politie is met de bewoners de afspraak ge maakt dat de politie wordt inge licht zodra de burgers iets ontdek ken wat van belang kan zijn in ver band met de opsporing van een strafbaar feit. Andere afspraken zijn volgens de woordvoerder met de bewoners niet gemaakt. Hij toonde zich overigens niet gechar meerd van het initiatief, maar zei het wel begrijpelijk te vinden dat de burger zo reageert, nu de politie niet over voldoende personeel be schikt om intensiever te surveille ren. Overigens is naar aanleiding van de situatie in Haarlem-Zuidwest besloten daar tijdelijk wel extra surveillance uit te voeren. Het ver moeden bestaat dat zowel de extra aandacht van de politie als het op treden van de burgerwacht tot ge volg heeft gehad dat de wijk de af gelopen weken niet is geconfron teerd met criminele voorvallen. DEN HAAG (ANP) - De 260 bewo ners van het bejaardencomplex 'De Merwelanden' en 76 andere wijkbewoners zullen mogelijk tij delijk hun huis moeten verlaten tij dens de sanering van de sterk ver vuilde bodem in de Merwedepol- der te Dordrecht. Dit staat in het tweede voorlopige saneringsplan, dat de provincie Zuid-Holland gis teren heeft gepubliceerd. De grond in de wijk is ernstig verontreinigd met vuil van de Che mische Industrie Rijnmond (CIR) en havenslib. In het ergst vervuilde deel van de wijk zijn inmiddels 106 woningen gesloopt. Het gisteren gepubliceerde plan voorziet in het slaan van damwan- den tussen de overige delen van de wijk om uitbreiding van de vervui ling tegen te gaan. De provincie wil in elk deelgebied het ondiepe grondwater blijvend beheersen en zuiveren met behulp van een zui veringsinstallatie. Volgens de provincie moet de grond onder 45 aanleunwoningen bij het bejaardenhuis worden afge graven. De kruipruimten onder de ze woningen moeten daarna wor- den opgevuld met schone grond en worden voorzien van isolerende la gen. Het aanbrengen van nieuwe lagen geldt ook voor andere wonin gen in de wijk, waar de grond gro tendeels al is weggezakt. Eventuele tijdelijke ontruiming van de bejaardenwoningen en het bejaardenhuis hangt af van de vraag of de bewoners kunnen wor den gevrijwaard van schadelijke gevolgen van de sanering. De be woners zijn gistermiddag via een huis aan huis bezorgde brief daar van op de hoogte gesteld. Volgens de Zuidhollandse gedepu teerde Hoek van Dijke, die het plan gisteren presenteerde, streeft de provincie ernaar om tijdelijke ver kassing van de bejaarden te voor komen of in ieder geval zo kort mo gelijk te laten duren. Hij zei niet te weten waar de bejaarden eventueel naar toe moeten als ze moeten ver huizen. Het provinciebestuur gaat ervan uit dat de saneringsoperatie 2,5 jaar gaat duren. Eind volgend jaar wil men met de werkzaamhe den beginnen. Met de sanering is een bedrag van 85 miljoen gulden gemoeid, waarvan de rijksoverheid volgens Hoek van Dijke negentig procent moet betalen en de ge meente tien procent. Volgens de provincie valt het nu gepresenteerde plan ruwweg de helft goedkoper uit dan eerder ge maakte plannen. Dit ligt voorna melijk aan de dikte van de af- deklaag. Aanvankelijk zou er tot een diepte van 1,80 meter worden afgegraven, maar inmiddels is ge bleken dat een meter voldoende is. De bewoners van de gifwijk zien in het plan „hun somberste ver moedens" bevestigd, zo liet Leo van de Bandt gisteren namens en kele honderden in de VAVM ver enigde buurtbewoners weten. Geld speelt volgens hem een hoofdrol in de plannen. Daarom wordt het gif niet opgeruimd, maar afgedekt. De bewoners eisen een oplossing die aan hun nachtmerrie een einde maakt. „We blijven ërbij dat niemand mag worden gedwon gen op gif te blijven wonen," aldus van de Bandt. De directrice van het bedreigde bejaardenhuis, mevrouw A.M. van der Made, neemt het de provincie ernstig kwalijk dat de bejaarden zo lang in onzekerheid worden gela ten. Zij noemt de mogelijkheid dat de bejaarden hun kamers of wo ningen moeten verlaten ronduit rampzalig. „Dat zou hun dood kun nen betekenen. We hebben het hier meer dan 560 bejaarden met een gemiddelde leeftijd van 85 jaar." Volgens de directrice mag bij het zoeken naar een oplossing niet op de kosten worden gekeken. Tijdens het debat dreigde WD- woordvoerder De Grave met zijn fractie tegen het gehele wetsvoor stel te stemmen als het wijzigings voorstel van het CDA zou worden aanvaard. Dat zou betekenen dat de positie van Koning onhoudbaar wordt, omdat deze dan in de Eerste Kamer een voorstel moet verdedi gen dat zijn eigen partij afwijst. De politieke toppen van CDA en WD hebben nu tot dinsdagmid dag de tijd om een oplossing te vin den. Dan wordt het debat voortge zet en zal Koning opnieuw moeten antwoorden. De staatssecretaris liet gisteravond na een ordedebatje weten niet van plan te zijn zonder nader overleg het voorstel van het CDA opnieuw van de hand te wij zen. 's Middags had hij nog een dringend beroep gedaan op de christen-democraten om hun wijzi gingsvoorstel in te trekken, maar het CDA reageerde daar niet op. Arbeidsplicht Brinkman wekt boosheid CNV UTRECHT (ANP) - De vakcentra- le CNV heeft vanochtend veront waardigd gereageerd op de uit spraak van minister Brinkman (WVC) dat de overheid werkloze jongeren mag verplichten zich, in ruil voor hun uitkering, nuttig te maken voor de samenleving. Brinkman heeft dat gezegd in een interview met het blad Warempel van de Werkende jongeren-CNV. Vice-voorzitter H. Hofstede van het CNV noemde een dergelijke ar beidsplicht 'onaanvaardbaar'. Hij zei dat het CNV zal weigeren mee te werken aan de invoering van de wet onbetaalde arbeid uitkerings gerechtigden als mocht blijken dat met deze wet de weg wordt geëf fend voor een verplichting voor werklozen om onbetaald werk te doen. „Wij zullen daarover ophel dering vragen bij Sociale Zaken", aldus Hofstede. Met veertig extra mensen begon de Amsterdamse politie gisteren c neverslaafden van de Zeedijk. Foto: politiemannen fouilleren een ma niddellijk met het verdrijven van heroï- Meisjes bedreigd door verstikking en brandstichting in telefooncel HOOGEVEEN (ANP) - Drie jongens (17 en 18 jaar) hebben woensdagavond twee 15-jarige meisjes opgesloten in een tele fooncel en vervolgens gepro beerd de cel met uitlaatgassen te vullen. Toen dat niet lukte, hebben ze de cel ingesmeerd- met benzine, die ze daarna in brand staken. Dat heeft de poli tie in Hoogeveen gisteren mee gedeeld. De jongens, die af komstig zijn uit het dorp Elim, zijn ingesloten. Volgens de politie werd de deur van de telefooncel dicht gebonden met een stuk touw. Daarna probeerde het drietal de cel met uitlaatgassen te vul len door een bromfiets te laten lopen. Door de vele kieren vloeiden de gassen echter weg. De jongens smeerden daarop de cel met benzine in en staken de vloeistof in brand. Ook lie ten ze een kleine hoeveelheid benzine in de cel lopen en pro beerden ze die met behulp van een brandende peuk te laten ontvlammen. De meisjes trap ten de peuk uit en werden uit eindelijk door de jongens vrij gelaten. ADVERTENTIE AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse politie is gistermiddag begonnen met het verdrijven van heroïneverslaafden op de Zeedijk. Voor deze actie heeft de politie veertig man extra ingezet, 's Mid dags en 's avonds werden 53 ver slaafden gearresteerd, voor het me rendeel wegens bezit van verdo vende middelen. De extra manschappen zullen de komende dagen op de Zeedijk blij ven patrouilleren in afwachting van nadere maatregelen. Het poli- tie-optreden volgt op het samen scholingsverbod dat burgemeester Van Thijn eerder op de dag voor de Zeedijk en omgeving instelde. Het verbod houdt in dat nergens meer dan vier personen zich samen mo gen ophouden. De politie heeft gisteren in de omgeving een pamflet verspreid waarin het samenscholingsverbod werd aangekondigd en uitgelegd. De hulpverleningsinstelling Me- disch-sociale Dienst Heroïne Ge bruikers MDHG deelde gisteren op en rond de Zeedijk ook pamfletten uit, waarin de 'gebruikers' werden opgeroepen „zich rustig te houden en rekening te houden met de be woners". De buurtbewoners werd in deze pamfletten gevraagd „niet over te gaan tot vormen van eigen richting" en „in deze situatie ver trouwen te stellen in de politie". De MDHG bood gistermiddag met groepen verslaafden op het stadhuis een petitie aan, waarin be zwaren worden geuit tegen het, wat wordt genoemd, 'opjaagbeleid' van de politie. De petitie ging ver gezeld van duizend handtekenin gen. De instelling meent dat de po litie „in de huidige gespannen si tuatie beheerst moet optreden". Het aanbieden van de petitie werd voorafgegaan door een de monstratieve tocht van 25 verslaaf den naar het stadhuis. Volgens een woordvoerder van de MDHG-Jun kiebond zullen door het politieop treden de prijzen van heroïne stij gen en zal de kwaliteit afnemen. "Er zullen nu doden vallen. Dit is een levensgevaarlijk beleid", aldus de woordvoerder. Volgens een woordvoerder van de politie op de Zeedijk zal vooral worden opgetreden tegen het openlijke gebruik van heroïne. Met Justitie is afgesproken dat aange houden verslaafden binnen de be staande regels hun verdovende middelen kwijtraken en ook de daarbij behorende attributen. Alle in beslag genomen spullen worden snel vernietigd. Verslaafden wer den tot nu toe in veel gevallen slechts gemaand door te lopen. Zaak-Ruding: geen excuses, wel betaling proceskosten DEN HAAG (GPD) - Minister Ru- ding (financiën) hoeft geen excu ses aan te bieden vanwege zijn uit spraken in Het Vrije Volk, maar moet wel de proceskosten betalen van het kort geding dat de FNV- jongeren tegen hem hadden aange spannen. Dat deelde de president van de Haagse rechtbank mr. N. W|jnholt gistermiddag mee bij zijn uitspraak in het geding. Hij zei dat nieuwe excuses onnodig waren omdat Ruding zich in de Tweede Kamer al had verontschuldigd. De FNV-jongeren zien de uit spraak als een overwinning, omdat ze daarin lezen dat de rechter het juist vindt dat Ruding zijn excuses heeft aangeboden. Ook het feit dat z|j als verliezende partij de proces kosten niet hoeven te betalen - wat wel gebruikelijk is - duidt er vol gens hen op dat de rechter hen in feite gelijk geeft. Letterlijk staat er in de uitspraak dat „voor het recht de kous af is", nu Ruding in de Kamer heeft ge zegd dat het niet zijn bedoeling was om bepaalde groepen in de sa menleving te beledigen. De FNV- jongeren maken daaruit op dat, als de minister in de Kamer niet zijn excuses had gemaakt, de rechter hen wel in het gelijk zou hebben gesteld. FNV-vice-voorzitter Her man Bode, aanwezig bij de uit spraak, sprak eveneens van een overwinning. „Op deze manier wil ik wel vaker een kort geding verlie zen. We hoeven de proceskosten niet te betalen. De rechter geeft ons in feite gelijk". Het kort geding werd aangespan nen naar aanleiding van een inter view met Ruding in Het Vrije Volk. De minister zei daarin onder meer dat veel werklozen zich er met een Jantje van Leiden afmaken bij het zoeken naar een nieuwe baan. Hij verweet werkzoekenden verder dat zij niet bereid zijn om te verhui zen als ze elders werk kunnen vin den. „Men blijft liever bij Tante Truus wonen. Dat kan ook rustig, want het wachtgeld is prachtig", aldus Ruding in het Vijje Volk. Gansslaan taboe MAASTRICHT (ANP) - Het gansslaan, een omstreden kermis- gebruik in Oost-Maarland (ge meente E|jsden), mag niet meer. Het gerechtshof in Den Bosch heeft dit in hoger beroep bepaald. Het hof vindt dat de Dierenbe scherming door het gansslaan on rechtmatig* wordt benadeeld. De Maastrichtse rechtbankpresident meende eerder in kort geding van niet, waarop de Maastrichtse Die renbescherming in hoger beroep ging. Haar advocaat mr M.W.J. Kerres heeft dit gisteren meege deeld. I \LJL M I li 'k ICAvlvlV— MIDDELBURG (GPD) - Het I T-^ jSÊj La Paz CK126, puur tabak, per 10,25 en 50 stuks,80 ct per stuk. MIDDELBURG (GPD) - Het Turkse paar Nurcan Fidan en Bur- han Yilmaz is gistermiddag in op dracht van de staatssecretaris van justitie mevrouw Korte-Van He mel vrijgelaten. Het tweetal zat sinds maandagmorgen vast op het Middelburgse politiebureau, nadat ze door de politie uit de katholieke kerk waren gehaald waar ze asiel hadden gezocht om hun uitwijzing uit Nederland te voorkomen. Een woordvoerder van het mi nisterie van justitie vertelde gister middag dat de vrijlating nog niet betekent dat het paar ook definitief in Nederland mag blijven. "De staatssecretaris heeft langer tijd nodig om de schriftelijke kamer vragen die over deze zaak zijn ge steld, te beantwoorden. Ze vond het echter niet verantwoord het paar nog langer in bewaring te houden", zei hij. Mevrouw Korte wil, volgens de woordvoerder, over bepaalde as pecten in de affaire meer rugge spraak houden binnen haar minis terie. De burgemeester van Middel burg, drs. P. Wolters, heeft van daag op eigen verzoek een onder houd met de staatssecretaris. Wol ters wilde niet zeggen of hij een pleidooi gaat houden om het gezin Yilmaz in Middelburg te houden. De burgemeester verwees naar de persbijeenkomst van afgelopen woensdag. Daarbij deelde hij on der meer mee dat het Middelburg- Vreugde bij het Turkse gezin Yilmaz-< se college er bij de staatssecretaris op had aangedrongen een snelle beslissing over de zaak te nemen en de affaire op een humane ma nier op te lossen. Nadat gisteren bekend was ge worden dat het Turkse paar was vrijgelaten, speelden zich uitbun dige vreugdetaferelen af voor het Middelburgse politiebureau. Na dat het paar een beetje op adem was gekomen bij vrienden, werden Fidan (linksna de vrijlating. (foto ANP) ze naar het plein voor de katholie ke kerk gebracht waar ze felicita ties en bloemen van sympathisan ten in ontvangst namen. Ook pas toor J. Hendrikse van de Petrus- en Paulusparochie stak zijn blijd schap over het weerzien met het Turkse paar niet onder stoelen of banken. „Alleen wordt mijn vreug de toch getemperd doordat we nu nog steeds niet zeker weten of ze hier mogen blijven".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5