Onbegonnen Werft Talentenbank: een sjiek reservoir vol vrouwen Opnieuw actie tegen verkoop Rrugerrand Merenwijker: verbiedt parkeren Tjalkenwerf Leidenaars onderscheiden Lezers schrijven PAGINA 4 LEIDEN VRIJDAG 2 NOVEMBER 1984 Leidse kroniek door Ruud Paauw en John Kroon I Talentenbank Aan de begroting van de ge meente Leiden kun je wel afzien dat er nu een vrouwelijke wet houder over emancipatie gaat. Vier pagina's maar liefst zijn er voor ingeruimd. Henriette van Dongen (PvdA) is er hard tegenaan gegaan. Hier en daar lijkt het er op of de vrouw plotsklaps opnieuw is uit gevonden. De schoonheidsprijs gaal onge twijfeld naar de oprichting van de 'Talentenbank'. een registra tie van vacatures in radencom missies en werkgroepen en tevens een registratie van vrouwen die bereid zijn in dergelijke organen zitting te nemen en die kenne lijk niet mans genoeg zijn zich op de gewone manier toegang tot zo'n commissie te verschaffen- .(Deze laatste toevoeging staat niet in de desbetreffende para graaf. dit even om misverstan den te voorkomen). Het hoofd van wethouder Tes- selaar zal wel weer een paar gra den vermoeider zijn gaan staan, toen hem de creatie van de Talen tenbank onder ogen kwam, maar hij heeft vermoedelijk gedacht: het kost niks, dus la-maar. De registratie van zo'n reser voir vrouwen kan natuurlijk geen kwaad. Maar wie maakt nu eigenlijk uit dat het talenten zijn? Ach, misschien moeten we deze manoeuvre wel zien in het licht van algemene ontwikkelingen. Vroeger werd je goedgekeurd door de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen en nu is daar het waarmerk van de Talenten bank. 't Klinkt een stuk sjieker. Molen Het ziet er naar uit, aldus de krant van gisteren, dat er een molen zal worden gebouwd op een nu nog braakliggend stukje grond aan het Galgewater, nabij de Rembrandtbrug. Een molen geeft ongetwijfeld een aangenaam beeld op het net vlies, hij brengt lang vervlogen tijden in herinnering toen de mens minder jachtig was. De symboolfunctie voor het heden is ook prachtig, want zo kan ten minste aanschouwelijk worden duidelijk gemaakt, waar de uit drukking 'traag malen de ambte lijke molens' vandaan komt. Molens dienen dus goed te wor den geconserveerd. Maar moet je ze in deze tijd ook opnieuw gaan bóuwen? Dat is een heel andere kwestie. Nee, nee, we zijn absoluut niet tegen Anton Pieck. Als er nu in heel Leiden geen molen te bekennen was, kon je misschien nog zeggen: vooruit. Maar er staat er één, notabene als museum ingericht, op een een flinke steenworp afstand van de Rembrandtbrug. Persoonlijk zien we veel meer in een sfeervolle muziektent op deze plek. Dat is ook wel iets dat riekt naar voorbije dagen, maar het voordeel is dat muziek-maken te in het Morskwartier is aange legd. Zijn kritiek heeft hij openlijk geventileerd. Aletrino vreest dat de opstel stroken bij de kruispunten aan beide einden van de dr. Lelylaan tekort zullen zijn en dat er ver keersproblemen uit zullen voort vloeien. Als schuldige wijst hij de gemeenteraad uit de jaren 1974- 78 aan, waarop de PvdA haar stempel drukte. "De discussie was toen zo politiek emotioneel geladen dat het voor deskundi gen en ook voor andere raadsle den onmogelijk was daar ade quaat op te reageren". Dat ambtenaren steeds mondi ger worden (niet voor niets beti telt men hen de laatste jaren als zoeken de heren onderling maar uit. Jammer is dat Aletrino nu pas lucht geeft aan zijn bezwaren en frustraties. Als hij dan toch zijn boekje te buiten wilde gaan, had hij dat beter eerder kunnen doen. Dan had er aan de Mors-route, onder de druk van de publiciteit, wellicht nog wat gedokterd kun nen worden. Han van Meegeren Anton Pieck dook deze week weer even op in de discussie over de wenselijkheid van de nieuwe binnenstadsschool aan de Vliet. Niet dat de bejaarde illustra tor te Overveen zelf naar Leiden was gekomen om een einde te ma ken aan de mythe dat hij tegen Het energiebedrijf Rijnland gaat waarschijnlijk 25.000 gulden steken in de restauratie van dit schilderij. Dat wil zeggen: als de algemene raad (bestaande uit vertegenwoordigers van verschei dene gemeenten) daarmee akkoord gaat. Het Leidse PPR-raadslid Van Lint heeft al laten we ten dat er eigenlijk niet eens over dit voorstel van het college van beheer zou moeten worden ge sproken, zo onjuist vindt hij deze wijze van beste ding van de winst op energie. Dit schilderij is in 1677 gemaakt door Matthijs Naiveu. Geheel rechts flakkert er een vuurtje in de open haard. Maar dat is niet de enige lijn naar onze hedendaagse energievoorziening. Verzameld rond de tafel zit namelijk het turfdragersgilde. De leden daarvan brachten de brandstof, turf, bij de mensen thuis. Kortom: het college van beheer uit de zeventiende eeuw. Toen de PPR nog niet be stond (Foto Dirk Ketting) toebehoort aan alle tijden. Lei den heeft vele machtige muzikan ten en in het kader van de z.g. 'Lakenfeesten' die men 's zomers in Leiden wil gaan organiseren, kan de tent een prachtige rol ver vullen. We zien het verder al voor ons: de Rembrandt-prom-concerten op zondagmiddag, in de lente. Er zal heel wat volk op af komen, want laten we wel zijn, het voet ballen is immers niks meer. Natuurlijk, de bewoners van de buurt zullen wel weer fel tegen zijn. Die vrezen immers al over last van klapperende touwen op zeilschepen. Voor hen hebben we evenwel een passende oplossing: ze mogen op de toegestane muzie- kuren een toertje maken in een spiksplinternieuwe trekschuit. Ambtenaar Ir. G.H. Aletrino, hoofd van de directie verkeer en vervoer van de gemeente Leiden, is verre van gelukkig met de wijze waarop de nieuwe vandaag geopende) rou- 'de vierde macht'), is bekend, maar Aletrino bakt ze wel heel bruin. Als het werk klaar is in alle openheid over je baas zeggen dat hij knoeiwerk heeft afgeleverd. Het is hoogst opmerkelijk. Ze ker in kringen van overheidsdie naren. Als ambtenaren kritiek hebben, zijn daar interne, ambte lijke kanalen voor en die worden meestal druk benut, want het moet wel heel raar lopen willen ze niet adequaat kunnen reage ren. Als het eenmaal op de uitvoe ring van het werk aankomt, wor den zij geacht de loyale uitvoer ders van de bestuurders te zijn. De laatsten zijn immers (poli tiek) verantwoordelijk voor het geen er tot stand komt en kunnen fouten ook niet afwentelen op ambtenaren, althans niet in het openbaar. Zo waren en zijn de spelregels. Ir. Aletrino heeft er zich in deze zaak niet aan gestoord. Het colle ge van B en W zal hem dat zeker niet in dank afnemen. Maar dat die school is, maar het was de ar chitect Wiebe Röling die ten over staan van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening (en ac tievoerders op de publieke tribu ne) zijn licht op deze affaire liet schijnen. Het gaat ons te ver om nog eeiis uit de doeken te doen hoe ook de acteur Henk van Ulsen bij deze boeiende discussie een rol heeft gespeeld. Het leven is al ingewik keld genoeg. Te meer daar inmid dels nu ook de schilder/meester vervalser Han van Meegeren ge heel onwetend betrokken is ge raakt bij de vraag: moeten er aan de Vliet huizen komen of een school? Men weet: er is een actiecomité van mening dat er geen school moet komen. Het heeft dit stand punt op een affiche tot uitdruk king gebracht met de kreet 'school nee' en een tekening van wel gewenste huizen—in—ou de-stijl. Vervolgens verenigden ouders van de schoolkinderen zich in een ander comité dat zijn mening per pamflet als volgt samenvatte: 'School ja, Anton Pieck nee!'. De huizen—in-oude-stijl werden synoniem geacht met Piecks pen- nestreken. Je zou zeggen: met zulke steun zal de architect wel blij zijn. Maar nee, hoor. "Ik heb overwo gen Anton Pieck een brief te schrijven en daarin te zeggen dat ik het met deze wijze van actie voeren niet zo eens ben", zei Rö ling. Niet dat hij tot de aanhan gers van de illustrator wenst te worden gerekend, maar: "Pieck heeft de mensen wel liefde bijge bracht voor de oude binnenste den, een liefde die ik als architect ook koester". Beter was het geweest, meent Röling, als het actiecomité van ouders had laten afdrukken: "Van Meegeren nee!". "Want dat is pas echte nep", voegde Röling er aan toe. Het geen je net zo goed een argument tegen als een pleidooi voor de huizen kunt vinden. Want Van Meegerens vervalsingen zijn vrij wel niet van echt te onderschei den. Ulsink, Pieck, Van Meegeren, bestemmingsplan, bouwvergun ningen, actiecomités, bezwaar schriften, het kost straks dagen maatschappijleer om die kinde ren aan de Vliet uit te leggen wat er allemaal aan de bouw van hun school is voorafgegaan. Vraag en antwoord Een van de vlijtigste vragen stellers in de gemeenteraad is on getwijfeld CDA-er Dick van Duijn. Vooral als de werkgele genheid in het geding is grijpt het in het CNV gepokte en gema zelde raadslid al gauw naar pen en papier om op grond van arti kel 52 van het Reglement van Or de B en W vragenderwijs op hun plichten te wijzen. Zo ook op 19 oktober. Van Duijn had ontdekt dat BenW uit een potje van het ministerie van sociale zaken nog een miljoentje of zo zouden kunnen vissen, maar dat ze dan wel een 'knel puntenanalyse' moesten indie nen. Want voor niets gaat alleen de zon op. Maar, had Van Duijn be speurd, B enW waren te laat met hun verzoek dat volgens hem vóór 15 september had moeten wordeningediend. Volgden zes bezorgde vragen, voorafgegaan door een vel vol toelichting. Deze week kwam het antwoord van het college. "De uiterste datum was ver schoven naar 15 oktober 1984. Onze brief dateeert van 9 oktober 1984". Waarmee het antwoord op de overige vragen overbodig werd. Wij stellen voor artikel 52 van het Reglement van Orde zodanig te wijzigen, dat raadsleden hun vragen voortaan ook telefonisch mogen stellen. Terras t)e werkgroep Pieters- en Aca- demiewijk en Levendaal-west is een van die organen waarin be woners met gemeente-ambtena ren de stand van zaken in hun buurten mogen bespreken. Laatst kwam de vergunning ter sprake die het studentikoze café Barera voor een terras aan het Rapenburg heeft gekregen. Tevens bleken B en W te hebben besloten dat deze kroeg de Non- nenbrug nu niet meer als terras mag gebruiken. Buurtvertegenwoordigster Bosch-Gans, op het oog een keuri ge dame die onvermoeid ten strij de trekt tegen afbraak en lawaai, moet dit diep in het verkeerde keelgat zijn geschoten. De notu len van de bewuste vergadering melden: "Mevrouw Bosch betuigt godslasterend haar misnoegen over dit besluit van het college. Zij vraagt zich af waar zij nu moet lopen". Om nu uitgerekend te gaan vloeken als de Nonnenbrug net ter sprake is geweest... Inspraak kan ook te ver gaan. Werkgroep post bij ABN LEIDEN - Vijftien actievoerders hebben gistermiddag bij de ABN aan de Breestraat een uurtje gepro testeerd tegen de verkoop van de Krugerrand. De demonstratie werd georganiseerd door de werk groep Zuid-Afrika van de Leidse PSP. De partij heeft overigens aan gekondigd ook andere banken die de Krugerrand verkopen te zullen 'bestoken', omdat Zuid-Afrika door de verkoop van de gouden munt geld binnenkrijgt waarmee het apartheidsbewind in stand wordt gehouden. Petitie De PSP heeft anderhalve week geleden petities aangeboden aan alle banken die de Krugerrand ver kopen. Volgens de partij heeft dit erin geresulteerd dat de centrale ondernemingsraden van de Rabo bank en de NMB zich achter de pe titie hebben geschaard. "Uiteraard is dat nog niet voldoende. De ver koop moet daadwerkelijk worden gestopt", meent de PSP. Banken die daaraan geen gehoor geven kunnen de komende weken de actievoerders op de stoep ver wachten. Zoals gisteren de bank aan de Breestraat. Spandoeken werden opgehangen, folders uitge deeld en praatjes gemaakt met de bezoekers van de bank en voorbij gangers. De directie werd even eens vergast op een bezoekje en wat informatie over de actie. Le.den van de actiegroep bij de ABN aan de Breestraat. DEN HAAG/LEIDEN - Het is mo gelijk dat de bewoners van de Tjal kenwerf in de Leidse Merenwijk binnenkort een gemeentelijke fol der in de bus krijgen met de mede deling dat zij hun auto ook niet mo gen parkeren voor hun eigen gara gepad. Dit suggereerde gisteren een woordvoerder van de gemeen te bij de Raad van State in Den Haag tijdens de behandeling van het beroep dat Tjalkenwerf-bewo- ner W. J. B. Dierijck tegen de ge meente Leiden had aangespannen omdat die weigert een algeheel parkeerverbod voor de straat in te stellen. Dierijck en medebewoners wil len dat graag, omdat zij hun car ports vaak niet kunnen uitrijden vanwege aan de overkant van de straat geparkeerd staande auto's. Dikwijls staan die geparkeerd voor de toegangspaden naar de garages van de daar gelegen bungalows. Maar ook parkeren voor je eigen oprit is verboden, werd ter zitting duidelijk. De gemeente Leiden is tegen een algeheel parkeerverbod omdat de straat naast de uitritten slechts weinig ruimte biedt om de auto te stallen en parkeren voor uitritten sowieso niet is toegestaan, zodat de politie foutparkeerders toch al kan bekeuren. Maar volgens Dierijck gebeurt dat niet en weten zelfs po litieagenten niet dat parkeren voor de eigen oprit ook niet is toege- staan. Hij meent dat de gemeente Lei den de woningen indertijd 'uit winstbejag' te dicht bij elkaar heeft laten bouwen waardoor nu de pro blemen zijn ontstaan. Dierijck spreekt zelfs van misleiding van de zijde van de gemeente, omdat die de toenmalige kopers van de car- port-woningen niet heeft verteld hoe ver de nog te bouwen bunga lows van hun huizen af zouden ko men te staan. LEIDEN - Veertig jaar trouwe dienst leverde J.C. van Evert, be drijfsleider van 'Het Motorjhuis' aan de Hogr Rijndijk, een ere-me- daille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op. Burge meester Goekoop mocht de blin kende medaille met bijbehorende versierselen gistermiddag op de re vers van het colbert van de jubila ris spelden. Van Evert is op 15-jarige leeftijd bij 'Het Motorhuis' begonnen als monteur. Vervolgens werd hij eer ste monteur, receptionist, hoofdre ceptionist en assistent van de be drijfsleider. Sinds 1977 is hij zelf werkzaam als bedrijfsleider, eerst aan de Vondellaan in Leiden en nu aan de Hoge Rijndijk. Al eerder deze week werd rij wielhandelaar en rijwielhersteller Gijs van Dam door de burgervader gehuldigd. Hij had er maar liefst vijftig arbeidzame jaren opzitten. Van Dam heeft een rijwielzaak aan het Noordeinde. J.C. van Evert ontvangt i ding horende medaille. Goed Begin Show Graag willen wij reageren op het artikel en de uitlatingen van Olaf Hoenson van reclamebedrijf Be- mer Hoenson in uw blad van dinsdag 30 oktober wat betreft Rijnland-TV. Allereerst verklaart Hoenson in de volgende woorden waarom vol gens hem ons aandeel in de 'Goed Begin Show' is weggelaten: "Het materiaal dat we hadden was matig en niet te gebruiken, daarom heb ben we het niet uitgezonden". Wij vragen ons af of dat de werkelijke reden is, omdat de interviews met de andere personen onder dezelfde condities, zoals belichting en der gelijke, plaats vonden, zodat je wel kunt veronderstellen dat de opna me van ons even prima uitgevallen móet zijn als alle andere opnamen die wèl uitgezonden zijn. Jan Bemer verklaarde ons ook stellig op onze vraag om zekerheid op woensdag 17 oktober (of nacht) dat het interview dat met ons was opgenomen in ieder geval goed uit gevallen móest zijn. Rest dus de opnamen van de kunstwerken. In geval van een slechte opname had den Bemer en Hoenson c gemakkelijk ons de volgende dag kunnen opbellen met de vraag om diezelfde dag de kunstwerken op nieuw en beter op te nemen. Daar zouden wij zonder meer akkoord mee zijn gegaan. We waren per slot van rekening toch al drie dagen lang met de voorbereidingen bezig geweest, dus nog een retourtje Lei- den-Noordwijk aan Zee had er voor ons nog wel afgekund. Maar nee, in plaats daarvan laat men niets van zich horen en zien, tot het moment kwam dat men een ingezonden stuk voor alle Leidse kranten las, dat door ons als pro testbrief was opgesteld. Pas dan reageerde Olaf Hoenson door ons op te bellen en zijn excuus aan te bieden met de verzekering dat het zaakje Hollebeek-De Reus in de vergadering van Omroep Rijnland aan de orde zou komen. Waar het ons nu om gaat is dat wij ons niet met een dergelijk kluitje in het riet laten sturen en schadeloosstelling eisen. Doen we dat niet, dan zijn na ons misschien meer mensen slachtoffer van een dergelijke onbetrouwbare handel wijze van optrommelaars van men sen die ze daarna met een kluitje in het riet sturen, ofwel Belovers en Berovers (van kostbare tijd en energie). Komt het eerherstel niet van Be mer Hoenson of van Omroep Rijnland, dan gaan wij verder met onze actie. Henk Hollebeek Galjoenwal 25 Leiden Gerard de Reus Julianastraat 60 Leiden Wisselwoningen Met verbazing gelezen over ver koop of verhuring van de wissel woningen. Dat is al veel te laat, kijk maar naar de woningen aan de Ruilbeurs De ruilclub 'Koningskerk' houdt vandaag weer een ruil- avond in de Dr. Van Voorthuy- senschool aan de Mamixstraat 104. Verzamelaars van munten, postzegels, sigarenbandjes, luci- fermerken, bankbiljetten, biervil tjes en dergelijke. Aanvang ze ven uur. Toneel Een groep oud-leerlingen van de scholengemeenschap De Vliet- schans, de Ex-Jonkies, treedt vanavond en zaterdag tien no vember op met een eigen bewer king van het boek "Krassen in het tafelbladvan Guus Kuijer. Beide avonden is de aanvang om kwart over acht precies. De voor stelling wordt gehouden in de au la van het schoolgebouw aan de Apollolaan 262. Skibeurs In het grote restaurant van de Groenoordhallen wordt morgen een skibeurs gehouden. Mensen kunnen van tien tot twaalf uur hun spullen inleveren, waarna de verkoop van twee tot vijf uur is. Skispullen en -kleding zijn te koop op deze beurs van de Neder landse Skivereniging, kring Lei den. Vrouwen In het Vrouwenhuis, Hooi gracht 79, is zaterdag een swing avond. Aanvang tien uur. Kleding De werkgroep Terre des Hom mes Leiden en omgeving houdt morgen een markt in tweede hands kleding. De opbrengst is voor de financiering van een landbouwproject in India. De markt wordt gehouden op het Noordeinde. Aanvang is negen Speelgoed In het buurthuis Corn. Jop- pensz., Du Rieustraat 4. wordt morgen een speelgoed- en boeken beurs gehouden. Vanavond van half zeven tot half acht kunnen de spullen worden ingeleverd. Morgen worden ze dan van half elf tot een uur verkocht. Jazz De Haagse saxofonist Frits Ka- tee treedt zondag op met zijn Di xieland All Stars tijdens 'Jazz on Sunday'. Het orkest begint om drie uur. Het geheel speelt zich af in het bowlingrestaurant Men ken aan de Boshuizerlaan. Baboon De zanger Rob Baars treedt Gymnastiek De gymnastiekvereniging Nieuw Brunhilde begint aan staande maandag met gymlessen in de Leidse nieuwbouwwijk Ste venshof. Maandagmiddag en •avond wordt er les gegeven in de zaal aan de A. Kleynstraat. Van half vijf tot half zes voor kinde ren van 5 tot en met 7 jaar, van half zes tot half zeven voor meis jes vanaf acht jaar en van-half acht tot half negen is er conditie training voor dames. Voor meer inlichtingen: 215308 of 761503. Arubastraat, die zijn al bijna ge sloopt door de jeugd. Ook aan de Vanhuisweg en Wisselweg is dit gedaan. Ik vraag me af: dit is toch geen beleid, de gemeente weet vantevoren wanneer ze leegko men. Verkoop of verhuur ze dan meteen maar, spijker ze niet dicht, want dat werkt vandalisme in de hand. We hebben er zelf ook een jaar in gewoond. In het begin waren het prachtige woningen, maar ja, ze hebben zo'n 40.000 a 50.000 gulden gekost. Zondagavond was in die laatste woning inwendige sloop be zig, de volgende dag lazen we dat hij in de brand was gestoken. Als ik dan lees dat er veel belangstel ling voor de verhuur of verkoop was, gemeente had dat dan gedaan. Nu zijn ze voor de kraakwagen. Daar gaat ons belastinggeld. Dat is een schande. W. Bodrij Langegracht 176 Leiden Taxi-chauffeur bedreigd LEIDEN - Een taxi-chauffeur heeft vannacht om kwart over twee zijn auto moeten achterlaten. Hij vervoerde een lastige passagier van een café in de binnenstad naar zijn woning. De klant, in kennelij ke staat, was lastig en de chauffeur voelde zich dermate bedreigd dat hij uitstapte en wegholde. In een telefooncel belde hij de politie met het verzoek de auto op te halen. Agenten vonden de auto op dezelf de plek en geheel ongeschonden terug. Alleen de passagier was ver dwenen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4