?mwezk Twee miljoen voor herstel Visbrug en kelders Hoogstraat Vraagtekens bij optreden politie Werk officieel begonnen Noodslachtplaats is ingrijpend verbeterd Politie maakt einde aan straatterreur VRIJDAG 2 NOVEMBER 1984 LEIDEN LEIDEN Twee miljoen gulden subsidie heeft het ministerie van welzijn, cultuur en volksgezondheid (wvc) toegezegd voor de restauratie van de Visbrug en de bijna vier eeuwen oude kelders onder de Hoogstraat. Een derhalve opgetogen wethouder J A Pe ters verrichtte gistermiddag de eerste handeling voor het wordingsproces van de 'parel van de stadvernieuwing' en verwijderde de laatste marktkraam van de brug Peters ('ik ben nooit te beroerd om een handje te helpen') kreeg hierbij hulp van J. Verplancke, voorzitter van de centrale vereniging voor ambulante handel en J. Jessurun hoofddirecteur rijksdienst voor de monumentenzorg. Welhaast met gevaar voor het leven van de talrij ke omstanders ontleedden zij de kraam. Met behulp van een kar werd het gedemonteerde verkoop punt naar de Vismarkt getranspor teerd. Overigens niet voordat de aanwezige marklieden een tegen stribbelend spandoek met het ver huisbericht 'Wij gaan naar de Vis markt' hadden ontvouwen. De ruim 5,5 miljoen kostende op knapbeurt van de Visbrug en de Hoogstraatgewelven zal erin resul teren dat in de kelders zes winkel tjes en horecagelegenheden wor den gevestigd. Volgens N. Jasper- se van de gemeentelijke afdeling monumentenzorg is er redelijk veel belangstelling voor. Over een vlonder boven het water van de Oude Rijn kan het publiek vanaf medio 1986 daar langs flaneren. De voorbereidende werkzaam heden voor de restauratie van de kelders en de brug worden aller eerst ter hand genomen. Vanaf ja nuari 1985 staat het werk in de Hoogstraat op het programma, eerst de gevelzijde en daarna de waterzijde. In 1986 moet de afron ding van het karwei plaats hebben. Het is een langdurige, moeilijk uit voerbare en kostbare klus. Na de voltooiing van het werk komt er een soort markthal op de brug, in overeenstemming met het monumentale karakter van de Vis brug en de kelders. Hiervoor moet echter nog een ontwerp worden ge maakt. Problemen verwacht architect N. Vroman eigenlijk alleen van het vocht in de kelders. "We zullen er op moeten studeren hoe we dat op lossen als de zaak open ligt", meen de hij. "Er kan nog van alles aan het licht komen". Illusie In de toespraak, die bij de officië le openingshandeling hoorde, ging wethouder Peters uitgebreid in op de geschiedenis van de plannen makerij omtrent de Hoogstraatkel ders en de Visbrug. "Daar is sinds de vijftiger jaren over gesproken. Op sommige momenten leek het een illusie dat het er ooit van zou komen", zei hij. Peters memoreerde dat er zelfs sprake van is geweest om de brug af te graven en 'Nu geen stank meer in buurt' LEIDEN - De noodslachthal aan de Pasteurstraat is ingrijpend gere noveerd. Directeur A.F.C ten Berg van Slachthuis bv verwacht dat hiermee de stankoverlast voor de buurt Groenoord tot het verleden behoort. Wethouder J. Fase heeft vanmiddag de noodslachthal feestelijk geopend. Volgens Ten Berg is de slacht plaats nu voorzien van twee koel cellen voor het 'aangehouden' en het goedgekeurde vlees. Ook be schikt de slachtplaats nu over een gekoelde uitbeenruimte. Er is bo vendien een gekoelde destructie- ruimte aanwezig waarin kadavers worden bewaard tot de destructie- wagen deze komt ophalen. Vooral op warme dagen hadden de soms rottende kadavers klachten uit de buurt over stank tot gevolg. By de afgifte van de hinderwetvergun ning was dit zelfs aanleiding voor de omwonenden om een procedu re bij Raad van State te beginnen. "De slachtplaats is in 1903 ge bouwd. Sinds die tijd is er nauwe- lijke iets verbeterd", licht Ten Berg de renovatie verder toe. "Vroeger was er alleen een hal met een slachtlier en lozing op het riool. De kadavers werden zo maar in een hoek gesmeten. Met de goede voor zieningen die er nu zijn is er hope lijk voor de buurt geen overlast". Slachthuis bv heeft in 1980 het slachthuis overgenomen. Alleen de noodslachtplaats en destructie wa ren sindsdien de verantwoordelijk heid van de gemeente. Per 1 janua ri 1985 gaat de gemeentelijke keu ring van vee en vlees over in de handen van de rijksoverheid. Deze heeft geen belang bij de nood slachtplaats zodat Leiden van het slachthuis af wilde. Regio Slachthuis bv heeft de zaak over genomen, waarbij de gemeente uit een daarvoor bestemd potje zo'n 125.000 gulden voor de renovatie op de koop toegaf. Het opknappen heeft ongeveer 175.000 gulden ge kost. "Het is een dure hap", zegt Ten Berg dan ook. "Maar we hopen dat regiogemeenten als Alphen, Wassenaar, Oegstgeest en Voor schoten 'meedoen' in de nood slachtplaats. De noodslachtplaats draait al een week of twee voluit. Per week ko men er tien tot veertien schapen binnen en drie of vier runderen. De afgedankte proefdieren van de Leidse universiteit komen er te recht voor destructie, vee van de kinderboerderij en dode katten, honden, zwanen en wat dies meer zy die in Leiden en omgeving wor den aangetroffen. "Wat in de toekomst ook gaat ge beuren is dat wat krakkemikkige dieren, die by de gewone slachtlijn worden aangevoerd, na keuring door veeartsen hier naartoe ko men", vertelt Ten Berg voorts. Ook 'slachtoffers' van de veemarkt in de Groenoordhallen worden bij de noodslachtplaats afgeleverd. ADVERTENTIE Een greep uit onze menukaart: dagschotelv.a.f 9,50 gebakken kalkoenfilet met een honing-kerriesaus en fruitf 13,50 gegrilde haasbiefstuk met knoflooksausf 19,50 varkenskarbonade gevuld met paprika, champignons en uif 11,75 gebakken zeewolf met witte wijn en citroenf 12,75 groot terras - vanaf 22.30 uur zullen wij U ook graag aan onze bar ontvangen wekelijks livè-muziek - borrels, recepties ten partijen mogelijk Iedere dag vanaf 17.00 uur geopend. Doezastraat 43, Leiden - tel. 071 '133672 gat te varen: Leidens eerste delta werk zou daarmee een feit zijn ge weest. Ook heeft de gemeente al eens het plan gelanceerd om de kelders vol te storten met beton. De Hoogstraat zou daardoor een wat steviger ondergrond krijgen. De wethouder maakte tevens ge wag van de teruglopende bijdrage die de gemeenten uit het stadsver nieuwingsfonds van het rijk krij gen. "Maar het werk moet door gaan. We moeten plannen blijven durven maken. En als we geen sub sidie krijgen moeten we het op een andere manier doen. We moeten niet vervallen in de lethargie van de jaren zestig", aldus Peters, die het 'moedig' noemde van de ge meenteraad om in mei van dit jaar 3,6 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor de restauratie in het hartje van de stad. Om de restauratiesubsidie los te peuteren hebben de winkeliers de kelders overgedragen aan de ge meente. "Individueel zouden de ondernemers nooit zo veel subsi die hebben gekregen", zei Peters hierover. Hier staat tegenover dat de winkeliers na de restauratie voor de eerste vyftig jaar het ge bruiksrecht van de kelders heb ben. Zij het dan dat de gemeente een vinger in de pap houdt bij de toewijzing van de ruimten aan be langstellenden. Wat de financiën betreft: de ge meente heeft zelf 3,6 miljoen uitge trokken voor de restauratie. Het ministerie van wvc betaalt iets minder dan twee miljoen. Uit een provinciaal werkgelegenheids- fonds komt bovendien 140.000 gul den. De kooplui van de veertien marktkramen die voor de duur van twee jaar zijn verhuisd naar de Vis markt, staan overigens niet echt te springen van blijdschap. "We staan hier nu een week maar het kost wel geld. We verkopen dertig procent minder. Maar misschien trekt het de komende weken wel bij", zei één van hen. Wethouder Peters, markthandelaar Verplancke en rijksambtenaar Jessurun v.l.n.r. achter de handkar) rijden zen gedemonteerde kraam van de Hoogstraat naar de Vismarkt. (foto Holvast) LEIDEN - De arrestatie van zes jongeren in de afgelopen dagen heeft een einde gemaakt aan ware straatterreur in het gebied tussen Hooigracht, Nieuwe Rijn, Heren gracht en Oosterkerkstraat. Twee meisjes (19 en 14 jaar) en vier jon gens (een van 13 jaar en drie van 16 jaar) werden aangehouden. Ze heb ben zich schuldig gemaakt "aan een scala van strafbare feiten", al dus de politie. Zo pleegden ze diefstal, drongen huizen binnen en eisten daarby onder bedreiging sterke drank, molesteerden buurt bewoners, treiterden oudere men sen en gooiden een auto omver. Dat alles speelde zich in de afge lopen weken af. Het meisje van veertien en twee jongens (13 en 16 jaar) zijn inmiddels alweer vrijgela ten, de andere drie werden van morgen voorgeleid aan de officier van justitie. Het onderzoek is ove rigens nog lang niet afgesloten. De politie verwacht in de komende da gen nog een aantal jongeren aan te houden. Inmiddels is het overigens wel rustig in de buurt. Raadslid: Waarom is ontruiming niet uitgesteld LEIDEN - Tijdens de schermutse ling in de Ketelboetersteeg, waar bij woensdagmiddag een waar schuwingsschot werd gelost, had zelfs gericht mogen worden ge schoten. Volgens het raadslid De la Mar (PSP/PPR) heeft een hulpoffi cier van justitie, tevens politieman, dat tegen hem verklaard. De la Mar schrijft dat in een brief aan burgemeester Goekoop, waar in hij hem vraagt de hele zaak aan de orde te stellen in de raadscom missie algemene bestuurlijke aan gelegenheden. In de brief uit het raadslid ook forse kritiek op burge meester Goekoop, omdat hij ge weigerd heeft de ontruiming uit te stellen. Volgens De la Mar had de aanwezigheid van de weekmarkt voor Goekoop een reden kunnen zijn om de ontruiming te verdagen. Het raadslid, dat zelf overigens als waarnemer in het gekraakte pand van Gerard de Lange aan de Breestraat zat, wil dat er tijdens de behandeling in de commissie een volledig rapport van de politie ligt. Hij stelt in zijn brief vele vragen, waarop dat rapport antwoord moet geven. Het raadslid vraagt zich af of de ongeregeldheden niet voorkomen konden worden. Hij doelt dan met name op de eerste arrestatie van een 17-jarige jongen, die in het be zit was van vuurwerk en de r waarop de arrestant werd overge bracht naar het bureau. "Waarom werd besloten om tot aanhouding over te gaan voor een dergelijk klein vergrijp, terwijl de hele ont ruiming tot dan toe in een redelijk ontspannen sfeer verliep", wil De la Mar weten. En: "Was het niet lo gischer geweest om de arrestant met de wagen naar het bureau over te brengen?" Schot Tijdens het overbrengen van de arrestant ontstond in de Ketelboe tersteeg de schermutseling, waar bij het schot werd gelost. Over die gebeurtenis lopen de verklaringen van politie en krakers uiteen. De la Mar wil weten hoe het nu werkelijk is gegaan en vraagt zich af hoeveel mensen er betrokken waren (de politie spreekt van tien tot vijftien, de krakers van zeven of acht) en hoeveel politieagenten hun pistool hebben getrokken. De politie heeft tot nu toe verklaard dat slechts één agent zijn wapen trok, uit foto's en verklaringen van krakers blijkt dat het er minstens twee zijn geweest. Na de vechtpartij in de Ketelboe tersteeg, waarbij vier arrestaties werden verricht, verzamelden de krakers zich bij het bureau waar ze vrijlating van de arrestanten eis ten. Omdat een jongen op het af dakje boven de deur klom en wei gerde daar af te gaan, trad de poli tie op. Uiteindelijk leidde dat tot een felle charge waarbij rake klap pen vielen en nog eens twee arres taties werden verricht. De la Mar wil weten waarom de charge werd uitgevoerd en waarom de mensen niet eerst verzocht is weg te gaan. Ook wil hij weten welke maatre gelen er zijn genomen tegen de po litiemensen die uitdagend tegen de krakers riepen: "Kom maar, kom dan". "Ik ben benieuwd naar de sfeer die er op dat moment heerste bij de politie. Was dat een alge meen gevoel van 'nu is het onze beurt', of was dit een incidenteel voorkomend gevoelen", vraagt De la Mar. Het raadslid uit forse kritiek op de wijze waarop de arrestanten in het bureau zijn behandeld. Vooral bij het waarschuwen en toelaten van de gevraagde advocaten is de politie in gebreke gebleven, aldus De la Mar. Iedere arrestant behoort na zes uur een advocaat te krijgen, als hij dat wil. Uit verklaringen van de inmiddels vrijgelaten arrestan ten en de advocaten is gebleken dat de politie niet volgens de regels zijn behandeld, schrijft het raads lid. Hij wil weten waarom niet. Aan het eind van de brief gaat De la Mar in op de rol van burgemees ter Goekoop, die weigerde de ont ruiming uit te stellen op verzoek van de krakers. De la Mar vindt het vonnis van de rechter discutabel. Hij schrijft dat rechters "wispeltu rig" reageren op het kraken en de reactie daarop van speculanten en krakers. Daarom zou een burge meester, "die aan de kant staat van de zwakste groepen in zijn of haar gemeente", gebruik moeten ma ken van zijn bevoegdheden. Goe koop had volgens het raadslid af stand moeten nemen van de ge rechtelijke uitspraak en de ontrui ming moeten uitstellen. De la Mar: "Het klakkeloos verschuilen ach ter een rechtelijk vonnis doet te kort aan de eigen mogelijkheden die een burgemeester heeft". Voorgeleid Drie mannen, gearresteerd bij de ongeregeldheden na de ontrui ming van het kraakpand aan de Breestraat, zijn vanmorgen voorge leid voor de officier van justitie. Het gaat om een 22-jarige inwoner van Waddinxveen, een 21-jarige Leidenaar en een 23-jarige man uit Delft. De drie wordt openlijke ge weldpleging en wederspannigheid tijdens hun arrestatie ten laste ge legd. Ze werden aangehouden in de Ketelboetersteeg. De 17-jarige Leidenaar die vuurwerk had ge gooid bij de ontruiming, is gisteren vrijgelaten. Spermadonor (1) "Wil je koffie of heb je liever een glaasje wijn?". Niet direct de opehingsvraag die je bij een eerste bezoek aan de spermabank zou verwachten. Het tekent de ongedwongen sfeer die de AZL-medewerkers Kees van Voorst en Lenie Broek hof proberen te creëren. "Het is gezellig hier zo 's avonds, veel mrjgjpen werken daarom ook Afgelopen woensdag was een avond voor nieuwkomers. Begin deze maand werd een oproep ge daan in kranten en weekbladen. Een tekort aan donors was daar de aanleiding toe. Vooral aan Turkse, Surinaamse, Indonesi sche en Marokkaanse mannen bestaat een gebrek. Een oproep met goed gevolg: 25 mannen meldden zich aan. De meest uit eenlopende figuren en onder hen ook vertegenwoordigers van et nische minderheden. "Ongelofe lijk veel mannen hebben zich ge meld", vindt Lenie Broekhof. "Daar zijn we echt heel blij mee". Een tikkeltje nerveus en lache rig maakte een aantal nieuwelin gen eergisteren hun eerste op wachting. Een bloedonderzoek voor onder meer het vaststellen van eventuele geslachtsziekten en de bloedgroep Rhesus fac tor, een onderzoekje van het ge slachtsorgaan en een gesprek met arts Kees de Bruyn gaan aan 'de daad' vooraf. De aanstaande donor ondertekent dan ook een verklaring waarin hij alle zeggen schap over het sperma afstaat aan het AZL. Het ziekenhuis be looft op zijn beurt het sperma uitsluitend te gebruiken voor kunstmatige inseminatie. Alle mogelijke vragen over de gezondheid van donor (moet mi nimaal achttien jaar zijn) en naaste familieleden komen bij die enquête aan de orde. Verder wordt de aanstaande donor ge vraagd naar zijn motivering, zijn seksuele contacten en uiterlijk heden. Sommige kandidaten val len dan af. Kees de Bruyn: "Maar dat zijn er eigenlijk maar heel weinig. De meesten hebben het thuis toch al goed doorgespro ken. Er zijn natuurlijk wel afval lers door ziekten in de familie. Ziekten waar ze niet aan gedacht hebben en die bij het gesprek aan het licht komen". Daarna kan de donor aan het werk gaan. De man krijgt een potje waarop zijn naam wordt vermeld. Hij trekt zich terug in één van de spreekkamers, de deur gaat op slot en hij kan onge stoord masturberen, zoals dat netjes heet. Wel moet natuurlijk het zaad goed en tijdig worden opgevangen. Het potje wordt in geleverd, een volgende afspraak gemaakt. Klaar is Kees. Een paar dagen onthouding voor het be zoek aan de spermabank is overi gens wel een voorwaarde. Voor eventuele nieuwe kandi daten heeft De Bruyn alvast één opmerking: "Verpleegsters of zo komen er niet bij aan te pas en ook liggen er geen pornoblaadjes klaar. Dat verstrekken we niet. Een donor kan wel zelf zijn part ner of een blaadje r Spermadonor (2) Het AZL is in het begin van de jaren zestig begonnen met een spermabank, al had het toen nog met die naam en gebeurde het niet zo openlijk. Geleidelijk zijn alle taboes er om heen minder geworden. "Vroeger werden we bijvoorbeeld nogal eens gebeld door vrouwen die met allerlei vragen zaten. Tegenwoordig is dat niet meer zo". Lenie Broek hof: "Wel kregen we een tele foontje van een vrouw die vroeg of we een beetje voorzichtig wil den zijn met haar man. Die man was een beetje bang voor de bloedprik. En dat is natuurlijk een heel leuke reactie". Het sperma, voor wie dat nog niet weet, wordt gebruikt voor kunstmatige inseminatie. Een medicus brengt dat in bij de vrouw die, om wat voor reden dan ook, geen kind kan krijgen. Al kan het dan, dat is duidelijk, niet aan haar zelf liggen. De vraag naar donors keert re gelmatig terug. Het is ongewenst als het zaad van een en dezelfde donor vaak wordt gebruikt. Het risico van een onbewust huwe lijk met een halfzus of halfbroer moet uitgesloten worden. Een zo breed mogelijk scala aan man nen is gewenst, vandaar ook de vraag naar etnische minderhe den. Maar bestaan bij die groep niet juist de grootste taboes? Van Voorst: "Dat is waar, er zijn heel weinig aanvragen. Al leen het aanbod is momenteel zo klein dat de zaak toch niet in ba lans is". De Bruyn: "Je moet ook niet vergeten dat het niet hebben van kinderen by die mensen vaak een nog groter taboe is". Spermadonor (3) - Bij het kennismakingsge sprek wordt ook een vraag over de 'hoogst genoten opleiding' ge steld. Speelt dat een rol? Kees de Bruyn: "Nee, die vraag wordt wel gesteld, maar verder niet gebruikt. Dat is uit sluitend voor de statistiek, voor ons zelf. Het is natuurlijk niet de bedoeling dat je bepaalde typen mensen gaat ontwikkelen. Al geef ik toe dat je het natuurlijk wel een beetje doet door mensen" met ziekten af te wijzen. Maar het is niet zo dat de vrouw kan zeggen: ik wil het sperma van een wiskundige of van iemand die muziek maakt". - Speelt seksuele voorkeur een rol. Met andere woorden: worden bijvoorbeeld homoseksuelen afge- Kees de Bruyn: "Nee, er wordt ook niet naar de seksuele geaard heid gevraagd. Wij voeren wat dat betreft een breed beleid, dat is bij sommige andere instellin gen wel anders. Dat is ook één van de redenen dat wij donoren uit het hele land krijgen. Behoef te aan anonimiteit speelt daar na tuurlijk ook een rol by". Kees van Voorst en Lenie Broekhof bij één i sperma - ingevroren en wel - wordt bewaard. Spermadonor (4) Vervolgen we de weg van net sperma. Nadat het is ingeleverd, wordt het door Broekhof en Van Voorst onderzocht. Kees van. Voorst: "We kijken eerst of het goed is. Of het bewaard moet worden. De ene keer is het sper ma beter dan de andere keer. Als je bijvoorbeeld griep hebt gehad, dan blijkt het pas zes weken later in het sperma. Is het een keer minder, dan is dat ook niet alar merend. De donors die dat wil len, kunnen trouwens met ons door de microscoop naar hun ei gen zaad kijken". Het sperma, eenmaal in orde bevonden, wordt vervolgens in gevroren. Van Voorst: "Dat gaat in stikstof, dat is bijna tweehon derd graden onder nul. We kun nen het dan in principe tientallen jaren bewaren". Waarna we van de aanbodzijde bij de vraagzijde belanden, de kunstmatige inseminatie. "De aanvragen bij vrouwen zijn de laatste jaren flink gestegen. Dat komt vooral door dag- en week bladen die daar steeds meer over publiceren. Het taboe is nog niet weg, maar de bespreekbaarheid is wel groter geworden. Dat komt ook doordat een heleboel medici een betere voorlichting geven". Dat zegt een medewerk ster die de vrouwen begeleidt en daarom liever anoniem blijft. Aan deze in wezen simpele en poliklinische ingreep gaat een "heel rouwproces" vooraf, zegt ze. Eerst moet de wetenschap dat 'normale' bevruchting niet lukt, verwerkt worden. "Het is alle maal zeer beladen en daarom moet er ook eerst veel over ge praat worden". Vaak lukt de inseminatie ook niet direct. "De vrouw moet er eerst enige afstand van nemen. Als ze te zeer met de onbekende donor bezig is, dan kunnen we soms beter eerst even wachten. Het moet ze duidelijk zijn dat zy en haar partner samefl een kind krijgen. Niet de vrouw krijgt het kind, zij samen. Ik zeg wel eens: eigenlijk behandel je de man". Mannen die voelen voor een donorschap bij de spermabank - de behoefte is nog altijd groot - kunnen bellen met Lenie Broek hof en Kees van Voorst: 262874.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3