Noordwijkerhout verliest tweestrijd over patiënten Mogelijk toch rol voor marine bij Taiwan-order Grote belangstelling brandweeroefening Van Agt mag commissariaten behouden Om overschrijving bewoners Sancta Maria Autosnelweg afgesloten voor zoeken naar ring VRIJDAG 2 NOVEMBER 1984 PAGINA 19 DEN HAAG (ANP) - Een meer derheid van de *I\veede Kamer gaat akkoord met de hoofdlijnen van het kabinetsvoorstel om de premieheffing voor de volksverze keringen (aow, aww en awbz) te 'verzelfstandigen'. De geïndividua liseerde premieheffing houdt in dat een gehuwde vrouw met een ei gen inkomen per 1 januari zelf pre mies moet betalen. Deze plicht staat tegenover het zelfstandige recht op een uitkering dat de ge huwde vrouw volgend jaar krijgt. Het wetsontwerp dat die rechten regelt komt later aan de orde. De gelijke behandeling bij de premieheffing heeft voor gehuwde tweeverdieners die met hun geza menlijk inkomen boven de premie- grens uitkomen aanzienlijke gevol gen, deze kunnen oplopen tot ruim 8.000 gulden. Is men zelfstandige, dan kan dat effect - bij de hoogste inkomens - zelfs oplopen tot ruim 17.000 gulden. Dat komt, doordat deze groep ook nog zogeheten op slagpremies moet betalen voor aaw, kinderbijslag en awbz, omdat Kamer steunt premieplicht gehuwde vrouw zelfstandigen bij deze volksverze keringen worden beschouwd als hun eigen werkgever. De inkomen seffecten worden echter voor een belangrijk deel gecompenseerd door maatregelen in de derde fase van de Wet Tweeverdieners, zoals de extra aftrek voor zelfstandigen. CDA en WD willen via een amendement dat ook de groepen die noch ondernemer, noch werk nemer zijn profiteren van deze te gemoetkoming. Het gaat daarbij onder anderen om sommige vrije- beroepsbeoefenaren, mensen met een VUT-uitkering en Kamerle den. Het voorstel van de regerings fracties beoogt het schokeffect dat voor deze groepen optreedt te ver kleinen. De WD vindt dat het kabinet de opbrengst van de verzelfstandi ging (538 miljoen) voor een deel moet gebruiken om de inkomen seffecten voor de gehuwde twee verdieners die het zwaarst door de maatregel worden getroffen, te ver zachten. De WD wil in dit ver band dat de uit 1982 stammende, tijdelijke verhoging van de premie- inkomensgrens met 7.000 gulden weer ongedaan te maken. De libe ralen zullen bij de behandeling van het wetsontwerp dat de gelijke rechten in de aow regelt met voor stellen komen. Het CDA en de PvdA zijn het met het kabinet eens dat de verhoging van de premie- grens ook in '85 moet worden ge handhaafd. Deze beide fracties vin den dat de meeropbrengst van het wetsontwerp gebruikt moet wor den voor een verlaging van de pre mies en niet van de premiegrens. DEN HAAG (GPD) - Op het mi nisterie van buitenlandse zaken wordt „bestudeerd" hoe de leve ring van twee Zwaardvis-onderzee boten aan Taiwan kan worden ge regeld zonder in problemen met de Volksrepubliek China te raken. Die problemen zouden kunnen ontstaan door betrokkenheid van de marine bij de aflevering van de boten, wat door China kan worden uitgelegd als Nederlandse militaire steun voor een tegen Peking rebel lerend bewind. Volgens defensiebronnen zal de Taiwanese marine bijstand van de Nederlandse moeten krijgen wan neer de onderzeeboten (de eerste eind volgend jaar) aan Taiwan wor den overgedragen. De Taiwanese marine beschikt niet over de erva ring en kennis om met de zeer mo derne schepen te kunnen opere ren. Maar buitenlandse zaken wenst daar nog geen fiat aan te ge ven. Volgens de marinewoord voerder zijn er nog geen verzoeken om bij stand ontvangen van Taiwan of de werf Wilton-Fijenoord. Maar niet ontkend wordt dat zowel opdracht gever als werf op deze bijstand re kenen. In het verleden heeft bui tenlandse zaken, dat altijd zeer kri tisch heeft gestaan tegen de om streden order die in 1981 bijna tot een kabinetscrisis leidde, veelvul dig verklaard dat Taiwan wordt be schouwd als een provincie van China en er derhalve geen over- heidscontacten tussen het bewind in Taiwan en Den Haag kunnen be staan. Tijdens de verhoren van de RSV- enquetecommissie bleek echter dat oud-defensieminister De Geus, ondanks beloftes aan de Tweede Kamer, akkoord was gegaan met marine-assistentie.' De verklarin gen van De Geus zorgden er des tijds voor dat een deel van de CDA- fractie zijn verzet tegen de levering staakte. Vrouw vrijgesproken voor doodschieten tasjesrover AMSTERDAM (ANP) - Een thans 36-jarige stewardess, die in 1981 in de Bijlmermeer in Amsterdam een 17-jarige tasjesrover met een pistool doodschoot, is definitief vrijgesproken van doodslag, ook al droeg zij het wapen illegaal bij zich. Dat heeft deze week de Hoge Raad in Den Haag beslist. De zaak was destijds veel in het nieuws. De vrouw werd eind septem ber 1981 in de flat Kruithof aangevallen door twee 17-jarige jongens. Zij beschoot beiden. Een van de jongens overleed later aan zijn verwondin gen. De rechtbank in Amsterdam veroordeelde de vrouw in 1982 tot drie maanden geheel voorwaardelijke gevangenisstraf wegens doodslag. Zowel openbaar ministerie als verdediging gingen tegen dit vonnis in hoger beroep. Het gerechtshof in de hoofdstad oordeelde in 1983 dat de vrouw wel terecht een beroep kon doen op noodweer-exces (doden uit zelfverdediging). De veroordeling wegens illegaal wapenbezit bleef wel gehandhaafd. De procureur-generaal bij het hof was het oneens met deze beslissing en ging in cassatie bij de Hoge Raad. Die volgt nu de redenering van het hof. DEN HAAG - Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) voelt niets voor de suggestie van het kamer lid Wessel-Tuinstra (D'66) om in de instructie van commissaris sen van de koningin op te nemen dat zij geen betaalde bijbanen mogen hebben die zelfs maar de schijn kunnen wekken van par tijdigheid in hun politieke be sluitvorming. Het kamerlid deed deze suggestie naar aanleiding van het geharrewar in de Bra bantse Staten over een tweetal commissariaten van mr. Van Agt. Wel wil Rietkerk dat inkom sten van politici uit bijbanen die direct verband houden met hun politieke functie ten goede ko men aan de gemeenschapskas. Dit bleek gisteren tijdens over leg tussen de minister en de vas te kamercommissie van binnen landse zaken over bijbanen van politici. Niet alleen burgemees-, ters en wethouders die vanwege hun bestuursfunctie bijbanen hebben moeten de inkomsten daaruit afstaan, maar ook com missarissen van de koningin en gedeputeerden. Het gaat hier overigens om politici met een volle tijd-baan. Wethouders van kleine gemeenten die naast hun parttime bestuursfunctie nog be taald werk verrichten, moeten van dat terugstorten gevrijwaard blijven, aldus de minister. Rietkerk voelt er echter weinig voor om inkomsten uit bijbanen die met de politieke functie geen verband houden, in mindering te brengen op het oorspronkelijke salaris. Wel heeft hij op verzoek van de Kamer toegezegd hier over nog eens met commissaris sen van de koningin te zullen spreken. Een dergelijke kor tingsregeling geldt al wel voor le den van de Tweede Kamer. De minister is het in grote trek ken eens met de opvatting van een kamermeerderheid dat aan het aantal en de omvang van bij banen voor mensen met een vol ledige politieke functie beper kingen moeten worden gesteld. Beurs Amsterdam NOORD WIJK/NOORD- WIJKERHOUT - De ge meente Noordwijkerhout heeft de strijd om 160 psy chiatrische patiënten verlo ren. De afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State meent dat de bur gemeester van Noordwij kerhout heeft verzaakt de betreffende bewoners op de hoogte te stellen van hun' 'verhuizing' van Noordwijk naar Noordwijkerhout. Want dat was de inzet van de strijd tussen de twee buurgemeen ten. Twee jaar geleden heeft het in Noordwijk gelegen psychiatrische ziekenhuis Sancta Maria uitge breid op Noordwijkerhouts grond gebied. In die nieuwbouw zijn sinds halverwege 1982 ongeveer 160 patiënten ondergebracht die uiteindelijk dus in Noordwijker hout wonen. Zij moeten dan ook in het bevolkingsregister van die ge meente worden ingeschreven. Daarmee was trouwens ook Noordwijk het eens. Alleen ver schilden beide gemeeyten van in zicht over de datum waarop dat moest gebeuren. Al eerder oordeel de de minister van binnenlandse zaken dat die bewoners met ingang van 1 januari 1984 konden worden overgeschreven. Maar Noordwij kerhout wenste de jaar eerder in het register in te schrijven omdat de nieuwbouw al in 1982 gereed was. Persoonlijk Tegen de beslissing van de i nister ging Noordwijkerhout in roep bij de afdeling geschillen bestuur van de Raad van State. Maar ook die rechtsprekende in stantie vindt nu dat de patiënten persoonlijk hadden moeten wor den geïnformeerd over hun 'ver huizing'. De bewoners zijn mondig genoeg om zich daarover uit te la ten. Burgemeester mr. F. Winkel heeft altijd volgehouden dat die persoonlijke benadering krachtens het Besluit Bevolkingsboekhou ding, waarin de registratie van bur gers is geregeld, niet kon worden geeist. De brief die Noordwijker hout aan de directie van Sancta Maria heeft geschreven over de overschrijving van de patiënten volstaat volgens hem. Vooral van de zijde van de burge meester van Noordwijkerhout is de kwestie altijd hoog opgenomen. Hij heeft zijn nabuurgemeente er in dat verband van beschuldigd dat zij zich ten koste van Noordwij kerhout verrijkt. Want op de ach tergrond spelen ook de centjes in deze kwestie mee. Alle gemeenten in Nederland ontvangen van het rijk uitkeringen die onder meer ge stoeld zijn op het aantal inwoners. Hoe meer mensen, hoe meer geld om de gemeente draaiende te hou den. En 160 patiënten extra leveren op jaarbasis 50 tot 60.000 gulden op, terwijl daartegenover geen noe menswaardige uitgaven staan. Beschamend Volgens Noordwijkerhout heeft Noordwijk zoveel stennis gemaakt over de patiënten om te bereiken dat zij een jaar langer in het regis ter van die gemeente bleven. Daar mee was namelijk het aantal inwo ners van 24.000 een jaar eerder be reikt. Als gevolg daarvan gingen ook de wedden van burgemeester en wethouders alsmede een aantal ambtenaren een jaar eerder om hoog. Tijdens de behandeling van deze zaak in juli werden die argumenten niet gebruikt, hoewel ook de leden van de Raad van State begrepen dat de strijd uiteindelijk om de centen draaide. Een staatsraad sprak in dat verband van een be schamende vertoning tussen twee buurgemeenten die het niet eens kunnen worden over een datum waarop patiënten van het ene in het andere bevolkingsregister moeten worden ingeschreven. Burgemeester F. Winkel is te leurgesteld over de uitspraak van de Raad van State. Hij meent dat die instantie teveel met de regeltjes heeft beziggehouden en geen reke ning heeft gehouden met de ach tergronden. "We zullen al 160 pa tiënten apart aarfschrijven. Ik ver wacht dat de overschrijving met ingang van het nieuwe jaar eeri feit is", aldus Winkel. Dat betekent dat Noordwijkerhout ook voor 1984 de bijdrage van het rijk voor die 160 patiënten misloopt. Dat geld steekt Noordwijk nog in zijn zak. VERKLARING DER TEKENS O K-rf- SK stelteers HV handel verboden NG olfoéto not geschorst öedaan en laten a achtergestelde len*g - =cenrfeaten van aandelen Noteringen van vrijdag 2 november 1984 (tot 12:30 uur) 12550 114 80 385 00 AANDELEN binnenland doorlopend landrégfcn gamma hold gamma hpr gel delft c geroc giessen 260.00 2030.00 2010 00 125.50 203^00 1005.00 442 00 ioaso 38000 wyk hehng 170.00 buitenland pUlZs honeywell ibm nynex pactelesis phil morns polaroid schlumberg southwbeO westngh. 27.00 "2 beleggingsinst. nwyorx ind Wcyopac. OBLIGATIES staatsleningen nl 12*4 81-91 134.50 m UVfe 82-92 nl 10'4> 82-92 nl 8^84111-91 nl 8'/4 84-94 bg 10*4 82-07 bg 9Vz 82-07 bg 8'yfe 84II-09 amro 10*4 82a amro 9'/4 83 amro 8*4 84 bmh9VS 83-93 102 50 10520 nmb s 8*4 78 166.1 nwb 8*4 64-03 107 ply 8*4 83-93 104; pandbrieven Igh 11 81-88 105.1 fgh 9 78-86 102.1 Igh 9 83-92 103.1 Igh 7*4 77-85 99.! rabh 9'4> 82 106 tilb hyp b wuh9lfe7W7 parallelmarkt warrants e.d. obligaties indices e.d. indices (a.n.p.-c.b.s) Aig. ic 178.7 Algemeen obl.index/eff.rend.(c.b.s.) Staatsleningen 735 <3 langl. - 3-5 |aar 732 - 5-8 |aar 743 - 5 langst). 7 44 BNG leningen 7.51 .Bankleningen 762 Pandbrieven 7.89 GOUD EN ZILVER Beursoverzicht Dollar drukt koersen De scherpe daling van de koers van de Amenkaanse dollar heeft de fondsen, waarbij de koers voor een deel wordt beinvloed door de dollarnotering, vanochtend flink on der druk gezet. al waren de verliezen daar t minder verontrustend Aanbod van warrants Akzo leidde tot een af brokkeling van de prijs van die war rants maar ook van de aandelen. De financiële sector van de beurs was rustig maar niet onvriendelijk. De banken liepen licht op en ook de verzekeraars konden zich wat verbeteren. De hypotheekbanken waren verdeeld. De uitgeverssector brokkelde van ochtend wat af en ook Ahold moest wat terrein prijsgeven. Océ van der Grinten zag nog geen eind komen aan de gisteren ingezette forse koersdaling: vanochtend ging er opnieuw f 3,50 van de notering af. k Een van de 'slachtoffers' wordt in veiligheid gebracht. De Witte Hen geheel in as KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Door nog onbekende oorzaak is vannacht omstreeks vier uur brand uitgebroken in café De Witte Hen aan de Hoogewaard in Koudekerk. Het café is nagenoeg uitgebrand. alleen de muren staan nog over eind. Het was een felle brand die moei lijk was te bedwingen. Omstreeks kwart over zes kon het sein brand meester worden gegeven. Van de inventaris is niets meer over. Gestolde resten van waar eens de bar stond en een karkas van een biljart zijn de overblijfse len die herinneren aan De Witte Hen. Jaar cel voor brandstichting DEN HAAG/ALPHEN - De Haag se rechtbank heeft gisteren wegens brandstichting een 19-jarige inwo ner van Alphen veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. De man heeft bekend in de nacht van 21 op 22 juli van dit jaar een auto aan de Oudhoornseweg in zijn woonplaats in brand te hebben ge stoken en een poging tot brand stichting te hebben gedaan van een woonhuis aan de Groenoord. Te gen hem was twee weken geleden drie jaar onvoorwaardelijke gevan genisstraf geeist. SASSENHEIM - Een ring ter waarde van ruim 3200 gulden was reden voor een tweeënhalf uur durende zoekactie van de rijkspolitie in Sassen- heim. Om ongestoord te kunnen zoeken is de rijksweg in de richting Leiden bij Sassenheim eergisteren al die tijd voor het verkeer afgesloten geweest. Weggebruikers werden via de op- en de afritten by de Warmonderdam omgeleid. De ring was van de in het afgelopen weekeinde verongelukte Leidse motorrijder. Aanvankelijk leek het er op dat enkele persoonlijke bezittingen van de motorrijder waren verdwenen, maar in het ziekenhuis werd het meren deel daarvan teruggevonden. Alleen een horloge en de kostbare ring ont braken. Zoekacties direct na het ongeluk leverden niets op, waarop door de rijkspolitie werd besloten tot de actie van afgelopen woensdag, waarbij ruim twee kilometer weg werd afgesloten. Volgens een woordvoerder van de politie in Sassenheim was het 'zoeken naar een speld in een hooi berg, maar we hebben de ring gevonden'. Ook werden er stukken van het horloge teruggevonden. LISSE - De buurtschap 'De En gel' in Lisse was gisteravond het toneel van een grote brandweeroe fening. In het voormalige internaat 'Huis Ter Beek' was een felle, met veel rook gepaard gaande brand uitgebroken, Dat was het uitgangs punt van de oefening. Rond half acht kwam bij de brandweerkazerne de melding bin nen dat het internaat in brand stond. Twee bluswagens van de Lissese vrijwillige brandweer wa ren binnen korte tijd ter plaatse. Op verzoek van 'Lisse' werd assis tentie verleend door de vrijwillige korpsen van Sassenheim, Voor hout en Warmond. Terwijl een deel van de brand weerlieden aan het blussen was, gingen anderen het gebouw bin nen op zoek naar 'slachtoffers'. By de oefening was uitgegaan van een beperkt aantal slachtoffers. De coördinator vah de regio Rijnland, die de oefening had uitgezet, had als extra 'verrassing' voor maar In 'De Engel' in Lisse liefst 60 'slachtoffers' uit zijn ge bied gezorgd. "Üp dat moment sta je wel even te kijken", aldus com mandant H. Ligtenberg van de Lis sese brandweer. "Ondanks dat gro te aantal verliep het redden van de 'slachtoffers' uitstekend". De gereddden werden voor een eerste onderzoek opgenomen in een tent op het terrein van het in ternaat. Daarna zorgde vier zieken wagens voor afvoer van de 'slacht offers'. Bij de oefening werd gebruikt gemaakt van bengaals vuur voor de rookontwikkeling. Gasbranders zorgde voor de vlammen. In totaal waren 60 brandweerlieden bij het blussen en redden betrokken. De oefening trok veel belangstelling van bewoners uit 'De Engel' en uit Sassenheim. Gedurende oefening was het korps van Lisserbroek paraat om bij een echte brand of ongeval in Lisse waar te nemen. Bromfietser gewond in Sassenheim SASSENHEIM - By een frontale botsing tussen twee bromfietsers op het fietspad van de Van Pal- landtlaan in Sassenheim is gister middag rond kwart over vier een 67-jarige inwoner van die plaats ge wond geraakt. Het ongeval gebeur de in een onoverzichtelijke bocht. Volgens de politie hebben de twee bromfietsers op het smalle fietspad niet genoeg rechts gehouden. De Sassenheimer werd met een gebroken schouder en een op drie plaatsen gebroken pols naar het ziekenhuis gebracht. De andere bromfietser, een 20-jarige Noord- wyker, kon na behandeling door een arts naar huis. De bromfietsen werden totaal vernield.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19