Tm 'Ik kon niet meer functioneren' 'Samenwerking was haast onmogelijk' Gedoe rond Feyenoord was de druppeF Budd ldest voor persoonlijk geluk Rinus Michels bevrijd Goede start tafeltemiisteam Kees Rijvers door iedereen in de steek gelaten VRIJDAG 2 NOVEMBER 1984 SPORT PAGINA 13 Geen terugkeer naar Engeland KAAPSTAD (Rtr/AFP/GPD) - Zola Budd keert niet terug naar Engeland om haar atletiekloop- baan voort te zetten. Dat heeft Jannie Momberg, tweede voor zitter, van de Zuidafrikaanse Amateur Atletiek Unie gisteren bekend gemaakt. De 18-jarige Budd, die dit jaar de Britse nationaliteit aan nam om de internationale sportboycot van haar vader land Zuid-Afrika te omzeilen, blijft voorlopig nog een paar dagen op de wijnboerderij van Momberg in de buurt van Kaapstad. Ze was daar onder gedoken voor de pers. „Het was voor Zola een moei lijke beslissing", zei Momberg. „Ze heeft gekozen voor haar persoonlijke geluk en niet voor een internationale atletiekloop- baan". Tijdens de Olympische Spe len in Los Angeles botste Budd in de finale van de 3000 meter met haar concurrente Mary Decker. Dit voorval versterkte de kritiek, die er al was op haar relatief snelle verandering van nationaliteit. Na de spelen ging Budd naar Zuid-Afrika om zich te bezinnen op haar toekomst. Ook politieke redenen heb ben ten grondslag gelegen aan ADVERTENTIE Waterpolowedstrijd ZIJL LGB - H.Z.C. DE ROBBEN Zaterdag 3 november Aanvang 19.00 uur. Zwembad "De Zijl" haar beslissing. Volgens Jannie Momberg zou ze hebben gele den onder de aanvallen die door de anti-apartheidsbewe ging op haar waren gelanceerd gedurende haar kortstondige verblijf in Groot-Brittannië. Haar moeder zei, dat Zola elke nacht huilde om de dingen die politici over haar hadden te melden. De beslissing van Zola om in Zuid-Afrika te blijven heeft ook gevolgen gehad voor de huiselijke vrede bij de Budds. Vader Frank Budd, die evenals Zola in mei de Engelse nationa liteit kreeg, zou het met haar besluit niet eens zijn. Budd, die een sterke band met haar ern stig zieke moeder heeft, heeft vanwege die spanningen het ouderlijke huis verlaten. Op de Zuidafrikaanse televisie zei zij gisteravond nog niet te weten wanneer ze weer in Zuid-Afrika zal gaan lopen. Ze voelde zich nog niet in vorm. Wel noemde ze haar beslissing de moeilijk ste uit haar leven, maar het was een keus tussen gelukkig zijn of een internationale carrière. Haar coach, Pieter Labu- schange, kon begrip opbrengen voor haar beslissing als per soon, maar zei dat haar atletiek- carrière in het buitenland ligt. Iwie Cronjé, sportleider van de Oranje Vrijstaat Universiteit te Bloemfontein, waar Zola woont, noemde haar besluit echter een slag in het gezicht voor de Engelsen die haar gast vrij hadden ontvangen en het haar mogelijk hadden gemaakt om aan de Olympische Spelen deel te nemen. Zodra Budd in Zuid-Afrika aan de start verschijnt, zal zij worden geschorst door de In ternationale Amateur Atletiek Federatie. ZEIST (GPD) Voor Rinus Michels moet het vertrek uit Zeist van Kees Rijvers als een bevrijding zijn gekomen. Nog geen 48 uur voor de verrassende ontslagaanvrage en op de ochtend nadat het bondsbestuur hem had geweigerd over te stappen naar Feyenoord, klaagde de bondscoach tegenover een verslaggever van de GPD steen en been over het totale gemis aan samenwerking tussen hem en Rijvers. „Ik zit hier maar met mijn ervaring en inzichten", gaf Michels lucht aan zijn groeiende gevoel van on behagen, „maar ik mag nergens met mijn vingers aankomen. Daar kom ik niet mee klaar". Van eni gerlei vorm van samenwerking tussen het tweetal, waarop het bondsbestuur twee maanden gele den had aangedrongen, was in de praktijk geen sprake. „Samenwerking tussen ons tweeën", erkende Michels i nou een club is of het Nederlands elftal, een zeer persoonlijke in vloed is. Vooral in de coaching. In dat opzicht zijn onze opvattingen totaal tegengesteld, vooral tak- tisch". De trainer die ooit grote triomfen vierde met Ajax, maar als trainer van FC Köln voortijdig de laan werd uitgestuurd, doelde daarmee onder meer op de laatste interland tegen Hongarije. „Want", zo gaf Mi- dagmorgen grif, „is ook haast niet chels gisteravond schoorvoetend mogelijk. Die samenwerking moet toe, „in die wedstrijd Rinus Michels: "Ik mocht nergens met mijn vingers aankomen". Kees Rijvers afkomen, i hij accepteert geen enkele vorm van inbreng. Dat is deels te begrij pen, omdat er op zo'n team, of dat moedelijk voorzichtiger hebben gespeeld dan Rijvers heeft gedaan. Maar", zo meende hij een dag eer der, „dat zijn nu eenmaal de ideeën van de trainer. Daarom is samen werking ook nauwelijks mogelijk". „Om die reden", aldus Michels, „kan ik me ook voorstellen dat Rij vers denkt: Wat heb ik aan die man in mijn nek. Als het slecht gaat wordt de druk nog groter, en gaat VENETIE (ANP/AFP) - Het nationale heren-tafelten- nisteam heeft donderdag op de eerste dag van de Open Italiaanse kampioenschappen voor een verras sing gezorgd door de laatste acht te halen. Na een moeizame opening tegen het tweede team van Italië (3-2) slaagde de ploeg van coach Jan Vlieg er in de tweede ronde in het sterker geachte Frankrijk met 3-1 langs de kant te zetten. Door dat resultaat plaatste de herenploeg zich in de kwartfinales waarin het zich in gezelschap bevindt van toonaangevende landen als China, Zweden, Hongarije, Joegoslavië, Denemarken, Sovjetunie en Engeland. In het duel tegen Frankrijk, dat zonder de afwezige Secretin en Birocheau aantrad, verschafte de Roe meen Paul Haldan de ploeg de nodige inspiratie door Patrick Renverse, lid van het Franse team dat in april in Moskou Europees landenkampioen werd, met 2-1 te verslaan. Bruno Parietti trok daarna de stand in evenwicht door Henk van Spanje in twee games te verslaan. De jongste van Spanje, die in Zweden speelt, revancheerde zich onmiddellijk en gaf Nederland met zijn overwinning (2-1) op Renverse opnieuw de lei ding: 2-1. In het dubbel maakte Anne Vlieg en Henk van Spanje het karwei in een ruk af. In twee games werden Renverse en Parietti onschadelijk gemaakt. het goed dan plukt hij daar ook van mee. Daardoor ontstaat wel een si tuatie die echte samenwerking niet mogelijk maakt. Want in dat geval zou een trainer zich helemaal open moeten stellen. En er zijn maar weinig trainers die dat kunnen. Daarom zeg ik: laat hem winnen. Dan hebben we de minste moei lijkheden. Maar als het niet loopt wordt het met de dag moeilijker". Het verbaasde de insiders in de voetbalwereld deze week daarom ook allerminst dat Feyenoord een vruchtbare bodem bij Michels vond om Zeist zo snel mogelijk de rug toe te keren, al dan niet tijde lijk. Maar met het vertrek uit Zeist van Rijvers, die daar door uitlatin gen van Michels bijna min of meer toe gedwongen was, heeft Michels alsnog zijn zin gekregen en kan hij zijn eigen ideeën op Orarye alsnog in praktijk brengen. Slechte zaak „Voor het Nederlandse voetbal", zo meent Michels uit de grond van zijn hart, „zou het een hele slechte zaak zijn wanneer het Nederlands elftal Mexico niet haalt. Ook de clubtrainers vragen zich terecht af wat mijn pleidooi voor een andere spelstijl voor zin heeft als het Ne derlands elftal niet functioneert. En daar hebben die trainers gelijk in, want alles hangt samen". In een gesprek met sectiebe stuurder Jacques Hogewoning heeft Michels inmiddels toegezegd de training en coaching van Orarye voor de interland over twee weken tegen Oostenrijk voor zijn reke ning te nemen. „Maar de wisseling van kapiteins", liep de Amster dammer donderdagavond alvast op de zaken vooruit, „wil natuur lijk niet zeggen dat er een totaal an dere selectie zal komen. Er zullen hier of daar wat andere accenten worden gelegd, maar dat is niet zo verwonderlijk als je praat over twee trainers die over het voetbal in zijn totaliteit totaal verschillen de ideeën hebben". UTRECHT (GPD) - Woensdagochtend, de dienstwoning van het sportcentrum herbergt de technische staf van de voetbalbond. Kees Rijvers kijkt of het koffiezetapparaat drup pelt en meldt dat we verkeerd zijn als we bondsmanager Rinus Michels hier zoeken. „Het paadje op, daar in het hoofdgebouw", zegt de verantwoordelijke man voor het hoogste voetbalteam. Nu hij toch voor de voeten loopt even gevraagd wanneer de selectie voor de partij tegen Oostenrijk bekend gemaakt wordt. „Zeker niet voor de Europa Cup-wedstrij den van woensdag", zegt Kees Rijvers. Dertig uur later heeft de kleine Brabander zijn werkzaamheden voor de voetbalbond gestaakt, de man aan de andere kant van het paad je neemt het over. Rijvers bij het druppelende koffie dik was niet van plan de hand schoen te werpen, zag er niet ziek en misselijk uit. De Rijvers van gis teravond voelde zich wel zodanig. „Het werkklimaat in Zeist was dusdanig dat ik daar niet langer kon functioneren", en in zijn uitleg wil hij eigenlijk niet verder gaan. „Het was niet langer verantwoord, ik kon het niet maken tegenover mijn gezin. Wat over ons heen ge komen is gaat echt niet in je koude kleren zitten". En gevraagd naar zijn toekomstplannen. „Herstellen van wat ons aangedaan is". Rijvers woensdagochtend, Rij vers donderdagavond. „Een dag verder, een dag waarin veel kan ge beuren", zegt de man die verder wil zwijgen. De oorzaak ligt hon derd meter verder, dat paadje op, daar in het hoofdgebouw. Michels begon iedere afspraak voor een in terview met „over het Nederlands elftal zeg ik niets", maar nadat hij op zyn vlucht naar Feyenoord door het bondsbestuur teruggeroepen is, laat hij duidelijk doorscheme ren dat het zo niet verder kan. Het Nederlands elftal sluit hij daarbij niet uit. 'Levenslang' noemde Rinus Mi chels het vijfjarige contract dat Kees Rijvers met het sectiebestuur betaald voetbal onder leiding van Eric Vilé afsloot. Dat hij anderhalf jaar voor het verstrijken van de overeenkomst afhaakt kwam mede door de kritische woorden die Mi chels opeens sprak. Voor de bondscoach de druppel, by wie kon hy nog wel goed doen. Het sectiebestuur betaald voet bal met de socialist Van der Louw als opvolger van Eric Vilé huldigde het principe „contract is contract", maar binnen dat bestuur zagen ve len hem liever vertrekken. Had het aan het amateurbestuur en bonds voorzitter Jo van Marle gelegen dan was hij al eerder weggestuurd, had de financiële situatie bij de bond rooskleuriger geweest dan had men hem allang met een gou den handdruk richting Noord-Bra bant gezonden. Bij de supporters had hij geen krediet meer, de media hekelde zijn beleid, de technische staf in Zeist kon maar moeilijk samen werken met de eigenzinnige Rij vers en alleen de vriendenploeg die hij sinds de interland tegen IJsland (september '82) rond zich verza melde, steunde hem door dik en dun. Hans van Breukelen is daar een voorbeeld van. „Ik heb van Rij vers de kans gekregen en ik vind het jammer dat hij vertrokken is. Het verbaasde mij, want na de de ceptie tegen Hongarije was hij strijdvaardig. Vol strijdlust wilde nHans hy de Oostenrijkers aanpakken. In een persoonlijk gesprek heeft hij me gezegd dat hij zelf nooit de handdoek in de ring zou gooien. De spelers moesten de hand in ei gen boezem steken, vond hij". Hans van Breukelen is het daar mee eens. „Enkele jongens hebben hem tegen Hongarije in de steek gelaten". Warrig In de steek gelaten voelde Rij vers zich langzamerhand door ie dereen. Hij startte 1 september 1981 met een nederlaag in de vriendschappelijke partij tegen Zwitserland, het debuut van Frank Rijkaard, Ruud Gullit, Willem Kieft en Willy Jansen. Die laatste keerde nimmer terug aan het inter nationale front en zijn verkiezing werd sindsdien gebruikt om aan te geven hoe warrig het beleid was. Ervaren spelers, jonge gasten, voetballers in buitenlandse dienst, 49 in totaal. Warrig ook in zyn tak- tische opdrachten. Een trainer moet werken aan een herkenbaar spelconcept, een stijl die zowel voor spelers en publiek herken baar is, Rijvers heeft aan die op dracht nooit kunnen voldoen". Hij miste de kwalificatie voor het wereldkampioenschap in Spanje, maar was hem dat kwalijk te ne men? Oratye was al in een hopelo ze positie gemanoeuvreerd. Het Nederlands voetbalteam ontbralc ook twee jaar later op het Europees kampioenschap. In IJsland werd in de eerste partij gelijkgespeeld (1-1) en dat punt kwam men aan het einde van de rit tekort. Een unieke succesreeks kon Nederland niet meer redden. Met Willy van de Kerkhof en Piet Schrijvers als rou tiniers en jong talent als Vanen burg, Van Basten, Gullit en Rij kaard werd achtereenvolgens ge wonnen van IJsland (3-0), Ierland (3-2), Spanje (2-1) en Malta (5-0) en Denemarken (6-0) en daartussen slechts één gelijkspel tegen België. Maar ook in die periode kon Rij vers zijn kritici het zwijgen niet op leggen, bijvoorbeeld na het duel in Ierland, waar Schrijvers in de rust deed wat Rijvers verzuimde: de te- neergeslagen Oranje-ploeg overtui gen dat die 2-0-achterstand niet ho peloos was. Kees Rijvers werd gewaardeerd vanwege zijn voetbalkennis, vak manschap die hy bij FC Twente en PSV demonstreerde, maar die hij in de Zeister bossen, waar het moeilijk werken is, niet in daden kon omzetten. Tegenwerking van de bestuurders, van collega's, van de clubs, zorgde dat het entousias- me waarmee hij aan het karwei be gon, snel tot het nulpunt daalde. Eén kans had hij nog slechts over na het missen van de WK in '82 en de EK in '84. Zijn laatste mo gelijkheid voor de VUT hem opeis te. Het wereldkampioenschap voetbal in Mexico. Bij de eerste stap gleed Oranje uit tegen Honga rije, voor de beslissende tweede ge zet wordt (op 14 november tegen Oostenrijk) is Rijvers afgeknapt. De man in het andere gebouw, het paadje af, neemt het over. heen gekomen is gaat echt niet in je koude kleren zitten". Nürnbergers stappen naar rechter NÜRNBERG (DPA) - Het ont slag op staande voet van zes spelers van de Westduitse voetbalclub 1. FC Nürnberg, uitkomend in de tweede Bun- desliga, lijkt verdacht veel op een „Berufsverbot". Dat was de reactie van de Westduitse vakbond DAG donderdag op het door de jaarvergadering van Nürnberg genomen be sluit. „Deze ruwe aanpak van voetballers, die kritiek heb ben, is onverenigbaar met de grondwet", was de argumen tatie van de DAG. Het zestal zal op advies van de DAG naar de rechter stappen. Het ontslag is het gevolg van een fikse ruzje tussen de meerderheid van de selectie en trainer Heinz Höher. De spelersraad verweet hem deze week zwakte op allerlei gebie den en eiste dat hij vertrok. Het bestuur van Nürnberg steunde de oefenmeester en dwong de spelers zich positief op te stellen. Zes van hen die dat weigerden moesten de club onmiddellijk verlaten, luidde het besluit van de jaar vergadering woensdagavond. ZEIST (GPD) - Het besluit van Kees Rijvers om ontslag te nemen als bondscoach van de KNVB is voor de meeste spelers van het Ne derlands elftal toch nog als een ver rassing gekomen. Ben Wijnstekers bijvoorbeeld die als aanvoerder van Oranje gisteren het eerst werd ingelicht door Rijvers, die hem vroeg het nieuws door te vertellen aan de andere Oranje-klanten moest het bericht zelfs eerst goed verwerken voordat hij commen taar wilde geven. „Want ik sta er toch van te kijken. Er is sprake van iets wat je al maanden kon ver wachten, maar ik kan niet zeggen dat ik bly ben dat hy weg is, want dat is gewoon niet zo. Hij heeft ons het vertrouwen gegeven en wij hem ook, dus het zou lullig zijn om na te schoppen. Ik kan dat besluit alleen maar respecteren". De ex-bondscoach motiveerde zijn besluit bij zijn aanvoerder door te wijzen op het gebrek aan vertrouwen bij de mensen met wie hij moest werken in Zeist. „De druppel die voor hem de emmer deed overlopen, was dat gedoe rond Michels en Feyenoord, waar door de hele zaak rond die twee weer werd opgehaald", aldus Wijn stekers, die daarmee tegelijkertijd Wijnstekers: "Respect", «archieffoto) beseft dat zijn club Feyenoord nog al wat heeft losgewoeld met de po ging Michels uit Zeist weg te lok ken. „Daardoor is dit in een stroom versnelling geraakt. De buitenwe reld zal wel denken dat daar een spel is gespeeld en dat zal wel de nodige trammelant geven. En de mensen zullen wel zeggen dat er al tijd wat rond het Nederlands elftal aan de hand is. Terecht misschien, en het is ook niet leuk als het op moet gaan, maar voor een speler is het moeilijk om daar commentaar op te geven. Dat is al tijd vervelend: voor de een of voor de ander". Vandaar dat Wijnstekers zich er ook niet over uitlaat of hy het 'jam mer' vindt dat Rijvers opstapt en of Michels de man is die het Neder lands elftal nodig heeft. „Hij heeft zijn sporen natuurlijk verdiend, maar antwoord geven op die vraag zou niet eerlijk zijn. Niet ten op zichte van Rijvers en niet ten op zichte van Michels. In die wed strijd tegen Hongarije hebben de spelers het aflaten weten, daar had geen trainer wat aan kunnen doen, wie er ook had gezeten". "Daarom moetje dit denk ik ook niet zien als een vlucht van Rijvers. Hij is gewoon ?teeds meer gefru streerd geraakt, omdat er twee ver schillende meningen op elkaar stonden. Rijvers hield vast aan de zijne, verdedigde die en wilde niet dat er aan de poten van zijn stoel werd gezaagd. Maar als er dan con stant tegen je wordt aangeluld en de zaak wordt weer een keer opge haald, dan komt er een moment dat je op de grond zit. Het is niet leuk, maar je moet het respecteren, net zoals die andere mening". Er zal een paar dagen een stormpje woeden rond Oranje, denkt Wijnstekers. „Maar dan is het weer over. Zo gaat dat nu een maal in de sport. Alles is zo betrek kelijk. Kijk naar Feyenoord: nu traint Fafié ons daar, iemand die er twee dagen geleden nog was, is al vergeten. Dit is niet leuk, maar voor die wedstrijd tegen Oosten rijk moet je wel weer aan de slag. Met Michels... Wat er dan anders wordt, moeten we maar afwach ten". Gerald Vanenburg, die tegen Hongarije wegens een schorsing ontbrak en om die reden ook in het duel tegen Oosterijk absent zal zijn, vindt „het verschrikkelijk voor Rijvers en schitterend voor Michels" wat er nu is gebeurd. De Utrechter bewaart goede herinne ringen aan Rijvers met wie hij al tijd goed heeft samengewerkt: „Ik vond het een goede coach. Zijn voorbereiding sprak mij altijd wel aan, maar ja, in het voetbal worden nu eenmaal prestaties verwacht. Blijven die uit, dan komen de moeilijkheden". Hoe 'rot' hij het vindt dat Rijvers zyn werk niet heeft kunnen afma ken, toch is Vanenburg tegelijker tijd 'blij' dat hij nu met Michels kan werken, waarbij de midden velder er gemakshalve van uitgaat dat hij na de wedstrijd tegen Oos tenrijk opnieuw zal worden gese lecteerd. „Michels is een hele goe de trainer. Natuurlijk is het wel zo dat eerst nog zal moeten blyken of hij wel successen met het Neder lands elftal kan boeken. Dat weet ik ook niet". In soortgelijke bewoordingen liet ook Willy van de Kerkhof zich uit. "Verder kan ik alleen maar zeg gen dat de moeilijkheden kenne lijk zo groot waren geworden dat hem eenvoudig geen andere keus restte". Dat vindt ook oud-trainer en voetbalcommentator Hans Kraay die zich er vooral over heeft ver baasd, dat Rijvers het nog zo lang heeft volgehouden. Kyk, Rijvers is natuurlijk een uiterst moeilijke man om mee te werken, maar de manier waarop er met hem is om gesprongen lijkt nergens op. Ik had verwacht dat twee vakmensen als Rijvers en Michels elkaar on derweg wel hadden gevonden, maar het gezonde verstand heeft het moeten afleggen tegen andere zaken, waarbij ik de mening ben toegedaan dat er in deze kwestie door Michels bepaald niet elegant is gehandeld".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13