Een land in oorlog hecht niet zo aan een stembusslag Nederlandse gereformeerden de Zondebok Reportage Nicaragua houdt zondag presidentsverkiezingen Lubbers snapt weinig van Israël en joden VRIJDAG 2 NOVEMBER 1984 PAGINA 11 De klok van het kerkje aan het centrale plein van Ocotal heeft net tien uur 's avonds geslagen als er een zware ex plosie klinkt. „Mortierge- schut", wordt geschreeuwd. Nóg een knal. „De contra's", klinken waarschuwende kre ten, „iedereen op zijn post". door Rob Sprenkels De rust in het Nicaraguaanse stadje aan de voet van de bergke ten die de grens met Honduras vormt, is plotseling verstoord De kerkklok lijkt door de duive! bezeten. Even later begint een si rene te gieren - luchtalarm Lichtkogels worden afgevuurd: mortiergranaten blijven inslaan „De aanval komt vanuit hel noordoosten", heet het al snel. De nachtelijke straatjes zijn in eens gevuld met honderden ge wapende mannen en vrouwen. Medicijnen en medische appara tuur worden snel overgebracht van het plaatselijke ziekenhuis naar de noodposten in de ver schillende wijken. Daar staan vrijwilligers al klaar om de ge wonden op te vangen. Eenmaal op hun post krijgen de inwoners van Ocotal te horen dat het slechts om een verdedi gingsoefening gaat. Overal wordt gezucht van opluchting. „Toen de contra's werkelijk aanvielen, op 1 juni, klonken de mortiergra naten en het alarm precies zo", aldus Maria Antonia, een moedei met twee kinderen die vol mod der uit een van de geïmprovi seerde schuilkelders komt krui pen. „Deze oefening was nodig, want toen de contra's echt de stad binnenvielen, wist niemand wat te doen; wist niemand waar hy of zij heen moest", zo luidt Maria's commentaar. Vier maanden geleden werd het centrum van Ocotal een paar uur bezet gehouden door een groep van naar schatting dui zend contra-revolutionairen. Ze zagen echter geen kans om de hacienda te veroveren aan de toegangsweg naar het plaatsje waar het sandinistische volksle ger sinds 1982 zijn lokale hoofd kwartier heeft. Dank zij de komst van versterkingen waren de contra's snel uit Ocotal ver dreven. Vermoord De contrarevolutionairen, le den van de garde van de verdre ven dictator Somoza, lieten een spoor achter van terreur en ver nietiging. Twintig mensen, zo wordt er nu gezegd, werden ont voerd, terwijl veertien bewoners op beestachtige wijze werden vermoord. Bijvoorbeeld de acht jarige Mario Benitez, die na door een kogel in het been te zijn ge troffen door het'hoofd werd ge schoten. Of Juan Pardo, wiens ogen werden uitgerukt en ook enkele nagels voordat hij werd opgehangen aan een boom op het centrale plein voor de kolo niale kerk. Een zestal pakhuizen met graan, koffie en tabak brand den tot de grond toe af. In deze situatie worden in Ni caragua aanstaande zondag, 4 november, presidentsverkiezin gen gehouden. Lijsttrekker voor het hoogste ambt is de leider van de sandinistische junta, Daniel Ortega. Nog steeds is niet zeker of ook de oppositie, al dan niet gesteund door de Verenigde Sta ten, zal deelnemen aan de stem busslag. „Wat vooral niet mag worden vergeten, is dat de ver kiezingen worden gehouden in een oorlogssituatie", aldus Ser gio Ramirez Mercado, de sandi nistische kandidaat voor het vi- ce-presidentschap. „Voor ons is het overheersen de thema de oorlog en niet de verkiezingen", zo legt de schrij ver Ramirez uit. „Niet dat we geen belang hechten aan de ver kiezingen, want dat hebben ze wel, maar omdat de oorlog het sociale leven beheerst, het poli tieke en economische leven van de hele natie. De economische vernietiging, de doden, de scha- Met een houten geweer in de ene hand en een politieke vlag van de sandinisten in de andere. Zo gaat Nicaragua naar de stembus. <fotoAP< de aan de oogst, alle offers die we voor de oorlog moeten brengen op zowel materieel, financieel als menselijk niveau. De helft van de scholieren en studenten vecht mee. De fabrieken zijn verlaten omdat de arbeiders aan het front staan". Volgens de officiële cijfers hebben de sandinisten op het ogenblik rond de 200.000 mensen onder de wapenen. Bij aanvallen door contra-revolutionairen zijn in drie jaar zo'n 7000 doden ge vallen en 3000 gewonden. Naar schatting 2000 burgers zijn door de contra's ontvoerd, terwijl 165 soldaten van het sandinistische leger officieel als 'vermist' zijn opgegeven. Het totale aantal con tra-revolutionaire strijders wordt door de sandinisten op ongeveer 12.000 geschat. Tevens zijn er zo'n 100.000 vluchtelingen bin nen de Nicaraguaanse grenzen en nog eens zo'n 60.000 in Hon duras en Costa Rica. i Masaya, zo'n veertig kilometer ten noorden van de hoofdstad Managua. „Se siente, se siente, Daniel es presidente" (Je voelt het, je voelt het, Daniel is president), zo scandeert de me nigte als Daniel Ortega het spreekgestoelte beklimt. Zoals altijd gehuld olijfgroen gevechts- pak barst Ortega los in de van hem bekende retoriek. „Het Noordamerikaanse volk wordt bedrogen door de regering van de Verenigde Staten. Want zonder het Noordamerikaanse volk om toestemming te vragen, gebruikt de regering van de Ver enigde Staten het geld van het Noordamerikaanse volk om het Nicaraguaanse volk uit te moor den. Dat is anti-democratisch, dat is een schending van de men senrechten. Maar hier hebben we wél democratie. Want democra tie is meer dan verkiezingen. De verkiezingen zouden povertjes zijn als ze niet gepaard gingen Washington „Zonder de Amerikaanse steun had de contra-revolutie er minstens tien of vijftien jaar over gedaan om het huidige niveau van omvang en bewapening te bereiken", meent Daniel Ortega. Ook hij houdt vast aan de stel ling dat het in Nicaragua niet om een burgeroorlog gaat, zoals in El Salvador, maar om een vanuit het buitenland opgelegde agres- Om hun bewering te onder steunen, wijzen de sandinisti sche leiders op de neergeschoten vliegtuigen en helikopters, die steevast via miljoenen dollars uit Washington naar de CIA te trace ren zijn, of op de speedboten waarmee de contra's Amerikaan se mijnen legden in de belang rijkste Nicaraguaanse havens. Feestmuziek en hossende met concrete acties ten bate van het volk. Democratie is de pro- duktie. Democratie betekent scholen voor het volk, voor de ar beiders. Democratie is werk. De mocratie betekent gezondheid en ziekenhuizen. Democratie is de alfabetisering". Ondanks de sandinistische pretenties blijken de verkiezin gen van zondag de nodige beper kingen te hebben. Op papier zag het er allemaal prachtig uit. De partijen hoefden geen handteke ningenlijsten te tonen alvorens zich te kunnen inschrijven. Ie dereen zal over evenveel verf voor leuzen beschikken en zend tijd op de door de staat gecontro leerde radio- en televisiestations. Maar de praktijk heeft uitgewe zen dat de sandinisten alle mid delen binnen hun bereik gebrui ken om een overweldigende campagne voor zichzelf te kun nen voeren en ze hebben de op positie op die manier ver over troffen. Intimidatie Maar dat is niet alles. Het enige oppositionele dagblad, La Pren- sa, is sinds het begin van de ver kiezingscampagne in augustus vier keer het zwijgen opgelegd vanwege louter politieke zaken. Alle oppositiepartijen hebben geklaagd over intimidaties en ar restaties. Twee bijeenkomsten van het conservatieve blok onder leiding van het vroegere juntalid Arturo Cruz werden zelfs op ge welddadige wijze verstoord. Vol gens de sandinisten ging het daarbij om spontane uitbarstin gen van de lokale bevolking naar aanleiding van de door Cruz aan gekondigde boycot van de ver kiezingen. Volgens de conserva tieve oppositieleider zelf zou het echter gaan om van bovenaf georganiseerde acties. Cruz kondigde reeds in augus tus aan dat hij niet zou meedoen aan de verkiezingen. De sandi nisten beschuldigden hem er on middellijk van met Washington en de contra-revolutie onder één hoedje te spelen. Inmiddels heeft de New York Times onthuld dat de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA de afgelopen maan den druk op de coalitie van Cruz heeft uitgeoefend om in geen ge val aan de verkiezingen mee te doen. Terwijl de boeren het land met een geweer op de rug bewerken, en na driejaar van contra-revolu tionaire terreur pal achter de san dinisten lijken te staan, heeft het sandinistische bevrijdingsfront het afgelopen jaar veel populari teit verloren in de hoofdstad Ma nagua. De oorzaak zit hem vooral in de toenemende schaarste in de hoofdstad. De lonen zijn gebaseerd op de door de regering vastgestelde prijzen voor een basispakket voedsel, maar de distributie daarvan verloopt nog altijd zeer gebrekkig. Voor alle luxe, maar ook voor vlees, eieren en melk moeten de mensen naar de zwar te markt, de Mercado Oriental, waar de prijzen voor de normale man onbetaalbaar zijn. Verder wordt de chaos bij het openbaar vervoer elke dag groter. „De san dinisten zijn gek dat ze een bot sing met de Verenigde Staten aandurven", zo luidt een veelge hoord commentaar in Managua. Ontevredenheid Enkele van de zes oppositie partijen, die oorspronkelijk wel mee zouden doen aan de stem busslag, hebben geprobeerd die snel groeiende ontevredenheid uit te buiten. Ze beloven een ein de te maken aan de oorlog en de economische schaarste door be tere relaties aan te gaan met Was hington. Sommige oppositielei ders beweren zelfs dat zij een kans op de overwinning maken als zondag werkelijk iedereen gaat stemmen, hoewel ze nu, op het allerlaatste moment, nog twijfelen of ze wel mee zullen doen aan het stembusspektakel. Donderdag 18 oktober voor spelde Virgilio Godoy, de presi dentskandidaat van de onafhan kelijke liberale partij (PLI), nog dat hij de verkiezingen zou win nen. Op vrijdag de 19e werd hij vereerd met een 'beleefdheidsbe zoek' van de Noordamerikaanse ambassadeur in Nicaragua, Har ry Bergold. Op zondag 21 okto ber wist Godoy plotseling zijn partij om te praten dat het maar beter was om niet mee te doen aan de verkiezingen. De sandinisten hebben ambas sadeur Bergold er van beschul digd dat hij de rechtse partijen bedragen tot 300.000 dollar heeft aangeboden in ruil voor een boy cot. Eerder had het sandinisti sche juntalid Rafael Cordoba Ri- vas onthuld dat de Amerikaanse ambassade druk uitoefende op leiders van de Democratische Conservatieve Partij (PDC). Voorlopig lijkt het erop dat pas op de dag van de verkiezingen zelf duidelijk zal worden welke partijen mee zullen doen. De christen-socialisten eisen offi cieel dat de ambtstermijn van de te kiezen president en de natio nale vergadering wordt terugge bracht van zes naar één jaar. Maar of zij werkelijk tot een boy cot zullen overgaan als die eis niet wordt ingewilligd? Wie er natuurlijk wel meedoen, zijn de sandinisten zelf en de stuk voor stuk nog linkser en radicaler So cialistische Partij, de Communis tische Partij en de Beweging van Volksactie. Meer dan anderhalf miljoen Nicaraguanen hebben zich in au gustus vrijwillig ingeschreven als kiezer. De sandinisten hopen op een massale opkomst omdat daarmee wellicht de door hen ge vreesde Noordamerikaanse inva sie zal kunnen worden voorko men. De conservatieven van Ar turo Cruz en ook sommige lei ders van de katholieke kerk pro beren op hun beurt de Nicara guanen over te halen om niet te gaan stemmen. Premier Lubbers en Israël. Dat klikt niet. Die vaststelling is niet uit de lucht gegrepen. Tweemaal kwam de minister-president in zijn huidige looppbaan met Israël in aanraking en dat leidde in beide gevallen tot hoogst ongelukkige uitspraken. In februari 1983 beging Lubbers op zijn wekelijkse persconferentie een blunder van de eerste orde met de verklaring dat de (oorlogszuch tige) politiek van de toenmalige Is raëlische premier Begin voor de Nederlandse regering mede-aanlei ding was geweest de meldings plicht van bedrijven inzake de Ara bische boycot uit te stellen. Vorige week viel in de slotverklaring van de premier ter afronding van zijn reis naar Koeweit te lezen dat Ne derland van Israël een volledige te rugtrekking eist van alle sinds 1967 bezette gebieden. Over beide uitspraken ontstond niet ten onrechte grote deining.' Lubbers visie op de Arabische boycot was in vele opzichten uiter mate grievend voor de joodse ge meenschap en een ieder die zich daarbij betrokken voelt. Allereerst was de uitslag van het kabinetsbe raad over de boycotvraag een grote teleurstelling, omdat onder de vlag van deregulering, Nederland in fei te meewerkte aan discriminatie van joden in Arabische landen. Ronduit verbijsterend was ech ter Lubbers opvatting dat de rechtspositie van joden, waar ook ter wereld, bepaald wordt door de koers van de politiek van de staat Israël. Valt die koers niet in de smaak, dan wordt dat hier op joden afgewenteld. Gelegenheidspolitiek in optima forma. Onder druk van een snel gealar meerde kamermeerderheid moest Lubbers zijn uitspraken terugne men. Een niet ongebruikelijk poli tiek ritueel, dat de ware achter gronden van gewraakte uitspraken veelal in een diepe mist doet ver dwijnen. Onduidelijk is immers of de berouwvolle politicus zijn ver klaring intrekt, onder behoud van de achterliggende intentie of dat de man/vrouw werkelijk een mis ser heeft begaan en daar oprecht afstand van neemt. Het eerste komt vermoedelijk meer voor dan het laatste. In het geval van Lubbers wijst niets op een terzake doende afkeer van Israël of de joodse gemeen schap. Zijn uitspraak van toen lijkt vooral ingegeven door een flink ge brek aan kennis en inlevingsver mogen waar het de Midden-Oos- ten-kwestie en de joden betreft. De rede in Koeweit sluit op dat beeld aan. Zelfs het geringste besef van de actuele kaart weerhoudt menig een ervan een volledige terugtrek king uit alle bezette gebieden te ei sen. Het officiële Nederlandse standpunt beperkt zich dan ook tot de formulering dat Nederland de nederzettingenpolitiek in bezet ge bied afwijst en een terugtrekking eist. Het grote verschil zit in het door Lubbers toegevoegde woord je 'volledig'. door Ton van Brussel Een dief die steelt dient niet als beloning zijn gestolen waar te mo gen behouden. De Israëlische be zetting echter valt moeilijk te zien als een ordinaire diefstal van grond. Destijds bij de stichting van de staat Israël werden over veilige grenzen opvattingen gehanteerd die al snel door de vrijwel perma nente (oorlogs)dreiging onhoud baar bleken. Los daarvan staat een sinds het aantreden van Mena- chem Begin sterk geintensiveerde bouw van nieuwe nederzettingen, waardoor een annexatie van de be zette gebieden langzaam een vol dongen feit werd. Die nederzettin- genbouw heeft weinig te maken met wat algemeen als een veilig heidsbelang wordt erkend, maar wordt gevoed door de eis van con- servatief-Israëlische kring om alle heilige plaatsen bij het land in te lijven. Dat streven wordt afgekeurd in de befaamde VN-resolutie 242 en is later ook van de hand gewezen door de Europese leiders in hun zg. 'Venetië-verklaring'. Beide verkla ringen beperkten zich tot 'terug trekking' in plaats van 'volledige terugtrekking', om wél een einde te maken aan annexatie, maar ruimte open te laten voor een ge sprek over Israels veiligheidsbe langen. Lubbers is als een olifant door de porseleinkast gedenderd, daarbij de in de Midden-Oosten-diploma- tie zo belangrijke nuances onder de voet lopend. Israëls minister van buitenlandse zaken Sjamir is er terecht boos om. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag haastte zich te verklaren dat de Nederlandse lijn niet is veran derd, maar wie de 'Venetië-verkla ring' naast de slotrede van Koeweit legt, stuit op dat woordje 'volledig', dat in dit geval van grote betekenis Lubbers: te pragmatisch De uitspraak van Lubbers is te meer pijnlijk, omdat deze op te te kenen viel in een Arabisch land. Daardoor kan, net als in het geval van de boycotwetgeving, eenvou dig de indruk ontstaan dat Neder land zijn (commerciële) belangen in de Arabische wereld zwaarder laat wegen dan zijn band met Is raël. In het verleden is genoegzaam gebleken dat een ruime meerder heid in de Tweede Kamer grote moeite heeft met de suggestie al leen al. Een heel andere zaak die door Lubbers optreden weer eens aan het daglicht kwam, is dat de WD er steeds sterker toe neigt de ne derzettingen als een gegeven te be schouwen en van de afkeuring en de bijbehorende eis tot terugtrek king af wil. De CDA-delegatie die nu in Israël verblijft, zou er goed aan doen straks bij terugkeer niet alleen de premier, maaT ook haar regeringspartner om ophe ing te vragen. Het is al lang geleden dat in de Tweede Kamer een serieus debat werd gevoerd over de Midden-Oos- ten-politiek. Zo'n debat is aan de premier wel besteedt. Pragmatis me is voor een politicus geen slech te eigenschap, maar de ware prag maticus onderscheidt zich van de knoeier door feitenkennis. Wel licht dat Lubbers na zo'n lesje zijn reputatie ook in Midden-Oosten- politiek inhoud kan geven. De voorzitter van de Neder duits Gereformeerde Kerk in Zuid-Afrika, dominee Kobus Potgieter, heeft erop gezin speeld, dat zijn kerk het lidmaat schap van de Gereformeerde Oe cumenische Synode (GOS) op de volgende vergadering (1986) zal opzeggen. De reden is dat de Ge reformeerde Kerken in Neder land deze zomer in Chicago niet uit de oecumenische synode zijn gezet en dat een koerswijziging van deze kerk niet is te verwach ten. "Het is voor ons moeilijker dan ooit om met de Gereformeer de Kerken in Nederland lid van de GOS te blijven", schrijft ds. Potgieter in 'Die Kerkbode', het officiële orgaan van zijn kerk. In zijn artikel beschrijft hij uit voerig de bezwaren tegen de Ne derlandse synode: het standpunt over de homofilie, het lidmaat schap van de Wereldraad van Kerken, de toelating van vrou wen tot de ambten en een 'onge- reformeerde' uitlegging van de bijbel. Op de bijeenkomst van de We reldbond van Hervormde en Ge reformeerde Kerken in Ottawa (1982) hebben de Nederlandse gereformeerden, volgens Potgie ter, een 'woeste aanval' gedaan op de blanke Zuidafrikaanse kerk. "Deze zomer herhaalden zij dat in Chicago, nu in samenwer king met de Nederduitse Sen- dingskerk". Potgieter neemt het de oecumenische synode kwa lijk, daartegen geen stelling te hebben genomen. "Deze synode is nu een waakhond van de Gere formeerde Kerken in Nederland geworden. En ze gaat op deze weg verder, met de bekende leu zen, met halve en hele leugens over Zuid-Afrika en onze kerk". Bevrijdingsdag Het hoofdbestuur van de Ge reformeerde Bond in de Her vormde Kerk betreurt het zeer, dat het dagelijks bestuur van de hervormde synode de regering niet wil vragen, de bevrijdings dag volgend jaar naar 6 mei te verplaatsen. De plaatselijke ge meenten kunnen zelf wel wegen vinden voor een passende her denking van de bevrijding op zondag, vindt het bestuur van de synode. Het hoofdbestuur van de Bond brengt daar tegenin, dat het niet alleen gaat om wat in de kerkelij ke gemeente maar ook om wat in de burgerlijke gemeente ge beurt. "Daar kan, met het oog op de zondagsheiliging, de bevrij dingsdag niet meer sémen wor den gevierd, terwijl die dag toch een nationaal karakter heeft". Voor de kerkelijke gemeenten, zegt de Bond, is er nu alle aanlei ding om er bij de burgerlijke overheid ter plaatse op aan te dringen, dat de bevrijdingsdag plaatselijk op 6 mei wordt be- paald, ook al wordt die dag natio naal op 5 mei gehandhaafd. In enkele gemeenten is dat al ge beurd. Hervormde Kerk: beroepen te Staphorst (deelgemeente 'De Rank') E. van der Sluis Bant- Rutten; aangenomen het beroep tot ziekenhuispredikant in Den Bosch J. Ch. Plaat Zwolle. Gere formeerde Gemeenten: bedankt voor Lelystad H. Paul Vlissin- gen. Overleden. In Weesp is, 65 jaar oud, ds. H. Brons overleden. Van 1957 tot 1963 werkte hy in Nieuw-Vennep. 'Zweepslagen Provinciale kerkvergaderin gen en classes (regio's) van de Hervormde Kerk hebben bezwa ren geuit tegen het tempo waarin zij de vergaderstukken voor de gecombineerde synode (5 en 6 november) moesten behandelen. De papieren werden eind juli verzonden en begin oktober moesten de antwoorden binnen zijn. Een woordvoerder van de classes zei, met 'zweepslagen' te zijn aangespoord om te reageren op de voorstellen van 'Samen op weg'. (De gecombineerde synode zal voorstellen behandelen voor het toekomstig samengaan van hervormden en gereformeer den). Zes classes hebben laten we ten, dat zij door tijdgebrek niet in staat waren om te reageren. Vele moesten in september een extra vergadering houden. (Volgens de kerkorde moeten de classes rea geren. De gerefórmeerde kerkor de kent die verplichting niet). - Bij de stukken voor de ge combineerde synode zit een 'minderheidsnotitie' van ir. J. van der Graaf, algemeen secreta ris van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk. Hy is lid van de raad voor 'Samen op weg', maar heeft zo zyn bezwa- De conclusie van Van der Graaf is, "dat in de stukken on voldoende duidelijk het confes sionele karakter van de kerk (binding aan de belijdenis en de daarin genoemde kenmerken van de ware kerk) naar voren komt". Zijn vraag is: "Zal de nieuwe kerk van de toekomst een gereformeerde kerk of een oecumenisch-evangelische kerk zyn?" Armste landen In een brief vraagt de Raad van Kerken in Schotland (met in begrip van de Rooms-Katholieke Kerk) de regering van Groot- Brittannië mee te werken aan de vorming van een niet-bureaucra- tische Europese ontwikkelings maatschappij ten dienste van de armste landen. Aanleiding was de ramp in Ethiopië, waar ontel bare mensen met de hongerdood worden bedreigd. De Schotse raad roept de Europese kerken en nationale raden van kerken op, hetzelfde te doen by hun overheden. "Het is verschrikkelijk, dat zich in Europa bergen voedsel ophopen, terwyl de politieke wil ontbreekt om daarmee wat voor de behoeftigen in de wereld te doen. Als die wil werkelijk be stond, zouden bureaucratische regels en financiële hinderpalen in enkele minuten van tafel kun nen worden geveegd", zeggen de Schotse kerken. "Daarom moe ten op korte termijn de bureau cratische barrières worden ge slecht tussen de programma's voor voedselhulp en de land bouwpolitiek van de Europese Gemeenschap, zodat voedsel voorraden in voldoende omvang kunnen worden vrijgemaakt en vervoerd". De Schotse Raad van Kerken stelt voor, een Europees ontwik kelingsprogramma op poten te zetten om herhaling van zulke rampen te voorkomen. Daarbij moet de nadruk vallen op hulp aan de allerarmste landen, on geacht hun politieke kleur of ko loniale verleden. (Het Werelddiakonaat van de Nederlandse Hervormde Kerk zal volgende week op alle diako- nieën een beroep doen voor ex tra financiële steun aan honge rend Afrika).

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11