Werkdruk is loden last buschauffeur Shell zoekt steun Antilliaanse staat Huis levert bij veiling vaak schijntje op dem meubelfabriek Bezuinigingen grote boosdoener Massale stakingen in Spaanse scheepsbouw Industriebonden FNV en CNV werken samen Bonn: geen vrijheid voor vrachtverkeer Zwitser is beste klant spaarbanken Actie dreigt nu bij slagerij Albert Heijn WOENSDAG 31 OKTOBER 1984 ECONOMIE NIEUWEGEIN (ANP) - Het plezier dat buschauffeurs, trambestuurders en conduc teurs in hun werk hebben wordt meer vergald door bezuinigingsmaatregelen en ta riefsverhogingen dan door agressie, vandalisme en zwart- of grijsrijden. MADRID (GPD) - In diverse Spaanse provincies is gisteren op grote schaal gestaakt uit protest te gen de regeringsplannen om de noodlijdende scheepsbouwsector ingrijpend te herstructureren. In Vigo, El Ferrol, Gijon, Santander, Bilbao en Cadiz, centra waar de be langrijkste Spaanse scheepswer ven gevestigd zijn, lag het sociale leven zo goed als plat, omdat veel andere sectoren en winkelbedrij ven zich met de stakende werkne mers van de scheepswerven soli dair verklaarden. Op sommige plaatsen, zoals in El Ferrol, kwam het tot incidenten, waarbij een treinstel in brand werd gestoken. Bij Santander werd de hoofdweg naar Bilbao geruime tijd met brandende olievaten geblok keerd. De stakingsactie van giste ren was het voorlopige hoogtepunt van een campagne, georganiseerd door de Spaanse vakbonden (met uitzondering van de socialistische UGT) om de regeringsplannen ge wijzigd te krijgen. De regering wil tot 1987 danig het mes zetten in de zieltogende scheepsbouwsector. Wegens on haalbare concurrentie van andere (goedkoper producerende) landen als Japan en Zuid-Korea, leed de Spaanse scheepsbouwsector jaar na jaar steeds grotere verliezen. Vorig jaar beliep het totale tekort van de drie grote scheepswerven, die behoren tot het staatsbedrijf INI, ruim een miljard gulden. De opzet van het kabinet is, voor 1986 het verlies met ruim 250 miljoen gulden te beperken. Om dat te be reiken, is de totale produktie vast gesteld op 250.000 brutoregister- ton, wat wel impliceert dat er in twee jaar tijd ruim 16.000 arbeids plaatsen komen te vervallen. Een dergelijk saneringsprogram ma dreigt een ernstige sociale schok te vormen voor die regio's, die bijna volledig afhankelijk zijn van de scheepsbouw, zoals El Fer rol of Gijon, waar de werkloosheid al hoogten heeft bereikt van 25 tot 40 procent. De socialistische vak bond onderhandelt als enige syndi caat met het INI over een versoe peling van de afbouwregeling waarmee de totale produktie tot 392.000 brt zou moeten worden be perkt en de arbeidscontracten slechts tijdelijk opgeschort zouden moeten worden totdat de markt weer aantrekt of vervangende werkgelegenheid is gevonden. De andere vakbonden verlangen dat de produktie niet onder de 410.000 brt wordt gebracht. Volgens de Spaanse minister van industrie, Solchaga, is de herstruc turering van de scheepsbouwsec tor een bittere noodzaak om de op lopende verliezen te beperken en te voorkomen dat de scheeps bouwsector binnen afzienbare tijd volledig gesloten zou moeten wor den. NIEUWEGEIN (ANP) - Het ple zier dat buschauffeurs, trambe stuurders en conducteurs in hun werk hebben wordt meer vergald door bezuinigingsmaatregelen en tariefsverhogingen dan door agres sie, vandalisme en zwart- of grijs- rijden. De tariefsverhogingen zitten 65 procent van het personeel structu reel dwars, de bezuiniging op de salarissen 62 procent en de gevol gen van de bezuinigingen voor het werk 51 procent. Agressie, vandalisme en zwart- of grijsrijden zit minder personeel dwars: gemiddeld dertig procent zegt door deze verschijnselen min der plezier in het werk te hebben. Dit blijkt uit een enquête onder 2.250 buschauffeurs, trambestuur ders en conducteurs, die is uitge voerd in opdracht van het Coördi natie Overlegorgaan Bus/Rail (Co bra), een samenwerkingsverband van de vereniging van streekver voerders ESO, de negen gemeente lijke vervoerbedrijven en de On dernemingsraad van de Neder landse Spoorwegen. De enquête is uitgevoerd omdat het personeel volgens het Cobra tot nu toe „nau welijks in de gelegenheid is gesteld om zijn opvattingen kenbaar te maken". De cijfers over het werkplezier vallen overigens wel verschillend uit i Als het gaat om het indammen van agressie, vandalisme en zwart- of grijsrijden verwachten de onder vraagden het meeste heil van meer personeel op bus, tram en trein. De invoering van Telerail, een tele foonsysteem voor de treinen, zien de meeste conducteurs ook als een effectief middel om de „gezellig heid" in de NS-coupés te doen te rugkeren. Buschauffeurs en trambestuur ders zien verder veel in de afschaf fing van de strippenkaart en een betere controle. Ook een verlaging van de tarieven zou de agressie kunnen verminderen. Het perso neel bemerkt bij nogal wat passa giers onvrede over de huidige ta rieven, die soms omslaat in schel den, treiteren en beledigen van het personeel. Hoge verwachtingen heeft het ondervraagde personeel ook van snelrecht, hogere straffen, meer politiebewaking en voorlichting aan de schooljeugd over vandalis me. Chauffeurs, bestuurders en conducteurs zouden ook graag be ter worden toegerust in het om gaan met lastige passagiers en op treden tegen agressie, zo blijkt uit de enquête. DEN HAAG (GPD) - Tussen de Industriebond FNV en de Industrie- en Voedingsbond CNV is de laatste maanden een nauwe samenwerking ont staan bij cao-onderhandelingen in bedrijfstakken. De woordvoerder van de CNV-bond bevestigt dat er enkele afspraken zijn gemaakt om de stra tegieën beter op elkaar af te stemmen. Het bestaan van een intern rapport met uitgewerkte afspraken wordt echter ontkend. De laatste maanden is in veel gevallen al sprake geweest van voorover leg bij onderhandelingen met werkgevers. Om praktische redenen is het volgens de bonden beter om al ver te voren de acties zoveel mogelijk op een lijn te krijgen. Besloten is regelmatig ontmoetingen te organiseren - over specifieke bedrijfstakken op bestuursniveau van de beide bonden, het personeel in de grote t Overeenstemming is er ook over een verdeelsleutel van de kosten bij eventuele gezamenlijke acties. De woordvoerder van de Industrie- en Voedingsbond CNV ontkent dat de opmerkelijke verbetering in de verstandhouding met de FNV-colle- ga's te verklaren is uit de personeelswisseling in het bestuur van de In dustriebond FNV. De meer gematigde Dick Visser is vorig jaar Arie Gxoeneveld opgevolgd als voorzitter van de FNV-bond. DELFT Door te gillen, te joelen, te fluiten en het slaan met pannedeksels slaagden 23 werkloze jongeren er gisteren in minister De Koning sociale zaken) het spreken onmogelijk te maken. Hij opende in Delft een trefpunt voor werklozen. Rechts loco-burgemeester Vos de Wael. Hem verging het lachen kennelijk niet. (foto anp> steden en op de treinen tegenover het personeel in streek en kleine stad. Agressie, vandalisme en zwart- of grijsrijden komen in de grote steden en de treinen immers meer voor. dan in streek en klein? stad. Bovendien geeft het Cobra aan dat in het noordoosten en soms ook in het zuiden van Nederland agressie, vandalisme en zwart- of grijsrijden minder voorkomen dan in het westen. Ergernis Onbeleefd en onbehoorlijk ge drag van passagiers bij het tonen of de aankoop van een plaatsbewijs is ook een bron van ergernis voor veel personeelsleden. Passagiers die met de schoenen op de bank zitten of roken waar dat niet is toe gestaan, scoren ook hoog, evenals vandalisme (conducteurs), zwar trijden (personeel in streek en klei ne stad) en gevaarlijk gedrag en ge treiter van verkeersdeelnemers. Door deze spanningen en irrita ties is ongeveer twintig procent van de ondervraagden in het afge lopen jaar een aantal keren met werken gestopt. Vijftien procent van de ondervraagden zegt door spanning en irritatie een aantal ziek thuis gebleven te zijn. Ook hier scoren treinpersoneel en per soneel in de grote stad hoger (twee maal) dan hun collega's in kleine stad en streek. Bedrijfssluiting De leden van de industriebond FNV bij Howson Algraphy in Soest (offsetplaten) hebben beslo ten vanaf 19 november een week te gaan staken tegen de voorgeno men sluiting van het bedrijf. De di rectie van Howson Algraphy over weegt de produktie van offsetpla ten te verplaatsen naar het moeder bedrijf Vickers Limited in Leeds, Engeland. Ruim een jaar geleden vocht de Industriebond met succes een soortgelijk plan aan van de hef- truckfabriek Hyster, die de Nij meegse vestiging naar Schotland wilde verplaatsen. Asbest De regels voor het werken met asbest worden in de bouw nauwe lijks nageleefd. Bij het leggen van bijvoorbeeld golfplaten van asbest- cement komen grote overschrij dingen voor van de maximaal toe laatbare waarden. Uit een recent onderzoek van het Veiligheidsin stituut in Amsterdam, op 28 bouw plaatsen, blijkt dat „de praktijk dramatisch afwijkt van de theo rie". De FNV heeft geschrokken gereageerd en om nader onderzoek gevraagd. Asbest verhoogt volgens veel onderzoekers wel de kans op kanker. Staking IJsland Door de ondertekening van nieuw loonakkoord is een einde gekomen aan een lange staking van ruim 17.000 ambtenaren op IJsland, die het openbare leven op voor een groot deel had lamgelegd. Behalve het niet uitzenden van ra dio en televisie, functioneerden ook de douane en de diensten van de telefoon en de ppsterijen niet meer. Alcohol en taoak was niet meer verkrijgbaar. Het akkoord voorziet in een loonstijging van 20 procent als tegemoetkoming van de gestegen kosten van levenson derhoud, die de stakers weten aan de harde economische politiek van de regering. Smit-Kroes vangt bot DEN HAAG (ANP) - Minister Smit-Kroes van Verkeer en Water staat wil zo gauw mogelijk van de ritmachtigingen af voor het ver voer over de weg tussen Nederland en de Bondsrepubliek Duitsland. Dat kan volgens haar eenvoudig door een afspraak tussen beide lan- derlands-Duitse Kamer van Koop handel, die was gewijd aan het het verkeer tussen beide landen en waarop beide bewindslieden het woord voerden. Voor het wegvervoer in en door de Bondsrepubliek hebben de Ne derlandse transporteurs dit jaar den alle vervoerders op eikaars 725.000 zogenoemde ritmachtigin- grondgebied toe te. laten. Haar gen. Mede als gevolg van de aan- Duitse collega van Verkeer dr W. trekkende economie is dit volgens Dollinger voelt daar vooralsnog de transporteurs veel te weinig. De niets voor, omdat volgens hem de transporteurs ergeren zich ook al Duitse transportondernemingen in jaren de administratieve nadelige concurrentiepositie rompslomp die de machtigingen verkeren. Dit bleek gisteren tij- met zich meebrengen. Smit-Kroes dens een bijeenkomst van de Ne- noemde het „te gek voor woorden dat er überhaupt contigenten zijn voor het wegtransport tussen lan den die economisch zo vervlochten zijn". Zij wees op het vrije vracht verkeer dat al bijna twintig jaar in de Benelux geldt en dat „nimmer tot marktverstoring heeft geleid". Volgens Dollinger zijn de Duitse vervoerders in het wegtransport tussen beide landen veruit in het nadeel. Dat is volgens hem onder andere een gevolg van belasting voordelen voor Nederlandse trans porteurs. De Duitse bewindsman wil die zaken eerst geharmoni seerd zien. Nederlandse organisa ties van transportondernemingen bestrijden overigens al geruime tijd dat zij meer belastingvoorde len hebben. Zowel Dollinger als Smit-Kroes pleitten voor een snelle afschaffing van de controles aan de binnen grenzen van de Europese Gemeen schap, die veel tijd en geld kosten. Dollinger zei niet te begrijpen dat er van een gemeenschappelijke markt wordt gesproken, zolang de controles aan de binnengrenzen nog bestaan. Na 26 jaar EG is het GENÈVE (UPI) - Zwitsers zet ten, vergeleken met andere vol ken, het meeste geld opzij. Dit blijkt uit een onderzoek van het International Savings Banks Institute dat gisteren is gepu bliceerd. Bij dit instituut zijn meer dan 3000 spaarbanken aangesloten verdeeld over 75 landen. Zij beheren gezamen lijk ongeveer 1,3 biljoen dollar. De Zwitsers, die volgens het instituut twee keer zoveel spa ren als Amerikanen, zetten per jaar ongeveer 14.465 dollar per hoofd van de bevolking opzij. Zij worden gevolgd door de Ja panners die ongeveer 9834 dol lar per jaar per hoofd van de be-' volking sparen. De Amerika nen volgen met 7185 dollar per jaar op de derde plaats. Neder land staat op de dertiende plaats met 3461 dollar per hoofd van de bevolking. Functionarissen van het in stituut hebben er echter na drukkelijk op gewezen dat het onderzoek alleen betrekking heeft op spaartegoeden in spaarbanken en niet op aande len. Het kopen van aandelen staat in de VS meer in de be langstelling dan elders. DEN HAAG - Bezuinigen met en schaterlach. Zo luidde de titel an het boek, dat ambtenarenvoor- i Jaap van der Scheur (Abva- OPEC (UPI/RTR) - De ministers van olie van de Organisatie van Olie-Exporterende Landen (OPEC) hebben een principe-ak koord bereikt over de verdeling van de eerder overeengekomen produktievermindering over de dertien lidstaten. Zij zullen van daag opnieuw bijeenkomen om de laatste hand aan de overeenkomst te leggen. Dan zullen ook bijzon derheden bekend worden ge maakt, zo heeft de Saoedische mi nister van olie, Achmed Zaki Ja- mani, gisteravond meegedeeld. Volgens de Indonesische oliemi nister Soebroto zullen alle OPEC- landen aan de produktiebeperking bijdragen, dus ook Nigeria, dat dit tot nu toe heeft geweigerd. WILLEMSTAD (ANP) - De Shell- raffinaderij op Curagao wil dat de overheid van de Nederlandse An tillen als aandeelhouder bij de maatschappij wordt betrokken. Het bedrijf acht de „actieve steun en daadwerkelijke betrokkenheid van de overheid" noodzakelijk voor een reeks ingrijpende maatre gelen, waarvan „een aantal invloed zal hebben op het sociaal-econo misch bestel van Curacao'.' Dit staat in een communiqué dat door de Shell is verspreid. Het is al geruime tijd bekend, dat de raffinaderij op Curasao met zware verliezen te kampen heeft en dat personeelsinkrimping onver mijdelijk is. Om het kostenpeil tot een concurrerend niveau terug te brengen, wil Shell enkele honder den banen laten verdwijnen en in grijpen in (je lonen. Om hoeveel banen het precies gaat kon Shell- woordvoerder De Paula niet zeg gen. Wel verklaarde hij dat Shell denkt dat het natuurlijk verloop voldoende is om tot de beoogde personeelsinkrimping te komen. Op dit moment werken bijna 2000 man bij de raffinaderij, de grootste buitenlandse werkgever op de An tillen. Naast een te ruime personeelsbe zetting en een te hoog loonniveau worstelt Shell met onvoldoende le vering van Venezolaanse ruwe olie. Shell krijgt te weinig olie uit Vene zuela om rendabel te draaien. Het probeert al geruime tijd tevergeefs bij het Venezolaanse staatsoliebe- drijf Petroven 50.000 vaten per dag extra los te krijgen. Het lijkt een zeer ongunstig tijd stip voor extra leveranties uit Ve nezuela, gezien de recente ontwik kelingen binnen de organisatie van olie exporterende landen OPEC, waar druk wordt onderhandeld over produktiebeperking. Op dit moment krijgt de raffinaderij 90.000 vaten olie uit Venezuela en wordt die hoeveelheid aangevuld tot ongeveer 150.000 vaten per dag met aanvoer uit andere landen. De eerste helft van dit jaar heeft de raffinaderij een verlies geleden van 65 miljoen Antilliaanse gul dens. Vorig jaar bedroeg het ver lies over 12 maanden 42 miljoen gulden. In het communiqué wordt erop gewezen, dat ondanks de hardnekkige verliezen, ieder jaar een aanzienlijk bedrag aan mini mum winstbelasting moet worden afgedragen. Directeur Ernst van Mourik Broekman liet weten dat het ver zoek tot overheidsdeelneming geen voorloper is op sluiting van de raffinaderij. Het is echter wel een noodkreet, aldus de Shell-di- recteur. Lago Over het lot van de met sluiting bedreigde olieraffinaderij Lago op Aruba lijkt op korte termijn een beslissing te vallen. De Arubaanse leider Bettico Croes zei gisteren zich ernstig zorgen te maken over de afspraken die Exxon, de moe dermaatschappij van Lago, heeft gemaakt met de autoriteiten op de Antillen, in Nederland en de Ver enigde Staten. Aangenomen wordt dat Exxon in die gesprekken uit sluitsel zal geven voor het voortbe staan van de noodlijdende raffina derij, die van essentieel belang is voor de Arubaanse economie. Op Aruba is bevestigd dat een delegatie van Exxon komt praten met het eilandsbestuur. Ook in Den Haag ontvangt minister De Koning, die is belast met Antil liaanse zaken, vandaag een delega tie van het olieconcern, zo is beves tigd door de directeur van het Ka binet van Nederlands-Antilliaanse Zaken, H. Moerman. Het gesprek was half oktober aangevraagd via Esso Nederland, zonder nadere aanduiding van het doel van het gesprek. Maar het zal gezien de ontwikkelingen gaan over de toe stand van de Lago-raffinaderjj, al dus Moerman. UTRECHT (ANP) - De 340 werkne mers van de slagerijen van het le vensmiddelenconcern Ahold (Al- bert Heijn) zullen in actie komen als vandaag de onderhandelingen over hun nieuwe cao definitief mis lukken. Dat heeft de Voedingsbond FNV bekend gemaakt. Gisteren bereik ten bonden en werkgevers wel een akkoord over de slagerij-cao, maar die geldt niet voor het personeel bij Ahold. Het slagerspersoneel bij Ahold is tegen de versoepeling van werk tijden die Ahold wil, waardoor werkdagen langer dan acht uur mogelijk worden en werken op za terdag volgens de Voedingsbond meer regel dan uitzondering zal zijn. De bond wil bovendien af dwingen dat Ahold de prijscom pensatie uitbetaalt en sluitende af spraken maakt over arbeidstijdver korting en werkgelegenheid. Andere eisen zijn het afschaffen van het werken met afroepkrach- ten, het verlagen van de vakvol wassen leeftijd van 23 naar 22 jaar en een rechtsbescherming voor ka derleden van de bond die gelijk is aan de bescherming van leden van ondernemingsraden. Op al deze punten is het overleg volgens een woordvoerder van de Voedings bond inhoudelijk vastgelopen. "De vergadering is in feite een formali teit", aldus de woordvoerder. "Vanaf vanavond liggen onze ac tiescenario's klaar". De Voedingsbonden van FNV en CNV hebben in de afgelopen we ken al geageerd tegen het voorstel van de werkgevers de jeugdlonen in de slagerijbranche drastisch (met gemiddeld achttien procent) te verlagen. De werkgevers hebben deze voorstellen gisteren ingetrok ken. De partijen zijn in beginsel overeen gekomen om de opzegter mijn van de lopende cao te verlen gen van 1 januari tot 31 maart. Aan de verlenging is het instellen van een studiecommissie gekoppeld, die onder meer de instroom van nieuwe arbeidskrachten gaat be studeren en de lonen in de slagerij en en het grootwinkelbedrijf moet gaan vergelijken. Volgens de voedingsbond vindt op die manier een reële afweging van de belangen plaats. Ook de werkgevers in het slagersbedrijf toonden zich bij monde van secre taris C. van der Laan van de Fede ratie van Nederlandse Slagersbon den ingenomen met het bereikte principe-akkoord. De studiecom missie moet voor 1 februari 1985 voorstellen doen voor de nieuwe cao, waarna werkgevers en werk nemers het voor 1 maart 1985 eens moeten zien te worden. Lukt dat niet, dan loopt de cao af en zit de bedrijfstak zonder cao, aldus Van der Laan. Deze constructie legt met opzet veel druk op de cao-on derhandelingen. De werkgevers hebben hun voorstellen voor loonverlaging in getrokken om de rust in de be drijfstak te doen weerkeren. „An ders lopen wij het gevaar dat de omzet steeds meer wegglijdt naar P', aldus Van Kabo) gisteren doornam, vlak voor volgens hem tijd dat de politie- t douaneformaliteiten aan de bin nengrenzen worden afgebouwd. ADVERTENTIE Notarissen weigeren makelaars samenwerking meubelstof. In totaal zo'n 400 kleuren/dessins. U vindt dus altijd wel de bekledingsstof die past bij üw interieur. BEZOEK EEN TOONZAAL OF BEL MODEL"ARNHEM" 1 zits v.a. 685,- 2 zits v.a. 1055,- 2'/2 zits v.a. 1185,- 3 zits v.a. 1265,- 4 zits v.a. 1580,- VOOR GRATIS DOKUMENTATIE LOOSTERWEG 5 (naast Top-floor Tapijt) levert het betere zitmeubel rechtstreeks aan de konsument NIEUWEGEIN/DEN HAAG (ANP/GPD) - Het overleg over de veilingen van onroerend-goed tus sen de Nederlandse Vereniging van Makelaars in Onroerende Goe deren NVM en de Koninklijke No tariële Broederschap (KNB) is af gebroken. De NVM heeft de broe derschap gisteren laten weten ver der overleg zinloos te achten, nadat de broerderschap de NVM had meegedeeld niet van plan te zijn de verantwoordelijkheid voor die vei lingen te willen delen. Het veilingoverleg is begin 1981 gestart op initiatief van de NVM. Doel was te bezien in hoeverre de veilingorganisatie commercieel en technisch meer verantwoord opge zet kon worden. Op veel plaatsen functioneert de veiling volgens de NVM niet optimaal, met als gevolg veel te lage prijzen. Om hierin ver betering te brengen wil de make laardij haar kennis van de onroe- rend-goedmarkt en vooral van de commerciële aspecten daarvan in het veilinggebeuren inbrengen, al dus de NVM.De KNB zegt de ver- antwoordelijkheid voor de veilin gen in eigen hand te willen houden gezien de juridische aspecten die aan veilingen van onroerend goed verbonden zijn. Wel moet het inci denteel mogelijk zjjn om op be paalde punten andere disciplines in te brengen, aldus algemeen se cretaris mr. P.C.T. Hengeveld van de KNB. Heel slecht Woordvoerder Van Loon van de Vereniging Eigen Huis noemt het een betreurenswaardige zaak dat het overleg tussen NVM en KNB, dat al jaren aan de gang is, tot nu toe geen enkel resultaat heeft op geleverd. Volgens Van Loon is de situatie op de veilingmarkt heel slecht. Banken zijn er al toe over gegaan om in overleg met de hypo theeknemer huizen op de onder handse (normale) huizenmarkt te verkopen. Een huis brengt in de regel heel weinig geld op wanneer het moet worden geveild. Daardoor blijft de eigenaar, die zijn bezit over het al gemeen moet verkopen vanwege hypotheekschulden, met zeer hoge schulden zitten. De lage veiling- prijzen brengen ook kosten mee voor de gemeenten als er gemeen tegarantie is verstrekt. Zij moeten de banken het resterende bedrag voorschieten. Er zijn Van Loon gevallen be kend van huizen die normaal 140.000 gulden kosten en op de vei ling voor 50.000 tot 60.000 weg gaan. In Utrecht zijn zelfs apparte menten geveild voor 6000 gulden, terwijl de vorige eigenaar nog een hypotheekschuld van 50.000 gul den had. Het zijn de huizenhandelaren die van deze lage prijzen profiteren. Voor de consument zijn de veilin gen veel te ondoorzichtig en veel te onzeker. Een probleem is vooral dat het soms heel moeilijk is om een nuis ontruimd te krijgen. Zoiets is voor een handelaar een te genvaller, maar voor een particu lier die erin moet wonen een strop. Kaars Daarnaast is de veilingmarkt erg onoverzichtelijk, omdat de notaris sen van streek tot streek andere ge bruiken hebben. Sommige praktij ken op veilingen stammen volgens Van Loon nog uit de oertijd. Zo schijnt er een gebruik te zijn om een kaars aan te steken. Wanneer die uitgaat, is de bieder van dat moment koper. Eigen Huis wil al jaren dat er lan delijke voorschriften voor de vei lingen komen, waarbij particulie ren meer kansen krijgen. Meer par ticuliere kopers zullen de veiling- prijzen verhogen. Nu het overleg tussen NVM en KNB is afgebro ken, wil de vereniging via haar contacten bij de overheid het voor touw nemen om zo'n regeling er door te krijgen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9