Poolse pater dood gevonden Zevendoden bij staking Chili ZEG MAAR '-ïïïv' TEGEN 'N KAMSTEEG OCCASION kamsteeg I voorschoten Leger in staat van paraatheid Verzet in Ethiopië wil wapenstilstand Politie Z.-Afrika schiet scholier dood WOENSDAG 31 OKTOBER 1984 BUITENLAND PAGINA 7 KIES OOK VOOR KAMSTEEG ZEKERHEIDE occasioncentrum heid. De nieuwe associatie heeft als doelstelling het bevorderen van sancties tegen Zuid-Afrika, het steunen van bevrijdingsbewegin gen in Zuid-Afrika en Namibië en het bevorderen van steun aan de frontlijn staten. Diplomaten verklaarden dat EPLF-guerrillastrijders in Eritrea en strijders van het Volksbevrij dingsfront in de provincie Tigre 90 procent van het grondgebied in hun provincies beheersen en dat de voedselzendingen de burgers moeilijk bereiken door het gevaar van guerrilla-aanvallen. De pers in de Sowjet-Unie, die tot dusver weinig aandacht be steedde aan de hongersnood in Ethiopië, heeft gisteren gemeld dat het land ernstig heeft te lijden van droogte en dat voedselhulp wordt gegeven aan ongeveer vijf miljoen mensen. Het woord „hongers nood" werd niet gebruikt en de Russische televisie toonde wel doorvoede kinderen in scholen ter wijl de commentator wees op de vooruitgang in het land onder het communistische bewind. Onze ervaring berust op. honderden Poggenpohl- keukens. Voor u betekent deze Poggenpohl-dege- lijkheid: zekerheid, even als kwaliteit, een maxi male montageservice, perfekte planning en ad vies. Verliest u deze voor delen niet uit het oog. iS; i keukens Industrieweg 14 De Grote Polder J Zoeterwoude-Rijndijk Tel 071-899206 WENEN - Het stoffelijk overschot van de vermoorde Poolse priester Jerzy Popieluszko (37), een fervente voorvechter van de verboden vakbond Solidariteit, is gisteren na een uitgebreide zoekactie uit een stuwmeer van de rivier de Vistula opgevist. Politici Er komt een overleg-orgaan voor West-Europese politici die tegen apartheid zijn. Op initiatief van de Nederlandse Kamerleden Schol ten (groep Scholten/Dijkman) en Wallage (PvdA) vindt op 2 en 3 no vember in Denemarken de oprich tingsvergadering plaats van de As sociation of West European Politi cians for Action Against Apartheid (AWEPAA). De oprichting van de AWEPAA is een uitvloeisel van de slotverkla ring van een eerder in Den Haag gehouden conferentie over Euro pese samenwerking tegen apart- BRUSSEL (ANP) - De Belgische oud-premier en -minister, thans minister van staat, Paul Vanden Boeynants, moet voor de correctio nele rechtbank verschijnen. Dat is gisteren bepaald door de raadka mer van de Brusselse rechtbank. Maar VDB, zoals hij in de volks mond heet, heeft al aangekondigd dat hij tegen die uitspraak van de raadkamer verzet zal aantekenen. Verder wilde hij geen enkel com mentaar leveren. Een woordvoerder van het Brus selse parket, die de verwijzing van de oud-premier naar de correctio nele rechtbank bevestigde, weiger de om te zeggen waarvan Vanden Boeynants beschuldigd wordt. Maar het is een publiek geheim dat men hem verdenkt van belastin gontduiking. Eerder al hebben de advocaten van Vanden Boeynants Belgische oud premier voor rechter gedaagd zich op het standpunt gesteld dat hij als oud-minister alleen voor het Hof van Cassatie kan worden ge daagd. Paul Vanden Boeynants, de zoon van een slager uit Vorst, is jaren lang actief geweest in de Belgische politiek. Al in 1958 trad hij voor het eerst op als minister voor midden standszaken. Later was hij jaren lang minister van defensie. Vijftien jaar geleden kwam hij in opspraak vanwege zijn financiële handel en wandel, maar er volgde toen geen reacties op publikaties. In de lente van 1979 werd hij in de Vlaamse pers aangevallen op zijn aankoopbeleid voor defensie. Maar pas in april 1982 waren de geruch ten dat de oud-minister zich aan fiscale fraude had schuldig ge maakt zo sterk géwordén dat de justitie zich ermee ging bemoeien. Vanden Boeynants die nog steeds voor de Franstalige Chris ten-Democraten officieel lid is van de Kamer van Volksvertegenwoor digers woont vrijwel nooit meer de bijeenkomsten van de Kamer bij. Zijn parlementaire onschendbaar heid werd overigens opgeheven. VDB had zijn politieke carrière willen afsluiten als burgemeester van de stad Brussel, maar die func tie heeft hij ook al als gevolg van het onderzoek dat tegen hem liep, nooit verkregen. ASSAB - Een Griekse vrachtboot lost 13.300 ton graan afkomstig uit Engeland in een zuidelijke haven in de Rode Zee. De zending maakt deel uit van de internationale voedselhulp aan het door droogte en burgeroorlog geteisterde Ethiopië. Gisteren stelde de VN-voedselorganisatie FAO ruim 15 miljoen dollar beschikbaar en de Europese Commissie 80 miljoen gulden. (foto api Daklozen in VS mogen stemmen NEW YORK (AFP/DPA) - Een bank in het park, een station, een bepaald trottoir, de trap van een postkantoor en Central Park: dat zijn enkele van de postadressen die aan het ver kiezingsbureau in New York zijn opgegeven door daklozen die willen deelnemen aan de presidentsverkiezingen. Volgens een bericht in de New York Times hebben tot dusver ruim 400 van de zeker 25.000 daklozen in de Ameri kaanse metropool zich laten re gistreren voor de presidents verkiezingen van volgende week. De registratie voor de verkiezingslijsten loopt nog tot vrijdag a.s. Begin deze maand vonniste een federale rechter in New York dat mensen zonder vaste woon- of verblijfplaats, net als iedere burger, het grondwettelijke recht hebben te stemmen. De enige voor waarde is dat de aspirant kie zers een permanent adres en postadres opgeven. De officiële papieren die de ruim 400 New Yorkse daklozen krijgen teruggestuurd worden afgeleverd bij het gezamenlijke postadres „verbond van daklo- NAIROBI (UPI) - Het Eritrese ver zet heeft gisteren opgeroepen tot een staakt-het-vuren in de noorde lijke Ethiopische provincie om westerse organisaties in staat te stellen voedselhulp te geven aan ruim 2 miljoen hongerende bur gers die daar door de burgeroorlog van hulpverlening door de rege ring zijn afgesneden. Via de radiozender beschuldigde het Eritrese Volksbevrijdingsfront (EPLF), de krachtigste van de drie afscheidingsbewegingen in Eri trea, de Ethiopische regering ervan westerse voedselzendingen te ge bruiken voor het recruteren van mannen voor het leger en voor be taling van bouwarbeiders en func tionarissen van de één maand oude Ethiopische communistische par tij- Diplomaten in de Ethiopische hoofdstad Addis Ababa noemden het aanbod voor een wapenstil stand uitzonderlijk. Een dergelijk aanbod is in de 23 jaar oude af scheidingsoorlog tegen de Ethiopi sche regering slechts enkele malen Veteranen- ziekte: ook in Spanje slachtoffer MADRID (GPD) - Niet alleen Ne derlandse toeristen, die hun vakan tie in het hotel Montemar in Pine da del Mar doorbrachten, lijken be smet te zijn met het gevaarlijke vi rus Legionella Pneumophila. Dit weekeinde werd ook een Spaanse vrouw, van wie de identiteit angst vallig geheim gehouden wordt, op genomen in het ziekenhuis van Ge- rona met identieke symptomen als de drie overleden Nederlandse slachtoffers vertoonden. De lokale en provinciale gezondheidsautori teiten van Catalonië besloten giste ren het dienstdoende personeel van het hotel in Pineda del Mar te onderwerpen aan een uitvoerige medische controle. Intussen hebben diverse mon sters van het water uit het bewuste hotel aangetoond, dat zeker op twee plaatsen in het toeristenver- blijf het Legionella-virus is gesig naleerd. De laatste dagen zijn op nieuw monsters van het leidingwa ter genomen om te zien hoe ver het virus zich had verbreid. Tot het volledig afsluiten van alle toe gangswegen tot het hotel wilde men echter nog niet overgaan. Kabinet Italië overleeft motie ROME (AP) - De Italiaanse rege ring kan weer opgelucht ademha len nadat gisteravond een motie waarin het aftreden van minister van buitenlandse zaken Andreotti werd geëist, in het parlement met een ruime meerderheid werd afge wezen. De regeringscoalitie, die uit vijf partijen bestaat, wist in de senaat drie moties van de oppositie waar in het aftreden werd verlangd, te overleven met 258 tegen 15 stem men. De coalitie liet daarop zelf een motie aannemen in waarin het vertrouwen in de 65-jarige minister werd uitgesproken. Andreotti, die vijf keer premier is geweest, is lid van de christen democratische partij, de grootste partij in de regering, waarin ook de socialisten, sociaal-democraten, li beralen en republikeinen zitting hebben. Wanneer de motie van wantrou wen tegen Andreotti was aangeno men, was een regeringscrisis ont staan die volgens de meeste poli tieke waarnemers tot de val van het 44ste Italiaanse kabinet van na de Tweede Wereldoorlog zou heb ben geleid. Er was al weken lang geëist dat Andreotti zijn functie neerlegde naar aanleiding van beschuldigin gen dat hij in het begin van de ja ren '70 de Italiaanse bankier Sindo- na zou hebben geholpen. SANTIAGO (AFP/UPI/DPA) - Tij dens de algemene stakings- en pro- testdag in Chili zijn gisteren zeven mensen gedood en liepen tiental len mensen verwondingen op. Dit is meegedeeld door de Chileense commissie van de mensenrechten. De politie heeft een aantal van vijf doden, waarvan enkele door ko gels om het leven zijn gekomen, bevestigd. In de hoofdstad Santiago vielen zes doden, onder wie een kind. Het 8 jaar oude jongetje werd geëlek- trokuteerd toen hij met zijn fiets te rechtkwam in hoogspanningska bels die door demonstranten wa ren omgetrokken. Een voorbijgan ger, die hem te hulp wilde komen, onderging hetzelfde lot. De zeven de dode viel in de stad Puerto de Arica, in het noorden van het land. Een regeringsfunctionaris heeft verklaard dat er gisteren 40 perso nen zijn gearresteerd. Onder hen bevinden zich, volgens getuigen, vier Chileense journalisten. Voor de afgelopen nacht was door het militaire regime een uit gaansverbod ingesteld. Deson danks duurden de botsingen tus sen demonstranten in de avondu ren voort. In de hoofdstad zijn gro te eenheden van leger en politie sa mengetrokken. Duizenden Chilenen liepen gis teren naar hun werk omdat tegen standers van het bewind van presi dent Pinochet de stadsbussen in Santiago van de weg dwongen om de algemene staking tot een succes te maken. Uit politiekringen werd verno men dat in de nacht van maandag op dinsdag 11 bommen tot ontplof fing kwamen, waarbij eën vrouw werd gewond. Jongelui stookten in armenbuurten vuurtjes en scan deerden anti-regeringsslogans. Op belangrijke wegen werden gistermorgen barricaden opgewor pen en men zag maar een paar bus sen tussen stenen, spijkers, bran dende autobanden en de resten van de vuurtjes van de avond tevo ren, heen laveren. Linkse partijen en vakbonden hadden tot de staking opgeroepen slechts voor de tweede keer in elf jaar militair bewind om loonei sen door te drukken en een eis dat de democratie wordt hersteld. De organisatoren hoopten het openbare vervoer stil te leggen om dat grote werkloosheid en zwakke vakverenigingen doeltreffende sta kingen onwaarschijnlijk maken. President Pinochet verbande 140 personen naar het verre noorden van Chili en legde de media stren ge beperkingen op. Hij toonde ook geen enkele bereidheid tot het compromis met zijn politieke te genstanders en bleef erbij dat vóór 1989 geen besprekingen plaatsheb ben over geleidelijk terugkeer naar de democratie. Pater Popieluszko werd op 19 ok tober ontvoerd, onderweg van To- run in het noorden van Polen waar hij een predikbeurt had ge houden vol met zijn gebruikelijke kritiek op het regime - naar War schau. Wat een normale verkeers controle leek te zijn, bleek een hin derlaag. De ontvoerders, drie offi cieren van de geheime politie, had den pech bij hun overval. De chauffeur van Popieluszko ont snapte en de jacht op de ontvoer ders begon. door Anton Koene Voor degenen die iets meer over de priester wisten, was al gauw duidelijk dat hij vrijwel zeker dood moest zijn. Niet omdat de ontvoer ders meteen van plan waren hem te vermoorden, maar omdat hij aan de bloedziekte haemofilie leed en dagelijks injecties nodig had om niet van het kleinste wondje te sterven. Een stomp in zijn maag zou voor hem al onherroepelijk de dood hebben betekend. In het begin leek het of de politie bij haar onderzoek snel succes zou boeken. Eerst werd de auto gevon den, daarna de eigenaar en ten slot te werden twee mededaders gear resteerd. Ze waren, zoals al snel uit tactische overwegingen officieel via de Poolse televisie werd be kendgemaakt, ambtenaren van het Duitsland fel op beschermen van Noordzee BREMEN (ANP) - De Westduitse regering, die de verantwoordelijke ministers van de landen rond de Noordzee heeft uitgenodigd voor tweedaags topoverleg in Bremen, heeft vergaande maatregelen voor gesteld het zeewater tegen de voortgaande vervuiling te bescher men. Minister Friedrich Zimmer man van binnenlandse zaken in de Bondsrepubliek wil naast de be staande EG-regeüngen ter beper king van de lozing van zwarte en grijze leistoffen in 1985 een inter nationale bepaling voor de Noord zee. Voorts moeten de Noordzee landen en de Europese Gemeen schap volgend jaar initiatieven ne men de verontreiniging van de zee door schadelijke stoffen vanuit de lucht te verminderen. De deelnemers aan de Noordzee- conferentie, waar ook de EG is ver tegenwoordigd, zullen naar de me ning van Zimmerman moeten be sluiten in 1985 maatregelen te tref fen om de lozing van allerlei stof fen door schepen in het gehele zee gebied zoveel mogelijk te beper ken. De lozing van afvalstoffen door de titan-dioxyde-industrie op zee moet uiterlijk 1989 worden stopgezet. Ook andere milieuge vaarlijke stoffen en zuiveringsslib, die nu nog op de Noordzee worden geloosd, dienen op land te worden verwerkt. Voor schepen met voor het milieu gevaarlijke stoffen, waaronder radio-actief afval, moet een meldingsplicht komen. De Westduitse minister is voor stander van een gezamenlijke con trole op Noordzee-vervuiling van uit de lucht. De vliegtuigen moeten worden uitgerust met apparatuur die ook 's nachts en bij slecht weer kan worden gebruikt. Japan heft sancties op tegen Korea TOKIO (GPD) - Japan zal de sanc ties tegen Noord-Korea opheffen, die het vorig jaar november instel de na de bomaanslag in Rangoon, die het leven kostte aan onder meer vier Zuidkoreaanse minis ters. Kabinetssecretaris Takao Fu- jinami kondigde vanochtend op een persconferentie aan, dat de sancties op 1 januari zullen aflo pen. De Japanse regering had al enke le weken geleden laten doorsche meren van plan te zijn de straf maatregelen tegen Noord-Korea op te heffen. Zuid-Korea, dat veel nauwere betrekkingen onderhoudt met Japan, maakte echter bezwa ren tegen „overhaaste stappen". De Japanse sancties hielden onder meer een verbod in op officiële contacten met Noordkoreaanse di plomaten en regeringsvertegen woordigers. Eerder deze maand bracht Ja pans onderminister van buiten landse zaken Matsunaga een be zoek aan Seoel, waar hij het Japan se voornemen toelichtte om de sancties in november op te heffen. EGYPTE De Verenigde Staten leveren Egypte vóór het eind van 1985 40 F-16-vliegtuigen. Dit heeft het hoofd van de Egyptische lucht macht vandaag verklaard. Deze Amerikaanse toestellen gaan de kern van de Egyptische luchtmacht vormen. Ze vervangen MiG's van Russische makelij. De politie van Dortmund in West- 'Duitsland vond dit weekeinde in een afgelegen boerderij nabij het plaatsje Schwerts wapens, munitie en nazi-symbolen. De boerderij was eigendom van een neo-nazi. (foto ap» Parijse olie Het is niet uitgesloten dat er bin nenkort seismisch onderzoek zal worden verricht om er achter te ko men of er zich onder de grondves ten van Parijs olie bevindt. VS: 2 doodstraffen voltrokken WASHINGTON (UPI) - In de Verenigde Staten zijn gisteren twee ter dood veroordeelde moordenaars terechtgesteld. In Huntsville (Texas) werd door middel van een injectie met een dode lijke stof een eind gemaakt aan het leven van de 39-jarige Thomas Bare foot. Hij had de doodstraf gekregen voor moord op een politieagent. De executie was de afgelopen jaren in verband met hoger beroep al viermaal uitgesteld. In Angola (Louisiana) stierf kort na middernacht de 38-jarige Earnest Knighton in de elektrische stoel. Hij vermoordde in 1981 de houder van een benzinestation en beroofde zijn slachtoffer van 300 dollar. kwamen. De drie ontvoerders wor den hoogstwaarschijnlijk ter dood veroordeeld, wat betekent dat zij hebben geloofd - en nog altijd ge loven - dat hun daad een omwen teling in de macht teweeg zou brengen, wat tot hun vrijheid zou leiden. Drie jaar geleden, na de uitroe ping van de oorlogstoestand (in de cember 1981), heeft generaal Jaru- zelski zorgvuldig de machtsposi ties binnen de regering aan andere generaals overgedragen. Daaron der ook de post van minister van binnenlandse zaken aan Miroslaw Milewski, nog altijd lid van het Poolse politbureau, een man met sterke verbindingen naar Moskou en de Russische geheime dienst KGB. Voor hem kwam, als minis ter van binnenlandse zaken, in de plaats generaal Czeslaw Kiszezak, die nu de zaak-Popieluszko moet opknappen. De dood van de rebelse priester moet worden gezien in het kader van de machtsstrijd tussen de Mos kou-gezinden binnen de Poolse communistische partij en de rege- ring-Jaruzelski. Jaruzelski's poli tiek heet verzoening met het volk, en derhalve met de kerk en voor een deel ook met de idealen van Solidariteit. En dat is tegen de zin van het Kremlin. Een pater die bijna even veel on der vuur werd genomen door zijn eigen bisschoppen als door de re gering, is dood. Zijn dood betekent dat de linkervleugel van de Poolse communistische partij veren moet laten. Op korte termijn wordt er een buitengewone zitting van de partij verwacht, waarbij er zeker koppen zullen rollen. In de tussentijd is het leger in staat van paraatheid gebracht. Wie echter precies opdracht heeft gege ven om pater Popieluszko - van wie bekend was dat niemand beter als martelaar van Solidariteit zou kunnen fungeren te vermoor den, is niet bekend. Polen beleeft de ergste politieke crisis sinds 1980. De gevolgen zijn niet voor spelbaar. JOHANNESBURG (UPI/DPA) - De Zutdafrikaanse politie heeft gisteren weer een jonge zwarte scholier doodgeschoten. Zij zei niet te weten of het 14-jarige slacht offer een jongen of een meisje was. Het kind werd dodelijk getroffen toen de politie met rubberkogels en hagel schoot op een groep van 150 scholieren, die de politie met stenen bekogelden voor de school in de buurt Kwazakele van Port Elizabeth, zo zei een politiewoord voerder in Pretoria. De golf van onrust in zwarte woongemeenschappen in Zuid- Afrika breidt zich nog steeds uit. De meeste doden -meest jongeren- vallen door toedoen van de politie bij haar optreden tegen verboden demonstraties of manifestaties. Het totale aantal doden dat sinds het begin van het jaar is gevallen bedraagt volgens nietiofficiële schattingen zeker 132. Vooral jongeren zorgen voor on rust, doordat zij deelnemen aan de plaatselijk onverminderd sterke schoolboycot. Zo trad de politie gisteren ook in andere zwarte woongemeenschappen vooral in de Kaapprovincie met traangas en hagel op tegen groepen van 100 tot 500 jongeren die auto's met stenen bekogelden of vrachtauto's en biermagazijnen wilden plunderen. Voor de schoolboycot door op het ogenük in totaal enige hon derdduizenden zwarten geven po litieke groepen in de verschillende gebieden uiteenlopende redenen op, maar hoofdoorzaak wordt het als minderwaardig ervaren sys teem van onderwijs en opleiding voor de zwarten in Zuid-Afrika geacht. De onrust in de zwarte woongemeenschappen verscherp te zich eind augustus, toen bewo ners van plaatsen in het zuiden van Johannesburg de straat opgingen om te protesteren tegen aangekon digde drastische verhogingen van huren en andere lasten. Bij botsin gen met de politie kwamen tiental len mensen om. ministerie van binnenlandse za ken. De een na de ander legde een bekentenis af. Elk overigens een andere. Een van hen bekende de priester persoonlijk met blote han den te hebben gewurgd. De tweede ontvoerder verklaarde dat zij Po pieluszko hadden vrijgelaten. Intussen waren vroegere leiders van Solidariteit bestookt met ande re inlichtingen. Zo werd hen ver teld dat de priester nog in leven was. De kerk zou een losgeld moe ten betalen. Of, zo luidde een ande re informatie, hij zou zich in de Russische of zelfs de Amerikaanse ambassade bevinden. Het is moeilijk vast te stellen wat er zich op het gebied van informa tie, en mate name van valse infor matie, rond de affaire heeft afge speeld. Veel belangrijker is het waaróm. Al gauw bleek dat de ontvoer ders uit de extreme stalinistische hoek van de communistische partij Popieluszko: martelaar, (foto AP)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7