Kritiek op plan voor kooph luzen Kamer: 'gegoochel' met milieubeleid Kamer: Brokx is te optimistisch Officier tegen vonnis strandmoord in beroep Meeste r.k. ziekenhuizen willen abortusvergunning s-==.f=.ï iHirlS-ïSs Centrum reageerbuis bevruchting in A'dam Verbod Mondria-almanak geëist Rectificatie geëist van uitspraken over patiënte VOORDELIG OP TIJD ''SS?!!# Sïn Jt?i" Haa<> diverse demonstraties gehouden ter onderste,mu,g van de Ch license Kachels of CV? Uw Gasbedrijf adviseert. WOENSDAG 31 OKTOBER 1984 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer vindt dat staatsse cretaris Brokx (volkshuisvesting) te optimistisch is over de haalbaarheid van het woningbouwprogramma voor dit en volgend jaar. Dat betreft met name de premie-koopsec tor. Op de eerste dag van de begrotingsbehandeling van volkshuisvesting bleek, dat vooral de drie grote partijen twijfel hebben over het woningbouwprogram, dat in totaal 102-duizend woningen omvat. WD-woordvoerder De Beer ging door een uitbreiding van het aantal het verst in zijn kritiek. Hij wees op huurwoningen, wat het rijk extra de 'schrijnende tegenstelling' tus- geld kost. sen de cijfers van de staatssecreta- De Beer stelde daarom voor de ris en die uit de bouwwereld. De stimuleringspremie voor alle pre- Beer wees op berekeningen van de mie A- en B-woningen met 2.000 Neprom (projectontwikkelaars) gulden te verhogen. Verder wil de waaruit blijkt dat slechts de helft VVD dat de inkomensgrenzen ALKMAAR (GPD) - De officier van justitie van de Alkmaarse ar rondissementsrechtbank, de heer F. Veenhof, zal hoger beroep aante kenen tegen het vonnis dat giste ren werd opgelegd aan vijf jonge ren die in de nacht van 22 op 23 juli jl. de 26-jarige Jochem Keesman op het strand van Egmond aan Zee zó ernstig mishandelden, dat deze aan zijn verwondingen overleed. Het vijftal werd veroordeeld tot 15 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, nadat de offi cier v.eertien dagen terug tegen ie der van de verdachten 4 jaar cel straf had geëist. Bij de vechtpartij, die zonder enige aanleiding begon, werd Keesmans vriend, John Spies ernstig verwond. De heer Veenhof heeft hoger be roep aangetekend omdat hij de straf „geenszins in overeenstem ming" vindt met de „ernst van de bewezen feiten en met de mate waarin de rechtsorde door die fei ten is geschokt". In zijn twee we ken geleden uitgesproken requisi toir sprak de officier met betrek king tot het gebeurde nog van een „gewelddadige verstoring van de orde met zeer ernstige gevolgen, waartoe geen enkele aanleiding was gegeven". De vice-president van de recht bank, de heer Doedens, verklaarde naar aanleiding van de uitspraak, dat het door de officier tenlastege- legde („aansprakelijkheid voor de dood van Keesman op grond van deelneming aan een vechtpartij") wettelijk kan worden bestraft met ten hoogste drie jaar gevangenis straf. Mede gezien het feit dat de vijf verdachten een blanco of bij] heeft veroorzaakt - nogal verba zing gewekt. De commandant van de rijkspolitie van het district Alk maar, overste J. A. H. Stokreef: „We weten dat van een gevangenis straf niemand veel beter wordt. Maar hier is zoiets afschuwelijks gebeurd, dat ik mij afvraag of eis en vonnis nog wel in redelijke ver houding tot elkaar staan". Henk Vlaming, woordvoerder van het Landelijk Overleg Slacht offerhulp te Amsterdam, herinner de aan het feit dat nabestaanden of slachtoffers over het algemeen nauwelijks informatie krijgen van de overwegingen die de rechtbank blanco strafblad hebben, kwam de doen besluiten een bepaalde straf rechtbank daarom uit op een straf op te leggen. „Maar het verschil vijftien maanden. Het aanmerkelijke verschil tus- ;en eis en uiteindelijke straf, heeft n de omgeving van Alkmaar - vaar de affaire zeer veel deining tussen de eis en het vonnis is hier zó extreem, dat het onverteerbaar is als de nabestaanden van, de slachtoffers geen tekst en uitleg krijgen". i het aantal toegestane gen in de premie-koopsector ook daadwerkelijk De Beer noemde deze ontwikke ling in strijd met het regeerak- het in aanmerking komen de goedkopere premie A-wo- aanbouw is geno- ningen met 5.000 gulden wordt op getrokken. Zij wil deze voorstellen betalen uit een verlaging van het totale aantal te bouwen premie- koord dat uitgaat van bevordering koopwoningen met tien procent, van het eigen-woningbezit. De be- „Het is beter tien procent minder zuinigingen op de premies voor te bouwen dan vijftig procent, zo- koopwoningen zijn volgens de; als nu gebeurt", aldus De Beer. WD iets te ver doorgeschoten, waardoor de vraag in deze sector zal achterblijven. De fractie vreest Kloof dat dit zal worden gecompenseerd Vrijlating gelast Iraanse bezetters DEN HAAG (ANP) - De politie rechter in Den Haag, mr. N.A.M. Schippers, heeft gisteren de on middellijke vrijlating gelast van de negentien Iraniërs die op 27 sep tember de Iraanse ambassade in Den Haag korte tijd bezet hielden. Bij die bezetting raakte de ambas- CDA-woordvoerder Wolters gaf de staatssecretaris voorlopig welis waar het voordeel van de twijfel, maar ook hij signaleerde een wel erg brede kloof tussen Brokx' opti misme en de sombere geluiden uit de bouwwereld. Het CDA zal met voorstellen komen om de premie A-woningen toegankelijker te ma ken voor de lagere inkomens, als zou blijken dat de vraag stagneert. HILVERSUM (GPD) - De meeste wordt ingegrepen als er sprake is is-katholieke zieken- land hebben beslo- voor de moeder. i levensbedreigende situatie De ziekenhuisbesturen verwach- bleek in Brandpunt, dat er wat hun beleid betreft, in de prak tijk niet veel zal veranderen. Het aantal abortussen in rooms-katho- lieke ziekenhuizen is vanouds zeer enquête onder de beperkt. Het ministerie van WVC de resulta- liet gisteren weten dat van de in to taal 182 ziekenhuizen er nu 67 een vergunning hebben aangevraagd voor het uitvoeren van de abortus. Tot 30 november kan zo'n vergun ning worden aangevraagd. Minister Winsemius (volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu) en zijn staatssecretaris Brokx (links) in de Kamer tijdens de begrotings behandeling van volkshuisvesting en milieu (Foto anp> sadeur, HT^g£jdoon,lichtge- -n-W-teUL wond. Schippers veroordeelde de Wo—, mie-C-woningen in het program ma. Het gaat hierbij om de duurde re koop- en huurwoningen, waar- Iraniërs, achttien mannen vrouw, tot vier maanden cel, waar van 87 dagen voprwaardelijk. De 33 dagen die zij in voorarrest heb ben doorgebracht werden kwa^men^daardoor "nnridde^ gêsecategorie huizen maakt twin- vrii De officier van iustitie mr procent van het bouwprogram- HJL Holthuis, had vier maanden, ma °e Pr.ee in twee voorwaardelijk, °m de gart L H» wnnln^n DEN HAAG <GPD> Het milieu" ™S naar deze «""""Sen beleid mQet fmancieel beter wor. den onderbouwd. Zowel de rege- AMSTERDAM (ANP) - De voort- aan de minister van WVC, waarin plantingsfysioloog dr.J.Cohen en gesteld werd dat voor commerciële de arts drs.D.A.F. van Lith gaan ivf-klinieken geen plaats is. een onafhankelijk centrum voor de Slechts een beperkt aantal centra behandeling van onvruchtbaar- verbonden aan academische zie- heid en toepassing van reageer- kenhuizen zouden daarvoor moe buis-bevruchting oprichten. Begin ten aangewezen, volgend jaar zou in Amsterdam De twee artsen verwachten in een dergelijk centrum al operatio- het eerste jaar ongeveer 700 ingre- neel moeten zijn. Dit hebben de pen te kunnen verrichten op basis twee artsen gisteren bekend ge maakt. Het centrum krijgt de dagbehandeling. In latere ja- i kan dat aantal oplopen tot on geveer 1100. Het centrum kan stichting en gaat voluit heten eerste instantie werk bieden s 138 ringspartijen als de oppositie Tweede Kamer verweten minister! Winsemius (milieubeheer) gisteren gegoochel met cijfers. Het parle ment voelt zich daardoor onmach tig om te beoordelen of het uitge-1 stippelde beleid wel kan worden uitgevoerd. Evenmin is het onmo gelijk prioriteiten te stellen. Deze vrijwel unanieme kritiek kwam naar voren tijdens de behan deling van de milieubegroting voor 1985. PvdA-woordvoerder Veld hoen beschuldigde Winsemius er van verschuivingen in de begrotin gen te presenteren als nieuw be- t leid. Volgens hem staat het milieu- giïnïseh'é Inspectie- beleid financieel gezien stil. De r PvdA'er meende dat 'een eenvou dig kamerlid' alleen nog met zeer grote moeite kan begrijpen hoe de financiën voor het milieubeleid in elkaar steken. De WD'er Te Veldhuis stelde dat Winsemius andere prioriteiten moet stellen. Hij heeft ernstige be denkingen tegen de voorgenomen milieubeleidsplanning. Te Veld- |huis meende dat vaak een weten schappelijke basis voor een zinni ge en gedegen planning ontbreekt. De WD-woordvoerder zei dat de nadruk moet komen te liggen op het vergaren van meer kennis en meer technieken. Hij vond dat er nog meer geld moet worden be steed aan de bodemsanering. Zowel het CDA als de PvdA zijn het niet eens met de wijze waarop Winsemius het naleven van de mi- lieu-regels wil controleren. Deze fracties willen dat er een Milieuhy- - en Opspo ringsdienst (MIOD) wordt opge richt. Mevrouw De Boois (PvdA) noemde de oplossing van Winse mius, een milieubijstandsteam dat in ingewikkelde situaties wordt in gezet, een schijnvertoning. i later aan wellicht 50 medewer- CDA-woordvoerder Lansink kers. De kosten voor een behande- vroeg een doeltreffender beleid Noordzee ting ivf staat voor vitro fertilisatie ling gaan ongeveer 6000 gulden be- voor toekomstige bodemsanerin- of in vitro bevruchting.- Daarbij dragen, exclusief medicatie en gen. Hij wil af van de schoonmaak wordt een eicel buiten het lichaam eventuele overnachting. Volgens van de bodem om de functie van de twee medici zijn die prijzen ver- de woningen die er op staan te be- teruggeplant _w baarmoeder, die niet vanzelfspre- gelijkbaar met elders gehanteerde houden. Die oplossing tarieven. Voor patiënten met een duur. De lijn moet volgens De oppositie in de Tweede Ka mer heeft gisteren in een spoedde- bat tevergeefs geprobeerd minister vaak te Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) boodschap mee te geven naar De gezondheidsraad kwam op 12 grens wordt een sterk gereduceerd nering oktober dit jaar nog met een advies tarief overwogen. niet kaj DEN HAAG - „Elsevier vreest viers belastingalmanak, aldus mr. verhes aan reputatie en marktposi- Du Perron. Elsevier is bang dat tie en daarom moet de Almanak hierdoor kopers in verwarring wor- voor de Belastingontduiker uit de den gebracht. Die kunnen volgens handel worden genomen". Dit zei hem per ongeluk met een Mondria raadsman mr. Du Perron van uit- almanak thuiskomen terwijl zij geverij Elsevier gisteren tijdens voor een almanak van Elsevier de een kort geding voor de Haagse deur waren uitgegaan. „Diverse rechtbank, aangespannen tegen handelaren hebben intussen al bij uitgeverij Mondria in Hazerswou- Elsevier geprobeerd om de Mon de. dria gids te bestellen in de overtui- De omslag van de Almanak voor ging dat zij daarvoor bij ons aan de Belastingontduiker van Mon- het goede adres waren", aldus de dria lijkt sprekend op die van Else- advocaat van de Amsterdamse uit- ADVERTENTIE inkomen beneden de inkomens- hem zijn: afzien van volledige sa- de ministersconferentie Noordzee, die vandaag in Bremen begint. PvdA, PSP, D'66 en PPR wilden dat de bewindsvrouw daar initiatieven zou nemen zodat radioactieve en andere milieuge vaarlijke stoffen alleen in aange paste schepen worden vervoerd. Ook werd een actievere opstelling geëist om de dumping van afvalzu- ren te doen beëindigen. Smit-Kroes toonde zich zicht baar geirriteerd over het spoedde bat, dat door de PSP-fractie was aangevraagd. Volgens de minister werd een averechts effect bereikt. Doordat ze in de Kamer moest ver schijnen, kon ze niet aanwezig zijn bij het vooroverleg van 'de minis ters van Engeland, West-Duits- land, België, Frankrijk en de Scan dinavische landen. Met de steun van de WD en het CDA wees de minister het voorstel van de hand om voor milieugevaar lijk materiaal het gebruik Onderzoek naar mishandeling van vrouwen DEN HAAG (GPD) - Staatsse cretaris Van der Reijden (WVC) heeft 1 miljoen gulden ter be schikking gesteld voor onder zoek naar vrouwenmishande ling. De bedoeling is dat 5000 vrouwen en mannen hierover worden ondervraagd. Dat maakte Van der Reijden gister avond bekend in KRO's Brand punt. Aanleiding tot het onderzoek is dat in het tienjarig bestaan van de stichting Blijf van mijn Lijf 12.000 vrouwen en 24.000 kinderen hun toevlucht in de huizen hebben gezocht. Ge middeld kloppen per dag zeven vrouwen bij 'Blijf aan. Het on derzoek naar vrouwenmishan deling wordt uitgevoerd door de Universiteit van Amsterdam en zal vier jaren duren. Van der Reijden zei tevens dat de nieuwe subsidieregelin gen van het rijk niet mogen lei den tot sluiting van Blijf van mijn Lijf-huizen. Op dit mo ment geeft het rijk vier miljoen subsidie. In de toekomst krij gen gemeenten en provincies de bevoegdheid dat geld toe te kennen. 'Blijf is bang dat een aantal gemeenten geen geld voor de opvanghuizen ter be schikking wil stellen. Volgens Van der Reijden „is het vol strekt onaanvaardbaar als dat zou leiden tot sluiten van Blijf van mijn Lijf-huizen". ten een abortusvergunning bij de overheid aan te vragen. Daarmee ten, gaan ze in tegen een dringend ad vies van sommige bisschoppen oir daarvan af te zien, omdat het ir strijd zou zijn met de geloofsleer. Dit blijkt uit ziekenhuizen, ten gisteravond in KRO's Brand punt werden bekendgemaakt. Van de 55 hebben 47 ziekenhuis besturen besloten wel een abortus vergunning te vragen; zes zullen het niet doen. De laatste zijn me rendeels gevestigd in het bisdom Roermond (Limburg). Bisschop Gij sen van dit diocees heeft eerder laten weten dat abortus onder geen enkele omstandigheid te rechtvaardigen is. Rooms-katholie- ke ziekenhuizen die toch abortus uitvoeren, noemen zich volgens hem ten onrechte rooms-katholiek. De zes ziekenhuizen vinden, net als de bisschoppen, dat abortus niet verenigbaar is met de geloofs leer. Twee van dit zestal zijn van mening dat een abortusvergun ning niet noodzakelijk is, omdat in hun visie bij noodbeslissingen in levensbedreigende situaties abor tus binnen de nieuwe wet ook zon der vergunning mag worden uitge voerd. Bijna alle ziekenhuizen die wel een vergunning aanvragen, zullen een zeer beperkend beleid voeren op medische gronden. Slechts zes ziekenhuizen hebben laten weten dat ook sociale motieven een rol kunnen spelen. In het algemeen komt het erop neer dat in rooms- katholieke ziekenhuizen alleen Toespraak De Koning verstoord DELFT (ANP) - Werklozen in Delft hebben gisteren een kwartier lang een toespraak van minister De Koning (sociale zaken) verstoord. De bewindsman was naar Delft ge komen om daar een trefpunt voor mensen zonder werk te openen. Een jongeman, die vertelde reeds drie jaar zonder werk te zit ten, stapte naar voren en zei geen heil te zien in overleg met mensen van het ministerie, laat staan de minister zelf. „Het is duidelijk dat dit kabinet een beleid voert waar wij alleen maar van te lijden hebben. Wij heb ben in het verleden herhaaldelijk getracht overleg te voeren met het ministerie van sociale zaken. Maar dat heeft nooit iets opgeleverd. In tegendeel, we zijn er slechts op achteruitgegaan. De uitkeringen worden steeds lager". ZUTPHEN (ANP/GPD) - De pre- gegaan. In 1981 is mevrouw Rou- sident van de rechtbank in Zut- wenhorst in Leiden geopereerd phen, mr J.F. Bellaart, zal op 6 r heeft ze haar stem gedeeltelijk te- vember bepalen of de medisch di- ruggekregen, maar zoals haar ad- recteur van het streekziekenhuis vocaat, mr. R.F. Ruers, gisteren Het Nieuwe Spittaal L een aantal uitspraken over een ex- patiënte moet herroepen. De ex- patiënte, mevrouw E.H. Rouwen- horst-Nijenhuis uit Warnsveld, voelt zich door de uitlatingen Warnsveld stelde: „Ze blijft een gehandicapt mens en wordt nooit meer de ou de". De vrouw heeft inmiddels 125.000 gulden uitgekeerd gekre gen van een assurantiemaatschap- de directeur, gedaan in het Zut- PÜ (gederfd inkomen, smartegeld phens Dagblad, in haar eer en goe de naam aangetast. De vrouw heeft in 1979 in het Warnsveldse ziekenhuis een dub bele struma-operatie ondergaan. Hierbij raakten haar stembanden verlamd, vermoedelijk doordat er tijdens de behandeling iets mis is EN NOG HONDERDEN ANDERE SCHERP GEPRIJSDE INTERIEUR IDEEËN. r* ril i'ii ifri's Leiden. Breesiraat 142 -144. Tel. 071 -133511. 9 Vestigingen door geheel Nederland. gever. Hij wees er ook nog op dat de almanak van Elsevier een door deskundigen geschreven en se rieus werk is dat op geen enkele wijze met die van Mondria mag worden vergeleken. „Wij nemen geen loopje met de belastingmo- raal in ons land en associatie met het tegenovergestelde is daarom voor ons zeer schadelijk". Hij vond de uitgave van Mon- dria's almanak ook geen grap, zo als de Hazerwoudse uitgever het zelf noemt. „Een kleine 20 gulden voor alleen maar een grap is boven dien nogal duur", gaf hij te kennen. Hij wees erop dat de uitgave een puur commerciële onderneming is en staafde dat met de wijze waarop potentiele adverteerders door Mondria zijn benaderd. „Hun is toegezegd dat als zij adverteerden hun branche niet op de korrel zou worden genomen". Hetgeen presi dent Offers de opmerking deed AMSTERDAM/DEN HAAG (ANP) - In verband met de nationale staking - in Chili tegen het bewind van Pinochet zijn gisteren in Amsterdam en Den g! "Olies. Op te foto een beeld van een solidariteitsbijeenkomst gisteravond ve stoffen zonder gevaar met pas- in ^msterdamj waar de demonstranten werden toegesproken door pastor sagiersschepen worden vervoerd. Beusink en kinderen kaarsen uitdeelden. In Den Haag probeerden ka mcr- Een weede voorstel betrof de leden van PvdA CDA D,66 en psp en fractiemedewerkers van CPN en s °Fr„."1VS" PPR gisteren tevergeefs een petitie aan te bieden aan de Chileense ambas- stoffen van de titaandioxyde-pro- sadeur /n die petitie werd onder meer aandacht gevraagd voor het legi- duktie per 3 december 1986. Smit- üeme karakter van de nationale staking in Chili s zei erme.e eens te zyn dat De Chileense ambassadeur bleek niet bereid de delegatie, onder aanvoe- maken: „Dan word je als bedrijf u« i W0Td,eT} ring van mevrouw Herfkens van de PvdA. te ontvangen. Wel gaf hij de bijna gedwongen om erin te gaan .volgens haar is dat eenter delegatie een lijst met de namen van in Nederland verblijvende, jonge adverteren". te.c.hn.xgSb onmogelijk te bereiken Chüenen die volaens hem naar Chili mogen terugkeren. Volgens het Chili gunningen zou weigeren aan Pig-1 ment Chemie en Kronos Titan, de Duitse bedrijven die via Rotter dam lozen, zou dat het einde i Mondria's advocaat mr. E. van Staden ten Brink zag in de Alma nak voor de Belastingontduiker niet meer dan een persiflage op El- seviers Belastingalmanak. „Het deze ondernemingen betekenen, kolderkarakter van het boek is dui delijk", zo zei hij. En volgens hem kan er ook niemand echt een belas tingontduiker door worden. Vol- gens Van Staden ten Brink zou er ook niemand zijn die zich bij aan koop zou vergissen in een almanak van Mondria en die van Elsevier. De rechtbankpresident doet 6| november uitspraak. technisch vóór 1990. Als zij eerder lozingsver- comi'té'm Nederland is die lijst verre'van compleet. De ambassade1 toonde zich bereid een aantal in Nederland verblijvende Chilenen te ont vangen. Hij liet hun weten dat hij op een ander tijdstip wel met de delega tie van de Tweede Kamer van gedachten wil wisselen. Eerder op de dag hield een groep jongeren het Chileense consulaat in Amsterdam enige tijd bezet. (foto and vergoeding van kosten). Met haar onlangs opgerichte pa tiëntenvereniging, die overigens nog geen leden telt, trok ze de aan dacht. Ze wilde mensen verenigen die klachten hadden over chirurgi sche ingrepen in Het Nieuwe Spit taal. Om zich te verweren tegen haar klachten stemde-de directeur van het ziekenhuis in met een ge sprek met het Zutphêns Dagblad. Daarin ontkende hij dat de vrouw niet zou zyn voorgelicht over de ri sico's van de schildklieroperatie. Verder zei hij dat ze zich na de ope ratie twee jaar lang heeft onttrok ken aan elke controle. Over de door de verzekering uitgekeerde som zei hij, dat daaraan geen 'me dische verwijtbaarheid' ten grond slag lag. Mr. R. Ruers, advocaat van de vrouw, noemde deze passages in het artikel 'feitelijk onjuist' en 'on nodig grievend'. „Ze wordt afge schilderd als iemand die alleen maar liegt, die haar eigen klachten niet serieus neemt", zei hij. Zijn cliënte zou na de operatie zoveel klachten hebben gehad, dat aan de mededeling dat zij zich aan de con trole zou hebben onttrokken, geen geloof moet worden gehecht. Hij eiste rectificatie van de gewraakte uitspraak. Over de uitgekeerde 125.000 gul den zei de advocaat, dat de verze keringsmaatschappij van Het Nieuwe Spittaal in ieder geval aan sprakelijkheid heeft erkend. In die zin zou de chirurg die de operatie uitvoerde wel degelijk een me disch verwijt gemaakt kunnen worden. Een heel andere conclusie dus dan die van Van Kogelenberg in het interview. Mr. Bellaart doet dinsdag 6 no vember uitspraak. Overigens zal de zaak van mevrouw Rouwenhorst op zaterdag 10 november voor het Medisch Tuchtcollege in Zwolle dienen. ADVERTENTIE Dit is een publikatie van de in VEGIN samenwerkende Gasbedrijven.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5