Christina, het statussymbool van Wassenaar? Tarieven niet omhoog Vorniingscentruin zit nog droog Ambtenaren bekneld 'Leiderdorpers komen eerst' Begroting '85 Leiderdorp V andalisme stijgt sterk Na 1985 wordt situatie in Leiderdorp zorgelijker Extra geld voor rampenplan Veel aandacht voor verkeer 'Tobben' in de Bloemerd Jongen (13) beschoten Celstraf voor 'vals spel' Jongen (7) gewond PAGINA 2 REGIO LEIDEN WOENSDAG 31 OKTOBER 1984 LEIDERDORP - Het vandalisme in Leiderdorp is de eerste helft van dit jaar sterk gestegen. Aan de be strijding daarvan willen burge meester en wethouders nu ruime aandacht geven. Ook wordt 'hoge prioriteit' gegeven aan de kleine criminaliteit en aan fietsendiefstal. Ondanks die stijging van de ver nielzucht schrijft de gemeente in de begroting het niet nodig te vin den dat er met een speciaal vanda- lisme-project wordt begonnen. Behalve het vandalisme groeide ook het aantal sociaal-maatschap pelijke problemen sterk dit jaar. De Leiderdorpse politie vervult hierbij een soort ehbo-functie, zo constateren burgemeester en wet houders. De groep mensen, die in finan ciële problemen komt, blijft ook maar groeien in Leiderdorp. Schuldsaneringen zijn steeds va ker voorkomende zaken en de aan vragen om hulp worden steeds in gewikkelder. LEIDERDORP - De gemeentelijke belastingen in Leider dorp gaan volgend jaar niet omhoog. Burgemeester en wethouders zijn erin geslaagd een sluitende begroting voor 1985 op tafel te leggen zonder de Leiderdorpers 'ho ger aan te slaan'. Wel worden de leges- en marktgelden opgeschroefd. Wordt het jaar 1985 een financiële adempauze, burgemeester en wet houders wijzen er wel alvast op dat 1986 een heel ander beeld kan gaan geven. "We hebben niet de illusie dat we dit beleid onbeperkt kun nen voortzetten", zo schrijven ze in de vandaag verschenen begroting. "Immers, de inflatie (kostenstijgin gen) holt de waarde van onze in komsten uit' bekend is ze door een gerechtelijke uitspraak gedwongen de auteurs rechten door te berekenen in de ta rieven en dat scheelt ruim een gul den per maand. De gemeente haalt opgelucht adem nu de grond in Elisabethhof verkocht is, want ze had alvast een 'voorschotje' genomen op het geld dat daarvoor op tafel zou komen. Toen die verkoop uitbleef werd De gemeente maakt zich zorgen n?en jaar gedwongen de reke- over het blijvende gesnoei van de j11?^ XÜn4 f^emene dienst met hogere overheid. De vraag is: waar Seld te belasten. Nu de handte- eindigt het allemaal? Wat Leider-' Jongen zijn gezet verdwijnt die dorp betreft kan het zo echt niet langer. Desondanks geen verhogingen volgend jaar, met uitzondering van de kabel tv-tarieven. Maar daaraan kan de gemeente niets doen. Zoals last van de begroting. LEIDERDORP - In 1985 zal er extra veel geld worden uitgetrokken om het rampenplan, dat officiéél al ruim een jaar bestaat, ook echt te kunnen, laten werken. Was er al geld gevonden om communicatie-apparatuur aan te schaffen, nu willen ze 40.000 gulden uittrekken voor de aankoop van dranghekken, persluchtapparatuur en dergelijke. Bovendien wordt be gin 1985 begonnen met het opstellen van instructies, het opleiden van vrijwilligers en het houden van oefeningen, want dat zijn ook onderdelen van het woningbouwplan. Er zal een lijst worden gemaakt van objecten in Leiderdorp, die gevaar kunnen opleveren. Ongetwijfeld zal rijksweg 4 boven aan die lijst gaan prijken. Burge meester en wethouders staan in de begroting nog even stil bij wat ze noemen de "gruwelijke calamiteit" op 11 april dit jaar, toen een omvang rijk ongeluk zes doden eiste. LEIDERDORP - De aanleg van een fietspad langs de Hoogmadese- weg (tussen Essenlaan en Acacia laan) staat hoog op het wensenlijst- je van de gemeente Leiderdorp. Men wil in het algemeen veel aandacht geven aan het verkeer. Voorlopig zullen de resultaten van het verkeersonderzoek, dat DHV in Leiderdorp houdt, worden afge wacht. Nu al staat vast dat onveilige ver keerssituaties in woonwijken als Binnenhof, Winkelhof-Oost en Lei- derdorp-oost worden aangepakt. Het daadwerkelijke wordt door burgemeester noemd. i met de doortrekking van de Mauritssingel n wethouders 'beeldbepalend' voor 1984 ge- (archieffoto) Bij toewijzen van woningen LEIDERDORP - De Leiderdorpse ambtenaren worden vaker ziek. Zowel het kortdurend als het lang durend ziekteverzuim in het ge meentehuis stijgt "niet onaanzien lijk", zo schrijven burgemeester en wethouders. Ze willen dan ook "alert" blijven, hoewel het ziekte- Kort en goed: een ambtenaar heeft ook maar één lichaam. Van daar dat de gemeente heeft beslo ten niet voor januari te werken aan de afrekeningen voor de sport over 1983 en het sportprogramma 1985. Voorlopig krijgen de Leiderdorpse sportverenigingen voor 1985 een nog beneden het landelijk voorschotsubsidie, een kwart i LEIDERDORP - Eigen inwoners moeten voorrang krijgen bij het toewijzen van een huis. Ook als het gaat om de aankoop van een vrije- sectorwoning. Degenen die een goedkope huurwoning achterlaten krijgen daarbij voorrang. Die voor Leiderdorp opzienba rende gedachte laten burgemees ter en wethouders los in de van daag verschenen begroting. Opzienbarend, omdat de ge meente zich jarenlang afzijdig heeft gehouden als het ging om het toewijzen van woningen. Bouwers kregen de vrije hand en zodoende werd Leiderdorp één van de weini ge gemeenten waar buitenstaan ders zonder (economische) binding een huis konden bemachtigen. Maar nu de koek grotendeels ver deeld is en er alleen wat 'kruimels' overblijven moet dat anders wor den. Woningwetwoningen zijn dezer dagen helemaal schaars: volgend jaar verwacht Leiderdorp alleen groen licht voor 58 woningen aan de Gaarmeesterstraat, 33 premie- huur bejaardenwoningen aan de Voorhoflaan en 12 premiekoopwo ningen in Buitenhof-Oost. Leiderdorp is bang dat de toe komstige wijk Buitenhof midden en west maar mondjesmaat mag worden volgebouwd met premie- woningen van de hogere overhe den. Burgemeester en wethouders willen niet al te afhankelijk wor den van een onzekere contingent toewijzing. En als ze om die reden een groot deel van de jaarlijkse wo- ningproduktie als vrije-sectorwo- ningen willen realiseren "stelt dat hoge eisen aan de toewijzing van die woningen". Anderzijds moet ook de inschrij vingsregeling van de woningbouw vereniging worden gewijzigd. Huurders van particuliere wonin gen, die door bepaalde omstandig heden zijn aangewezen op goedko pere woonruimte, zouden zich ook bij de AWL moeten kunnen in schrijven. Deze nieuwe geluiden zullen in een ontwerp-volkshuisvestings- plan worden vervat, zo melden burgemeester en wethouders. Dat plan zal in 1985 het levenslicht zien. het bedrag dat ze dit jaar kregen. Overigens - maar dat heeft niets met het ziekteverzuim te maken - heeft de gemeente een bureau op dracht gegeven het ambtelijk ap paraat door te lichten. Dit met het oog op de noodzakelijke bezuini gingen. iuist na 1985. Tegenover de beknibbeling op wat betreft de bodemgesteldheid, mankracht staat een stortvloed aan zo melden burgemeester en wet- werk, zo signaleren burgemeester houders in de begroting. Daarom en wethouders, die een beschuldi- hebben ze besloten zelf te laten on- gende vinger wijzen richting hoge- derzoeken of er een kunstgrasveld re overheden. Die kritiek komt er kan worden aangelegd. Zoals be- 1,1 KOn op neer dat Leiderdorp kend is dat de grote wens van hoc- vindt dat het rijk wel praat over af- keyvereniging Alecto. stoting van taken naar de gemeen ten, terwijl ze de touwtjes niet echt uit handen geven. Het gemeentebestuur zal zich binnenkort weer over het velden- probleem buigen. LEIDERDORP - Een 13-jarige jongen uit Leiderdorp heeft een wond aan zijn arm opgelopen door een schot uit een luchtdrukpistool. Het pistool ging af op de Buiten hoflaan,ter hoogte van de Louise de Colignyschool. Twee 17-jarige jongens uit Leiderdorp zijn aange houden in verband met de schoten. DEN HAAG/OEGSTGEEST - De Haagse rechtbank heeft gisteren de voormalige directeur-voorzitter van de Oegstgeester stichting an nex bouwbedrijf Warost veroor deeld tot zes maanden gevangenis straf, waarvan vijf voorwaardelijk. De tegenwoordig in Breda woonachtige 53-jarige man was ten laste gelegd dat hij door middel van valse facturen de lonen van voor zijn bedrijf werkende zwart werkers boekhoudkundig weg werkte. In totaal zouden de fiscus en de bedrijfsvereniging voor 5,8 miljoen gulden zijn benadeeld. Dat de man kandidaat-notaris is, maakte volgens officier van justi tie, mr. Klopper, zijn gedrag nog ernstiger. Tegen de man was vijftien maan den gevangenisstraf geëist. LEIDERDORP - Bij een aanrij ding op de Voorhoflaan in zijn woonplaats is gistermiddag een 7- jarig jongetje uit Leiderdorp ge wond geraakt. Het kind stak de laan over en werd geschept door een automobilist uit Hoogmade. De jongen is overgebracht naar het Diaconessenhuis in Leiden. WOENSDAG Filmhuis LVC - Breestraat, 'Sans soleil' van Chris Marker. 20 en 22.15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, 'U bent mijn moeder', Werktheater, 20 en 22.15 uur. Wassenaar Gemeentehuis - raadscommissie ruim- auto bleef gisteravond gelukkig zonder ernstige °rdenin« en openbare werken. ZOETERWOUDE Een gevaarlijke lancering v< gevolgen. Op rijksweg A-4 reed rond half acht een 35-jarige inwoner van Numansdorp richting Leidschendam met deze Alfa Romeo op zijn aanhang wagentje. De aanhanger ging 'scharen' zodat het heftig heen en weer zwenkende karretje niet meer onder controle te houden was. Ter hoogte van de benzinepomp, even voorbij het viaduct bij de Europaweg, werd de auto van de aanhanger geslingerd en ging een aantal keren over de kop. De wagen was dermate zwaar beschadigd dat de sloper hem mocht meenemen. Op de foto (Holvast) beziet een jeugdige agent stilzwijgend de onherstelbare wagen. "Zonde van die wagen", 'schijnt' hij te denken. Misschien wel een jeugddroom van hem, zo'n Alfa. OEGSTGEEST - Het vormings centrum dat gebruik maakt van kasteel Oud-Poelgeest in Oegst- geest zit voorlopig tot 1995 droog. De gecombineerde raadscommis sies van financiën en openbare werken meenden gisteravond we derom dat het kasteel moet wor den behouden en dat een stichting het beheer van het kasteel moet overnemen. In tegenstelling tot de gemeente kan een stichting name lijk voor verschillende subsidies in aanmerking komen. De Oegstgeester gemeenteraad heeft op 20 september al besloten ruim een halve ton uit te trekken voor de restauratie van het kasteel. Met dit geld kan echter maar een deel van het kasteel worden opge knapt. De restauratie-architect Van Beek pleit er voor het dak, de dui- ventoren en de bordestrap als eer ste aan te pakken. De trap van Oud-Poelgeest staat op instorten. Het idee om gelijktijdig met een nieuwe trap een invalidenvoorzie- ning aan te brengen is van de prio riteitenlijst geschrapt omdat het interne verbouwingen met zich meebrengt waar voorlopig nog geen geld voor is. Van Beek wist te vertellen dat een invalidenlift al een ton kost. De vertegenwoordigers van de werkgroep Oegstgeest Zonder Ob stakels (OZO) zal om advies blijven. "Het voorstel van de archi tect om met de juiste kleur verf, be hang, gordijnstof en eventueel aan gepast meubilair het monument te rug te halen, is natuurlijk mooi meegenomen, maar zonder dit al les kunnen wij ook ons werk doen. Behalve dat wij geen geld hebben om nieuwe meubels te kopen, zijn onze cursisten er niet bij gebaat voortaan heel voorzichtig te moe ten rondlopen", aldus mevrouw Sanders. M.A. Bosman-Huizinga (PvdA) cepties en jubilea van verenigin gen, koffieconcerten, lezingen, ver gaderingen, zomermarkten in de open lucht, tuinconcerten, rondlei dingen door het bos en exposities. DONDERDAG Buurthuis Noordrijnevest - hoek Groe- nesteeg/Kaarsenmakersstraat, volks dansen, 14 uur. Breehuys - Breestraat, scholierencafé, 14-17 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, soos met films en informtie- programma's, 15-17 uur. Leiderdorp Scheppingskerk - ontmoetingscentrum i zonder baan, 10.30-12.30 Oegstgeest Café De Roode Leeuw - Dorpsstraat 55, start klaverjas-recordwedstrijd voor rol- stoelaktie, 8 uur. WASSENAAR - Het ziet er naar uit prinses Christina snel een vil la kan laten bouwen in 'De Hor sten', de Wassenaarse landgoede ren van haar moeder. De plaatse lijke politieke partijen hebben weinig problemen met de uitver koren plek, een akker aan de rand van de bosrijke landgoede ren. En vanavond, tijdens de raadscommissie voor openbare werken en ruimtelijke ordening, zullen ze dan ook adviseren het bouwplan goed te keuren en het bestemmingsplan te wijzigen voor het lapje van de prinses, aan de kant van het dierenpark. Een broodnodig advies omdat in het huidige plan staat dat in 'De Hor sten' een bouwverbod van kracht is en dat de gewilde plek de bestemming natuurgebied heeft. Wél willen de fracties van WD en PvdA de garantie krijgen krij gen dat er voor de komst van de prinses geen paden worden afge zet of verbreed. Ook mogen er geen stukken landgoed van de bezoekers worden afgesneden. WD-wethouder A.F. Cocheret de la Morinière wil de partijen die garantie graag geven. En dan rest er niets dan zonne schijn voor de prinses. Immers, PvdA-fractievoorzitter H.J. Gou- looze, spreekt van een "redelijke bebouwing". WD-fractievoor- zitter Aptroot vindt het "prima dat er geen bomen hoeven te worden gekapt. Het past ook in het Wassenaarse beleid van rede lijke uitzonderingen past om voor dit geval het bestemmings plan te wijzigen", zegt hij. Ge steund door al zijn collega-raads leden, bengt hij uit: "Het is maar een klein hoekje in een groot ge bied (300 hectare - red.)". Voor de goede orde: de woning krijgt een grondoppervlak van 615 vierkan te meter en een hoogte van ge deeltelijk 4.70 meter en gedeelte lijk 7.70 meter. Plattrappen De algemene vereniging voor Natuurbescherming voor 's-Gra- venhage en omstreken is het hier allerminst mee eens. Deze ver eniging heeft in januari al per brief geprotesteerd tegen de plannen van de prinses, bang als ze was voor "aantasting van het groengebied". Ook nu wil ze stappen ondernemen wanneer de gemeenteraad het licht op groen zet voor de bouw van de villa. Voorzitter Van der Laan wil in beroep gaan bij de provincie on - zo nodig - bij de Kroon. De voorzitter lacht om het ar gument van B en W dat de bouw- plek niet zoveel landschappelij ke waarde heeft en nu al niet toe gankelijk is voor het publiek. "Je kunt wel zo mooi zeggen dat er helemaal geen natuur is op de plek. En dat het een bouwrijp stukje is dat al eeuwen klaar ligt", sneert de natuurbescher mer richting wethouder Coche ret de la Morinière. "Maar de om geving, een prachtig oude duin gebied, is ook naar de bliksem. Dat huis heeft gewoon een uit stralingseffect. De bezoekers zien het van verre en de omge ving wordt ook nog eens platge trapt door mensen die naar Christina komen kijken". Hij vindt het "een bedenkelijk verschijnsel dat eerst lange tijd wordt gevochten om een gebied tot natuurgebied te verklaren en er dan opeens iets anders komt". De natuurbeschermer heeft ech ter wel een verklaring bij de hand. "Een sjieke gemeente als Wassenaar vindt het wel prettig iemand van koninklijke bloede binnen te halen", weet hij. "Men strijdt voor glorie. Christina ziet men als statussymbool". Als gewoon burger is het moei lijk hiertegen te strijden, is zijn indruk: "De betrokkenen heb ben al maanden achter gesloten deuren gepraat. Ambtenaren worden steeds enthousiaster. B en W zeggen zó al 'ja' en dan kan het al weer bijna naar de provin cie. We worden hierdoor voor voldongen feiten geplaatst, het geen indruist tegen de basis van de inspraakmogelijkheden", be sluit Van der Laan. De plaatselijke politici storen zich nogal aan deze opmerkin gen. Zij zien zichzelf geen mo ment als strijders voor glorie en voeren aan dat de inspraakproce dure pas goed op gang is geko men toen B en W vorige week maandag hun voorstel richting raadscommissie stuurden. Wél zijn PvdA, D'66, WD en Partij Wassenaar het eens met de natuurbeschermer dat de be sprekingen tot voor kort zeer ge heimzinnig zijn verlopen. J.W. door Paul van der Kooij Harting van Partij Wassenaar wil daar vanavond ook zeker vragen over stellen. PvdA-fractievoor zitter H.J. Goulooze heeft dat maanden geleden al gedaan. Ver schillende malen voegde hij wet houder Cocheret de la Morinière, onder vier ogen toe dat "de ge heimzinnigheid zorgt voor een golf van publiciteit. En dat is ten nadele van de opdrachtgevers. De geruchtenstroom leidt er na melijk toe dat milieuorganisaties in de pen klimmen", zei hij rond de zomer. Normale openheid zou volgens hem zorgen voor het beste resultaat. Dat het er geheimzinnig aan toe zou gaan rond Christina leid de hij af uit het feit dat "het voor overleg al een jaar aan de gang is". Een wel erg lange tijd, merk te hij toen op: "Als een normaal burger plannen heeft om te bou wen, is er wel eens contact met de technische dienst. Dat gaat dan in de trant van: je kunt het het best zo en zo inkleden. Dat is normaal vooroverleg. Maar dat duurt niet zo lang als in dit ge val". Om te besluiten met de eis dat de prinses net zo moet wor den behandeld als een gewone burger. Wethouder Cocheret de la Mo rinière heeft dat altijd een rare eis gevonden. Volgens hem is Christina namelijk precies zo be handeld als ieder andere burger. Als hij dan ook een overzicht geeft van de geschiedenis, bena drukt hij na zowat iedere zin dat alles "zeer normaal" is. Privé De geschiedenis: in mei of juni 1983 (het precieze tijdstip herin nert de wethouder zich niet meer), liet de prinses weten een huisje te willen bouwen in 'De Horsten'. De gemeente nodigde haar architect; ir. J.B. Baron van Asbeck, uit voor een gesprek met technische dienst en (de se cretarie van) B en W. Na de bij eenkomst staken burgemeester en wethouders de koppen bij el kaar en vroegen zich af wat de mogelijkheden zijn in 'De Hor- stén'. Vervolgens werd de commis sie voor openbare werken en ruimtelijke ordening achter ge sloten deuren ingelicht. B en W deden dit omdat ze er van uit gaan dat wanneer de raadsleden niets voor de plannen voelen, verder praten geen zin heeft. Toen negatieve geluiden uitble ven, kwam het eerste plan op ta fel. De welstandscommissie keurde dit af, maar de raadsle den merkten hier niets van. Ook de herfstige opkomst en aftocht van het tweede plan, dat voorzag in een villa op plek die ook nu genoemd wordt, verliepen ge ruisloos. En vervolgens trok de prinses zich in alle stilte terug. Ze zou uitzien naar andere plekjes. Roermond en Kerkrade werden genoemd. In de kranten wel te verstaan. B en W bewaarden het stilzwijgen. Ze deden pas de mond open toen het overleg, dat enkele maanden geleden werd hervat, concrete resultaten had opgeleverd. "Een normale gang van zaken", aldus de wethouder. "Pas wanneer een bouwplan op tafel ligt, is de tijd rijp voor open baarheid". D'66-raadslid Van Nieuwenho- ven is het niet zo met hem eens. Hij vindt dat B en W hadden moeten zien aankomen dat de pers enorm zou gaan wroeten in de zaak-Christina. Door goede voorlichting te geven zouden op drachtgevers, politici en burgers veel gelukkiger zijn geweest., vindt het redelijk alternatieve raadslid. "Ik moest op een gege ven moment mijn informatie ha len uit bladen als Privé. Op die manier ben je als bestuurder niet erg sturend bezig", besluit hii. den gevraagd wanneer in tweede vond dat alleen de meest dringen- instantie tot invalidenvoorzienin- de reparaties moeten worden ver gen wordt overgegaan Het vormingscentrum is al onge- dertig jaar huurder richt, "zodat het vormingscentrum het tot 1995 kan uithouden". Wethouder A. Kohlbeck deelde kasteel Het huurcontract loopt verder nog mee dat een voorberei- nog tot 1995. Mevrouw Sanders dingscommissie zich al heeft gebo- van het vormingscentrum meende 8en over eventuele andere ge- dat vele verfraaiingen wat betreft bruiksdoeleinden van het kasteel, de huurder achterwege kunnen Gedacht wordt onder meer aan re- LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan. Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon; 071-144941 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen, tel 071-123143 tussen 18 00-1930 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag v Abonnementen kunnen dagelijks ingaan Indien één maand voor het verstrijken van de Dire abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt Adl 'e verlenging Betaling v Hoofdredacteur Drs J W E Metselaar Adj Hoofdredacteur: 16.30-18.00u Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan H v d. Post (plv) W F J Wirlz (bin. buit./eco P. J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W C H Schrama (feature) M. Hoenson-de Graafl (regio Leiden) P C. Rosier (radio, televisie, kunst) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs. Washington, Cairi

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2