Wachten op de gez ond- v erstai i I-pil 'Chess' belooft hitmusical te worden IKON zet Brugsma centraal in laatste aflevering Apocalyps Hot House viert lustrum met festival 'Jazz aan de Rijn' WOENSDAG 31 OKTOBER 1984 RADIO-TV-KUNST PAGINA 2f Concerttournee van Abba en Tim Riee Concertante opvoering van musical Chess. Geschreven, gecomponeerd en geproduceerd door Tim Rice, Björn Cl- vaeus en Benny Andersson. Met mede werking van Abba-band, London Sym phony Orchestra olv. Anders Eljas en als solisten Elaine Paige, Murray Head, Tommy Korberg, Denis Quilley en Karen Glenmark. Concertgebouw Amsterdam, 29 ok tober 1984. AMSTERDAM (GPD) Alleen Amerikanen proberen Europa wel eens in vijf dagen te 'doen'. Andere mensen vinden vijf dagen Arden nen al aan de korte kant. Als je moet ligt het natuurlijk anders. Twee voormalige Abbacompo- nisten, Benny Andersson en Björn Ulvaeus, reizen samen met de tekstdichter van de musicals Evita, de laconieke Engelsman Tim Rice, op het ogenblik langs vijf grote Eu ropese steden teneinde een nieuwe musical aan de man te brengen De musicalproduktie zelf moet pas vanaf december aanstaande in Londen op de planken staan. De muziek is echter voltooid en op de plaat gezet. Met behulp van be faamde solisten, het London Sym phony Orchestra, The Ambrosian Singers en de backingband van Abba is er nu een korte tour opge zet om de aandacht te vestigen op het produkt en alvast interesse en geld los te weken. In een stampvol Amsterdams Concertgebouw verdringen zich kopstukken uit de boeken- en pla- tenuitgeverswereld, de elektroni sche industrie en Het Gooi om nieuwsgierig vast te stellen of deze gok gunstig uitpakt. De Zweedse automobielfabrikant die de onder neming steunt, is alom aanwezig met auto's en het tegenwoordig verplichte nummertje van het pro motieteam. De inzetten zijn hoog; er wordt alleen gespeeld voor de zege. Het moet niemand meer ver bazen dat zo'n musical Chess (schaak) als titel mee heeft gekre gen. In Chess gaat het ruwweg om drie vormen van strijd, essentieel als het leven zelf. Op dit moment breken twee Russische internatio nale grootmeesters. Anatoli Kar- pov en Georgy Kasparov, zich het hoofd om zich wereldkampioen te kunnen noemen. De match is met veel minder emoties omgeven dan de afgelopen jaren het geval was toen behalve de schaakeer ook de reputatie van landen en politieke systemen in geding was. Denk maar aan de match tussen de Ame rikaan Bobby Fischer en de Rus Boris Spassky of de kampen tus sen Karpov en de naar het westen uitgeweken Viktor Kortsjnoi Tekstdichter Tim Rice heeft heel handig gezien dat zo'n decor het ideale decor is voor een strijd tussen man en vrouw of tussen twee mannen om een vrouw. Een musical zonder romantische ver wikkelingen zou ook als een sma ken ajs een borrel zonder pit. Hij laat een Amerikaanse wereldkam pioen in het strijdperk treden te gen een Russische uitdager. De se condante van de Amerikaan, Flo rence, is sinds Hongarije 1956 naar het westen uitgeweken. Zij lost persoonlijk de problemen op die er bij het begin van de wedstrijd ont staan, walgt van de egotripperige Amerikaan en wordt verliefd op de Rus. Deze wint met glans de wed strijd en het hart van Florence, en wijkt vervolgens uit naar het Wes ten. U ziet: Rice houdt het reëel. In Act 2 moet de dissidente Rus zijn titel verdedigen tegen de nieuwe Sowjetkampioen en zijn nieuwe liefde tegen gezamenlijk marchan deren van de verslagen Amerikaan en de Russen. Die chanteren hem met de dreiging dat zij minder ple zierige feiten zullen bekendmaken over de collaborateursrol die Flo rence's vader heeft gespeeld tij dens de Hongaarse opstand. Op het moment supreme kiest de we reldkampioen echter voor de titel Voor het einde van het verhaal is geen eind-goed-alles-goed-wen- ding gekozen. Maar, heel filoso fisch en typisch relativerend Brits, voor de overtuiging dat elk spel zijn eigen wetten dicteert. Rice is voor deze musical, die ge situeerd is in Merano (Italië), Mos kou en Bangkok, een verbintenis aangegaan met Andersson en Ul vaeus, en niet met zijn vaste maatje Andrew Lloyd Webber. Het zou me moeilijk vallen om met voorbeel den van genialere popcomponisten op de proppen te komen dan met dit tweetal Zweden, dat zeker twin tig onstervelijke liedjes heeft ge schreven. Hun aspiraties om een li bretto van een ander om te zetten in een succesvolle musical moet je zien als het realiseren van een jon gensdroom. Er zit het luchtje aan van de popjongen die op een se rieus terrein erkenning wil afdwin gen, maar ook vreemd genoeg, het aspekt van vernieuwing. Musical componisten zitten gebakken aan het verleden. Je hoeft de composi ties van Stephen Sondheim maar te horen om te weten hoezeer het water daar stilstaat. Abba's soun dopvatting en kennis van synthesi zers zouden nieuwe inzichten een kruisbestuiving tussen pop en mu sical kunnen opleveren Van de fraaie visuele aankleding die het verhaal belooft, is nu Chess in concertante uitvoering de ronde doet, nog niets te zien. Solisten, band, orkest en koor staan statisch rond het orgel in het Amsterdams Concertgebouw opgesteld, zuur- stokkerig uitgelicht met behulp van computergestuurde spots. De acting van hoofdfiguren als Mur ray Head (de Amerikaanse scha ker), Elaine Paige (bekend als Evi ta; in Chess is zij Florence), Tom my Korberg (de Russische uitda ger). Den nis Quilley (de Russische coach Molokov) en Karen Glen mark als vervangster van Barbara Dickson (als Svetlana. de achterge bleven vrouw van de Rus) is tot een minimum beperkt. Voor zeker de helft van de musi cal hebben Andersson en Ulvaeus zich aangepast aan de regels van het vak. De ouverture lijkt wel een combinatie van Bizet, Offenbach en militaire mars. Daarnaast dra gen enkele stukken vormtechnisch het karakter van de gezongen dia loog, vraag-antwoordspel en com mentaar op de gebeurtenissen. De beste momenten doen zich al thans voor wat de concertante uit voering aangaat voor als uitste kende stemmen als die van Elaine Paige, Murray Head en Tommy Korberg afzonderlijk worden gety- pecast in een herkenbare song per slot van rekening gesneden koek voor de Abba-jongens. Het le vert enkele uitgesproken hits op, voorspelbare showstoppers straks. Als Paige haar ongelofelijke en staalharde sopraan loslaat op de rol van de scheidsrechter in The Ope ning Ceremony, dan blijft het koor nog urenlang in je hoofd nadreu nen met de regel No-one can deny these are difficult Times... Paige is het sterretje van dit concert, want ook Heaven help my Heart is op haar stembanden getailleerd. Prachtig is Anthem, een Vera Lynn-achtige ode van de Rus aan zijn vaderland, door Korberg met senore bariton gezongen. Ook het weerzien met Murray Head krijgt een memorabel tintje als hij met zijn hese. Peter Gabnel-achtige stem mag knallen in Pity the Child. Chess heeft een interessant gege ven te bieden. Tim Rice licht de personages goed uit en het Abba- team heeft een potpourri geschre ven waaraan niemand zich een buil kan vallen. De muziek is een even curieuze als indrukwekkende mengeling van jatwerk en vakbe kwaamheid als het beste dat Broadway heeft opgeleverd en als basis voor een volwaardige musi cal geschikt. Veel zal afhangen van de enscenering, maar dat wist Bob- by Fischer al. JOHN OOMKES Dennis Quilley, Elaine Paige en Björn Ulvaeus (v.l.n.r.) samen met het London Symphony Orchestre in het Amsterdamse Concertgebouw. (foto ANP) AMSTERDAM (ANP) - Elsevier heeft binnen zes maanden 100.000 exemplaren verkocht van het boek 'Ciske de Rat', een voor Nederland se begrippen zeer groot aantal. De succesvolle tweede verfilming van Ciske de Rat (met in de hoofdrol Danny de Munk) heeft de boekver koop sterk gestimuleerd, aldus de uitgeverij. Elsevier heeft in verband met het bereiken van de 100.000-grens het zogenoemde gouden boek toege kend voor Ciske de Rat. De daarbij behorende plaquette is eerder deze week door Danny de Munk in Am sterdam overhandigd aan de 85-ja- rige weduwe van schrijver Piet Bakker. De eerste uitgave van de Ciske-tri- logie verscheen in het begin van de jaren veertig. Sinds die tijd vonden bijna één miljoen exemplaren hun weg naar het publiek, aldus Else vier. (foto ANP) De 'geallieerde leiders' achtten zijn aanwezigheid deze zomer in Normandië ongepast, maar wat later mocht hij er wel bij zijn. Een ander slagveld, een andere herdenking. Het lever de een om meer dan één reden historische foto op. De West- duitse bondskanselier Helmut Kohl en de Franse president Francois Mitterrand hand in hand in Verdun, waar behalve monumenten ook de door gif gassen verontreinigde grond herinnert aan 'de slag' die in 1916 aan ruim een half miljoen soldaten en burgers het leven kostte. Nog geen vijfentwintig jaar na Verdun zagen Fransen en Duitsers elkaar aan het front terug en nog eens veertig jaar later is er dat ont roerende beeld van twee regerings leiders, als iedereen vastbesloten tot een 'dat nooit meer'. Hoe cy nisch mag een mens zijn, of met andere woorden: hoe groot is de kans op een hernieuwde confron tatie van twee landen die er elkaar in het verleden buiten het slagveld niet erkenden? Om die vraag gaat het vrijdag avond (Ned. II, 22.45 uur) in het laatste deel van 'Apocalyps', de se rie die de IKON-televisie de afgelo pen weken heeft uitgezonden. Henk Biersteker, Freke Vuyst en Philip Engelen inventariseerden in vijf afleveringen 'gedachten rond de ondergang van de wereld en de reacties daarop'. Na een inleidende uitzending volgden gesprekken met de Westduitse fysicus Von Weizsacker ('geen pacifist, maar een realist' in verzet tegen het nu cleaire tijdperk), met de Ameri kaanse vredesactiviste, theologe en psychologe Joanna Macy (leid ster van 'despair-werkgroepen') en met leidingevende vertegenwoor digers van het in de Verenigde Sta ten bloeiende fundamentalisme, dat zich voorbereidt op de 'eind tijd' en waarvan de aanhangers zich uitverkoren wanen. Tot slot deze week een gesprek met de Nederlandse journalist en publicist W.L. Brugsma en de Westduitse ex-generaal Bastian. De laatste moest zijn in de Tweede Wereldoorlog aan het Russische front begonnen militaire carrière met een verplicht congé afsluiten vanwege zijn kritische benadering van de nucleairisering van de strijdkrachten. Brugsma heet na een lange jour nalistieke loopbaan plotsklaps een fenomeen, vanwege zijn vorig jaar in het boek 'Europa Europa' vast gelegde pleidooi voor een Europa dat zich uit de nucleaire wurggreep van de twee supermachten heeft losgemaakt. De meerderheid van zijn critici is er knap zenuwachtig van geworden, maar de auteur mag dat nauwelijks hinderen. "Verzet", zo zegt hij in de film, "kent maar één wet: je moet er op tijd mee be ginnen". door Ton van Brussel Philip Engelens 'Het laatste rechte eind' is geen verfilming van Brugsma's boek. Wie daarin is geinteresseerd kan in de boekhan del terecht. Het gaat Engelen voor al om de drijfveren van de auteur. Vandaar hun reis naar Dachau, waar de jonge Brugsma na een kor te periode in het Franse verzet tot zijn verbijstering moest vaststellen dat veel van zijn mede-kampbewo ners Duitsers waren. Terugblik kend op zijn leven ziet Brugsma twee wezenlijke momenten. Eerst bedwong hij de angst om in het verzet te gaan. Veel later overwon hij zijn haat tegen de Duitsers. Zijn in de oorlogsjaren eenvou dig ontwikkelde besef dat "alle Duitsers slecht zijn" hield geen stand, netzo min als zijn gespreks partner Bastian nu bereid is het vq- andsbeeld te accepteren waarmee Duitse soldaten in '40-'45 de oorlog in werden gestuurd. Op zoek naar een alternatief ging Brugsma te rade bij Arthur Koest- Ier, de Britse cultuurfilosoof van Hongaars/joodse komaf. Diens boek "De menselijke tweespalt" bevat een aansprekende analyse van het waarom van de bloederige geschiedenis van de homo sapiens. Koestier vraagt zich af hoe het te verklaren valt dat de mens in tech nologisch opzicht een superieur ras is gebleken (een imponerende groeicurve markeert de vooruit gang van de wetenschap van de Grieken tot de eerste stap op de maan), terwijl "we op zedelijk ge bied weinig of geen ontwikkeling zien". Koestier geeft een reeks van oorzaken aan "waarom het is mis gegaan" en noemt niet in de laatste plaats, de ontwikkeling van de neocortex, dat deel van de herse nen dat de mens uiteindelijk van dieren onderscheidde. In afwachting van een "gezond- verstand-pil" is de knellende vraag of mensen, volgens de regels van de evolutie, als inferieur soort ge doemd zijn hun eigen (nulceaire) ondergang te bewerkstelligen of voldoende kracht bezitten om zich te handhaven? Tegenover de on vermijdelijk met Wagners klanken ondersteunde beelden van de Apo calyps, zet Philip Engelen aan de voet van de muur bij Fulda het vastberaden verzet van het duo Brugsma/ Bastian. De muur door Duitsland, het symbool van het ge deelde Europa, moet worden afge broken. Het gescheiden Duitsland herenigd, de eenwording van Eu Brugsma en Bastian: vastberaden verzet. (foto ikon» ropa een feit, omdat beschaving en kernwapens elkaar niet verdragen. Paradoxaal genoeg belichamen Kohl en Mitterrand, hand in hand in Verdun, hoop en vrees tegelijk. Hoop omdat twee vijanden vrien den zijn geworden. Vrees omdat veel mensen beseffen dat hun vriendschap de hoeksteen is van dat Europa dat Brugsma als enig alternatief ziet. Een Europa, met één groot Duitsland, met de Sow- jet-Unie als buur en de VS als ver re, oude vriend. De vraag was: hoe cynisch mag een mens zijn of met andere woor den: wat is apocalyptische waarde van Very Lyns "We'll meet again" dat Engelen in zijn documentaire monteerde. Zien we elkaar terug en zo ja: hoe? Daarover gaat het vrijdagavond in het slotstuk van een imponerende serie. lx 2) Purple rain - Prince 2 (1) 1 just called to say I love you Stevie Wonder 3x 7) Freedom Wham 4(3) Why Bronski Beat 5x 9) The war song - Culture Club 6x (12) Private dancer Tina Turner 7x 8) 1 feel for you - Chaka Khan 8 4) On the wings of a nigh tingale Everly Bro thers 9x (17) When the ram begins to fall - P Zadora and J Jackson 10 (6) Careless whisper - George Michael 11 (5) Hot water - Level 42 12 (10) Pride - U2 13x (18) I'm gonna tear your playhouse down Paul Young 14x (25) The belle of St. Mark - Sheila E 15x (31) Lost in music Sister Sledge 16 (11) If it happens again UB 40 17 (14) Woodpeckers from spa ce Video Kids 18x (21) European queen Bil ly Ocean 19 (16) Un bel di vedremo Malcolm McLaren 20 (13) Blue jean - David Bo- 21x (32) Irgendwie, irgendwo, irgendwann Nena 22x (35) Penny lover Lionel Richie 23 (20) Left in the dark Bar- bra Steisand 24 (26) The second time Kim Wilde 25x (33) I can dream about you Dan Hartman 26 (22) Smooth operator - Sa- de 27 (27) Donker om je heen Andre Hazes 28 (15) Sex shooter Apollo- ma 6 29x (36) Kahmba deluna Bo- 30 (19) La saison Francaise BZN 31 (--) The wild boys - Duran Duran 32 (-) Together in electric dreams Giorgio Moro- der and Philip Oaker 33 (38) Body and soul - Mai Tai34 (23) Let's talk it over in the ladiesroom Curt ie and the Boom box 35 (--) Shout to the top Style Council 36 Highly strung Span- dau Ballet 37 Stille liefde stil verdriet Frank en Mirella 38 (28) Tinseltown in the rain The Blue Nile 39 Ik wil weer naar huis Toendra's 40 (37) No more lonely nights Paul McCartney Ursula Bloom (91) overleden LONDEN (UPI) - In een verzor gingshuis in de buurt van An- dover ten westen van Londen is op 91-jarige leeftijd 's werelds produktiefste romanschrijfster, Ursula Bloom, overleden. Ursula Bloom heeft 560 boe ken op haar naam staan, nog meer dan Barbara Cartland, en zij schreef op haar tachtigste nog dikwijls 16 uur per dag. Onder haar populairste werken zijn "Secret Love", "The Rose of Norfolk", "Hunter's Moon", "Hitler's Eva", "The ABC of Au thorship" en "The Duke of Wind sor". Ursula Blooms laatste roman verscheen in 1976. Toen had ze al het boek met allerhande wereld records van Guinness gehaald. S. Barend eerder HILVERSUM (GPD) - „Sonja op zaterdag" zal in het vervolg twee uur eerder worden uitgezonden. Veel kijkers vonden elf uur te laat en hebben gevraagd of het pro gramma eerder op het scherm kon. De komende twee weken ver schijnt Sonja overigens niet op de buis. Zaterdag wordt een show van de Belgische humorist Urbanus uitgezonden en een week daarop is de speelfilm „Blow Up" te zien. Hiervoor moest Sonja Barend wij ken. Na Sonja zal de komende tijd de Italiaanse serie ,,E la vita continua" te zien zijn. Deze serie loopt tot eind december en zal dan vervan gen worden door de wekelijkse „Sterrenshow" van Willem Ruis. Dit houdt tevens in dat Coronation Street van de zaterdag verdwijnt. Dit ondanks de belofte van de VA RA, dat zij deze serie op elke uit zenddag van deze omroep zou brengen. Coronation Street zal nu slechts driemaal in plaats van ze venmaal per maand te zien zijn. LEIDEN - Hot House viert dit jaar zijn vijftienjarig bestaan met wat men zelf het langste festival aller tijden noemt. Daarmee wordt ge doeld op allerlei bijzondere activi teiten, die verspreid door het jaar worden gehouden. Dit weekeinde is er het festival 'Jazz aan de Rijn'. Drie avonden van moderne, meest geïmproviseerde jazz uit alle hoe ken van het land in het Waagge bouw aan de Aalmarkt in Leiden. Het Gilius van Bergeijk Ensem ble opent donderdag het festival. De Haagse muzikant Van Bergeijk put voor zijn ensemble uit een ar senaal van muzikanten. Hij maakt een uitgebreid gebruik van elek tronica en heeft werk van compo nisten als Dick Raaijmakers, Dide- rik Wagenaar en Gene Carl op het repertoire staan. De VPRO zendt dit concert rechtstreeks uit op Hil versum 4 in het programma 'De laatste beweging'. Vrijdag komen er drie groepen. Allereerst het Rotterdamse trio 'Paleis van Boem' met muziek waarin slagwerk een grote plaats inneemt. Dan 'Nine Tobs', een ge zelschap van negen jonge muzi kanten, met muziek die het mid den houdt tussen geïmproviseerde jazz en avant-gardistische popmu ziek. Dezelfde muzikale koers wordt bij benadering gevolgd door 'Foreign Bodies'; acht muzikanten, die hun muziek nog het liefst 'ac ceptabele popjazz' horen noemen. Cas de Mares is een zangeres die experimenteert met allerlei vor men van stemgebruik. Zaterdag laat ze tijdens twee korte solo-op tredens horen waar dat zoal toe kan leiden. Diezelfde avond een optreden van Jan Kuiper en Piet Hoeksma, twee jonge gitaristen die invloeden als Charlie Parker, Fred Frith en Eric Dolphy noemen. De 'Tam Tam Fanfare' uit Groningen moet voor een sensationeel slot van het festival zorgen. Vijftien trommelaars en toeteraars, die rit me en melodie vaak laten bokje springen en zich sterk op Afrika hebben georiënteerd. Elk van de avonden begint het programma om 19.30 uur. Op don derdag is het om 22.30 uur afgelo pen, de andere avonden gaat Hot House door tot 1.00 uur 's nachts. Podiumprijs Van Kemenade Op 1 december wordt bij Hot House de Podiumprijs 1984 uitge reikt. Diezelfde avond zal een foto boek over de muzikanten, die ge durende de afgelopen vijftien bij Hot House hebben gespeeld, wor den gepresenteerd. Het GiliiMS van Bergeijk Ensemble AMSTERDAM (ANP) - De altsaxo fonist Paul van Kemenade (27) krijgt op 1 december bij Hot Hou se in Leiden de Podiumprijs 1984 uitgereikt. Deze prijs - in 1983 voor het eerst toegekend aan Wol ter Wierbos - is bedoeld voor een jonge musicus wiens werk be langrijk is voor de ontwikkeling van jazz en geïmproviseerde mu ziek. De podiumprijs levert Van Kemenade 3.000 gulden op. De in Rotterdam geboren altsa xofonist woont al twintig jaar in Noord-Brabant. Hij richtte met collega's het Brabants Leerorkest op, dat is ondergebracht in een stichting. Het orkest is de eerste fase van een plan dat moet leiden tot een alternatieve muziekoplei ding, aldus de Stichting Jazz en Geïmproviseerde Muziek. HILVERSUM (GPD) - Elleke van Doorn wordt naast Noortje van Oostveen de tweede vrouwelijke nieuwslezer van het NOS-joumaal. Van Doom, die nu werkzaam is als redactrice-presentatrice van NCRV's radioactualiteitenrubnek Hier en Nu, treedt per 1 februari in dienst bij haar nieuwe werkgever. De 39-jarige Elleke van Doom is al sinds 1968 werkzaam bij de NCRV. Aanvankelijk op de redac tie van Hier en NU-televisie, later bij de gelijknamige radiorubriek. DRUMMER OVERLEDEN - Wells Kelly, de drummer van de succesvolle Amerikaanse rockgroep „Meatloafis maandag dood aangetroffen in de hal van zijn appartement in Londen. De politie verklaarde dat een mis drijf wordt uitgesloten. De 35-jarige Kelly is volgens een politiewoord voerder gestikt is in zqn eigen braaksel Scotland Yard verklaarde dat de corpulente drummer van Meatloaf zondagnacht na een feest per taxi naar het appartement van de groep in de sjieke Londense wijk St. Johns Wood was teruggekeerd, waar hij in de hal overleed.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 25