Indira Gandhi hield India bijeen Zoon Gandhi staat sterk in opvolging Eis: jaar cel voor brandstichting Besturen akkoord met fusie van drie katholieke scholen Populariteit Indiase premier taande, maar alternatief ontbrak Forse schade bij brand Alternatieve straf voor overvaller benzinestation WOENSDAG 31 OKTOBER 1984 PAGINA 21 Met de dood van Indira Gandhi dient zich voor de Indiase rege ringspartij Congres (I) het pro bleem aan van haar opvolging. Binnen de regering zullen naar verwachting haar taken voorlo pig waargenomen worden door de minister van binnenlandse za ken, Prakash Chandra Sethi. Het bestuur van de Congres (I)-partij moet vervolgens een nieuwe par tijleider aanwijzen en die zal au tomatisch de opdracht krijgen een nieuwe regering te vormen. door Jan-Geert Majoor Na de moordaanslag op Mahat- ma Gandhi in 1948, de man die India onafhankelijk maakte van de Britten, was Nehroe de na tuurlijke opvolger. Hij had de macht en de invloed om de posi tie van premier op te eisen en ook waar te maken. Bij zijn dood in 1964 gold feitelijk hetzelfde voor Shastri. Hij was de man die binnen de Congrespartij vanzelf sprekend de opvolger moest worden van Nehroe. Moeilijk Toen Shastri in 1966 overleed, lag de situatie beduidend moei lijker. Binnen de partij dienden zich een viertal opvolgers aan die geen van allen konden rekenen op voldoende steun binnen de partij. Indira Gandhi werd toen als een compromisfiguur naar voren geschoven en was als dochter van Nehroe voor alle partijen acceptabel. Het opmerkelijke was echter dat zij de taak van premier op zich nam zonder te beschikken over een duidelijke politieke ba sis. Haar binnenlandse politiek is dan ook altijd doordrongen ge weest van het vergroten van haar invloed binnen het apparaat van de regerende door haar afsplitste Congres (I)-partij. Mevrouw Gandhi heeft er fei telijk steeds op gerekend op den duur de macht over te kunnen dragen op haar jongste zoon San- jay. Toen die in 1980 echter om het leven kwam bij een vliegtuig ongeluk, heeft het er lange tijd naar uitgezien dat Indira de aspi raties om verder nog invloed uit te kunnen oefenen van zich af had gezet. Haar oudste zoon R^jiv, die een tamelijk rustig leven leidde als piloot bij Air India en totaal geen aspiraties had om in de po litiek te gaan, werd onder hevige druk gezet om de rol van Sanjay over te nemen. Uiteindelijk ac cepteerde hij dat en werd secre taris-generaal van de Congres (Ij- partij. De dood van Indira Gandhi komt voor de politicus Rctfiv Gandhi echter veel te vroeg. Het is duidelijk dat hij 'het vak' nog volop moet leren en niet be schikt over een hechte politieke achterban in de Congrespartij. Aan de andere kant heeft Indira de partij zo vaak hervormd dat slechts die mensen op de belang rijke posten zitten die absoluut loyaal zijn aan haar en haar fami lie. Macht Naar verwachting zal R^jiv daarom wel gekozen worden als opvolger van zijn moeder. Er ontbreken voorts duidelijke an dere kandidaten voor deze func tie. De dood van mevrouw Gand hi zal voorts de binnenlandse po litieke macht van de Congres (Ij- partij, die de laatste tijd steeds meer tanende was, fors verster ken. De oppositiepartijen waren met het oog op de verkiezingen die aangekondigd waren voor begin 1985 bezig zich te reorgani seren. Zij zagen de kans schoon om de Congres (Ij-partij uit het machtscentrum weg te kr\jgen en daarmee zich te ontdoen van mevrouw CSandhi. De moord op Indira zal ongetwijfeld voor een terugslag zorgen in hun pogin gen de rijen te sluiten; de geza menlijke tegenstander ontbreekt Voorts zal het niemand verba zen als de regerende Congres (Ij- partij zal besluiten om de verkie zingen uit te stellen. Argumen ten daarvoor zijn er na de aanslag op mevrouw Gandhi genoeg. Het belangrijkste argument is echter dat Rajiv Gandhi dan de kans krijgt zich als nieuwe leider de Congres (Ij-partij en van India te profileren. Rajiv Gandhi: veel leren. „Indira is India, India is Indira". De slogan dateert uit de jaren '75 tot '77, toen in India de door pre mier Indira Gandhi afgekondigde noodtoestand gold, en zij het in het enorme land van 700 miljoen inwo ners praktisch alleen voor het zeg gen had. De leuze heeft niets aan kracht ingeboet. Indira Gandhi, dochter van de eerste premier van India, Jawaharlal Nehroe, heeft sinds 1966, toen ze voor het eerst tot pre mier werd gekozen, het gezicht van India bepaald. door Henk Dam Haar grootste verdienste is onge twijfeld dat ze het land met zijn enorme tegenstellingen, dat een zesde deel van de mensheid her bergt, dat honderden talen waar van 15 officiële kent, en met een etnisch-culturele verscheidenheid die die van heel Europa over schrijdt, bijeen heeft weten te hou den. Er wordt vaak gezegd dat in de Indiase politiek de mythologische dimensie overheerst. Mahatma Gandhi, de vader des vaderlands, werd door het democratische India van na 1947 vergoddelijkt. De eer ste regeringsleider Nehroe werd op zijn beurt hoe langer hoe meer geï dealiseerd. Adoratie Maar geen van beiden werd bü zijn leven zo geadoreerd als Indira Gandhi, vooral tijdens de eerste helft van haar bewind. Ze was voor hoog en laag in de Indiase maat schappij een heldenfiguur, een redder van de staat. Toen ze in 1972 de oorlog met Pakistan won (wat leidde tot de geboorte van de staat Bangladesj) kon haar reputatie he lemaal niet meer stuk. Ze was dé grote leider geworden, niet alleen een sterke vrouw, maar ook een moederfiguur, in het bij zonder voor de vele vertrapten, de Harijans, de moslims, religieuze minderheden, de niet-Hindi spre kende volksdelen. Zelf hield ze dat beeld met aanzienlijke energie in stand. Nehroe beschreef zijn dochter eens met de woorden; „Ze heeft een buitengewoon grote verbeel dingskracht en is buitengewoon ik-gericht". Indira had ook van jongsafgaan een buitengewoon sterke wil. Tegen de uitdrukkelijke wens van haar vader in bijvoor beeld trouwde ze met de journalist Feroze Gandhi, die ze tijdens haar studie in Oxford had leren kennen. In 1941 keerde Indira terug van uit Engeland naar haar vaderland, waar ze een jaar later, tot haar op luchting, betrokken raakte bij de onafhankelijkheidsstrijd toen ze werd gearresteerd door een Britse politieman en in de gevangenis te rechtkwam. Vechten Indira's huwelijk was niet geluk kig; in 1960 stierf de man die haar in ieder geval een aansprekende achternaam achterliet, en van wie ze twee zoons kreeg, Rajiv en San jay. Vanaf de jaren '60 maakte Indi- Misstap Niettemin was er één misstap in haar loopbaan. In 1975 dreigde ze haar macht te verliezen, en voelde ze zich genoodzaakt de noodtoe stand af te kondigen. Dat beteken de dat ze niet alleen de facto maar nu ook de jure alleenheerseres was, en daarbij niet aarzelde bur gerlijke vrijheden aan te tasten. De straf kwam in 1977 toen ze de verkiezingen verloor, en de Janata- coalitieregering aan het bewind kwam. Nadat die coalitie door in terne tegenstellingen twee jaar la ter ophield te bestaan, kwam Indi ra bij de verkiezingen van 1980 ze gevierend terug. De laatste vier jaar van haar be wind kreeg de premier met steeds meer moeilijkheden te maken. Se paratistische bewegingen roerden zich, in onder meer Kasjmir en vooral in de Punjab, waar de Sikhs grotere vrijheden eisten dan Indira wenselijk achtte. Sikh-rebellen onder leiding van de charismatische Sant Bhindran- wale noodzaakten haar, het leger in te zetten bij de bestorming van de door deze rebellen bezet gehouden Gouden Tempel. Honderden do den waren het resultaat en grote onvrede onder de Sikhs, die zich dan nu op voor haar fatale wijze heeft geuit. Maar er waren meer problemen: de opkomst van de filmster Rama Rao als leider van de deelstaat Andhra Pradesh zag ze als bedrei gend. Ze probeerde Rama Rao op zij te zetten, maar faalde. Dan was er de grote strijd met de vrouw van haar overleden zoon, Maneka, die haar haatte en trachtte de opkomst van Rajiv te verhinderen. Paranoide Indira Gandhi nam dergelijke oppositie zeer serieus. Er is meer dan eens over haar gezegd dat ze licht paranoide trekken had, en te gauw complotten en bedreigingen vermoedde. Uiterlijk januari volgend, jaar had ze verkiezingen moeten uit schrijven. Die zou ze zeker gewon nen hebben, niet eens op grond van haar grote populariteit (die is de afgelopen jaren wat getaand), maar omdat de oppositie te ver deeld is om tegenspel te bieden. Twee jeugdfoto's van Indi ra Gandhi. Rechts met de grote leider van de onfhan- kelijkheid, haar naamge noot Mahatma Gandhi. In dira werd gedood door ex treme sikhs; Mahatma kwam in 1948 om het leven bij een aanslag van een etremistische Hindoe. Links onder een foto met haar vader, de toenmalige premier Nehroe tijdens een conferentie in het Indone sische Bandoeng in 1955. ra steeds meer naam in de door haar vader geleide Congres Partij, die in 1885 werd opgericht om voor de vrijheid van het land te vechten. Vanaf het moment dat mevrouw Gandhi premier werd en dus het roer van de Congrespartij over nam, heeft ze die partij steeds ge zien als platform voor haar eigen ambities. Ze aarzelde niet de partij te splitsen als haar dat zo uitkwam, en haar kijk op de Congrespartij bleek dramatisch in 1978, toen ze bij de derde door haar veroorzaak te splitsing het deel van de partij dat achter haar bleef staan, de Con gres (I) liet noemen, met de I van Indira. In die partij was mevrouw Gand hi de alfa en omega. Zij leidde de Congres (I) partij zonder zich ooit druk te hoeven maken om zoiets als interne verkiezingen. Ze be noemde naar willekeur de hoogste mensen in de partij, zij alleen be paalde toen ze in 1980 opnieuw premier werd, wie minister werd, wie leider van een deelstaat. Onbezonnen De op deze wijze door de per soonlijkheid van Indira Gandhi be paalde Congres (I) partij was voor haar ook een uitstekend voertuig om de dynastie veilig te stellen. Aanvankelijk stimuleerde ze haar jongste zoon Sanjay in haar voet sporen te treden, wat deze met graagte en een grote mate aan jeug dige onbezonnenheid ook deed. Maar toen Sanjay bij een vlieg tuigongeluk om het leven kwam, was het de beurt aan haar oudste zoon Rajiv, die piloot was, en ei genlijk helemaal niets voelde voor politiek. Tot zijn moeder hem zei dat hij daar wel voor voelde. Zoals altijd kreeg ze haar zin: Rajiv, die de afgelopen maanden zijn machtsbasis in de Congres (I) aan zienlijk heeft verbreed, en nu de gedoodverfde opvolger van zijn moeder is, stapte de politiek in. Voorzichtigheid en wantrouwen bepaalden de manier waarop Indi ra politiek bedreef. Het waren deze karaktereigenschappen, naast gro te intelligentie en een legendari sche werklust, die van haar zo'n formidabel politica maakten. DEN HAAG-ALPHEN - Twaalf maanden gevangenisstraf waarvan vier voorwaardelijk is gisteren voor de Haagse rechtbank geëist tegen twee 21-jarige inwoners van Alphen die hebben bekend een winkel in Ridderhof in brand te hebben gestoken. In de vroege morgen van drie augustus van dit jaar hebben zij met behulp van een fietspomp benzine gespoten door de brievenbus van de supermarkt van hun baas en op die manier een stapel kartonnen dozen in de fik gekregen. Ook belendende perce len hebben door de brand schade geleden en rechtbankpresident mr. Kootte schatte de totale schade die door de twee is aangericht op zeker drie ton. „Ik zal maar niet precies uitleg gen hoe u met die fietspomp en benzine te werk bent gegaan want dat kan anderen maar op slechte gedachten brengen", zo hield Kootte de exacte toedracht van het gebeuren geheim. Maar duidelijk was dat hij de daad van de twee Alphenaren onbegrijpelijk stom vond. „Temeer omdat jullie beiden blanko strafregisters hebben", zo voegde hij eraan toe. „De verzeke ringsmaatschappij kan jullie bo vendien jullie hele leven achter de broek aan blijven zitten om de schade te verhalen". Achtergrond van de daad van de twee supermarktbedienden was een bijzonder slechte relatie met hun baas. Daarbij hadden ze de avond voor de brand nogal wat ge dronken. „Maar ook weer niet zo- ALPHEN AAN DEN RIJN - In de Thorbeckeschool is gistermiddag omstreeks vijf uur brand uitgebro ken, waarbij voor vijftienduizend gulden schade werd aangericht. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. veel dat jullie na de brandstichting niet nog flink hard naar huis kon den rennen", aldus president Koot te, die het drankgebruik geen ex cuus vond omdat ze daartoe toch ook zelf hadden besloten. Een van de twee was meteen nadat duide lijk werd dat er echt brand ont stond flink geschrokken en wilde direct naar de politie gaan om zich zelf aan te geven. Zijn maat had hem echter weerhouden, maar na een slapeloze nacht was de eerste de volgende toch maar gegaan en had alles opgebiecht. Dat was een van de redenen waarom zijn advocate meende dat hij zoiets nooit meer zou doen en zij pleitte daarom voor een gevan genisstraf die niet langer zou zijn dan haar cliënt inmiddels in voor arrest heeft gezeten, nu bijna drie maanden. Hem zou daarbij nog een alternatieve straf kunnen worden opgelegd, zo stelde zij de recht bank voor. De advocaat van de an dere verdachte had een soortgelij ke straf voor zijn cliënt in petto. Hij hield de rechtbank voor dat hij vreesde dat een langer verblijf in een Huis van Bewaring voor zijn cliënt weieens slecht zou kunnen uitpakken. „Hij hoort er niets an ders dan van druggebruik en hoe je kraken moet zetten", lichtte hij de rechtbank toe. Officier van justitie mr. Vermeu len vond het feit echter te ernstig om met een alternatieve straf af te kunnen doen. Ook de rechtbank dacht er na enig intern beraad zo over. Uitspraak 13 november. De politie vermoedt dat de brand is aangestoken door baldadige jon geren. Zij moeten een brandend voorwerp door de brievenbus heb ben gegooid, waardoor de vitrage vlam vatte en een enorme rookont wikkeling ontstond. De brand werd ontdekt door om wonenden, die het vuur met een poederblusser te lijf gingen. De brandweer moest er uiteindelijk aan te pas komen om de brand te blussen. clubhuis een nieuw verfje geven, nu wel zo goed was gekozen. „Wat doet u dan als het regent? Krijgt u dan regenverlet?", zo vroeg hij de verdachte. De officier van justitie zei met het voorstel om de man alternatief te straffen te hebben kunnen in stemmen omdat hem duidelijk was geworden dat de verdachte buiten zijn schuld in financiële proble men was geraakt. Na zijn huwelijk waren zijn schoonouders met hun twee andere dochters op de twee kamerflat bij het jonge paar inge trokken en zij hadden hem hier voor geen financiële tegemoetko ming gegeven. „De roofoverval op het benzinestation is weliswaar een ernstig feit, maar het is duide lijk dat hij door anderen in de pro blemen is gekomen", zo lichtte mr. Vermeulen toe. Zelfheeft de verdachte altijd ver klaard door wanhoop gedreven tot zijn daad te zijn gekomen. Het liep allemaal heel hoog op toen een schuldeiser zijn vrouw en haar fa milie kwam lastig vallen op de camping waar zij verbleven. Op weg naar hen toe had hij gemeend door de benzinepompbediende van haar geldtas te beroven, ten minste dit deel van zijn schulden te kunnen voldoen en daardoor aan het lastig vallen een einde te kun nen maken. Inmiddels is de man doende van zijn echtgenote te scheiden en al failliet verklaard. Zijn totale schulden belopen zo'n 35.000 gulden. De rechtbank zal 20 november een nieuw dienstverleningsvoor- stel worden voorgelegd en hiermee naar verwachting de strafzaak te gen de Hoofddorper kunnen af doen. AANHOUDING Een inwoner van Amsterdam en een inwoner van Amersfoort hebben tegenover de politie van Harderwijk bekend de afgelopen zomer vijf auto's in Katwijk te hebben opengebroken. De voertuigen stonden destijds ge parkeerd aan de Boulevard. Het tweetal werd in Harderwijk aange houden wegens diefstallen uit au to's. DEN HAAG/ROELOFARENDS- VEEN - De 23-jarige inwoner van Hoofddorp die in augustus van dit jaar de vrouwelijke bediende van een benzinestation aan de Van Al- kemadelaan in Roelofarendsveen van haar geldtas met 800 gulden beroofde, komt er met een zoge noemde alternatieve straf af. De Haagse rechtbank en officier van justitie mr. Vermeulen konden echter niet akkoord gaan met het voorstel van de advocaat van de verdachte om de man klusjes te la ten opknappen bij de handbalver eniging waarvan hij trainer is. „Zo'n alternatieve straf moet wel een straf blijven en geen onderons je worden", aldus rechtbankpresi- dent mr. Kootte. Hij vroeg zich ALPHEN AAN DEN RIJN - Een dorstig schaap is gistermiddag omstreeks half een op een weiland aan de daarbij ook af of de aard van de Pres. Kennedylaan te water geraakt. Hulp was spoedig in ruime mate voorhanden. Een brandweerman bracht klusjes, de buitenboel van het het schaap onder toeziend oog van tal van collega-hulpverleners op het droge.(foto wim Dijkman) NOORDWIJK/NOORD- WIJKERHOUT/V OOR HOUT - De katholieke schole/i voor lager beroeps onderwijs en middelbaar onderwijs KTS in Voor hout, LHNO in Noordwij- kerhout en de Willibrord- m'avo in Noordwijk fuseren mogelijk over twee jaar. Dat zegt J.G.B. Oostermeijer, directeur van de Willibrord- mavo. De besturen van de verschillende scholen hebben zich beraden op de fusie en zijn tot de conclusie geko men dat er geen onoverkomelijke bezwaren tegen het samengaan be staan. Dat wil echter nog niet zeggen dat de samenvoeging van de scho len nu in kannen en kruiken is. Volgens Oostermeijer moet er nog een groot aantal problemen wor den opgelost voordat de fusie een feit kan worden. Daarover voeren de drie scholen nu overleg. Ooster meijer: "Maar er zullen nu ontzet tend zwaarwegende argumenten op tafel moeten komen, wil de fu sie niet doorgaan". De directeur van de Willibrord- mavo verwacht dat een definitief besluit tot samenvoeging mogelijk eind volgend jaar kan worden ge nomen. "Het moet tegen die tijd rond zijn, willen we nog op tijd kunnen beginnen met de propa ganda voor het inschrijven van nieuwe leerlingen". Toejuichen Oostermeijer juicht een fusie van harte toe. Hij merkt op dat een zelf standige mavo-school zoals de Wil- librord in de toekomst waarschijn lijk niet meer kan bestaan. Hoewel het leerlingental van de Noord - wijkse mavo nog steeds groeit, ver wacht Oostermeijer dat het aantal leerlingen de komende jaren met ongeveer 30 procent zal afnemen. Als de scholen zijn gefusr^M. kan deze daling beter worden opgevan gen. Een samenvoeging van de scho len heeft echter vooral jgrote voor delen voor het onderwijs. Een ma vo-leerling zou dan bijvoorbeeld ook vakken kunnen volgen die op het lbo worden gegeven en ander som. Vooral ook omdat wordt ver wacht dat het lbo en de mavo dich ter naar elkaar toe zullen 'groeien'. De scholen zouden de leerlingen daardoor meer onderwijsmogelijk heden kunnen bieden. Oostermeijer: "Op de KTS wordt bijvoorbeeld het vak 'consumptief gegeven, een soort horeca-oplei- ding, maar geen vreemde talen als Frans en Duits. En het zou natuur lek schitterend zijn als leerlingen een vakkenpakket kunnen samen stellen met Nederlands, Engels, Frans, Duits en het vak 'consump tief. Dat zou een goede start zijn voor leerlingen die de horeca in willen". Oostermeijer vindt het een goede zaak dat nu al wordt gewerkt aan een fusie van de drie scholen. "Het is belangrijk dat we zelf initiatie ven nemen. Nu kunnen de scholen nog onderhandelen vanuit een 'ge zonde situatie'. Als de herschik king van scholen een feit wordt en we hebben zelf nog geen stappen ondernomen, dan zou de overheid wel eens maatregelen kunnen ne men. En dan moeten we maar af wachten hoe die uitpakken", aldus Oostermeijer.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 21