EO T We rekenden al op REKENING NSF onderzoekt betere nazorg ex-topsporters VNG: 'KNVB houdt weinig rekening met belangen gemeentes' LMHC loopt 100.000,- aan sponsorgeld mis Oranje later naar Wenen Feyenoord kiest toch voor Fajié RENTE 53/4% Kloppenburg op jacht Michels levert bewijs van onvrede WOENSDAG 31 OKTOBER 1984 SPORT PAGINA 13 DEN HAAG (ANP) - De Vereni ging van Nederlandse Gemeenten (VNG) neemt vooralsnog een af wachtende houding aan in de pro blematiek rond de veiligheid in en rond de voetbalstadions, die steeds vaker uitmondt in het verbieden van wedstrijden in het betaald voetbal door burgemeesters. „Vorig jaar werden we daar voor het eerst mee geconfronteerd toen burgemeester Rozemond van Alk maar een wedstrijd van AZ ver bood", aldus de heer Houtkamp, die als jurist aan de VNG is verbon den. „Onze politiecommissie heeft zich er toen over gebogen. Men moet niet vergeten, dat we slechts een adviserende functie hebben naar de gemeentes toe. Uiteraard is het zo dat we opnieuw in de kwes tie zullen duiken als daar van de zijde van verscheidene gemeentes om verzocht wordt. Het zou bij voorbeeld ook kunnen zijn, dat we als VNG gaan onderzoeken hoe een vergunningenstelsel, waar nu over wordt gesproken, het beste opgezet zou kunnen worden. Want daar zitten nogal wat haken en ogen aan. Dat is nu nog slechts in de marge aan de orde. Maar als de gemeentes behoefte hebben aan een steuntje in de rug komen we natuurlijk in actie. Ook zal het te- zijnertijd van belang zijn hoe de uitspraak zal uitvallen van het ho ger beroep, dat de KNVB in de zaak van de wedstrijd Go Ahead- Feyenoord heeft aangetekend. Dat kan echter nog wel een tijdje du- Overigens liet VNG-funtionaris Houtkamp kritische geluiden ho ren aan het adres van de KNVB. „Daar houdt men nog altijd te wei nig rekening met de belangen van de gemeentes. Er is tènge tijd ge probeerd met een enorme politie macht de boel in goede banen te leiden. Maar dat is tegenwoordig al een probleem op zichzelf. Dan komt het moment dat de burge meesters het initiatief nemen om wedstrijden te verbieden. Dat is zo ongeveer te vergelijken met het verbod op moddergevechten, wat in Valkenburg is gebeurd. Ik ben bang, dat de KNVB zich nog steeds niet voldoende realiseert hoeveel er voor de gemeentes op het spel staat". Bondsvoorzitter Jo van Marle van de KNVB hoopt binnenkort met de VNG of afgevaardigden van besturen van gemeenten met be taald voetbalclubs binnen de poor ten, aan tafel te gaan zitten om te praten over „deze hoogst onver kwikkelijke affaire". „Het competitieprogramma", al dus Van Marle „dreigt door dit soort zaken geheel scheef te wor den getrokken. De regelmaat is verstoord en dat kost toeschou wers. Bovendien vrees ik dat ver schuivingen van wedstrijden on lusten in de hand werkt. Wedstrij den als Go Ahead Eagles-Feye- noord worden beladen wedstrij den, waarvan niet alleen de ploe gen van elkaar kunnen maar ook de aanhangers". Zij scoorden vorig seizoen bijelkaar 87 keer. V.l.n.i Marco van Basten (Ajax). PARIJS (AFP) - Ian Rush heeft gisteren in het Lido in Parijs de 'gouden schoen' in ontvangst genomen. De spits van Liver pool was het afgelopen seizoen Europa's beste schutter met 32 doelpunten. De 'zilveren schoen' was voor Marco van Basten met 28 doelpunten en de 'bronzen' voor de Belg Nico Claesen (thans VFB Stütttgart), die voor Seraing 27 keer scoor de. Zilveren schoen voor Van Basten Manager Joe Fagan 1 Li verpool, winnaar van de Euro pese beker voor landskampioe nen, kreeg uit handen van Franz Beckenbauer de gouden trofee als beste club van Euro pa. Juventus werd tweede en Aberdeen derde. Michel Platini werd bedolven onder drie bekers: topscorer in de Italiaanse competitie (20 doelpunten), topscorer in de eindronde van het Europees kampioenschap (9 doelpunten) en beste speler in diezelfde eindronde voor de Deen Pre- ben Elkjaer-Larsen en de Fransman Jean Tigana. ARNHEM (GPD) - In de loop van de eerste helft van het volgend jaar hoopt de Nederlandse Sport Federatie (NSF) een inzicht te hebben in de problemen waarmee ex-top sporters na het afsluiten van hun sportieve loopbaan te maken krijgen. De afdeling maatschappelijke begeleiding van de NSF is begonnen aan een inventarisering in de vorm van gesprek ken met 130 ex-topsporters die zowel in de amateur- als beroepssport actief waren. Dit zogenaamde nazorg-project topsport wordt financieel door het ministerie van WVC gesteund. „We hopen in april of mei van het volgend jaar gereed te zijn met de inventarisatie en het in kaart bren gen van aanbevelingen", vertelt Johan van der Haar, het hoofd van de NSF-afdeling maatschappelijke begeleiding. „Je kunt dan denken aan aanbe velingen aan de sportbonden, na tuurlijk aan de sporters zelf, maar misschien ook op andere gebie den". Al heel lang is de nazorg van ex- topsporters een van de doelstellin- LEIDEN - De hockeyclub LMHC heeft een sponsorbedrag van rond de 100.000 gulden aan de neus voorbij zien gaan. Dit tot grote teleur stelling van de hoofdklasser, want het liet zich aanvankelijk aanzien dat met het aan de Leid- se Plesmanlaan gevestigde bedrijf Olivetti een driejarig contract zou worden afgesloten. In ruil voor het voeren van shirtreclame, zou LMHC over een drietal seizoenen ongeveer een ton toucheren. Groot was de verslagenheid bij in Oegst- "Een fikse tegenvaller", verwoordde manager Michiels van Kessenich de mening van LMHC. "Het was een welkome bijdrage ge weest. We hadden de gelden willen gebruiken om nieuwe materialen aan te schaffen. Verder waren trainers aangetrokken om de kwaliteit van de club op te krikken. Dat kan allemaal niet doorgaan, tenminste, alles zal nu slechts mondjesmaat gerealiseerd kunnen worden. Het is pertinent niet zo dat door het afhaken van de geldschieter LMHC in financiële nood is gekomen. Het sponsorbedrag was niet in de begroting opgenomen". Het feit dat Olivetti het geld aan een andere sport gaat besteden, is de reden van het afkap pen van de contacten. Ongetwijfeld zullen de matige resultaten van LMHC in de hoofdklas se daarbij een negatieve rol hebben gespeeld. ZEIST (ANP) - Het Nederlands elf tal zal maandag 12 november later dan voorgenomen afreizen naar Wenen, waar twee dagen daarna de WK-kwalificatiewedstrijd tegen Oostenrijk wordt gespeeld. Bonds coach Kees Rijvers wil voor het vertrek nog met de voltallige selec tie trainen. Het betekent dat de in Italië werkzame Wim Kieft in de ochtenduren eerst naar Nederland moet komen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling al maandagoch tend te naar de Oostenrijkse hoofd stad te vliegen. Het Nederlands elf tal reist samen met Jong Oranje, dat de jeugdvoetballers van Oos tenrijk dindsdagavond in Krems ontmoet. ROTTERDAM (GPD) Ab Fafié neemt tot het eind van dit seizoen de taken over van de vertrokken trainer Thijs Libregts bij Feyenoord. In samenwerking met technisch- adviseur Wim van Hanegem zal hij de Kuip-ploeg door dit seizoen heen loodsen. Het bestuur van Feyenoord hakte vanochtend de knoop door na overleg met de spelersraad. Daarin spraken de spelers nogmaals hun duidelijke voor keur uit voor het nu aangestelde duo. Het bestuur heeft daarop afgezien van het benaderen van Leo Beenhakker, na Rinus Michels de tweede kandidaat binnen het Rotter damse clubcollege. Ab Fafié heeft vanmiddag een af rondend gesprek met het. bestuur van Feyenoord, waarin de taken voor de rest van dit seizoen defini tief zullen worden vastgelegd. Fa fié kreeg tot zijn eigen verrassing vanochtend vroeg een telefoontje, dat hij alsnog de leiding in Rotter dam over kon nemen. Fafié: „Veel is er dus nog niet besproken. Het enige dat ik op dit moment weet, is dat ik Thijs de komende maanden ADVERTENTIE - Saldo dagelijks opvraagbaar - Tot f 3000,- per maand vrij opneembaar. - Zelfs contant aan de balie. - Daarboven 1% retourrente. NUTSSPAARBANK DE DICHT BIJ HUISBANK. leidse spaarbank Sowjet-coach wil Spelen niet in Seoel MOSKOU (Reuter) - Een voor aanstaand sportcoach in de Sowjet-Unie heeft er voor ge pleit de Olympische Spelen 1988 naar Europa te verplaat sen. Ivan Jarygin, trainer van de Olympische worstelploeg, verklaarde dit gisteren in het dagblad Sovjetski Sport. Jary gin zei dat Seoel als stad van or ganisatie „veel twijfels op roept". De Sowjet-Unie, dit jaar af wezig bij de Spelen van Los Angeles, heeft nog niet bekend gemaakt of het land aan de vol gende Zomerspelen zal deelne men. Eerder deze maand ver klaarde een sportofficial dat de zaak nog niet ter sprake was ge weest. Het gisteren gepubli ceerde artikel was de eerste concrete aanwijzing, dat er re serves ten opzichte van de Spe len in Zuidkoreaanse hoofd stad bestaan. De Sowjet-Unie onderhoudt geen diplomatieke betrekkingen met Zuid-Korea. „De lessen van Los Angeles moeten niet worden vergeten", zei de voormalige Olympisch kampioen Jarygin in Sovjetski Sport. Hij liet voorts weten dat veel mensen zich zorgen ma ken over de beslissing de Spe len in Seoel te houden. Jarygin geeft de voorkeur aan Parijs of Barcelona. Hij acht Seoel een gevaarlijke stad. De „verdor ven wreedheden" die de politie zich ten aanzien van opstandi ge studenten heeft veroorloofd, hebben, aldus Jarygin, die me ning versterkt. moet vervangen. Hoe een en ander concreet in zijn werk zal gaan, weet ik niet. Maar ik neem aan dat ik nauw samen zal gaan werken met Wim van Hanegem. Logisch ook, toen we aan dit seizoen begonnen «hadden we een technische staf van drie man: Thijs, Wim en ik. Daar is er nu een van afgevallen, dus het is niet meer dan normaal dat de ove rige twee doorgaan". Fafié heeft de trainerstaak al eer der overgenomen bij Feyenoord, toen Hans Kraay om gezondheids redenen niet meer op zondagen bij wedstrijden aanwezig kon zijn. door Paul de Tombe Feyenoord-voorzitter Gerard Ker- kum toonde zich overigens uiterst teleurgesteld over het negatieve besluit van de voetbalbond ten aanzien van Michels. Bij monde van voorzitter Van Marle sprak het bondsbestuur gisteravond het veto uit over het vertrek van de coördi nator naar Rotterdam. „Michels moet afmaken waarvoor hij vier maanden geleden is aangetrokken, het reorganiseren van het techni- ten doen", aldus Gerard Kerkum, sche apparaat", deelde Van Marle die daarop zijn hoop had geba- mee na een rondgang langs de le den van zijn bestuur en het sectie- bestuur. „Wij hebben unaniem be- sloten dat we hem niet zullen laten Op grond van die verwachting gaan» gaf Feyenoord Libregts gistermid dag definitief toestemming te ver- Tegenvaller trekken naar Aris Saloniki. De oe- fenmeester is vanochtend afge- Dat had Feyenoord niet ver- reisd naar Griekenland, waar hij wacht. Op grond van het eerste voorlopig tot maandag blijft om overleg met Michels (maandag- „de contracten te regelen, kennis avond), meende de club een kans te maken met de spelers en de te maken de 'Generaal' los te we- wedstrijd tegen Panathinaikos te Rinus Michels in De Kuip tijdens Feyenoord-Sparta van afgelopen zondag. Hij kreeg gisteravond geen toe stemming zich voor de eerstkomende zes maanden als trainer aan Feyenoord te binden. (foto anp» ken uit de Zeister bossen. „Hij had zijn toestemming gegeven dat wij dat verzoek aan de KNVB moch- volgen". Met de Griekse club kwam Feyenoord tot overeenstem ming over de afkoopsom, die vol gens Libregts overigens veel hoger DEN HAAG (ANP) - Mirjam Klop penburg maakt deel uit van de na tionale tafeltennisploeg, die woensdag naar Venetië vertrekt om deel te nemen aan de open Ita liaanse kampioenschappen. Klop penburg wordt vergezeld door haar clubgenote Jantien Jansma en de spelers Anne Vlieg, Henk van Spanje en Paul Haldan, de ge vluchte Roemeen die gebruik ma kend van de dispensatie-regeling debuteert in de Oranje-ploeg. Voor Kloppenburg zijn het toer nooi in Venetië en de daaropvol gende open Joegoslavische en Franse kampioenschappen van groot belang. De nummer twee van Nederland, achter Bettine Vriese- koop, staat op de veertiende plaats op de Europese ranglijst en dient op de drie toernooien punten te verzamelen voor haar eventuele debuut op de Top-12, begin februa ri in Barcelona. In verband met ziekte koestert Kloppenburg voor Venetië geen hoge verwachtingen. „In Italië moet ik in ieder geval zien die veer tiende plaats vast te houden. Pun ten moet ik daarna pakken in Joe goslavië en Frankrijk". Kloppen burg traint afwisselend onder lei ding van Wilco Leermakers, trai ner van de Torenstad, en haar va der. Plannen om de Torenstad in te ruilen voor Avanti, zodat ze met Vriesekoop kan trainen, bestaan niet. ZEIST (GPD) De poging van Rinus Michels om na vier maan den zijn kantoorstoel in Zeist weer in te ruilen voor het zweet van de kleedkamer, bewijst dat de bondsmanager technische zaken en opleidingen niet tevreden is met zijn huidige positie. Michels heeft zich niet aangediend bij de Rotterdamse club, maar hapte met een gretigheid toe die onvrede bewijst. De gebrekkige samenwerking met Rijvers, de problemen die de reorganisatie van het technisch apparaat in Zeist geeft, de geringe greep op de prestaties van de hoogste teams, de spanning van de trainer aan het front, dat alles mist de 56-jarige oefenmeester. Voor Van Marle en de leden van het bondsbestuur geen aanlei ding om Feyenoords voorzitter Gerard Kerkum een positief ant woord te geven. „Toen ik hoorde dat Libregts vertrok bij Feye noord dacht ik, Jo, het zal me niet verbazen als ze zich voor Mi chels melden. Feyenoord wil een toptrainer en in het Nederlands circuit kom je dan al snel terecht bij Michels", aldus Van Marle. De bondsvoorzitter kan zich voorstellen dat Michels de directe betrokkenheid met het voetbal mist. „Maar dat heeft hij geweten toen hij het contract met de KNVB tekende. Michels heeft in ster ke mate geloofd dat hij op kerte termijn tot een goede samenwer king met Rijvers zou kunnen komen, dat is hem tegengevallen". Bondsbestuur en sectiebestuur betaald voetbal eiste twee maan den terug van het duo Michels-Rijvers dat ze meer met elkaar gingen samenwerken. Veel is daar nog niet van terechtgekomen. „In alle eerlijkheid moet ik zeggen dat er geen aanwijzingen zijn dat het beter gaat", zegt Van Marle, die blijft hopen: „Ze hebben toch één gezamenlijk doel. Oranje langs Oostenrijk en Cyprus loodsen, zodat we een reële kans op plaatsing voor de wereldkam pioenschappen in Mexico houden. In dat gemeenschappelijke be lang moeten ze elkaar toch kunnen vinden". gen van déze NSF-afdeling, die in 1974 van de grond kwam als opvol ger van de na de Olympische Spe len van Mexico '68 opgerichte stichting Maatschappelijke Bege leiding Topsport. De nazorg voor ex-topsporters kwam nooit goed uit de verf en bleef beperkt tot incidentele geval len. Enerzijds omdat de beperkte financiën naar andere prioriteiten gingen (loonderving, studiekosten voor topsporters of jeugdig talent enz.) en anderzijds omdat de perso nele bezetting van de NSF-afdeling heel beperkt bleef. Het is vooral te daken aan op on- kostenbasis werkende vrijwillige medewerkers dat er in ons land op het terrein van de meaatschappelij- ke begeleiding persoonlijke aan dacht is voor de topsporters en de maatschappelijke problemen. Deze vrijwilligers dragen samen met Johan van der Haar het na zorg-project topsport, waarvan de resultaten inzicht moeten geven in de problematiek die de topsporter na het afsluiten van de loopbaan wacht. „Dat die problematiek er is we ten we allang, maar we willen er nu een goed overzicht van hebben", aldus Johan van der Haar, die dit jaar tijdens een bijeenkomst van de Nationale Federatie van Werkers in de Sport (NFWS) op Pa pendal het volgende zei over de moeilijke jaren na de topsport: „Het ritme dat je hebt opgebouwd als topsporter blijft in je lichaam zitten. Dit ritme moet afgebouwd worden. Ex-topsporters vallen in een zwart gat. Ze horen nergens meer bij. Het is heel belangrijk dat er, contact blijft bestaan zodat we iets kunnen doen met de ervarin gen die zij hebben opgedaan. Je zou eraan kunnen denken die ex- topsporters te laten meewerken aan de trainingen binnen de bon den en te stimuleren een cursus te volgen". „De NSF probeert tevens iets te doen aan de relatieproblemen die kunnen optreden als een topspor ter opeens de hele dag thuis is. Door gebrek aan tijd en deskun digheid komt deze hulp neer op het doorverwijzen naar een des kundige". „De namen van ex-topsporters verdwijnen heel gemakkelijk uit de kaartenbakken van de bonden. Ik heb me nog maar deels in deze kant van de maatschappelijke be geleiding kunnen verdiepen. Ik weet alleen dat ik erg geschrokken ben van hetgeen ik wel ontdekt heb. Er zijn ex-topsporters die bij een psychiater lopen, die grote re latieproblemen hebben, die naar zichzelf op zoek zijn. Ex-topspor- ters die ook met medische proble men zitten, omdat er te lang is aan gerommeld met bijvoorbeeld een zwakke knie. Sporters die zelf vaak alleen oog hadden voor hun sport, maar die door de bonden ook al leen maar als fraaie vlaggendragers werden beschouwd", aldus Johan van der Haar, die al jarenlang ha mert op de onvoldoende aandacht die de maatschappelijke begelei ding in ons land krijgt. Aanvulling was dan de eerder gesuggereerde 5000 dollar (17.000 gulden). „Ze vroegen ineens een gigantisch be- Zo klopten vorig jaar ongeveer 500 (nog actieve) Nederlandse sportlieden aan voor financiële on dersteuning en nog eens 200 voor .immateriële steun. Al jarenlang schommelt de begroting van deze NSF-afdeling tussen de negen ton en het miljoen, een bedrag dat door de teruggang van de toto-lotto-op brengsten inmiddels met anderhal ve ton is verlaagd, terwijl er nog steeds geen duidelijkheid is over de verdeelsleutel die de Stichting Sport Support hanteert. Vandaar uit zou de financiële aanvulling moeten komen. In vergelijking met het buiten land is de financiële invulling van de maatschappelijke begeleiding in ons land een magere. In West- Duitsland is er jaarlijks 15 miljoen de 'Sport Hilfe', waarvan 2600 topsporters profiteren. In het r vergelijkbare Zwitserland is een team van twaalf professionals ac tief bij de begeleiding, bijgestaan door zeven als contactpersonen fungerende mentoren. Opvolger Rijvers vroeg aanstellen ZEIST (ANP) - De KNVB hoopt voor het einde van het lopende sei zoen een bondscoach aan te stel len, die in principe na de strijd om het wereldkampioenschap in Me xico opvolger wordt van Kees Rij vers. De voetbalbond gaat daarmee over op het systeem, dat jarenlang in de Bondsrepubliek Duitsland werd gehanteerd. „Het voordeel is, dat we een ingewerkte opvolger voor Rijvers krijgen", aldus bonds voorzitter Jo van Marle. „Het wordt een open sollicitatie, waar voor nog niemand is benaderd".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13