lm. li Is Ruding 'zak patat' of niet? De bezem over gemene leuzen Drankgebruik zou toenemen Mondale kan doen wat hij wil: Reagan wint job dvtifije.JipS.. (jesiïeepte je jne i/dnd&£ ivesr om hoort ...zMtt V zV l.Mkz 'Met een vrome lduit in het riet gestuurd' 'Steekproef' schoolartsen Jantje Beton weer op pad WOENSDAG 31 OKTOBER 1984 PAGINA 11 ■l PAGINA VOOR JONGEREN Eindredactie Annemiek Ruygrok Telefoon 071-144941, toestel 217 "Gemakzucht tekent jonge werklozen". Deze uitspraak van minister Ruding is velen in hefv verkeerde keelgat geschoten. KITS vroeg scholieren, die bin nenkort de school zullen verla ten, om reacties. Een bloemle zing daaruit, tref je hieronder aan: "Ik vind de uitlating van Ru ding niet voor alle werkloze jon geren gelden. Er zijn er die het vertikken om werk te zoeken, maar anderen doen hun best en kunnen echt geen werk vinden". "Hoe kan iemand die zelf een goede vaste baan heeft en een goed salaris iets over de werklo ze jeugd zeggen? Hoe zou hij zich voelen zonder werk? Denk toch even na, meneer, verplaats u eens in onze schoenen". "Ik ben het hoogstpersoonlijk eens met de uitspraak. Ik denk dat de meeste jongeren werkelijk geen zin hebben om werk te zoe ken, omdat ze daarvoor te belab berd zijn". "De uitspraak van mijnheer Ruding klopt, want de meeste werkloze jongeren zeggen dat zelf ook. Voor die paar tientjes meer willen ze niet gaan werken. Maar omdat Ruding nu eens de waarheid zegt, gaan ze allemaal zeggen dat ze voor werk alles over hebben". "In mijn hart voel ik dat minis ter Ruding gelijk heeft. Het kwam alleen een beetje rottig zijn strot uit". "Meneer Ruding is een grote zak patat. Hij denkt dat hij alles weet". "Ruding wat jij nu beweert is onzin". "Ruding is' wel een beetje erg grof als hij zegt dat jongeren best werk zouden kunnen vinden. Hij kan dat makkelijk zeggen, want hij heeft een goeie baan (waar hij trouwens helemaal niet geschikt voor is)". "Ik vind'dat hij een beetje ge lijk heeft en toch ook weer niet. Sommige jongeren denken er wel makkelijk over door te zeg gen dat, als ze van school komen er toch geen werk voor ze is en dan alles fnaar op z'n beloop la ten. Maar ik ken ook een jongen die toen hij van de mavo kwam bij de gemeente als vuilnisman ging werken. Die steekt wèl z'n handen uit de r Over discriminatie wordt veel gepraat. En om de haverklap ver schijnt over dat onderwerp een rapport. Boekenkasten kun je er mee vullen. Ook op straat kom he discriminatie tegen. Op bijna elke muur staat wel een discrimi nerende tekst. Die próót je er niet af. Daar zijn duizenden handen voor nodig, massa's borstels en tonnen reinigingsmiddel. Het is ook een enorm werk, maar de stichting Willem van oranje heeft een reinigsplan voor heel neder- land opgesteld. Ook scholieren mogen de handen uit de mou wen steken, zo blijkt. Want, zo vindt Rob Falk van de stichting, de jeugd mag nooit denken dat het normaal is dat Nederland vol staat met discri minerende teksten. En hij denkt dat als je met een borstel langs gore muren loopt, je beter voelt wat discriminatie is dan wanneer iemand in hoogdravende woor den 'uitleg geeft'. De schoonmaakactie kan elk moment losbarsten. Vandaag heeft de stichting namelijk brie ven gestuurd aan 1.500 lagere en middelbare scholen. De leraren krygen de raad mee in de les op een rijtje te zetten wat discrimi natie is. Dat gebeurt nu veel te weinig, vindt Falk. Op de lagere scholen zelfs bijna nooit, is zijn ervaring. Terwijl het in de drie hoogste klassen heel goed zou kunnen. Na het lespraatje zouden lera ren en leerlingen, samen met mensen van de stichting de dis criminerende teksten moeten opzoeken. De oudere kinderen en vrijwilligers kunnen dan mooi de borstel halen over kwalijke teksten die minderheden tot on derwerp hebben. Tot maart volgend jaar kunnen de leraren uitmaken wat ze ver tellen in de lessen, daarna krij gen ze lesbrieven van de stich ting, barstensvol gegevens en aanwijzingen. Ook de regering kan nog heel wat verwachten van de stichting. 'Willem van Oranje' wil namelijk gaan bestu deren hoe de wetgeving kan wor den verbeterd. Met de wetten van nu staan we machteloos te genover discriminatie, zegt Falk. Voor de plannen is meer dan twee miljoen gulden nodig. Sub sidie krijgt men (nog) niet. De stichting moet het hebben van giften. Bijna niemand had de winst vier jaar geleden voorspeld en dat zal er wel de oorzaak van zijn dat nu ook bijna niemand het aandurft over verlies te spreken. Ronald Reagan, die president Carter ver nederend versloeg en de afgelo pen vier jaar president van de Verenigde Staten is geweest, zal volgende week dinsdag bij de presidentsverkiezingen vast en zeker weer winnen. Grote Amerikaanse kranten zoals de New York Times, en ook de meeste mensen in Europa zouden liever zien dat zijn tegen stander, de Democraat Walter Mondale, de nieuwe president wordt. Ze vinden Mondale gema tigder en denken dat dat beter is voor de wereldvrede. Reagan wordt veel gepest met zijn verleden, toen hij nog acteur was. De vraag is of er tussen verleden en heden van de presi dent zoveel verschil is. Veel des kundigen zeggen dat hij slecht op de hoogte is van wat er in de wereld omgaat, maar omdat hij acteur is geweest weet hij dat meestal goed te verbergen. Hij is een meester in redevoeringen die goed overkomen bij de mensen. Hij geeft de Amerikanen hoop, zegt dat Amerika het mooiste land is in de wereld en de Ameri kanen het aardigste volk zijn. Daarom rust de zegen van God op hem en zijn landgenoten, zo zegt hij. Hij mag dan veel ouder zijn dan Walter Mondale. maar hii voelt zich nog fit en laat zich graag met jongeren fotograferen, zoals onlangs nog met de popster Michael Jackson. Veel Amerikanen zijn sinds hij president is meer gaan verdie nen, maar wie al arm was, heeft het nu vaak nog moeilijker. Hij is hard tegen de Russen, want die zijn onbetrouwbaar. Hij heeft voor defensie veel geld uitgege ven. Dat had hij niet en daarom voorspelt Mondale dat Reagan liegt als hij belooft de belastin gen niet te zullen verhogen. Hij zal wel moeten zegt Mondale, an ders komt hii straks tekort. Mondale, die als eerste kandi daat in de Amerikaanse geschie denis een vrouw heeft gekozen om hem na een eventuele verkie zing als vice-president te helpen, kan eigenlijk zeggen wat hij wil. Het helpt hem niets. Hij verliest toch. Tenzij er een wonder ge beurt en de uitslag komende dinsdag net zo verrassend is als vier jaar geleden. T" "Ik neem er nog eentje. Ach voor die ene keer, wat maakt dat ene glaasje pils nou uit?" De schoolartsen van Wassenaar, Voorscho ten en Katwijk vragen al jaren tijdens het schoolonderzoek aan iedere leerling van de middelbare school of hij of zij wel eens iets drinkt waar alcohol in zit. Het afgelopen jaar kregen ze de schrik van hun leven. Zoals ge woonlijk vroegen ze ook toen aan kinderen van 13,14 en 15 jaar of ze wel eens een glaasje meedrinken. Het bleken er veel meer te zijn dan het jaar daarvoor. In Katwijk dronken in 1982 vier op iedere 100 jongens wel eens iets waar alcohol in zit, in 1983 was dit aantal al twintig. Ook in Wassenaar bleken vorig jaar veel meer kinderen een glaasje met iets sterkers dan priklimonade te lusten. Waren het er in 1982 nog 27 op iedere 100 jongens, dit jaar was hun aantal 41. Het bontst maakte de mannelijke schoolbevolking van Voor schoten het. Op de 100 jongens waren er maar liefst 33 méér dan het jaar ervoor die regelmatig iets sterkers drohken. Meisjes blijken trouwens ook niet vies te zijn van een zeker alcoholpercentage om de dorst te lessen. In Katwijk dronken 33 van de 100 meisjes vorig jaar wel eens een pilsje of een glas wijn, het jaar ervoor deden maar vier dat. In Wassenaar was een lichte daling te bespeuren. Hier dronken in 1982 33 van de 100 meisjes wel eens een alcoholisch drankje. Vorig jaar zakte dit aantal met één. Op de vraag hoe vaak en hoeveel alcoholische drank nu wordt gedronkqn, blijkt dat de meeste 'drinkers' hooguit eens per week iets dergelijks nuttigen en dan nog niet meer dan drie glazen per keer. Wie dus denkt dat de jeugdige 'drankorgels' niet meer weten wat ze zonder drank moeten doen en zelfs dronken de klas binnen komen, heeft het mis. Hoe leuk zo'n zatte klasgenoot ook lijkt, je zult hem of haar niet gauw tegenkomen volgens de schoolartsen. Misschien is dat met leraren nog eerder het geval. Tot 4 november wordt weer de nationale jeugdcollecte van Jantje Beton gehouden. Het Nationaal Jeugd Fonds in Utrecht organi seert die collecte. Daarmee wordt het jeugdwerk in Nederland ondersteund. Niet alleen speeltuinen, peuterspeelzalen en kinder boerderijen, maar ook padvinderij en club- en buurthuizen ont vangen bijdragen uit de opbrengst. Bijvoorbeeld om zomerkam pen te kunnen organiseren. De collectanten zijn zelf afkomstig van de plaatselijke jeugdverenigingen en jeugdgroepen. Vorig jaar is tijdens de collecte ruim twee miljoen gulden opge haald. Jantje Beton hoopt dit bedrag dit jaar te evenaren. Maar meer geld ophalen, zou natuurlijk nog beter zijn. De Vereniging van Pastoraal Werkenden in het bisdom Rot terdam heeft geen goed woord over voor het rapport van het bis dom over ongenoegens die onder pastorale werkers leven. Het rap port - getiteld: 'Pastor in een complexe samenleving samen met anderen' - zwijgt over de weerbarstige kerk met haar auto ritaire structuur, zegt de vereni ging, waarvan de meeste pries ters en andere pastorale werkers in het bisdom lid zijn. Voorzitter Nico Landsman noemt het rapport 'een regel rechte ramp'. "Bisschop Bar hoeft met zoiets niet bij ons aan te komen. De hoop die veel pas tores kregen toen dit onderzoek werd aangekondigd, is grondig de bodem ingeslagen. Als dit rapport het eindresultaat van het beraad wordt, dan zijn we met een vrome kluit in het riet ge stuurd". Begin vorig jaar, toen aartsbis schop Simonis nog in Rotterdam zat, stelde de priesterraad van het bisdom voor, de ervaringen en ongenoegens tussen de pries ters en de leiding van het bisdom eens op papier te zetten. Hieraan hebben 313 pastores hun volle medewerking verleend. Het bleek dat er nogal wat grieven bestaan over het gebruik van macht binnen het bisdom, de manier van gezagsuitoefening, de kloof tussen gezag en basis, het gebrek aan dialoog en com municatie en kwesties rond amb ten en diensten. De Vereniging van Pastoraal Werkenden proeft uit het rap port, dat wie met ongenoegen en onvrede zit óf niet opgewassen zou zijn tegen de pastorale taak óf niet competent zou zijn. "Als dit al niet beledigend is voor de pastores, miskent het in ieder ge val de aard en opzet van dit be raad". De vereniging heeft nu de priesterraad voor de tweede keer gevraagd, het onbehagen onder de pastorale werkers door een onafhankelijk instituut te laten onderzoeken. Overleg opgeschort De centrale ondernemings raad van de Nederlandse Her vormde Kerk heeft het overleg met de aangewezen bestuurder, secretaris-generaal dr. R. J. Mooi, opgeschort, omdat deze, volgens de raad, onvoldoende in formatie verschaft. "Wij behan delen zaken die alle kerkelijke medewerkers aangaan en dienen daarom via de bestuurder alle daarop betrekking hebbende in formatie te ontvangen", schrijft de raad aan het algemeen be stuur van de synode. Na de installatie van de raad zijn er vier vergaderingen voor overleg geweest. "Telkens bleek, dat de bestuurder niet kon ant woorden op de vanuit de raad ge stelde vragen". Mooi ziet zijn functie tegen over de raad als een 'lege func tie',' omdat daarbij geen verant woordelijkheid wordt gedragen. Het fungeren als 'brievenbus' voor de raad en organen van bij stand acht hij niet in overeen stemming met de waardigheid van zijn functie als secretaris-ge neraal van de kerk. Wel wil hij bezien, of het nuttig of nodig is, schriftelijke vragen door te spe len naar het betrokken orgaan. De ondernemingsraad denkt, dat daardoor het verkrijgen van de wettelijk verplichte informa tie afhankelijk wordt van de beoordeling door één persoon. Gevoegd bij de onduidelijke or ganisatiestructuur en het auto nome optreden van de organen van bijstand, heeft dat een 'on werkbare situatie' veroorzaakt. Het algemeen bestuur van de synode heeft inmiddels de on dernemingsraad voor een ge sprek uitgenodigd. Hervormde Kerk: beroepen te Heeijansdam-Kijfhoek kandi daat W. A. Hordijk Arnhem; te Kampen W. F. Teekens Bruinis- se; bedankt voor Ochten D. M. van der Linde Oudewater. Gere formeerde Kerken Vrijgemaakt: bedankt voor Zeist K. Folkersma Rouveen. Veel huiver Op de vraag of het bezoek van de paus aan Nederland een initiatief van de Nederlandse bis schoppen is, antwoordt bisschop Gijsen van Roermond in het deze week verschenen 'Informatie bulletin' van zijn bisdom, dat de paus vooral daarheen wil gaan waar de kerk in een moeilijke po sitie verkeert. De Belgische bis schoppen hebben het gretigst 'ja' gezegd op de wens van de paus om ook eens naar de Benelux te komen. "Bij de Nederlandse bis schoppen was er aanvankelijk veel huiver voor een bezoek". Gijsen verwacht, dat de paus op een duidelijke en uitnodigen de manier de vaste leer van de kerk zal verkondigen. Bemoedi gend en waar nodig corrigerend. Het is, volgens hem, een misvat ting, dat deze paus een man van vóór het concilie zou zijn. "Als man van de kerk moet hij ervoor waken, dat de gelovigen zich niet laten meeslepen door een ont wikkeling die van God afvoert en die met schoon schijnende belof ten naar de ondergang leidt". Zuster Josefa Het gaat zuster Josefa goed. In één jaar is zij erin geslaagd, van haar ouwelfabriekje een bloeiende onderneming te ma ken. Zij fabriceert nu meer dan 200.000 ouwels per maand voor kerken in heel Groot-Brittannië. De gemeente stelde een eenvou dig gebouwtje beschikbaar en Josefa gaf daaraan de toepasse lijke naam 'St. Joseph's Work shop'. De 39-jarige non zag zich vorig jaar om gezondheidsredenen ge noodzaakt, het klooster in het Engelse York te verlaten en naar haar ouderlijk huis in het nabij gelegen Leigh terug te keren. Ze ging niet bij de pakken neerzit ten. In plaats van naar de sociale dienst te gaan, vroeg zij de over heid een bescheiden subsidie voor het opzetten van een eigen bedrijfje. Bovendien kon zij van een kennis 1000 pond lenen. Het werd een ouwelfabriekje. Om niet voor een onnozele dilet tant te worden aangezien, volgde zij tegelijk een cursus voor jonge zakenmensen. Het bedrijfje heeft de wind nu goed in de zeilen. Zuster Josefa vermoedt dat dit komt omdat steeds meer mensen ter communie gaan. Zij hoopt mettertijd werk te verschaffen aan werklozen die een opleiding nodig hebben, en zou ook graag ergens in de Derde Wereld begin nen om mensen de kans te geven zelf in hun levensonderhoud te voorzien. Vasten. De Franse bisschop pen hebben de gelovigen opge roepen op vrijdag weer te gaan vasten, uit solidariteit met alle behoeftige mensen. Geen vlees, geen alcohol, niet roken en méér bidden.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11