Handel vol wreedheden VS moeten in Unesco blijven Runia: kerk niet te spoedig verlaten Reportage Dierenbescherming wil invoerverbod kikkerbilletjes Als je 't gokje maar waagt, zijn er kansen genoeg. Casino Scheveningen MAANDAG S9 OKTOBER 1984 PAGINA9 DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Die ren wil een Europees in voerverbod voor kikker- billetjes. De Dierenbe scherming gaat de zaak binnenkort aankaarten in de overkoepelende Euro pese Dierenbescher mingsorganisatie, de Eu- rogroup for Animal Welfa re. De Eurogroup heeft re gelmatig overleg met le den van het Europees Par lement. Via de parlemen tariërs wil zij de zaak aan hangig maken in het Par lement. In ons land gaat de Dierenbe scherming via haar blad „Dier" de leden oproepen tot een boy cotactie van kikkerbilletjes. Zij zal de mensen oproepen adres sen van restaurants waar deze „delicatesse" op het menu staat en van bedrijven die zijn betrok ken bij de handel op te sporen en door te geven. De Dierenbescherming zal ver volgens de restaurants en bedrij ven benaderen. Zij hopen hun doel te bereiken door voorlich ting te geven over de wijze waar op de kikkers in de natuur wor den gevangen, worden gedood en wat voor gevolgen dat heeft voor het natuurlijk milieu en de landbouw in de voornaamste vangstgebieden, India en Bang- ladesj. Wreedheden A.J. Dekker, voorzitter van de afdeling Castricum/Heiloo en omstreken van de Dierenbe scherming, heeft zich voor de vereniging de afgelopen maan den verdiept in deze zaak. Hij spreekt van een opeenstapeling van wreedheden met bovendien ernstige gevolgen voor het gehe le milieu. Dat laatste is ook ge bleken uit onderzoek van Ha- mayun Abdulali van de Bombay National History Society. India en Bangladesj zijn de twee landen waar de meeste kik kerbilletjes .vandaan komen. De laatste jaren ligt hun gezamenlij ke export op ongeveer 5.000 ton per jaar. India exporteerde in 1981 4.368 ton, Bangladesj 1.203. De Verenigde Staten zijn de grootste afnemers. Nederland vervult al jaren een belangrijke rol in de internationale handel. Dekker: „Nederland is na de Verenigde Staten de tweede im porteur." Een export van 5.000 ton kik- kerbilletjes betekent volgens Dekker dat er in India en Bangla desj jaarlijks ongeveer 15.000 ton kikkers wordt gevangen. „Dat is dik ^boven de 100 miljoen die- Nuttig werk De twee soorten kikkers die in beide landen voornamelijk wor den gevangen zijn de Rana Tigra- na, die in het Engels de naam Bull Frog heeft gekregen omdat zijn geluid lijkt op dat van een stier, en de Rana Hexadactyla (de Zesvingerige). De dieren ko men vooral voor in rijstvelden en op bananen- en tabaksplantages, waar zij als opruimers van insec ten en andere schadelijke dieren nuttig werk verrichten. Uit onderzoek van de maagin houd van de dieren door de Bombay National History Socie ty is gebleken dat de dieren on der andere wormen, maden en insecten eten. De grote dieren, die wel tot één kilo zwaar kun nen worden,eten ook muizen, ratten en krabben, aldus Dekker. Per dag eten de kikkers hun ei-, gen lichaamsgewicht aan voed sel. De Bombay Society heeft in de omgeving van Bombay in de ja ren '76 tot en met '79 onderzocht wat de gevolgen van het vangen van de dieren zijn. In de gebie den waar in voorgaande jaren geen dieren waren gevangen ble ken ongeveer 10.000 dieren per hectare, gemiddeld één per vier kante meter, te leven. In gebie den waar in voorgaande jaren wel dieren waren gevangen wer den er per hectare gemiddeld 23 geteld. De onderzoekers hebben ver volgens de opbrengsten van rijst velden met veel kikkers en rijst velden waar kikkers waren weg gevangen met elkaar vergeleken. Dekker: „Dat levérde grote ver schillen op. In de velden met veel kikkers bleek de kwaliteit van de rijst beter en de op- -brengst hoger te zijn." Bestrij dingsmiddelen Een onderzoek onder 600 boe ren leverde een soortgelijk beeld op. Vrijwel allemaal verklaarden zij schade te ondervinden, voor namelijk omdat de prooidieren van de kikkers hun natuurlijke vijand vrijwel kwijt waren. Voor al krabben bleken veel schade aan te richten, zowel aan de jon ge rijstplantjes als aan de dijkjes rond de rijstvelden. Resultaten die door soortgelijk onderzoek in Bangladesj zijn bevestigd. Bovendien werden de boeren, aldus Dekker, door het verdwij nen van de kikkers gedwongen bestrijdingsmiddelen te gebrui ken, waaronder DDT en enkele andere middelen die bij voor beeld in ons land vanwege hun schadelijk gevolgen en bijwer kingen allang zijn verboden. „Dat kost veel geld. Er is een ba lans opgemaakt, waaruit blijkt dat de export van kikkerbilletjes ongeveer 20 miijoen gulden be draagt, terwijl de kosten van de bestrijdingsmiddelen ongeveer 2.5 maal zo hoog zijn." Uit recente cijfers blijkt vol gens Dekker ook dat het aantal gevallen van malaria en hersen vliesontsteking in de betrokken gebieden toeneemt. Ook is er een flinke teruggang in aantal van sommige soorten stootvogels. Zaken die volgens hem recht streeks in verband staan met het gebruik van bestrijdingsmidde len en het verdwijnen van de kik kers. Doorgesneden De kikkers worden hoofdzake lijk 's nachts gevangen. Als er dicht in de buurt een fabriekje is waar de billetjes worden inge vroren, worden de dieren ter plekke doorgesneden. „Het meest gebruikelijk is dat de die ren in zakken gaan. Tegen de ochtend worden ze naar lokale handelaren gebracht, die er dan mee naar de fabriekjes gaan. Dat duurt nogal lang, soms één, soms twee of drie dagen. De handelaren gaan er ruw mee om. Zij behandelen de dieren alsof het een zak graan is. Bij aan komst in de fabriekjes is tien tot soms wel negentig procent van de dieren gestorven. Voor de handel is dat echter niet zo erg", aldus Dekker, die alleen het ver voer al onacceptabel noemt uit een oogpunt van de dierenbe scherming. In de fabriekjes worden de die ren in sommige gevallen direct op een groot mes, dat rechtop op een houtblok staat, doormidden gesneden. „Eigenlijk „gehakt", want meestal lukt het niet in een keer. Na klachten vanuit de Ver enigde Staten zijn de fabriekjes volgens Dekker echter chloor- en zoutbaden gaan gebruiken. Maar niet nadat er een tijdelijk import- verbod in de VS was afgekon digd, wegens onhygiënische toe standen. „De dieren worden nu in een tien-procent chlooroplossing ge legd en daarna in een tien-pro- cent zoutoplossing. Zij raken daardoor verlamd, maar niet ver doofd." Daarna worden de die ren op de al genoemde wijze doorgesneden. De romp van die ren, die soms nog leven, wordt volgens Dekker niet meer ge bruikt en weggegooid. Van de achterpoten worden de nagels geknipt en vervolgens worden zij gevild. Dan kunnen de kikkerbil letjes worden ingevroren. Dekker: „Vertegenwoordigers van de Indiase regering zeggen dat de dieren zijn verdoofd, maar dat kan niet. Zout en chloor zijn geen verdovingsmiddelen. Bo vendien zijn die stoffen irrite rend voor de kikkerhuid. Het moet voor de dieren verschrikke lijk zijn. De dieren kunnen welis waar niet bewegen en kunnen geen geluid maken, maar dat wil niet zeggen dat zij geen pijn lij den. Ook komt het nog voor dat die ren levend worden gevild voor hun huid, waarna zij in een zoutoplossing worden gegooid en doorgesneden." In 1977 heeft de toenmalige Indiase regering volgens Dekker toegezegd dat er een exportverbod zou komen. „Maar daar is het nooit van geko men. De export is alleen maar toegenomen. Alleen van onge veer half mei tot half augustus, in de moessontijd, is er een export verbod. restaurants.". Wetenschappers en vertegenwoordigers van de overheid hebben de gevolgen, met name voor het milieu, onder kend, aldus Dekker, „maar des ondanks gaat het vangen door. Wij denken dat dat komt door een sterke lobby van de hande laars." Veel van de door Dekker ge noemde zaken en cijfers zijn bo ven water gehaald door David Whiting die voor een Britse die renbeschermingsorganisatie werkt. Whiting heeft hierover een film gemaakt die enkele maanden geleden door de BBC is uitgezonden en die later ook in de Bondsrepubliek is vertoond. Direct gevolg daarvan was dat een Engels supermarktconcern met ongeveer 300 winkels de kik kerbilletjes uit het assortiment heeft gehaald. De Duitse afde ling van het Wereld Natuurfonds overweegt volgens Dekker een boycotactie. In de Verenigde Staten bereiden dierenbescher mers een campagne voor. Gefokt De verhalen dat kikkers spe ciaal worden gefokt verwijst Dekker naar het rijk der fabelen. „Er zijn wel pogingen gedaan om de fokkerij op commerciële basis op te zetten, maar dat brengt kos ten met zich mee. Het duurt een jaar of vier voor de dieren groot genoeg zijn. Probleem was ook hoe aan het benodigde voer te komen. Het is economisch on haalbaar. De enige die er aan hebben verdiend zijn de uitge vers van handboeken hoe kik kers moeten worden gekweekt". Afweging i die de kikkers van gen verdienen volgens Dekker slechts enkele guldens per nacht. Dat is volgens hem geen argu ment om het vangen door te la ten gaan. „De Indiërs en Benga lezen eten de kikkers ook nauwe lijks zelf. Het gaat om een afweging van de wreedheden tegenover het dier tegen eventuele vitale belan gen voor de mensen. Die laatste zijn er eigenlijk niet. Het grote geld wordt door de exportfirma's gemaakt, de tussenhandel en de De Unesco, de organisa tie van de Verenigde Na ties voor onderwijs, we tenschap en cultuur, is omstreden. Onder lei ding van de Senegalees Mochtar M'Bow is de or ganisatie steeds politie ker en ideologischer ge worden. Bovendien wordt het budget gere geld overschreden en gaat er te veel geld op aan de bureaucratie. De Verenigde Staten (goed voor een kwart van het totale budget) zijn het zat. Vorig jaar kondigden de Amerikanen aan de Unesco te zullen verla ten. Onder die druk, nog versterkt door dreige menten van landen als West-Duitsland, Enge land en ook Nederland het Amerikaanse voor beeld te zullen volgen, lijkt er nu toch iets te kunnen veranderen bij Unesco. Drs. M. L. Snij ders, hoofdredacteur van het Utrechts Nieuwsblad, woonde on langs vergaderingen bij van de Uitvoerende Raad van Unesco in Pa rijs. Hierbij zijn analyse. Eigenlijk is Maarten Mourik een dichter. En aan het feit dat dichters en cultuur bij elkaar passen, heeft hij naar men zegt zijn benoeming te danken als Nederland perma nent vertegenwoordiger bij Unes co in Parijs. Toch is het niet als dichter, maar als onderhandelaar en diplomaat dat hij een van de meest gezagheb- benden is geworden in de kring van ambassadeurs die speciaal voor de behartiging van de belan gen van hun land bij Unesco zijn benoemd. Wie met hem in de wan delgangen van het Parijse Unesco- gebouw staat te praten, kan geen twee zinnen voltooien zonder dat Mourik wordt aangeklampt, ge groet, opzij getrokken, geraad pleegd of ingelicht. Hij is voorzitter geweest van menige drafting-com mittee, de commissies die tijdens de chaotische en massale Algeme ne Conferenties moeten proberen alle uiteenlopende wensen onder een of meer noemers te brengen. door M. L. Snijders Hij is ook voorzitter van de Infor mation Group, de groep van weste lijke landen, waarvan het lidmaat schap overeenkomt met dat van de Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling, die zonder de VS heeft geprobeerd zo danige wijzigingen voor te stellen dat Amerika voor Unesco behou den zou kunnen blijven. Hij is de- geen geweest die de Amerikaanse ambassadrice Jean Gerard - en kennelijk ook haar naar Parijs ge komen baas de onderminister van buitenlandse zaken die met inter nationale organisaties is belast, Gregory Newell - er vorige week toe wist te brengen in de „drafting group" van deze zitting van de Uit voerende Raad plaats te nemen. Een zeer belangrijke en veelzeg gende gebeurtenis. Want tot dat moment hadden de Amerikanen zich overal buiten gehouden en bij voorbeeld geweigerd zitting te ne men in de Tijdelijke Commissie van de Uitvoerende Raad die nu met 117 hervormingsvoorstellen is gekomen welke vrijwel zonder slag of stoot door alle leden van de Raad zijn aanvaard. Wie deelneemt aan het werk van een commissie die besluiten for muleert, kan zich nauwelijks meer onttrekken aan het aanvaarden van die besluiten. En dat, gevoegd bij de erkenning door de Amerika nen dat er nu toch wel het een en ander aan hervormingen op stapel is gezet, geeft de hoop dat Amerika toch per 31 december niet echt zal vertrekken. Maar zonder meer blijven kan ook niet. Al was het maar, omdat al die aanbevelingen en mooie plan nen ook nog moeten worden uitge voerd. En dat kan zeker niet vóór het eind van dit jaar. Bovendien kan Amerika niet tevreden zijn omdat met name het politiserende en ideologiserende element in de activiteiten van Unesco niet in die hervormingsvoorstellen is neerge legd. Of dat zou kunnen, is overi gens zeer de vraag. Er is eerder een mentaliteitswijziging voor nodig bij de landen van de Derde Wereld. En of die optreedt, kan zeker ook niet meer voor het eind van dit jaar worden vastgesteld. Aan de andere kant zitten de VS diplomatiek niet erg lekker met hun aangezegde vertrek. De eigen Amerikaanse Unesco-raad, een ad viesorgaan van de regering, zoals dat in de meeste lidstaten voor komt, heeft zich tegen het voorne men tot uittreden verzet en gezegd dat het Amerika meer schade zal toebrengen dan goed doen. Ook is er van die kant op gewezen dat juist de laatste Algemene Confe rentie minder ideologisering en po litisering heeft vertoond dan ooit tevoren. Er leek dus verbetering waarneembaar. Zodat het nu een slecht moment zou zijn om uit te treden. Britten Belangrijker waarschijnlijk is, dat de Britten minder kritisch te genover Unesco staan dan zij in april van dit jaar lieten blijken. Toen schreven ze een brief waarin ze aankondigden dat ze beëindi ging van hun lidmaatschap zullen overwegen „tenzij er werkelijke verbeteringen worden doorge voerd in werkwijze en organisatie" en waarin ze zich beklagen over de mate waarin Unesco steeds meer wordt gebruikt „om bepaalde waarden en idealen aan te vallen". Twee weken geleden, bij de zit ting van de Uitvoerende Raad, be hoorden zij tot de landen die de voorliggende hervormingsvoor stellen een „belangrijke eerste stap" noemden. Wel gaf de perma nente gedelegeerde van het Ver enigd Koninkrijk toe, dat me vrouw Thatcher zelf zich nog niet had bezig gehouden met de vraag of het Britse lidmaatschap moest worden voortgezet. Het is nog niet ondenkbaar dat zij, uit overwegin gen van bondgenootschappelijk heid, de Amerikanen zal volgen als die echt per 31 december vertrek ken. Maar de kans erop lijkt aan zienlijk kleiner dan een half jaar geleden. En één ding is wel zeker, als de Britten het Amerikaanse voorbeeld niet volgen, doet nie mand anders het. Gaan de Britten wel, dan zullen Duitsland en ons land hun positie zeker heroverwe gen. Wii hebben dat ook aangekon- ADVERTENTIE "Lotto, toto, renbaan, staatsloterij, casino, wat je ook invult en welk nummer het ook wordt, het blijft een •gok. En toch hoop je dat je 's wat wint Alleen moet het voor mij niet zo passief zijn. Daarom ga ik dus bijvoorbeeld naar het casino. Daar kun je het slim opbouwen, heb je nog het idee datje aktief bent, dat het ook een beetje aan jóu ligt En bovendien is het er gezellig. Je drinkt wat aan de bar of pakt een hapje in het restaurant Prima!" Roulette en Black Jack elke dag van 2 tot 2. Baccara van 9 tot 6. Le gitimatie is verplicht korrekte kle ding ook. Kurhaus, tel. 070-512621 ACHTERGROND digd in de brief van 17 juli aan di recteur-generaal Amadon-Mochtar M'Bow, waarin staat: „Als de her vormingen, waarvan algemeen ge vonden wordt dat ze nodig zijn, niet worden uitgevoerd, of niet vol doende worden uitgevoerd, en in het bijzonder als dit zou leiden tot uittreding door een van de lidsta ten, zal de Nederlandse regering opnieuw haar positie moeten her zien ten opzichte van de organisa tie". In diplomatieke kring is dat zeer duidelijke taal. Welnu, als de Amerikanen ver trekken en de Britten niet, komt er van de aangekondigde hervormin gen niets terecht. Dan wordt Unes co gewoon een aanzienlijk kleinere organisatie die ermee doorgaat on democratische beginselen te ver kondigen als waren ze in overeen stemming met de Universele Ver klaring van de Rechten van de Mens. Maar als de Amerikanen nu zeg gen dat ze niet vertrekken, komt er van de hervormingen ook niets te recht, omdat hun tegenstanders zullen menen dat het allemaal bluf is geweest. En omdat de Amerika nen niet weten of ze hun bondge noten niet verliezen door toch weg te gaan - en ze zeker weten dat ze al degenen die wat hebben in te brengen op terreinen van Unesco in hun eigen land tegen zich zullen krijgen als ze dat echt doen - is er een fraaie tussenoplossing moge lijk: het vertrek een jaar uitstellen. Dat geeft de gelegenheid om te zien of de aangekondigde hervor mingen echt worden doorgevoerd en of er een zekere mentaliteitsve randering valt waar te nemen bij de automatische meerderheid. Amerika zelf kan dan blyven mee praten over de manier waarop de hervormingen worden doorge voerd en het brengt goede bondge noten als Engeland en Nederland nog niet in de positie dat ze eind december al moeten aankondigen of ze over een jaar ook zullen ver trekken. Russen Ook de Russen zouden, neemt men aan, daar gelukkiger mee zijn dan met Amerika's vertrek. Want aangezien ontwikkelingslanden toch wel naar zondebokken zullen zoeken, is de kans groot dat ze, als de VS er niet meer zijn, de Sowjet- Unie daarvoor zullen uitkiezen. Bovendien komen de ideologische strijdpunten die de Russen zo graag naar voren brengen, veel be ter tot hun recht als er een volwaar dige tegenstander als de VS is. Dat is dan misschien de reden waarom uit de brief van de vice- minister van buitenlandse zaken Stoukaline uit Moskou, zo duide lijk bleek wat er zou gebeuren als de VS werkelijk vertrekken: de druk tot invoering van een naar au toritair model gevormde Nieuwe Wereld Informatie Orde wordt er zeker niet minder op. Dat zou be doeld kunnen zijn als een waar schuwing aan Washington: als u vertrekt, gebeurt datgene wat u niet wilt nog méér, dan wanneer u blijft. En het gaat zeker om een aan Washington gerichte boodschap als de vice-minister schrijft dat alle staten niet alleen het recht hebben deel te nemen aan internationale organen waarin nieuwe internatio nale ontwikkelingen worden be sproken en besloten, maar dat alle staten ook de plicht hebben daar aan het hunne bij te dragen. Dat beginsel van universaliteit dreigt door Amerika's uittreden te wor den doorbroken en dat houdt niet alleen gevaar in voor Unesco, maar ook voor de effectiviteit van ande re VN-organen. De waarschuwing te hebben ge geven dat het met Unesco fout ging, was zeker de bedoeling van de Amerikanen. Hen te hebben be grepen is een van de krachten ach ter het wijdverbreide streven Was hington de finale beslissing nog een jaar te laten opschorten. "Ik lees boeken van theologen uit onze gereformeerde kerken, waar ik met de beste wil van de wereld de gereformeerde theolo gie niet meer in terugvind. Erger nog, in sommige gevallen kan ik het bijbelse evangelie er niet meer in vinden". Dat zei dr. K. Runia uit Kam pen, hoogleraar aan de theologi sche hogeschool van de Gerefor meerde Kerken, zaterdag in Zwolle op een appèldag van het 'Confessioneel Gereformeerd Beraad'. Volgens Runia heeft de 'heilshistorische prediking' by velen plaats gemaakt voor een 'activistische prediking'. "Daar bij ligt alle nadruk op wat wij moeten doén". Certtraal moet in de gereformeerde geloofsbele ving blyven staan de relatie tot God, de vergeving der zonden. "Dat is geen gereformeerde eige naardigheid of hobby, maar het hart van het evangelie zelf'. Mensen moeten de kerk niet te spoedig verlaten, zei Runia ook. "Wij komen nu in een periode waarin we lijden aan de kerk. De kerk is toch je moeder. En je laat je moeder die ziek is toch niet in de steek?" Toogdag. Op een toogdag van de hervormde mannenver- enigingen op gereformeerde grondslag, zaterdag in Utrecht, leverde ds. R. van Kooten uit Zeist kritiek op de moderne theologie, "omdat die alleen maar oog heeft voor wat de kerk moet doén". "Die theologie rept met geen woord over wat de kerk door Christus in wezen is". Angstaanjagend vond hij het, "dat het rijk van de antichrist steun krijgt van de kerk en theo logie. Christendom en commu nisme bijten elkaar niet meer". Ds. C. den Boer uit Bilthoven hield de hervormde mannen voor, dat de tegenstellingen in de wereld - arm en rijk, honger en overvloed, blank en zwart - ook de kerk aangaan. "Waar is onze innerlijke bereidheid om terug te keren tot een levensstijl van een voud? Zijn de bestaande breuklijnen - tussen kapitalis tisch materialisme en commu nistisch atheïsme en tussen hon gerige en verzadigde volkeren - Gods recht op aarde?" Ds. Den Boer gelooft niet, dat geweld de verhoudingen tussen klassen en volkeren op orde kan brengen.'"De kerk zal in deze wereld het Woord van God moe ten verkondigen, ook op politiek terrein". Zorgelijk. Voorzitter D. Koole van de najaarsconferentie van christelijk-gereformeerde ambtsdragers (zaterdag in Amersfoort) noemde de situatie in de Christelijke Gereformeerde Kerken 'bepaald zorgelijk'. "Met andere kerken op het ge reformeerde erf zijn nu ook wij beland in een toestand van groeps- en blokvorming, die soms een grimmig karakter dreigt aan te nemen". De vraag hoe de bijbelse boodschap zal worden gepredikt en toegepast in het leven van alledag veroor zaakt verwijdering en tegenstel lingen. Koole wilde fundamente le verschillen niet verdoezelen, maar waarschuwde wel voor een 'geest van exclusivisme', "die de ander per definitie uitsluit". Op deze conferentie riep de ge reformeerde emeritus-hoogle raar dr. J. Verkuyl de christelijk- gereformeerde ambtsdragers op om mee te zoeken naar een 'alter natief veiligheidssysteem in deze fase van massavernietigingswa pens'. "De wapenwedloop brengt de wereld in armoede en ellende", zei Verkuyl. Landelijk Pastoraal Over leg. De zorg van 'Rome' dat de Nederlandse bisschoppen met het Landelijk Pastoraal Overleg (LPO) een permanente bovenbis- dommelijke raad met beslissen de bevoegdheden zouden willen inrichten, hebben de bisschop pen kunnen wegnemen. Dat ver klaarde aartsbisschop Simonis zaterdag in Amersfoort in zyn openingstoespraak op de eerste voorbereidende bijeenkomst van het LPO. De bisschoppen hebben in Ro me laten uitkomen, dat het LPO op hun initiatief wordt bijeenge roepen, hoofdzakelijk om een be paald thema te bespreken, en dat het advies geeft over onderwer pen van landelijk pastoraal be lang. Simonis sprak zyn teleurstel ling uit over het ontbreken van bissschop Gijsen en diens hulp bisschoppen, die hun aanwezig heid op dit ogenblik 'niet oppor tuun' achtten. Het is de bedoeling, dat deze bijeenkomst - met als thema 'ge loofsverdieping in deze tijd' - in het najaar van 1985 wordt ver volgd door een meerdaagse LPO-zitting.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9