Scargül zocht steun in Libië Vrees voor Europese zuil NAVO Onlusten houden aan in Z.-Afrika Grieken moe van schelden politici Felle kritiek op leider mijnwerker Controverse over baby met hart baviaan Nigeria: minder olie leveren is zelfmoord Aanslag op Palestijnse bus Na zes jaar weer winst in luchtvaart Uitbreiding Westeuropese Unie op de lange baan geschoven MAANDAG 29 OKTOBER 1984 BUITENLAND PAGINA 7 LONDEN - De Britse mijnwer kersleider Arthur Scargill is het af- Winst Groenen BONN (GPD) By de gemeente raadsverkiezingen in de deelstaat Baden-Wuerttemberg hebben de Groenen als enige partij aanzien lijk gewonnen. In de meeste grote steden, o.a. in Stuttgart, Heidel- berg en Freiburg, kregen zij meer dan 15 procent. In de universiteits stad Tübingeh zelfs meer dan 20 procent. Er wordt vanuit gegaan dat de politieke gebeurtenissen van de laatste tijd in Bonn een rol bij de verkiezingen hebben gespeeld. Dat Bondsdagpresident Barzel vorige week donderdag moest aftreden omdat hij verwikkeld was in de zo genaamde Flick-affaire, zal er ook mede voor gezorgd hebben dat de opkomst buitengewoon laag was: slechts ongeveer 60 procent. Opmerkelijk was het verlies van de SPD. Waarschijnlijk behaalden de sociaal-democraten niet meer dan 30 procent. Ook de CDU en de FDP verloren, zodat nu zelfs in het zogenaamde 'stamland' van de li beralen niet meer de FDP, maar de Groenen de derde politieke kracht vormen. gelopen weekeinde door alle poli tieke partijen in Engeland en een deel van het bestuur van zijn eigen bond, de NUM, aangevallen van wege de contacten die hij en een van zijn medebestuursleden heb ben gehad met Libiè. De contacten kwamen gisteren door Henk Dam in de openbaarheid dank zij een ar tikel in de doorgaans betrouwbare zondagskrant The Sunday Times. Daarin stond dat Scargill en NUM- bestuurslid Roger Windsor enkele weken geleden in Parijs in het ge heim een gesprek hebben gehad met de Libiër Salem Ibrahim. Ibrahim staat ook wel bekend als de betaalmeester van de Libische leider kolonel Gaddafi. Hij regelt de betalingen aan volgelingen van Gaddafi in het buitenland, en in lichtingendiensten vermoeden dat LOMA LINDA (DPA) - De trans plantatie van een bavianenhart in het lichaam van een baby heeft in de Verenigde Staten tot een con troverse geleid. Dierenbescher mers verwijten de medici dat zy het leven van een volledig gezonde aap hebben opgeofferd om het lij den van een jong kind slechts te verlengen. Collega-medici noem den de operatie „onmenselijk". De 14 dagen oude baby, die een hartafwijking had, kreeg afgelopen vrijdag tijdens een vijf uur duren de operatie in het academisch zie kenhuis van Lorna Linda bij Los Angeles het hart ingeplant van een zeven maanden oude Baviaan. De toestand van het kind werd giste ren als „kritisch doch stabiel" om schreven. Tegenstanders van proeven op met een in Engeland wonende Pa- levende dieren, die dit weekeinde kistaan, Mumtaz Abassi, die zich ™or het ziekenhuis demonstreer- erop voor laat staan de vertegen- den, spraken van een ongehoorde - - n b iirron/)hnirl" Vnlflnnc hnn vim nr nu hii ook terroristische groepen van als een vertegenwoordiger rinnnninn NT TM Hat lanH Ko7nolrfir woordiger in Europa te zijn van wreedheid" Volgens hen zijn een Pakistaanse terroristische «her twee doden: de baby - groep die in het verleden onder aaP- meer een vliegtuig heeft gekaapt. In het gezelschap van deze Abas si nu vloog NUM-bestuurslid Ro ger Windsor op 19 oktober naar Li bië. Daar hadden zij, blijkens een verklaring van het officiële Libi sche persagentschap JANA, onder andere een gesprek met kolonel Gaddafi zelf. Arthur Scargill heeft gisteren in middels, na het verhaal in de Sun day Times, verklaard dat hij in Pa rijs contact heeft gehad met vak bondsvertegenwoordigers uit Li bië, Hongarije en Rusland. De reis van Windsor naar Libië, aldus Scargill, vloeide voort uit deze con tacten. De reis was bedoeld om te praten met de Libische vakbonden, zo verklaarde Scargill. „Het is niet on gebruikelijk voor de leider van een land om om een gesprek te vragen, i de Op een persconferentie verklaar de dr. Leonard Bailey, de chirurg die de operatie leidde, dat hij ook van dieren houdt maar dat als hij moet kiezen het menselijke leven voor gaat. De medicus: „Ik sta sympathiek tegenover de dieren beschermers, maar ik ben een lid van de menselijke soort en heb da gelijks met stervende baby's te ma ken en daar voel ik meer mee mee dan met de dierenbescherming". Er waren geen alternatieven en de kans dat een zo jonge baby een vreemd orgaan afstoot is zeer ge ring, aldus Bailey. Een woordvoerder van het zie kenhuis voegde eraan toe dat een twee weken oud kind bij een trans plantatie een grotere levenskans heeft door zijn nog onderontwik kelde immuun-systeem. Andere medici zeiden echter te betwijfelen dat de baby het bavianenhart volle dig zal aanvaarden. Daarom is de operatie naar hun mening „onmen selijk. De baby was volgens de behan delende artsen op zijn zesde le vensdag bijna gestorven. Voor de transplantatie werd het hart van een aap gebruikt omdat er geen ge schikt mensenhart beschikbaar was. Bailey zei dat hij geen voor spellingen kon doen over de le venskansen van het kind. Dat heeft zijns inziens de komende weken nog een harde strijd te leveren, maar er is een gerede kans dat het kind het redt, aldus de arts. Nog nooit eerder heeft een kind een apenhart gekregen. Wel zijn eerdër chimpanseeharten getrans planteerd op volwassenen. Overi gens zonder succes. financiën voorziet. Ibrahim, zo heeft de Sunday Ti nes ontdekt, belde nog in Parijs JOHANNESBURG - Het massale optreden van leger en politie vori ge week in de zwarte Zuidafrikaan- se woonwijken Sebokeng, Sharpe- door Ruud de Wit ville en Boipatong heeft niet geleid tot de beëindiging van de onlusten in andere zwarte woonwijken in Zuid-Afrika. Uit verschillende bronnen wordt gemeld dat er nog steeds sprake is van relletjes, die worden veroorzaakt met stenen gooiende en brandstichtende groe pen jongeren. a senten naZn™^ SJ» agenten namen vorige week deel hebben bezlggehoudcn met ppn a. hele operatie, die twee weken lang in het grootste geheim werd voor bereid, om deze reden had plaats gevonden. Volgens het Zuidafrikaanse In stitute of Race Relations zijn er dit jaar tot nu toe minstens 131 men sen in zwarte woonwijken door ge welddadigheden om het leven ge komen. Op een blanke baby na zijn het allemaal zwarten. Dit is een triest record sinds de Soweto-on- lusten in 1976, toen zeker 575 men sen werden gedood. De vier Zuidafrikanen die vorige week maandag in de Engelse plaats Coventry terecht moesten staan vanwege wapensmokkel, hebben zaterdag in Pretoria toege geven dat zij zich voor het Zuid- aan de zgn. operatie Palmiet. Ge durende twee dagen werden hui zen onderzocht en personen onder vraagd. In totaal werden 358 men sen werden gearresteerd, waarvan er tot nu toe 307 voor speciale rechtbanken in Sharpeville en Se bokeng zijn geleid. Slechts tegen zes van hen konden zwaarwegende aanklachten worden ingediend; 128 kregen een boete en 58 bleven onder arrest vanwege het overtre den van de pasjeswet. Er waren ook enige arrestaties wegens drugsbezit en het illegaal stoken van alcohol. De Zuidafrikaanse politie be stempelt de operatie Palmiet, die internationaal hevig werd bekriti seerd, evenwel als succesvol, hoe wel er niet werd meegedeeld of er iemand is gearresteerd vanwege de wet op de binnenlandse veiligheid. Aanvankelijk werd gezegd dat de legale wapensmokkel vanuit Enge land. De vier Zuidafrikanen -waren op 9 april dit jaar op borgtocht vrijge laten en in afwachting van hun proces naar hun land terugge keerd. Op 22 oktober moesten zij opnieuw in Coventry voorkomen, maar de Zuidafrikaanse regering weigerde hen aan de Engelse rech ter over te dragen vanwege het feit dat Engeland de drie UDF-leiders niet uit het consulaat in Durban had gezet. Volgens de Zuidafrikaanse kran ten beschouwen de vier zich niet als smokkelaars, omdat zij de gel digheid van het internationale wa penembargo tegen Zuid-Afrika niet erkennen. „Wij zijn slechts op getreden in het belang van ons land. Hierdoor is Zuid-Afrika nu in staat een geavanceerd wapensys teem te ontwikkelen". NUM dat land bezoekt", zo zei hij over Windsor's gesprek met Gad dafi. Scargill voegde daaraan toe, dat er onderscheid moet worden ge maakt tussen de vakbonden in een land, en de politiek en de ideologie van de regering van dat land. Hij zei verder dat de reis de NUM in financieel opzicht niets heeft opge leverd. Het bericht over de contacten van de NUM met Libië heeft in heel Engeland scherpe kritiek op geroepen. De NUM is ook op zeer gevoelige tenen gaan staan: nie mand is de schietpartij vanuit de Libische ambassade vergeten, jongstleden april, waarbij politie agente Yvonne Fletcher om het le ven kwam. Engeland onderhoudt sindsdien geen diplomatieke con tacten met het land. Labour-leider Neil Kinnock ver oordeelde gisteren eventuele fi nanciële steun van de Libische re gering. „Het Gaddafi-regime is in de kern rot. Geld uit die hoek is een belediging voor alles waarvoor de Britse vakbeweging staat". Mi nister Walker (energie) had verge lijkbare kritiek. De Liberale leider David Steel zei dat de reis aantoont dat de lei ders van de NUM „meer belang stelling hebben voor de expansie van het marxistische rijk dan voor de wensen van hun leden". NUM- bestuurslid Ted McKay tenslotte gaf gisteren als commentaar: „Ik ben verbijsterd dat we met moor denaars en terroristen in zee gaan. Zijn we zo gauw de moord op agen te Yvonne Fletcher vergeten?" PARIJS (AFP/Rtr/DPA) Aan boord van een speciaal vliegtuig is zaterdag de Franse journalist Jacques Abouchar (tweede van rechts) in Parijs teruggekeerd. Op het vliegveld was premier Laurent Fabius (tweede van links) ter verwelkoming aanwezig. De 53-jarige journalist heeft zes weken in Afghanistan gevangen gezeten, nadat hij op 17 september in het westen van dat land door Russische troepen gevangen was genomen. Het vorige weekeinde werd hij tot 18 jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat hij illegaal Afghanistan was binnengekomen en zich bij verzetsstrijders had gevoegd. De Franse regering heeft zware druk op de Sowjet-Unie uitgeoefend, dat die de Afghaanse teider Babrak Karmal zou bewegen de medewerker van het televisiestation „Antenne-deux" vrij te laten. (f0to anp> Werkkampen in Hongarije BUDAPEST (AFP) - Honga ren die op het werk de kantjes eraf lopen dreigen vanaf 1 ja nuari te worden ondergebracht in speciale "werkkampen". Volgens het Hongaarse persbu reau MTI zal daartoe de straf wet worden gewijzigd. Het persbureau berichtte za terdag dat in de Hongaarse be drijven een "onrustbarende stijging" is waar te nemen van "lijntrekkerij". Een oplossing meent men te zien in werkkam pen. In het bericht van MTI wordt niet duidelijk welke criteria de Hongaarse autoriteiten in acht nemen om te bepalen of ie mand "werkschuw" is. Wel is meegedeeld dat het verblijf in zo'n kamp kan variëren van een tot drie jaar. GENÈVE (Rtr) - Nigeria zal zijn olieproduktie met niet één vat verklei nen, zo heeft de Nigeriaanse minister van oliezaken, Tam David-West, gisteren verklaard. Vermindering van de olieproduktie is volgens hem 'zelfmoord' omdat olie zorgt voor negentig procent of meer van de Nige- deviezeninkomsten. JERUZALEM (Rtr-AFP-UPI) - Een aanslag met een anti-tank raket op een passagiersbus in Jeruzalem heeft gisteren het leven gekost aan een Palestijnse jongen van ongeveer achttien jaar. Tien passagiers liepen ver wondingen op. De Israëlische politie vermoedt dat de actie het werk is van joodse extremisten. De politie vond de lanceerbuis op een tiental meter van de bus, en een briefje waarop stond dat de aanslag een vergelding was voor de moord op een Israëlisch echtpaar vorige week in een klooster in de buurt van Beth lehem. David-West liep met zijn uitspraken op de ministersvergadering van de Organisatie van Olie-exportlanden (OPEC), die vanmiddag in Genève be gint. De organisatie probeert met de spoedvergadering de discipline op het gebied van produktie en prijzen te herstellen. Het plan is de richtprijs te handhaven op 29 dollar per vat (van 159 liter) en, teneinde dat te berei ken, de produktie met 1,5 miljoen vaten te verminderen tot 16 miljoen per dag. Eerder deze maand deed Nigeria, dat op het ogenblik dagelijks 1,4 miljoen vaten olie produceert, twee dollar per vat van de olieprijs af in een reactie op iets kleinere verlagingen door Noorwegen en Groot-Brit- tannië. Die twee landen zijn geen lid van de OPEC en brengen olie voort van soortgelijke kwaliteit als de Nigeriaanse. Volgens David-West hebben veranderingen in raffinage- en verbruik- spatronen tot gevolg gehad dat lichte oliesoorten, zoals Nigeria die pro duceert, op de vrye markt thans nog maar één dollar meer kosten dan voor OPEC-olie gemiddeld wordt betaald. Dat was drie dollar. Een be langrijk punt op de komende vergadering wordt dan ook het (opnieuw) vaststellen van prijsafwijkingen voor de verschillende kwaliteiten olie. Tot de OPEC behoren Algerije, Ecuador, de Verenigde Arabische Emi raten, Koeweit, Libië, Indonesië, Iran, Irak, Nigeria, Qatar, Saoedi-Ara- bië, Gabon en Venezuela. De in 1960 opgerichte organisatie moest in maart 1983 voor het eerst de basisprijs verlagen met vijf dollar tot 29 dollar per vat, nadat zij jarenlang de prijzen eenzijdig had opgelegd. Mexico en Egypte zullen in Genève als waarnemers aanwezig zijn. Zij zijn geen lid van de groep maar zij hebben toegezegd hun produktie te verminderen ter verdediging van de olieprijzen. GENÈVE (Rtr) - De luchtvaart maatschappijen zullen dit jaar voor het eerst in zes jaar winst boeken op hun internationale diensten: on geveer vier miljard gulden bij een omzet van ruim 140 miljard. In 1985 en 1986 zullen de resultaten nog hoger uitvallen. Dat staat te lezen in het jaarver slag van de IATA, de internationa le organisatie van (134) luchtvaart maatschappijen. In 1983 lieten de internationale lijndiensten een ver hes van ongeveer een miijard gul den zien. De IATA is van mening dat de luchtvaart als geheel nog steeds niet voldoende verdient om alle kosten, ook die van vlootvervan- ging, te dekken. Zorgwekkend noemt de organisatie de scherpe stijging van de verzekeringspre mies gedurende de afgelopen an derhalf jaar. Tweede termijn voor Nakasone TOKIO - Jasuhiro Nakasone zal ook de komende twee jaar premier blijven in Japan. Hij is de enige kandidaat voor het voorzitterschap van de regerende Liberaal-Demo cratische Partij (LDP), een post die automatisch het premierschap met zich meebrengt. Nakasone is de eerste premier sinds de jaren '60 die voor een tweede ambtstermijn van twee jaar wordt herkozen. door Ruud Kreutzer De herverkiezing van Nakasone is het resultaat van intern partij be raad. De belangrijkste leiders van de LDP, onder wie de aanvoerders van de vijf grootste partijfracties, en een aantal voormalige eerste mi nisters, zyn het afgelopen weekend bijna voortdurend in vergadering geweest De uitkomst van hun be raad zal aanstaande woensdag wor den bekrachtigd door de parle mentsleden van de LDP, die geza menlijk de partijvoorzitter kiezen. Eind van deze week zal Nakasone waarschijnlijk bekendmaken hoe zijn nieuwe regering eruit zal zien. Aanvankelijk was de verwach ting dat de herbenoeming van Na kasone geruisloos zou verlopen. De leider van verreweg de grootste partijfractie, oud-premier Kakuei Tanaka, had Nakasone al in sep tember van zijn steun verzekerd. Andere kandidaten, onder wie mi nister van buitenlandse zaken Shintaro Abe, deden sindsdien slechts voor spek en bonen mee. Bovendien geniet Nakasone onder de bevolking veel meer steun dan de meeste van zijn voorgangers. Maar op het laatste moment was Nakasones herverkiezing toch in eens geen uitgemaakte zaak meer. In het weekeinde bleek dat Naka sones voorganger, Zenko Suzuki, leider van de op een na grootste fractie, gepoogd heeft om een kan didaat uit het Tanakakamp naar voren te schuiven. Maar Susume Nikaido, momenteel vice-voorzit- ter van de LDP, kreeg ironisch ge noeg geen toestemming van Tana ka zelf om zich kandidaat te stel len, omdat Tanaka kennelijk nog niet bereid is een kroonprins aan te wijzen. Anders was Nikaido zon der twijfel de nieuwe premier ge worden. De manoeuvres van Suzuki heb ben weliswaar geen succes gehad, maar het politieke gezag van Naka sone heeft er weliswaar onder gele den. Nakasone heeft de partijtop moeten beloven voortaan minder eigengereid op te treden en meer bescheidenheid aan de dag te leg gen. ROME - De Nederlandse regering neemt een zeer afwachtende hou ding aan tegenover voorstellen tot uitbreiding van de Westeuropese Unie (WEU). Er ligt een aanvraag van Portugal, terwijl ook Spanje en Noorwegen kenbaar hebben ge maakt tot de WEU te willen toetre den. Maar minister van buitenlandse zaken mr. Hans van den Broek zei zaterdag in Rome, waar de WEU- ministers van buitenlandse zaken door Hans de Bruijn en defensie bijeen waren, „dat we eerst maar eens moeten gaan kij ken of de nieuwe opzet van de WEU wel uitgevoerd kan worden", alvorens van uitbreiding van de or ganisatie een belangrijk punt te gaan maken. Binnen de WEU wordt verdeeld geoordeeld over uitbreiding. Enge land en Nederland zijn het minst enthousiast, terwijl de andere lan den in elk geval geen initiatieven in die richting willen nemen. De Westeuropese Unie verenigt nu Frankrijk, West-Duitsland, Groot- Brittannië, Italië en de Benelux- landen. Nieuwe rol De ministers besloten zaterdag de WEU een nieuwe rol te geven bij de pogingen om het Europese gezicht binnen het Atlantisch bondgenootschap meer profiel te geven. Men wil daarmee vooral de Amerikanen ervan overtuigen dat de Europese NAVO-leden wel de gelijk een volwaardige defensie-in spanning leveren en niet al het werk aan de Verenigde Staten overlaten. De ministers spraken zaterdag uit dat deze Europese politieke sa menwerking op veiligheidsgebied niet mag leiden tot een splitsing van de NAVO, maar juist tot een versterking van de band tussen de Europese bondgenoten en de Ver enigde Staten. Vrees voor de vor ming van een 'Europese poot' van de NAVO is een van de hoofdrede nen voor de terughoudendheid ten aanzien van uitbreiding van de WEU. Als Portugal wordt toegelaten - en daarover beslist de WEU-minis- terraad volgend jaar - dan kunnen andere aanvragen niet meer wor den geweigerd. Een WEU die alle Europese NAVO-leden omvat bergt echter juist het gevaar in zich van blokvorming tegenover de Amerikanen binnen het bondge nootschap. De nieuwe aanpak van de WEU is vooral bedoeld om het Europese zelfbewustzijn op veiligheidsge bied te vergroten, maar zij gebeurt uitdrukkelijk onder de voorwaarde van het voorkomen van zo'n deling van de NAVO. De WEU is ook niet actief bij het 'werven' van nieuwe leden. „We zijn geen lidmaat- schaps-imperialisten", zei de Duit se voorzitter van de conferentie, minister Hans-Dietrich Genscher, zaterdag. Ondeelbaar Genscher noemde de WEU „het gepaste forum om de Europese eenheid op veiligheidsgebied te versterken". Volgens de Duitser is sprake van een „ondeelbare veilig heid van de lidstaten van de NA VO, zowel in Europa als in Ameri ka, ook als zij geen lid zijn van de WEU". De Duitse defensieminister Manfred Wöner noemde de reacti vering van de 30 jaar oude WEU „een belangrijke stap op weg naar politieke eenwording in Europa". Volgens de Franse minister van buitenlandse zaken Claude Cheys- son kan de WEU op dit terrein een belangrijke rol spelen omdat haar leden op veiligheidsgebied dichter bij elkaar staan dan bijvoorbeeld de tien van de Europese Gemeen schap. Daarin bevinden zich im mers ook het neutrale Ierland en de Griekenland en Denemarken die een nogal eigenzinnige defen siepolitiek plegen te voeren. Afge sproken werd wel dat er een regel matig overleg zal komen tussen de WEU-landen en de andere bondge noten. Zo zullen de NAVO-ambas- sadeurs in Brussel binnenkort over de conferentie van Rome ingelicht worden. Het werd zaterdag ook duidelijk dat er geen kans bestaat op de vor ming van een Europese interven tiemacht, die bijvoorbeeld namens de WEU-staten elders in de wereld zou kunnen optreden, wanneer specifiek Europese belangen be dreigd worden. Suggesties in die richting, die in het verleden onder meer door Italië zijn gedaan, wer den door Cheysson resoluut van de hand gewezen omdat zo'n leger eenheid een geintegreerde Europe se krijgsmacht vereist en daar zijn de Fransen fel tegen gekant. Zoals bekend wil Frankrijk al sinds 1966 geen deel meer uitmaken van de militaire poot van de NAVO. Ook minister Van den Broek is daar tegen, omdat volgens hem het verdedigen van Europese belan gen elders in de wereld „altijd weer in de militaire sfeer wordt getrok ken. Maar ik zie dat breder". Van den Broek bedoelt daarmee dat de WEU ook op andere wijze (by Voor beeld economisch) voor de Euro pese belangen kan opkomen. De ministers namen zaterdag een aantal maatregelen die de reac tivering van de WEU gestalte moe ten geven. Zo zullen de ministers van buitenlandse zaken en defen sie voortaan twee maal per jaar ge zamenlijk bijeenkomen, of vaker als daar aanleiding toe is. Die by- eenkomsten worden gehouden in het land dat (by toerbeurt) dat jaar voorzitter is. Ook zullen militaire experts uit de zeven landen bij het tot nog toe puur politieke WEU- overleg betrokken kunnen wor den. Voorts zullen twee bestaande WEU-afdelingen, het agentschap voor wapenbeheersing (ACA) en het permanente bewapeningsco mité (SAC) een nadrukkelijke rol krijgen. Minister Van den Broek vertelde dat het SAC de Europese samenwerking op materieelgebied verder moet gaan aanzwengelen, terwijl het ACA - dat in 1954 werd opgericht voor de controle op de Duitse bewapeningsindustrie - studies op het punt van de wapen beheersing zou kunnen voorstel len. ATHENE - De Griekse presi dent Karamanlis heeft zaterdag in Thessaloniki, tegen gelegen heid van de nationale feestdag, die „nee-dag" heet - het 'nee' te gen de inval van Mussolini op 28 oktober 1940 - een korte maar veelbetekenende tafelrede ge houden. Daarin weerklonk voor al kritiek op de wijze waarop in Griekenland regering en opposi tie met elkaar omgaan, of liever gezegd: juist niet omgaan. door Frans van Hasselt Karamanlis riep de politici op, een eind te maken aan het „de magogische verbalisme dat het Griekse openbare leven ken merkt, en het te helpen zijn werkelyke problemen te door gronden". „Laten we ophou den", zo zei hy, „elkaar te be schuldigen van 'nationale onder mijning', elkaar 'onvermurwbaar te bestrijden', zoals het steeds wordt genoemd, en eikaars pa triottisme in twyfel te trekken. We moeten de 'grote verande ring' voltrekken die het land no dig heeft. De verandering van het politieke klimaat, van de po litieke mentaliteit". Door de term 'verandering' te gebruiken, die zwaar is beladen sinds de socialistische regerings partij onder dit vaandel haar triomfantelijke verkiezingsactie van 1981 voerde, richtte de presi dent zich in de eerste plaats te gen premier Andreas Papand- reou die, anders dan oppositielei der Mitsotakis, niet aan de tafel aanzat, maar in Athene was ge bleven. Het was ook Papandreou die de verbale strijd heeft ge opend die nu tussen de rege- rings- en de oppositieleider aan de gang is. Dat gebeurde één dag nadat Mitsotakis door de parlements- fractie van de oppositiepartij 'Nieuwe Democratie' tot de nieu we leider was gekozen, als opvol ger van de ietwat versleten Aver- of. Het was Mitsotakis die in 1965 het meest had bijgedragen tot de val van zyn toenmalige partijge noot premier Georges Papand reou, de vader van de huidige premier. En daarop doelde And reas, toen hij hem in een woeden de uitbarsting „efialtis" noemde, hetgeen zowel verrader als nachtmerrie betekent. Karamanlis' kritiek op het feit dat de premier en de oppositie el kaar steeds meer in 'kreten' be stoken, slaat zeker ook aan by het Griekse publiek. „Laten ze wat minder schreeuwen, en wat meer doen", is een commentaar dat steeds meer wordt gehoord. Als de verkiezingscampagne, die uiterlijk volgend jaar oktober moet worden gevoerd, wat min der rumoerig wordt opgezet dan die voor de Euro-verkiezingen van juni, zal dat stellig in goede aarde vallen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7