IKV blijft in politiek actief WD-politici verwend aan de Cote d'Azur Geen beperkingen voor Faber Illegaal Turks gezin uit kerkkapel opgepakt Huizen gesloopt om gif Toeristen: voorlichting veteranenziekte gefaald D'66 kiest volgend jaar al lijsttrekker ABP vordert 4 ton terug van verdachte MAANDAG 29 OKTOBER 1984 BINNENLAND PAGINA 5 AMSTERDAM/UTRECHT (ANP/GPD) - Het IKV kan haar politieke activiteiten blijven voortzetten. Dit heeft de campagneraad van de vredesbeweging afgelopen zaterdag in Utrecht besloten. Wel is een aantal gedragsregels opgesteld. Zo mag de IKV-top geen voorstellen doen die de vredesbeweging zouden kunnen compromitteren. De campagneraad, waarin de ne gen kerken en ruim 400 kernen (ac tiegroepen) vertegenwoordigd zijn, bepaalt het beleid van het IKV. IKV-secretaris Faber zei in deze regels geen beperking voor zijn werk te zien. De campagneraad kwam zes weken geleden niet tot een besluit over de vraag in hoe verre het IKV aan het politieke spel mee mag doen. Diverse uitla tingen van Faber (over de zoge naamde crisisvariant, het kamer- besluit over de kruisraketten en een interview met IKON-radio) hadden bij de achterban nogal wat wrevel gewekt. De vertegenwoordiger van de re gio Zwolle, die ervoor pleitte Faber een andere functie binnen het IKV te geven, kreeg echter geen steun. De vergadering accepteerde de uit leg van voorzitter Ter Veer dat Fa ber, die „dag aan dag met honder den mensen en groepen over het vredesbeleid praat, dan wel eens tegenover journalisten doorkletst". Tijdens de vorige bijeenkomst van de raad (15 september) waren, zo vond de raad, voldoende maat regelen genomen tegen Faber naar aanleiding van diens „eigenmach tig optreden" in juni voor de IKON-radio. Toen is bepaald dat Faber weliswaar de eerste, maar MIDDELBURG (ANP) - De politie van Middelburg heeft vanmor gen een illegaal Turks gezin, dat sinds gisteren in de rooms-katho- lieke dagkapel van de Petrus en Paulus Kerk'in Middelburg was ondergedoken, uit de kerk gehaald en ingesloten in het politiebu reau. Het gezin zou woensdagavond uit Nederland moeten verdwij nen, maar dat tijdstip van vertrek is in verband met het ontbreken van plaatsen in een vliegtuig uitgesteld tot vrijdag. Er zijn intus sen allerlei acties op gang om het gezin alsnog in Nederland te kunnen houden. De Middelburgse politie drong rond tien uur vanmorgen met vijftien man de kerk in Middelburg binnen en voerde het gezin per overvalwagen af naar het politiebureau. Volgens pastoor J. Hen driks van de parochie is er geen huiszoekingsbevel door de politie getoond en werd ook geen reden voor het weghalen genoemd. De politie onthoudt zich van elk commentaar. Het Turkse gezin Yilmaz - vader, moeder en twee kinderen van 3 jaar en 10 maanden - was ondergedoken om hun uitwijzing te voorkomen. De rechtbank in Den Haag heeft een paar weken gele den tot die uitwijzing besloten. Pastoor J. Hendrikse en raadsman mr. Flos wezen er gisteren op, dat uitwijzing uit Nederland onherroepelijk tot gevolg zal heb ben, „dat het gezin in de vernieling raakt in Turkije". Mr. Flos verklaarde dat de familie van de vrouw verlangt dat zij met een door die familie uitgezochte man in het huwelijk treedt, die zij nimmer heeft gezien. Die persoonlijke omstandigheden en de zekerheid, dat met na me de vrouw en de beide kinderen in Turkije „als paria's behan deld zullen worden", zijn voor de rk-parochie in Middelburg de overwegingen geweest, waarop men heeft besloten de familie in de kerk onder te brengen. Het gezin Yilmaz verblijft al sinds 1978 illegaal in ons land, na dat het uit Duitsland was gevlucht in verband met de eisen van de familie van de vrouw om terug te keren naar Turkije. In Duitsland verbleef het gezin legaal. ENKHUIZEN (ANP) - Ongeveer twintig woningen in de omgeving van de Paludanusstraat in de bin nenstad van Enkhuizen zullen in verband met zeer ernstige bqdem- vervuiling worden afgebroken. Dat heeft de Enkhuizense wethouder van milieuzaken N. Groot zaterdag bevestigd. De grond onder de zestig jaar ou de woningen is zo ernstig vervuild dat sloop van de woningen en af graving van de grond de enig mo gelijke saneringsmethode is. De verontreiniging is afkomstig van een gasfabriek die kort vóór de bouw van de woningen is gesloopt. Het rijk heeft inmiddels laten we ten de betrokken eigen woningen van de bewoners te zullen kopen. De provincie Noord-Holland heeft de bewoners schriftelijk mee gedeeld dat zij op kosten van de provincie een taxateur mogen be noemen om een beeld te krijgen van de waarde van hun woning. Deze taxatiewaarde dient alleen als aanwijzing bij de verkooponder handelingen tussen de bewoners en het rijk. Het rijk behoudt zich het recht voor een tegentaxatie te laten verrichten. Volgens wethouder Groot zal de gemeente trachten met het aanvra gen van extra woningcontingenten de 'verdreven' bewoners opnieuw in Enkhuizen te huisvesten, zoals de meerderheid van de betrokke nen wenst. Gehoopt wordt dat be gin 1985 met sloop en afgraving kan worden begonnen. De afgra ving wordt gevuld met schone grond waarop nieuwe koopwonin gen zullen worden gebouwd, aldus de wethouder van Enkhuizen. Handtekeningen De campagneraad toonde zich verdeeld over een nieuwe, massale actie die de vredesbeweging vol gend jaar moet houden. Ter tafel lag het voorstel van de strategie commissie van Komitee Kruisra ketten Nee, dit keer geen grote de monstratie maar een volkspetition nement te houden. Dat is het huis- aan-huis inzamelen van handteke ningen. Mensen van vredesgroe pen, politieke partijen en vakbewe ging zullen dat moeten doen. Aan die actie moet een grootscheepse informatiecampagne vooraf gaan. IKV-secretaris M. J. Faber vond het gevaar van een volkspetition nement dat daarmee nooit meer dan drie miljoen handtekeningen zijn op te halen. „Dat is minder dan het aantal kiesgerechtigden en dus niet indrukwekkend genoeg", waarschuwde hij. Het IKV heeft ook aarzelingen over het proces tegen de staat der Nederlanden, dat de stichting Ver biedt de kruisraketten wil aan spannen om de plaatsing van kruisraketten in ons land tegen te houden. Het IKV als landelijke or ganisatie heeft zich er niet achter gesteld. Wel staat het plaatselijke kernen en stafmedewerkers vrij er aan mee te doen. De stichting Verbiedt de kruisra ketten heeft bijna 10.000 Nederlan ders bereid gevonden om als eiser tegen de staat der Nederlanden op te treden. In een civiele procedure voor de Haagse rechtbank zullen zij de rechter vragen plaatsing van kruisraketten in ons land als een onrechtmatige daad te bestempe len. De Ierse Nobelprijswinnaar (in 1974) voor de vrede Sean MacBride heeft zaterdag tijdens een studie dag in de Mozes en Aaronkerk in Amsterdam steun betuigd aan de stichting. MacBride is bereid in hun proces te getuigen, zo liet hij eerder weten. Schadevergoeding voor flatbewoners DEN HAAG (GPD) De bewo- ners van de vier Haagse torenflats die wegens constructiefouten moe ten worden ontruimd, hebben met de beheerder van de flats een over eenkomst bereikt over vergoeding van de kosten die zij hebben ge maakt om hun woning te verbete ren. De schadevergoeding berust op een individuele taxatie van de in totaal 284 flatwoningen. De beheerder van de torenflats, Woningbouwvereniging 's-Graven- hage, zal een onafhankelijk bureau inschakelen dat de belangrijke in vesteringen die de bewoners de laatste tien jaar in hun woning heb ben gedaan, gaat taxeren op basis van de nieuwwaarde min 10 pro cent per jaar. Verder krijgen alle bewoners een verhuiskostenver goeding van 1500 gulden. De woningbouwvereniging zal de gedupeerde bewoners voorts de dagwaarde vergoeden van stoffe ring in de oude woning en de kos ten van de stoffering die de bewo ners in hun nieuwe woning extra moeten aanbrengen. Ook de her plaatsingskosten van wasmachi nes en geisers zal voor rekening van de beheerder komen. DEN HAAG (GPD) - Een groep Nederlandse toeristen die in het Spaanse hotel Montemar in Pineda de Mar heeft gelogeerd, wil stap pen ondernemen om „alles boven tafel" te krijgen over de voorlich ting die is gegeven na het uitbre ken van de veteranenziekte in het hotel. Het hotel werd vorige week op last van de Spaanse gezond-, heidsdienst ontruimd nadat be smetting met de legionella-bacte- rie, die de veteranenziekte veroor zaakt. was geconstateerd. De groep vindt dat voorlichting in deze zaak duidelijk heeft ge faald. De actie is niet alleen gericht tegen touroperator Stella Zonex- pres uit Eindhoven, waar de toeris ten hun reis naar Spanje hadden geboekt. De groep toeristen wil na gaan of ook het ministerie van volksgezondheid op het punt van tijdige voorlichting in gebreke is gebleven. Op basis van verzamelde informatie gaat men bekijken of verdere stappen zullen worden ge nomen. De actie is niet bedoeld om financiële genoegdoening te krij gen „maar om te voorkomen dat iets dergelijks in de toekomst nog eens zal gebeuren", aldus de woordvoerder van de groep, de 52- jarige M. G. Bibo uit Soest. Volgens hem hebben de Neder landse gasten van het hotel pas af gelopen vrijdag vernomen, waar om zij twee dagen eerder moesten verhuizen naar een vijf kilometer verderop gelegen hotel. In eerste instantie was hun verteld dat de verhuizing nodig was wegens een defect aan de water- en elektri citeitsinstallaties in het hotel. Zij hoorden pas tijdens het afscheids diner de echte reden van de plotse linge verhuizing. De laatste groep van ongeveer 110 Nederlandse toeristen die in hotel Montimar hebben gelogeerd, is gistermorgen met bussen in Eij- sen, aan de Belgische-Nederlandse grens, teruggekeerd. Hoewel nie mand van hen symptomen had van de veteranenziekte, waren velen toch bezorgd. Anderen beklaagden zich erover dat zij niet op tijd wa ren ingelicht over de aanwezigheid van de legionella-bacterie in het hotel. Hoofddirecteur Wamc van het Eindhovense reisbureau, die zelf naar Spanje was gereisd om de ver huizing naar het andere hotel te re gelen, zei dat ook hij niet de juiste reden daarvoor wist. Om paniek te voorkomen had hij de smoes van het defect aan de water- en elektri citeitsinstallatie aangevoerd. Drie vakantiegangers uit ons land zijn in oktober vermoedelijk overleden aan de gevolgen van de in het hotel opgelopen besmetting. Vier anderen worden nog in zie kenhuizen verpleegd. Sterk vermoeden Er bestaan volgens mevrouw Bi bo, die samen met haar man in het hotel logeerde, aanwijzingen dat de directie van het reisbureau uit Eindhoven reeds op 18 oktober be kend was met de besmettings haard in het hotel. Op die dag heeft een ambtenaar van gezondheids zorg de directie gewaarschuwd een sterk vermoeden te hebben over infectiegevaar. Niettemin heeft het bureau de Nederlandse gasten daarna hun intrek laten nemen. Vooral daarover en over de afhan deling in Spanje is mevrouw Bibo zeer boos. Ze spreekt van een schandalige gang van zaken. „Vorige week dinsdag ging 's avonds om kwart over twaalf het licht uit, waarna wij de mededeling kregen dat het aggregaat was uit gevallen", zegt mevrouw Bibo. „We konden ook geen water meer krijgen en dus zijn we maar zonder ons te wassen en onze tanden te poetsen naar bed gegaan. De vol gende ochtend moesten we onze koffers pakken en werden we naar een ander hotel gebracht". „Van andere gasten uit Monte mar hoorden we, dat de brandweer en de politie die bewuste dinsdag nacht bij het hotel zijn geweest om water uit de leidingen te pompen. Toen wij dat aan de vertegenwoor diger van het reisbureau voorleg den, hoorden wij dat het te maken zou hebben gehad met de wisse ling van het nacht- naar het dagta rief. Later hebben wij ons voor het hoofd geslagen, want het hotel heeft natuurlijk helemaal geen ag gregaat, alleen een noodaggre- Partij voorzitter Kohnstamm (links) en fractieleider Engwirda drukken elkaar de hand nadat de eerste voor twee jaar was herkozen door het congres van D'66 (foto ANP) Winsemius: schonere auto's mogen sneller DEN HAAG (GPD) - Minister Winsemius (milieubeheer) vindt dat voor auto's die op loodvrije benzine rijden een ho gere maximum-snelheid zou moeten gelden, bijvoorbeeld 130 km per uur. De bewinds man verklaarde dit zaterdag voor de VARA-radio. Uit een oogpunt van controle zouden deze auto's een ovale kenteken plaat moeten krijgen. Volgens een woordvoerder van zijn departement is Winse mius van plan voorstellen in die richting uit te werken. Au to's met loodvrije benzine pro duceren minder stikstofdioxy- de, een belangrijke oorzaak van de zure regen. Voertuigen met benzinemo toren die niet geschikt zijn voor loodvrije benzine, kunnen van een katalysator worden voor zien, waarmee hetzelfde effect wordt bereikt. Politie-instanties zijn er op tegen dat auto's met loodvrije benzine harder mogen rijden. Het is aan een auto niet zomaar te zien of hij op loodvrije of loodhoudende benzine rijdt; bovendien houden de meeste autorijders zich toch al lang niet meer aan de geldende snel heidslimieten, aldus deze in stanties. Winsemius meent echter dat het bezwaar van de controle kan worden ondervangen door bijvoorbeeld de ovale kente kenplaat. AMERSFOORT (GPD) - D'66 be gint volgend najaar al aan de cam pagne voor de gemeenteraads- en kamerverkiezingen, die allebei in 1986 worden gehouden. De leden van de partij besloten, ondanks verzet van het partijbestuur, in no vember 1985 het verkiezingspro gramma vast te stellen en de lijst trekker aan te wijzen. De verkiezing van de lijstrekker was het belangrijkste agendapunt voor de zaterdag in Amersfoort ge houden ledenvergadering. Verder werden enkele partijnota's over so ciale zekerheid en arbeid aangeno men. Partijvoorzitter Jacob Kohn stamm werd herkozen voor een tweede termijn van twee jaar. Hij kreeg 323 van de in totaal 345 uitge brachte stemmen. Het voorstel om via een 'nood procedure' eerder de lijsttrekker aan te wijzen, was afkomstig van de Nijmeegse partijafdeling. Vrij hoef, woordvoerder van de afde ling, onderstreepte dat 1985 moet worden gebruikt om D'66 opnieuw onder de aandacht van de kiezers te brengen. De tijd vanaf januari 1986 (de da tum waarop het congres volgens het partijbestuur beslissingen over verkiezingsprogramma en lijst trekker moest nemen) tot aan door Pieter van Vliet ANTIBES - In het vliegtuig op weg naar de afdeling Cote d'Azur van de WD leest Hans Wiegel het boek '65 jaar Joop den Uyl'. „Je moet op de hoogte blijven", zegt de commissaris van de koningin in Friesland. Hij ziet de spreekbeurt in het Zuidfranse Antibes als een „herhalingsoefening". Want je weet maar nooit of het niet weer eens wat wordt met die andere commissaris in Brabant. Een wat verre reis voor zo'n klei ne afdeling (100 leden)? Wiegel ver telt dat hij wel eens kleinere afde lingen heeft toegesproken. „Het is voorgekomen dat behalve de voor zitter niemand aanwezig was. We zijn toen een potje gaan biljarten". Maar hij geeft toe, de reis was toen niet zo ver. Toch vindt hij de spreekbeurt niet uitzonderlijk. De WD heeft afdelingen in de Ver enigde Staten, in de Bondsrepu bliek en in België. De Franse WD'ers verwennen hun gastsprekers. Elk kwartaal komt er een. Dan wordt er niet op een franc gekeken. Grootste suc ces tot nu toe was de komst van de gewezen secretaris-generaal van de NAVO, mr. J. Luns. Daar kwamen 250 mensen op af. Na diens grap pen en grollen is het crescendo ge gaan met het bezoek. Onvoldoende parkeerruimte bij het Plaza in Nice zou er de reden van zijn dat dit sfeerrijke hotel werd verruild voor het efficiënte Novotel in Sophia- Antipolis bij Antibes. Maar de wa re reden zou de toenemende angst voor de onveiligheid in Nice zijn. „Bienvenue au WD" (welkom aan de WD) staat er als Wiegel arri veert. Eerst is er een borrel. De bezoe kers hebben zich er op gekleed. Ze zijn in goede doen. De leeftijd is aan de hoge kant. Veel mannen dragen de versierselen die bij een koninklijke onderscheiding horen. Mr. Logeman stelt Wiegel voor als de commissaris van „onze" ko ningin, „die wij zo node missen in de actieve politiek in Nederland". Bij de ingang van de weldra bar stensvolle zaal ligt wat verouderd propagandamateriaal van de libe ralen, met een foto van Wiegel als fractievoorzitter in de Tweede Ka mer. Wiegel zegt aardige dingen over Van Agt. Maar vooral prijst hij Ru- ding. „Een minister van financiën die een buitengewoon krachtdadig beleid wenst te voeren". Hij krijgt de handen op elkaar als Wiegel: verre spreekbeurt niet uit zonderlijk (foto ANP) hij zegt het minimumjeugdloon te hoog te vinden, vooral voor het midden- en kleinbedrijf. Applaus klinkt als hij verlaging van de ven nootschapsbelasting bepleit. „Dan hoeft die wirwar van subsidies ook niet meer. Nu kun je als onderne mers alleen maar slagen als je een subsidioloog in dienst neemt". Er is goedkeurend gemompel als Wie gel stelt dat „dit kabinet moet doorgaan met de privatisering". De vragen betreffen vooral de angst dat de kruisraketten wellicht toch niet worden geplaatst, het kraken, het onveilige Amsterdam en de als hinderlijk ervaren kritiek op het apartheidsregiem in Zuid- Afrika. „Ze moesten die rotjongens en meiden die zomaar in je eigen huis gaan zitten er in één keer uittim- meren. In Parijs gooit de sterke arm krakers binnen een kwartier op het trottoir. En waarom wordt er in de warme buurt in Amster dam niet gekraakt? Omdat ze dan last krijgen van potige heren". De meneer vraagt wat Wiegel van „burgerwachten" vindt. Het ant woord valt een beetje tegen. Want hij vindt niet dat burgers zich op die manier moeten verweren. En ook bij het eerder en meer schieten van de politie plaatst hij vraagte kens. Iemand wil dat Wiegel iets doet aan Radio Nederland, die „erg links" en „vrij slecht" zou zijn. Ook wordt hem gevraagd te bevorderen dat wordt opgetreden tegen „super linkse rechters die onder een hoed je spelen met krakers en consor ten", wat „Amsterdam tot het So dom van Europa maakt". Nu wordt Wiegel even streng. Want de onafhankelijkheid van de rechter staat bij de liberalen hoog in het vaandel. „Directieven van de Hij wijst erop dat hij er ook niets aan kan doen, omdat hij slechts een commissaris van de koningin is „in een uiterst rustige provincie waar nog orde en. gezag heersen". Maar Logeman vindt dat „hier de oude Wiegel staat zoals we hem al lemaal hebben gekend in Kamer en regering". Met een „leve de ko ningin" en een driewerf hoera wordt de spreker uitgeluid, na par fum te hebben gekregen en voor zijn kinderen Eric en Marijke jeu de boules. WD-secretaris Roodhuyzen de Vries: „Ja, ik weet wat men denkt. Dat het allemaal rijken zijn die pro fiteren van een ook in financieel opzicht mild klimaat. Dat is niet waar. Ik ken in Nederland plekken waar men rijker is. Er zijn hier le den die gewoon een strandtentje hebben, of een winkel waar je ha ring, pindakaas en bitterballen kan kopen". En: „Weet u dat er hier een on dersteuningsfonds voor behoeftige Nederlanders bestaat? Mensen die van een paar honderd franc per maand moeten rondkomen in een luidruchtige flat. Nee, in Neder land is meer rijkdom. Daar is men boffend verwend". maart (gemeenteraadsverkiezin gen) is volgens Vrijhoef veel te kort om een wederopstanding van D'66 te bewerkstelligen. De Nijmeegse afdeling werd vooral gesteund door leden van ge meenteraden en provinciale staten. Volgens vele sprekers toont 'Den Haag' te weinig belangstelling voor hun problemen. Met de vervroegde verkiezingen moet ook de verkie zing van de lijstrekker worden ver sneld, zo betoogden de voorstan ders. Volgens tegenstanders, zoals de oud-kamerleden Mertens en Bak ker, betekent het versnellen van de procedure een verzwakking van de positie van de huidige politiek lei der Maarten Engwirda. Oud-minis ter Hans van Mierlo liet in de wan delgangen weten tegenstander van het Nijmeegse voorstel te zijn, maar hij beklom niet het spreekge stoelte in de vergaderzaal. Kohnstamm somde een hele se rie bezwaren op: in juni moet eerst een beleidsprogram worden vast gesteld voordat een verkiezings program kan worden vastgesteld, de schriftelijke voorronde voor de kandidatenlijsten kost te veel tijd, het secretariaat van de partij (waar op de afgelopen jaren flink is be zuinigd) kan het niet aan en ten slotte zou een congres in november uit politiek oogpunt te vroeg zijn. De hoofden van de mensen staan nog niet naar verkiezingen en de oren zijn nog dicht op het moment dat D'66 al met de campagne be gint, zei hij. Maar al ver vóór de stemming be greep de partijvoorzitter dat hij voor een verloren zaak streed. Hij gaf daarom in dezelfde toespraak aan hoe volgens hem de procedure eruit zou moeten zien als het con gres zich achter Nijmegen zou op stellen. De stemming was toen nog slechts een formaliteit: met over weldigende meerderheid koos men de zijde van Nijmegen. Het gevolg is nu dat Democraten zich al komende zomer als kandi daat-kamerlid moeten melden bij het partijbestuur. Via een schrifte lijke stemming moet de partij ver volgens in oktober een lijst samen stellen. Begin november kan dan aan de eerste 40 kandidaten wor den gevraagd wie lijsttrekker wil worden. In de tweede helft van no vember moet de lijsttrekker wor den aangewezen en het program ma worden vastgesteld. Tijdens de discussie werd steeds uitdrukkelijk vastgesteld dat het aannemen van het Nijmeegse voor stel niet betekende dat men tegen Maarten Engwirda zou zijn. Met een staande ovatie na afloop van Engwirda's toespraak lieten de De mocraten ondubbelzinnig weten dat zij in ieder geval tot de verkie zing van de nieuwe lijstrekker ach ter de huidige politieke leider staan. HEERLEN (ANP) - Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) heeft een civiele procedure aange spannen tegen de Rotterdamse on- roerengoed-handelaar Niels H„ een van de verdachten in de ABP- affaire. Het pensioenfonds wil van H. een bedrag van 412.000 gulden terugvorderen dat indertijd als provisie aan hem is uitbetaald, naar later bleek ten onrechte. Dit heeft woordvoerder F. Ja- doul van het ABP zaterdag beves tigd. De procedure tegen H. is eni ge tijd geleden begonnen, toen bleek dat hij niet reageerde op sommaties om het geld eigener be weging terug te storten, aldus Ja- doul. H. verdiende indertijd in één dag vijf miljoen gulden aan de verkoop van het Rotterdamse Weena-ge- bouw, dat op 15 juni voor 55 mil joen gulden door het ABP werd aangekocht. Bovendien bracht H. het ABP ook nog eens 412.000 gul den 'bemiddelingskosten' in reke ning hoewel hij als verkoper op trad en daarom geen recht op pro visie kon laten gelden. Zijn betrokkenheid bij de ver koop kwam pas enige tijd later aan het licht omdat zijn naam op de verkoopakte niet voorkwam. Het betrof hier een zogenaamde abcd- transactie waarbij het complex in één dag door de handen van vier eigenaren was gegaan. Dit soort transacties kwam veelvuldig voor in de tijd dat mr. drs. A.J.Masson nog directeur beleggingen was bij het ABP. De transactie met Weena was een van de incidenten die tegen de di recteur beleggingen verdenkingen deden rijzen. Het complex werd onder supervisie van Masson voor 55 miljoen gulden aangekocht ter wijl hij een half jaar tevoren nog een aanbod om het voor drie mil joen minder te kopen had afgesla gen. Om de koop toch een lucratief aanzien te geven liet Masson het gebouw door een architect uit Waalre veel te hoog taxeren. De man, die overigens een persoonlij ke vriend van hem was, kreeg voor zijn diensten 53.000 gulden be taald. In Utrecht zes gevangenen vrij door celtekort UTRECHT (ANP) - Wegens een ge brek aan cellen heeft de Utrechtse officier van justitie mr. R.A.M. Behling vrijdag noodgedwongen zes delinquenten vrijgelaten, voor het Utrechtse arrondissement een recordaantal. Het ging om drie zwaar verslaaf den, die op verdenking van een reeks diefstallen in voorarrest moesten maar voor wie er geen plaats was in het Utrechtse Huis van Bewaring of op het hoofdbu reau van politie. In de overige drie gevallen betrof het drie mensen die op het hoofdbureau van politie een vervangende celstraf uitzaten om dat ze een opgelegde boete niet konden betalen. De laatste drie moesten worden vrijgelaten omdat er in het politiebureau anders geen reservecellen meer beschikbaar waren voor zwaardere gevallen. De officier van justitie spreekt van een onverantwoorde en fru strerende situatie. „Een straf is een straf. Men krijgt langzamerhand het idee dat men opgelegde straf fen niet meer hoeft uit te zitten, omdat er toch geen plaats is, een zeer ongewenste ontwikkeling. Maar we kunnen eenvoudig niet anders. Er moeten meer cellen ko men maar er is geen geld voor. Het is steeds het oude liedje". Bij ande re arrondissementen aankloppen had volgens mr. Behling ook geen zin, want daar zit men met dezelfde problemen van celtekorten. Jongetje komt in vlammen om ROTTERDAM (ANP) - Door een brand in een huis aan de Boergoen- sevliet in Rotterdam-Zuid is in de nacht van vrijdag op zaterdag de 9-jarige Tonny van Wtjk om het le ven gekomen. Zijn moeder, een 5- jaiig zusje en een 14-jarig broertje wisten aan de vlammenzee te ont komen door van de eerste etage naar buiten te springen. De moe der ging het brandende huis weer in om te proberen de jongen te red den, maar die poging mislukte.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5