FULL SERVICE Leids seminarium bestaat 350 jaar 'Theologie moet zich op werkelijkheid betrekken' Gemeente wil bezwaar tegen bouw standaardmolen afwijzen CDA ontdekt in De Mors 'veel klein leed' Tentoonstelling ingericht Dominee Ariaraiah op symposium seminarium: Vrouw in Merenwijk aangerand Ook Brinkman kan niet op tegen Zeeuwse koudbloeden Tas gestolen Leidenaar van heling verdacht Politie vist tevergeefs naar drugs Vogelvangst MAANDAG 29 OKTOBER 1984 'Hij is niet zo snelmaar de techniek heeft hij wel onder de knie LEIDEN - Wat betreft de omvang van de buikjes was de wedstrijd al van tevoren beslist: burgemeester Goekoop is bepaald gezetter dan de doelman van PEC/Zwolle, Piet Schrijvers. Wie de tenniswedstrijd van één set zou winnen, viel te voorspellen, maar zekerheid had den de toeschouwers in het racket- center van Holiday Inn dienaan gaande natuurlijk niet. De wedstrijd werd gistermiddag gespeeld in het kader van een open dag. Het racketcenter is voorzien van een nieuwe receptie en bar en dat moest natuurlijk gevierd wor den. De opkomst van beide tennissers was niet bepaald indrukwekkend te noemen, dat wil zeggen: Piet Schrijvers betrad het veld profes sioneel - wat je van hem ook mag verwachten - en burgemeester Goekoop hobbelde er een beetje achteraan. Het begin van de wedstrijd deed vermoeden dat Schrijvers de mini- wedstrijd makkelijk zou winnen. Onze verwachting dat Goekoop onbedoeld humoristisch over de baan zou zwalken, leek uit te ko- Hoogstaand, typeerde de scheidsrechter zijn spel nota bene! Als hij daarmee bedoelde dat de bal soms het stalen web in de nok raakte, ja, dan had hij gelijk. Maar zie: naarmate het duel vor derde, kreeg de burgemeester meer greep op het spel. Dit tot groot genoegen van de aanwezige gemeenteambtenaar Leo Meijer, die waarchijnlijk niet eens het ver schil kent tussen een tennisbal en voetbal, maar zich desalniettemin niet wenste te onthouden van zoge naamd deskundig commentaar. "Het schijnt dat Goekoop over een LEIDEN - 'Vrijheid en verdraag zaamheid. Het seminarium der re monstranten driehonderd vijftig jaar, 1634-1934'. Dat is de titel van de tentoonstelling die tot 30 no vember is te zien in het Acade misch Historisch Museum aan het Rapenburg. In het voorwoord van het ten toonstellingsboekje schrijft de conservator van het museum, W. Otterspeer, dat het driehonderd- vijftigjarig bestaan minder groots wordt gevierd, dan het driehonder- jarig jubileum dat werd herdacht in 1934. Maar, beweert hij ook, dat wil niet zeggen dat deze viering min der betekenis zou hebben: er wor den eenvoudigweg andere nuances gelegd. "De samenstellers leggen nu meer de nadruk op verdraag zaamheid, op wetenschappelijk onderzoek en culturele uitstraling. Dat die tentoonstelling in het Aca demisch Historisch Museum, het museum van de Leidse universiteit wordt gehouden, is te meer een ui ting van de verbondenheid van verdraagzaamheid en onderzoek". Het is overigens geen grote ten toonstelling, maar in zekere zin wel indrukwekkend. Dat komt door de prachtige boeken en unieke hand schriften die te bezichtigen zijn. Otterspeer: "Vanaf het moment dat hier een leerstoel kwam, is er een mooie bibliotheek aangelegd. Zo'n zesduizend titels telt die; en daar zijn prachtige werken bij". Eén ding mag zeker niet onver meld blijven en dat is de brief van prof. Heering. Ingelijst is deze brief opgehangen. Het epistel, dat is ge schreven in januari 1945, bedoelt de studenten tot blijvende studie en geloofsverdieping in barre tij den aan te moedigen. En daarnaast verschaft het schrijven inzicht in de omstandig heden waaronder Heering zelf zijn werk deed: "Ik zelf had nooit ge dacht, dat ik temidden van een keuken- en huishoud-centrale, waarin mijn studio herschapen is, nog iets zou uitvoeren, en dat ik den boer op zou gaan voor wat sa- voye-kool". De twee tennissers hadden vooraf wel een handje voor elkaar over. Links Goekoop, rechts Schrijvers. goede techniek beschikt. Hij is weliswaar niet zo snel, maar de techniek, die heeft hij onder de knie". Alsof Goekoop hoorde wat Meij er over hem zei, want juist op dit moment retourneerde de burge meester de bal op fraaie wijze. "Mooi", meende Meijer die hard begon te klappen en glunderend om zich heen keek. "Dit is toch prachtig", vervolgde hij. "Ik bedoel, wat is er nou op te gen: een burgemeester die een bal letje slaat. En trouwens: ik zie de burgemeester van Deventer dit nog niet doen", daarmee doelend op de voormalige Leidse wethou der Waal. Schrijvers won uiteindelijk toch: met 6-4. LEIDEN - "In een wereld waarin miljoenen mensen omkomen van de honger en waar verdrukking om kleur en ras het leven van naties ontmenselijkt, heeft een theologie die niet ingaat op vragen van ge rechtigheid geen toekomst van eni ge betekenis". Deze uitspraak kwam zaterdag van dominee W. Ariaraiah uit Sri Lanka. Hij is di recteur van de onderafdeling 'dia loog met aanhangers van levende godsdiensten' van de Wereldraad van Kerken en was één van de vijf sprekers op een symposium in Lei den over Europese theologie, geor ganiseerd ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan van het Leidse 'Seminarium der Remonstranten'. Ds. Ariaraiah verwacht dat veel van die op de werkelijkheid be trokken theologie zal komen van theologen die geen deel wensen uit te maken van een bepaalde kerke lijke en theologische traditie. De toekomst van de uit Europa af komstige theologie zal daarom in hoge mate afhangen van de vraag in hoeverre zij kans ziet aansluiting te vinden bij deze ontwikkeling. De theologie zal ook het geloof van anderen serieus moeten ne men. Andere godsdiensten zijn niet meer 'iets uit een ver land'. Er LEIDEN - De gemeente wil een ter en de Morssingel afwijzen. De bezwaartschrift tegen de bouw van Rijnlandse Molenstichting heeft een standaardmolen - de molen De vorig jaar om toestemming voor de Put - op de hoek van het Galgewa- bouw gevraagd. LEIDEN - Een 18-jarige Leidse vrouw is vrijdagavond omstreeks half twaalf aangerand op het fiets pad achter de Kopermolen. De vrouw werd ingehaald door een fietser, een 'grove man van onge veer 1.80 meter', die haar van haar fiets sleurde en de bosjes inwierp. Eenmaal opgekrabbeld pakte de man de vrouw vast, maar door zich flink te verweren wist de vrouw van de man los te komen. Bij de worsteling liep zij een aantal schaafwonden en blauwe plekken op. LEIDEN - De kruising Topaaslaan/Saffierlaan is voor verbetering vat baar. "De afgelopen maanden zouden daar zeker acht ongelukken zijn gebeurd. We zijn gaan kijken en het lijkt mij dat het aanleggen van een verkeersdrempel al een hele §tap vooruit is", aldus CDA-fractieleider Joop Walenkamp. Eens in de zoveel tijd trekken de Leidse CDA-raadsIeden de buurt in. Afgelopen zaterdag was de Mors aan de beurt. In buurthuis 'Morsch- wijck' konden wijkbewoners hun klachten spuien. "Veel klein leed", aldus CD A-er Walenkamp die daar snel aan toevoegt: "Maar dat wil niet zeggen dat het om problemen gaat die niks voorstellen. Voor die mensen gaat het om vervelende dingen. Sommige klachten zijn denk ik vrij makkelijk de wereld uit te helpen; door wat te telefoneren met instanties bijvoorbeeld. En dat zullen we dan ook doen". In de categorie oplosbaar valt bijvoorbeeld bovenstaand probleem op het kruispunt. Mensen uit de Opaalstraat klaagden over het feit dat ze nog steeds geen dubbele beglazing hebben gekregen in verband met de aanleg van de Dr. Lelylaan. Walenkamp: "Ze zeiden dat dat anderhalfjaar geleden al is beloofd. Sedertdien is er niets ondernomen. Ik heb gezegd dat ik wel eens zou uitzoeken of er inderdaad sprake is van een oude belofte". Ook veel klachten over loslopende honden werden naar voren ge bracht; in veel gevallen viel de naam van het speeltuintje aan de Topaas laan. Walenkamp: "Het schijnt dat de loslopende honden het de kinderen soms onmogelijk maken om lekker in die speeltuin te spelen. We hebben beloofd dat we de wijkagent en de vertegenwoordigers van de plantsoe nendienst eens in de arm zullen nemen". Die plantsoenendienst zal ook worden benaderd in verband met een klacht over het openbare speelterreintje bij de school 'De Weerklank'. "Het gaat niet om het terrein van die school, nee, je hebt daar in de buurt een openbaar gedeelte waar kinderen uit de buurt voetballen. Nu wil het geval dat er in de flats vlakbij mensen wonen die daar zitten met een medische indicatie". ADVERTENTIE Akron: een compact reclamebureau. Dus snel, alert en helder (u praat met de juiste persoon). Met alle disciplines in huis: marketing, media, creatie (zie onze bro chure!) en een kostenbewuste produktie-afdeling. En boven al met inzet, enthousiasme en betrokkenheid. Bel voor een brochure of maak een af spraak met de heer Luljpen. Akron reclame en mórketing bv Zijldijk 25 postbus 69 2350 AB Leiderdorp Tel. 071 - 89 93 66* Maar een omwonende heeft be zwaar gemaakt omdat een dergelij ke molen zijn uitzicht nadelig beïn vloedt, de molen meer drukte in de wijk zal betekenen, er toch al ge noeg monumenten in de buurt zijn en een draaiende molen gevaar op levert voor spelende kinderen. Volgens B en W zijn de bezwaren niet terecht. Ze stellen de gemeen teraad dan ook voor het bezwaar schrift ongegrond te verklaren. Dat voorstel wordt aanstaande woens dag in de raadscommissie ruimte lijke ordening, openbare werken en verkeer besproken. B en W schrijven dat de molen ongeveer dertig meter van de wo ningen op het Morspoortterrein wordt gebouwd, zodat de invloed op het uitzicht slechts gering zal zijn. De extra toeloop in de wijk als gevolg van de molen lijdt volgens B en W niet tot onaanvaardbare si tuaties. Het bezwaar dat er al twee molens in de buurt zijn wordt ook van de hand gewezen. De molen is bedoeld voor het malen van graan. De al bestaande molen aan de Haagweg is bestemd voor het za gen van hout. B en W wijzen er ver der op dat het een "historisch ver antwoorde terugbouw is". De molen zal overigens door middel van een hek worden afge sloten, zodat spelende kinderen er niet bij kunnen komen als hij draait. LEIDEN - De drie Zeeuwse koud bloeden, die gisteren van Tholen naar de Groenoordhallen waren gebracht om wat met het publiek te dollen, werden er niet warm of koud onder toen minister Brink man van WVC het bestuur van In- door Leiden ging assisteren in zijn poging het kolossale trio tegen te houden. Tevoren hadden de drie Zeeuw se kolossen zich nauwelijks behoe ven in te spannen om massaal op gedraafde jeugd van zijn plaats te sjorren. De speaker van Indoor Leiden deed daarna een beroep op potiger vaders. Enkele tientallen stroopten de mouwen op, spuwden in de handen en gingen aan het touw achter het Zeeuwse drietal hangen. Ook al vergeefse moeite. De in de vette Zeeuwse klei geharde dieren leken zich niet eens in te spannen, toen zij de menselijke massa achter zich wegsleepte. Ze zijn het ook wel zwaarder gewend. Een groep zeeverkenners deed op verzoek een al even vergeefse poging en de nog met grijze bol hoed gesierde voorzitter Oomen van de Stichting Indoor Leiden kon zich ondanks de hulp van zijn mede-bestuursleden, ministeriële 'subsidie' en andere steun al even min staande houden. De Dierenbescherming had te gen dit met veel gejoel en gelach gepaarde gaande onderdeel van het programma tevoren protest la ten horen. Op nobele gronden. Maar de vereniging koos de ver LEIDEN - Een aanrijding met grote gevolgen had zaterdagmiddag rond twaalf uur plaats op de Lammen- schansweg. Daar reed een 18-jarige Leidenaar op een motorfiets komend van het centrum. Een 60-jarige automo bilist, eveneens uit Leiden, wilde vanaf de Dahliastraat oversteken naar de De Sitterlaan. Hij dacht nog net vóór de motorfiets de Lammenschansweg te kunnen oversteken, maar de motor reed harder dan hij had berekend. De motorfiets boorde zich in de linkerzijkant van de auto. De automobilist, kennelijk zeer geschrokken, reed hierop in volle vaart door in de richting van de De Sitter laan. Hij kwam rechts in de grasstrook terecht, daarbij een boom uit de grond rukkend en vijf fietsklemmen vernielend. Vervolgens kwam de automobilist, die bij deze manoeuvre ook de voor hem rijdende auto, bestuurd door zijn broer, een duw gaf, tegen twee geparkeerde auto's tot stilstand, (zie foto). De motorrijder liep onder meer een gebroken pols, letsel aan buik en borst en diverse kneuzingen op. De automoblist moest met een hersenschudding, borstletsel en diverse andere verwondingen naar het ziekenhuis worden vervoerd. De auto van de 60-jarige automoblist werd totaal vernield, de motorfiets liep flinke schade op, de geparkeerde auto's en de auto van de broer van de geschrokken man werden eveneens beschadigd. (foto Holvast) - De Zeeuwse paarden klaar voor de strijd. keerde 'slachtoffers'. Dat bleek uit de mededeling van de speaker: 'Wie last heeft van blaren kan zich in de hoek van de hal laten behan delen'. De paarden hadden geen extra verzorging nodig. Overigens was deze touwtrekke rij niet het enige rumoerige onder deel gisteren van de 'Familiedag' van Indoor Leiden. Ook de pony- spelen riepen telkens weer een en thousiasme op, waarbij stevige trommelvliezen een vereiste was. Tussen de Friezencarroussel van Avifauna uit Alphen aan den Rijn, de aangespannen paarden uit Rijnsburg, de voltigegroep van Liethorp uit Leiderdorp, de dres suur van Van Zeist uit Voorscho ten en andere demonstraties door snelde de jeugd met zijn pony's door de piste. De grote prijs van Indoor Leiden werd daarbij gewonnen door ma nege De Hoogewaard uit Koude kerk aan den Rijn. De twee ploe gen van deze manege hadden over alle wedstrijden op beide dagen (zaterdag en zondag) het beste re sultaat gehaald. In deze totaaltel ling kwam Groenesteijn uit Utrecht op de tweede plaats. Rei- gersburgh uit Waddinxveen werd derde, De Vliet-Leidschendam vierde en Liethorp-Leiderdorp vijfde. Uitslagen zaterdag. Ambulancerace: 1. De Hoogewaard- A, 2. Liethorp. Aardappelrace: 1. De Hoogewaard-B, 2. De Vliet. Vlaggenrace: 1. Liethorp, 2. Groenes- Uitslagen zondag. Ambulancerace 1. De Hoogewaard- A, 2. De Vliet. Estafetterace: 1. De Hoogewaard-A, 2. Molenkamp-Nootdorp. Vlaggenrace: 1. Liethorp, 2. De Vliet. Politiemensen herkennen stem van zendpiraat LEIDEN - Veel last ondervond in de nacht van vrijdag op zaterdag het mobilofoonverkeer van de poli tie van twee zendpiraten die met elkaar zaten te converseren. De stem van één van hen werd duide lijk herkend. De politie kon de man, een 54-jarige Leidenaar, aan houden in diens woning in de Voorstraat, waar ook de appara tuur in beslag werd genomen. Bij ondervraging bleek al snel wie de tweede zendpiraat was. Deze 39-ja- rige Leidenaar onderging dezelfde behandeling als zijn gesprekspart ner. wonen in Frankrijk al meer mos lims dan protestanten. Een theolo gie die zich daarvan niet bewust is heeft geen kans, veel bij te dragen aan een langzamerhand tot stand komende veelvormige samenle ving. De toekomst zal veel meer worden gekenmerkt door onder linge afhankelijkheid dan door overheersing van één godsdienst. De man uit Sri Lanka vond dat Europese theologen nogal elitair bezig zijn. Hoogleraren maken ge schriften die uitsluitend bestemd zijn voor hun collega's. Daarbij wordt de vraag waar het volk Gods in deze gedachtenwisseling blijft geheel over het hoofd gezien. Een theologische uitspraak is, volgens hem, niet méér dan een voorlopige poging om gestalte te geven aan het christelijk geloof, met alle be perkingen van gedachten, cultuur en taal van dien. De rooms-katholieke theoloog professor dr. A. Houtepen ontken de, dat er een Europese theologie zou bestaan. Er kan na de Tweede Wereldoorlog hoogstens worden gesproken van 'theologie in Euro pa'. Het wordt hoog tijd, een eigen positieve bijdrage op grond van het Europese erfgoed te leveren aan een wereldwijde christelijke theologie. Van remonstrantse zijde leverde professor dr. H. Adriaanse een bij drage over de positie van de Euro pese theologie tussen ideologie en traditie. Naar zijn mening hebben wetenschap en techniek een zo grote inwerking op de leefwereld van de gelovigen, dat theologie in elk geval het contact met de weten schap heeft te zoeken, in het bij zonder de natuur-, geestes- en maatschappijwetenschappen. LEIDEN - Een Leidse vrouw heeft zaterdagavond bij de politie aangif te gedaan van diefstal van haar tas. Om half elf 's avonds had een man haar tas onder haar arm weggegrist op de Koorevaarstraat. De dader was daarop de Hoefstraat in ge vlucht. LELIJKE EENDEN - De politie heeft gisterochtend drie jongens aangehouden die op de parkeer plaats achter het station onderde len stalen van drie lelijke eenden. Zij hadden, zo bleek bij verhoor, de gestolen waar willen gebruiken om de auto van één van hen op te lap pen. LEIDEN - De politie heeft vrijdag ochtend een 38-jarige Leidenaar in diens woning aan de Haarlemmer weg aangehouden wegens heling. Ter plekke trof de politie eveneens drie honden en acht katten in zeer verwaarloosde en ondervoede toe stand aan. De dieren zijn, na onder zoek door de dierenarts, overge bracht naar het asiel. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. LEIDEN - De politie kreeg zater dagochtend een melding binnen dat er in de Roodenburgerstraat in drugs werd gehandeld. Toen de po litie een kijkje ging nemen, trof ze op de Cronesteynkade een aantal drugsgebruikers aan. Een van hen, een 29-jarige Leidenaar, gooide bij de komst van de politie een pakje in het water van de kade. Een dui ker van de brandweer ging op on derzoek uit, maar vond niets van het pakje terug. LEIDEN - De politie is gistermid dag rond een uur of twee aan het Trekvaartplein op onderzoek ge gaan, omdat daar sprake zou zijn van een illegale vogelvangst. In derdaad werden in de slootberm een vogelnet en stokken aangetrof fen. Maar de vogelvangers waren toen al gevlogen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3