Leiderdorpse markt kan verder uitgebreid 'Er zijn provincies die het slechter doen dan wij' Leidse majorettes eerste in Zoeterwoude Lintje voor 40- jarige trouw Twee pastors 'melden zich' Hoofdstraat nu snel opgeknapt Minder terraswoningen PAGINA *2 REGIO LEIDEN MAANDAG 29 OKTOBER 1984 Gedeputeerde Günther wijst kritiek over woonwagenbeleid van de hand DEN HAAG "De kritiek van staatssecretaris Brokx op het provinciale woonwagenbeleid is niet meer dan kretologie. Maar hij doet maar". Dat zegt provinciaal gedeputeerde I. Günther (WD) in een reactie op de negatieve uitlatingen van de bewindsman over het woonwagenbeleid van het bestuur van dé provincie Zuid-Holland. In zijn reactie op het woonwa genplan voor de jaren 1985 tot 1990 heeft Brokx de Zuidhol landse inspanningen op dit ge bied ronduit gekraakt. Hij stelde dat de provincie in vergelijking met de rest van Nederland ver achterbleef in de verwezenlij king van nieuwe kleine woonwa gencentra en dat het provincie bestuur zijn inspanningen zou moeten verdubbelen om de ach terstand binnen redelijke ter mijn in te lopen. Mevrouw Günther wijst die kritiek heftig van de hand. Ten eerste bestrijdt zy de opvatting van de staatssecretaris dat Zuid- Holland ten opzichte van andere Bij die plannenmakerij staat wat de verantwoordelijk wethouder J. Bezemer betreft buiten kijf dat het wekelijks plekje voor de markt in het oude dorp gereserveerd blijft. Van een verplaatsing naar Winkel hof, het nieuwe hart van Leider dorp, is absoluut geen sprake meer, zegt hij. Op gezette tijden mag die discussie weer oplaaien, de wethouder wijst op een motie die de Leiderdorpse gemeenteraad vorig jaar heeft aangenomen. Daar in staat dat de markt moet blijven waar 'ie is. Bezemer meent dat de marktkooplieden daar ook vrede mee hebben. "Ja, ze hebben na tuurlijk altijd wat op te merken, en als je hun voorzitter ernaar vraagt zal hij zeggen dat het nog veel be ter kan. /Us je Verplancke de vraag stelt: wil je naar Winkelhof, dan zegt hij ja. Alleen: die vraag stellen we nu niet meer". door Hans Sonders provincies zou achter lopen bij het stichten van nieuwe kampjes. „Er zijn zelfs provin cies die het minder goed doen dan wij". Ten tweede speelt zij de bal naar de bewindsman terug met het verwijt dat deze een star beleid voert. Zij herinnert bijvoorbeeld aan de recente afwijzing door de staatssecretaris, ondanks een eerdere toezegging van het mi nisterie, van het plan van de ge meenten Noord wijk en Katwijk om samen een kamp voor 25 woonwagens te realiseren. Vol- Eikenlaan Het streven is er nu op gericht om de markt verder uit te breiden richting Eikenlaan. Er staan er nu 10 tot 12, maar er zouden nog zo'n 20 marktkramen bij kunnen ko men. Het kerkplein zal, zoals be kend, niet als marktplein gaan die nen. De gemeente kon niet tot overeenstemming komen met het kerkbestuur. Dit tot grote spijt van Bezemer, die van mening is dat de marktkramen met behulp van het plein beter gegroepeerd zouden kunnen worden. Maar er is niets aan te doen. Bezemer: "We zoeken nu naar een uitbreiding in de breedte. Er is op de Eikenlaan nog ruimte voor ongeveer tien plaatsen. We kijken welke marktkooplieden er kunnen wortelen". Daarbij geldt dat de gemeente streng de brancheverdeling in het gens Brokx mag het kamp in to taal niet meer dan 15 woonwa genstandplaatsen tellen. Al jaren in voorbereiding zijnde plannen veegde hij hiermee van tafel en tegelijktijd joeg hij tevens de provincie en de betreffende ge meenten op hogere kosten. Hoewel mevrouw Günther de Zuidhollandse achterstand niet er kent, ziet zij wel oorzaken die tot enige vertraging hebben geleid bij de verwezenlijking van nieuwe kleine centra. "Er is nogal eens verontreiniging aangetroffen in de grond die voor een woonwagen kampje was bestemd en er waren vaak langdurige onteigeningspro cedures nodig om de grond in han den te krijgen", legt zij uit. De gedeputeerde klaagt ook over de machteloosheid van de provinciale bestuurders als zy de gemeenten willeri dwingen zich wat actiever op te stellen. "De ge meenten reageerden dikwijls met de boodschap dat ze nog tijd genoeg hadden". oog houdt. Het gaat volgens Beze mer niet aan om, pakweg, tien groentekramen en vijf vishandela ren op de markt te krijgen. Er moet een evenwichtig branchepatroon ontstaan en zodoende ziet de ge meente Leiderdorp zich gecon fronteerd met een wachtlijst, waar op zo'n 90 namen van marktkoop lieden pryken. Dat lijkt heel wat, maar in de praktijk blijken er heel wat namen 'pro forma' op te staan. En, zoals gezegd, het heeft weinig zin om alle groenteverkopers van die lijst op de markt te zetten. Toch ontkent Bezemer dat er nu opvallende hiaten in het marktaan- bod zitten. "Ja, kjjk, in Leiden heb je 200 kramen, hier zyn het er zo'n 50. Mensen die aan de Leidse markt gewend zijn missen hier dus wel bepaalde dingen, maar dat hou je natuurlijk". Twee markten Het aantal kramen blijft de laat ste jaren stabiel, ondanks de eco nomische teruggang en ondanks het meermalen gehoorde gemor dat een markt bij Winkelhof beter zou lopen. Het verloop bij de kra men die dagelijkse produkten aan bieden is te verwaarlozen, zegt Be zemer. Wel verdwenen de 'randver schijnselen' als een reformkraam en een stand in oosterse sieraden. "Het draagvlak is er in Leiderdorp te klein voor", meent de wethou der. Een dergelijke mening houdt hij er ook op na als de vraag wordt ge opperd of Leiderdorp nu niet groot genoeg is voor twee markten, één bij Winkelhof en één in de Hoofd straat. "Op dit moment lijkt me dat onwaarschijnlijk. En als ik hier rondkijk zie ik toch ook nogal wat mensen uit de nieuwe wijken. Maar als er een tweede ter sprake komt, dan moet de druk wel uit de bevolking komen. Ik geloof niet dat de marktkooplieden het zelf zien zitten". "Vergeet niet dat je een markt niet per sé in het centrum hoeft te hebben. In principe kan 'ie overal staan, als mensen er maar kunnen komen. En dat kan hier. We heb ben berekend dat 75 procent van de bezoekers te voet of per fiets komt". ZOETERWOUDE/LEIDEN - Le den van het Leids majorettekorps de 'Keytown Stars' zijn zaterdag eerste geworden bij een Majoretten solistenconcours in Zoeterwoude. Dit concours werd georganiseerd .door de provinciale afdeling van de Algemene Nederlandse Unie Majo rettes. Ruim 80 deelneemsters uit heel Nederland traden zaterdag aan in de Eendenkooi in Zoeterwoude. Met name de in de stadskleuren rood wit geklede jeugdleden van het Leids majorettekorps deden van zich spreken. Ook de teamprijs ging naar leden van deze vereni ging. De Keytown Stars meisjes sleepten dit jaar al eerder prijzen in de wacht. Katwij k/N oord wijk Overigens herinnert zij eraan dat Zuid-Holland tot nu toe de enige provincie is geweest die gebruik heeft gemaakt van de bevoegdheid om in aarzelende gemeenten een plek voor de rea lisering van een woonwagen standplaats aan te wijzen. Zij heeft Wassenaar bijvoorbeeld zo'n aanwijzing gegeven, al werd zij door de Raad van State terug gefloten met de boodschap dat zij eerst nog maar eens met de gemeentebestuurders om de ta fel moest gaan zitten. Günther wijst ook de in Zuid- Holland vaak dure grond aan als oorzaak voor mogelijk trage rea lisering van nieuwe woonwagen centra. Gemeenten zouden bo vendien door dichte bebouwing vaak maar één plaats hebben om zo'n kamp van de grond te krij gen. Dikwijls zijn hieraan ook hogere kosten verbonden voor bijvoorbeeld de aanleg van riole ring, terwijl er geen uitwijkmo- Botsing: auto op zijkant geparkeerd WARMOND - Een 52-jarige be stuurder uit Amsterdam heeft zaterdagnacht zijn auto op de zijkant geparkeerd toen hij op de Warmondse kruising Swei- landstraat/Lockhorstlaan in botsing kwam met een tweede auto. De man, die de kruising na derde vanaf de Lockhorstlaan, raakte door deze manoeuvre licht gewond aan zijn linke- De aanrijding onstond door dat de Amsterdammer geen voorrang verleende aan de auto die over de Sweilandstraat reed, in de richting van het dorp. In deze tweede auto zat een 41-jarige Warmonder. Automobilist 'het haasje' NOORDWIJK/OEGSTGEEST - Doordat hij probeerde uit te wijken voor een overstekende haas, is een inwoner van Oegst geest zaterdagavond op de Ka pellenboslaan in Noordwijk met zijn auto over de kop gesla gen. De bestuurder raakte niet gewond, de auto moest zwaar beschadigd worden wegge sleept. Apparatuur gestolen OEGSTGEEST - Bij de Lage re Agrarische School in Oegst- geest is afgelopen weekeinde voor ruim zesduizend gulden aan materiaal gestolen. Vermist worden zes computers en twee cassetterecorders. De daders kwamen binnen door een ruit in te slaan en vervolgens de ruimte, waarin de spullen ston den opgeslagen, open te bre ken. gelijkheden zijn. In veel gevallen staan daarbij ook nog eens de normen van de Wet op de Ge luidhinder vestiging van een woonwagenkamp in de weg of eisen die dure voorzieningen. Hoe het ook zij, een en ander heeft er wel toe geleid dat de meeste ge meenten in de streek nog niet heb ben voldaan aan hun verplichting kleine woonwagenkampen in te richten. Alleen Leiderdorp en Zoe terwoude hebben tot nu toe en ruim voor de 'uiterste datum' van 1 januari 1985 kampjes van de grond gekregen. De provincie heeft de termijn voor de andere gemeenten met een jaar verlengd, met dien ver stande dat zij in het begin van 1985 hun plannen ter beoorde ling moeten indienen. Dat biedt de provinciale bestuurders dan de gelegenheid om meteen maat regelen te treffen, indien de plan nen onvoldoende hard zijn. De provincie ver wacht dat volgend jaar de vol gende centra gereedkomen: Kat- wijk/Noordwijk (15 plaatsen), ZOETERWOUDEISTOMPWIJK De Zoeterwoudse trappenfabriek L. van Cromvoirt, gevestigd, aan de Noordbuurtseweg, vierde dit week einde haar zestigjarig bestaan. Dit gebeurde in eigen kring met een di ner in de Stompwijkse uitspanning Het Blesse Paard. Vooruitlopend op de gemeentelij ke herindeling, waarbij Stompwijk onder Zoeterwouds bestuur komt, vertoonde burgemeester Houdijk van Zoeterwoude zich zaterdag avond getooid met de ambtsketen in het aangrenzende buurtschap. Hij was daar om J. van Veen te on derscheiden als Ridder in de Orde van Oranje-Nassau in het zilver. Van Veen (op de foto links) kreeg het lintje vanwege zijn veertigjarig dienstverband bij de trappenfa briek. Dit was in april, maar het uitreiken van de onderscheiding viel samen met de viering van het jubileum van de trappenfabriek. (foto Holvast) Lisse (8 plaatsen), Rijnsburg (6 plaatsen), Voorschoten (3 plaat sen), Warmond (2 plaatsen) en Sassenheim (5 plaatsen). De Krom Hillegom en Wassenaar staan voor 1986 op de lijst, Noordwij- kerhout en nog een kampje in Voorschoten voor 1987 en Oegst- geest voor 1988. In dat jaar moet ook het kamp in Voorhout wor den verplaatst en moet Voor schoten nog een een kampje voor 3 plaatsen realiseren. Deze lijst geldt alleen in het gunstigste geval. Beroepsprocedures kun nen de aanleg van de kampjes nog op- of zelfs tegenhouden. Omdat in De Krom, het gebied tussen Katwijk en Noordwijk waar nu ruimte wordt geschapen voor 15 woonwagens, niet méér standplaatsen mogen worden in gericht, zijn de twee kustge- meenten verplicht elk naar een nog een andere lokatie uit te kij ken. Daartoe moeten nog plan nen worden ontwikkeld. MAANDAG Leiden PSP-pand - Lange Mare 37a, openbare avond i.k.v. actie Zuidafrikaanse Kru- gerrand, 20 uur. De Posthof - Rijnsburgerweg, bijeen komst Leidsche Ver. van Postzegelver zamelaars, 20 uur. Wassenaar Gemeentehuis - commissie onderwijs, 19.30 uur. DINSDAG Leiden NVSH infocentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, geopend op werkdagen van 14- 16 uur, di ook 20-21 uur. Oegstgecst Dienstencentrum - Lijtweg, bazaar voor de ouderen, 10-16.30 uur. Tegel door ruit: voor 50.000 aan sieraden weg WASSENAAR - Met een trot toirtegel gooide een jongeman gistermorgen om half zes twee ruiten in bij een edelsmid in de Langstraat in Wassenaar. Be halve de schade aan de ruiten met afmetingen van anderhalf bij tweeënhalve meter, nam de 'edeldief voor vijftigduizend gul^erfaan sieraden mee. Een tegenover de zaak woonachtige vrouw hoorde het gerinkel van glasscherven en belde de Wassenaarse gemeen tepolitie. De patrouillerende agenten kwamen te laat om de dief in de kraag te kunnen vat ten. Het stille alarm van de edelsmid stond volgens de poli tie niet aan. De recherche heeft de zaak in onderzoek. Paard (heel even) op stap OEGSTGEEST - Een paard uit Oegstgeest hield gistermor gen zijn weiland voor gezien en ging 's morgens om half acht op stap in de Endegeesterstraat- weg. Helaas voor het dier, was de vrijheid maar van korte duur. De politie ving het en bracht het terug naar de eige- Leidenaar aan verkeerde kant VOORSCHOTEN - Omdat hij tegen het eenrichtingsverkeer inreed in het Voorschotense Vernèdepark, is een Leidenaar die te diep in het glaasje had ge keken, gisteravond rond tien uur aangehouden. De 35-jarige man moest pijp- jeblazen. Ook werd zijn bloed geprikt. Pe uitslag van het prikken wordt volgende week verwacht. Auto in brand OEGSTGEEST - By een brandje aan de Wijttenbachweg in Oegstgeest, ter hoogte van het Gëmeentecentrum, is een auto zwaar beschadigd. De au to stond in lichterlaaie nadat de motor in brand was gevlogen. Hoe de brand kon ontstaan is nog onbekend. VOORSCHOTEN - Katholiek Voorschoten heeft het afgelopen weekeinde kennisgemaakt met de twee nieuwe pastors. C. van Vliet (29) (rechts op de foto) en G. Paardekooper (50). De geestelijken stelden zich voor tijdens kerkdiensten in de parochies Moeder Gods en Laurentius. Bij toerbeurt zullen zij hier diensten verzorgen. De twee gaan wonen in de pastorie aan de Leidseweg. Van Vliet heeft onder meer gestudeerd in Rolduc, het seminarium in Kerkrade dat door bisschop Gijsen is gesticht. Hij heeft stage gelopen in Rotterdam en Schiedam. November vorig jaar werd hij tot priester ge wijd. Tot aan zijn benoeming in Voorschoten was hij kapelaan in de Schiedam6e kerk waar hij stage had gelopen. G. Paardekoper heeft onder meer het seminarium in Warmond bezocht. In 1959 werd hij tot priester gewijd. De laatste tien jaar was hij priester van de Haagse parochie Onze Lieve Vrouw van Eeuwigdurende Bijstand. (foto Holvast) LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bi) automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Maandabonnement 21.21 (Autom betaling) Post uitsluitend aan: Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon. 071-144941 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag van 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden bi| vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is met toegestaan Indien éen maand voor hel verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat Hoofdredacteur Drs J W E Metselaar Adj Hoofdredacteur: Commentaren. W F J W.rtz en A. A. van Brussel H. v.d. Post (plv) W F J W.rtz (bin. buil /eco.) P J de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H Schrama (feature) M. Hoenson-de Graatf (regio Leiden) P C Rosier (radio, televisie, kunst) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen Bonn. Brussel, Londen, Parijs, Washington. Caïro, Rome, Madrid, Mexico en Wenen LEIDERDORP - De Leiderdorpse Hoofdstraat wordt, althans wat de gemeente betreft, allesbehalve afgeschreven als 'hart' van het dorp. De straat krijgt zelfs een face-lift. De reconstructie van de straat, een jarenlange belofte van de gemeente, staat nu echt binnen kort op stapel. Er wordt een 'luxere' indeling gemaakt en de bestrating wordt aangepakt. Begin volgend jaar, als de reconstructie van de Mauritssingel achter de rug is, wordt ook vastere vorm gegeven aan de plannen om de Hoofdstraat auto-luw te maken. Wethouder Bezemer bij 'zijn' visstalletje op de markt in de Leiderdorpse Hoofdstraat, die nu echt binnenkort een opknapbeurt krijgt. (foto Holvast) OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest vindt de bouw van zeventig luxe terraswoningen in Haaswijk te grootschalig. De bouw van 24 van deze woningen, die zijn bestemd voor 55-plussers is volgens de gemeente wel haalbaar. Voor de bouw van de 24 woningen is inmiddels vijfduizend vierkante meter grond in deelgebied VI gereserveerd. De zeventig wonin gen zouden een oppervlakte van dertienduizend vierkante meter beslaan. Volgens de gemeente is een dergelijke omvang niet verantwoord in te passen in Haaswijk. De plaats waar de 24 luxe terraswoningen komen is nog niet bepaald. In de onlangs gehouden gemeenteraadsvergadering vroegen meerdere raadsleden om "ruime aandacht" voor dit particuliere plan. De liberaal Nijholt liet namens zijn partij weten dat de WD voor het plan is om terraswoningen te bouwen. "In de wandelgangen in Oegstgeest verneem ik dat er grote belangstelling bestaat voor dit soort terraswoningen", al dus Nijholt. Hij wilde de particuliere plannen eerst in de stuurgroep Haaswijk bespreken. Besloten werd om op 21 november de stuurgroep Haaswijk bijeen te laten komen om de plannen van Oegstgeestenaar W.H. Deenen te bespre ken. In die vergadering worden concrete plannen van Deenen verwacht.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2