Everton geeft Manchester les SOT Gantwarg slaat zijn slag Jos Bongers: titel 47-1 én grootste nederlaag.. PSV walst over PEC Liverpool weer op goede weg Boeiend duel in Volendam Italiaan zegeviert in marathon New York Clerc tweede in WK dammen Ambitieuze plannen polocoach Geurtsen PAGINA 14 SPORT MAANDAG 29 OKTOBER 1984 EINDHOVEN (ANP) - PSV heeft drie dagen na de slopende wedstrijd tegen Manchester United niet best gespeeld maar in tegenstelling tot de Britse opponent in het UEFA-cuptoernooi (0-5 bij Everton), werd wel gewonnen. Hekkesluiter PEC Zwolle moest machteloos toezien dat het verschil in klasse werd uitgedrukt met 4-1. Dat is dan het geluk geweest van PEC Zwolle want als PSV op volle kracht was doorgegaan na een bliksemstart was een debacle voor de bezoekers niet uitgesloten geweest. Binnen drie minuten was het 2-0 door treffers van Thoresen, die profiteerde van een uiterst nerveus ingrijpen van de als vrije verdediger debuterende Wilkins. Daarna blies PSV stoom af.Ook na rust begon PSV sterk. Hysen rondde voorbereidend werk van Brylle af (3-0). PSV vond het welletjes, sloot zijn tegenstander helemaal in en bood Schrijvers de gelegenheid een aantal goede reddingen verrich ten. Bij één ervan raakte de hij licht geblesseerd en kon mede daardoor na een combinatie tussen Van de Kerkhof en Thoresen niet snel genoeg bij de bal komen: 4-0. Acht minuten voor tijd mocht de volkomen vrij staande invaller Schalier de eer redden voor PEC. 23. Small 1-0, 49. Boerebach 2-0, 51. Small 3-0, 68. Tol 3-1, 70. Small 4-1 (strafschop), 74. Voskamp 5-1. Scheidsrechter Van der Laar, toe schouwers 4500. Gele kaarten: Back (Go Ahead Eagles) en Patrick (AZ '67) Roda JC - MW 2-2 (1-0). 28. Trost 1-0, 67. Marijnissen 1-1, 82. Van de Ven 2-1, 85. Van de Leur 2-2. Scheids rechter: Geurds. Toeschouwers: 6500. Gelekaart Dijkstra (MW). FC Groningen-Ajax 2-2 (1-0) 39. Mc Donald 1-0, 46. Van Basten 1-1, 67. Van Bsten 1-2, 80. Broeken 2-2. Scheidsrechter Van Swieten. Toe schouwers 14.800. Gee kaarten Fandi (Groningen) en Ronald KKoeman (Ajax). FC Den Bosch-Fortuna S 2-4 (2-1). 6. Kaiser 1-0, 16. Houtackers 1-1, 20. Vander Waart 2-1, 60. Holverda 2-2. 6- 3. Holverda 2-3. 90. Thijssen 2-4. Scheidsrchter Blankenstein. Toe schouwers 4.616. Gele kaart: Pattina- ma (Den Bosch. Volendam-FC Twente 1-1 (1-0). 18. Holshuysen 1-0, 52. Vreijsen 1-1. Scheidsrechter Van Ettekoven. Toe schouwers 5200. Gele kaart: Scheve (FC Twente) Feyenoord-Sparta 5-0 (3-0). 18. Gul- lit, 25. Petursson 2-0, 36. Hoekstra 3-0, 57. Gullit 4-0, Been 5-0. Scheidsrech ter Thomas. Toeschouwers 24.500. FC Utrecht-Excelsior 4-1 (2-0). 15. Rietveld 1-0, 28. Beukers 2-0, 55. Van der Hooft 3-0,57. Van de Padt, 63. Van der Hooft 4-1. Scheidsrechter Mulder. Toeschouwers 9500. Go Ahead Eagles-AZ'67 5-1 (1-0) 23. Small 1-0, 49. Boerebach 2-0, 51. Small 3-0, 68. Tol 3-1,70. Small 4-1, 74. Voskamp 5-1. Scheidsrechter Van der Laar. Toeschouwers 4500. Gele kaar ten: Back (Eagles) en Patrick (AZ). PSV-PEC Zwolle 4-1 (2-0) 2. Thore sen 1-0,3. Thoresen 2-0,52. Hvsen 3-0, 70. Thoresen 4-0, 82. Schalier 4-1. Scheidsrechter Bosman. Toeschou wers 13.000. Haarlem-NAC 1-3 (1-1) 17. Van der Borgt 0-1, 37. Keur 1-1, 58. Futcher 1- Willems 1-0, 44. Bruurmijn 1-1. Scheidsrechter Bannet, toeschou wers 4000. Gele kaart: Lammers (Graafschap). SC Cambuur - FC Den Haag 3-0 (1- 0). 21. Huitema 1-0, 49. King 2-0. 71. Broere 3-0. Scheidsrechter Van der Niet, toeschouwers 5000. Gele kaart: King (Cambuur), Kuyt (Den Haag) RBC - Heerenveen 2-2 (1-1). 13. Voets 1-0, 36. Van den Wildenburg 1- 1, 58. Schutting 1-2, 66. Vos 2-2. Scheidsrechter Hobé, toeschouwers 2500. Gele kaart: Elzinga (Heeren veen) Wageningen - Helmond Sport 5-1 (2-1). 16. Radstaart 1-0, 27. Krommen dijk 2-0, 43. Vincent 2-1, 73. Mannen 3-1,76. Van Angeren 4-1,79. Radstaart 5-1. Gele kaart: Edelbloed (Helmond Sport) ge, toeschouwers 2500. Gele kaart: Van Tongeren en Tubink (beiden Eindhoven) SW-DS'79 4-1 (2-1). 15. Treling 1-0, 29. Van Delft 2-0, 43. Van der Wiel 2-1, 76. Keuneman 3-1, 88. Van Velzen 4-1. Scheidsrechter: De Wit, toeschou wers 1500. Gele kaarten Bartelinks (Ds) en Neeskens en Salari (SW). Ro de kaart Lems (DS '79) NEC - Veendam 3-0 (2-0). 10. Hoek man 1-0, 17. F. Jansen 2-0, 50. Grim 3-0. Scheidsrechter: De Vrieze, toe schouwers: 1500. Gele kaart: Wiebing (Veendam). FC VW - Vitesse 2-1 (0-0). 55. Ver beek 1-0, 70. Klop 1-1, 80. Verlijsdonk 2-1. Scheidsrechter: Verhoef, toe schouwers: 5000. Gele kaarten: Nijen- huis, Doesburg en Hendriks (allen Vi- Wiliem II - Telstar 1-1 (1-0). 8. Van Gils 1-0, 66. Havekort 1-1. Scheids rechter: Dolstra, toeschouwers: 4000. Gele kaart: Van Gils (Willem II). LONDEN (RTR) - Everton heeft PSV zaterdag het goede voorbeeld gegeven. De club uit Liverpool toonde aan dat Manchester United beslist te verslaan is. Op eigen veld bracht Everton met de sprekende cijfers 5-0 United de tweede nederlaag van dit seizoen toe. Ook koploper Arsenal leed een verrassende nederlaag. West Ham United was met 3-1 het sterkst in de Londense derby. i WV. *rl .2 *v</^UL'A' Everton, dat vorige week aardsri- vaal Liverpool in het hol van de leeuw met 1-2 had geklopt en woensdag in Tsjechoslowakije met 0-1 had gezegevierd in het Europa Cup-treffen met Inter Bratislava, maakte United door treffers van Kevin Sheedy al binnen een half uur kansloos. Heath maakte er nog voor de rust 3-0 van. In de laatste tien minuten van de tweede helft zorgden Gary Stevens en Graeme Sharpe er voor dat Manchester aanstaande dinsdag, wanneer bei de ploegen elkaar op Old Trafford opnieuw ontmoeten in het kader van het toernooi om de League cup, een blamage dient uit te wis sen. Liverpool schijnt door de terug keer van Ian Rush in de ploeg weer in het juiste spoor te zijn beland. Na de 3-1 zege op Benfica in het Europa Cup-toernooi (drie treffers van Rush) won de landskampioen ook zaterdag van Nottingham Fo rest. Eerst stelde Dalglish Whelan met een fraaie pass in staat de ope ningstreffer te verzorgen. Rush zelf beloonde het overwicht dat Liver pool in Nottingham had opge bouwd vlak na rust met de beslis sende 0-2. West-Duitsland De eerste zes ploegen van de ranglijst speelden zaterdag gelijk op de tiende wedstrijddag in de Bundesliga. Bayern verspeelde het derde competitiepunt bij Schalke 04 (1-1), maar behield vijf punten voorsprong op Borussia Mön- chengladbach en Werder Bremen die tegen elkaar gelijk speelden. De uitblinkende libero Augen- thaler zette Bayern München met een schot van 35 meter in de eerste helft op voorsprong. Zijn ploegge noten verzuimden vervolgens Schalke de genadeklap toe te die nen. De voormalige doelman van Bayern, Walter Junghans, was de grote uitblinker aan Schalke-zijde. Voor 68.000 toeschouwers maakte Bemhard Dietz tien minuten voor tijd de verdiende gelijkmaker. Frank Mill opende in Gladbach de score voor de thuisploeg, maar zijn ploeggenoot Hannes zorgde voor de gelijkmaker door de bal na een schot van Bremen-spits Voller achter zijn eigen doelman te plaat sen. Köln was de enige ploeg die van de misstap van de topclubs profi teerde door met 4-1 te winnen bij Eintracht Frankfurt. Bein (2x), Lehnhoff en Engels scoorden voor Köln en Svensson nam de tegen treffer voor zijn rekening. Hekkesluiter Eintracht Braunschweig won verrassend bij Bayer Leverkusen. Voor de ploeg van manager Paul Breitner scoor den Tripbacher, Pahl en Plagge na rust. Toch kwam Eintracht niet van de laatste plaats omdat Borus sia Doirtmund onder leiding van de nieuwe trainer Erich Ribbeek de uitwedstrijd bij Waldhof Mann heim met 1-2 won. België Anderlecht deed wederom goede zaken in de Belgische competitie. De lijstaanvoerder won zelf met 1-3 bij het zwakke Waterschei, terwijl van het achtervolgende peloton Club Brugge (van Waregem) en AA Gent (van Lokeren) verloren. Wa regem en Club Luik delen nu de tweede plaats op vier punten van Anderlecht. Hoewel Waterschei door Eddy Voordeckers op voorsprong kwam, liet het veel sterkere Ander lecht zich niet ontmoedigen. Eerst rondde Scifo een combinatie tus sen Vercauteren en Arnesen doel treffend af. Dit duo stond ook aan de basis van de 1-2 die op naam van Frimann kwam. Wederom Fri- mann maakte in de matige tweede helft aan alle onzekerheid een ein de. De Westvlaamse derby tussen Hoewel van het gezicht van Dortmund-doelman Eike Immel valt af te lezen dat hij het hier knap moeilijk heeft, won zijn ploeg de uitwedstrijd tegen Waldhoff met 1-2. Immel krijgt op de doellijn assistentie van Anderbrugge, terwijl Walter (links) te laat komt. (foto AP) Club Brugge en Waregem werd, nadat Decraeye en Ceulemans voor 1-1 hadden gezorgd, een kwartier voor tijd beslist door Des met die profiteerde van een mis verstand tussen Broos en doelman Jensen. De doelman van Brugge kreeg even later de kans zich te re vancheren, maar faalde van elf me ter nadat Ceulemans ten val was gebracht. Doelman Deconinck red de de 1-2 voor Waregem. De grote man bij Club Luik was de Joegoslaaf Slijvo. Eerst stelde hij Esner in staat om de 1-0 binnen te koppen en na de gelijkmaker van Eikelboom op slag van rust, scoorde hij in de tweede helft zelf de winnende treffer door drie ver dedigers te omspelen en doelman Legge te verschalken. Italië/Spanje De Engelse ster Mark Hateley was de matchwinnaar in de derby tussen AC Milan en Intemazionale. Hateley plaatste zich aan de top van de scorerslijst door in tweede helft zijn vijfde seizoenstreffer te scoren. Voor 80.000 toeschouwers (recette ongeveer twee miljoen) had Inter door Karl-Heinz Rum- menigge de leiding genomen en was Milan door Di Bartolomei op gelijke hoogte gekomen. AC Milan deelt nu de tweede plaats met Torino dat met 2-2 ge lijkspeelde bij Sampdoria. Koplo per Verona won met 2-1 van Fio- rentina terwijl Juventus en Roma in Turijn de punten deelden. Bria- schi scoorde voor de thuisploeg, maar Roma kwam met tien man (Bonetti was het veld uitgestuurd) nog op gelijke hoogte door invaller Giannini. In Spanje handhaafde Barcelona zijn koppositie door met 1-2 te win nen bij Atletico Madrid. Valencia (3-0 winst op Alicante) en Sevilla (1-2 winst bij Betis) blijven op twee punten volgen, terwijl Real Madrid moeizaam won bij Elche en dus op vijf punten van Barca blijft. Murcia, dat op eigen veld met 0-3 van Gijon verloor, staat nog steeds op de laatste plaats. VOLENDAM (ANP) - De strijd tus sen de top van de middelmaat is begin tot einde boeiend ge weest omdat zowel Volendam als Twente door werklust en inzet geen van de ruim 5000 toeschou wers een moment de tijd heeft ge laten aan middelmatigheid te den ken. FC Twente verdient daarvoor de meeste lof, want Fritz Korbach moest diep in zijn groep reserve- spelers tasten om een ploeg te kun nen samenstellen. Zonder Sören- sen, Koopman, Birkedal, Rutten en Ashcroft bleek Twente vrijwel gelijkwaardig aan Volendam. Op dé eindstand van 1-1 was weinig af te dingen. Volendam leek iets sterker, kreeg ook wat meer kansjes, maar strandde voortdurend op Snelders, Scheve en Vreysen, met Sanchez Torres de boterbloempjes in het bosje gras van trainer Fritz Kor bach. Volendam had evenveel uit schieters naar boven, Hoek, Mole naar, Meyer en Plugboer, en een iets beter gemiddelde ondanks het achterblijven van Mühren, Hols huysen en Kemper. Vrijwel de eerste helft heeft Vo lendam, onder impulsen van Mole naar en Plugboer in de richting van Snelders gespeeld. Het kwam ech ter niet verder dan een beste treffer van Holshuysen, uit een voorzet van Plugboer. Scheve namelijk pakte Meyer bekwaam in, Vreys- sen stopte veel gaatjes, Snelders was, in weerwil van zijn negentien jaar, een doelman met autoriteit en scheidsrechter Van Ettekoven keurde de tweede treffer, van Blan ker, af wegens gevaarlijk spel. Na rust kwam Twente meer op de Volendamse helft, maar gevaar lijk werd het in feite alleen wan neer vrije verdediger Vreysen mee deed. Omdat zijn vaak goede pas ses door de anderen voornamelijk misverstaan werden, besloot hij zelf te schieten. Zijn derde beurt was een voltreffer van flinke af stand en daarmee had Twente het hoogst bereikbare, één winstpunt, weer in handen. NEW YORK (GPD) - De tem peratuur liep op tot 25 graden Celsius. De vochtigheidsgraad was 76 procent. De marathon in New York, de vijftiende alweer, werd daardoor dit jaar het ver haal van hoe warm het was en hoe ver. Er waren verder een aantal opmerkelijke gebeurtenissen. Zo werd dit jaar voor het eerst openlijk prijzengeld uitge keerd, 25.000 dollar (ruim 87.000 gulden) voor de man en de vrouw op de eerste plaats, respectievelijk de onbekende Italiaan Orlando Pizzolato en de Noorse Grete Waitz, plus een Mercedes ter waarde van 23.000 dollar. In totaal 149.300 dollar voor de 25 topmannen, 124.500 dollar voor de twintig topvrouwen. De stad New York kreeg dit jaar voor het eerst ook geld van de marathon: 250.000 dollar. De stad kwam daar overigens ruim aan te kort. Overwerk van po litieagenten, mensen van de stadsreiniging en anderen kost te 600.000 dollar. Andere getallen die de com puters van de organiserende New York Road Runners Club in een lange stroom produceer den, gevraagd en ongevraagd: 18.365 deelnemers uit alle Ame rikaanse staten plus 73 landen, 1164 onderwijzers en leraren, 1077 juristen, 190 tandartsen en 59 werklozen, 43.000 aanvragen die werden afgewezen, 24 com puters, 72.000 veiligheidsspel den. Nog een paar cijfers. Er wa ren 141 Nederlanders die met groepsreizen of individueel ge komen waren. Geen van hen haalde echter de eerste 18. On der de Nederlandse afvaardi ging bevond zich ook de enige deelnemende pacemakerpa tiënt aan de marathon, drs. Paul Fretz uit Den Haag. Fretz, die in zijn praktijk (psychothe rapie) drugsverslaafden helpt afkicken door jogging-therapie en ook zelf al jarenlang een ver woed loper, slaagde niet in zijn voornemen de voorgeschreven afstand binnen drie uur af te leggen. De Hagenaar finishde in de desondanks knappe tijd van 3.32,20. Het PvdA-Tweede-Kamerlid Jules de Waart, in New York aanwezig voor een bezoek aan de VN, maakte van de gelegen heid gebruik door ook deel te nemen aan de marathon. Hij deed dat overigens onder de naam Giovanni Stefanini, aan gezien een 'legaal' startnum mer niet meer te verkrijgen was. De Waart kreeg Stefanini echter zover zijn startbewijs aan het Nederlandse Kamerlid af te staan. De Waart liep de marathon uit en noteerde een tijd van 4 uur en ruim 10 minu ten. Een belangrijke factor in New York is altijd het publiek: 2,5 miljoen man sterk, dat over al langs de route stond, van de Hassidische joden in hun wijk in Brooklin tot de zwarte bevol king van Harlem die hun 'soul music' wat harder aanzetten om de lopers aan te moedigen. Door de hitte en de vochtig heid werden er dit jaar geen re cordtijden gemaakt. De win naar bij de mannen: Orlando Pizzolato uit Italië. Hij legde de 42 kilometer en 195 meter af in de 159ste tijd van dit seizoen, 2 uur 14 minuten en 53 seconden. Pizzolato was overigens volle dig onbekend in de VS. MIDDELBURG (ANP) - De Nijmeegse biljarter Jos Bongers leed gisteren de in het anker kader 47/1 grootst mogelijke nederlaag tegen Hans Vultink en werd prompt gefeliciteerd met het behalen van de Nederlandse titel, zijn eerste in deze spelsoort. Cijferwerk in de kleedkamer had geleerd, dat ook als Vultink de partij in één beurt zou uitmaken en Bongers de acquitstoot vervolgens zou missen, zijn algemeen gemiddelde iets beter zou zijn. Jos Bongers werd in het afgelopen weekeinde nationaal kampioen in de spelsoort anker kader 47/1. (foto ANP) DAKAR (ANP) - Anatoli Gantwarg is voor de derde keer in zijn dam- carrière wereldkampioen gewor den. De 36-jarige Sowjet-groot- meester hield in het afgelopen weekeinde eerst zijn enige concur rent Rob Clerc op remise en won zijn laatste partij tegen Kaplan. Rob Clerc gaf in de slotronde na lange strijd tegen de Fransman Guinard zijn pogingen Gantwarg te achterhalen op: remise en een tweede plaats. Kornjevski remi seerde met N'Diaye en eindigde als derde. De spanning in deze 44e strijd om het wereldkampioenschap bleef tot het laatste speeluur ge handhaafd. In de voorlaatste ronde eiste het titanengevecht tussen Clerc en Gantwarg alle belangstel ling op. Het duel - gebaseerd op al wat oudere theorie uit de zeventi gerjaren - bood niet alleen de twee spelers voldoening maar ook de toeschouwers, want het spel was spectaculair. Toch werd het al spoedig duidelijk dat het Clerc niet zou lukkken te winnen. Tot op luchting van de koploper liet Clerc bij de overgang van opening naar middenspel een kansrijk gambiet achterwege: remise. Clerc wist dat zijn tweede positie niet in gevaar kwam, omdat Van der Wal en Scholma tegen respec tievelijk Baljakin en Kornjevski in zijn „dienst" zouden spelen. De Sowjet-grootmeesters konden winst dus vergeten. Kornjevski kwam daar al snel achter en ging tegen Scholma gretig in op diens s-aanbod. Jannes van der Wal voerde zijn „opdracht" nog beter uit. Hij won van Baljakin op bijzonder fraaie wijze. Zo fraai, dat de Rus Michael Katz, die op verzoek van het orga nisatiecomité de schoonheidsprijs moet toekennen, zonder verder na denken deze partij van de Neder lander uitkoos. Voor de wereld kampioen van Sao Paulo beteken de dat een pleister op de wonde van zijn matige eindklassering (ge deeld elfde met Scholma en Jan sen). De slotronde was meer span nend dan fraai. De drie koplopers hielden elkaar angstvallig in het oog. Gantwarg speelde tegen Ka- plan langzamer dan Clerc tegen Guinard (remise) en die bleef op zijn beurt attent op de verrichtin gen van Kornjevski tegen N'Diaye (eveneens remise). Voor Gantwarg zijn slag sloeg in de tijdnoodfase was hij al zeker van de titel. Blij Hij was er blijer mee dan met zijn kampioenschappen in 1978 (Arco) en 1980 (Bamako). „Het was ver schrikkelijk zwaar en de concur rentie was sterk", aldus de 36-jari- ge Sowjet-grootmeester, die de niet meespelende titelhouder Harm Wiersma nu mag uitdagen voor een tweekamp van twintig partijen. In 1979 en in 1981 verloor Gantwarg al twee matches van Wiersma (beide met 22-18) maar dit keer verwacht hij - en met hem ei genlijk de hele damwereld - dat Wiersma niet op zijn vorig jaar aan gekondigde terugtreden uit de wedstrijdsport zal terugkomen. In dat geval wordt Rob Clerc de te genstander van Gantwarg in een match die volgend jaar in de Sow- jet-Unie of in Nederland wordt ge houden. Eindstand: 1. Gantwarg (Sow) 27 punten, 2. Clerc (Ned) 25, 3. Korn jevski (Sow) 24, 4. Baljakin en Wir- ni (Sow) 22,6. Diallo (Sen), Koeper- man en Wigman (Sow) 21, 9. Der (Sen) en NDiayo (Ivo) 20/11. Schol ma, Van der Wal en Jansen (Ned) 19, 14. Autar (Sur), Guinard (Fra), Memel en Stokkel (Ned) 15,18. Ka ne (Sen) 14,19. Dubois (Fra) en Ka plan (VS) 13. Het applaus dat opklonk toen Vul tink, de beste kadrist van Neder land aller tijden, het 250ste punt maakte, gold voor een deel ook Bongers. Hij kon het zich als regel- matigste speler van het toernooi permitteren in de nabeurt impro- duktief te blijven en zo de prestatie van Vultink nog te accentueren. Een blik op het andere scorebord wees uit, dat titelverdediger Jan Arnouts voor een handjevol caram boles al drie keer van zijn stoel was gekomen en daarom evenmin nog een bedreiging vormde. Het was een opmerkelijk slot van evenement, waar de tribunes nagenoeg leeg bleven ondanks het gehanteerde poule-systeem, dat geen prolongatie garandeerde van de spanning en al helemaal niet voor een grotere toeloop zorgde van het publiek. De organiserende vereniging zal nog geruime tijd treuren over de lege clubkas. In de poules werden wel de vier besten uitgeselecteerd. Opvallende verschijning in het gezelschap was de 20-jarige Raymond Burgman, die ten koste van de op de beslis sende momenten falende Piet Vet in een liefst 27 beurten vergende partij de finalegroep bereikte. Daarin kreeg hij ondanks knap verweer al onmiddellijk een lesje van grootmeester Vultink, die zich maandag in een Enschedees zie kenhuis zal melden om te laten uit zoeken of een meniscusoperatie noodzakelijk is. De 47-jarige Eiber- genaar legde, hoewel hij zelf be weerde pas twee dagen voor het kampioenschap voor het eerst weer fatsoenlijk te hebben gelopen en voorzichtig te hebben getraind, een topvorm aan de dag, waarbij de andere titelkandidaten, Bon gers en Arnouts, verbleekten. De wijze waarop Vultink het spel op de lijnen met een tempo van hon derd caramboles per kwartier be heerst, maakt hem in ieder geval in Nederland nog steeds uniek. De eindstand is: 1. Jos Bongers 4 172 41.67 2. Hans Vultink 4 250 40.29 3. Jan Arnouts 2 151 28.43 4. Burgman 2 137 28.18 SOEST (GPD) - George Geurtsen heeft de tanden in het nationaal waterpoloteam gezet. Hoewel nauwelijks hersteld van een hart operatie, ontvouwde de coach van Oranje zaterdag ambitieuze plannen, die tot doel hebben het geschonden imago van de Neder landse 'zeven' op te poetsen. Daarbij heeft de directeur van het Arnhemse sportfondsenbad de discipline hoog in het vaandel geschreven. Die werkwijze paste Geurtsen ook tijdens zijn regentschap bij nationaal kampioen AZC toe. Niet iedereen kon de harde aanpak in Alphen waarderen, maar het bracht de club wel de nodige successen. Naast het aantrekken van de touwtjes, die onder het bewind van de vertrokken Hongaar Denes Pokzic tamelijk los mochten han gen, wil Geurtsen als coach van het nationaal zevental een beter overleg met de trainers van de in de ereklasse spelende verenigin gen. De zaterdag in groten getale opgekomen oefenmeesters werden door Geurtsen voorts geinformeerd over de toepassing van krachttraining op waterpoloërs. „Want om het krachtpolo van de Oostbloklanden nog enigszins het hoofd te bieden", verduidelijk te Geurtsen, „moeten we zorgen dat we in het water niet onder worden geduwd". Krachttraining wordt door Nederlandse clubs nauwelijks toege past. Door sportfysioloog Jan Vos bij het nationaal team te betrek ken, wil George Geurtsen het 'fenomeen' stilaan gaan invoeren bij Oranje. De spelers hoeven niet te verwachten dat zij voortdurend naar het krachthonk worden gestuurd, want van de toepassing van krachttraining op het waterpolo is nog niet veel bekend. Een medische commissie zal zich buigen over een schema, dat volgen de maand aan Geurtsen wordt meegegeven. Eind november maakt Geurtsen ook zijn selectie wereldkundig. Noviteit is dat de spelers hun 'jawoord' voor slechts één seizoen hoeven te geven, in plaats van een langere tijd, zoals de KNZB in het verleden graag wilde. „Die periode van twee jaar, of soms wel meer, was voor veel jongens een probleem", wist Geurtsen. „Nu geven ze hun fiat voor één jaar, maar dan moeten ze wel alles meemaken. Daardoor willen veel jongens, die aanvankelijk aan stoppen dachten, weer doorgaan. Misschien ook Ton Buunk. Maar op een beschermde plaats hoeft niemand te rekenen", waarschuw de Geurtsen. Hoogtepunt voor het nationaal waterpoloteam vormt het Euro pees kampioenschap, volgend jaar in Sofia. In aanloop tot dat evenement werkt Oranje een aantal interessante toernooien af. Dank zij 'inmenging' van WVC-staatssecretaris Van der Reijden maakt Geurtsen met zijn gevolg in mei '85 een trip van drie en een halve week naar China, dit in het kader van de aangehaalde cultu rele banden.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 14