'Besluit weloverwogen 5 0 T Ajax blij met punt bij FC Groningen Hughes kri jgt zijn zin bij MW 'Aangename verrassing' van Avanti LEIDSCH DAGBLAD Libregts toch naar Aris Saloniki Bekerfinale waterpolo anti-climax Fans houden trein tegen MAANDAG 29 OKTOBER 1984 PAGINA 13 WENEN/HAZERSWOUDE Avanti zorgde zaterdagmiddag voor een 'aangename verrassing' door in de tweede ronde van het Europa Cup 2 toernooi-tafeltennis het Oostenrijkse WAT Wien te ver slaan. De Hazerwoudse tafeltennis dames kwamen onder aanvoering van Bettine Vriesekoop, die steun kreeg van Ellen Bakker, tot een 3-5 zege. In Wenen liep Avanti snel tegen een 0-2 achterstand aan. Ellen Bak ker verloor de openingspartij van Brigitte Gropper en Claudia Ver schoor moest het onderspit delven tegen Maria Böhm. Beiden lieten in die partijen een kans op winst liggen. Ellen Bakker won de eerste game royaal (8-21) en kwam in de tweede met 13-19 voor. Zij ver zuimde om het karwei tegen de nummer drie van Oostenrijk af te maken. Gropper finishte sterk (21- 19) en won vervolgens ook de be slissende game: 21-14. Claudia Ver schoor begon tegen de zwakste Wien-speelster Böhm net als Ellen Bakker ook goed. De vanwege haar betere competitieresultaten boven de thuisgebleven José Bak ker verkozen Verschoor moest ver volgens met 10 en 16 haar meerde re erkennen. Die start baarde coach Gerard Bakker zorgen. "Ellen is natuurlijk aan het omschakelen van verde digster naar aanvalster. Onze vrees vooraf was dat we niet weten hoe ze dat internationaal verwerkt. Na die eerste partij dachten we dan ook dat het een hopeloze zaak zou worden. Claudia speelde in de tweede partij redelijk goed. Maar toch denk ik dat ze had moeten winnen. We hadden namelijk de hoop dat zowel Ellen als Claudia elk een partij zouden winnen. Claudia verloor gelijk van de zwak ste. Dus toen had ik geen enkel vertrouwen meer in een goede af loop". Bakker werd echter aangenaam verrast door zijn eigen dochter El len, die haar resterende twee partij en won. En omdat ook Bettine Vriesekoop deed wat van haar ver wacht mocht worden (ongeslagen blijven) bereikte Avanti vanuit achterstand toch de kwartfinales. Vriesekoop won alles i,n tweèen. Verdedigster Elisabeth Deistier, zevende op de nationale ranglijst, kreeg een veeg: 9-21 en 7-21. Grop per kon enkele puntjes meer verza melen, maar bleef toch ook kans loos met twee keer 21-12. En Böhm scoorde tegen Vriesekoop in totaal veertien punten: 6-12 en 8-21. Die laatste Vriesekoop-zege bracht Avanti op een 3-4 voor sprong. Ellen Bakker had al een punt binnen gebracht door de zwakke Böhm op haar tekortko mingen te wijzen: 12-21 en 19-21. Dat was het eerste aanvallende succes van de Leidse, die toen voor de taak stond om tegen de defen siespecialiste Deistier het winnen de punt te scoren. Omdat Ellen Bakker haar verdedigingskunsten nog niet verleerd is en in de eerste game bij 19-20 de tijdregel in wer king trad, loodste zij Avanti op knappe wijze naar de volgende ronde: 19-21 en 18-21. Claudia Ver schoor had daarvoor haar partij te gen dezelfde Deistier ongestraft mogen inleveren: 21-11 en 21-11. "Leuk dat ze gewonnen hebben. Vooral met Ellen gaat het al boven verwachting. Vorig jaar heeft ze in de halve finales alles nog als verde digster gespeeld. Nu alles als aan valster. Ik heb tegen Ellen gezegd dat ze eigenlijk sinds vier maanden weer opnieuw is begonnen met ta feltennis. Als ze dan twee keer wint, dan maakt ze een redelijke progressie", aldus Bakker. De Avanti-trainer koestert geen aspiraties in de Europese beker strijd. "Vorig jaar haalden we de halve finales. Nu hoop ik dat we nog een rondje verder komen, mis schien via een thuiswedstrijd. Maar nu Ellen en José van spelstijl aan het veranderen zijn, ben ik om Bettine eigenlijk weer een nieuw team aan het opbouwen. Dat kost tijd. Misschien dat we volgend jaar weer een goed team hebben. Daar om hoop ik in stilte dat we die vol gende ronde doorkomen. De halve finales worden pas volgend jaar ge speeld. Dan zijn we een aantal maanden verder en wie weet hoe Ellen en José zich dan ontwikkeld hebben. Tot nu toe is elke winst partij meegenomen". WIM VAN WANROOY MAASTRICHT (GPD) - Barry Hughes zal zijn contract bij MW gewoon uitdienen na het ingrijpen van voorzitter Leon Melchior en manager Nico Jongen. De trainer club uitgeleende Bert van der Pop- pe keert vandaag terug in Maas tricht, de bij NAC naar de reserve bank verwezen Geert Meijer wordt gehuurd, terwijl in de loop van de had het bestuur afgelopen vrjjdag week nog een jonge Engelse vleu- laten weten de club te zullen veria ten als de door hem gewenste spe Iers niet op korte termijn aange trokken zouden worden. Het ulti matum had het gewenste effect Hughes' selectie is inmiddels gevuld met drie spelers, volgende week zelfs met vier. David Loggie is tot het eind van het seizoen op huurbasis van A7'fi7 aangetrokken, de aan die gelspits zal worden aangetrokken. Het compromis tussen verjon gen (wat de raad van beheer van MW wilde) en het aantrekken van geroutineerde krachten, wat Hug hes wilde, werd door alle partijen na de spoedvergadering van vrij- dagavond.„Het gezond verstand heeft gezegevierd", meende Barry Hughes. „Vrijdag zag het er som ber uit, maar dat was vóór het pri ma gesprek met Melchior. Deze kwestie kent geen winnaar, want het resultaat is het beste voor MW. En dat is tenslotte waar ie dereen hier voor knokt. Ik heb in de afgelopen dagen emotioneel ge reageerd, maar ik ben nu eenmaal fanatiek en vond dat het zo niet langer kon. Nu zijn spijkers met koppen geslagen en daar ben ik ui termate blij mee". Het aantrekken van de 28-jarige Loggie, die zaterdagavond tegen Roda JC (2-2) niet van de partij kon zijn omdat zijn overschrijving niet op tijd rond was, heeft vooral fi- ROTTERDAM (GPD) De spelers van Feyenoord heb ben gisteren geen bedenktijd nodig gehad om een be slissing af te dwingen in de derby met Sparta. Anders dan hun trainer Thijs Libregts, maakten de voetballers direct gebruik van de onverwacht aangedragen moge lijkheid om in elk geval in cijfers de misère van de Ne derlandse competitie te ontvluchten. Met de 5-0 winst vonden ze voor even 'de zon' en in de vorm van de premie ook 'de centen', die in zo ruime mate op hun coach liggen te wachten bij Aris Saloniki. Libregts gaat daar volgens berichten 20.000 gulden per maand ver dienen, deed drie dagen geheimzinnig, maar maakte vanmiddag be kend dat hij toch ingaat op het Griekse aanbod. Zijn pupillen aan vaardden de aanbieding van Sparta gisteren al met grote gretigheid. Ze hoefden er niet eens goed voor te voetballen. De enige medewer king die de Feyenoorders bij het tot stand komen van de royale mar ge hoefden te verlenen, was scoren. De buur deed de rest en maakte zichzelf zo ongenadig af, dat de tegenstander zelfs zonder na te den ken de goede weg kon inslaan. Gullit (2x), Petursson, Hoekstra en Been wisten aan het eind daarvan precies wat ze moesten doen. k Thijs Libregts (midden): "weloverwogen beslissing" Libregts wist dat na de wedstrijd nog niet ten aanzien van zijn overstap naar Saloniki. Voor „90 procent" was hij er uit, maar hoe paradoxaal dat ook leek in de ge geven situatie, de coach had het moeilijk met de resterende 10 procent voor zijn besluit, dat hij gisteravond in familiekring nog uitgebreid besprak. Voor ieder ander stond al vast dat hij „na tuurlijk" voor het Griekse avon tuur zou_ kiezen, voor hemzelf was dat allerminst opgelegd pan doer. Natuurlijk, zijn positie bij Feyenoord was bepaald niet 'on aantastbaar', zoals hij zelf moest toegeven. In de jubel na de dub bel van vorig seizoen werd zijn naam nauwelijks genoemd en was de eer voor anderen, in de periode dat het slecht ging werd hij getackeld en kreeg hij een 'technisch adviseur' naast zich (Van Hanegem). Vanaf zijn en tree kreeg hij kritiek in de Kuip, waar gisteren weer een spandoek hing met de venijnige tekst „Sa loniki bedankt", waar verschil lende aankopen buiten hem om werden gedaan en waar hij niet werd gekend in het hernieuwde contact met René van der Gijp, één van de 24.545 toeschouwers bij de derby. Een delegatie van Feyenoord praat vandaag met vertegen woordigers van Lokeren, dat voor Van der Gijp niet alleen een huurbedrag, maar ook John Rep zou willen hebben. Dat wordt ontkend door voorzitter Kep- pens. „Als hij vertrekt moet er wel iemand voor terugkomen, maar met alle respect voor hem, over Rep is nooit gesproken. Trouwens, het is helemaal niet zeker dat we met Feyenoord in zee gaan. Ook PSV is geïnteres seerd in Van der Gijp en boven dien bestaat er belangstelling voor hem bij clubs uit West- Duitsland". Komt Van der Gijp wèl naar Rotterdam, dan is hij naast Gul lit, Petursson, Rep en Tahamata de vijfde vleugelspits die wordt aangetrokken. Vandaar dat Li- bregts met recht een vraagteken zette bij die transactie. Allemaal zaken die zijn besluit vorming gemakkelijker hadden kunnen maken, maar zo rede neerde Libregts zelf niet. Hoewel hij niet wist of hij nog een twee de kans zou krijgen wanneer aan het eind van het seizoen zijn con tract afliep („Saloniki had het daar niet over, die club wilde me direct hebben"), twijfelde hij gis teren nog. Hij had er z'n eigen motivatie voor. „Het zou te gemakkelijk zijn er alleen vanuit te gaan dat in Saloniki de zon schijnt en de centen liggen te wachten", zei hij na het duel. „Ik wilde een weloverwogen beslissing nemen en alle facetten bekijken, dus niet alleen de aan trekkelijke. Er speelden ook an dere zaken mee. Gevoelszaken, emotionele bindingen met de ploeg. Die hadden me kunnen te genhouden. Je bent toch ander half jaar bezig geweest met een aantal dingen en je zou een slecht sportman zijn als je met een zonder nadenken zou weglo pen zodra het wat minder gaat. Juist wanneer er strijd is zou je voorop moeten lopen". Hij hoeft het niet te doen, het bestuur wil zijn contract ontbin den en er is niemand die hem dat kwalijk neemt. "Vanuit zijn standpunt heeft hij gelijk dat hij gaat", verwoordde aanvoerder Wijnstekers het begrip van de spelers. Het meest voor de hand liggende alternatief voor Feye noord is nu door te gaan met het tweemanschap Ab Fafié, die in het bezit is van een A-diploma, en Van Hanegem. Andre Hoekstra heeft Sparta-doelman Bas t lob geklopt en viert zijn succes in de lucht. Het bestuur zou dan rustig de tijd hebben uit te zien naar een nieuwe oefenmeester en voor die functie circuleert hardnekkig de naam van Boskov, vreemd ge noeg zowel bij Saloniki als bij Feyenoord de grootste kandi daat, omdat hij bij beide clubs di rect kan worden ingezet. Voorts worden Leo Beenhakker, Rob Jacobs en Barry Hughes ge noemd. Die laatste trainer zou gisteren overigens de schrik om het hart geslagen zijn als hij zijn oude ploeg aan het werk had gezien. Wat Sparta er na een sterke start met de beste kansen van maakte in de Kuip, stelde dan ook totaal niets voor. De ploeg gaf een slechte imitatie van een voetbal elftal, had wel de mimiek, maar vergat het elementaire beginsel dat je er wel iets meer voor moet doen om aan de bal te komen. Dat deden de snel uitgebluste Kasteelheren dus nauwelijks, waarbij de rentree van Louis van Gaal eerder remmend dan stimu lerend werkte. De middenvelder die 'spelma ker' moet zijn, acteerde tegen Feyenoord in elk geval zo traag, dat hij voortdurend overlopen werd door Mario Been. Aange zien in het hart van de defensie van Sparta met Van Oosten en Andriessen bovendien verdedi gers rondliepen die nog nooit le ken te hebben gehoord van het begrip rugdekking, vielen er ge regeld gaten ter grootte van een zwembad. Zelfs nu Houtman zich ontpopte tot de beste verde diger van de Kasteelclub, kon Feyenoord nog moeiteloos op 3-0 keren en bij 5-0 aantikken. Zonder tot eredivisieniveau te reiken, maakten de spelers direct gebruik van de mogelijkheid de misère even te ontvluchten. Li bregts moest er wat langer over nadenken, maar koos daarvoor tenslotte ook. PAUL DE TOMBE GRONINGEN (GPD) - Ajax moest bij Groningen het eerste ver- liespunt van deze competitie incas seren, maar de Amsterdamse oe fenmeester Aad de Mos bleek in zijn nopjes met het 2-2-gelijke spel. Niet helemaal onbegrijpelijk, want enig fortuin viel zijn ploeg niet te ontzeggen. Ajax kreeg geen vat op de steeds gevaarlijk uitbrekende noordelijken, maar twee defensie ve blunders aan Groninger zijde hadden evenveel goals van invaller Van Basten tot gevolg en de Am sterdammers leken hun onge schonden status te handhaven. Het was echter dezelfde Van Basten die FC Groningen het verdiende puntje deed toekomen, want na een foutieve terugspeelbal van hem kon Broeken profiteren: 2-2. Faam International Marco, van Basten was pas na de pauze door De Mos in het elftal gebracht, aangezien de Ajax-oefenmeester de spits wat op krachten wilde laten komen in de ze voor hem moeilijke tijden. De falende Rob de Wit moest voor hem het veld ruimen. Al in de eer- Ruitenberg wint eerste marathon ASSEN (ANP) - Henry Ruitenberg uit Oldebroek heeft zaterdagavond op de kunstijsbaan van Assen de eerste nationale schaatsmarathon van het seizoen 1984/85 gewonnen. Ruitenberg versloeg in de eindsprint Jos Niesten uit Heemskerk en Jan Kooiman uit Ammerstol met minimaal verschil. Dit trio was in de finale gedemarreerd uit een kopgroep die aanvankelijk uit zes rijders, onder wie ook Hilbert van der Duim, be stond. Met zijn vijfde plaats werd Van der Duim de beste vertegenwoor diger uit de kernploeg van coach Henk Gemser. In de openingsfase van de attractieve wedstrijd waren het overigens wel de kernploegleden die het tempo hoog opschroefden. Hein Vergeer, Emiel Hopman, Robert Vunderink en ook de agressief rijdende Van der Duim waren veelvuldig bij uitlooppogingen betrokken. Hopman ver speelde zijn kansen halverwege de wedstrijd door een val, waardoor hij de aansluiting met de koplopers verloor. De overige kernploegleden kwa men in moeilijkheden toen het aantal ronden begon te tellen; ze vielen allemaal uit. ste minuut van de tweede helft maakte Van Basten zijn schutters- faam waar door er als de kippen bij te zijn toen Schoenaker een voor zet van Silooy verkeerd op de schoen kreeg. Twintig minuten la ter zette hij Ajax uiterst beheerst op een 2-1-voorsprong nadat de buitenspelval bij FC Groningen haperde. Vanenburg kon daardoor alleen doorgaan en speelde vervol gens Van Basten vrij. Die goal leek de nekslag voor de noordelijken, die na de gelijkma ker al uit hun doen waren geraakt. In de eerste helft had FC Gronin gen de zaak defensief goed onder controle. Van Tiggelen en de jeug dige Engelsman Paul Mason maak ten Bosman en De Wit onzichtbaar, terwijl Vanenburg voornamelijk achter de veelvuldig opkomende Mulder aan holde. Toch waren de Amsterdammers voortdurend op de Groninger helft te vinden, dank zij een overwicht op het midden veld. Daar was de sterk spelende Rijkaard vaak te vinden, evenals Silooy, die het Groninger gifkik kertje Roossien diende af te stop pen. Schoenaker en Ronald Koeman waren weliswaar niet bijster op dreef, maar ondervonden weinig tegenwicht van Groninger zijde. Dat was niet zo verwonderlijk, want de noordelijken moesten het zonder de aan de lies geblesseerde Erwin Koeman stellen en Eddy Bosman slaagde er niet in om diens rol als rustpunt en organisa tor over te nemen. Toch leidde het overwicht van de Amsterdammers niet tot de gewen ste openingen. Het "was juist Gro ningen dat in de eerste helft, via snelle uitvallen, de beste kansen kreeg. Bosman en de getalenteerde 17-jarige linkerspits Pieter Huistra misten echter de juiste richting, al vorens McDonald in de 39ste mi nuut in tweede instantie 1-0 maak te, na fraai voorbereidend werk van de uitblinkende Mason. De bij na 15.000 toeschouwers schreeuw den ook nog om een penalty toen de doorgebroken Roossien, via het lichaam van Ajax-doelman Galjé, ter aarde stortte, maar de hooghar tig en irritant leidende Van Swie ten wilde daar niets van weten. „We slaagden er in die fase niet in om iets te doen met de meerder heid op het middenveld", aldus De Mos na afloop, „terwijl Groningen goed counterde. Ons geluk was dat we direct na de pauze alweer gelijk maakten, want je zag meteen dat dat doorwerkte in het spel van FC Groningen". De onzekerheid sloop inderdaad weer binnen bij FC Gro ningen, dat de laatste weken nogal wat tikken had moeten incasseren, met als triest dieptepunt de beker- Ingetrokken uitschakeling door de amateurs van Heeijansdam. Tegen FC Utrecht werd afgelo pen week op basis van wilskracht nog iets van de schande uitgewist, maar met alleen een onverzettelij ke instelling is het zo goed als on mogelijk een achterstand tegen Ajax nog weg te werken. De hel pende hand van Van Basten werd dan ook gretig geaccepteerd door de aangeslagen Groningers. McDo nald reageerde elf minuten voor het einde alert op de terugspeelbal van Van Basten. Galjé leek het ge vaar in eerste instantie te bezwe ren, maar de bal stuitte voor de voeten van Broeken: 2-2. Daarmee kwam FC Groningen uiteindelijk nog redelijk aan zijn trekken, want nadat het 1-2 was ge worden putten de noordelijken zich uit in een jachtig heen-en- weer-geren, dat weinig zoden aan de dijk zette. Het gelijke spel levert de Groningers bovendien veel geld op, want na afloop deelde voorzit ter De Vries mee dat de na de be keruitschakeling in het vooruit zicht gestelde boete was ingetrok ken. nancieel nogal wat voeten in de aarde gehad. MW heeft voor het aantrekken van nieuwe spelers een fonds ter beschikking, waarop ech ter de bepaling rust dat deze geld bron alleen mag worden aange sproken als er sprake is van jong talent. „Loggie valt daar, gezien zijn leeftijd, buiten. Kopen is daardoor vrijwel uitgesloten. Met Nico Jon gen ben ik erin geslaagd middelen te vinden om het huren financieel rond te krijgen. Gelukkig heeft ook AZ'67 hieraan alle medewerking verleend", aldus de opgeluchte Barry Hughes. ROTTERDAM - De bekerfinale waterpolo tussen landskampioen AZC en HZC de Robben, die met zoveel belangstelling tegemoet werd gezien, is gistermiddag uitge lopen op een anti-climax. Bijna halverwege de eerste confrontatie van dit seizoen maakte Hilversum mer Nico Landeweerd een slaande beweging naar Alphenaar Ewoud van Winsen. Arbiter Rob Teilegen was resoluut en stuurde de Rob ben-routinier voor de duur van de wedstrijd en zonder vervanging uit het water. Het kostte AZC, dat op dat moment met 4-1 leidde, daarna geen moeite meer om de bokaal met de royale score van 15-5 voor zich op te eisen. Niemand was er bij gebaat dat de toegangskaarten voor het Europa Cup-2-toernooi op zo'n eenvoudige wijze in Alphense handen vielen. Wel had AZC er het meeste recht op, maar vanaf het incident rond Landeweerd was er sprake van een uiterst ongelijke strijd, die het aan zien bovendien niet meer waard was. Propaganda, zoals de aanwe zige bondscoach George Geurtsen graag had gezien, ging er niet van uit. "Nu probeer je met z'n allen het waterpolo te promoten, zitten staatssecretaris Van der Reijden en een Chinese delegatie (voor een op handen zijnde toernee van de na tionale ploeg naar China) op de tri bune en dan krijg je dit. Ongeacht de vraag wie er gelijk heeft, dit had nooit mogen gebeuren", vond Geurtsen. Over de uitsluiting van Lande weerd was iedere betrokken het wel eens. "Het was dom", erkende de Robben-speler later ook zelf. Zijn toelichting: "Ik kreeg van Van Winsen een trap en maakte inder daad een slaande beweging. Ik had echter niet de intentie om hem te raken". "Hij kan er op rekenen dat de club hem in ieder geval voor twee wedstrijden zal schorsen. We heb ben daar intern duidelijk afspra ken over gemaakt. Dit kan toch niet. Hij heeft de hele ploeg in de steek gelaten", uitte Robben-voor zitter Hans van Zenderen zijn mis noegen. Vooraf was de stemming in het Hilversumse kamp nog zo goed ge weest. Coach Harry Vriend en aan voerder Andy Hoepelman maak ten eendrachtig melding van de progressie die de jeugd - ingepast na het vertrek van een aantal routi niers - momenteel al doormaakt. "We streven er naar om met deze nieuwe ploeg over drie jaar kam pioen te worden. Maar het gaat nu al goed. Met de week gaan ze beter spelen", vertelde Vriend. Hoepel man, die door werkzaamheden in Rotterdam zijn laatste wedstrijd speelde, beaamde dat "Ik kan door mijn werk niet meer spelen. Dat is jammer, maar de ploeg kan mijn vertrek nu wel opvangen". Hoepelman kon niet bevroeden dat de eindstrijd het tegendeel zou bewijzen. Zijn ploeg bereikte in de ochtenduren met veel moeite de fi nale via VZC: 8-6, na verlenging. AZC had het tegen AZPC al heel wat eenvoudiger (14-7 in de voor ronde) en de Alphense ploeg toon de zich in het grote zwembad West vervolgens veel slimmer dan de ri vaal. Met beter verzorgd spel mikten de Alphenaren voortdurend op een man-meer-situatie. Op die manier werd een 2-0 voorsprong genomen. Blankenstein verdoezelde in de eerste periode het Alphense over wicht door 2-1 te scoren, maar bij 4-1 na het tweede bedrijf, zag het er voor De Robben al somber uit. Donkere wolken pakten zich sa men toen Landeweerd in de fout ging. De bekerfinale eindigde voor De. Robben uiteindelijk in een nachtmerrie. AZC mag dus weer op Europees avontuur. Ed van Es: "Dat is voor ons het belangrijkste. En ik heb toch wel gezien dat De Robben door die verjonging een veer heeft moeten laten. Dat is prettig om te weten. Wij gaan ook geleidelijk aan jonge spelers inpassen, maar we weten waar we staan". WIM VAN WANROOY GRONINGEN (ANP) - De Groningse politie heeft gisteren drie aange houden Ajax-fans versneld vrijgelaten omdat mede-supporters verhin derden dat een extra trein na afloop van de wedstrijd Gromngen-Ajax kon vertrekken. De drie vandalen waren aangehouden wegens vandalis me. Het vertrek van de trein werd verhinderd doordat aan de noodrem werd getrokken. Een deel van de vierhonderd supporters weigerde in te stappen zolang de drie aangehouden fans niet van de partij waren, terwijl een ander deel vernielingen aanrichtte in de trein. Pas nadat het drietal naar het station was gebracht, kon de trein vertrekken. De vrijgelaten Ajax-supporters krijgen wel een proces-verbaal.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13