1300 door banen weg ziektewet Koersen onder hoogspanning Grafische bond CNV becijfert: 'Minder olie van Mexico en Egypte' Industrie verwacht zelfde aantal banen Nederland was energie-zuinig Hypotheekrente daalt L ZATERDAG 27 OKTOBER 1984 ECONOMIE vallen sterk toeneemt: bankperso neel en bezoekers worden met vuurwapens bedreigd of zelfs li chamelijk letsel toegebracht. In dit soort situaties voldoet zelfs de meest effectieve beveiligingsin-, stallatie niet, aldus de banken en de PTT. De politie heeft bij het opstellen van het advies aan de politie over leg gehad met het ministerie van justitie. Het bestaan van de door de commissie verzonden brief aan de politie bleek deze week toen de En- schedese politie geen informatie gaf over de omvang van de buit bij een overval op een Rabobank. Het gaat hier overigens om een voorlo pig standpunt van de Enschedese politie in afwachting van nader overleg over de kwestie op lande- lijk niveau. ENSCHEDE (ANP) - De Algeme ne Commissie Beveiliging Banken en PTT wil dat de politie zoveel mogelijk terughoudendheid be tracht bij het verstrekken van in formatie aan de pers over overval len bij banken en PTT-kantoren. In een circulaire aan de korpschefs van de gemeentepolitie, de dis trictscommandanten en landelijke leiding van de rijkspolitie advi seert de commissie van de banken en PTT niet meer bekend te maken hoeveel geld er precies bij een overval is buitgemaakt en hoe dit soort misdrijven in zijn werk is ge gaan. Aanleiding voor het dringende advies aan de politie is dat gede tailleerde informatie aan de media omtrent bankovervallen nieuwe Banken en PTT minder openheid over overvallen overvallen uitlokt. „Men leert uit de pers hoe het beste een financië le instelling kan worden overval len", zo ervaren de banken en de PTT. Hun commissie voor beveili gingszaken stelt vast dat bepaalde kantoren ettelijke keren zijn over vallen omdat er uit de publiciteit viel af te leiden hoe gemakkelijk het was er geld te krijgen. Waarover de commissie zich vooral zorgen maakt, is dat het ge bruik van geweld bij die bankover- DEN HAAG (GPD) - Het kabinet helpt met zijn ziektewetplannen 1300 nieuwe banen in de grafische industrie om zeep. De voorzitter van de Grafische Bond CNV, Rob van Kesteren, rekende dat gisteren voor in de jaarvergadering van zijn organisatie in Lunte- Met staatssecretaris van sociale za ken De Graaf onder zijn gehoor verwees Van Kesteren naar de af spraken die in de grafische sector tussen de werkgevers- en werkne mersbonden zijn gemaakt. Op grond daarvan is de werktijd in middels teruggebracht tot gemid deld 38 uur. De werknemers heb ben daarvoor van prijscompensa tie afgezien. „Het nieuwe arbeidsvoorwaar denbeleid borduurt erop voort", al dus Van Kesteren. Het streven is gericht op een 36-urige werkweek in 1986. De nadruk zal echter veel meer liggen op het scheppen van banen en „daarvoor zullen harde garanties moeten worden gegeven door de werkgevers". Daar schuilt in de opvatting van de Grafische Bond echter het ziektewetplan als OSLO (RTR) - Mexico en Egypte zullen hun olieproduktie verklei nen om zo een bijdrage te leveren aan de pogingen de prijzen van olie op de wereldmarkt te stabiliseren. Dit heeft Achmed Zaki Jamani, minister van olie van Soedi-Arabië, gisteren verklaard in Oslo. Jamani is in de Noorse hoofdstad om met zijn Noorse collega Kaare Kristian- sen te overleggen over de situatie die op de wereldoliemarkt is ont staan nadat Noorwegen een verla ging van zijn olieprijs heeft aange kondigd, een verlaging die is ge volgd door Groot-Brittannië en Ni geria. Hoe ver Mexico en Egypte willen gaan met de beperking van hun produktie zei Jamani niet. Hij acht het geen goede zaak wanneer de OPEC (Organisatie van Olie Ex porterende Landen) haar produk tie sterk verkleind. Er is sprake van dat de produktie wordt ver minderd met drie miljoen vaten per dag, waarvan Saoedi-Arabië de helft voor zijn rekening zou ne- „Er zijn er die de zaak hard wil len aanpakken en een tekort op de wereldoliemarkt willen creëren en er zijn er die de zaak stapje voor stapje willen behandelen. Het is mijn mening dat we het niet moe ten overdrijven,", betoogde Jama- De Saoedische minister ver klaarde tijdens een persconferen tie verder dat de prijs van ruwe olie op de vrije markt eind november weer op 29 dollar per vat (van 159 liter) zal liggen. Op het ogenblik doet Arabian Light Crude, de olie van standaardkwaliteit waarop de OPEC haar prijs van 29 dollar ba seert, 28 dollar per vat. Jamani doet op het ogenblik ver woede pogingen een einde te ma ken aan de onzekerheid over de olieprijzen. Hij is al in de Nige- riaanse hoofdstad geweest om te proberen de olieprijsverlaging van dat land ongedaan te maken. De Noorse staatsoliemaatschappij Statoil heeft laten weten de olie prijs voor november met een halve dollar te verhogen. Sjeik Jamani: niet overdrijven een adder in het gras, want „het zal duidelijk zijn dat een verdere ar beidstijdverkorting hoe dan ook betaald zal moeten worden". „De ziektewet-operatie mag mis schien slagen omdat het parlement geen boeh of bah heeft gezegd. Maar het risico dat de patiënt, het werkgelegenheidsbeleid, sterft is niet denkbeeldig. De onderhande lingen over de Ziektewet (blijven de aanvulling van het ziekengeld tot het netto-loon) kunnen de ge sprekken over arbeidstijdverkor ting en werkgelegenheid volledig gaan overheersen". Van Kesteren rekende voor: „De eerste ronde arbeidstijdverkorting van 40 naar 38 uur heeft ervoor ge zorgd dat zo'n 630 mensen hun werk behielden en zo'n 570 nieuwe mensen konden worden aangeno men. De tweede fase moet ten min ste 1300 banen opleveren. Als de Ziektewet inderdaad zo zal domi neren als wij verwachten, is de re gering er in elk geval in geslaagd om 1300 nieuwe banen in de grafi sche industrie om zeep te helpen". Staatssecretaris De Graaf gaf overigens geen krimp. Met hand having van de standpunten van het kabinet liet hij de vergaderende grafici weten dat hij de plannen niet zal intrekken. Binnenkort zal de Tweede Kamer over de daar voor nodige aanpassing van de Ziektewet moeten beslissen. TUINDERS - De Belgische glas tuinders, die ongeveer vijftig mil joen kubieke meter aardgas per jaar verbruiken, willen recht streeks met de Nederlandse Gasu nie onderhandelen om voor dat gas een speciale lage prijs te verkrij gen. De Belgische tuinders zijn ra zend over het feit dat hun Neder landse collega's met ingang van 1 oktober een jaar lang maar hooguit 42,5 cent per kubieke meter voor het gas hoeven te betalen. In de Boeingfabriek te Everett (VS) krijgt de eerste van tien Boeing-747's van de KLM een verlengd bovendek. Op de voor grond het verwijderde korte bo vendek van de „Ganges", die op de achtergrond staat. Reeds is daar, op deze kort geleden ge maakte foto, tussen cockpit en halverwege de meer dan 60 meter lange romp voldoende ruimte ge maakt om het verlengde boven dek te monteren. De KLM bezit nu twee nieuw gebouwde 747's- 300 (met verlengd bovendek). Van de achttien 747's die de KLM thans bezit, blijven alleen de zes oudste met kort bovendek vliegen. De KLM nam zijn eerste 747 bijna 14 jaar geleden in ge bruik. (foto GPD) DEN HAAG (GPD) - In Neder land is de afgelopen paar jaar meer op energie bespaard dan door de minister van economische zaken werd nagestreefd. In de tien jaar die sinds de eerste oliecrisis in 1973 zijn verstreken, werd in 1983 al een bespraring van 20 procent bereikt. Een streefcijfer dat volgens de mi nisteriële nota Energiebeleid pas in 1985 gehaald zou kunnen wor den. Volgens minister Van Aarden- ne (economische zaken), in ant woord op vragen uit de Tweede Kamer, is dat voornamelijk te dan ken aan de aanzienlijk hogere ener gieprijzen na de tweede oliecrsis van 1979 en 1980. In de antwoorden op vragen naar aanleiding van de hoofdstukken over energie in de begroting van het ministerie constateert Van Aar- denne een duidelijke versnelling in het besparingspatroon in de jaren 1981-1983. In deze jaren, met name de eerste twee, werd door gezinnen zo'n zes procent per jaar op verwar ming bespaard. De minister waarschuwt er ech ter voor de versnelde ontwikkeling ROTTERDAM (ANP) - Het overleg tussen werkgevers en werknemers in de Rotterdamse haven over de invoering van een nieuwe pasjesre geling om zwartwerken en over werken tegen te gaan is gistermid dag afgebroken. Het beraad zal woensdag, eveneens in aanwezig heid van het gemeentelijk haven bedrijf dat de nieuwe regeling ont wierp, worden voortgezet. Volgens districtsbestuurder Kees Voormeulen van de Ver- voersbond FNV konden vrijdag middag niet alle zaken die met de nieuwe regeling samenhangen worden besproken. Bovendien is er volgens hem ook sprake van een aantal verschillen van mening met de werkgeversorganisatie SVZ, die nog niet konden worden opgelost. Welke die geschilpunten zijn wilde Voormeulen niet zeggen. Begin deze week zag het er naar uit dat gisteren defintief Overleg over pasjesregeling in een impasse stemming zou kunnen worden be reikt over het compromisvoorstel van het gemeentelijk havenbedrijf. De werkgevers hadden zich in hoofdlijnen al akkoord verklaard met de regeling en woordvoerders van de Vervoersbond FNV ver klaarden, voor zij het voorstel in tern gingen besperken, dat er wel uit te komen was. Het lag in de be doeling om vrijdagmiddag defini tief op hoofdpunten tot overeen stemming te komen, waarna de Vervoersbond FNV het principe akkoord aan de leden zou voorleg gen Over de invoering van een pas jesregeling in de Rotterdamse ha ven en met name in de stukgoed sector wordt nu al ruim een jaar ge sproken in de zogenoemde com missie twee tussen werkgevers enerzijds en de Vervoersbonden FNV en CNV anderzijds. Aanvan kelijk vonden de werkgevers de in voering van een door de bonden gewenst waterdicht systeem om het zwartwerken en het overwer ken in de haven tegen te gaan niet nodig en te duur. Naar het oordeel van de SVZ komt zwartwerken in de haven niet of nauwelijks voor. Minster De Koning stelde echter als voorwaarde voor overheids steun bij de oplossing van het re cente havenconflict rond Rotter dam Terminal dat voor 1 november aanstaande de Rotterdamse haven beschikt over een pasjessysteem. niet naar de toekomst door te trek ken. De investeringen in energie besparing betroffen in deze perio de ook de meest rendabele, aldus Van Aardenne. En hoewel er een 'na-ijlen' van deze investeringen verwacht mag worden, die alsnog zal leiden tot verdergaande forse energiebesparingen, is het volgens de minister niet reëel om te denken dat er in het jaar 2.000 veel meer bespaard zal worden dan de nage streefde 40 procent. De minister weigert alvast in te gaan op de discussie over de toe komstige energievoorziening voor ons land. Binnenkoirt is een nota te verwachten, waarin de minister de rol van de verschillende soorten energie-opwekking, waaronder kernenergie, voor de komende ja ren aan de orde stelt. Ook de uit komsten van de zogenaamde Bre de Maatschappelijke Discussie zul len hierbij in de Tweede Kamer een rol gaan spelen. KAASPRIJS De kaasmakers van de Coöperatieve Zuivelfabriek Huister-Noord uit het Friese Oud- woude hebben tijdens de wereld kampioenschappen kaasmaken in de Verenigde Staten de eerste prijs gehaald met een Maasdammer- kaas. Van de 100 te behalen punten kregen zij er 97,25. Aan de wereldkampioenschap pen, die eens in de twee jaar wor den gehouden, nemen deelnemers uit vrijwel alle kaasmakende lan den deel. DEN HAAG (ANP) - De werkgele genheid in de industrie zal in het komend halfjaar naar verwachting van de ondernemers vrijwel op' hetzelfde peil blijven. Dit blijkt uit de september-resultaten van de conjunctuurtest van het Centraal Bureau voor de statistiek, die giste ren zijn gepubliceerd. De aardolie- en de voedings- en genotmiddelen industrie zijn niet in het onderzoek "opgenomen. In de voorafgaande vier kwarta len werden nog dalingen in de werkgelegenheid verwacht van on geveer 1,5, één, één respectievelijk 0,5 procent. Tegelijkertijd steeg de bezettingsgraad van de produktie- installaties van 81 procent naar 84 procent. Het percentage onderne mers dat onvoldoende vraag als produktiebelemmering meldde daalde in diezelfde periode van 29 naar 21. De bedrijvigheid is ten opzichte van augustus vrijwel niet gewij zigd. Een verwachte daling van de bedrijvigheid in intermediaire goe deren (goederen die nog geen eind- produkt zijn of daar nog in ver werkt moeten worden) en een toe neming in dè sectoren consumptie- en investeringsgoederen zullen waarschijnlijk resulteren in een ge lijkblijvende totale bedrijvigheid in de komende drie maanden. De orderontvangst gaf een gerin ge stijging te zien, maar voldeed niet aan de verwachtingen van de ondernemers. Zestien procent achtte in spetember de orderont vangst klein, terwijl dat in augus tus nog maar het oordeel was van 13 procent van de ondernemers. Ook over de orderpositie was men, ondanks een stijging van het in dexcijfer, minder tevreden. AMSTERDAM (ANP) - De rentedaling van de afgelopen weken zet nu ook door in de hypotheekrente. Een aantal banken kondigde gisteren verlagingen van de tarieven aan, nadat de levensverzekeraars hun maan dag waren voorgegaan. De Algemene Bank Nederland (ABN) verlaagt de tarieven met ingang van maandag met 0,2 procent voor de hypothecaire leningen met een rente van een jaar vast en met 0,3 procent voor vijf jaar vast. De goed koopste lening (rente een jaar vast met gemeentegarantie) kost nu 7,3 procent. De Amrobank heeft de rente voor de vijf en twee jaar vaste hypothecai re leningen met ingang van gisteren verlaagd met 0,3 procent. De tarieven voor variabele hypotheken zijn met 0,1 procent verlaagd. De laagste rente (variabel met gemeentegarantie) komt daarmee op 7,3 procent, de hoog ste (tophypotheek vijf jaar vast) op 8,8 procent. Ook de Rabobank heeft de aangesloten banken verlaging van de hypo theekrente geadviseerd. Variabele leningen gaan over de hele linie om laag met 0,3 procent, waarmee de voordeligste lening op 7,6 procent komt. De rentestabiel lening met gemeentegarantie 30 jaar vast, is 0,2 procent goedkoper geworden en draagt een rente van 8,3 procent. Prime rate Een aantal grote banken in de Verenigde Staten heeft de „prime rate", de rente voor de meest kredietwaardige ondernemingen, met ingang van komende maandag verlaagd van 12,5 tot twaalf procent. Verwacht wordt dat de overige Amerikaanse banken zullen volgen. Tot de banken die het tarief met een half procent hebben verlaagd behoren Morgan Guaranty Trust, Chase Manhattan Bank, Chemical Bank en First National Bank of Chicago. Bankers Trust, die op 12,25 procent zat, is ook naar twaalf procent gegaan. Aanleiding tot de verla ging was de daling van de rente op de Amerikaanse geldmarkt, die het voor de banken goedkoper maakte om zelf aan middelen te komen. Korte staking in haven A'dam AMSTERDAM (ANP) - Werkne mers van drie stuwadoorsbedrtf- ven in de Amsterdamse haven heb ben gisteren enkele uren gestaakt omdat bij het laden van een koel- schip met bevroren vis gebruik werd gemaakt van een niet-Am- sterdamse stuwadoor. Het ging volgens een woordvoer der van de Scheepvaartvereniging Noord, de havenwerkgevers in de hoofdstad, om de bedrijven CTA, VCK en Cornelder. Koelschepen voor bevroren vis worden normaal gelost en geladen in IJmuiden, maar sommige van die schepen zijn zo groot dat ze niet meer naar die haven kunnen en uitwijken naar Amsterdam. De woordvoerder zei dat de eige naar van de lading bevroren vis de reguliere bedrijven te duur vond en toen een stuwadoorsbedrijf uit Beverwijk inschakelde. „Wij trach ten een behoorlijke CAO te hand haven. De stuwadoorsbedrijven hebben grote investeringen ge daan in de haven, en dan is het niet acceptabel dat een soort „vliegende brigade" met lagere ta rieven de concurrentieverhoudin gen verstoort", zo zei hij. Nieuwe krant in België nu al ter ziele ROOSENDAAL-BRUSSEL (GPD) - De Belgische populaire krant '24 Uur' is na iets meer dan een maand al ter ziele. Het laatste nummer kwam vrijdag uit. Direc teur Piet Antierens vertelde giste ren aan het volkomen verraste en zeer verslagen personeel dat de verliezen zo groot waren, dat er een punt achter de uitgave, op tabloid formaat, gezet moest worden. Veertig journalisten en een tiental grafici komen op straat te staan. De ontslagen redactieleden reageer den gisteren uiterst bitter op het nieuws van hun directeur. Ze me nen dat het blad nooit een echte kans heeft gehad. Het blad ken merkte zich door een uiterst luchti ge benadering van het nieuws. De losse verkoop - het blad ken de geen abonnementen - kwam in de laatste fase niet boven de 17.000 stuks per dag. Om quitte te spelen, moest een dagelijkse oplage van 70.000 exemplaren worden ge haald. De uitgever, een onafhanke lijke dochter van de Standaard- groep, had wel een flink kapitaal gereserveerd om de aanloopverlie zen van het eerste jaar op te kun nen vangen. Alleen de eerste twee weken werd de krant redelijk ver kocht. Al meteen bij het verschijnen van het eerste nummer op 20 sep tember werd '24 Uur' getroffen door een boycot van de winkeliers waar de Belgen hun kranten ko pen. Deze waren er sterk tegen ge kant dat het blad ook bij super markten en kruideniers te krijgen was. Omdat ook de andere kranten van de Standaard-groep door de boycot getroffen werden, was de uitgever al snel gedwongen groten deels toe te geven aan de eisen van de wederverkopers. Deze tegenval ler is '24 Uur' nooit te boven geko- Job Creation: honderd banen DEN HAAG (ANP) - Het Haags Job Creation Project heeft in de re gio Den Haag honderd nieuwe ar beidsplaatsen opgeleverd. Dit heeft een woordvoerder van het project gisteren meegedeeld. Het Haags Job Creation Project is een instelling waar ondernemers in Den Haag gratis hulp krijgen bij de start of uitbreiding van hun kleinschalig bedrijf. Dit wordt be taald door de stichting Nutsspaar- bank in Den Haag en de gemeente- .De nieuwe arbeidsplaatsen zijn ontstaan binnen 45 Haagse onder nemingen. De helft van deze ar beidsplaatsen kwam tot stand bin nen ambachtelijk-industriële be drijven. AMSTERDAM (GPD) Ook de- week bleek de ondergrond n de Amsterdamse Effecten beurs zodanig vast dat de aarze ling van Wall Street wederom geen zichtbare indruk maakte. Wel moesten een aantal sterk uit geschoten internationals tijdelijk wat inleveren. Maar ook deze schade kon weer worden her steld. Na vier dagen handel stond de index van het algemeen beursgemiddelde drie punten boven het niveau van vorige week vrijdag. Wall Street drukte hetzelfde patroon af als de laatste tijd bij herhaling is vertoond. Na een forse sprong voorwaarts op één dag volgen dan een aantal dagen van geleidelijke afbrokke ling tot het lagere koerspeil ken nelijk zoveel spanningen op roept dat een nieuwe herstel- sprong alle verliezen wegvaagt. De olie en de rente bleven voor vele beurstransacties het door slaggevende element. Het olieru- moer van de vorige week kwam nu duidelijk tot rust. Alles wachtte af of de wanhopige po gingen van de OPEC om zijn olieprijs op niveau te houden uit eindelijk kans van slagen zal hebben. Volgende week maan dag zou de beslissing vallen. Het voorlopige besluit van een aantal OPEC-landen naar stabilisatie van de huidige prijzen te streven, deed de vrije oliemarkt in Rotter dam weer opleven na de forse prijsdalingen van vorige week. Maar de melding van Amerika's tweede oliegigant Mobil om als eerste Amerikaanse oliemaat schappij het voorbeeld van Noorwegen en Engeland te zul len volgen, riep nieuwe onrust in het leven. Teleurstelling Ook de tegenvallende ont vangst van enkele grote staatsle ningen bij het Amerikaanse pu bliek was een teleurstelling die de obligatiemarkten geen goed deed. De aanvankelijk flinke koersstijging op Wall Street werd er krachtig door afgeremd. Desondanks rekenen velen nog op een discontoverlaging voor de presidentsverkiezingen, omdat dit de zittende regering zeer wel gevallig zou zijn. Al met al voor vele beleggers In de Verenigde Staten voldoende reden om een afwachtende houding aan te ne men. Vooral de grote institutio nele beleggers hielden zich afzij dig en de dagomzetten bleven, althans aanvankelijk, op een vrij Heel anders ging het toe in To kio, waar de Effectenbeurs een nieuwe historische top bereikte. Voor Japan zijn lagere olieprij zen hoogst welkom. Omdat dit land voor vrijwel honderd pro cent op olie-invoer is aangewe zen. Ook Londen boekte een be hoorlijk herstel na de zeer flauwe dagen van vorige week. Hier had het uiteindelijk afgelasten van de mijnopzichtersstaking een posi tieve invloed. Ook bestond er hoop dat de drastische oliepro- duktievermindering waartoe een aantal OPEC-landen willen be sluiten, verder afglijden van de olieprijzen zou kunnen verhinde- Omdat de internationale olie- markt voorlopig geen gevolgen zal hebben voor onze aardgas- prijzen concentreerde het Dam rak zich volledig op de renteont wikkeling en het niveau daarvan is nog steeds dalend. De obliga- tiemarkt liep opnieuw fors op en vestigde het ene hoogterecord na het andere. Behalve de dalende rente in het buitenland wordt ook als oorzaak gezien de grote kans dat er dit jaar geen nieuwe staatslening meer nodig is. Dit zal tot een flinke liquiditeit lei den en het bedrijfsleven de gele genheid geven tot het doen van emissies. Het lagere rendement op staatsleningen verlaagt ook de rendementseisen voor aande len. Samen met over het alge meen gunstige verwachtingen voor de tweede helft van dit jaar brengt dit steeds nieuwe kopers op de beurs. Winst cijfers Binnenkort zullen ook de winstcijfers over het derde kwar taal bekend worden en naar wordt aangenomen steun geven aan de toch al z.eer positieve verwachtingen. De eni ge rem blijft het onzeker gedrag van de Newyorkse Effecten beurs waar nu al wekenlang over een krachtige hausse wordt ge sproken die maar niet komen wil. Desondanks wist zelfs Ko ninklijke Petroleum zich deze week flink te herstellen. Op de vorige week zwaar weggezakte koers werd nu weer ongeveer vijf gulden gelegd. Dit leidde voor de groep van de vijf internationals tot nieuwe historische toppen. Unilever steeg aanvankelijk nog eens tien gulden, maar moest de ze winst nadien prijsgeven onder invloed van de flink teruglopen de dollar. Maar de stijging werd overgenomen door Akzo die on geveer zes gulden wist door te lo pen. Hierdoor bereikte ook het alge meen beursgemiddelde deze week enkele malen een nieuw historisch hoogteniveau. Vijf gulden meer boekten Elsevier- NDU, Kluwer, Amev, Gamma, Nutricia en Boskalis. Deze laat ste steeg van 15 gulden naar 20 gulden door enkele gunstige ver kopen van de nog goed werkende dochters. Maar er wa ren ook talrijke vooraanstaande aandelen die weinig of niet van hun plaats kwamen. Schuppen Sajet en Schuitema moesten vijf gulden terug. Door de uitzonder lijk hoge omzet van 78.000 con tracten op vorige week vrijdag kwam de totale omzet in de deze week donderdag geëindigde werkperiode op de Europese op- tiebeurs tot een nieuwe record- stand yan 206.000 contracten. Op vrijdag 19 oktober bereikte de omzet in call-opties voor zowel KLM als Philips het hoge getal van 17.000. Voor KLM nam de belangstelling deze week snel af. Maar voor Philips bleef hij be staan om later zelfs door Akzo te worden overtroffen. Beide ein digden dan ook op de eerste plaats met rond 35.000 calls.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9