Ontvoering pater fel veroordeeld De laatste campagne-loodjes Jenninger wordt zeker voorzitter noomen Jaruzelski op partijcongres Bulgarije boos op Italiaanse rechter Rechtszaak om homo-kwestie geseponeerd Golf-oorlog: Zweden wil bemiddelen VN steunt Contadora Hongerstaking president van Bolivia Kansen op succes gering voor Mondale VS: Grieken Hulp Ethiopië snappen het totaal niet wij zijn niet alleen de grootste bemid delaar in de regio maar tevens de beste. Punt uit. ZATERDAG 27 OKTOBER 1984 WARSCHAU (DPA-UPI) - Een week na de ontvoering van de oppositionele pater Jerzy Popieluszko heeft gisteren ook de Poolse partij- en regeringsleider, generaal Jaruzelski, deze daad scherp veroordeeld. Bij de opening van een tweedaags congres van het cen traal comité van de communistische partij van Polen (PVAP) noemde hij de ontvoering een „daad van gevaarlijk banditisme". Een dag na de arrestatie van de drie daders ontbreekt noch elk spoor van de ontvoerde geestelij ke. De hoop hem nog levend te vin den daalt van uur tot uur. Onder de bevolking groeit de ontsteltenis en verbittering over de ontvoerings zaak en steeds luider klinkt de roep om opheldering in deze affai- In de stad Torun in het Noorden van Polen, dicht bij de plek waar Popieluszko werd ontvoerd, deden gisteren geruchten de ronde dat het lijk van de pater was gevonden. Maar vanuit andere bronnen in de ze stad werd vernomen dat er nog steeds helikopters boven het ge bied van de ontvoering vliegen, hetgeen erop zou kunnen duiden dat de zoekactie nog aan de gang is. Regeringswoordvoerder ver- SOFIA, MOSKOU (AFP/RTR/UPI) - Bulgarije heeft gisteren het be sluit van de Italiaanse justitie om drie Bulgaren te berechten voor betrokkenheid bij de mislukte moordaanslag op paus Johannes Paulus II in mei 1981, een "politie ke samenzwering tegen Bulgarije en het Socialisme" en een „schan delijke provocatie" genoemd. Tot het besluit van de Italiaanse onderzoeksrechter Ilario Martella, aldus het officiële persbureau BTA, "is aangezet door de Verenig de Staten en de NAVO". LONDEN (RTR) - De rechtszaak tegen een Brits parlementslid die wordt verdacht van ongewenste in timiteiten ten opzichte van een po litieman, is vrijdag geseponeerd. Keith Hampson, parlementslid voor de Conservatieve partij, had al ontslag moeten nemen als parle mentair privé-secretaris van minis ter van defensie Michael Heseltine nadat hij in mei was gearresteerd in een homo-stripteasebar. Hamp son zou daar een agent van de ze denpolitie in burger hebben „ge streeld". Zijn zaak kwam vorige week voor, maar de jury kon geen uit spraak doen. De rechter vroeg zich toen af of een tweede proces zon der vooroordelen wel mogelijk was, na alle publiciteit die de zaak had gekregen. Hij besloot uiteinde lijk de zaak wegens gebrek aan be wijs te seponeren. „Ik heb altijd volgehouden dat ik onschuldig ben. Door deze afloop ben ik gerehabiliteerd", aldus Hampson. Hij zei dat een „duivelse drang" hem naar de homo-club had geleid, waar zijn hand toevallig het dijbeen van de agent streelde. Hoewel de bijzonderheden over de bevindingen van de onder zoeksrechter niet bekend zijn, al dus BTA, „kunnen noch van het onderzoek noch van de Italiaanse justitie objectiviteit en onpartijdig heid worden verwacht". Voor wat Martella in Rome had meegedeeld over in staat van be schuldigingstelling van drie Bulga ren en vijf Turken, vervolgde het persbureau, was geen onomstote lijk bewijs te vinden en hij was uit sluitend uitgegaan van wat Mech- met _Ali Agca, de Turkse terrorist die voor de aanslag is veroordeeld, heeft gezegd. Van de drie Bulgaren die in de tenlastelegging worden genoemd, is er maar één in Italiaanse handen: Serghei Ivanov Antonov, directeur van het kantoor in Rome van de Bulgaarse luchtvaartmaatschappij Balkan Air. Sinds zijn aanhouding in november 1982 heeft Bulgarije volgehouden dat hij onschuldig is. MANAMA (DPA) - Zweden wil een bemiddelingspoging wagen in de al ruim vier jaar durende oorlog tussen Iran en Irak. Dit heeft mi nister van buitenlandse zaken Len- nart Bodström gezegd in een vraaggesprek met een Saoedische krant. Op korte termijn reist de Zweed se onderminister van buitenlandse zaken naar het gebied rond de Per zische Golf om te onderzoeken of Iran en Irak „bereid zijn, hun con flict bij te leggen". Een groot aantal bemiddelings pogingen in de Golfoorlog, onder meer door de Verenigde Naties, de Arabische Liga, de Islamitische Conferentie-Organisatie en de be-, weging van niet-gebonden landen, is tot dusver op niets uitgelopen. klaarden geruchten over de dood van de pater niet te kunnen ont kennen of bevestigen en dat het nieuws over de ontvoering voort durend veranderde. Officieel werd al bekendgemaakt dat ten minste één van de ontvoer ders een functionaris van de veilig heidsdienst is (Gregorz P.) en dat bij de ontvoering gebruik is ge maakt van een dienstauto. In het belang van de voortgang van het onderzoek wil het ministerie van binnenlandse zaken niet vóór zon dag, nadat de verdachten met een getuige van de ontvoering zijn ge confronteerd, verdere gegevens openbaar maken. In veel Poolse steden protesteert de bevolking tegen de ontvoering. In pamfletten wordt voorgesteld stakingen uit te roepen en in de Stanislaw-Kostkakerk in War schau, de parochiekerk van Popie luszko, zijn onafhankelijke journa listen een actie van „vasten en ge bed" begonnen. Gisteren protes teerden 1000 2000 studenten voor de kerk, waarbij een verklaring en een gebedsoproep van kardinaal Jozef Glemp werden voorgeleze- n.Uit de omgeving van kardinaal Glemp werd vernomen dat deze zondag zal deelnemen aan een „mis voor het vaderland" in de Sta nislaw-Kostkakerk. Glemp zal dan de preek voorlezen die Popielusz ko op de dag van zijn ontvoering in Bydgoszcz hield. De mis zal verder worden bijgewoond door afvaardi gingen uit heel Polen. Bondskanselier Kohl geeft zijn partijgenoot Jenninger een schou derklopje, nadat de CDU/CSU-fractie hem als kandidaat voor het voorzit terschap van de Bondsdag heeft aangewezen. (foto ap> middelijke en onvoorwaardelijke stopzetting werd geëist van „be dreiging, vijandelijke daden, pres sie en geheime militaire en parami litaire activiteit gericht tegen Nica ragua" werd door dit land zelf inge trokken. De ontwerp-resolutie, die zich - zonder dit land met name te noemen - tegen de Verenigde Sta ten richtte, werd teruggetrokken op aandringen van Westeuropese en Latijnsamerikaanse staten, zo werd in diplomatieke kringen ver nomen. BONN - De CDU-CSU-fractie in de Bondsdag heeft de huidige staatsminister bij de Bondskanse- lary, dr. Philipp Jenninger (52), eenstemmig gekandideerd als nieuwe president van de Westduit- se Bondsdag. Dat betekent dat de CDU-politicus op 5 november door het parlement tot opvolger van Rainer Barzel wordt gekozen. Die moest afgelopen donderdag aftre den omdat hij verwikkeld was in de affaire-Flick. door Hans Amesz De liberale FDP heeft laten we ten de kandidatuur van Jenninger te ondersteunen. Jenninger was van 1973 tot 1982 eerste secretaris van de CDU-fractie en als zodanig naaste medewerker van Helmut Kohl, die vanaf 1976 oppositielei der was tot hij in 1982 Bondskanse lier werd. Jenninger behoort sa men met Eduard Ackermann, Horst Teltschick en Juliane Weber tot het zogenaamde „keukenkabi net" (naaste adviseurs) van de Westduitse regeringsleider. De toekomstige president van de Bondsdag was van 1966 tot 1969 persoonlijk secretaris van de toen malige minister van financiën Franz Josef Strauss en geniet nog altijd het vertrouwen van de CSU- voorzitter. Van Philipp Jenninger wordt aangenomen dat hij in staat is om een samenbindende rol te spelen. Hij geldt als politiek onverdacht. De enige smet op zijn blazoen da teert uit 1976. Toen kwam hij in het als „beeldenstormer". NEW YORK (UPI-DPA) - De Alge mene Vergadering van de Verenig de Naties heeft gisteren een resolu tie aanvaard waarin de vijf Midde- namerikaanse staten worden opge roepen de onderhandelingen in het kader van het vredesplan van de Contadora-groep te versnellen, op dat het vredesplan spoedig kan worden ondertekend. De resolutie werd zonder stemming aangeno- MEXICO-STAD President Her- nan Siles Zuazo van Bolivia is een hongerstaking begonnen „ter ver dediging van de democratie", zoals hij het Boliviaanse volk per televi sie meedeelde. De spectaculaire stap van de 71-jarige Boliviaanse president komt na een scherpe ver oordeling van het parlement over de banden die de regering van Si- les heeft gehad met voormannen van de cocaïnesmokkel. Woensdag nam het Boliviaanse parlement een motie van wantrou wen aan tegen de regering naar aanleiding van de zaak-Otazo. Dik een jaar geleden ontving president Siles Zuazo een brief van de Boli viaanse cocaïnekoning Roberto Suarez, waarin deze hem uitnodig de voor een gesprek. Zelf praten met een van de meest gezochte mannen in Bolivia vond Siles te ver gaan. Hij besloot het hoofd van de drugsmokkelbestrijding te stu ren, Rafael Otazo. Een paar weken geleden was het Otazo, die de kwestie in de schijn werpers zette. Hij bekritiseerde Si les Zuazo omdat deze het door de cocaïnemaffia gedane aanbod had afgewezen: twee miljard dollar voor de ernstig noodlijdende Boli viaanse economie in ruil voor juri dische immuniteit. Otazo werd on middellijk van zijn taak ontheven, maar daarmee was de kous niet af. Meegesleurd door de sche rampspoed heeft president Siles Zuazo in de twee jaar die hij nu aan de macht is bijna iedereen tegen zich in het harnas gejaagd. Het is vooral de angst voor een nieuwe militaire dictatuur die de belangrijke vakbondcentrale COB en linkse politici op doorslagge vende momenten steeds weer tot een nogal flexibele opstelling ten opzichte van de regering doen be sluiten. De centrum-rechtse oppositie, die een kleine meerderheid heeft in het parlement, vindt daarente gen dat de ambtstermijn van Siles Zuazo eigenlijk al in juli van dit jaar had moet worden beëindigd (na zijn verkiezingsoverwinning in 1980 vertraagde de staatsgreep van generaal Garcia Meza de beëdiging van Siles ruim twee jaar) en pro beert nu Siles tot aftreden te dwin gen met de zaak-Otazo. De motie van woensdag is een eerste stap in die richting. Vandaar dat Siles Zuazo een hongerstaking is begon- Een president in hongerstaking. Het klinkt uniek, maar het is het niet. Zeker niet in Bolivia en min der nog met Siles Zuazo als presi dent. In 1957, tijdens zijn eerste presidentschap, nam Siles Zuazo dezelfde spectaculaire stap toen zijn bewind op springen stond. Destijds had hij succes, maar dit keer lijkt de situatie nog een stuk gecompliceerder. Tot immense opluchting van alle betrokkenen is de Amerikaanse verkiezingsstrijd bijna voorbij. In Walter Mondale's hoofdkwartier te Washington wordt na twee jaar noeste arbeid het naderende einde zonder optimisme afgewacht. De receptioniste weet met veel moeite nog een blauwe button van dis creet formaat te voorschijn te bren gen voor het afgedragen hoofddek sel van een kennelijk sociaal be hoeftige. Elders echter is de ont manteling al begonnen, om krach ten vrij te maken voor een laatste offensief. door Henk Kolb Op een ongeverfde muur van gipsplaat prijkt de oogst van twee jaar campagne in nogal vreugdelo ze grafitti. De meeste ruimte valt toe aan een intekenlijst voor een reisje naar Jamaica onmiddellijk na de verkiezingen. Het politieke niveau van de teksten verraadt aangrijpende eenvoud: 'Reagan, oh no, get the exterminator'. (Een 'exterminator' verdelgt ongedier te.) De belangen van de kandidaat beslaan het grootste vloeropper vlak - Geraldine Ferraro heeft ter zijde een aanmerkelijk bescheide ner stafje. In 'The Cage' nijveren de heren van het reisbureau aan de laatste reisplannen van kwartier makers voor de nog resterende ma nifestaties. De 'Brains' in het ei genlijke zenuwcentrum (waar uit spraken van de kandidaat zo zij niet worden bedacht, dan toch worden getoetst) hebben het druk tussen stapels papieren. Onder deze oppervlakte schuilt een machtige machine, die in het eerste stadium van de voorverkie zingen buitengewoon gesmeerd liep, maar sedertdien op cruciale momenten bleek te haperen. Pas na de debatten en twee weken voor de verkiezingen trekken Mondale en Ferraro de menigten waarop zij eerder hadden gerekend. Mondale houdt vol dat het nog niet te laat is, dat een grote terugkeer van tradi tionele Democraten naar hun poli tiek tehuis zijn kandidatuur nog kan redden. In stijgende mate heeft Mondale zich de laatste tijd opgewonden over het feit dat president Reagan zo ongeveer alle befaamde Demo cratische presidenten uit het verle den heeft ingelijfd als zijn politieke erflaters. Te laat voor de debatten heeft hij de hand kunnen leggen op een merkwaardig stuk correspon dentie: een brief d.d. 15 juli 1960 van 'Ronnie Reagan' aan presi dentskandidaat Richard Nixon. Ronnie Reagan presenteerde destijds de tv-show 'Death Valley Days' en was overigens actief in een organisatie 'Democraten voor Nixon'. Daaruit blijkt meer dan al leen een nog steeds ongestild ver langen om een eind te maken aan de traditionele maar kunstmatige demonstraties tijdens de conven ties. Meer dan een passend vertoon van bescheiden onderdanigheid ook. Meer tevens dan dat Reagan 'onder de algemeenheden een angstaanjagende oproep tot oor log' in Kennedy's rede voor de De mocraten in Los Angeles. Tijdens een bijeenkomst van de Democraten in Cleveland werd hun presidents-kandidaat Walter Mon dale deze week 'in de balonnen' ge zet. (foto AP) „Een laatste gedachte", schrijft Reagan, „zou niet iemand aan het gedurfde, nieuwe fantasierijke pro gramma een kaartje moeten han gen met zijn juiste leeftijd? Onder de warrige jongensachtige haar dracht is het nog steeds de oude Karl Marx voor het eerst een eeuw geleden naar voren gebracht. Er schuilt niets nieuws in het idee van een regering die voor ons allen 'Big Brother' is. Hitier noemde het zijne staatssocialisme, en lang voor hem was het de weldoende monar chie". Het Witte Huis begon onmiddel lijk de scherven bijeen te vegen. President Reagan was, zei zijn woordvoerder, over Kennedy als president beter te spreken dan over Kennedy de kandidaat. Hij bewonderde hem vooral vanwege de wijze waarop hij de Cuba-crisis had behandeld. Reagan zelf legde nog eens uit dat in zijn opvatting overdreven regeringszorg moet lei den tot 'staat-isme', en dat dit, of het nu naar links gaat of naar rechts, altijd totalitair is. Het netto-resultaat is, dat Rea gan onmiddellijk alle referenties Kennedy uit zijn redevoerin gen heeft verwijderd en onver vaard in de pas loopt waarvoor ul tra-rechts de maat slaat. Dat geeft op zichzelf al te denken, maar krijgt nog meer perspectief tegen de achtergrond van wat zijn 'Arma- geddon-theorie' is gaan heten en die met name zeer populair is on der de rechtse predikers die Rea gan zo hartstochtelijk steunen. Voorspelling In de bijbel spreken de Openba ringen van het laatste slagveld Ar mageddon, en ter rechter zijde van het politieke firmament is de notie ontstaan dat de Schrift in feite een nucleaire oorlog met de Sowjet- Unie voorspelt. Erger nog, omdat volgens de bijbel zo'n kernoorlog dus wel onvermijdelijk moet zijn, worden wapenonderhandelingen met de Sowjets geheel overbodig. Deze uitleg leidt tot de opvatting dat de vijanden van de VS de vijan den zijn van God. al na een half uur gesloten moest worden. Jenninger en zijn geestverwan ten vonden de kunstzinnige pro- dukten van Staeck „politieke por nografie". De graficus had onder meer de goede verbindingen van de CDU met het generaalsregime van Pinochet in Chili gehekeld. Philipp Jenninger riep destijds woedend: „Dat is ons clubhuis en geen agitatieruimte voor links. Dat is een provocatie voor de CDU". In verband met de vernielingen van Staecks affiches schreef de SPD-persdienst op 31 maart 1976 over een „gevaarlijke terugval naar Weimar". Brandt ontkent BONN (DPA) - De voorzitter van de Westduitse sociaaldemocratisch SPD, Willy Brandt, heeft zich naar eigen zeggen niet bezig gehouden met belasting-tegemoetkomingen aan het Flick-concern. „Ik mij er aan gehouden mij niet met deze za ken te belasten" verklaarde Brandt vrijdag tegenover de onderzoeks commissie van de Bondsdag voor de Flick-steekpenningenaffaire. Brandt zei niet te weten waarom hij op de lijst stond als een van de vele betrokken politici. Onder aanvoering van Jenninger hadden enkele christen-democrati sche politici als een soort rollend commando de opening van een tentoontelling met affiches van de graficus Klaus Staeck in het ge bouw van de Parlamentarische Ge- sellschaft in Bonn overvallen. Zij scheurden de affiches van de wand, waardoor de tentoonstelling WASHINGTON (REUTER) - De Verenigde Staten hebben de Griekse premier Andreas Papand- reou gisteren verweten niets te be grijpen van het Amerikaanse be leid tegenover Polen. Ook heeft hij een totaal verkeerd begrip van de werkelijkheid in Polen en Oost-Eu ropa, aldus een woordvoerder van het State Department in Washing ton. Tijdens een bezoek aan War schau deze week oefende Papand- reou kritiek uit op het verboden vakverbond Solidariteit. Hij ver klaarde tevens dat de Amerikaanse sancties tegen Polen niet kunnen worden gezien als een bijdrage aan de zaak van de vrede in Europa. De Griekse premier was de eerste re geringsleider van een NAVO-land die Polen bezocht sinds de afkon diging van de staat van beleg in de cember 1981 en de daaropvolgende onderdrukking van Solidariteit. DEN HAAG (ANP) - Minister Schoo van Ontwikkelingssamen werking heeft ongeveer 13 miljoen gulden uitgetrokken voor voerd- selhulp aan het door droogte ge troffen Ethiopië. Daarnaast wordt een Hercules-transportvliegtuig beschikbaar gesteld voor het over vliegen van voedsel van de haven stad Asmara naar het binnenland. HEROÏNE - De Franse douane heeft donderdag een 41-jarige Ita liaan gearresteerd, die uit een Ne derlandse trein acht kilo onversne den heroïne ophaalde. Bij een routine-onderzoek was de drug aangetroffen in een afval bak in een slaapcompartiment van de trein Amsterdam-Parijs. De douane liet de heroïne liggen om te kijken wie het pakket uit de trein zou halen. Dat deed op het Parijse station Gar du Nord de Italiaan, die meteen in de kraag werd gevat. De heroïne heeft een marktwaarde van ongeveer vijf miljoen gulden. ADVERTENTIE Tijdens het laatste debat zei Rea gan luchtigjes, dat niemand weet of Armageddon over tienduizend jaar plaats grijpt of overmorgen, en dat hij nooit had gezegd dat de VS plannen moest maken om op Ar mageddon voorbereid te zijn. Niet temin zei Reagan al tijdens een op treden voor een religieuze omroep- stichting, dat deze generatie Arma geddon zou kunnen zien. En een jaar geleden vertrouwde hij een vertegenwoordiger van een joodse lobbygroep toe: „Die profetieën beschreven de tijden die wy door maken". Meer dan honderd kerkelijke lei ders van alle denominaties hebben in Washington tegen zulke theo rieën geprotesteerd, dezer dagen, belaagd door ultra-rechtse schreeuwers van weer andere con fessionele kleur. Het geluk schijnt Reagan een beetje in de steek te laten. Niet al leen slaagden luidruchtige tegen standers er voor het eerst in het veiligheidsscherm te doorbreken dat zijn campagne zo hecht heeft kunnen optrekken tot nu toe, en een zorgvuldig geplande bijeen komst in Portland, Oregon, geheel in de war te sturen, maar Reagan struikelde op de trap van zijn presi dentiële vliegtuig. Volgens Monda le's medewerkers is dat een veelbe tekenend voorteken. Zei een on derwijzeres van motorisch gestoor de kinderen, die tijdens onbetaald verlof voor Mondale werkt: „Let maar op, wij zullen op 6 november feest vieren". Dat is niet waar schijnlijk, zoals de peilingen nog steeds uitwijzen. Laten wij het zélf nog maar gewoon 'ns zeggen: Ai bijna 50 jaar bewijzen wij dat voortdurend: onze medewerkers zijn uitsluitend gespecialiseerde vakmannen en -vrouven; het aksent in hun taak ligt op dé adviesfunktie; onze opvattingen wer service resulteren bijvoorbeeld in onze permanente beschikbaarheid; 7 dagen per week en 24 uur pet dag, nu de ver doorgaoerde automatisering is afgerond (snelle èn korrekte verwerking van gegeens) is et nog meer ruimte mor persoonlijke aandacht en begeleiding; wij laten omdat we ménsen blijven - best wel eens een steekje vallen, bijna altijd ontdekken wij dat zeil het eerst en herstellen dat onmiddellijk. Door dfl kwaliteitsniw zijn wij graag geziene gesprekspartners bi| verzekenngs- maatschappien En dat versterkt onze onderhandelingspositie bij het verkrggen van met name gunstiger premies en betere «rorvaarden; meer baoegheden in akseptatie en schaderegelingen. een soepeler opsteïng als bepaalde schadeafwikkelingen wat moerli|k bggen. teel ondernemingen en instellingen uil Leiden en wijde omge/ing vertrouwen ons al jaren hun belangen toe Wij willen ook die van u graag behartigen. De heer De Goede kunt u bellen om een afspraak te maken voor een oriënterend, vrijblijvend gesprek. ménsen, bezig in üw belang! algemeen assurantiekantoor noomen b.v. Burggravenlaan 11, Postbus 262 Telefoon 071-14 28 41*

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7