Nederland keurt griepvaccin af 7.8% CDA kiest Ruding, Ruding kiest WD 'Kamer zal wet aanvaarden' 'Voor D'66 is het er op of eronder' Kwaliteit onder de maat Werkgroep becijfert kosten OS Officier in hoger beroep 'Plaatsing kruisraket is onrechtmatige daad' Kabinet overbelasting tweeverdieners: Uitnodiging BOUWFONDS HYPOTHEEK. RENTE ZATERDAG 27 OKTOBER 1984 BINNENLAND PAGINA S DEN HAAG (GPD/ANP) - Een grote partij uit Frankrijk geimporteerd griepvaccin is door het Rijkscontrolelaboratorium in Utrecht afgekeurd. Het gaat hierbij om een hoe veelheid vaccin die goed is voor 300.000 prikken tegen influenza. Jaarlijks laten ongeveer 800.000 mensen zich tegen griep inenten. De twee Franse leveranciers van de ondeugdelijk entstof is ge vraagd zo snel mogelijk nieuw vac cin aan te maken. Een zelfde ver zoek is gericht aan Duphar Neder land. Deskundigen van het Rijks Instituut voor de Volksgezondheid rekenen erop dat het tekort aan vaccin op korte termijn kan wor den aangevuld. Alleen wanneer in eens honderdduizenden mensen tegenlijk de prik bij de dokter zou den halen, kan een tekort ontstaan. Een woordvoerder van het Rijks controlelaboratorium zegt dat het verkeerde vaccin, dat is geleverd door de fabrikanten Pasteur en Mérieux, niet in het land is ver spreid. Duphar-directeur Brand ver wacht dat de voorraad vaccin mid den december weer op peil is. Zijn bedrijf is al gestart met het opvoe ren van de produktie. De meeste mensen laten zich in november tegen griep inenten. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft besloten een werkgroep in te stellen die moet nagaan wat de fi nanciële consequenties voor de overheid zijn als Amsterdam zich definitief kandidaat zou stellen voor de Olympische Spelen in 1992. Naast rijksambtenaren zullen vertegenwoordigers van de ge meente Amsterdam en het be drijfsleven bij de werkgroep wor den betrokken. Uitgangspunt voor de werk- tgroep is dat geprobeerd moet wor den de Spelen met een positief sal do af te sluiten. De conclusies moe ten het kabinet in staat stellen ui terlijk augustus volgend jaar een beslissing te nemen over de kandi datuur van Amsterdam. Heineken-affaire AMSTERDAM (ANP) - Het open baar ministerie in Amsterdam heeft hoger beroep aangetekend tegen het vonnis van de rechtbank in de zaak van de ontvoering van biermagnaat Heineken, waarbij een 35-jarige en een 21-jarige - bei den uit Amsterdam werden ver oordeeld tot respectievelijk twaalf en negen jaar gevangenisstraf. Te gen hen was zestien en tien jaar ge vangenisstraf geëist. Het is nog niet bekend wanneer het hoger beroep door het ge rechtshof in Amsterdam zal wor den behandeld. Naar schatting lopen ieder jaar 200.000 mensen een verhoogd risi co besmet te raken met de griepba- cil. Het gaat daarbij vooral om mensen met een sterk verminder de weerstand tegen infecties, zoals ouderen en hart-, long- en nierpa tiënten. Voor deze risicogroepen is voldoende vaccin aanwezig. Du phar rekent erop dat huisartsen de komende weken prioriteit geven aan patiënten die de griepprik in elk geval nodig hebben. In februari van dit jaar deed zich in ons land de laatste griepexplosie voor. Volgens Duphar voldoen de Franse vaccins niet aan de Neder landse normen. In de vaccins zijn wel de goede „virusstammen" ver werkt, maar niet in de juiste ver houding. De Franse bedrijven leve ren ongeveer veertig procent van alle griepentstof die in ons land wordt gebruikt. Een woordvoerder van de Franse farmaceutische fabriek Merieux in Nederland zei gisteravond dat de afkeuring van de partij vaccins voor zijn bedrijf een schadepost van ruim één miljoen gulden bete kent. Het bedrijf is nu druk bezig een nieuw vaccin te maken dat wel aan de Nederlandse eisen voldoet. Merieux denkt dat het nieuwe vaccin in december in Nederland op de markt kan worden gebracht. „Dat is nog op tijd, want we heb ben van de Nederlandse gezond heidsautoriteiten begrepen dat er hier niet voor 1 januari een griepe pidemie wordt verwacht. Er is dus geen reden voor paniek". AMSTERDAM - "Hoe meer we ons erin verdiepten, hoe meer we tot de conclusie kwamen: de plaat sing van kruisraketten is onrecht matig. Het mag niet. Het is in strijd met alle normen, die gelden in het internationaal recht en het oorlogs recht". Dat zegt de Amsterdamse advocaat Peter Ingelse. door Leo Maat Ingelse bereidt samen met zijn collega Phon van den Biesen het proces tegen de Staat der Neder landen voor, dat de Stichting Ver biedt de Kruisraketten zal aan spannen. De naam van de in april van dit jaar opgerichte stichting is tevens de belangrijkste eis. Vandaag spreekt de Ierse ex-mi nister Sean MacBride in de Mozes en Aaronkerk in Amsterdam. Mac Bride is voorzitter van het Interna tionaal vredesbureau in Genève. Hij kreeg in het verleden de Nobel prijs voor de vrede en Russische en Amerikaanse onderscheidingen. MacBride heeft toegezegd te willen getuigen in het proces. Advocaat Ingelse: "Er is niet één verdrag waarin staat: kruisraket ten zijn verboden. Maar de wijze waarop oorlog wordt gevoerd is aan rechtsregels gebonden. Dat vindt je al terug in de bijbel, bij voorbeeld in Leviticus, die zegt dat de gewassen te velde moeten wor den ontzien. Maar dat is ook vast gelegd in tal van verdragen, het verdrag van St.Petersburg, de Ge- neefse verdragen, het Rode Kruis protocol uit 1977. etcetera". "Een allesomvattende norm in het internationaal recht is het recht om te overleven. Meer specifiek is het verboden om wapens te gebrui ken, die geen onderscheid maken tussen militairen en burgers, strij denden en niet-strijdenden". "Ook is het verboden onnodig leed toe te brengen en slachtoffers te maken, nadat de vijandelijkhe den gestaakt zijn. Het is verboden om het milieu aan te tasten, medi sche voorzieningen aan te vallen en culturele goederen te vernieti gen. Al deze normen worden stuk voor stuk overtreden bij het ge bruik van kruisraketten", aldus In gelse. Hij is van mening dat niet alleen het gebruik van kruisraketten on rechtmatig is, maar ook de plaat sing. "Het is het prepareren op een niet-toelaatbare oorlogsvoering. Dreigen met illegale wapens, dat is verboden. Je moetje zo voorberei-, den dat je je aan de regels kunt houden". Ingelse ziet het proces als een .zuiver juridische, geen politieke. zaak. "We hebben zeer sterke, overtuigende juridische argumen ten. Het is niet anders dan een ge wone zaak. Wij zeggen: het is on rechtmatig, niet: het is politiek on juist. Ook als je de plaatsing poli tiek juist vindt, kun je het nog juri disch onjuist oordelen". Behalve een verbod op plaatsing van kruisraketten, eist de stichting dat, als plaatsing toch is toege staan, de regering een no-first-use verklaring aflegt (een verklaring dat Nederland niet als eerste kern wapens zal gebruiken) en dat Ne derland een vetorecht krijgt inzake de inzet van kruisraketten vanaf Nederlands grondgebied. De stichting heeft inmiddels de bijna 10.000 donateurs (eisers) bij een, die nodig zijn om de geraamde proces- en organisatiekosten van 350.000 gulden te dekken. Voorzit ter Wiebenga (oud-kamerlid PSP): "Het geeft de burger een mogelijk heid zelf iets te doen, zelf het recht in handen te nemen en als eiser op te treden". Op 21 november zal de 120 pagina's tellende dagvaar ding gedeponeerd worden bij de rechtbank in Den Haag. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet gaat er nog steeds van uit dat de Tweede Kamer volgende week de tweeverdieners-wet ongewijzigd zal aanvaarden. Dat zei vice-pre mier Van Aardenne gisteren na af loop van het wekelijkse kabinets beraad. Volgens hem hadden de fracties van CDA en WD voordat het wetsontwerp werd ingediend, een compromis bereikt. Dat betrof ook de inmiddels controversiële 'arbeidstoeslag'. Kamer forse wijzigingen in de wet wil aanbrengen. Hij kon ook niet zeggen of er een duidelijke af spraak tussen CDA en VVD be staat over de hoogte van de ar beidstoeslag. Het CDA vindt de voorgestelde arbeidstoeslag een belastingver laging voor alle werkenden - te hoog. In plaats van de voorgestelde 425 gulden per jaar zou deze niet meer dan 350 gulden moeten be dragen. De WD houdt daarente gen vast aan het voorgestelde be drag. Als rekening wordt gehou den met de belastingschijven komt het verschil tussen beide fracties neer op tien cent per dag. ruzie over te maken. Het gaat vol gens hem om de vraag of het CDA bereid is zich bij eenmaal gemaak te afspraken neer te leggen. De CDA'er De Vries ontkent echter het bestaan van harde afspraken, en vindt voorts dat er belangrijker zaken zijn om je druk over te ma ken dan 75 gulden bruto. Van Aardenne zei dat het kabi net in overleg met de fractiespecia listen een nota van Uitgangspun ten had opgesteld. Deze was nog voor de zomervakantie naar de Ka mer gezonden. „Het kabinet meen de ervan te mogen uitgaan dat er overeenstemming was, gezien de ovei. ue uuu,te VttX1 uc aiuauaiuc- besprekingen en de reaties op de gjag Deze w|s eerst vastgesteld op De fractiespecialisten hebben uim vier maanden onderhandeld de hoogte van de arbeidstoe- Hij 600 gulden, maar moest verlaagd worden toen bleek dat het ministe rie van financiën de kosten hiervan r wel op dat het kabi- verkeerd berekend had. In het wetsvoorstel wordt nu een bedrag net in deze een 'eigen verantwoor delijkheid' had genomen, gehoord van 425 gulden voorgesteld, de fractiespecialisten. Van Aarden ne wilde niet ingaan op de vraag wat het kabinet zou doen indien de ATHENE (GPD) - De socialisti sche Griekse premier Andreas Pa- pandreou is uitgenodigd voor een officieel bezoek aan Nederland. Dit werd gisteren bekendgemaakt door premier Lubbers die met mi nister van buitenlandse zaken Van den Broek op de terugweg van Koeweit een kort een haastig werk bezoek aan de Griekse hoofdstad waar onder meer over wapenle veranties werd gesproken - heeft gebracht. Nederland wordt daar mee het eerste NAVO- en EG-land en na Zweden het tweede Westeu- ropese dat met zo'n uitnodiging komt. AMSTERDAM/UTRECHT (ANP) - In 1983 zijn er in Neder land 44 vrouwen vermoord, van wie zeker 34 door echtgenoot, vriend, ex-echtgenoot, ex- vriend of een familielid. De er varing leert dat vrouwenmis handeling een escalerend ge-1 weid is, dat niet zelden eindigt in moord. Dit zegt de Stichting Blijf van m'n Lijf in Amsterdam in een verklaring die gisteren werd uitgereikt tijdens de herden king van het 10-jarig bestaan van die stichting. De stichting heeft gisteren door het hele land ook acties (zie foto ANP) georganiseerd uit protest tegen vrouwenmishandeling. Volgens Blijf van m'n Lijf Amsterdam vluchten dagelijks zeven vrouwen naar één van de 21 Blijf van m'n Lijf-huizen in Nederland. Per week zijn er dat 49, per maand 213 en per jaar ruim 2.500. „Een schrikbarend aantal, temeer omdat niet alle mishandelde vrouwen naar een Blijf van m'n Lijf-huis vluch ten", aldus Blijf van m'n Lijf. Volgens de stichting heeft tien jaar Blijf van m'n Lijf nog niet geleid tot een effectief be leid gericht op bestrijden en voorkomen van vrouwenmis handeling. „Het is nog steeds zo dat vrouwen moeten vluch ten voor hun veiligheid en dat mannen vrijuit gaan. Het wordt tijd dat politie en justitie daad krachtiger optreden tegen deze geweldsmisdrijven", aldus de stichting. Engwirda op congres Democraten: AMERSFOORT (ANP) - Voor D'66 is het nu er op of er onder. Met die uitdaging voor de komende an derhalf jaar is de campagne voor de verkiezingen voor 1986 voor D'66 feitelijk al begonnen. Fractie leider Engwirda van D'66 zei dit vandaag in Amersfoort tijdens de algemene ledenvergadering van zijn partij. De teloorgang van D'66 in de opi niepeilingen is er volgens hem niet zozeer het gevolg van dat de kie zers tegen de partij zijn maar dat zij D'66 onvoldoende kennen, aldus Engwirda. Hij hield zijn partijge noten voor dat het de hoogste tijd is daaraan iets te doen, waarbij hij drie basisvoorwaarden stelde, te weten eensgezindheid, dienstbaar heid en duidelijkheid. De fractieleider in de Tweede Kamer liet er in zijn rede geen mis verstand over bestaan dat zijn par tij het beleid van het kabinet-Lub- bers op vrijwel alle fronten bij ft be strijden. „Wat ik het kabinet vooral verwijt is dat het geen visie heeft op de toekomstige samenleving. Het heeft het zo druk met bezuini gen dat het daar absoluut niet aan toekomt", zo stelde Engwirda. Hij constateert dat het kabinet op al lerlei terreinen tracht de klok terug te zetten. Wat betreft het omstreden punt van het lijsttrekkerschap bij de ko mende kamerverkiezingen stelde de huidige D'66-voorman dat hij weliswaar met het hoofdbestuur vindt dat die kwestie voor januari Vrijwillig fonds verdwijnt later DEN HAAG/AMSTELVEEN (GPD) De vrijwillige zieken fondsverzekering zal vrijwel zeker niet op 1 januari 1985 maar pas in 1986 worden opgeheven. Zowel de ziekenfondsen als de politieke par tijen vinden de tijd die nodig is voor de behandeling van de plan nen veel te kort. Het wetsvoorstel ligt sinds kort bij de Raad van State voor advies. Dit college ziet geen kans om eer der dan in de tweede helft van de cember zijn mening kenbaar te ma ken. Officieel houdt staatsecretaris Van der Reijden (volksgezond heid) nog steeds vast aan de datum 1 januari 1985. 1986 geregeld moet zijn, maar dat in elk geval moet worden vastge houden aan de gebruikelijke pro cedure waarbij de lijsttrekker pas wordt gekozen nadat het verkie zingsprogramma is vastgesteld. Engwirda maakte in zijn betoog nog eens duidelijk dat hij zeker in de markt is voor dat lijsttrekker schap. Hij erkende dat ook hij zijn twijfels heeft of uitgerekend hij de juiste man is, maar „ik sta op dit moment waar ik sta. Toen anderen van het toneel verdwenen werd ik eerst-verantwoordelijke. Ik kan mij nu niet aan die verantwoorde lijkheid onttrekken. Ik wil dat niet en zal dat ook niet doen". DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft vier miljoen gulden uitge trokken om de uitbreiding van het kiesrecht voor buitenlanders alge mene bekendheid te geven. Het parlement moet zich overigens nog uitspreken over dit wetsontwerp, waarin aan buitenlanders kies recht wordt verleend bij gemeente raadsverkiezingen. Deze regel zou bij de eerstkomende verkiezingen van 1986 moeten ingaan. ADVERTENTIE Inlichtingen: Bouwfonds-infocentrum Haarlem, Anegang 29, (023) 31 38 52. Den Haag, Nassauplein 13. (070) 65 08 00. nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenien Minister Onno Ruding (CDA) heeft weinig waardering voor mensen bereid is zijn te verhui zen voor een baan. Omdat hij in zijn hart geen voorstander is van verplaatsing van de PTT naar het noorden, wijst hij echter niet op de protesterende Haagse werk nemers van de posterijen. door Wim Fortuyn Hij richt zijn felle kritiek op de (jeugdige) werkloze die liever 'thuis bij tante Truus' zou blijven zitten'. Zo'n werkloze heeft ei genlijk geen recht op een uitke ring, althans niet op zo'n hoge, vindt de minister. Hij belde dan ook zelf het Vrije Volk om bij het 'linkse' publiek ééns een paar 'ta boes' te doorbreken. Veront waardiging natuurlijk bij vakbe weging en oppositie; stofwolken in de Tweede Kamer. De PvdA stond op zijn kop; de VDD greep haar kans. Terwijl CDA-voorman De Vries iets mompelde over de ongelukkige woordkeus van de 'hardwerken de' Ruding, stoof zijn liberale confrater Nijpels, gretig als altijd en lachend in zijn vuistje, naar de microfoon om te roepen dat Ru ding terecht en volkomen juist had aangegeven waar het kabi net naar toewerkt: naar een sa menleving die in dienst wordt gesteld van het marktmechanis me. Een hoop toneel natuurlijk. Maar wat blijft is de zwarte piet. En die ligt bij de christen-demo craten, die weer eens gevangen zijn in de val van hun eigen twee slachtigheid. Ze zaten erbij en keken er naar. Met opeen ge klemde kaken. Want het CDA had tot voor kort een iets andere maatschappij voor ogen dan de 'Amerikaanse' van Ruding en vooral van regeringspartner VDD. Hoeksteen We hoeven maar de aandacht te verleggen naar die al even ei genwijze collega van Ruding, de van huis uit gereformeerde bur gemeesterszoon Elco Brinkman, minister van welzijn, volksge zondheid en cultuur. Hij verte genwoordigt de meer authentie ke CDA-opvatting over het gezin als hoeksteen van de samenle ving. Terwijl Ruding jeugdige werk lozen verwijt dat ze liever thuis rondhangen dan een baan te zoe ken, wil Brinkman ze juist rech ten op eigen woonruimte en uit kering ontnemen. Jongeren moeten maar weer gewoon, zoals voorheen, thuis gaan wonen, vindt hij. Terwijl Ruding aan stuurt op een samenleving, waar in de mens zijn grenzen even ge makkelijk verlegt als de moder ne electronica zijn blik verruimt, doet Brinkman een beroep op oude waarden als gezinsverant woordelijkheid en burenhulp. Met dat voor ogen sleutelt hij, al bezuinigend, aan bejaardenzorg en hulpverlening. Hoe vallen die twee opvattin gen met elkaar te rijmen? Waar de twee bewindslieden het ken nelijk over eens zijn is het verla gen of zelfs afschaffen van uitke ringen. Maar verder lopen de we gen uiteen, waarbij die van Ru ding meer voor de hand lijkt te liggen. De wederopbouw van het naoorlogse Europa is immers ge paard gegaan met een steeds gro tere mobiliteit en een steeds gro ter individualisme. De prijs daarvoor was aanpas sing en dus uitbouw van het sca la aan sociale en maatschappelij ke voorzieningen. Wellicht zijn daar in latere, rijkere jaren ge makzucht en luxe bij gekomen waarop te bezuinigen valt. Maar een grotere mobiliteit houdt per definitie meer individualisering in. De liberale VDD een fellere bestrijder van een paternalisti sche overheid is er niet - is ook helemaal niet bereid die klok te rug te draaien. Gezag Als het aan Ruding en Brink man zelf ligt gaan ze beiden on verdroten voort op de ingeslagen weg. Brinkman heeft al eens in Vrij Nederland - er schijnen al tijd bladen uit de linkse hoek aan te pas te moeten komen - laten weten weinig boodschap te heb ben aan de opvattingen van het parlement. Het is uiteindelijk toch de minister die bepaalt wat er gaat gebeuren, zo meent deze benjamin onder de ministers die verder van mening is dat de bur ger in respect naar hem, de verte genwoordiger van het gezag, moet 'opzien'. Het democratisch gehalte van Ruding blijkt niet veel hoger. Het stof dat is opgewaaid na zijn uitspraken in Het Vrije Volk heeft het wat aan de aandacht onttrokken, maar de minister van financiën vocht deze week ook nog eens een principieel me ningsverschil uit met voorzitter Dolman (PvdA) van de Tweede Kamer. Dolman heeft vragen ge steld over voor het onderwijs be stemde folders van Financiën, die als boodschap hebben dat er fors bezuinigd moet worden, vooral op sociale zekerheid. Minister H.Ü.C.R. Ruding (foto ANP) Daarover zouden de meeste gro te politieke partijen het wel eens zijn. Dolman verwijt Ruding 'hoog hartigheid' en een 'laatdunken de' denkwijze over de opvattin gen van de oppositie. Hij trekt een rechtstreekse parallel met brochures van de Sowjet-Unie en waarschuwt voor de gevaren van partijdige overheidspropa- ganda. Ruding heeft daarop geantwoord dat hij het niet als zijn taak ziet uit te dragen "wie het niet eens is met mijn beleid en waarom. In onze democratie heeft een ieder daartoe ruime ge legenheid en juist daarom dient de ©verheid zich terughoudend op te stellen". Propaganda Het antwoord heeft Dolman, die er op wijst dat een regering over het meeste geld en de groot ste macht kan beschikken bij het bedrijven van propaganda, be paald niet bevredigd. Onthul lend is echter, dat Ruding zich zelf ('mijn beleid') op één lijn stelt met 'de overheid'. In steden als Leiden, Amsterdam, Rotter dam en Groningen, waar de op positie 'regeert', zal hem dat niet in dank worden afgenomen. Maar welke partij er ook aan de macht is, in een democratie be hoort de overheid zich immer het lot van alle groepen inwoners aan te trekken. Op papier is dat ook nog steeds het geval. Het re geerakkoord tussen CDA en WD spreekt nadrukkelijk over drie sporen: terugdringen van het overheidstekort, lastenver lichting voor het bedrijfsleven en herverdeling van arbeid. Dat laatste, sociale, spoor is steeds vager geworden. De overheid zelf heeft op het terrein van de arbeidstijdverkor ting bepaald niet het goede voor beeld gegeven dat moest ko men van werkgevers en werkne mers in de vorm van een sociaal akkoord. Dat is echter in eerste instantie vooral aangegrepen voor verbetering van de rende menten in de bedrijven - lasten verlichting dus en niet voor herverdeling van arbeid. Het ani mo om er mee door te gaan is niet groot, ook al omdat het kabi net op dit punt meer voor ont moediging dan voor stimulering zorgt. Looneisen De bezuinigingen op de sociale zekerheid heeft de grootste vak centrale, de FNV, inmiddels be wogen tot het stellen van loonei sen. Het CNV heeft in arren moe de maar besloten de mogelijkhe den per bedrijfstak te bekijken. De christelijke vakcentrale kijkt daarbij niet naar de uitkeringen, maar om begrijpelijke redenen naar de grote rentabiliteitsver- schillen tussen exporterende en niet-exporterende bedrijven. Dat sluit aan bij het pleidooi van FME-voorzitter Ter Hart (metaal) om de lonen te laten va riëren met de bedrijfswinsten. Het sluit echter ook aan bij gelui den uit werkgevers- en rege ringskringen over het verlagen van uitkeringen en minimum loon en het vergroten van inko mensverschillen. Ruding en Brinkman, maar ook partijge noot De Koning (sociale zaken) en de liberaal Van Aardenne (economische zaken), allemaal pleiten ze om uiteenlopende re denen voor lagere loondrempels en grotere afstanden tussen mi nimum en modaal. In een dergelijk klimaat kan het proces van arbeidstijdver korting heel gemakkelijk de nek om worden gedraaid. En dat houdt in, dat het 'sociale' spoor van het kabinetsbeleid steeds meer op de achtergrond geraakt. Gelet op die voor werklozen ont moedigende ontwikkeling is het wel heel goedkoop om uitke- nngstrekkers dan ongefundeerd verwijten te maken. Vooroordelen Ruding heeft gegokt op goed kope vooroordelen. Voor hetzelf de geld (letterlijk) roept hij dat ambtenaren ook maar zitten te niksen, thuis bij vadertje staat. Des te treuriger is het dat het CDA hem niet heeft gecorri geerd. Aan deze partij de taak om duidelijk te maken wat meer ge wicht heeft: de woorden van een 'hardwerkende', maar niet door de kiezer gekozen minister dienaar) of het sociale gezicht van een op democratische leest geschoeide politieke partij. Het CDA zal moeten kiezen. De christendemocraten kunnen dat niet overlaten aan de toevalli ge, soms tegenstrijdige voorkeu ren van enkele ministers. Ministers, die wat ver buiten de dagelijkse werkelijkheid blij ken te leven. Wat overigens wel meer voorkomt. Toen Den Uyl na vier jaar regeren weer eens de trein nam en in de stationsres tauratie een kopje koffie bestel de, betaalde hij met een gulden en sprak de historische woorden: 'Laat maar zitten'. Er is dus nog hoop voor Ruding.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5