Krakers: verzet tegen pand ontruiming Breestraat Omroep Rijnland gaat door met uitzenden Stadsvernieuwing in Leiden: bouw van 146 woningen 'Basisinkomen kunstenaar is het beste alternatief Lectuur voor computer- onderwijs aan Rembrandt Uitspraak rechter partijdig Verhoging gasprijs Rijnland beperkt Krant voor Marokkanen ZATERDAG 27 OKTOBER 1984 LEIDEN LEIDEN - Omroep Rijnland gaat door met het verzorgen van regio nale radio- en tv-programma's. Dit besluit werd gisteravond unaniem genomen op de eerste ledenverga dering van de omroep. Ongeveer 35 personen bezochten deze bij eenkomst. Na 1 november zwijgt de regio nale radio niettemin een aantal we ken. Dan loopt de experimentele fase af, waarin Rijnland van het mi nisterie van wvc uitzendingen mocht verzorgen. Het ministerie heeft besloten geen incidentele machtigingen meer te verlenen. Het wachten is nu op een definitie ve vergunning voor Rijnland. Om- roep-voorzitter Walenkamp toonde zich daar gisteravond optimistisch over. Om voor een definitieve machti ging in aanmerking te komen, moeten de betrokken gemeenten Programma-stop in november in afwachting van definitieve machtiging binnen Rijnland een zogenaamde representativiteitsverklaring afge ven. De gemeenteraden van Lei den, Oegstgeest en Voorschoten hebben inmiddels de uitspraak ge daan dat zij Omroep Rijnland re presentatief voor hun gebied ach ten. De procedure in de overige ge meenten is dusdanig ver gevor derd dat Walenkamp verwacht op 27 november alle benodigde repre- sentativiteitsverklaringen binnen te hebben. Op dat moment kan het ministerie de definitieve machti ging afgeven. Intussen beraden de medewer kers van Omroep Rijnland zich op de programma's die ze na die da tum zullen maken. Ook moet er worden gewerkt aan de vaststel ling van een redactiestatuut en de instelling van een programma-ad viesraad. Walenkamp sprak de hoop uit dat de samenwerking tus sen Rijnland met plaatselijke ini tiatiefnemers op het gebied van de omroep verder gestalte kan krij gen. Hij toonde zich er teleurge steld over dat de VLOK, de Vereni ging Lokale Omroep Katwijk, in middels is afgehaakt. "Gelukkig staat het gemeentebestuur van Katwijk wel positief tegenover de samenwerking, dus we blijven voorlopig een plaats voor de VLOK open houden". De financiën, zo maakte de voor zitter de leden van de omroep dui delijk, zijn het permanente zorgen kind van Rijnland. De medewer kers verlenen hun diensten op ba sis van het principe "liefdewerk en oud papier", zoals Walenkamp dat noemde en nemen zelf een deel van de kosten voor hun rekening. Verder beschikt Omroep Rijnland over de contributie van de leden en over incidentele subsidies, zoals 2500 gulden die uit een pot voor emancipatoire activiteiten be schikbaar bleek te zijn. Maar in middels staat Omroep Rijnland bij de Stichting Welzijn in Leiden, die allerlei faciliteiten (zoals haar ge bouw) ter beschikking heeft gebo den, voor zo'n 10.000 gulden in het krijt. Om meer financiële armslag te krijgen is naast de vereniging Om roep Rijnland enkele maanden ge leden de stichting Omroep Rijn land Promotion in het leven geroe pen, die sponsors voor de regionale Show Onder meer gebeurde dat door middel van de televisie-uitzending 'Goed Begin Show', die het vorig week end was te zien. Dit program ma blijkt bij een aantal leden/me dewerkers van de omroep in slech te aarde te zijn gevallen. Sprak de televisieredactie eerder al haar af keuring uit, gisteravond zei radio- medewerker Scheffer dat de radioploeg het meer een 'ongeluk kig begin show' had gevonden. "Het was een tegenvaller qua in houd en er werd niet eens gezegd dat Omroep Rijnland ook over ra dio beschikt". Walenkamp wees erop dat de uit zending formeel niet van Omroep Rijnland zelf was, maar aangebo den door derden. Te weten de stichting, die op haar beurt het re clamebureau Bemer/Hoenson had ingeschakeld. Walenkamp: "Mis schien bleek uit de presentatie niet duidelijk genoeg dat het een uit zending van derden was". Vice- voorzitter Roest meende dat de makers van het programma zich vermoedelijk op de zaak hebben verkeken en de medewerkers van Omroep Rijnland zelf onvoldoende hebben ingeschakeld. Hij voegde er aan toe de uitzending die het zelfde bureau over de 3-oktober- viering had gemaakt wel "prima" te hebben gevonden. LEIDEN - De krakers van het pand Breestraat 122 (waar de winkel van Gerard de Lange gevestigd is geweest) zullen zich tegen de ontruiming daarvan verzetten. Dit hebben zij laten weten als reac tie op de uitspraak die de Haagse rechtbank gisteren deed in een kort geding. Rechter Wijnholt von niste dat het pand aanstaande dins dag moet worden ontruimd. Het was sinds 25 september gekraakt, nadat het volgens de krakers na het faillissement van Gerard de Lange anderhalf jaar leeg had ge staan. De krakers waren voor het kort geding anoniem gedagvaard, on der meer door middel van een ad vertentie in deze krant. Kort na de kraakactie hadden zij al een brief LEIDEN - De gasprijs gaat in het gebied van het Energiebedrijf Rijnland volgend jaar minder om hoog dan elders in Nederland: 2,5 cent per kubieke meter in plaats van 3 cent. Aanleiding is de winst van 16,5 miljoen die het bedrijf over 1983 heeft gemaakt. De Leiderdorpse wethouder Be- zemer, in het college van beheer van het energiebedrijf belast met financiën, zei gisteravond dat de kosten van deze operatie wordt en gehaald uit de reserves van Rijn land, die daarom ook niet van blij vende aard is. De lagere tariefsver hoging van de gasprijs scheelt het gemiddelde gezin volgend jaar on geveer 12,50. Formeel houdt het energiebe drijf zich overigens aan de lande lijk vastgestelde tariefsverhoging van het gas. De korting van een half cent wordt achteraf met de jaarrekening verrekend. Het minis terie van economische zaken heeft laten weten hiertegen geen be zwaar te hebben. Eerder deze week meldde Beze- mer al dat de elektriciteitsprijs het komend jaar met 0,4 procent wordt verlaagd, zoals ook dit jaar al is ge beurd. Ook hiervan is de winst van het energiebedrijf de reden. Van deze tariefsverlaging is 0,1 procent wel structureel en werkt dus ook voor de komende jaren door, in te genstelling tot de resterende 0,3 procent. HERBESTRATING. De Donsvlin der, Zijdevlinder, Kopervlinder, Parelmoervlinder, Vliervlinder, Satjnvlinder en Atlasvlinder, stra ten in de Merenwijk, worden de komende weken herbestraat. Het karwei begint maandag bij de Donsvlinder/hoek Satijnvlinder. Ook zullen enkele verkeersdrem pels worden verplaatst. ontvangen van eigenares Zurloh, dat het pand was verkocht aan de beleggingsmaatschappij Speerstra te Amsterdam. Ter rechtszitting is gebleken dat Speerstra nog geen definitief koop contract heeft ondertekend, omdat hij wil dat het pand leeg wordt op geleverd. De krakers vinden het opjuist dat het middel anonieme dagvaarding is gebruikt met een verwijzing naar de komende Leeg- standswet. De rechter heeft deze methode juist geoordeeld. De kra kers vinden dat "vooruitlopen op een politiek zeer omstreden wet getuigt van grove rechterlijke par tijdigheid". De krakers zullen zich tegen de ontruiming verzetten, omndat zij verwachten dat het pand leeg zal blijven staan, ook al wordt het door Speerstra gekocht. "Zeker voor de Breestraat zal het heel moeilijk zijn een huurder te vinden", denken zij. Het pand heeft als bestemming be drijfsruimte. Speerstra zegt met de eigenares inderdaad de afspraak te hebben dat het pand leeg opgeleverd zou worden en dat het pand op het mo ment dat hij tot aankoop besloot nog leegstond. Dat was op 24 sep tember, aldus Speerstra. Hij laat in het midden of hij al een definitieve huurder voor het winkelpand heeft. "Maar natuurlijk zorg ik er voor dat zodra het leegkomt er een tijdelijke gebruiker in komt te zit ten". Hij wijst de kwalificatie die de krakers hem hebben gegeven in een door hen verspreid pamflet, "speculant", van de hand. "Wij LEIDEN - Wethouder Van Don gen onderwijs, samenlevingsop bouw en emancipatiezaken) ging gistermiddag letterlijk op de knieën om een 'cheque' van 80.000 gulden te tekenen. Dat bedrag ver hebben dit pand gekocht als beleg- strekt het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur aan de gemeente om het 'Stats-project' voor buitenlandse jongeren te rea liseren. ging. Dat mag toch? Ach, die kra kers, domme jongens zijn het". Herengracht krant, dat Hassan el Houari haar gistermiddag in het nieuwe onder komen van Stats in de 'Wittepoort' aanbood, daadwerkelijk een ver volg krijgt. Moestafa Sidali, redac teur van deze krant, zei dat het de bedoeling is dat 'Al Mizan' (De Weegschaal) eens per veertien da gen zal verschijnen. Exemplaren worden gezonden aan verenigingen voor buitenland se werknemers en aan club- en buurthuizen. (foto Holvast) Het deze week gekraakte pand Herengracht 11 is inmiddels door de krakers gebarricadeerd. Zij zeg gen bedreigd te zijn door een knok- on?em°1dpogektenef^mdkarkhét Discussie over beeldende-kunsteruxarsregeling: pand al lange tijd leeg heeft staan. DEN HAAG/LEIDEN - De ge meente Leiden mag volgend jaar als gemeente genoemd in het Meeijarenplan Stadsvernieuwing minimaal 146 huizen in de vervan gende nieuwbouw verwezenlijken, waarvan 73 woningwetwoningen. In totaal zijn in deze sector tot en met 1988 584 woningen voor Lei den gereserveerd, waarvan de helft in de woningwetsector wordt ge realiseerd. Deze cijfers heeft het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieube heer gistermiddag bekendge maakt. Van de in de periode 1985-1988 in totaal in Nederland te bouwen 408.000 nieuwbouwwoningen in de gesubsidieerde sector zijn er voor de provincie Zuid-Holland 59.963 gereserveerd. Daarvan zijn 20.894 woningen in de woningwetsector, 11.127 premiehuurwoningen, 10.031 premiekoopwoningen (A) en 5.860 premiekoopwoningen in de B-sfeer. In de vrije sector met eenmalige bijdrage, premie-C wo ningen, mogen er in de genoemde periode in Zuid-Holland 12.051 worden gerealiseerd. De groeigemeente Haarlemmer meer mag volgend jaar 820 nieuwe woningen bouwen, in de periode 1985-1988 in totaal 3.280. In de pro vincie kunnen van 1985 tot en met 1988 776 woningen door woning splitsing worden gerealiseerd. Door de verbouw van bestaande Krugerrand Trimloop De Leidse atletiekvereniging Holland organiseert zondag de vierde prestatieloop van het trimseizoen (van de twintig). Dat gebeurt aan de Wassenaarse Slag, aanvang elf uur. De afstan den variëren van twee tot twaalf kilometer. Deelnemers kunnen zich van tien uur af inschrijven bij het parkeerwachtershuisje op het laatste parkeerterrein voor de strandafgang. Voor verdere In het kader van de acties te gen de verkoop van de Kruger rand is er maandag een openba re avond in het PSP-pand, Lange Mare 37a. Er is een fototentoon stelling te zien en een diaserie over het werken in de Zuidafri- kaanse goudmijnen. Een verte genwoordiger van de Werkgroep Zuidelijk Afrika zal verslag doen van de Leidse actie en de reactie van de banken. De actie is erop gericht banken te bewegen te stoppen met de verkoop van de Krugerrand, omdat de Zuidafri- kaanse regering hiermee finan cieel wordt gesteund. Aanvang maandagavond: acht uur. Film In het museum voor volkenkun de wordt zondagmiddag (drie uur) een 21 minuten durende film over Afghaanse nomaden vertoond, voorafgegaan door een inleiding van de conservator van het Islamitisch cultuurgebied, R.J. Kunneke. LEIDEN - "Het beste alternatief voor de beeldende kunstenaarsre geling (BKR) is een basisinkomen voor de kunstenaar. Ik snap niet waarom met dat systeem geen be gin wordt gemaakt", aldus beel dende kunstenaar W. Vaessen gis teravond in het Waaggebouw te Leiden alwaar in het kader van een tentoonstellingsweek over de kun stenaarsregeling werd gediscus sieerd over de voor en tegens van de BKR, alsmede de gevolgen van de bezuinigingen. Voornoemde kunstenaar, die wellicht in den lande bekender is als degene die een taart in het ge zicht van minister Brinkman gooi de, opende de discussie door zich af te vragen wat voor soort kunste naars in de toekomst in de BKR zullen zitten. "Vrije kunstenaars of aangepaste? Ik vrees de laatste soort". Waarna ambtenaar van het mi nisterie van sociale zaken, Frank huizen, een wedervraag stelde: "Moet iedere kunstenaar die dat wil soms in de BKR terecht kun nen?" Een kunstenaar in de zaal gaf het antwoord: "Dat denk ik niet, maar één ding weet ik wel ze ker: mensen die van de overheid in de BKR mogen blijven, dat zijn niet de besten. Dat zullen mensen zijn die aan de smaak van het grote publiek appelleren". Waarom bestaat er een speciale regeling voor beeldende kunste naars en niet voor andere artiesten - fórmulid Van den Brink, journa list van professie, vertelde dat nooit iemand hem had kunnen uit leggen waarom dat zo is. En hij wees er en passant op dat er voor schrijvers, "om maar eens een an dere groep te noemen", minder geld beschikbaar is. G. Muskens, dat is degene die het zogenaamde IVA-onderzoek naar het functioneren van de BKR heeft geleid, vond dit een foute re denering: "Er wordt inderdaad minder geld voor het fonds voor de letteren uitgetrokken, maar dat moet toch een reden zijn om te zeg gen: meer geld voor dat fonds. En niet: minder geld voor de BKR". Van den Brink voelde zich onbe grepen, zeker nadat Vaessen hem had verweten dat hij de beeldende kunstenaars van kwasten en bei tels wilde beroven. De journalist zei: "Begrijpt u me goed: ik wil dat de overheid meer geld voor kunst uittrekt. Maar - en daar gaat het nu om - ik vind het ook onterecht dat een bepaalde groep zich aan de bu- getvorming onttrekt. En dat is in het geval van de BKR wel zo". panden komen er 1.216 woningen beschikbaar. Ook voor de gehele provincie geldt dat er tot en met 1985 5.345 vooroorlogse woningen voor ver betering in aanmerking komen. Voor de na-oorlogse woningen ligt dit aantal op 19.297. Voor een sub sidie voor de verbetering van aan gekochte particuliere woningen komen er 8.160 in aanmerking. Op een subsidie in de vorm van een jaarlijkse bijdrage in de verbete ring van particuliere woningen kunnen van 1985 tot en met 1989 in Zuid-Holland 2.755 huiseigenaren aanspraak maken. Een aantal van 2.521 vooroorlogse particuliere huurwoningen komen in genoem de periode voor een bijdrage in verbeteringskosten in aanmerking. Hetzelfde geldt voor 1.783 naoor logse particuliere huurwoningen. Afsluiting marktenroute LEIDEN De marktenroute zal met ingang van volgende week op woensdag en zaterdag voorlopig niet meer voor doorgaand verkeer te gebruiken zijn. De Vismarkt wordt namelijk die dagen afgeslo ten in verband met de aanwezig heid van marktkkramen. Om ruimte te maken voor de res tauratie van de kelders, die binnen kort begint, worden de permanen te kramen van de Hoogstraat ver plaatst naar de Vismarkt, tegen over het fontein. Op de beide marktdagen komen daar nog enke le kramen bij, waardoor er te wei nig ruimte voor het verkeer res teert. De verplaatsing van de krameft van de Hoogstraat naar de Vis markt is maandag. Van der Stoep onderscheiden LEIDEN - Directeur H. van der Stoep van de chr. mts is gistermid dag bij zijn afscheid koninklijk on derscheiden. Hij werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Loco-burgemeester Tesse- laar speldde hem de bijbehorende versierselen op. Van der Stoep heeft bijna veertig jaar in het onderwijs gezeten, achtereenvolgens bij een chr. lts in Rotterdam, een lts in Den Haag, de zeevaartschool in Makassar (Indo nesië), de Technische Zeevaart school in Scheveningen, een lts in Musselkanaal, van 1962 tot 1972 de chr. lts in Leiden en sedert 1972 bij de chr. mts in Leiden. In de oorlog was hij bij de Binnenlandse Strijd krachten. Hij maakt nu gebruik van de vut-regeling. Proeftuin voor vak burgerinformatica LEIDEN - Staatssecretaris Ginjaar (onderwijs) reikte gisteren de eer ste 'les-lectuur' voor schoolcompu- ters uit aan een leerling van de Rembrandt Scholengemeenschap. Op haar beurt had zij deze compu- ADVERTENTIE Lederwaren Byoux shop Winkelhof 49 Leiderdorp Tel 071-891205 Verkoop van: Samsonite (kotters en reistassen) Burberrys (lassen) Louis Ferraud (tassen) Karin Byous Byou 3000 Castelijn en Beerens KWALITEIT MET VÉÉL VOORDEEL Samsonite reis- en schoudertassen van220,-Ml 119," van145,-HU 79," van195,-1111 109," j van100,-1111 59," terprogrammatuur overhandigd gekregen van Erik Hoekxtra van de vakgroep onderzoek wiskunde onderwijs en onderwijscomputer- centrum (ow en oc) van de Rijksu niversiteit van Utrecht. De Rembrandt Scholengemeen schap behoort tot het zogenaamde '100-scholenproject'. Deze scholen zijn proeftuin voor het vak burger informatica. Dat wil zeggen dat hier alle leeringen van de brugklas sen onderwijs krijgen in het leren werken met computers. De Leidse wethouder Van Don gen (onderwijs) zei in haar toe spraak het jammer te vinden dat slechts een deel van de aanmeldin gen voor dit proefproject is geho noreerd. Ook betreurt zij het dat de start niet synchroon loopt met de aanlevering van 'software' (de les- lectuur). Zij constateerde dat leer krachten behoorlijk veel tijd in het project moeten investeren. Van daar ook dat zij de staatssecretaris deelgenoot maakte van haar be zorgdheid dat daar van overheids wege geen extra leraar-lessen, taakeenheden of vergoeding tegen over staan. "Laten wij zorgen dat deze kans ook een echte kans is en niet tot troebelingen leidt", aldus Van Dongen. Zij zei te hopen dat er een stimulans vanuit gaat dat in Leiden alle scholen voor voortge zet onderwijs met computers kun nen werken. Zij acht het een onge wenste ontwikkeling dat het on- derwijsgeven in de burgerinforma tica alléén lijkt te zijn voorbehou den aan docenten in de exacte vak ken. Liever zou Van Dongen zien dat èlle docenten bij deze soort on derwijs werden betrokken. "Wat we nodig hebben is een fer me leiding van de overheid om een integratie van software-ervaring en onderwijservaring samen te voe gen", besloot zij haar toespraak. Weinig programma's Staatssecretaris Ginjaar moest de wethouder overigens teleurstel len: "Mevrouw die extra facilitei ten waarom u vroeg: ik heb ze niet. Bovendien heb ik er nog voor te zorgen dat de computer ook in het beroepsonderwijs een doodge woon leermiddel gaat worden. Want ik ben ervan overtuigd dat in de zeer nabije toekomst geen enkel beroep zonder de hulp van de com puter uitvoerbaar zal zijn". De staatssecretaris legde er de nadruk Staatssecretaris Ginjaar (onderwijs) kijkt geboeid toe hoe Stephan van den Berg en andere leerlingen van de Rembrandt Scholengemeenschap met de computer omgaan. Links staat wethouder Van Dongen en naast haar rector Geerts. (foto Holvast op dat er in Nederland nog weinig programma's zijn voor het onder wijs. Zij toonde zich verheugd dat met deze handleiding voor de schoolcomputertaal 'Ecol' de 100 scholen aan het werk kunnen. De les-lectuur 'De baas over de computer' werd aan de Rijksuni versiteit van Utrecht ontwikkeld en gesubsidieerd door het ministe rie van onderwijs en wetenschap pen. Zij bestaat uit vijftig werkbla den voor de leerlingen en een handleiding voor de docenten. Het is de bedoeling, aldus de leden van de vakgroep, om kinderen op een eenvoudige en nieuwsgierig ma kende manier met de computer te leren omgaan. Ook staat voorop dat de kinderen met elkaar aan de programma's werken. "Ieder kind afzonderlijk aan een beeldscherm houdt gevaren voor de ontwikke ling in", zo is de achterliggende fi losofie. Dat het 'contact' tussen de kinderen wordt bevorderd, leerde deze bijeenkomst wel. Tijdens de toespraken was het een geroeze moes over en weer. wat de staatsse cretaris de uitspraak ontlokte dat "kinderen en computers toch zo'n boeiend fenomeen" is. (foto Holvast»

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3