Warmondse 'klets' deed er altijd 'n uurtje langer over Grond Vos zwaar vervuild Nieuwe vorm van waterwinning biedt perspectief fcj Leiderdorper veroordeeld 'Lokkertje' Liethorp stuit op weerstanden Zoeterwoudse Dorpsstraat moet 'nu snel' aangepakt Vertrouwelijk rapport in Zoeterwoude lekt uit ZATERDAG 27 OKTOBER 1984 PAG1NAÏ «MlJdd.llld.U.'l—M Diepte-infiltratie toverwoord tijdens studiedag over duinen LEIDEN/STREEK - Diepte-infil tratie in de duinen is een veelbelo vend initiatief. Het is zeker ge rechtvaardigd een aantal proeven te doen om daar meer over aan de weet te komen. Dat betoogde dr. J.H. Peters van de keuringsdienst voor waterleidingartikelen (KIWA) gisteren in Leiden tijdens een stu diedag ovef de zogenaamd vochti ge duinvalleien, de aantasting en het herstel daarvan. De studiedag Was georganiseerd door de stichting Duinbehoud, het Leidse centrum voor milieukunde en de vegetatiekundige commissie van de ÏCNBV. Peters hield een voordracht over dfe vooral techni sche facetten van de diepte-infil tratie. Deze nieuwe vorm van wa terwinning krijgt momenteel ook LEIDERDORP - De kans dat de Leiderdorpse ruiterschool 'Lie- thorp' tegen gereduceerd tarief kennismakingscursussen mag gaan geven is uiterst klein gewor den, nu de raadscommissie sport en welzijn 'nee' tegen het plan heeft gezegd. Het aantal rijders bij de manege loopt drastisch terug. Ook voor dit jaar wordt een exploi tatie-tekort verwacht, en op basis daarvan krijgt 'Liethorp' subsidie van de gemeente Leiderdorp. De ruiterschool is nu met het plan voor een kennismakingscur sus gekomen, bedoeld voor scho lieren van 8 tot 12 jaar. De gemeen te zou de ene helft van het cursus geld moeten betalen, de deelnemer zelf zou de andere helft voor zijn rekening moeten nemen. Het gaat om een bedrag van 60 gulden voor vijf lessen. Redenering achter het geheel is dat het plan zichzelf terugverdient. Immers, nieuwe leerlingen bren gen meer geld in de kas en Leider dorp zou dan minder subsidie hoe ven te geven. Als de ruiterschool ZOETERWOUDE - Er moet snel iets aan de Zoeterwoudse Dorps straat gebeuren. Dat zegt het CDA in de reacties op de ontwerp-begro- ting voor volgend jaar. Het CDA vraagt zich af of de vernieuwing van de riolering in de Dorpsstraat (en tegelijk de nieuwe bestrating) wel afhankelijk gesteld kan wor den van het verkrijgen van subsi dies, "gezien alle alarmerende be richten de afgelopen jaren". De partij wil dan ook zo gauw mogelijk (februari volgend jaar) de volgorde van werkzaamheden van de hogere overheid alle aan dacht. Op korte termijn begint de Leidsche Duinwaterleiding Maat schappij (LDM) met een eerste diepte-infiltratieproject in het Kat- wijkse duingebied Berkheide. De regering wil deze vorm van infiltra tie in de toekomst op grote schaal gebruikt zien. Diepte-infiltratie - waarbij het water tot op grote diepte in het duingebied wordt gepompt - heeft als grootste voordeel dat deze vorm van waterwinning geen in vloed heeft op het bovenste grond water, zodat herstel van het water peil, de fluctuatie en de kwaliteit van het grondwater wordt bevor derd. Niettemin kleven er ook nadelen aan de diepte-infiltratie. Boven- geen tekort meer zou hebben, wordt de gemeentelijke bijdrage terugbetaald. Het plan zou als ex periment twee jaar gaan lopen. Zou, want de leden van de raads commissie vinden het niet zo'n pri ma idee. Het is dan ook verworpen met slechts twee stemmen voor van de PvdA en D'66 voor. De commissieleden zijn name lijk bang voor precedentwerking. Want: waarom wel een kennisma king met de ruitersport, niet met andere sporten? Dat althans vraagt de WD-fractieleider C. Huigen zich af. Wethouder Gehner vindt echter dat het hier "nu eenmaal" een ini tiatief van Liethoip betreft. "Pre cedentwerking krijg je altijd als je met iets nieuws komt", aldus Geh ner, die teleurgesteld is in de afwij zing van het plan. Het laatste woord over deze kwestie is echter aan burgemeester en wethouders van Leiderdorp. Gehner stapt met het advies van de commissie onder de arm naar hen toe. Volgens haar is er geen raadsuitspraak meer over nodig. vaststellen en berekenen. De WD wil graag weten of het financieel al lemaal haalbaar is en wanneer de gemeente denkt te kunnen begin- CDA-raadslid Van der Geest meldt dat als het regent, "een enorm waterballet" plaatsvindt. Voetgangers kunnen geen kant uit als de auto's door de plassen rij den. Daarover weet ook burgemees ter Houdijk mee te praten. "Als het regent, hou ik mijn paraplu maar aan de zijkant in plaats van boven mij", aldus Houdijk. gronds is aantasting van bodem en vegetatie en verstoring van de fau na te verwachten door aanleg, on derhoud en schoonmaak van de putten en de aanleg van de noodza kelijke toevoerwegen. Evenals bij oppervlakte-infiltra tie, waarbij gebruik wordt gemaakt van duinmeertjes, blijft het inbren gen van 'bodemvreemde stoffen' een groot bezwaar. De schade aan de natuur zal daarom voor een groot deel afhangen van van de praktische uitvoering. Volgens Pe ters is daarom zeker nader onder zoek nodige naar de gevolgen van diepte-infiltratie. Van belang De Leidse milieubioloog dr. E. van Dijk is een warm voorstander voor een vaasje stond dan een kwitantie of een paar schoenen die naar de schoenmaker moesten. Ik was de enige persoon die iedere dag kwam. Ze zeiden wel eens: neem eens twintig gebakjes mee of haal dit eens. Alleen als ze een kindje hadden moesten ze zelf naar het dorp, om aangifte te doen". Tien jaar geleden hield het Lage Land-avontuur op. De mensen in het afgelegen stukje Warmond worden nu met een busje bediend. Ze missen het persoonlijke con tact, weet Van Moorsel: "De vrouw van de chirurg heeft nog gehuild toen ik stopte". Het was niet de eerste keer dat klanten zeiden hem te missen. Zo ontstond grote onrust toen dit jaar bleek dat Van Moorsel in eindexa- mentijd op vakantie was. Iedereen besefte dat dat vele uren extra spanning betekende. Was Van Moorsel altijd bereid 's morgens vroeg al de brieven met de uitslag te geven aan groen uitgeslagen ein dexamenkandidaten, zijn collega's voelden niets voor "dat gedoe voor de deur, met al die meiden". Slijmerd Hij kreeg dan ook wel eens te ho ren dat hij maar een slijmerd was, als hij weer eens een pakje aflever de bij mensen "die er echt op zaten te wachten". Maar Van Moorsel vindt dat onzin. Okee, hij kreeg wel eens "goede tip", maar als hij bij oude mensen de post in de echte brievenbus stopte en niet in de bij de weg gezette groene bus, dan deed hij dat omdat hij zijn harteen woordje meesprak. Geld speelde geen rol. Op de valreep wist hij dit gevoel door te geven aan een jongeling. Ook deze bode brengt nu de post tot aan de deur, by de oudjes. Het Meerpunt De gezamenlijke gebruikers van het sociaal-cultureel centrum 'Het Meerpunt' in Warmond organise ren morgen voor de tweede keer een open dag. De bibliotheek, jeugdsociêteit Ut Sloepie, Kom- munikatie Warmond, de hobby clubs en scouting Warmond zijn aanwezig en presenteren een uitge breid programma. Bovendien zijn er demonstraties en tentoonstellin gen van 'Warmelda', de provinciale bibliotheekcentrale, foto's van de Kaagweek, een muziekwedstrijd, schaakwedstrijden en nog veel meer. 'Het Meerpunt' is morgen ge opend vanaf 12 uur 's middags. Hollandsche Tuyn Morgen weer een swingend con cert in de Leiderdorpse Holland sche Tuyn aan de Hoofdstraat 24. Het Joop Verbaan Quintet zal, in de stijl van Benny Goedman, ieder een een 'heerlijk avondje' bezor gen. De jazzliefhebbers zijn mor genavond vanaf negen uur welkom in de Hollandsche Tuyn. Rijnakkoord In de Leiderdorpse Dorpskerk wordt morgen het zesde leerlin- genconcert gegeven door Streek- muziekschool 'Rijnakkoord'. Het concert vindt plaats na de zondag se kerkdienst, om half twaalf, en het duurt ongeveer een uur. Poppentheater 't Schinkelfje, een professioneel poppentheater uit Zoetermeer, geeft morgen van één uur tot half drie een voorstelling in Taberna, Julianalaan 1 in Oegstgeest. De voorstelling is ontleend aan een Chinees sprookje. Jazz Warmond In de Warmondse Jazz Sociëteit vindt morgenmiddag een optreden plaats van Ted Easton's Hot Shots. Het concert begint om drie uur in Meerrust aan de Dorpsstraat. van diepte-infiltratie. Naar zijn me ning is invoering op grote schaal van belang omdat industrieën de komende jaren steeds meer drink water nodig zullen hebben. In 1990 zal naar schatting drie keer zoveel duinwater worden verbruikt. Aan die vraag kan, wanneer de huidige wijze van waterwinning gehand haafd blijft, volgens hem niet wor den voldaan. Van Dijk promoveerde in juni aan de Leidse universiteit op een proefschrift over een onderzoek naar de relatie tussen waterwin ning en vegetatie (plantengroei). Hij is nauw betrokken bij de stich ting Duinbehoud in Leiden, een van de organisatoren van de stu diedag. Waterwinning gebeurt nu nog volgens het principe van opper- is een grote opluchting voor de Warmonder. Hij zegt nu dan ook met een gerust hart tegen mensen: "Trek je er maar niks van aan dat ik wegga. De jeugd stopt de brie ven ook gewoon in de bus". Toch is hij niet volkomen gerust op de toekomst. Het zal "heel vreemd wezen" om de hele dag een beetje te tuinieren, zoals vroeger, toen hij nog tuinman was van be jaardenoord Luidina. Ook vraagt hij zich af of hij pet, pak en sjaal mag houden. Want de roeiboot waarmee hij de lage landen be zocht is hij ook "mooi kwijtge raakt" aan de PTT. Toch heeft hij niet lang getwij feld toen hij het aanbod kreeg met de VUT te gaan. "Waarom zou ik voor die paar rotcentjes extra blij ven doorwerken?", vraagt hij zich af. Iedere morgen moest hij om kwart over vijf op. Om zes uur be gon hij met sorteren en om negen uur ging hij de wijk in. De laatste drie jaar liep hij 's morgens in het dorp en 's middags vanaf één uur in de Koninginnewijk. Hoewel hij geen nachtdiensten meer hoefde te draaien, bleef het zwaar werk. "En soms had je er best wel de pest er in", biecht hij op. "Als het regende bijvoorbeeld of als er hoge golven W. Ooijendijk: "Je moet dit niet in de doofpot stoppen". vlakte-infiltratie. De drinkwater- maatschappijen brengen daartoe kunstmatig rivierwater naar de duinen. Daar wordt het water in 'infiltratieplassen' opgeslagen waarna het in enkele maanden tijd wegzakt en door het zand wordt gezuiverd van schadelijke stoffen. Is dat gebeurd, dan wordt het wa ter uit de putten gehaald. Deze me thode wordt sinds de jaren vijftig algemeen toegepast, maar is zeer nadelig voor het milieu: tal van plantensoorten zijn inmiddels uit het duin verdreven. Volgens Van Dijk is diepte-infil tratie een alternatief dat echt per spectieven biedt. Onderzoeken, onder meer door studenten van de Leidse universiteit, hebben dat uit gewezen. Hij wil echter niet weemoedig eindigen. Hij komt daarentegen met een opvallende mededeling. "Eigenlijk wil ik niet zo in de pu bliciteit", brengt hij uit. "Maar aan ZOETERWOUDE - De bo dem van de chemische han delmaatschappij Vos en Co aan de Industrieweg in Zoe terwoude is ernstig veront reinigd. De mate van verontreiniging is van dien aard dat sanering van de grond noodzakelijk is. Voor de omwonenden van het be drijf dreigt geen direct ge vaar. Voorkomen moet wor den dat de chemicaliën die in de bodem zitten zich ver spreiden. Dit blijkt uit een vertrouwelijk rap-i port van het oriënterend onder-' zoek dat Vos en Co ten behoeve van de gemeente Zoeterwoude heeft laten maken. Vos was hiertoe juridisch verplicht nadat het be drijf vanuit Zoeterwoude naar Al phen aan den Rijn is vertrokken. Op verzoek van Vos en Co hebben burgemeester en wethouders van Zoeterwoude besloten het rapport niet openbaar te maken. Het progressieve Zoeterwoudse raadslid W. Ooijendijk drong in de gemeenteraadsvergadering van de ze week aan op openbaarmaking. "Hier moet je niet stil over doen. Het is informatie waarvan ik vind dat de bewoners het moeten we ten. Je hebt er niets aan om dit in Verarming Van Dijk: "De natuur in het duingebied heeft veel schade gele den door de waterwinning. Eind vorige eeuw was dat al merkbaar toen de plantengroei achteruit ging. Door het onttrekken van wa ter aan de duinen, zakte de water stand en kregen veel planten geen water meer. Die planten waren ge wend aan het vele water in de win ter en aan de droogte in de zomer. Een aantal soorten orchideën, de pansia en de duingensia zijn al niet meer te vinden in de duinen omdat het er niet meer vochtig genoeg is. Toen halverwege de jaren vijftig de infiltratie van rivierwater werd in gevoerd dachten de natuurbe schermers dat die planten zouden terugkomen. Maar lang niet alle planten kwamen terug". de andere kant: ik vind Jiet lullig om zó weg te gaan. Dat kan ik ge woon niet maken tegenover mijn mensen. Dat zou niet sportief zijn. Vandaar". de doofpot te stoppen", aldus Ooij endijk die wil dat burgemeester en wethouders een duidelijk en hard standpunt innemen tegenover Vos. Uit het vertrouwelijke rapport blijkt dat in de bodem in ruime ma te de stoffen benzeen, tolueen, xy leen, ethylbenzeen, chloroform, trichlooretheen, tetrachlooretheen en andere koolwaterstoffen zijn aangetroffen. Deze stoffen zijn ook in het drinkwater van het bedrijf terecht gekomen. Dit was voor het waterleidingbedrijf De Rijnstreek aanleiding om deze zomer het wa ter bij Vos en Co af te sluiten. Het drinkwater bij Vos werd on derzocht nadat er klachten over de smaak van het water bij De Rijn streek waren binnengekomen. In het drinkwater werden bovenge noemde chemische stoffen aange troffen. Het waterleidingbedrijf is direct daarop tot afsluiting overge gaan. Recent drinkwateronder- zoek bij omliggende bedrijven heeft geen verontreiniging aange toond. Geen paniek Wat betreft de bodemverontrei niging bij Vos en Co is er voorals nog voor omwonenden geen reden om in paniek te raken. Ooijendijk (Progressief Zoeterwoude) hier over: "De verontreiniging beperkt zich tot het terrein van Vos. Het ge vaar voor de omgeving was groter toen Vos nog actief was in Zoeter woude. We moeten natuurlijk wel voorkomen dat kinderen op het terrein gaan spelen en in de grond ZATERDAG Leiden Filmhuis LVC - Breestraat, film Terms of endearment', van James L. Brooks, 21.15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, 'U bent mijn moeder', Werktheater, 20 en 22.15 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, open soos, vanaf 22 uur. Zoeterwoude Eendekooi, Kooikerspad, majoretten- concours tot 16.30 uur. Wassenaar Van Heeckerenhuis, start wandeltocht door natuurgebieden, van 8 tot 16 uur. ZONDAG Lelden Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, 'U bent mijn moeder', Werktheater, 20 en 22.15 uur. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, te. 125802. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon', 14-18 Warmond Meerpunt - open dag, vanaf 12 uur. Meerrust - optreden jazzgroep Ted Eas ton's Hot Shots, 15 uur. Leiderdorp Hollandsche Tuyn, Hoofdstraat 24, jazz concert 21 uur. Dorpskerk - leerlingenconcert georgani seerd door streekmuziekschool 'Rijnak koord', 12.30 uur. Oegstgeest Taberna - Julianalaan 1, voorstelling poppentheater 't Schinkeitje, 13 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 26 oktober tot vr 2 november door: Apotheek Reyst, Steenstraat 35, Leiden, tel. 120136. Apotheek v. Breest Smallenburg, Loe- vestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. DEN HAAG/LEIDERDORP - De Haagse rechtbank heeft wegens ontucht met mindeijarigen een 23- jarige Leiderdorper veroordeeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van vier maanden en 500 gulden boete. Tevens werden de foto's verbeurd verklaard die hij van de 7-, 9- en 10-jarige meisjes had gemaakt en moet de Leider dorper zich onder toezicht laten stellen van de reclasseringsvereni- ging. De straf is gelijk aan die wel ke de officier van justitie twee we ken geleden tegen de man had geëist. Burgerlijke stand LEIDEN - Gehuwd: J. N. Rietker ken en J. J. Schroef; H. S. Weidema en E. M. van der Laan; J. P. Kager en C. C.' Bavelaar; D. M. van Esterik en M. E. Mooijenkind; E. E. Robijn en M. Farina; W. J. van der Vos en K. A. Springer; A. A. van der Lucht en L. Zwart; W. H. A. van Kampen en E. A. M. Alkemade; R. F. M. Bouter en J. C. Veltman; P. W. Ha- gendijk en E. B. J. Sloos. gaan zitten wroeten". Burgemeester Houdijk meent dat er nu absoluut geen gevaar voor de volksgezondheid is. "Als de stoffen zich verspreiden zou dat wel kunnen gebeuren, bijvoor beeld wanneer de chemicaliën doordringen in het grondwater", aldus Houdijk. De directie van Vos en Co heeft gistermorgen een gesprek gevoerd met burgemeester Houdijk van Zoeterwoude en een deskundige van de provincie. Houdijk om schrijft de houding van Vos tijdens het onderhoud als "zakelijk" en "formeel". Over de financiële af wikkeling zegt Houdijk dat de ver vuiler betaalt. Vos is juridisch aan spreekbaar op het overtreden van de hinderwet. Burgemeester Houdijk verwacht zo snel mogelijk voorstellen van de kant van Vos en Co. In elk geval wil hij voorlopige reinigingsvoor- stellen krijgen om de verspreiding van de verontreiniging tegen te gaan. Het vertrouwelijke rapport is het tweede in een reeks van drie. De volgende stap die in deze zaak wordt gezet is het verrichten van een saneringsonderzoek. Dan wordt precies bekeken hoeveel en in hoeverre de grond is vervuild. H.O. van der Kooy van de chemi sche handelmaatschappij wil geen commentaar op de onderzoeksre sultaten geven. Over het gisteren gevoerde gesprek merkt hij op dat Vos het standpunt van Zoeterwou de "voor kennisgeving heeft aan genomen". LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden bij Restitutie is met toegestaan Bij automatische overschrijving Kwartaalabonnement 63.10 Commentaren: geen administratie- en Per post 85,50 W F. J. Wirtz en incassokosten. Indien één n verstrijken v abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV Directie. G Koopman Adj.dirN. Qüakernaat Hoofdredacteur Drs J. W. E Metselaar Adj Hoofdredacteur: J. Kroon (stad) B. W. T. Jungmann (plv) H. I. J Veldhuizen (regio) H. v d. Post (plv) W F J. Wirtz (bin. buit./eco.) M. Hoenson-de Graaft (regio Leiden) P C. Rosier (radio, televisie, kunst) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn, Brussel. Londen, Parijs, Washington, Cain Postbesteller van bet jaar stopt ermee WARMOND - Hij was altijd een Uurtje later klaar dan zijn collega's. Stopten zij de post direct in de brieven bus, hij maakte vaak een praatje en bleef maar al te graag een kopje koffie drin ken. Het maakte postbode A. van Moorsel (62) be roemd tot over de War mondse gemeentegrenzen: in 1981 werd hij postbestel ler van Nederland. Het was een mooie gebeurtenis. De man die net zijn 25-jarig jubileum achter de rug heeft, kon er een plakboek mee vullen. Maar het heeft hem alleen maar geld gekost, vertelt hij twee dagen nadat hij met vervroegd is uitgetreden: 's Mor gens in Wassenaar kreeg ik alle maal mooie dingen te horen en kreeg ik een oorkonde, een gouden speld en een Delfts schilderijtje. Prachtig hoor, en ik ben er trots op. Maar om elf uur, half twaalf, toen het afgelopen was gingen de heren naar Scheveningen. Ik heb me toen op de parkeerplaats verkleed en moest mooi voor mijn eigen geld gaan eten. En natuurlijk zat 's avonds de hele tent vol familie. Nou, die moet ie natuurlijk ook wat geven". Toch voelt hij geen wrevel. Afge lopen donderdag nodigde hy de hoge heren zonder mankeren uit. En ze brachten prachtige bloemen mee, evenals de gewone Warmon- ders deden. Het kleurige groen staat hoog opgetast in de woonka mer. En gezoend dat hij is. "Hij is helemaal plat aan één kant", weet zijn vrouw. "Ik ben bekend", zegt de ex-postbode eenvoudig. "Ieder een kent me op het dorp. De een heeft je lief de ander niet", pro beert hij voorzichtig te doen. Ook brengt hij bescheiden uit dat hij "niet zo moet opscheppen". Klets Of het lukt? Ach, hem is ook zo vaak lof toegezwaaid. Neem nou toen hij postbesteller van het jaar werd. De hoge heren ("ik had ze nog nooit gezien") vonden dat hij "een echte Warmonder was, die mensen hielp zoveel hij kon". Eerst was hij verbaasd dat juist hij eruit gepikt was ("de anderen bezorgen net zo goed post"). Maar nu weet hij beter: "Ze hebben ge keken of je met mensen praat". En praten dééd hij. "Ik ben echt een klets". Het ging vooral over de kin deren en Warmond. Hij wist pre cies wanneer mensen jarig waren, gingen trouwen of een baby ver wachtten. Diepe ontboezemingen waren er echter zelden bij. Tóch vertrouwde men hem door en door. Dan weer gaf de bank hem vijf duizendjes mee "om te wisse len", dan weer kreeg hij van een boer een paar rooie ruggen in han den gedrukt of een handvol kwitanties. Vooral in de tijd dat hij per roeiboot de Lage Landen aan deed kende het vertrouwen geen grenzen: "Als een boerin het druk •had, liep ik meteen naar binnen en De praatgrage postbode A. van Moorsel, voor het laatst met zijn authen tieke fiets: "Iedereen kent me". (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2