Justitie moet strenger optreden Het verkeerde argument van premier Joop den Uyl Agressie bij winkeldiefstal neemt toe ZATERDAG 27 OKTOBER 1984 EXTRA PAGINA 21 De koopwaar zit vast aan ket tingen, is elektronisch bevei ligd, opgeborgen in glazen vi trines, en het personeel houdt intussen ook de ogen niet in de zak. Toch komt het nog regelmatig voor dat spul len zonder betaling uit de winkel verdwijnen. "Laatst nog, een mevrouw die een vi deo-recorder wilde afreke nen met een vals betaalpasje. Toen we dat ontdekten nam ze de benen, maar halverwe ge de straat konden we haar gelukkig in de kraag vatten". Het was al de tweede keer in kor te tijd dat Hans Odijk van 'Allwa- ve' aan de Haarlemmerstraat een dergelijk zaakje aan de hand had. "Maar de eerste keer waren het twee potige kerels die met een vals betaalmiddel kwamen aan zetten. Daar ben ik niet achter aan gegaan. Daar had ik echt geen zin in". "Het komt wel voor dat winkel jongens of caissières die iemand betrappen op diefstal, worden neergeslagen of zelfs bedreigd met wapentuig", zegt C. Schoon, voorzitter van de centrale onder nemingsraad van Ahold. "Stil alarm, betere opstelling van de schappen, paraboolspiegels en bewakingsdiensten blijken de winkeldieven nog niet genoeg af te schrikken. Daarom hebben de or's van Ahold, Vendex Interna tional en Koninklijke Bijenkorf Beheer, samen goed voor 80.000 personeelsleden, de koppen eens bij elkaar gestoken om justitie te bewegen er iets aan te doen". Te mild Want justitie treedt veel te mild op, vult or-voorzitter Joh. C. Nathans van Vendex aan. Wan neer iemand is betrapt op win keldiefstal en overgedragen aan de politie, dan staat hij of zij een half uur later weer op straat. De politie kan daar ook niets aan doen, die staat vaak machteloos en raakt ook gedemotiveerd door de toenemende mate waarin ze met winkeldiefstal te maken krij gen. Wil je echt iets veranderen, dan zal justitie toch met strenge re straffen voor winkeldieven moeten komen". Dat is ook de mening van Er- win van der Blom van de sport zaak Wout Bergers aan de Haar lemmerstraat. "Wanneer we een dief hebben gepakt en aangege ven bij de politie, dan komt het voor dat ie een kwartier later al weer voor de winkel staat met een lachend gezicht. Daarom proberen we het altijd eerst zelf te regelen, bijvoorbeeld door de dief alsnog te laten afrekenen. Wil hij dat niet, dan wordt toch de politie gewaarschuwd. Maar dan moet wel weer iemand van het personeel achter in een ka mertje bij die dief gaan zitten. Als het erg druk is in de zaak, is dat ook niet zo'n welkome oplos sing". Doordat de winkeliers in het algemeen niet elke diefstal aan geven, zijner ook geen nauwkeu rige cijfers te geven over de om vang van de winkeldiefstal. Ook de winkelbedrijven die de noodklok luidden bij de vaste Kamercommissies hingen geen prijskaartje aan de bij hen gesto len waar. Nathans (Vendex) schat echter dat de schade in elk geval in de tientallen miljoenen guldens loopt. En een steekproef van het Centraal Bureau voor de Statistiek wees uit dat er vorig jaar gemiddeld 1,1 miljoen win keldiefstallen per warenhuis zijn gepleegd. Frustrerend hbhbh Ook de Leidse politie wordt "meerdere keren per dag" gea larmeerd voor een diefstal in een winkel. Politievoorlichtér Grave- land: "Wij halen zo'n dief of die vegge bij de winkel op en op het bureau wordt hij of zij dan voor geleid aan een hulp-officier van justitie. Officieel mogen we ie mand dan zes uur vasthouden, maar vaak staat de persoon in kwestie al eerder weer buiten. Dat is ook voor de politie wel eens een frusterende zaak, ja. Vooral als iemand met de regel maat van de klok terugkomt". Graveland kan wel meegaan met verschillende winkeliers die zeggen dat er strengere maatre gelen nodig zijn tegen iemand die bij voortduring voor winkel diefstal wordt gepakt. "Als er een mogelijkheid zou zijn om zo iemand eens éventjes uit de rou latie te halen, dan zouden onze mensen ook nog eens de gele genheid krijgen om tussendoor even adem te halen". De voorlichter weet verschil lende oorzaken aan te dragen voor de toename van winkeldief stal. "Je hebt het proletarisch winkelen, door mensen die zeg gen eenvoudig niet genoeg geld te hebben om netjes te betalen. Maar ook lieden uit Den Haag komen soms gezellig in Leiden een middagje gratis winkelen. En dan zijn er de drugsverslaaf den. Die hebben allemaal hun ei gen specialisme. De een breekt auto's open, de ander doet aan insluipingen in openbare gebou wen, de derde komt aan zijn geld door het stelen van winkelgoede ren". Toch vindt Graveland dat win keliers ook eens de hand in eigen boezem zouden moeten steken. "Er zijn inderdaad al veel veilig heidsmaatregelen genomen, zo als je bijvoorbeeld steeds meer van die elektronische labels aan kleding ziet. Maar aan de andere kant, als je de Haarlemmerstraat of Breestraat eens beziet, dan is het daar wel erg makkelijk ge maakt om kleding weg te grissen van de rekken op straat. Voor diefstal hoefje daar bij wijze van Winkeldiefstal, die rijst de pan uit de laatste jaren. En de agressie die er om heen hangt neemt ook steeds ergere vormen aan. Dat is tenminste de noodkreet die de ondernemingsraden van drie grote winkelbedrijven onlangs slaakten in een brief aan de vaste Kamercommissies voor justitie en binnenlandse zaken. De bedrijven zelf hebben nu wel genoeg maatregelen genomen, was de teneur van die brief. Maar toch wordt het alleen maar erger. Het wordt tijd dat justitie eens stappen gaat ondernemen. door Conny Smits spreken niet eens meer van je fiets af te stappen". Bij boetiek Domino gevraagd naar de voor winkeldieven wel erg aanlokkelijke manier van etaleren, antwoordt de verkoop ster: "Zo'n rek buiten is natuur lijk een lokkertje om klanten binnen te krijgen. En gestolen wordt er bij ons eigenlijk 'maar' eens per maand wat. Toch heb ben we de rekken vandaag maar naar binnen gehaald, want bij ons filiaal in Den Haag is giste ren een rij jassen meegenomen. De ketting waarmee de kleding aan het rek vastzat, hielp daar weinig tegen". Agressie hmm Gevallen van agressie rond winkeldiefstal, waarover door de ondernemingsraden met be zorgdheid wordt gerapporteerd, daarmee hebben de Leidse win keliers weinig ervaringen. Over het algemeen denken ze dat het De garderobejuffrouw stoot haar collegaatje aan. „Daar heb je 'm", fluistert ze. „Wie?", is de wedervraag. „Joop...! Den Uyl!, sufferd!". Met korte passen beent 's lands minister-president de zaal binnen. Het is 1 oktober 1974. In de Stadsschouwburg van Nijmegen houden christelijke werkgevers, verenigd in het NCW, hun jaarvergadering. De rede die premier Den Uyl zal houden, vormt het hoogtepunt van de bijeenkomst. Een uur later, aan het eind van zijn betoog, spreekt Den Uyl over technologiebeleid zoals zijn partij en zijn kabinet dat voor ogen staat. Historische woorden, zo zal blijken. „Maar", galmt het door de theaterzaal, „als we spreken over werkgelegenheidsontwikkeling en op lange termijn, dan, dunkt - mij, kan niet worden voorbijgegaan aan een bewuste rem op het tempo waarin technische vernieuwingen in onze economie, met name ook in onze industrie, worden toegepast. Het betekent - en ik hang die beschouwing heel bewust op aan de verontrustende ontwikkeling van de werkloosheid in ons land - dat een nieuwe dwang. daarmee in Amsterdam en Den Haag veel erger is gesteld. Bij de politie werden dezer dagen de re sultaten bekend van een proef bij de Hema, waarbij het bedrijf zelf aangifteformulieren invult wanneer iemand op heterdaad is betrapt. Voordeel daarvan is dat de winkelier niet meer naar het bu reau hoeft en daarmee kostbare tijd kwijtraakt. De politie denkt dat het aantal aangiften door de proef zal stijgen en er meer zicht komt op de aantallen winkeldief stallen en de agressie waarmee die gepaard gaan. Bij positief re sultaat van de proef, zal de poli tie ook de kleinere detailhandels met eigen aangifteformuliren uitrusten. Ook bij V&D aan de Boter markt wordt trouwens al enige tijd volgens deze methode ge werkt. En tot volle tevredenheid. De heer E. van der Steen, staf functionaris van het hoofdkan toor: "Het was twee jaar geleden voortkomend uit de erkenning van de noodzaak tot spaarzaam omgaan met grondstoffen, energie en materialen, tot gelding komt om investeringsbeslissingen te toetsen. Dat is misschien naar, maar het is, dacht ik, onontkoombaar". Het lijdt geen twijfel: Den Uyl is bevreesd dat invoering van nieuwe technieken in de bedrijven banen zal kosten. Op het moment dat Den Uyl zijn rede uitspreekt staat de werkloosheidsmeter stil op een getal net onder de 150.000. Tien jaar later. Het restaurant van de Tweede Kamer m Den Haag. Aan tafel zit een ietwat grieperig socialistisch kamerlid Het denken in de fractie van de Partij van de Arbeid over moderne technieken is in tien jaar ingrijpend veranderd, zo blijkt uit het gesprek met de Zeeuw Jaap van der Doef. Eind vorig jaar verrastte hij zijn fractie met een zeer beknopte notitie, waarin hij een aantal voor de partij in het verleden moeilijk te verteren zaken opdist. Deze bijvoorbeeld: „Uit angst voor de arbeidsuitstotende werking van chips, robots en computers, die in tal van adviescommissies is voorspeld, speelt Nederland (en in feite Europa, want op een enkele uitzondering na, zoals de een van de aanbevelingen van een werkgroep winkeldiefstal waarin onder meer de vakbon den, politie en het Openbaar Mi nisterie zaten". Een andere aan beveling van die werkgroep, lan delijke registratie van winkeldie ven, werd onlangs ook doorge voerd door de minister van justi tie. "Een doorbraak in de strijd te gen de winkeldiefstal", zo rea geerde het Hoofdbedrijfschap Detailhandel. "Uitgangspunt wordt dat de politie proces-ver- baal opmaakt tegen verdachten, ook wanneer de politie wegens capaciteitsgebrek de verdachten niet bij de winkelier kan opha len. Bovendien worden alle van winkeldiefstal verdachte perso nen geregistreerd, zodat de zaak bij herhaling van het delict zeker niet meer geseponeerd zal wor den". "Een prima zaak", vindt ook Van der Steen. "Want ondanks alle maatregelen die we zelf al Zweedse robots en de Philips-chip, is het een Europees probleem) in de produktie van deze zaken geen enkele rol. Aan de toepassing valt echter, om redenen van efficiënte bedrijfsvoering niet te ontkomen", aldus Van der Doef in zijn notitie. Da's andere koek dan Den Uyl tien jaar eerder rondbazuinde. Minstens zo pikant is zijn vaststelling dat van negatieve gevolgen voor de werkgelegenheid door de invoering van moderne technologie, geen sprake is. Het blijkt dat in landen met veel automatisering niet méér, maar eerder minder werkloosheid bestaat. We hebben geen wetenschappelijk onderzoek of ervaringsfeiten aangetroffen die zeggen: het werkgelegenheidssaldo van automatisering is negatief'. Het is de socialist bij een bezoek aan de Verenigde Staten opgevallen dat weliswaar automatisering op korte termijn kan leiden tot verlies van banen, maar dat er tegelijkertijd allerlei nieuwe werkgelegenheid ontstaat. In bedrijven die produkten aanleveren in het kader van automatisering, maar ook in de persoonlijke dienstverlening komen tal van mensen, dikwijls als zelfstandige ondernemers, aan de slag. „Ik zeg niet dat het bij ons ook zo moet", voegt hij er direct toe, „maar wij zouden hier nog heel wat kunnen verbeteren in de publieke sfeer. Er zijn nu eenmaal massa's dingen die alleen de collectieve sector, de overheid dus, kan regelen. Denk maar aan de gezondheidszorg Kijk naar de vergrijzing, die een heel gespecialiseerde dienstverlening vraagt. En die zou best voor een deel door particuliere ondernemers kunnen worden gedaan". Die particuliere ondernemers zullen een dergelijk geluid eerder uit de mond van bijvoorbeeld een liberaal Tweede Kamerlid hebben verwacht. In de werkkamer van drs. Bouke J. G. van der Kooij in het parlementsgebouw staat, ingeklemd tussen twee bureaus, een goed ogende personal hebben genomen bij V&D, blijft een vergaande betrokkenheid van politie en justitie geboden". De veiligheidsmaatregelen bij V&D liegen er inderdaad niet om: apparaten als video's en tele visies zijn op twee verschillende manieren elektronisch beveiligd, kleingoed als cassettes zit achter slot en grendel en de produkten als mixers en grills bevinden zich, op een enkel exemplaar na, échter de toonbank. Raffinement De heer Greijdanus van die af deling heeft dan ook nooit een geval van 'op heterdaad betrapt' meegemaakt. Op de afdeüng da- mesconfectie hetzelfde verhaal, al verdwijnt daar wel geregeld kleding, maar dan onopgemerkt. "Dat gaat zo gewiekst", zegt een verkoopster. "Ze trekken de we vers (elektronische labels) er ge woon vanaf en trekken de gesto len waar onder de eigen kleding computer. Van der Kooij, sedert eind '82 volksvertegenwoordiger voor de WD, heeft zowel elektrotechniek als bedrijfskunde gestudeerd. Hij is dus de automatiseringsspecialist van zijn fractie. „Het gaat niet alleen om technologie", aldus de parlementariër. „Nieuwe markten, nieuwe produkten. nieuwe organisaties. Dat besef begint door te dringen. Ook bij PvdA en FNV". Ook Van der Kooij is van oordeel dat Nederland op technologiegebied nog een fikse achterstand heeft weg te werken. Niet alleen Japan en de VS zijn gedemarreerd in de concurrentieslag, ook landen dichter bij huis doen het op dit punt bij-de-hanter. „Ik word gek genoeg wel in België gevraagd om over innovatie te komen spreken, maar nooit door Nederlandse ondernemers. Ik vind dat een teken aan de wand". Nederland heeft niet bepaald een vernieuwingstraditie in het aan. We hebben het ook wel mee gemaakt dat iemand een kinder wagen kwam afrekenen, maar dan wel met een lager prijsje er eigenhandig opgeplakt". Het raf finement van de dieven kent echt geen grenzen". Mevrouw C. Huyg, van de af deling dekbedden, heeft, vlak bij de uitgang, nog het meest met diefstal te maken. "Zo'n vier vijf keer per week moet ik pal op een klant gaan staan om te belet ten dat er een dekbedhoes, een heel geliefd artikel onder winkel dieven, onbetaald de deur uit gaat. Echt bedreigd voel ik me daar nooit bij, hoewel, als ik hier om zes uur de deur uitga denk ik toch wel eens: zou ie er wel staan of zou ie niet?" Gouden stelregel voor het per soneel van V&D is altijd eerst de bedrijfsbeveiliging erbij te roe pen wanneer er sprake lijkt van diefstal. Door het hele warenhuis lopen de 'security-agenten' rond, herkenbaar aan de blauwe uni- ïndustriebeleid, constateert de volksvertegenwoordiger. „Daarin is altijd meer aandacht geweest voor industriële bejaardenzorg, dan voor industriële kinderopvang! Denk maar aan RSV. Pas sinds een paar jaar doen we iets aan innovatie. Dankzij D'66. Dat mag best eens worden gezegd". Dat Haagse initiatieven op het vlak van nieuwe technologie lange tijd zijn uitgebleven, is niet onlogisch, aldus Van der Kooij. „De politiek hobbelt nu eenmaal nooit voorop. Politiek is belangenbehartiging van het bestaande. De belangen van het bestaande zijn altijd groter dan de belangen van het nieuwe". Van der Kooij vindt het vooral de taak van de politiek voorwaarden te scheppen waarin innovatief ondernemersschap kan gedijen. Dat betekent zo min mogelijk belemmerende regeltjes en niet meer dan globale ondersteuning waar nodig. Het juiste klimaat scheppen, daar gaat het om formen, maar sommigen ook 'in cognito'. Hoeveel mensen er rondlopen, wil Van der Steen van Vendex International niet kwijt. "Dat heeft te maken met de drukte en de mensen wisselen ook regelmatig van vestiging". Op landelijk niveau is er de laatste tijd vooral tegen de on geüniformeerde beveiligingsbe ambten nogal wat kritiek geuit. Van der Steen: "Een dief zal nu eenmaal niet zijn slag slaan als er zo'n blauw uniform duidelijk zichtbaar in de buurt is. De kans op betrappen is veel groter wan neer de functionaris onherken baar is. Die mensen hebben ove rigens niet meer bevoegdheden dan iedereen heeft. Ook zij moe ten een verdachte direct aan de politie overgeven. Net als elke andere burger moeten zij heel voorzichtig zijn met wie ze aan houden. Er moet grote zekerheid zijn, anders krijg je al snel een heksenjacht". De goederen van de meeste kleine detailhandels genieten een bescherming tegen diefstal die in geen enkele verhouding staat tot die bij de grootwinkel bedrijven. Maar je hoeft maar een paar willekeurige winkels binnen te lopen om te leren dat kleinere winkeliers ook hun maatregelen hebben getroffen of gaan treffen. Bij de Schoenen Discount aan de Haarlemmer straat zegt de heer Lens bijvoor beeld dat "er nu snel een beveili ging komt. Dat is vast en zeker". Armoe Sinds enige tijd staan de schoenen bij in de winkel per paar uitgestald in open dozen. Betrapt heeft Lens nooit iemand, maar zeer regelmatig treft hij een lege doos aan waarvan de inhoud de kassa niet is gepasseerd. "De armoe is de grote oorzaak", denkt de schoenverkoper. "Ik heb hier schoenen van nog geen twintig gulden per paar, maar kennelijk zijn er mensen die zich zelfs dat niet meer kunnen per mitteren". Lens' collega van de Bata heeft daar andere ideeën over. "Bij ons verdwijnen er regelmatig enkele schoenen van de rekken buiten, alleen de rechter of de linker dus. Dat moet wel pure baldadigheid zijn". En de heer Palm van Swaak (bruingoed en witgoed) heeft nog een andere theorie. "Het gaat heus niet om de sport van het pikken, en evenmin wordt de diefstal gebruikt om de energie-rekening te kunnen be talen. Nee, het is voor sommigen keiharde noodzaak om te stelen, om middelen te kunnen betalen waar ze niet buiten kunnen". Duidelijk is dat Palm doelt op 'de druggebruikers. "Dat is ook de reden dat er steeds meer ge weld bij komt kijken. Door de beveiliging wordt het moeilijker iets te pikken, en de angst straks geen spul te kunnen kopen, maakt ze agressief'. Volgens Palm veranderen beveiligings systemen dan ook niets aan het aantal diefstallen. "Al zet je bij elke deur een politieagent, dan is het nog afwachten of dat enige zin heeft. Zolang de noodzaak die mensen hebben om te stelen niet wordt weggenomen, blijven ze het toch wel doen. Dan is zelfs de doodstraf niet afdoende". De belangrijkste en tegelijk aantrekkelijke nieuwigheid in het technologierapport-Zegveld vindt de WD'er het afscheid van het specifieke beleid. Niet langer stimuleert of blokkeert de overheid doelgericht bepaalde activiteiten van ondernemers, nee, zo heefl het kabinet-Lubbers-Van Aardenne gekozen, er wordt nog slechts zeer oppervlakkig gestuurd. Helemaal vrij baan voor ondernemend Nederland lijkt Van der Kooij ook teveel van het goede. „Ik wil geen jungle-maatschappij volgens Amerikaans voorbeeld. Datje vrijdags hoort datje 's maandags niet meer hoeft terug te komen bij je baas. Ik zou die situatie niet graag hebben. We moeten af van die over-bescherming van werknemers, maar wel een elementaire beveiliging van hun belangen. Ondernemers zijn niet allemaal van die lieve jongens". Over 2 weken aflevering 5: Vlaanderen staat model voor het andere technologie-beleid. AFLEVERING 4

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 21