LEIDSCH DAGBLAD Amsterdam gaat 38 uur werken TAXI 21 21 44 Voor een tientje véél wijzer Meer faciliteiten voor de bejaarden WNNTON MET TED. Schadereparatiesaan alle merken MMkitiwmmiwss/ Record winst PvdA Permanente maanbasis Tijdelijke kampen voor woonwagens Spanje zoekt bron van veteranenziekte C~kTHX| als vanouds! cn Rabobank Q Ziekenhuis verwisselt baby's Hans Wiegel houdt zijn kievitsei Bijlmerbajes krijgt meer bewaarders LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 27 OKTOBER 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37537 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel nrs zie oolofon Het kopje koffie en de gevulde koek hebben allang gezelschap gekregen van bier, patat en frikadellen. Het sobere vertrek waar je in de rust van de voetbalwedstrijd even kon opwarmen is uitgegroeid tot een gezellig trefcentrum, van alle comfort voorzien. De kantine is een onmisbaar onderdeel van de club gevworden, niet in het minst in financieel opzicht. PAGINA 17 L. De briefjes van duizend, waar blijven ze. De Nederlandsche Bank drukt ze, maar ziet er weinig van terug. Wel duiken er steeds weer duizendjes in het buitenland op. Als deel van de 400 miljard gulden die over de hele wereld zoek is? Het zwarte circuit onder de loep. PAGINA 19 De winkelbedrij ven willen harde maatregelen tegen winkeldiefstallen, Het meenemen zonder betalen neemt hand over hand toe, ondanks uitgebreide veiligheidsmaatreg elen. Ook de kleine ondernemers worden steeds meer met dit probleem geconfronteerd. Een reportage. PAGINA 21 Hoe gehoorzaam is de mens? Dat onderzochten twee Utrechtse wetenschappers. Zij kwamen tot de conclusie dat opdrachten van hogerhand bijna altijd zonder vragen worden uitgevoerd. Zelf geweld jegens een willekeurige medeburger is voor veel mensen geen punt. PAGINA 23 Enquête Rode Haan DEN HAAG (ANP) - Als er nu ver kiezingen zouden worden gehou den voor de Tweede Kamer, zou de PvdA een record-winst boeken van 14 zetels en daarmee uitkomen op 61 zetels. Dit blijkt uit de Rooie Haan/Interview-enquête waarvan de resultaten vandaag voor de VA- RA-radio bekend zijn gemaakt. Voor het CDA wordt een daling van vier zetels verwacht ten op zichte van het resultaat bij de ver kiezingen in 1982. Het CDA zou daarmee op 41 zetels komen. De WD staat volgens het qnderzoek een achteruitgang van 36 naar 31 zetels te wachten. De twee rege ringspartijen zouden daarmee hun meerderheid in de Tweede Kamer hebben verloren. De onderzoekers wijten de terug val van het CDA vooral aan het om- Streden interview van minister Ru- ding van Financiën in het Vrije Volk. Volgens de onderzoekers hebben zich als gevolg daarvan vooral CDA'ers met lagere inko mens zich van hun partij afge wend. Andere opvallende resulta ten uit het onderzoek zijn dat D'66, CPN en Centrumpartij elk slechts één zetel scoren. D'66 zakt steeds verder weg, zo concluderen de on derzoekers, en de Centrumpartij is over zijn hoogtepunt van enkele maanden geleden heen. DELFT (ANP) - NASA-functiona- ris Jesse W. Moore meent dat Ame rika met behulp van andere landen rond de eeuwwisseling gemakke lijk een permanente basis op de maan kan hebben. Er zijn allerlei goede redenen om naar de maan terug te keren, zo zei hij gisteren tijdens een herdenking van de luchtvaartpionier Albert Plesman op de Technische Hogeschool in Delft. Arbeidstijdverkorting levert 550 nieuwe banen op AMSTERDAM (ANP) - B en W van Amsterdam en de vak bonden hebben overeenstemming bereikt over een ar beidstijdverkorting van 40 naar 38 uur per week voor 22.000 ambtenaren in 1985. De extra ruimte die door deze operatie vrijkomt zal geheel worden herbezet. Dat levert ongeveer 550 arbeidsplaatsen op. Op 1 mei volgend jaar moet dit zijn beslag hebben gekregen. Een team van het medisch centrum van de Loma Linda Universiteit in Californië heeft bij een baby van 12 dagen het hart geïmplanteerd van een baviaan. Het kindje leed aan een hartkwaal en was zonder deze ingreep ten dode opgeschreven, aldus de behandelende arts. De operatie duurde vijf uur. In Leidse regio (Van e r verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN - De ge meenten in de omgeving van Lei den zullen binnen afzienbare tijd moeten overgaan tot het aanleggen van tijdelijke standplaatsen voor woonwagens. Eind 1985, begin 1986 mag het overbezette centrum aan het Trekvaartplein in Leiden nog slechts 41 woonwagens tellen. Nu staan er 105. Dit provinciale plan zal binnen enkele weken op tafel liggen bij de gemeenten die zitting hebben in het regionale woonwagenschap. Voor de inrichting van de tijdelijke standplaatsen kunnen de gemeen ten van het rijk subsidie ontvan gen. De provincie wil nog niet prijsgeven hoeveel tijdelijke stand- plaatsen er in elke regiogemeente moeten komen. Het ligt echter voor de hand dat de gemeenten die nog geen permanente standplaat sen voor woonwagens hebben ge realiseerd, er het eerst voor in aan merking komen. Het aantal van 41 standplaatsen voor het Leidse centrum is ook het uiteindelijke streefgetal van de provincie wat betreft de definitieve omvang daarvan. Dit staat overi gens haaks op het rijksbeleid, dat het centrum Trekvaartplein niet meer dan 25 standplaatsen mag tel len. Bovendien wil het rijk dat Lei den in de toekomst drie kleine cen tra realiseert en dat het Trekvaart plein vanwege de geïsoleerde lig ging hooguit als plek voor bedrijfs- standplaatsen mag voortbestaan. Provinciaal gedeputeerde I. Günther vindt het terugbrengen van het Leidse centrum tot 41 plaatsen al mooi genoeg. Boven dien meent ze dat het Trekvaart plein als plaats voor woonwagens ook voor de toekomst alleszins aanvaardbaar is. ADVERTENTIE De 38 uur is een tussenstap op weg naar het Amsterdamse streven in 1986 een 36-urige werkweek in te voeren. De Amsterdamse ambte naren moeten voor de twee uur minder werken per week wel de ze ven extra vrije dagen, de zoge noemde Rietkerkdagen, inleveren die zij van het rijk hebben gekre gen. Met die dagen kregen zij maar de helft gecompenseerd van de prijscompensatie die zij in 1983, '84 en '85 hebben moeten inleveren. De operatie met arbeidstijdverkor ting vergt geen extra loonoffer. Het gaat in principe om 10 dagen per ambtenaar, waarvan er dus al zeven uit de „Rietkerkdagen" ko men. Voor de overige drie dagen is een bedrag van twintig miljoen gulden nodig. Volgens wethouder Etty van financiën kan het grootste deel daarvan, 13 miljoen, gedekt worden uit de lagere bijdrage van de werkgever voor de ambtelijke pensioenen. Hij zei dat dit bedrag voor 1985 hoogstwaarschijnlijk genoeg is. „In 1986 moet het rijk toch einde lijk ook eens met arbeidstijdver korting komen en daarvoor herbe- zettingsgelden beschikbaar stel len. Gebeurt dat niet dan moeten PARDOEZA Vanavond 22.30 uur Freak's-See Doezastraat 43, Lelden wij nog overleggen waar we die ze ven miljoen vandaan moeten ha len", aldus Etty. Bij de gemeente Amsterdam werken in totaal ongeveer 30.000 ambtenaren, maar een aantal dien sten valt voorlopig nog buiten de nieuwe regeling omdat ze ook ex tern gefinancierd worden. Het zijn de politie, het onderwijs, het ver voerbedrijf en de gezondheids- en bejaardenzorg. B en W streven er wel naar ook deze werknemers zo snel mogelijk korter te laten werken. De wethouder voor personeels zaken, R. Walraven, zei dat de ge meente Amsterdam haar beleids doelstellingen niet door de bezui nigingen van het rijk opzij wil laten schuiven. Arbeidstijdverkorting is volgens hem nodig vanwege de grote werkloosheid en om meer buitenlanders en jonge- de kans op een baan te geven. MADRID (GPD/ANP) - De Spaanse regering stelt een onder zoek in naar de bron van de ge vreesde veteranenziekte waaraan eerder deze maand drie Nederland se toeristen zijn overleden. De slachtoffers liepen de ziekte op tij dens een vakantie in Pineda de Mar aan de Costa Dorada. Er zijn monsters genomen van het water uit de warmwaterboilers en uit de koelinstallatie van de air conditioning van het hotel Monte- mar. Over enkele dagen wordt de uitslag verwacht. Alle gasten van hotel Montemar zijn inmiddels overgebracht naar appartmenten. De veteranenziekte uit zich door Fraai najaarsweer Droog weer en perioden met zon. Mini mumtemperatuur ongeveer 4 graden en mogelijk nachtvorst. Middagtempe- ratuur omstreeks 14 graden. In de nacht weinig wind, overdag zuidelijke wind toenemend tot matig. De vooruitzichten van maandag tot en met donderdag: wisselend bewolkt en bijna alle dagen droog. Middagtempe- ratuur rond 13 graden. 28 oktober 1984 Zon op: 07.30 uur, zon onder: 17.18 uur. Maan op: 12.43 uur, maan onder 19.42 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwa ter 05.26 en 17.43 uur, laagwater 01.07 en 13.35 uur. 29 oktober 1984 Zon olp: 07.31 uur, zon onder: 17.17 uur. Maan op: 13.45 uur, maan onder: 20.40 acute longontsteking en bijver schijnselen zoals het falen van de nieren, maar het hoeft niet dodelijk af te lopen. Een juiste diagnose is essentieel, de patiënt kan weer snel herstellen na toediening van een antibioticum. De veteranenziekte komt vooral voor bij oudere pa tiënten wier weerstand is afgeno men door andere eetgewoonten, veel zonnebaden en vaak ook door roken. Het Nederlandse ministerie van volksgezondheid heeft een drin gende circulaire rondgestuurd aan alle Nederlandse huisartsen en specialisten om extra op te letten, wanneer zich patiënten met een longontsteking melden die uit Spanje komen. Twee bejaarde vrouwen afgeperst NIJEVEEN (ANP) - De rijkspolitie van Nijeveen heeft vrijdagavond de 31-jarige H.N. uit die plaats aan gehouden op verdenking van af persing van twee bejaarde vrou wen. Volgens de politie heeft N. hen door middel van een brief ge sommeerd 50.000 gulden in een plastic tas op een niet nader ge noemde plek klaar te leggen. Op het moment dat de man de tas afhaalde, weid hij in de kraag gepakt. Hij is ingesloten op het po litiebureau in Assen. Nadere de tails ontbreken omdat de man nog moet worden gehoord. CENTRUMPARTIJ- De voorzitter van de Centrumpartij, drs.N.Konst, legt met ingang van 1 december al zijn functies neer. An ders zou hij ontslagen zijn als le raar aan het Nijmeegse Elshofcol- lege, aldus het hoofdbestuur van deze partij. Tevens heeft dit be stuur zich achter het voorstel ge steld om het Tweede Kamerlid Janmaat uit de partij te zetten. DEN HAAG (ANP) - Bejaarden die niet in een bejaardenoord wonen, mogen vanaf 1 januari gebruik ma ken van een aantal voorzieningen van het bejaardenoord in hun wijk. Zo kunnen dergelijke bejaarden maaltijden gebruiken die in het te huis verstrekt worden en kunnen ze gebruik maken van de douche- en badfaciliteiten, desgewenst met hulp van het personeel. Dat heeft het kabinet vrijdag vastgelegd in een Algemene Maatregel van Be stuur op de wet op de bejaar denoorden. Koop de 1.2.3. envelop, dan doet u iedere week mee! c Staatssecretaris van Justitie, onder nr LO 750/030/109, d Uitwonende bejaarden kunnen tevens worden aangesloten op het alarmeringssysteem van het te huis. Ook groepsgewijs georgani seerde activiteiten staan voor hen open. Tenslotte kunnen dergelijke bejaarden gebruik maken van diensten van het tehuis op het ge bied van voetverzorging. Tevens heeft het kabinet besloten het ge coördineerde bejaardenwerk on der de reikwijdte van de wet op de bejaardenoorden te brengen. De Tweede Kamer heeft daar onlangs bij de behandeling van het wets ontwerp op aangedrongen. De nieuwe wet op de bejaardenoorden zal op 1 januari van kracht worden. ROOSENDAAL (GPD) - In het St. Franciscusziekenhuis in Roosen daal zijn twee baby's verwisseld. Een vrouw - die in het ziekenhuis was bevallen van een dochter - kreeg de schrik van haar leven toen ze thuis kwam en merkte dat ze een jongetje van een andere moeder in haar armen hield. De ouders en het ziekenhuisper soneel merkten vrijwel tegelijk dat er een verwisseling had plaatsge vonden, dit nog voordat de moeder van het jongetje tot die ontdekking was gekomen. De ziekenhuis-directie geeft toe dat er fouten zijn gemaakt. Het was de eerste keer dat men in St. Fran- ciscus zoiets meemaakte. DEN HAAG (GPD) - Hans Wie gel - commissaris van de konin gin in Friesland - zal in de toe komst mogen rekenen op de traditionele aanbieding van het eerste kievitsei dat in zijn pro vincie wordt gevonden. Minis ter Van Aardenne zei dat gister avond na de ministerraadsver gadering waarin werd inge stemd met een nieuwe Vogel- wet. Van Aardenne vertelde dat het kabinet had besloten om - wat Friesland betreft - een tra ditie in ere te houden. "Wiegel zal daardoor het eerste kievitsei kunnen blijven ontvangen. Maar voor andere gebieden komt er een verbod op het ra pen van eieren." DEN HAAG (ANP) - De peniten tiaire inrichting Over-Amstel (Bijl merbajes) krijgt vanaf maandag tij delijk vyf extra bewaarders. Drie van hen vallen in voor de drie be waarders die donderdag de dupe werden van een korte gijzelingsac tie die gevolgd werd door de ont snapping van zeven gevangenen. Twee worden tijdelijk toegevoegd aan de bewaking wegens de onrust over de ontsnapping. Dit heeft een woordvoerster van het ministerie van justitie gisteren desgevraagd meegedeeld. Volgens de woordvoerster is er nog geen sprake van een definitie ve versterking van het bewakings personeel. Bij zo'n maatregel zou den ook andere gevangenisdirec ties aan de bel gaan trekken bij het ministerie. De woordvoerster vroeg zich af of het verwijt van de Amsterdamse politie terecht is dat de politie 'voor de zoveelste keer' achter ont snapte gevangenen aan moet. „Justitie doet haar uiterste best ontsnappingen te voorkomen maar heeft te maken met een grote con centratie van zware criminelen in de Bijlmerbajes", aldus de woord voerster. Van de zeven die donderdag ont snapten is één nog dezelfde avond in de kraag gevat en een tweede gisteren ingerekend. Vijf gevange nen zijn nog voortvluchtig. Justitie heeft tot en met half sep tember al 54 ontsnapte gevange nen geturfd. ADVERTENTIE "Ons advies kost u niets" Westeinde 12 Noordwijk Tel. 01719-15300 Rooseveltstraat 61, Leiden 071-76 48 00 Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraao 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mi| voor een kwartaalabonnement (f 63.10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis Naam Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1