Computerhorloge is ook zakagenda Vultink nog niet versleten 'Het sociaal contact staat bij ons voorop' Stalen schuurpapier Kostbaar verliespunt van Kaiserslautern bij KSC FBK-games Vergeten' Geert Meyer dient seizoen bij MW uit Ossegalzeep ook in stick Zeventig hout verbindingen Stapelbakken in "nest" "PAGINA 14 DO/ST SPORT ZATERDAG 27 OKTOBER 1984 Interland IHCL LEIDEN - In de ijshal aan de Von dellaan in Leiden wordt morgen een shorttrackwedstrijd gehouden tussen ploegen van de Indoor Har- drij Club Leiden (IHCL) en een ploeg uit het Engelse Nottingham. Er wordt gereden over 500,1000 en 1500 meter. Afsluitend wordt een ploegachtervolging verreden over 5000 meter. Aan de start verschijnen onder meer Charles Veldhoven, Peter v.d. Velden, Cees Boer, Arie Ra- vensbergen, Joop Wolvers en Si- mone en Monique Velzeboer. De wedstrijd begint om 12.00 uur. MIDDELBURG (ANP) - De biljar tende recordkampioen Hans Vul- tink heeft op de eerste dag van de Nederlandse titelstrijd 47/1 laten zien nog lang niet moe en versleten te zijn. Hoewel zijn overwinningen op Willy Steures en Jos Bongers niet zonder moeite tot stand kwa men, kon Vultink, wiens loopbaan inmiddels bezaaid is met een 40-tal nationale kampioenschappen, gis teren tevreden constateren dat hij de finalepoule alweer heeft ge haald. Te midden van de laatste vier, zal hij ongetwijfeld ook weer te maken krijgen met regerend kampioen Jan Arnouts, in het kaderspel zijn grote rivaal van de laatste jaren. Arnouts' start was overweldigend. Tegen de talentvolle Kaymona Burgman gebruikte de Nijmege- naar slechts twee beurten. Na een opening van 41 keerde Arnouts bij de volgende gelegenheid de tafel pas na 209 caramboles de rug toe en stelde met die explosie gelijk zijn hernieuwde kandidatuur. Vultink's eerste wedstrijd ver liep aanmerking stroever. De 47-ja- rige kaderspecialist uit Eibergen, gaf als excuus voor zijn matige be gin een knieblessure op, opgelo pen bij een val van de fiets. „Dins dag moet ik beslissen of ik me laat opereren. Als ik toestem in een operatieve ingreep, dan mis ik over twee weken het Europees kam pioenschap vijfkamp voor landen- teams in Amersfoort", vertelde Vultink zijn twijfel. „Aan slecht spel op de eerste dag til ik niet zwaar. Het toernooi duurt ten slot te drie dagen en naar het moyenne kijkt niemand meer aan het einde". Van een opspelende meniscus had Vultink, die vijf jaar geleden in Middelburg met overmacht kam pioen werd ondanks een verzwikte enkel, in de partij tegen Bongers alweer minder last. Bongers tover de Vultink een serie van 177 voor, maar miste toen een ogenschijnlijk gemakkelijke trekstoot. Hoewel het antwoord van Vultink even op zich liet wachten, wees de toonzet ting ervan bepaald op ernstig toe genomen onzekerheid door het lange stilzitten. De routinier van het gezelschap verzamelde de bal len keurig op de lijn en accelereer de naar de winst toe. De lange eindsprint stopte na 84 punten on verwacht. Met nog twee carambo les te maken, mislukte een kop stootje. Bongers, enigszins aange tast door het wachten, kon er ech ter geen gebruik van maken, al kwam hij in de nabeurt nog erg dichtbij. Piet Vet moest voor de noodzakelijke 250 caramboles liefst negentien keer naar de tafel, Harry van de Ven uiteindelijk ach terlatend bij 142. Vet, wiens olijke optreden en het bezigen van krachttermen weieens ten koste wil gaan van het concentratiever mogen, weet de lange eerste zitting eveneens aan de materiële omstan digheden. Vultink en Arnouts bewezen echter, dat het met het gewraakte materiaal nog wel meeviel. De Ei- bergenaar verklaarde diplomatiek daar geen verstand van te hebben, terwijl Arnouts zwijgend op zijn series wees. De titelhouder, die dit jaar geen tegenstand meer heeft te duchten van Christ van der Smis sen die het kaderspel als te oninte ressant voor gezien houdt, kan evenwel nog op het nodige weer werk rekenen. Wel was Arnouts, al zag hij tegen Vet zijn algemeen moyenne flink zakken, onbetwist de beste van de eerste dag. JAG: na 5 jaar nog nomadenbestaan BONN (DPA/SID) - In de West- duitse Bundesliga werden gister avond twee wedstrijden gespeeld. In Bochum speelden de thuisclub en Armina Bielefeld een matige wedstrijd (1-1) waarin doelman Kneib van de gasten een hoofdrol vervulde. Bochum was sterker en Bielefeld kon slechts met moeite en hard spel stand houden. Kai serslautern verloor bij Karslruher SC een kostbaar punt in de strijd om de tweede plaats achter Bayern Munchen: 0-0. LEIDEN - Na een periode van vijf jaar lijdt JAG nog steeds een arme tierig zwerversbestaan. De voorna melijk uit Surinamers bestaande voetbalvereniging heeft na inten sieve speuracties nog altijd geen vaste grond onder de voeten. Mo menteel spelen de vier elftallen (drie senioren, één jeugd) van de Jongeren Activisten Groep op een veld nabij het Gorleus Laborato rium, op het terrein van de Rijksu niversiteit. "Maar als de eigenaar kwaad wil", verwoordt bestuurslid Lalloe- singh, "dan kunnen ze JAG het spelen onmiddelyk verbieden". Zover zal de personeelsvereniging van het 'lab' het niet willen laten komen; niettemin biedt voetballen op deze manier nauwelijks basis voor de toekomst. Hoewel JAG momenteel nog geen 'bouwstenen' kan aanreiken voor een gezond be staan, heeft dat nauwelijks invloed op de komst van leden. Beperkt "We hebben", vervolgt Lalloe- singh, "zelfs een ledenstop moeten invoeren. Omdat we slechts één veld hebben, dat nu niet bepaald als de mooiste grasmat van Leiden te boek staat, kunnen we maar een beperkt aantal voetballers gebrui ken". Vijfjaar geleden begon JAG zijn 'nomadenbestaan' op Pomona, de accommodatie waar eerder ASC actief was. Omdat de grond voor nieuwbouw was gereserveerd, was de vereniging genoodzaakt zijn tenten op het Gorleus Laborato rium op te slaan. Geen luxueuze accommodatie, want er is geen kantine terwijl de kleedkamers een aanmerkelijk aantal meters van de hobbelige grasmat afliggen. Spor tief ging het de club ook niet voor de wind. Na een éénjarig verblijf in de tweede klasse van de zaterdag- afdeling, diende JAG bij de KNVB een verzoek in lager te mogen wor den ingedeeld, na met een serie forse nederlagen te zyn opgeza deld. Verwantschap "De prestatie komt bij ons niet op de eerste plaats", meent Lalloe- singh, "het sociaal contact staat voorop. We kunnen trouwens geen prestaties verwachten, want we hebben niet eens een trainings veld. Vroeger gebruikten we het terrein aan de Burggravenlaan. De verlichting functioneert daar niet meer, zodat we daar in deze tijd niet meer hoeven aan te komen. Vorig jaar mochten we nog op de accommodatie van LSW. Dat was uitstekend. Maar ook daar mogen we niet meer komen". Waarom dan niet met alle leden naar een bestaande vereniging ge stapt, nu de KNVB niet meer wordt overstelpt met nieuwe le den? "Dat zouden we kunnen doen", oordeelt het bestuurslid, "maar dan willen we niet. JAG is een aparte club met leden die een bijzondere verwantschap met el kaar hebben. Als we in een andere club zouden opgaan, dan zou het contact verloren gaan. Dat is niet de bedoeling". De gemeente Leiden heeft JAG evenwel de helpende hand gereikt. Jan Duivesteijn bood de club na mens de dienst sport en recreatie ter compensatie twee zalen aan, die in de avonduren gebruikt kunnen worden om te trainen. "Niet ide aal", vindt Lalloesingh, "maar we hebben tenminste wat. We hebben trouwens toch niet te klagen over de medewerking van de gemeente. Geen winnaar in midlotto DEN HAAG (ANP) - Zowel mid lotto 42a als het cijferspel kende deze week geen winnaar van de eerste prijs. Mid-lotto 42 a: Eerste prijs: geen winnaar Tweede prijs: 1' winnaar die bruto f. 300.000,00 ontvangt, derde prijs: 36 winnaars die elk bruto f. 3.926,30 ontvangen, vierde prijs: 2.257 win naars die elk f. 62,60 ontvangen, vijfde prijs: 38.359 winnaars die elk f. 5,00 ontvangen. Cijferspel 42 a: Zes cijfers goed: geen winnaar, vijf cijfers goed: 4 winnnaars, vier cij fers goed: 13 winnaars, drie cijfers goed: 159 winnaars, twee cijfers goed: 1.584 HENGELO/BRUSSEL (GPD) - De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) heeft verzuimd de inmiddels tradi tionele FBK-Games van Hen gelo bij de LAAF aan te melden als „permit meeting". Deze na latigheid kan grote consequen ties hebben voor het Hengelose atletiekgala. Wedstrijdirecteur Rob Kerk hoven, die namens de Hengelo se stichting FBK-games deze week in Brussel het kalender- congres van de IAAF bijwoont, zit met de situatie behoorljk in de maag. „Dit kan schadelijk zijn voor de toekomst van de der die speciale permit-status, omdat daar de contracten op zijn gebaseerd. Het zal een hele toer worden om dit nog recht te trekken". Volgens Kerkhoven, die in Brussel in gezelschap verkeert van de KNAU-trainers Buuts en Verhoorn en de leden van de sectie wedstrijdsportVan Kuien en Van der Sluis, is de gang van zaken vandaag cru ciaal omdat zondagochtend de definitieve kalender wordt vastgesteld. „Gelukkig", aldus Kerkhoven, „is hier ook nog een man als ir. Ad Paulen. Die heeft ons zijn volle medewer king toegezegd om te helpen deze fout te herstellen". Duidelijk is wel dat de FBK- Games, die op grond van de stadioncapaciteit niet werd toe gelaten tot het grote Grand Prix-circuit („Het was geen kwestie van budget", aldus Kerkhoven), kans maakt de da tum van 24 augustus 1985 te krijgen. Dit was een van de voorkeursdata van Kerkhoven. BREDA (GPD) - De kans is groot dat Geert Meyer NAC volgende week zal verlaten om- het seizoen op huurbasis uit te dienen bij MW. De beide ver enigingen werden het deze week eens over de transactie. Geert Meyer reist maandag naar Limburg om met het be stuur van MVV een afrondend gesprek te hebben. Geert Meyer is bij NAC op het tweede plan geraakt en moest de laatste weken genoe gen nemen met een plaats op de reservebank. Dat zal ook dit weekeinde tegen Haarlem nog het geval zijn. Lugdunum(d) wacht nog op eerste zege in zaal LEIDEN - De dames van Lugdu- num wachten in de zaal nog steeds op de eerste overwinning. De wed strijd tegen FC Lisse ging in de Vijf Mei-hal met 1-10 verloren. In de eerste helft kon Lugdunum het meer geroutineerde FC Lisse nog goed bijbenen (1-2). Na de wisseling van speelhelft evenwel liep Lisse snel weg van de Leidse formatie. Ellen van Oosten was met die doelpunten de meest pro- duktieve speelster. Maijan Twigt, Mirjam Dijker en Isabel Benning volgden met ieder twee goals. Stompwijkse Girls veroverde de eerste punten in de zaalvoetbal competitie door Warmunda met 0-1 te kloppen. De ploeg kon de twee punten echter gelijk weer in leveren. De bond had namelijk juist besloten twee punten in min dering te brengen, omdat de Stompwijkse ploeg niet was ver schenen voor de competitiewed strijd tegen FC Lisse 3. Foreholte rukte in afdeling 2 op naar de kop positie door Kraan Saloon met 1-8 te verslaan. Ondanks het goede keeperswerk van Joke Kraan scoorden Maria Kersten (3x), Loes de Goede (2x), Lidie Angevaren, Miijam 'Heems kerk en Anita Roozen voor de ploeg uit Voorhout. FC Lisse 2 klopte het met een keepsterspro- bleem (Ria van Velzen was er niet) kampende Bax met 2-0. De beide doelpunten in dit treffen werden gescoord in de tweede helft. In af deling 2 overigens heeft het tweede team van Warmunda zich terugge trokken. De vier wedstrijden van het team worden als niet gespeeld beschouwd. De stand in afdeling 1: FC Lisse 2 6-10, SJZ 5-9, Zwarte Wolf 3-6, Bax 5-5, FC Lisse 3 5-2, Stomp wijkse Girls 5-0, Warmunda 5-0. Stand afdeling 2: Foreholte 5-8, FC Lisse 4-6, THB Girls 2-4, McDonald's 3-2, Lugdunum 2-0, Kraan Saloon 4-0. KNWU-secretaris stelt functie ter beschikking DEN HAAG (GPD) - De Ko ninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU) zal een nieuwe beheerder van het Algemeen Secretariaat krijgen. De huidi ge secretaris, de heer A. Q. C. van den Bosch uit Zoetermeer, heeft zijn functie namelijk ter beschikking gesteld. Als reden gaf hij verandering van werk zaamheden op, zodat hij geen tijd meer vrij heeft voor het werk van de KNWU. Veel doe-het-zelvers kennen wel het 'schuurstaal' van Sandvik: een in diverse vormen en grofheden verkrijgbaar schuurgereedschap waarvan 'blok' en schuurplaat één geheel vormen. Die plaat is van hoogwaardig, gehard staal waarop langs chemische weg heel fijne, ra- zendscherpe puntjes zijn uitgeëtst. Een slim idee van deze Zweedse fa brikant was: losse Stukken schuur staal, zelfklevend en zo dun dat je ze indien gewenst met een schaar op een bepaald formaat kunt knip pen. Behalve op het handige blokje van kunststof dat ervoor verkrijgbaar is, kun je dit 'stalen schuurpapier' op een schuurkurk, een plankje, of om een stukje rondhout kleven. Op die manier maak je een 'schuur staal' van precies het formaat en de vorm die nodig zijn. Je kunt een strookje ook dubbel vouwen, om bijvoorbeeld fijne groefjes heel nauwkeurig te schuren. Als je er een heel smal reepje afknipt, kun je zelfs de moeilijkst bereikbare en kleinste objecten heel gaaf 'trek kend' mee schuren. Het breekt niet... en het gaat ontzettend lang mee, minimaal honderd keer lan ger dan gewoon schuurpapier. De fabrikant zelf heeft over dit nieuwe schuurspul eigenlijk hele maal geen tamtam gemaakt, maar na wat experimenteren met het stalen schuurpapier zijn we tot de overtuiging gekomen dat menige doe-het-zelver er vele tientallen ui terst praktische mogelijkheden in zal ontdekken. Sandvik moest het ook maar. eens gaan maken in for maten voor elektrische vlak- schuurmachines, dat zou best aar dig zijn!. Zakcomputers en rekenma chientjes worden steeds kleiner. Aan de andere kant ontstaan er polshorloges die computerge stuurd zijn, en waar soms hele re kenmachines in zijn onderge bracht. Die ontwikkeling heeft het Japanse bedrijf Seiko ertoe gebracht een nieuw soort pols horloge te maken, waarin beide, ontwikkelingen zijn gecombi neerd. De UC-2000 is een com pleet polscomputertje geworden, omdat het afgezien van de nor male horloge-functies, ook een computergeheugen in zich heeft. Sanders Ossengalzeep is nu ook verkrijgbaar in de vorm van een staafje, een zogenaamde stick, in een plastic kokertje met schroef- dop zodat het produkt gemakke lijker thuis kan worden bewaard en ook meegenomen op reis of met vakantie. De nare vlekken van vuil en vet worden, als alles gefaald heeft, met dit middeltje uit betovergrootmoeders tijd meteen, gemakkelijk en goed koop geëlimineerd. De stick is verkrijgbaar bij dro gisterijen, parfumerieën, waren huizen en apothekers en kost (adviesprijs) 3,95 per stuk. Het polshorloge is niet groter dan normaal. Wel is het aflees- vlak met het bekende LCD- scherm (zilveren letteijes) wat groter. Dat geeft de mogelijkheid om boodschappen met letters en cijfers door elkaar te gebruiken. Die boodschappen kunnen dan maximaal vier regels omvatten van tien tekens. Totaal kan men dan zo'n 50 'pagina's' tekst met ten hoogste die 40 tekens bewa ren. Daarnaast heeft de Seiko ook de gewone tijd- en datu maanduiding, chronometer- en wekfuncties. De grap van het polscomputer tje zit hem nu in het feit dat men alle afspraken in het geheugen kan vastleggen, met de 'wektij- den' erbij. Het is bijvoorbeeld mogelijk om het horloge elke vrijdagochtend om acht uur te la ten piepen. Als men dan op het display kijkt staat daar dat de vuilniszakken dienen te worden buitengezet: een van de teksten die in het geheugen zyn opgeno men. Alle afspraken die men in een week heeft kan men op die manier verkort in de gecombi neerde zakagenda/polscomputer opnemen. De vier knopjes die er op zitten dienen om de tijd in te stellen en door de agenda 'heen te bladeren'. Natuurlijk heeft men een soort schrijfmachine-achtig toetsen bord nodig om die boodschap pen in het geheugen van de UC- 2000 over te brengen. De e digste versie daarvan is de UC- 2100, een soort rekenmachientje zonder display. Het horloge wordt daarop geclipt en er ont staat automatisch een draadloze verbinding. Via het mini-schrijf machine toetsenbordje van de UC-2100 kan men de boodschap pen intypen. Boodschappen kunnen bekort worden door het gebruik van symbolen zoals vliegtuigen, auto's, huizen, tele foons en glaasjes, het laatste voor meer sociale afspraken. Het toetsenbordje kan makke lijk - als een pocketcalculator - in een jaszak meengenomen wor den en ook onderweg worden ge bruikt. Iets moeilijker is dat met UC-2200 zakcomputer, die drie penlight-batterijen aan boord heeft en ongeveer een halve kilo weegt. Het gaat hier om een mi ni-computer, zo groot als een pocket, waarbij het horloge als beeldscherm werkt. De zakcom puter heeft een vrij uitgebreid, wat groter toetsenbord met 70 toetsen. Ingebouwd zit ook een printertje, dat eventueel de in houd van het horloge of andere zaken af kan drukken. Voorts kan men met deze computer kleine, eigen programmaatjes maken, in de zogenaamde Basic- programmeertaal. Het inwendi ge geheugen omvat ruim 4000 te kens. Er komt ook een horloge dat middels een draadverbinding op Het horloge kan ook in samenhang met een kleine computer worden gebruikt (links) en het fungeert dan als beeldscherm. de huiscomputer kan worden aangesloten. De prijzen van al de elektronica komen ver- gelijk te lit componenten. Importeur van de Seiko mini-computer - een zij lijn van de Japanse horloge-in dustrie - is Secom Nederland, Postbus 55 in Heeswyk-Dinther. Iedere doehetzelver kan zo uit het blote hoofd wel een aantal houtverbindingsmethoden op sommen. Ook technieken die praktisch niet meer worden toe gepast, zoals de roemruchte zwa- •luwstaartverbinding, is er zo een tje die meteen in gedachten komt. Dat er wel zeventig soorten houtverbindingen bestaan is te zien in een pas verschenen boek je van Frits Groenestijn, uitgege ven in de reeks Klusboekjes van Elmar in Rijswijk. Het is be stemd voor de amateur-houtbe werker, die het bij elk voorko mend karwei als een naslagwerk kan hanteren. Het boekje is heel overzichte lijk ingedeeld. Je kunt er de een voudigste methoden in vinden, maar ook de ingewikkelde en zeer bewerkelijke manieren waarin je je als ambachtelijk in gestelde doehetzelver helemaal kunt uitleven. Lekker met zaag en beitel aan de gang, of met de machine. Ook al kom je mis schien nooit toe aan de vele hoogstandjes op houtverbin dingstechniek die in het boekje genoemd en verklaard worden, het is toch leuk om te weten dat ze bestaan, hoe ze gemaakt (zou den kunnen) worden en wat hun specifieke hoedanigheden zijn. Iedereen heeft natuurlijk wel gehoord van de pen-en-gat-ver- binding. Maar ook dat is maar een verzamelnaam. Het boekje noemt wel zestien types van die methodiek. En zeven deuvel- technieken. Ook de makkelijkste snel-en- sterk-manier, met metalen ver- binders (ankers, kramplaten, balkdragers enz.) komt aan de or de. Kortom: goed boekje, dat zijn prijs (19,50) best waard is. Uniboxen van kunststof, handig bruikbaar in huishouding of doe-het- zelf-werkplaats. Je hebt er nooit genoeg van. Maar léég nemen ze veel plaats in beslag. Tot Curver dit probleem slim aanpakte en een bak maak te die (gevuld) op elkaar gestapeld, maar in lege toestand 'nestbaar' is. Dat wil zeggen dat een aantal van die dingen maar zo'n driekwart van de ruimte in beslag neemt die nodig zou zijn om ze op elkaar te stapelen. Het geheimpje zit gewoon in de keerbaarheid; in de ene stand staan de Uniboxen (volgetast met aardappelen of gereedschap, u ziet maar) bo dem-op-rand, draai je ze een halve slag, dan zakken ze mooi in elkaar. Per stuk kosten ze nog geen 14 gulden, ze zijn 43x35x21 cm en voor kleurkieskeurigen is er keus uit wit, geel, rood, bruin en beige. Ondanks het zorgelijk bestaan, kon bij de lustrumviering gister avond van JAG nog voluit worden gelachten. (foto Holvast) Eerlijk is eerlijk. Ze proberen ons aan alle kanten te helpen. Duives teijn heeft gezegd dat we als eerste op de prioriteitenlijst staan". Zonnig Dat houdt nog niet in dat JAG, dat gisteren zijn eerste lustrum vierde, binnenkort een onderko men krijgt aangeboden. "Maar we blijven het zonnig zien", is Lalloe singh optimistisch, "ik heb stille hoop dat we volgend seizoen er gens kunnen spelen. Dan kunnen we meteen ons eerste elftal hoger laten indelen. We spelen nu derde klasse. Het gaat momenteel uitste kend. We zijn van plan naar de tweede klasse op te stomen. Met de jeugd gaat het zeker niet minder. Onze BI is onlangs hoger inge deeld. Van B10 naar de B5 klasse. Nu zitten we bij ASC BI, een ver eniging met een grote reputatie. Dat we daar tegen kunnen spelen met onze jongens, prachtig". Een eigen veld zou nog mooier zijn.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 14