suizeb(^)llen w 5 0T Twee ruiters op kop in strijd wintertitel Libregts kan naar Griekenland Van de Vleuten wint puissance in Groenoordhal Veertiende remise.... 'Budd blijft bij moeder' Nederland 'sloopt' Italianen ZATERDAG 27 OKTOBER 1984 SPORT PAGINA 13 Ziekenboeg De selectie van SVLV telde vori ge week liefst zeven niet fitte spelers. Reden voor de Voor- schotense voetbalvereniging om voor het reserveteam uitstel bij de KNVB aan te vragen. Enige flarden uit het relaas van secreta ris Moesman, de vleesgeworden huiscomputer van de vierdeklas ser, in het clubblad. "Dus vrijdagmorgen een tele foontje naar de KNVB in Zeist. Een en ander uiteengezet, met de nadruk op de abnormale situa tie, dat bijna 65 procent van het eerste elftal a.s. zondag niet kan spelen". Moesman ving bot en werd vervolgens verwezen naar de Af deling Leiden. "De zaak wederom uiteengezet en gevraagd naar de mogelijkhe den om de wedstrijd van het der de uit te stellen. Hoewel men in Leiden zeer gevoelig was voor on ze argumenten, gold ook voor de Afdeling 'regels zijn regels' en ook daar vond men het vreemd, dat de problemen die uiteindelijk in Zeist thuishoren, in casu het voetbalgebeuren op KNVB-ni- HuiscomputerRuud Moesman. (archieffoto) veau, worden doorgeschoven naar de Afdeling". Moesman vervoegde zich weer bij de trainer, die zijn hersens pij nigde om uiteindelijk met een oplossing te komen. "Met behulp van enige A-junio ren, een speler van het derde elf tal, die overigens al een wed strijd in de benen heeft, direct na afloop van de wedstrijd van het derde met een speciale auto naar Naaldwijk en in vredesnaam het inzetten van een aantal spelers, waarvan het eigenlijk niet ver antwoord is dat zij spelen. Vraag echter niet wat voor elftal er in het veld staat". De secretaris besloot zijn be vindingen met een niets aan dui delijkheid te wensen overlatende conclusie. "Zit je als vereniging eens een keer goed in de problemen, dan zoek je het zelf maar uit. Mede werking van het overkoepelende orgaan kun je wel vergeten, je hebt maar te zorgen dat er een elftal in het veld staat. Dus: spe lers, alsjeblieft geen ziektes of blessures meer, want je zult moe ten spelen. Tenzij...je het veld on der water zet, want dat is over macht en wordt de wedstrijd ge woon later opnieuw vastgesteld". Wanneer het veld van SVLV een volgende keer om dubieuze reden is afgekeurd, weten we dus wie met emmers water heeft gesjouwd. Oproep De bouwcommissie van de voet balvereniging Oegstgeest had een mooi plannetje ontworpen om diverse onderhoudswerk zaamheden door eigen leden de laten uitvoeren. In de praktijk kwam er evenwel niets van te recht, omdat het 'personeel' het liet afweten. Dan maar een har dere aanpak, besloot de 'organi satie', omdat de tribune op sport park De Voskuyl "met spoed" een goede beurt nodig heeft. "Elk weekend worden via het clubblad twee elftallen opgeroe pen op De Voscuyl met werkkle ding te verschijnen. De bedoeling is dat van een elftal minimaal zes personen zich op de bewuste zaterdag bij de bouwcommissie in de bestuurskamer melden. De aanvoerder/elftalleider is ver antwoordelijk voor de opkomst". Indien de 'vrijwilliggers' zich niet melden, heeft de Afdelings club een stok achter de deur. "Uw inspanning komt onze vereniging ten goede en heeft di rect gevolg voor de hoogte van de contributies en bijvoorbeeld de prijzen in de kantine". De spelers van Oegstgeest ken nende zal het na die mededeling nu wèl stormlopen. Positivo Zoals het een goed clubbladre dacteur betaamt, belicht hij de zaken altijd en eeuwig van de po sitieve kant, ook al is daar soms geen aanleiding toe. Fred Bink in het wekelijkse orgaan van de w Leiden: "Veertien dagen geleden was ik druk doende om ondanks alle negatieve uitslagen van ons eer ste elftal toch iets positiefs te be denken in de hoop een bijdrage te kunnen leveren tot betere tijden. Er werd mij verteld dat het toch wel ontzettend lang geleden moest zijn dat wij op eigen veld een competitienederlaag te in casseren hebben gehad. Ik ben aan het zoeken geslagen in aller lei verslagen, maar nergens kon ik een nederlaag ontdekken". Alsof de duivel er mee speelde; juist in de periode dat Bink zich over stoffige knipsels boog, in casseerde 'zijn' Leiden op eigen veld een nederlaag. "Helaas werd tegen Oegstgeest thuis verloren, zodat het stukje de prullebak inging. Maar mijn nieuwsgierigheid was toch ge wekt en vandaar mijn vraag aan de leden: is er een archivaris in de vereniging die mij kan ver tellen hoe lang het geleden was dat wij thuis een competitiewed strijd hadden verloren"? Bink had overigens geen moei te met de eerste nederlaag na een (nog) onbekend aantal jaren. "Om toch positief te eindigen wil ik de jongens van het eerste toch nog even vertellen, dat de ne derlaag niet te wijten was aan gebrek van wat dan ook, maar slechts aan één man verweten kan worden". De scheidsrechter? Nee. "Niet de man in het zwart, maar de keeper van Oegstgeest". Brokkenpiloot In zijn rubriek in het weekblad De Tijd houdt Jan Mulder een fascinerende verhandeling over de verminkte wereldkampioen formule 1 Niki Lauda: "Niki Lauda bezit het hoofd van de internationale sportwe reld. Ik zou niet weten wie zich met hem kan meten. De woorden komen zo vreend uit zijn mond. Het is alsof de mond toevallig door chirurgen op deze plaats is gemaakt. Ze hadden de mond voor hetzelfde geld onder een oor kunnen boetseren". "Zou zijn vrouw Mariene lieve woordjes in dat ene oortje fluiste ren? Het zijn flauwe gedachten, maar ik heb ze als Niki Lauda op de televisie is". "Lauda is synoniem voor dood en verderf op het circuit. Lauda is een kenner van het hierna maals. Hij heeft het gezien, hij staat er nog altijd met één been in. Lauda is de grimmigste sport man aller tijden". En over de presentatie van de 'opgeknapte' Lauda bij zijn te rugkeer in de racerij schrijft Mul der: "Het zag er ontzettend uit, maar ook mooi. In de wagen zat een geprefabriceerde brokkenpi loot. Hij hoefde nog slechts de laatste adem uit te blazen, de rest was anderhalf jaar daarvoor ge beurd in dat verschrikkelijke on geluk op de Nümburgring". nale sportwereld. (archieffoto) Aangeslagen In de Tubantia van maandag stond een wedstrijdverslag van Hengelo 14 - Haaksbergen 7. Het optreden van een heetgebakerde grensrechter was er de oorzaak van dat deze wedstrijd werd ge staakt en een speler van Haaks bergen met een gapende hoofd wond in het ziekenhuis beland de: "De oorzaak van het tumult was een aan Hengelo toegekende strafschop. De penalty, die werd genomen bij de stand 1-0 in het voordeel van Hengelo, werd ech ter door een supporter van Haaksbergen teruggeschoten in het veld, waarop de clubscheids- rechter van Hengelo besloot deze over te laten nemen". "De spelers van Haaksbergen beweerden echter dat dat de bal de achterlijn reeds gepasseerd was. De spits van Haaksbergen wond zich dermate op over de be slissing van de scheidsrechter om de strafschop te laten overnemen, dat hij deze in een onbewaakt ogenblik tegen de grond liep. Hierop kwam de grensrechter van Hengelo het veld in en dien de de betreffende speler van Haaksbergen met zijn vlag een klap toe op het achterhoofd". 'Saillant detail: de scheids rechter van het gestaakte duel was een speler van het derde elf tal van Hengelo, die de leiding over moest nemen van een lid van de lagere elftallencommissie van die vereniging. Deze werd al in de eerste helft geveld door een aanval van spit en volgde de wedstrijd verder vanaf een stoel achter het doel. De politie stelt een nader onderzoek in naar de juiste toedracht van het gebeu- Overigens heeft de gewonde speler bij de politie een aan klacht ingediend. Natuurlijk pas nadat de splinters van het vlag- genstokje uit zijn hoofd waren verwijderd. Losse flodders Uit het clubblad van de voetbal vereniging Noordwijk over de oefenwedstrijd tegen Ajax: "Slechts bij de wedstrijd tegen Ajax was de belangstelling goed hoewel ook hier mensen verwacht Benieuwd wat er werkelijk langs de lijn heeft gestaan. Uit het persbericht van de Leidse atletiekvereniging Hol land over de zevende Schiphol- loop, die zondag 4 november wordt verlopen: "Niemand mag spreken over moderne sportverdwazing. De mens met zijn lange benen, de helft van zijn lichaamslengte, is als loper geschapen. Dus waarom zou hij op de zondag van de Schipholloop zijn Schepper niet bewijzen dat Diens mooie ont werp het nog steeds doet?" Uit het verslag van de voetbal wedstrijd Ogestgeest 6 - Rijns- burgse Boys 8, aangetroffen in De Treffer, het clubblad van Rijnsburgse Boys: "Toen sloeg het noodlot toe. Eerst werd Pietje Pupil verma nend toegesproken door de scheidsrechter, 5 minuten later werd Gijsie Hill uit het veld ge stuurd nadat hij bij de scheids rechter voordeed hoe hij de sli ding bij een speler had gedaan". In het clubblad van de Leidse gymnastiekvereniging Groen wit worden ook de allerjongste leden aan het woord gelaten. Zo als Bianca: "Ik vind het leuk met het paard en met de balk en mijn vriendi- nen want Wendy is mijn vrien din wij speelen met elkaar. Ik vint het ook leuk om mee te lopen met de taptoe en de groendoefe- ning is ook heel leuk. Van Bianca dag". En Hilde Dubbeldeman: "Bok, paard, mat, kast, balek, banken, trampaliene, brug, ik vint het leuk op gim. Ik vint bok leuk en paard is leuk, alles is ij- gelijk is alles leuk". Uit Rood Geel, het orgaan van de Sassenheimse voetbalclub Ter Leede: "Wist U dat... Ter Leede aan staande zaterdag aan de beurt is voor Suizebollen". Mooi niet. LEIDEN Het tweede en laatste gedeelte van de strijd om het TROS-NHS- winterkampioenschap springen begint vanavond in de Leidse Groenoordhal- len met Eric van de Vleuten en Piet Raymakers op een gedeelde eerste plaats. Beide ruiters verzamelden evenveel punten in de twee onderdelen, die gisteravond werden afgewerkt: het jachtspringen en de puis sance. Voor vanavond staan progressief springen en een klassiek concours over twee manches op het program- Merkwaardig genoeg was de man, die vorig jaar het winterkampioen- schap won, ditmaal niet van de MOSKOU (AFP) - De tweekamp om het wereldkampioenschap schaken in de zuilenzaal van het vakbondsgebouw in Moskou, ver start langzamerhand tot een ritu eel. Gisteren kwamen wereldkam pioen Anatoli Karpov en uitdager Gari Kasparov voor de veertiende maal in achttien partijen remise overeen. De overige vier partijen werden door Karpov gewonnen. -De remise van vrijdag (de negen de op rij) vergde 22 zetten. Het was een dame-indiër zonder grote com plicaties. Kasparov nam ruim de tijd om het voordeel van de eerste zet zo lang mogelijk te handhaven. Voor zijn veertiende en vijftiende zet trok hij bij elkaar een half uur uit. Na de afruil rond de twintigste zet verzonk hij opnieuw in diep ge peins om vervolgens vrijwel tege lijkertijd schaak te geven en een re mise-aanbod te doen. Dat laatste werd door Karpov aanvaard. 1. d2-d4 pg8-P6, 2. c2-c4 e7-e6, 3. pgl-13 b7-b6,4. g2-g3 Ic8-a6,5. b2-b3 If8-b4 6. Icl-d2 Ib4-e7, 7. Ifl-g2 c7-c6, Ld2-c3 d7-d5, 9. Pbl-d2 Pb8-d7, 10. 0-0 0-0, 11. Tfl-el c6-c5,12. e2-e4 d5xe4,13. Pd2xe4 La6-b7, 14. Pf3-g5 c5xd4, 15. Lc3xd4 Dd8-c7, 16. Pe4xP6 Le7xf6, 17. Lg2xb7 Dc7xb7, 18. Pg5-e4 Lf6xd4, 19. Ddlxd4 Ta8-d8, 20. Tal-dl Db7-a8, 21. Dd4-c3 Pd7-b8, 22. Pe4-ft> remise. partij. De Nederlands Hippische Sportbond had op verzoek vijftien namen verschaft - van één amazo ne (Irma Smulders) en de rest rui ters - die met elkaar op. dit mo ment de Nederlandse springtop uitmaken. En op die lijst kwam Hank Melse niet voor. Dus geen uitnodiging en geen mogelijkheid om zijn titel te verdedigen. Voor televisie Bij dit selecte gezelschap bevond zich toevallig ook geen amazone of ruiter uit deze contreien. Natuur lijk niet stimulerend voor de pu blieke belangstelling, maar dat is ook niet zo belangrijk. In de eerste plaats worden deze wedstrijden immers voor de televisie gehou den. De speaker hield dat de dun be volkte tribunes aan het begin van de avond nog eens duidelijk voor. Men moest zich voorstellen in een tv-studio te zijn. De voorlichting voor het publiek zou dus aan de ka rige kant blijven. Bovendien moest het programma af en toe worden onderbroken voor het maken van korte interviews. Wat overigens niet zo erg was. De verschafte informatie was in elk geval heel wat royaler dan vorig jaar. En de paardenliefhebbers op de tribunes zullen er zich best heb ben gerealiseerd dat het zonder de TROS (die opnamen maakte voor vier uitzendingen in januari) on mogelijk zou zijn geweest de springtop naar Leiden te halen. Bovendien kunnen aan die springwedstrijden op (landelijk ge zien) hoog niveau meteen twee da gen (vandaag en morgen) worden vastgeknoopt, waarop het jonge paardevolkje zich uitvoerig kan uitleven met ponyspelen. Gezien het enthousiasme waarmee de jeugd zich op die spelletjes stort, is dat ook heel wat waard. Wedstrijden Even terug naar de wedstrijden. Bert Romp begon (en won) met Opstalans Renville het jacht- springconcours. Niemand kon zijn tijd van 56.27 seconden evenaren, laat staan verbeteren. Ad van de Wetering kwam met Partoonist in 58.06 seconden nog het dichtste bij. Jan Tops werd met Little Ma dam derde en Piet Raymakers plaatste zich met Salvador G II op de vierde plaats. De puissance werd een overwin ning voor Eric van de Vleuten. Hij kwam met Expo Promotion over de muur van 2,10 meter. Dat deed Gerd Meijer met de 7-jarige schim- melhengst Treffer ook, maar hij wilde zijn paard de vierde en laat ste barrage over 2,20 meter hoogte besparen. Eric van de Vleuten deed nog wel een poging die kapitale muur te overwinnen, maar de blokken vlogen in het rond. Piet Raymakers was nog over de muur van 2 meter gekomen en kwam daardoor op de derde plaats in dit onderdeel en na het opma ken van de balans ging hij met Eric van de Vleuten aan kop van deze Rob Ehrens (hier met Pion in actie tijdens de puissancespeelde gisteravond geen rol van betekenis. Hij hangt ergens in de middenmoot. (foto Holvast). tweedaagse competitie. Omlijsting Net als vorig jaar werd weer voor de nodige omlijsting van deze springwedstrijden gezorgd: een le vendig optreden van Jong K G uit Leiden, een luidruchtig showtje van Vanessa, wilde Romeinse wa genrennen met hartveroverende Welsh pony's en als apotheose ten slotte een dressuurshow door An- nemarie Sanders-Keizer en Tineke Bartels-de Vries. Deze 'Pas de deux' wordt van avond herhaald, naast o.a. een op treden van Risqué en een carrous- sel door een groep uit de Rotter damse - en Hille^ersbergse Mane ges. KOOS POST JOHANNESBURG (GPD) - Zola Budd, de atlete die in maart van dit jaar in een recordtijd van 10 dagen haar Zuidafrikaanse nationaliteit ver ruilde voor de Britse om alsnog te kunnen uitkomen op de Olympische Spelen in Los Angeles, zal niet terugkeren naar Engeland. De moeder van Zola Budd is ernstig ziek en zij wil het liefst zo dicht mogelijk in haar buurt blijven. Bovendien zou Budd zich beter thuis voelen in Zuid-Afrika dan in Engeland. Aldus meldt het dagblad The Citizen, dat in Johannes burg verschijnt. Het dagblad beroept zich op bronnen in Bloemfontein, waar Budd nog altijd woont. Met haar recente besluit is een eind gekomen aan een omstuimige, maar ook omstreden periode, die aan het begin van dit jaar werd ingeluid toen zij als onbekende 17-jarige loopster een wereldrecord vestigde op de 5000 meter voor dames te Stellenbosch, Zuid-Afrika. Extra tot de verbeel ding sprak het feit, dat ze dat deed op blote voeten. Het wereldrecord werd echter niet erkend, omdat Zuid-Afrika door de Internationale Ama teur Atletiek Federatie (IAAF) is geschorst vanwege de apartheidspoli tiek. ROTTERDAM - Het bestuur van Feyenoord krijgt maandag twee belangrijke beslissingen te horen. Trainer Thijs Libregts deelt dan mee of hij ingaat op een aanbod van de Griekse club Aris Saloniki, en Lokeren besluit die dag of René van der Gijp op huurbasis mag ver trekken naar de Rotterdamse club. In de Kuip belegde het bestuur gisteren een spoedvergadering, na dat Thijs Libregts had verteld dat hij „op korte termijn" kan begin nen bij Aris Saloniki. De Griekse vereniging ontsloeg vorige week trainer Georgadis en is bereid het tot het eind van dit seizoen lopen de contract van Libregts af te ko pen, zo werd hem woensdag in een gesprek duidelijk. „Gistermorgen heeft Libregts ons meegedeeld dat hij dat gesprek heeft gehad en dat hij in Griekenland snel kan begin nen", aldus Feyenoord-voorzitter Gerard Kerkum, die vervolgens de spelersraad inlichtte. „Hij heeft om drie dagen bedenktijd gevraagd en die heeft hij gekregen". De tijd tot maandag (morgen speelt Feyenoord de derby tegen Sparta) zal Libregts gebruiken om een aantal zaken op een rijtje te zet ten. Onlangs nog werd er op zijn bevoegdheden bij Feyenoord be knibbeld. Technisch coordinator Wim van Hanegem moest op last van het bestuur meer betrokken worden bij de gang van zaken in de Kuip, waar Libregts zich volgens eigen zeggen „nooit welkom" heeft gevoeld. De trainer beschouwde de uitbreiding van de verantwoorde lijkheden van De Kromme ook als een begin van het einde van zijn verblijf in Rotterdam en vatte dat samen in de woorden: „Dit is geen fair-play meer". Hij maakte die opmerking aan de vooravond van de Europa-Cup wedstrijd Panathinaikos—Feye noord. Tijdens het verblijf in Athe ne, begin oktober, zocht Aris Salo niki contact met Libregts, die maandag meedeelt of hij tussen tijds naar Griekenland vertrekt. „Het hangt alleen van hem af, dus wachten we dat besluit maar af', aldus Gerard Kerkum als voorzit ter van het bestuur dat maandag ook een delegatie naar het Belgi sche Lokeren afvaardigt om de overgang van René van der Gijp te bespreken. Met de speler zelf is Feyenoord al rond, maar Lokeren- voorzitter Keppens (nu nog met vakantie) moet zijn fiat nog geven aan de huurovereenkomst. Steur Feyenoord moet Volendam ruim 205.000 gulden betalen als vergoe dingssom voor de transfer van Jo- han Steur naar de Rotterdamse club. Tot die uitspraak is de Com missie van Bindend Advies van de KNVB gekomen na zes weken be denktijd. Feyenoord wenste aanvankelijk niet meer te betalen dan 80.000 gul- VerVTOegd den, een bedrag dat gebaseerd was op het oude contract van Steur bij Volendam. Het bestuur van Volen dam wenste evenwel meer te ont vangen, namelijk een bedrag van 238.000 gulden. Toen Feyenoord daarop liet we ten niet verder te willen gaan dan een bod van 150.000 gulden scha kelde de Volendamse eredivisie club de Commissie van Bindend Advies in. Die heeft nu het bedrag van ruim twee ton als transfersom toegewezen. „Wij hebben er lang op moeten wachten, maar het geld is er nu", aldus Volendam-voorzit- ter Jaap Bond. Ook de penningmeester van de Velser eerste-divisieclub Telstar kan er op korte termijn op rekenen een deel van dit geld te kunnen in casseren. Dit als vergoedingssom voor de verkoop van spitsspeler Hennie Meyer naar Volendam. Het kort geding dat de Deventer eredivisievoetbalvereniging Go Ahead Eagles tegen de Nederland se voetbalbond heeft aangespan nen en dat maandag in Utrecht wordt behandeld, is vervroegd. In plaats van 14.00 uur begint het ge ding nu al om 10.00 uur. Na het kort geding organiseert de voetbal vereniging om 12.30 uur een pers conferentie in het stadion Galgen waard. Vergunning De Rotterdamse eredivisiever eniging Excelsior kan vanaf zater dag de Ijslander Karlsson opstel len. Vrijdag kreeg de spits van het Ministerie van Sociale Zaken en van de Nederlandse Voetbalbond toestemming in de Nederlandse competitie uit te komen. Karlsson maakt waarschijnlijk zondag in het duel tegen FC Utrecht zijn debuut voor Excelsior. BEVERWIJK (ANP) - Het Neder lands handbalteam heeft de tot nu toe gemakkelijkste klus van het Holland-toernooi achter de rug. In de vierde speelronde, gisteren in Beverwijk, troffen de Nederlandse handballers in Italié een tegenstan der, die de eerste drie dagen te veel met de krachten had gesmeten. Binnen tien minuten had Neder land het duel met de Italianen, een dag eerder in Schiedam nog hevig tegenstribbelend, in zijn voordeel beslist (1-7). Bondscoach Jan Kecs- kemethy kon het zich zelfs permit teren na de pauze zijn tweede keus het veld in te sturen. Het score-ver loop werd er nauwelijks door beïn vloed. Nederland won met 29-19, tot voor kort het gebruikelijke ver schil tussen deze twee handballan- den. Italië had de laatste dagen laten zien het nodige te hebben bijge leerd. Gisteren in Beverwijk was er van die scholing echter weinig meer te zien. De Italianen waren vlot buiten adem en misten kracht in aanval en verdediging. Dat laat ste werd met name door het Lim burgse scherpschuttersduo Ha- mers/Schmeitz duidelijk gemaakt. Hamers kreeg aanvankelijk geen mandekking, scoorde twee keer, maar kwam ook met bewaking tot treffers (vijf in totaal). In scorings drift werd Hamers echter verre overtroffen door zijn provinciege- noot Winny Schmeitz. De speler van Sittard mocht het defensieve werk overlaten aan clubgenoot Wiltenburg en gebruikte zijn sur plus aan conditie om de veelvuldig gewisselde Italiaanse doelmannen stuk voor stuk een minderwaardig heidscomplex te bezorgen. Schmeitz kwam tot tien treffers en vijzelde zijn totaal over vier duels op tot 25. Slechts de Italiaan Chionchio overtreft de produktie van de Nederlandse topscorer met een totaal van 28. Hij deelde, ondanks zijn zeven tref fers, in de Italiaanse malaise, die vooral na de pauze heerste. Chion chio miste zelfs twee strafworpen; zijn eerste fouten van zeven meter in dit toernooi. Aanvallend regen de Azzurri misverstand na commu nicatie-fout aan elkaar. Nederland kon met de vaste bankzitters in het veld de zes doelpunten voorsprong van halfweg (10-16) vergroten tot tien. De winst van 29-19, de derde zege op rij, bracht Nederland ste vig op de tweede plaats in de rang schikking van het Holland-toer nooi. Die ranglijst wordt aange voerd door B-wereldkampioen Hongarije, dat gisteren op Frank rijk zijn vierde overwinning (23-18) behaalde. De stand na vier speelronden: 1. Hongarije 4 4 0 0 8 (107-77) 2. Nederland 4 3 0 1 6 91-87) 3. Frankryk 4 1 0 3 2 87-93) 4. Italië 4 0 0 3 0 71-99)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13