Tienduizend rollen pepermunt bij 'Anderhalve eeuw gereformeerden' Oog in oog met Amerikaanse geloofsgenoten Tentoonstelling in Het Catharijneconventf Schippers en Bakker, 'verspieders' uit Nederland, gaven tekst en uideg ZATERDAG 27 OKTOBER 1984 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 11 Wie binnenkomt, kan zich gratis voorzien van een rol letje King-pepermunt en plaats nemen in een hoogst ongemakkelijk zittende kerkbank. In afgescheiden kerken pleegt men het traditionele kerksnoepje zelf bij zich te hebben en, voorzover no dig, uit te delen aan buren in de bank als de preek be gint, maar hiér wordt bij uit zondering een hele rol ver strekt. Dat gebeurt dan ook niet in een kerkdienst maar in het rijksmuseum 'Het Ca- tharijneconvent' aan de Nieuwe Gracht in Utrecht, waar tot 17 februari volgend jaar een tentoonstelling wordt gehouden over 'An derhalve eeuw gereformeer den'. De perpermuntfabriek heeft tienduizend rollen voor dit doel beschikbaar gesteld. Wordt het drukker, dan kunnen er nog meer worden aangevraagd. Zittend in die ongenadige kerk bank krijgt de bezoeker geen preek te horen, maar slechts een video presentatie te zien. En die duurt gelukkig maar kort. Overigens zijn de banken tegenwoordig, in welke afgescheiden kerk ook, wel een stuk gerieflijker. Het was voor de samenstellers van deze tentoonstelling een alles behalve eenvoudige opgave om aan het nodige historisch materiaal over het gereformeerde kerkleven te komen. Er is niet zo heel veel bewaard en wat er van vroeger nog is, is nauwelijks bekend. Veel is te recht gekomen bij particulieren. Toch is het gelukt, een boeiende indruk van het afgescheiden leven te geven. Buste Het eerste deel brengt de voorge schiedenis en de Afscheiding van 1834 zelf in beeld. Portretten, schil derijen, handschriften, markante voorwerpen, preken, brieven en boeken roepen de sfeer op waar door deze eerste uittocht uit de Ne Reorganisatie. Bij het evangeli sche hulpfonds 'Tear Fund' in Amerongen is een reorganisatie van de activiteiten op komst. Na een onderzoek door onafhankelij ke deskundigen heeft algemeen di recteur H. Keijzer zijn functie per 1 november ter beschikking gesteld. Dan zal de heer H. Hoddenbagh, een gepensioneerde accountant, tijdelijk de algehele leiding van zo wel 'Tear Fund' als 'Tear Craft' op zich nemen. Keijzer volgde ander half jaar geleden de heer J. van Barneveld als directeur op. De organisatie kampt, volgens Keijzer, op dit ogenblik met twee problemen: de administratie wordt binnenkort geautomatiseerd en de inkomsten van 'Tear Craft' - dat artikelen uit de Derde Wereld ver koopt - zijn onvoldoende om de kosten, waaronder het salaris van vier personeelsleden, te dekken. "De markt is gewoon ingezakt". Bij Tear Fund' werken 12 men sen. Namens deze organisatie zijn in de Derde Wereld 45 mensen be zig in vluchtelingen- en opbouw werk. Beroepen. Hervormde Kerk: beroepen te Kinderdijk M. Baan Putten; aangenomen naar Tiel (dia- konaal jeugdpredikant) kandidaat A. M. Grandia Utrecht; bedankt voor Benschop H. Westerhout Lienden. Toegelaten tot de evange liebediening: C. Bregman 's Gra vendeel; toegelaten en beroepbaar: A. Beider Ridderkerk, A. van Herk Stellendam, J. Muller Gorinchem en mevrouw E. M. van der Weijde- Wisselaar Nieuwerkerk aan de IJs- sel. Christelijke Gereformeerde Kerken: bedankt voor Maassluis P. J. Kok Bunschoten. derlandse Hervormde Kerk zich kenmerkte. Wie de 'stamboom' van de afge scheiden kerken voor het eerst ziet, zal de grootste moeite hebben om er wijs uit te worden. En dan mist die getekende voorstelling zelfs nog wat takken uit de laatste tijd; die zijn met opzet weggelaten om het voor de bezoekers niet al te ondoorzichtig te maken. Samenstelling van deze pagina S. J. de Groot Onder druk van de moeilijke om standigheden zijn veel afgeschei denen kort na 1834 naar Noord- Amerika geëmigreerd. Net als hun geloofsgenoten hier hielden zij daar streng de hand aan hun recht zinnige levenswijze en de zondags heiliging. Ook daarvan geeft de tentoonstelling interessant beeld en tekstmateriaal. Deel 2 van 'Anderhalve eeuw ge reformeerden' gaat over de tweede grote afscheiding uit de 'vader landse kerk', de Doleantie van 1886. Daar staan Abraham Kuyper en het gereformeerde leven in het begin van deze eeuw centraal. De voorman van de anti-revolutionai ren en diens opvolger, Colijn, zijn er veelvuldig te zien, zowel op fo to's als in tekeningen, écht en in karikatuur. Indrukwekkend is de buste van Kuyper, afkomstig uit de hal van de Vrije Universiteit. De vervaardiging van dat beeld was indertijd het initiatief van een man die graag burgemeester wilde kant van de afgescheidenen had op deze tentoonstelling wel wat meer belicht mogen worden. Dat een paar afgescheiden ker ken uiterst spaarzaam vertegen woordigd zijn, komt ook doordat ze geen materiaal in bruikleen heb ben willen afstaan, aangezien de tentoonstelling des zondags open is. Zo ontbreekt een goed portret van de bekende dominee Kersten van de Gereformeerde Gemeenten. En dan te bedenken, dat op zestig meter afstand van het Catharijne- convent een dochter van hem woont. Misschien kan zij het mu seum hiermee nog van dienst zijn. De derde afdeling van de ten toonstelling vraagt aandacht voor ontwikkelingen binnen de gerefor meerde wereld na de tweede we reldoorlog, waarbij zelfs 'Samen op weg' de pogingen om hervorm den en 'gewone' gereformeerden (van 1886) in de toekomst te hereni gen - nog even wordt aangestipt. Een hoek van de zaal geeft nog een beknopte impressie van de afge scheiden kerkbouw na 1834. Een 'gereformeerde huiskamer' in de jaren 30, nagebouwd in het Catharijneconvent. (foto gpd> worden en die daarvoor de mede werking van minister Kuyper be hoefde. De gevreesde politieke te kenaar Albert Hahn maakte daar van een spotprent, die de buste voorstelde als een soort automaat, met een gleuf om er geld in te stop pen en een andere gleuf om er een burgemeesterspost oi een lintje uit te halen. Kersten Aardig is de reconstructie van een 'gereformeerde voorkamer uit de jaren 30', compleet met bespeel baar harmonium. De meubels zijn goed gekozen, maar het interieur maakt wel een indruk van verve ling. En alleen maar 'vervelend' was het bii de gereformeerden van die dagen niet. Daarvoor waren zij te druk doende in gezin, kerk en maatschappij. Juist omdat de ge- zins- en familieband zo sterk was, vond men er warme, huiselijke ge zelligheid. Men had (en heeft) veel voor elkaar over en bevorderde zijn algemene ontwikkeling door intensief te lezen. Die positieve Als geheel kan deze tentoonstel ling zeker geslaagd heten. De ma kers moesten roeien met de riemen die ze hadden, en dat kostte nogal wat inspanning. Ook de uitvoerige en rijk geïllustreerde catalogus mag er zijn, al schijnen de gerefor meerde vrouwen niet gelukkig te zijn met de beschrijving van hun bond. De tentoonstelling is van dinsdag tot en met zaterdag geopend van 10 tot 5 en op zon- en feestdagen van 11 tot 5 uur. Op maandag is het museum gesloten. Professor K. A. Schippers, rector van de gereformeerde theologische hogeschool in Kampen, denkt niet, dat hij en zijn collega J. T. Bakker veel mensen hebben overtuigd. Maar er zullen nu wel Amerikaan se en Canadese gereformeerden zijn, die beseffen dat ze niet al te snel een oordeel klaar moeten heb ben over kerkelijke ontwikkelingen in Ne'derland. De twee Kamper docenten brachten op initiatief van de gere formeerde synode een uitgebreid bezoek aan de zusterkerk ('Chris tian Reformed Church') in Noord- Amerika. De synode vond dat no dig om de emigfantenkerk zo mo gelijk enig begrip bij te brengen voor uitspraken en besluiten van de Nederlandse kerk, en in omge keerde richting nu eens duidelijk te horen, welke grieven er overzee leven tegen wat hiér gebeurt. Want de geloofsgenoten voorbij de oce aan zijn er helemaal niet gerust op, ,dat de koers die de Gereformeerde Kerken in Nederland gaan juist is. Van bepaalde opvattingen, zoals over de homofilie en het gezag van de bijbel, hebben zij ondubbelzin nig afstand genomen. Die zijn, naar Amerikaans oordeel, te vrij, om niet te zeggen ronduit vrijzinnig, en dat heeft de verstandhouding tussen beide kerken geen goed ge daan. Uitwisseling In drie weken hebben de twee Nederlandse 'verspieders' heel wat vliegtuigen van binnen gezien. Op tal van spreekbeurten kwamen zij met meer dan duizend gerefor meerden oog in oog te staan, wat niet gering is, als men bedenkt hoe verspreid deze mensen wonen. Schippers en Bakker zullen de commissie 'oecumene buitenland' van de gereformeerde synode op grond van hun ervaringen een paar aanbevelingen doen. In elk geval deze drie: neem de oude relatie met de Amerikaanse kerk vooral SCHIPPERS ...misschien wel te veel kwijtge raakt... serieus (meer dan in het verleden is gebeurd), probeer die relatie nog op een andere manier gestalte te geven dan door het sturen van waarnemers naar eikaars synode vergaderingen, denk eens aan uit wisseling tussen theologen en ge meenschappelijke studies over be langrijke vragen. Een conclusie van de Kamper hoogleraren is, dat de Nederlandse gereformeerden de laatste jaren misschien wel te veel zijn kwijtge raakt. Het geloof hiér is nogal 'afge plat'. In tegenstelling tot het geloof dóór, dat nog helemaal in het alle daagse leven is opgenomen. Kwaad tot erger Waar hebben de Amerikanen het dan zo moeilijk mee als het ge- loofsdenken van hun Nederlandse zusters en broeders ter sprake komt? Opvallend kregen telkens twee zaken de aandacht: het gebruik, de uitlegging en het gezag van de bij bel en de brief van de synode over homofiele gemeenteleden (toela ting tot avondmaal en ambten ook bij homofiele praktijk). De kritiek kwam hierop neer: jullie relative ren het gezag van de bijbel, maar je kunt ons niet vertellen, waar de grens ligt; moet dat'niet van kwaad tot erger gaan? Het verschil zit ook in de cultuur, zeggen Schippers en Bakker. 'De bijbel in alle opzichten wóór van kaft tot kaft' en 'homofielen kun nen toch in onthouding leven' zijn in Nederland minderheidsstand punten geworden. Maar in Noord- Amerika zijn het nog algemeen aanvaarde visies. Er is daar een wat men noemt fundamentalisti sche kijk op de wereld. Hoewel veel predikanten mee gaan met de hoofdstroom, zijn er ook die zich onbevangen bezinnen op de kritische betekenis van de Reformatie. In de wereld van theo logie en hoger onderwijs worden hier en daar vraagtekens gezet ach ter geijkte standpunten. Zendelingen Wat de Kamper hoogleraren ook opviel, was de grote betrokkenheid van de leden bij hun kerk. "Wat wij voor de kerk over hebben, is maar gering vergeleken met de Ameri kaanse gereformeerden. Zij bekos tigen niet alleen hun kerk zelf maar ook hun school, en hebben per ge meente dikwijls een paar zendelin gen". Als er iets van gemeenschappe lijke studie of van uitwisseling van de grond komt, dan kan de Neder landse kerk de Amerikaanse gere formeerden misschien helpen bij een nadere bezinning op het ge loofsgoed en de geloofspraktijk, denken de beide Kamper hooglera ren. "Van overzee kunnen wij ver moedelijk iets leren van hun ma nier van geloven als iets onont beerlijks voor elke dag". Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Amersfoort J. W. Ver- weij Ridderkerk. Afscheid. Op 1 november zal pastoor J. P. Seijsener van de paro chie 'Heilige Geest' in Alphen aan den Rijn wegens pensioen zijn werk beëindigen. Morgen gaat hij in 'De Bron' voor het laatst in een mis voor. Op 31 oktober neemt hij daar afscheid met een receptie om 8 uur 's avonds. Behalve voor zijn eigen parochie heeft pastoor Seij sener zich krachtig ingezet voor sa menwerking tussen de kerken in dit deel van Alphen. Herkozen. De algemene verga dering van de organisatie 'Samen werking Nederlandse Priester-Re ligieuzen' heeft pater Rein Vaan- hold, provinciaal overste van de or de der Kruisheren, herkozen als voorzitter van het dagelijks be stuur. Hij zal de komende drie jaar leiding geven aan deze overkoepe lende organisatie van orden en congregaties (300 monniken en 4300 priester-religieuzen) in Neder land. Orgelconcert. De organist Hans van Nieuwkoop geeft mor genavond om 7 uur een gratis con cert in de Wassenaarse Dorpskerk. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 ds. De Jong, 5 ds. Ouwen- dijk, Alphen a.d. Rijn; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. v.d. Velden; Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. Horten- sius, 11.15 ds. Hortensius en pastoor v. Well; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 kand. W. M. de Boer; Bevrydingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Sterringa, 5 ds. v. Breevoort, Katwijk; Vrredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Nauta; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10 hr. J. P. Karstens; Oude Vest 13 11.45 zondagsschool; Dijkstr. 2 10 zondagsschool; Driftstr. 49a 11.15 zondagsschool; Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bovenberg; Diakonessenhuis 10.30 ds. v. 't Hof, elke zat. 10.30 rk. dienst; Zuydtwijck: 1.45 pater v. Haasteren en ds. De Jong: Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.) zie Vredeskerk; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. v. Bree voort, Katwijk; Oude Vest 10 ds. Ferwerda, S.heim; Maranathak. (L. Morsw.) zie herv. gem.; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Ver- Merenwijk: zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk): 10 kand. P. R. Middelkoop. Geref. K. Vrijg. (Herengr.): 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.): 10.30 ds. Wethmar, Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 ds. Bos veld, 8.15 nam. film (toegang vrij). Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3): 10 br. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5 nam. hr. v. Duuren. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2): zo. 10 en di. 8 hr. Zijlstra. Pinkstergein. (O. Vest 13): 10 hr. Elker- Leger des Heils (hoek Vestestr.-Groe- nesteeg): 10 heiligingssamenk., 5 verlos singssamenkomst. Evang. gem. Merenwijk (Flevoweg 5): 7.45 nam. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 Zevendedagadventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten): elke zat. 9.45 bijbel studie, 10.45 predikdienst. Chr. Wetenschap (Steensch. 6): 10.30. Leidse Soefi-Michting: 11 Pieterskerk mevr. drs. W. Khan-de Koningh over 'Op weg naar hoger leven'. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.): 9.30,10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): 10. Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 Gof), 4.30 allerheiligenvesper mmv Schola Gregoriana Lugdunensis; Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7 (mmv jonge renkoor 'The Lord's Folks'), zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk: zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 ds. Schalk. Geref. Kerk: 10 ds. Stolk, 6.30 ds. Korte- weg, Amerongen. Chr. Geref. Kerk: 9.30 leesdienst, 5.30 ds. Velema, Nunspeet. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. De Jonge, 5 ds. Stolk, met ver standelijk gehandicapten; Kruiskerk 10 ds. Bogers; Opst.kerk 10 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. De Jonge; Nabij 10 jeugdkapel; G. Herderk. 10 ds. Mulder, 6.30 ds. Tase- laar; De Bron 9.30 ds. Verheul, 10.15 en 6.30 (zangdienst) ds. Moll; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Taselaar; Oudshoorn- se kerk 10 ds. Bakhoven, A.dam; Sions- kerk (Planetensmgel) 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk: Mar.kerk 10 ds. Koole, PiJ- nacker, 6.30 ds. Wilschut; Salv.kerk 10 ds. Wilschut, 6.30 ds. Stolk. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school): 9.30 en 5 ds. Arntzen. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.): 9.30 ds. De Jong, 4.30 ds. Horsman, Dor drecht. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst. 2.30 ds. v. Heteren, 31 okt. 7.30 ds. D. Rietdijk en ds. D. Slagboom. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 ds. Koekkoek, 6.30 ds. Edwin Osterberg uit Zweden. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 hr. Vork. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54): 10 hr. v.d. Hoorn. Pinkstergem. (school Batenstein 16): 10. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36): 10 dr. Cramer. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 dr. Maarsingh, A.foort, 6.30 ds. Wieman; Salv.kerk 10 ds. Wieman, 6.30 ds. v.d. Hoef; Bethl.kerk 10 ds. Smit, H.sum, 6.30 ds. Richter. Geref. Kerk: 10 ds. Vos, Eemnes, 6.30 ds. Elderman. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.): 9.30 ds. Mouissie, 4.30 ds. v.d. Scheer. Evang.-Luth. Gem.: 10.30 mevr. H. W. Muller, A.dam. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, 6.30 ds. v.d. Pol; De Stek 9.30 ds. Hagen, Westendorp. Geref. Kerk: 9.30 ds. v. 't Hoff, 5 ds. Ha gen, Westendorp. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem.: 9.30 leesdienst, 3.30 ds. Rietdijk, 30 okt. 7.30 ds. v. Ravenswaaij. Geref. Kerk: 9.30 ds. Niemantsverdriet, Moordrecht, 5 ds. Welbedacht. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Geref. Kerk: 10 en 5 ds. v.d. Wal. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Biesma. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Hey- mans. Alphen. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. Kolde- wijn. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Gebraad, 6 ds. Juc- kema, Berkel, jeugddienst; Ontm.kerk 10 prof. dr. v.d. Beek, 6.30 hr. J. W. Hoffenaar, Voorhout. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30 ds. v.d. Horst, 5 ds. Rk Kerk: zat. 7. zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Visser, 6 ds. v. Roon; O. Kerk 10 ds. Schuurman, 6 ds. Vroe- gindewey; Ichthusk. 10 kand. Spaans, 5 ds. Visser; Pniëlk. 9.30 ds. Vroegindewey, 5.45 zang, 6 ds. Schuurman, jeugddienst; o (Rijnsoever) 10 ds. bed. Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30 en 10; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30, 10.30 en 5.45. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 dr. Haitsma, 6.30 ds. v. Doorn. Geref. Kerk: 9.30 ds. Stroes, 5 avondge- Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): 10 ds. Boonstra, Leidschendam. Geref. Kerk: Vr.kerk 10 ds. Heynen, Delft, 5 ds. Baas, S.heim; Triumfatork. 10 ds. Koster, jeugddienst, 5 ds. v.d. Horst. Geref. K. Vrijg.: 10.15 leesdienst, 3.30 ds. Heida. Ned. Geref. Kerk: 8.45 ds. J. D. Janse, Den Haag, 7 ds. W. Janse. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.): 10 en 5. Volle-evang.gem. ('Tripodia'): 9.45. Onafh. baptistengem. (Sluisweg 16): 10 ds. J. A. Visser. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, 7 zie geref. kerk. Geref. Kerk: 10 ds. Bade, 7 ds. v.d. Hei den, Alphen. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 mevr. Westera-Franke, 6.30 ds. Stegeman; Hoofdstr. 10 ds. v. Loenen; Scheppingsk. 9 en 10.30 (mmv cantorij) ds. Stegeman. Leythenrode 10 ds. De Leeuw. Elis.ziekenhuis 9.30 hoogmis, 10.45 ds. Brommet. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.): 10 hr. De Rk Kerk: zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schalk. Geref. Kerk: 9.30 mevr. P. Sysling-Bik- ker, L.dorp, 7 ds. Damsma, Rijnsburg. Rk Kerk: zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 en 7 ds. 't Hooft, ha; Pauluskerk 10 ds. De Gelder, gezins- Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Boswijk. Geref. K. Vrijg.: 8.45 en 4.30 ds. De Put- Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 10 en 5 ds. Smit, Culemborg. Chr. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. v. Dijken. Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg, 31 okt. 7.30 stud. G. J. van Aalst, N.-Beijer- land, herdenking kerkhervorming. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; 9.30. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Klein Kranenburg, 6.30 ds. De Korte. Geref. Kerk: 9.30 ds. Rijper, A.dam, 7 ds. Dronkert, Gouda. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Heiv. Gem. 9.30 ds. Bergsma, 7 ds. Quak, Vianen. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Visser, 1 nov. 8.15 hervormingsdienst, ds. Vis ser en ds. Z. de Graaf (H.woude). NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geref. Kerk (W. Verlaat): 10 ds. Warner, Utrecht, 7 ds., Rang. NOORDWIJK: Herv. Gem. Voorstr- .(Binnen) 10 prof. dr. v. Gennep, Leiden, 5 hr. L. D. Burger; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Keuning, 5 ds. El- gersma; Sole Mio 9 ds. Keuning; De Rank (Golfbaan) 10 ds. v.d. Hoef, Bo degraven. Geref. Kerk: Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Kui- Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Elgersma, ha, 7 ds. Keuning, ha; Stichtingskerk 11 ds. Slofstra. Rk Kerk: Zee zat. 7, zo. 9.30 en 11; Binnen zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. v.d. Mey. Rk Kerk: Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7. zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. mevr. Visch; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 dienst, 7 ds. v. Niel, Rijnsburg. Geref. Kerk: 10 ds. Heemskerk. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school): 10.30 ds. De Putter, 4.30 dienst. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum): 8.45 en 4 (ha) ds. De Lange. Van Wijckerslooth: 4 ds. Germans. Endegeest: 10. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4. Rk Kerk: Will.kerk zat. 7. zo. 9 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Jaspers Focks. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. Chr. Geref. Kerk: 9.30 leesd., 2.15 ds. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Wagter, 5 ds. Vermeulen, Valkenburg, jeugddienst; Bethelkerk 9.30 (mmv kerkkoor) en 5 Mar.kerk 9.30 ds. Damsma, 5 ds. Wil schut, Dordrecht, jeugddienst. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Grut- Geref. Kerk: 10 ds. Baas, ha. Zie ook herv. gem. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 kand. J. Bosch, Apeldoorn. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17): 10.30 be- lijdenisdienst, mevr. M. Driessen en ds. S. T. de Mey-Meulendijk, Leiden. Rk Kerk: 9.30 e i 11. TER AAR Herv. Gem. 9.30 ds. De Leeuw, Maarn, 6.30 ds. De Graaf, H.woude. Geref. Kerk: 9.30 ds. Broer, 6.30 ds. Bui- kema. Rk Kerk: Aardam zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11,30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Vermeulen, 6.30 ds. Cziria, Rijnsburg, jeugddienst, mmv Advendo. Geref. Kerk: 9.30 ds. Baayen, R.burg, 6.30 ds. v. Breevoort, Katwijk. Geref. K. Vrijg.: 9.30 en 5 ds. Heida. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. C. J. de Jong. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9,10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Schoot, 7 zie geref. kerk; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 mevr. dr. Flesseman-van Leer; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Lentz. Zie ook geref. kerk. Herv. evang. op geref. grondslag (aula Lucas-college, Beeth.laan): 9.30 kand. P. Buitelaar, R.dam, 7 ds. Teeuw, Blauw kapel. Geref. Kerk: 10 ds. De Zwart, 7 ds. Blan ken, jeugddienst. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan): 10 en 5 ds. J. J. Verweij. Aulagemeenschap Noordhofland: 10.30 woorddienst met agapèviêring. British School in The Netherlands (J. v. Hooflaan 3): 10.15 anglicaanse dienst. Rk Kerk: Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk zat. 7, zo. 10. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Roetman, 5 ds. Maasland; Hoeksteen 9.30 ds. Goossen, 6.30 ds. Roetman; Bethelk. 9.30 ds. Vroegindewey, A.foort, 5 ds. Goossen; Imm.kerk 10 en 5 ds. Hulst. Geref. Kerk: Kruisk. 10 ds. Enderlé, Ze venhuizen, 5 ds. Gilhuis, A.dam; Ontm.kerk 10 ds. Gilhuis. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Den Tonkelaar, Geldermalsen, ha. Rk Kerk: zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Wolters, 7 muziek dienst; Kievietk. 10 dr. v. Bruggen; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 ds. v. Sliedregt, Kat- Geref. Kerk: Zijllaan 10 en 5 ds. v.d. Woude; Zuid (Bloemcamplaan) 10 dr. Vlijm, Voorschoten. Ned. Prot. Bond (Kerkdam): 10.30 ds. Werner. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Koelewijn. Geref. Kerk: 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. Nooteboom, Nieuwkoop, jeugddienstg. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 hr. D Haan, Bodegraven, 7 ds. v. Driel. Geref. Kerk: 9.30 ds. Ribberink, Rij burg, nam. zie herv. gem. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 d: Rietveld. Rk Kerk: St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; H. Rijndijk zat. 7, zo. 10 en 11.30. Geref. Kerk: 10 ds. Buikema, 6.30 ds. Aalders. Remonstr. Gem.: 10 dr. Meijering, O.geest.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11