LEIDSCH DAGBLAD Onderzoek in Bijlmerbajes 21 21 44 Voor een tientje véél wij: Drie doden door veteranenziekte? TAXI Omleiding Valkenburg in '88 klaar Werkdruk mogelijk mede oorzaak ontsnapping gevangenen VLIETWMK sldP CDA en WD ruziën om dubbeltje per dag BtQSTOL 1^AUTO HEEMSKER7 Jfjï tfELTHXfc "mi ii ii i in" niet stuk te krijgen VERGELIJKING LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 26 OKTOBER 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37536 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W, E. Metselaar Ad|. Hoofdredacteur: R. 0. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AS Leiden Voor tel.nrs. zie crioton Milj oenen verlies bij PTT door onderfrankering ARNHEM (GPD) - De PTT gaat bekijken of er iets te doen is aan het jaarlijkse verlies van tiental len miljoenen guldens omdat brieven en poststukken niet of on voldoende worden gefrankeerd. Het staatsbedrijf staat hier vrijwel machteloos tegenover omdat het altijd om geringe be dragen gaat. Vorig jaar beliep die schadepost bijna 30 miljoen gulden. Via blauwe en rode aan maning skaarten om de verschul digde frankering alsnog te beta len, werd vorig jaar nauwelijks drie miljoen gulden geïnd. "Als een postbode steeds zou moeten aanbellen wanneer er te weinig of geen postzegels op een brief of poststuk zitten, zou het verlies nog groter worden", aldus het commentaar uit PTT-knng. Een andere verliespost voor de PTT is het niet afstempelen van zegels. Vorig jaar ging het om een bedrag van vijf miljoen. De post denkt dat bedrag door een betere interne organisatie omlaag te kunnen brengen. Nieuwe weg Katwijk-Leiden sluit aan op Plesmanlaan (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De provincie heeft gisteren besloten een nieuwe weg aan te leggen tussen Katwijk en Leiden die zal aansluiten op de Plesmanlaan in Leiden. De totale kosten van de nieuwe weg (S4), die via Valkenburg loopt, worden ge raamd op ruim 29 miljoen gulden. De eerste fase, de omleiding rond om Valkenburg, moet eind 1988 klaar zijn. In de statenvergadering stemden gisteren alleen D'66 en de kleine linkse partijen tegen het plan. Hun amendement om alleen de omlei- dingsweg bij Valkenburg aan te leggen haalde het niet. Ook het voorstel van de PvdA-fractie om de S4 eerst als omleidingsweg aan te leggen en later pas te beslissen over doortrekking naar Leiden, kreeg onvoldoende steun. Een PvdA-motie om eerst te on derzoeken wat de gevolgen van de aansluiting voor het verkeer in Lei den zullen zijn, werd op het laatste moment ingetrokken nadat gede puteerde T. Jansen (WD) had toe gezegd deel te nemen aan een Leids onderzoek naar de gevolgen van de aansluiting op de Plesman laan. Leiden vreest door de aanleg van de weg een sterke toename van het verkeer op de Plesmanlaan, het Stationsplein en op de route Dr. Lelylaan-Churchilllaan. De gehele weg, inclusief een brug over de Oude Rijn, een omlei dingsweg bij het kruispunt Haag- sche Schouw en de aansluiting op de Plesmanlaan, zal volgens de provincie op zijn vroegst in 1992 kunnen worden opgeleverd. Een en ander is afhankelijk van de be schikbare financiële middelen. (zie ook pagina Leiden) AMSTERDAM (GPD) - Staatssecretaris Korte-Van He mel (justitie) wil op zo kort mogelijke termijn een onder zoek laten instellen naar de arbeidsomstandigheden in de Amsterdamse Bijlmerbajes. Dit naar aanleiding van de ontsnapping van zeven gedetineerden gisteravond. Een van de ontsnapten werd vlak na de uitbraak weer aangehouden. De zes anderen waren vandaag vóór in de middag nog voortvluchtig. VOLVO VOORSCHOTEN 01717-4455-5941 Toeristen in Spanje Bij medische faculteit 90 banen weg LEIDEN Bij de medische facub teit van de Leidse universiteit zul len negentig arbeidsplaatsen ver dwijnen. Ze zullen gelijkelijk wor den verdeeld over wetenschappe lijk en niet-wetenschappelijk per soneel. Deze gegevens staan in een rap port dat in het kader van de zoge naamde taakverdeling is gemaakt. Volgens de plannenmakers kun nen de bezuinigingen voor een groot deel worden opgevangen door vacatures niet op te vullen. Als gevolg van de bezuinigingen zal de omvang van psychiatrie met een derde worden verkleind en de vakgroep neurochirurgie gehal veerd. Medewerk(st)ers van de faculteit kunnen tot begin november com mentaar leveren op de plannen. Perioden met zon Droog weer en perioden met zon. In de nacht en ochtend enkele mistbanken. Minimumtemperatuur ongeveer 4 gra den en in het binnenland mogelijk nachtvorst. Middagtemperatuur onge veer 12 graden. In het binnenland wei nig wind, aan de kust matige zuid westelijke wind. 27 oktober 1984 Zon op: 07.28 uur, zon onder: 17.20 uur. Maan op: 11.27 uur, maan onder: 19.57 LEIDSCHENDAM (GPD) Drie Nederlandse toeris ten zijn deze maand moge lijk aan de gevolgen van de zogenoemde veteranenziek te overleden. Het virus van deze ziekte is aange: toond in hotel Montemar in Pineda de Mar bij Barcelona, waar nog meer Nederlandse toeristen ver bleven. De drie Nederlanders stier ven aan een dubbelzijdige longont steking. Volgens de hoofdinspectie van de volksgezondheid staat het (nog) niet vast of de dood van het drietal door het veteranenvirus is veroor zaakt. Zij zijn medio oktober overleden. De doodsoorzaak werd in ons land vastgesteld. De hoofd inspectie heeft nog geen nadere maatregelen genomen, maar wel alle huisartsen, internisten en lon gartsen op de hoogte gesteld. Toe risten die met klachten over de luchtwegen en koorts uit Spanje zijn teruggekeerd, wordt aangera den naar de huisarts te gaan. De komende weken zullen nog enkele groepen van toeristen met bussen uit Pineda de Mar per bus naar ons land terugkeren. Volgens de hoofdinspectie bestaat er vooral infectiegevaar voor oudere men sen, die wat minder weerstand hebben. De vakbond AbvaKabo heeft voor onbepaalde tijd een stiptheidsactie van de bewaarders uitgeroepen. Volgens de bond is de werkdruk voor de bewaarders in de Bijlmer bajes onverantwoordelijk groot. Ook de politie in Amsterdam oe fent druk uit op Justitie om het toezicht op de gedetineerden in de Bijlmerbajes te verbeteren. „Het komt ons voor dat we de laatste ja ren wat al te veel in actie moeten komen om ontsnapte gevangenen op te sporen", aldus woordvoerder Wiltink. Het is de tweede ontsnap ping uit de Bijlmerbajes binnen een jaar. Een woordvoerder van de Abva Kabo verklaarde vanochtend dat er steeds meer gedetineerden bij komen, terwijl het aantal bewaar ders door bezuinigingen op Justi tie achterblijft. Die onverant woord grote werkdruk leidt tot een ziekteverzuim dat gigantisch is. Percentages tot 30 procent komen nu voor. Zo'n ontsnapping als gis teravond komt wordt de bewaar ders weer verweten. Dat is het slechte van de zaak. Bovendien, wat naar buiten komt, zijn alleen de ontsnappingen die lukken. Maar al die pogingen die door de bewaarders verijdeld worden, daar hoor je niemand over". Hoofdbewaarder in de Bijlmer bajes H. S. Petit is voorzitter van de AbvaKabo in Amsterdam. Zijn reactie: „Van de afdeling waar ik nu zelf werk, zijn 15 van de 56 be waarders ziek. Op de vrouwenafde ling is dat zelfs 21 van de 56. Dat is bijna ondoenlijk. Het betekent dat mensen geen verlof meer kunnen opnemen en dat ze extra lange da gen moeten maken. Op de afdeling waar die ontsnapten zaten, waren inderdaad drie bewaarders in die recreatieruimten aanwezig. Maar er zijn elders in dit complex ook afdelingen waar maar twee man die dienst kunnen doen". Volgens Petit komt daar nog bij dat de ver- IPARDOEZA Zaterdag a.s. 22.30 uur FREAK'S-SEE Doezastraat 43, Leiden I Middelgrote offsetdrukkerij in de Randstad zoekt voor 'n periode van 3 4 maanden Ervaren Produktieleider m/v Telefonische informatie: (02503) 14508 b.g.g. (070) 857312 dachten die in de Bijlmerbajes te rechtkomen, van een steeds zwaar der kaliber zijn. De Bijlmerbajes, die geruime tijd werd beschouwd als de best bevei ligde gevangenis van Europa, heeft inmiddels een lijst van elf geslaag de ontsnappingen. (zie ook pagina 5) LOONGRENS - De loongrens voor het verplichte ziekenfonds ligt volgend jaar op 48.100 gulden. Op het ogenblik is die 47.850 gul den. Het loon waarover maximaal premie moet worden betaald is vol gend jaar 157 gulden (nu 156). Pas later krakers anomiem dagvaarden EG is voorlopig uit de geldnood PAGINA 7 Visvangst moet sneller gemeld PAGINA 9 Van Scheijndels panelen bij Taffeh PAGINA 27 platte hak. Kleuren z gnjs. taupe, rood e ijswit. Maten 36 - W.. Kelpri|s 59 95 alléén deze week Eredoctoraat voor Den Uyl AMSTERDAM (GPD) - Drs. Joop den Uyl krijgt op 8 januari een ere doctoraat van de Universiteit van Amsterdam. In de voordracht, ge daan door de economische faculteit, wordt gezegd dat Den Uyl gere kend moet worden tot de „vooraanstaande economen van ons land. Vooral om zijn intelligente toepassing van de theorie op praktische problemen en zijn beschouwing ervan in breder verband, verdient hij het eredoctoraat". In 1981 stond Den Uyl ook op de voordracht, maar toen ging dat niet door omdat het universiteitsblad Folia de zaak voortijdig publiceerde. OCCASION-SPECIALIST Leiden - Lange Gracht 5 (naast Digros) tel. 071 142864 donderdag koopavond een vol jaar garantie mogelijk. DEN HAAG (GPD) - De rege ringspartijen CDA en WD in de Tweede Kamer zijn elkaar publie kelijk in de haren gevlogen over een belastingvoordeel van zegge en schrijve een dubbeltje per dag. Het conflict handelt over de zoge noemde arbeidstoeslag voor werkenden (verhoging van de be lastingvrije voet), die het kabinet wil invoeren in het kader van de tweeverdienerswet. Voor de WD ligt de hoogte van deze toeslag - 425 gulden - zo principieel, dat zij zonodig de hele wet zal verwerpen. Het CDA vindt f 350 al meer dan genoeg. Voor het kabinet moet het bedrag ergens tussen 350 en 700 gulden komen te liggen. Tussen de opvattingen van beide regerings partijen zit dus een feitelijk ver schil van 75 gulden. Een eenvoudi ge rekensom laat zien dat dit voor de meeste belastingbetalers neer komt op een belastingvoordeel of -nadeel van ongeveer 37,50 per jaar. Dat is iets meer dan drie gul den per maand of tien cent per dag. In het VARA-programma Haag se Bluf vlogen CDA-fractieleider De Vries en zijn WD-collega Nij- pels gisteravond elkaar daarover Glemp vreest dat priester is vermoord WARSCHAU (AFP) - De primaat van de katholieke kerk in Polen, kardinaal Jozef'Glemp, vreest dat de ontvoerde priester Jerzy Popie- luszko (37) vermoord is. In het Poolse televisiejournaal sprak de kardinaal zijn „groot leedwezen" uit over de ontvoering. „Dit leedwezen is nog groter om dat wij geen enkel levensteken van pastoor Popieluszko mogen verne men en wij vrezen dat een misdaad is gepleegd in Polen, een misdaad waarvan voorbeelden genoeg zijn in landen die worden getroffen door de plaag van het terrorisme", aldus Glemp. Popieluszko werd vorige week vrijdag ontvoerd op een snelweg in het noorden van Polen. Regerings woordvoerder Urban zei dat dui zenden politiemensen naar hem op zoek zijn, maar dat zijn verblijf plaats nog altijd niet bekend is. De priester Henryk Jankowski. aalmoezenier van de scheepswer ven van Gdansk en biechtvader van Lech Walesa, heeft om politie bescherming gevraagd naar aanlei ding van bedreigingen aan zijn adres. opnieuw in de haren. Na vier maanden van onderhandelen, waarbij premier Lubbers gaande weg steeds vaker lijkt te worden ingeschakeld, blijken de heren er nog niet uit te zijn. Nijpels wil zo nodig het wets voorstel geheel verwerpen en De Vries voelt zich vrij om de wet eventueel met behulp van de PvdA te wijzigen. Volgende week, tij dens een debat over de tweeverdie nerswet, zal blijken wie van hen aan het kortste eind zal trekken. Na vijftien maanden touw trekken en chicanes maken geeft de 'Commissie pak ketvergelijking' er de brui aan. Minis ter Rietkerk (binnenlandse zaken) had graag een degelijk, betrouwbaar en objectief rapport ontvangen waar in de inkomens en andere arbeids voorwaarden van ambtenaren, trend volgers en werknemers in het be drijfsleven vergeleken zouden wor den. Het heeft niet zo mogen zijn. Als kamerlid voor de WD heeft Rietkerk zelf zes jaar geleden een motie inge diend waarin om dit onderzoek werd gevraagd. Maar toen hij later als mi nister de commissie installeerde, waarschuwde hij al voor de nodige voetangels en klemmen. Unaniem krijgen nu de werkgevers de schuld van het stranden van deze commissie. Een goede getuige voor deze stelling is prof.drs.J.Weiten- berg, tot voor kort verbonden aan het Centraal Planbureau, maar inmiddels directeur van de christelijke werkge vers verenigd in het NCW. Als voorzitter van de onderzoeks commissie moest Weitenberg minis ter Rietkerk gaan uitleggen waarom de partijen in de commissie het niet eens zijn geworden. Weitenberg speelde open kaart, zijn oordeel was hard en helder. Anderen daarentegen namen hun toevlucht tot allerlei schijnargumenten. Zo zou een breed uitgevoerde pakketvergelijking kun nen leiden tot een soort nationale functieclassificatie, die vervolgens een rol zou kunnen spelen in het ar beidsvoorwaardenbeleid in het vrije bedrijfsleven. Gewapend met al die gegevens zou een minister van sociale zaken zich dan vérgaand kunnen bemoeien met de onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers, zo werd gevreesd. Alsof het kabinet nu al met diep ingrijpt in het totale pakket via belastingen en premies. De werkgevers, die zich blijkbaar willen profileren als hoeders van de onderhandelingsvrijheid in het be drijfsleven, hebben zichzelf intussen een aantal wapens uit handen gesla gen. Vroeger kon er naar hartelust worden gemekkerd over de royale honorering van ambtenaren en trend volgers. Na de forse bezuinigingen op dit front is daar natuurlijk minder aanleiding toe, maar de werkgevers kunnen nu moeilijk meer aankomen met een pleidooi voor loonmatiging in de publieke sector. Zij weigeren im mers naar de cijfers terzake te kijken. Ook het veel gehoorde pleidooi van werkgevers om verstarringen op de arbeidsmarkt te doorbreken, om de schotten tussen overheid en bedrijfs leven neer te halen, moet nu hard fei tenmateriaal ontberen. Werknemers die een overstap in deze of gene rich ting overwegen, zullen in de beslo tenheid van het sollicitatiegesprek en met de natte vinger hun beslissingen moeten nemen. Een zuivere beeldvorming blijft in tussen bitter noodzakelijk, voor alle partijen. Die noodzaak klemt te meer als er ten behoeve van de gezondma king van de nationale economie een stringent inkomensbeleid wenselijk, ja noodzakelijk is. Het overleg tussen werkgevers, werknemers en overheid over het te voeren arbeidsvoorwaar denbeleid wordt nu belast met een zware hypotheek. De tegenstellin gen, ook binnen de vakbeweging, dreigen nu te worden toegespitst in plaats van afgezwakt. Dat is een heil loos vooruitzicht, niet alleen voor de baas van 700.000 ambtenaren, mi nister Rietkerk, maar evenzeer voor minister De Koning van sociale za ken. De lek getrapte bal van de pakket vergelijking is nu weer gedeponeerd bij minister Rietkerk, die het spel mag voortzetten. Kabinet en Kamer zullen zich nu ernstig moeten beraden hoe alsnog helderheid kan worden ver schaft. leder inkomensbeleid is im mers gebaat bij een heldere beeld vorming en dat klemt te meer naar mate dat beleid als hard én pijnlijk wordt ervaren. Ja. ik wil deze komplete krant over wereld, stad en land oraao 4 weken voor 10.- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63.10). vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis Naam Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1