Nederlandse wapens voor Koeweit? Jurist schoof met namen en bv's Weersverwachting verbeteren door onderzoek op zee NU HELEMAAL IEDEREEN UIT. Lubbers in onderhandeling 'Uitspraken Ruding uit context gerukt' Zwendelimperium met 'nauwelijks te ontwarren net' DONDERDAG 25 OKTOBER 1984 KOEWEIT (ANP) - Premier Lubbers heeft tijdens zijn be zoek aan Koeweit de mogelijkheden besproken voor de levering van Nederlands militair materieel aan dat land. Hij heeft daarover gisteren een gesprek gehad met de Koe weitse minister van defensie, Sheikh Salem al Sabah. Het gaat niet alleen om de levering van mijnenjagers (Van der Giessen-De Noord) en militaire trucks (DAF), maar ook om de Fokker F-27-Maritiem, die is ontworpen voor duik- bootbestrijding. De Nederlandse producenten van dit ma terieel waren bij het gesprek aanwezig. Volgens de Nederlandse ontwape ningsnota wordt er geen militair materieel geleverd aan landen in spanningsgebieden. Maar volgens het ministerie van buitenlandse za ken mogen landen die het risico lo pen te worden betrokken in een conflict, niet wordt gehinderd bij het versterken van hun verdedi ging. Een woordvoerder noemde het voorbeeld van de Arabische Golfstaten die sinds het uitbreken van de oorlog tussen Iran en Irak hun defensie voortdurend hebben versterkt. Koeweit heeft dit gedaan met onder meer Russische lucht doelraketten nadat de Verenigde Staten hadden geweigerd hun Stinger-raketten, die Saoedi-Ara- bië wel krijgt, aan Koeweit te leve- Lubbers verklaarde gisteravond dat een algemene maatstaf voor de levering van militair materieel is dat het 'op geen enkele wijze als brandstof voor militair gebruik en een conflict' mag dienen. Hij er kende dat er nooit een waterdichte scheiding kan worden aangebracht PvdA winnaar bij verkiezing gemeenteraden DEN HAAG (ANP) - De PvdA is woensdag winnaar geworden bij de gemeenteraadsverkiezingen voor vijf nieuwe gemeenten in Zuid-Holland. De verkiezingen werden gehouden in verband met een gemeentelijke herindeling. De vijf nieuwe gemeenten vervangen twaalf oude. Het CDA verliest bij de verkiezingen. De WD wisselt lichte winst af met verlies. De socialisten boekten in verge lijking met de raadsverkiezingen van 1982 winst in vier van de vijf nieuwe gemeenten. Alleen in de nieuw te vormen gemeente Vlist leed de PvdA verlies ten opzichte van 1982. Het CDA verliest vooral in de gemeente Albrandswaard, waar de christen-democraten te rugvallen van 35,7 naar 30,9 pro cent van de stemmen. In Albrandswaard scoort de PvdA de grootste winst: 6,6 pro cent, waardoor zij van 24,5 op 31,1 procent van de stemmen komt. De socialisten wonnen ook in Ouder kerk ruim: een winst van 5,.9 pro cent (25,4 naar 31,5). Van de overige partijen kwam de SGP goed uit de verkiezingen te voorschijn: in drie van de vijf ge meenten veroverden de staatkun dig-gereformeerden één ofmeer ze tels. In zowel Albrandswaard (5) als Bergambacht (3) en Vlist (3) wist een groepering Gemeentebelangen tot de nieuw te vormen gemeente raad door te dringen. Nederlek krijgt twee vertegenwoordigers van de Werkgroep '84 binnen de raadsgelederen. In Vlist krijgen PvdA, CDA en WD in de raad ge zelschap van twee vertegenwoordi gers van de Protestants Christelij ke Groepering en van drie af gevaardigden van de Vrije Kiesver eniging/gemeentebelangen. De twaalf oude gemeenteraden telden samen 130 zetels. Het op komstpercentage bij de verkiezin gen schommelde gisteren rond de 75. In totaal zijn ruim 50.000 men sen bij de gemeentelijke herinde ling betrokken. Complicaties Volgens de premier zijn er geen principiële redenen om aan Koe weit niet 'bepaalde typen' van mili tair materieel te leveren. Tot nu toe is Irak het enige Arabische land dat sinds het conflict met Israël wapens heeft betrokken uit Neder land. Het ging toen om nachtzicht- kijkers, die overigens zonder toe stemming van de Nederlandse au toriteiten werden geleverd. Nor maal gesproken is er voor dit soort leveranties een exportvergunning nodig, waarbij zorgvuldig wordt gekeken naar mogelijke complica ties voor het buitenlands beleid. In dat licht valt het te verwachten dat de mogelijkheden voor militaire le veranties aan Koeweit in Neder land nog een politiek staartje zul len krijgen. De Koeweitse minister van de fensie Salem al Sabah verklaarde gisteren dat hij premier Lubbers een inzicht heeft gegeven van zijn behoefte" aan wapens. Het pro bleem is niet zozeer dat Nederland geen goed militair materieel maakt, maar dat daar ook goed op geleid personeel moet zijn om er mee om te gaan. Gevraagd of de eventuele levering van mijnenja gers - met hoog ontwikkelde op- sporingsapparatuur - niet zou in houden dat ook Koeweitse marine mensen in Nederland moeten wor den opgeleid, verklaarde de pre mier dat je er in geval van levering „niet aan ontkomt om ook iets aan de opleiding te doen". Privacy loopt gevaar bij automatisering politiegegevens DEN HAAG (ANP) - Minister Kort hals Altes (justitie) ziet geen pasklare mogelijkheid om de pri vacy van mensen wier gegevens zijn opgeslagen in politiebestan den te beschermen. Door de aangekondigde automa tisering van politiegevens dreigt de bescherming van de persoonlijke levenssfeer van mensen in het ge drang te komen. De technische ontwikkelingen op dit gebied zijn nauwelijks met wetgeving bij te benen en dat zal wel enige tijd zo blijven, aldus de minister. Hij zei een en ander gisteren tij dens mercommissie over de automatisering van de poli tiële informatie. Korthals Altes en minister Rietkerk (binnenlandse zaken) hebben daartoe een ont- werp-beleidsplan opgesteld, dat het eerste kwartaal gend jaar vaste vorm moet krijgen. SUMBAWA (ANP) - Minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) begaf zich deze week aan boord van het onderzoekschip 'Tyro', dat bij Sumbawa in Indonesië meewerkt aan de zogenoemde Snellius Il-expeditie. Het doel van deze expeditie is meer inzicht te verkrijgen omtrent de zeestromen en de zeebodem. Op de foto maakt hij een praatje met dr. Van der Land (links), medewerker van het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie in Leiden, die een zojuist opgedoken stuk koraal in zijn hand houdt. Deetman keerde vanochtend in Nederland terug na een twee weken durend bezoek aan Indonesië. Bij zijn aankomst op Schiphol verklaarde hij dat de samenwerking tussen Nederland en Indonesië op het gebied van onderwijs en wetenschappen is versterkt. Volgens de bewindsman is het de bedoeling dat enkele honderden Indonesische studenten in Nederland hun studie zullen voltooien. Omgekeerd kunnen Nederlandse docenten en onderzoekers in Indonesië assistentie gaan verlenen bij de ontwikkeling van het hoger onderwijs daar. (foto anp» Land vol lood en koe ziek door schutters LEEUWARDEN (GPD) - Het land van een veehouder uit het Friese plaatsje Hemrik, dat grenst aan de baan van de klei- duivenschietvereniging, moet worden gesaneerd. Het land is vergiftigd door lood en hagel uit de geweren van de schut ters. De eerste schadelijke ge volgen zijn al geconstateerd. Kort geleden werd een koe ziek; een diagnose kon niet worden gesteld. Drie andere koeien van de veehouder zijn doodgegaan zonder dat de oor zaak werd vastgesteld. De zieke koe ging evenwel naar de slach ter en daar ontdekte men hon derden loodkorreltjes in een van de magen. Wethouder Van der Harst van Opsterland zegt dat de ge meente en de inspectie voor de volksgezondheid en milieu een onderzoek hebben laten uitvoe ren. Daaruit blijkt dat op twee hectaren van het land dat aan de schietbanen grenst, „be hoorlijk wat lood ligt". Sane ring van die twee hectaren is de enige oplossing, aldus de wet houder. DEN HAAG (GPD) - Volgens de landsadvocaat mr. E. Korthals Altes zijn de omstreden uitspraken van minister Ruding (financiën) over werkloze jongeren uit hun context gerukt. Ruding verklaarde tegenover Het Vrije Volk dat veel werkloze jongeren zich er met een Jantje van Leiden afma ken. Maar, zei de landsadvocaat gisteren tijdens het kort geding dat de FNV-jongeren tegen Ruding hadden aangespannen, er staan geen getal saanduidingen in hoeveel jongeren zich er met een Jantje van Leiden afmaken. "De minister heeft er zeker niet alle werkloze jongeren of een meerderheid mee bedoeld", zei hij. De landsadvocaat meent dat de eis van de FNV-jongeren - Ruding neemt zijn uitspraken terug en biedt zijn excuses aan - niet ontvankelijk moet worden verklaard. Hij noemde als belangrijkste argument dat er een onderscheid moet worden gemaakt tussen politieke uitspraken van politieke gezagsdragers en de grens van 'het maatschappelijk betamelij ke, de juridisch te vervolgen onrechtmatige daad'. De in de rechtszaal aanwezige jongeren ontvingen de mededeling van rechtbankpresident mr. Wijnholt dat de uitspraak in deze zaak (pas) op 1 november zal zijn, met gehoon. ZONDAG (ANP) - Het gemeente bestuur van Kampen wil volgend jaar de nationale bevrijdingsdag vieren op 17 april en niet op de na tionale bevrijdingsdag 5 mei, om dat dat een zondag is. Op 17 april is het veertig jaar geleden dat de IJs- selstad door de geallieerden werd bevrijd. B en W hebben gekozen voor 17 april, omdat ze vinden dat in het calvinistische stadje festivi teiten op zondag niet horen. Het KNMI zal vanaf eind deze maand een internationaal meteo rologisch experiment coördine ren dat tot doel heeft de meting van vochttransport en de ont wikkeling van kooldioxyde (CO- 2) boven zee te meten. Vooral de ontwikkeling van CO-2 is veront rustend, aldus dr. Wybe Oost van het KNMI. Aan het experiment, uitgevoerd op het vroegere REM-eiland voor Noordwijk, door Harry Kuiper wordt deelgenomen door ten hoogste negen Europese landen en de Verenigde Staten. De meteorologische instituten hebben behoefte aan vergroting van hun kennis van vochttrans port boven zee, omdat zij daar mee hun weersverwachtingen kunnen verbeteren. Meer inzicht over de ontwikkeling van het kooldioxydegehalte is van be lang wegens de hieruit voort vloeiende verwarming van het aardoppervlak. Dr. Oost wijst op de gevolgen van deze verwarming voor laag gelegen gebieden in de wereld. De verwarming leidt tot smelting van het poolijs en daardoor stijgt het zeewaterpeil. De somberste prognoses luiden dat het westen van Nederland in het midden van de volgende eeuw onder wa ter zal zijn gelopen als niet de duinen en zeedijken drastisch worden verhoogd. „Over gebieden als Bangladesj hoef je dan niet meer te praten, terwijl er in de wereld nog zoveel meer zeer onbeschermde en laag gelegen gebieden zijn", aldus Oost. De hoeveelheid kooldioxy de neemt op het ogenblik met een half procent per jaar toe en heeft thans een hoeveelheid be reikt van 340 deeltjes op het mil joen. De feitelijke uitstoot is twee maal zo groot, zo is volgens Oost vooral gebleken bij de regelmati ge metingen op het in onver dacht gebied gelegen Hawaii. Bovendien blijft een belangrijk deel van de kooldioxyde in de at mosfeer hangen. Verdamping Meting op zee is zinvoller dan op het land, omdat 76 procent van het aardoppervlak uit water bestaat. Bijgevolg hebben op zee ook de grootste verdamping en warmteontwikkeling plaats. Maar omdat meetinstallaties op zee zoveel kostbaarder zijn, zijn er tot duver vrijwel geen perma nente metingen verricht. Een nog niet zo lang geleden ontdekt aspect, aldus Oost, is dat veel vocht in de atmosfeer wordt opgenomen door de golfbewe gingen op zee. Hierbij ontstaan schuimkoppen en worden deel tjes water in de lucht geworpen. Doordat al dicht boven het wa teroppervlak de temperatuur wat hoger is, verdampen veel van deze schuimdruppels voor dat zij in zee kunnen terugvallen. Het aandeel van deze schuim druppels in de totale vochtont- wikkeling is niet bekend. Een volgend aspect van het in ternationale meetprogramma, dat de benaming HEXOS-reeks draagt (Humidity Exchange Over Sea), is dat meer kennis kan worden verzameld voor de inter pretatie van de meetgegevens af komstig van satellieten. De me tingen worden gehouden van 29 oktober tot 23 november. De meteorologen hebben de keus laten vallen op het REM-ei land omdat het voor niets anders wordt gebruikt en op korte af stand van Noordwijk ligt. Het REM-eiland was in de jaren zes tig een initiatief van Reinder Zwolsman, directeur van de Ex ploitatie Maatschappij Scheve- ningen, die het op een boorei land lijkende gevaarte liet bou wen voor illegale tv-uitzendin- gen op zee. Met assistentie van de Konink lijke Marine veroverde de rijks politie het eiland na enkele maanden, toen de REM (Recla me Exploitatie Maatschappij) in middels grote populariteit had verworven. De apparatuur werd in beslag genomen en het eiland werd verzegeld. Uit de REM kwam later de TROS voort. Beroep tegen vonnis snelrecht PURMEREND (GPD/ANP) - De 18-jarige Purmerender Jelle R., die gisteren door de Amsterdamse po litierechter werd veroordeeld tot een maand gevangenisstraf we gens openlijke geweldpleging tij dens krakersrellen bij Singel 114, gaat in hoger beroep. Hij is van me ning, dat de straf in onevenredige verhouding staat tot het delict. Hij verwijt politierechter mr. P. L. Mi- chels, dat deze geen rekening heeft gehouden met zijn persoonlijke achtergronden. Hij werd door de rechter veroordeeld omdat hij op de Singel stenen uit een trottoir had gehaald en die op een hoop had gegooid. Bovendien had hij zich verzet toen de politie hem wilde arresteren. Een curator in n een kleding- vergadering Set de ka- handel stapte enkele maanden ge- politiezaken leden naar de Arnhemse fraude-of ficier mr. E. Gelderman om hem te vertellen van de 'vieze' lucht die rondom het besloten vennoot- schapje hing. Hij was op het be- ««v drijfsadres in Amersfoort geweest het "vol- en constateerde dat daar meer dan tien BV'tjes waren gevestigd. Elk van de vennootschappen bleek PvdA en CDA vinden dat het ka. slechts een loos juridisch geraam- binet haast moet maken met wet- te, dat wel stond ingeschreven bij geving ter bescherming van de pri vacy, zeker op zo'n gevoelig onder deel als gegevensbestanden van de de Kamer van Koophandel Utrecht maar niet echt deelnam bedrijfseconomische activitei- politie. CDA-woordvoerder Faber ten. Gelderman maakte notities verweet dit kabinet en voorgaande kabinetten een „slakkentempo" als het gaat om wetgeving op dit de curator met Gelderman gebied besloot een onderzoek in te stellen. Bijna op hetzelfde moment dat fel zit, verschijnt aan de balie van de Utrechtse Kamer van Koophan del een free-lance journalist. Hij wil adjunct-secretaris J. van der Grijp spreken. Dat kan. De journa list speelt bewijsmateriaal door over een consortium van bedrijfjes die kennelijk zijn opgezet om te frauderen. Twee persoonsnamen worden genoemd. Zij gelden als de bazen binnen het imperium. Van der Grijp bestudeert de pa pierhandel, licht zelf dossiers in de archiefkamer en komt tot de con clusie dat de journalist voor justitie wellicht waardevol onderzoek heeft gedaan. Hij speelt de zaak door naar de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) in Den Haag. Twee speurtochten naar fraude, aanvankelijk los van elkaar opgezet, worden na verloop van tijd omgezet in één gerichte actie. Gelderman zelf, rechercheurs van rijks- en gemeentepolitie, accoun tants van de CRI, medewerkers van de rijks-accountantsdienst en het regionale fraudeteam van de belastingdienst maken samen een optelsom. Ze stellen voorlopig vast dat pakweg tachtig besloten ven nootschappen, commanditaire vennootschappen en stichtingen vermoedelijk betrokken zijn bij ze ker vier vermogensdelicten: ver duistering, bedrieglijke bank breuk, valsheid in geschrifte en be lastingontduiking, handel in on roerend goed, juridische en admi nistratieve advisering, makelaar dij, assurantiën, incasso en mode zijn de handelstakken. De fiscus berekent dat zij in ie der geval een vordering van zes miljoen gulden op de bedrijven heeft (er is een hele stapel niet be taalde aanslagen). Na invallen van de politie en de belastingdienst op een elftal adres sen, die dinsdag plaatshad, laat Gelderman in een persbericht we ten: „De diverse ondernemingen hoorden in feite thuis in één groot imperium, ze waren samengewe- ven tot een voor een buitenstaan der nauwelijks te ontwarren net waarbinnen naar hartelust kon worden geschoven met onroerend goed en financiën". Juristen ADVERTENTIE De Fiat Panda 34 Pnma is slechts zeer beperkt leverbaar1 Pn|s tnkJ BTW. exkJ aflevenngskosti FIAT. UNIEK IN PRIJS EN PRESTATIE. onna die de organisatie zouden hebben opgezet zijn afge studeerdejuristen. De 41-jarige mr. P. W. woont in Rhenen, zijn 40-jari- ge compagnon mr. G. H. houdt ver blijf in Wehl. De politie heeft nog geen enkele arrestatie verricht. De twee bestuurders zijn nog niet als verdachten gehoord, formeel be staat er dus nog geen verdachte. Maar het onderzoek kan het ver moeden van strafbare feiten om zetten in feiten, en dan worden er wel arrestaties verwacht. Enkele onroerend-goed-BV's die bij de fraude zouden zijn betrok ken zijn: de Springelberch BV, de Laarseberg BV, Interval Vastgoed BV en Citadel Vastgoed BV. Van der Grijp van de Utrechtse Kamer van Koophandel meent op grond van zijn informatie te kunnen stel len dat deze Rhenense maatschap pijtjes aan de Utrechtse Straatweg feitelijk alleen als postadres fun geerden. „Het is echt een ondoor zichtig geheel. W. kwam vaak hier en bleef schuiven met namen en vennootschappen. Voor elke vennootschap die bij de Utrechtse Kamer van Koophan del is ingeschreven moet contribu tie worden betaald. „Voor tiental len BV's van W. is al jaren niets meer betaald. Dat geeft natuurlijk te denken. We hebben nog wel een deurwaarder ingeschakeld maar die zei gelijk al: daar valt geen cent te halen", aldus Van der Grijp. De vordering was opgelopen tot dui zenden guldens. Iedereen wist dat er binnen het consortium een komen en gaan van BV's was. In '82 werd Sesan Vastgoed BV door de Arnhemse rechtbank failliet verklaard. De Veenendaalse advocaat mr. E. van Loon werd tot curator benoemd maar heeft de zaak nog niet af kun nen sluiten. De gemeente Rhenen, bij monde van L. Sanders van algemene za ken, ziet ondanks de stappen van justitie nog altijd in haar inwoner W. een fatsoenlijke zakenman met wie bij een kop koffie een goed en vertrouwelijk gesprek kan worden gevoerd. Sanders: „Hij begon be gin jaren zeventig met Huwolt BV, een bedrijf in advisering, maar hoe hij dat verder heeft opgebouwd kunnen wij vanuit het gemeente huis natuurlijk niet beoordelen. Wij kennen hem vooral als de man van de grondtransacties. Dat was altijd bonafide. Pas nog hebben we 14.000 vierkante meter industrie- grond aan hem verkocht. Hij wil er bedrijfspanden bouwen. Met die transactie, die inmiddels door Ge deputeerde Staten is goedgekeurd, was f 460.000 gemoeid. Bij alk- transacties was eigenlijk steeds een bedrag van een paar ton in het spel". De gemeente heeft vooral zaken gedaan met de Rhenense Ontwik kelingsmaatschappij BV, volgens Sanders de vroegere Heijmen- bergh Groep. Momenteel lopen er nog kleine woningbouwprojecten in Rhenen en Veenendaal, waaraan de naam van een van W.'s vennoot schappen kleeft. Sanders over de vermeende fraude: „Ach, we lig gen er niet zo wakker van. Vanaf het gemeentehuis valt het ook niet goed te beoordelen of er sprake is van witte-boordencriminaliteit. We weten wel dat de man een vrouw en kindertjes heeft en dat al het mediageweld hem geen goed zal doen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5