'Wildgroei? Nee, een fenomeen' Veel markten, grote verschillen Handige Handen: buitenbeentje Steeds meer vlooienrommel- of snujfehnarkten in Leiden Toch noodwinkels in Stevenshof PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 25 OKTOBER 1984 Het verschijnsel vlooienmarkt tiert welig in Leiden. Eens in de twee we ken kan de op koopjes beluste bur ger zeker terecht op een of andere markt, evenals de particulier die z'n rommel wil verpatsen. Is het niet van de Pieterskerk dan staan de deuren van de Groenoordhallen wel open. Er wordt goed geld verdiend in de ze sector. Niet alleen door de organi satoren, maar ook door de verkopers die soms met honderden guldens pu re winst naar huis gaan. Tot voor kort leek er niets aan de hand. De acties van de plaatselijke club van ambulante handelaren (de marktkooplieden) waren weggeëbt en de gemeente Leiden voerde een liberaal beleid. Intussen belandden echter bij de officier van justitie in Den Haag diverse klachten over de rommelmarkten, die onlangs op dracht gaf tot een officiële rapporta ge. De Leidse politie en de Economi sche Controle Dienst gingen op pad en constateerden wat de ambulante handel al een jaar riep: op de mark ten staan handelaren en dus wordt de winkelsluitingswet overtreden. De politie schrok ervan, zo blijkt uit de reactie na de eerste onderzoeken. "De verantwoordelijke instanties moeten over de nu onstane situatie niet te lichtvaardig denken", zei een woordvoerder van het korps. Het verleden, het heden en even tuele maatregelen in de nabije toe komst - zoals een strengere controle - om aan de huidige situatie een eind te maken komen aan de orde in het onderstaande verhaal. En alles onder het motto: "Er is geen regel te beden ken of slimme mensen komen daar onder uit". Er bestaat een uitzonderlijke si tuatie in Leiden wat de vlooien markten betreft. In vrijwel geen enkele gemeente in Nederland zijn er zoveel en zijn de verschil len onderling zo groot. De Zuidhollandse Snuffel- markt (halfjaarlijks in de Groenoordhallen) en de Enige Echte Leidse Vlooienmarkt (maandelijks in de Pieterskerk) vallen onder dezelfde noemer. Op deze markten worden, ten minste dat was de bedoeling, door particulieren spullen aange boden die ze kwijt willen. Een andere, maandelijkse hap pening is de mobiel- en hobby- markt, pretentieus aangekon digd als "de grootste vlooien markt van Zuid-Holland", wat in ieder geval feitelijk onjuist is. Op deze markt worden door verza melaars vooral postzegels en munten aangeboden en verko pen mensen auto- en bromfiets- onderdelen. Daarnaast zijn er ook tweedehands spullen te koop. Ook deze markt was be stemd voor particulieren. De oudste rommelmarkt is die van de sportverenigingen. De Rommelmarkt Sport-Inn is waarschijnlijk ook de enige waar de handel niet nadrukkelijk aan wezig is. In dit verhaal blijft deze rommelmarkt dan ook buiten schot. LEIDEN - Handige Handen, de beurs van amateur kunstenaars in de Pieterskerk, is het buitenbeentje van de vele markten. Niet dat er geen handel aan wezig is. Anneke Claassen, organisatrice van de markt, onkent het niet: "Er stonden tw.ee mensen die ook staan ingeschreven bij de Kamer van Koophandel. Die komen er niet meer op. Het is alleen bedoeld voor mensen die hun eigengemaak te kunstwerken willen verkopen". Het is nog maar de vraag of Handige Handen te rugkeert in Leiden. Claassen wil binnenkort gaan praten met manager Jochemsen van de Pieters kerk. Ze stoort zich namelijk aan de vele vlooien markten die ook in het gebouw worden gehouden. "Handige Handen heeft niets met een vlooien markt te maken. Maar het is heel vervelend dat er een soort publiek komt dat denkt dat het een vlooi enmarkt is. Het publiek is door die vlooienmarkten slecht opgevoed. Er wordt bijvoorbeeld gedacht dat men kan afdingen op de prijzen. Het publiek mag niet afdingen. De amateu.. a stenaars zetten ér een prijs op waarmee alleen de materialen 1-m- nen worden gekocht", aldus Claassen. "Als die vlooienmarkt zo regelmatig daar is", gaat ze verder, "dan zie ik er geen heil meer in. Dat zou ik wel heel vervelend vinden, maar dan komen we niet meer terug in Leiden, ook niet op een ande re plaats. Want de Pieterskerk is schitterend, een prachtige entourage voor een kunstmarkt. De Leidse beurs is ook heel erg in trek vanwege juist de kerk". door Henny van Egmond Cozijn raakt daarmee een cru ciaal punt. Het is namelijk zeer moeilijk te bewijzen dat iemand bedrijfsmatig handel drijft, ofte wel: dat hij ook tweedel^nds spul len van anderen verkoopt. "De be wijsvoering is moeilijk", zegt ook gemeenteambtenaar De Raat van de afdeling bijzondere wetten. "Wanneer is het bedrijfsmatig? Waar ligt de grens? De enige con trolemogelijkheid is: kijken of ie mand in die branche bij de Kamer van Koophandel ingeschreven staat. Maar de organisaties en de standhouders worden ook steeds vindingrijker. Verder zijn er op zondag veel te weinig opsporings ambtenaren". Controle is dus moeilijk. Daarom streeft de centrale vereniging voor ambulante handel ook naar een verbod, al staantze ook open voor markten op zondag mits er alleen particulieren staan. De secretaris van de centrale vereniging riep na het eerste onderzoek nog dat er weer acties zouden komen van de ambulante handelaren. Verplanc- ke over de uitspraak van zijn me de-bestuurslid: "Daar distantieer ik me van. We bewandelen nu de officiële weg". Hij heeft goede hoop dat de officier van justitie zal ingrijpen naar aanleiding van de klachten: "Als je in de officier van justitie geen vertrouwen meer kunt hebben, dan houdt alles op". De dreiging met acties door de secretaris van de handelaren doet Cozijn overigens weinig. "Het afge- lopen jaar hebben we een paar keer contact gezocht met de ambulante handel. Daar is geen reactie op ge komen, maar ik blijf heel erg sterk voor overleg. Als de ambulante handel echter blijft dreigen met ac ties dan hebben wij voldoende wettelijke middelen tot onze be schikking om dat te voorkomen", aldus Cozijn van zijn kant drei gend. Los beleid Cozijn is de enige organisator die wil toegeven dat er handel aanwe zig is, al blijft hij bij zijn stelling dat het wettelijk niet of nauwelijks te bewijzen valt. De gemeente heeft volgens hem de huidige situatie veroorzaakt. "Leiden voert een vrij los beleid. Daardoor is er een soort sfeer ontstaan, waarbij mensen denken dat alles mag. Wij hebben in vergelijking met onze andere markten in het land nog nooit zo vaak moeten ingrijpen als hier in Leiden. Maar de andere markten treden losjes op, wij dus ook". De woordvoerder van de Leidse Vlooienmarkt is blij met het onder zoek van de politie en de ECD, maar vindt het overbodig. "Kan de politie zich niet om andere zaken druk maken? Die mensen probe ren bij ons wat bij te verdienen. Anders gaan ze misschien wel ste len", merkt hij op. Hij vindt ook dat de gemeente in haar beleid faalt: "Ik denk dat de gemeente het op z'n beloop laat in de hoop dat de markten elkaar wegconcurreren". Wethouder Fase wijst die kritiek ferm van de hand. "Het was de al gemene wens van de gemeente raad om meer levendigheid in de binnenstad op zondag te krijgen. Men vond het wat saai", vertelt de wethouder. Ze erkent wel dat be leid juist op dit terrein heel moei lijk te voeren is: "Dit is nu typisch een voorbeeld van een terrein waarop je nauwelijks beleid kunt voeren zonder dat je belangen schaadt". De huidige situatie in de Leidse vlooienmarktbranche vindt zij niet problematisch. De gemeente be moeit zich er dan ook niet direct mee. Alleen bij de verhuur van de Groenoordhallen, een gemeente lijk gebouw, is de gemeente be trokken. In de Pieterskerk kunnen zoveel rommelmarkten worden ge houden als de eigenaar - een stich ting - toestaat. ','Je hebt er geen ver gunning voor nodig. En dat is voor de gemeente de enige invalshoek", aldus Fase. De kritiek van de ambulante handel legt ze naast zich neer. Vooral het bezwaar dat de rommel markten een concurrent zijn voor de warenmarkt in de Leidse bin nenstad gelooft ze niet. Ze wordt zelfs een beetje boos als het haar wordt voorgelegd: "Ik kom hier re gelmatig in de stad op zaterdag. En je kunt verdomme over de koppen lopen. Zoveel reden tot klagen hebben ze niet". Marktmeesters Fase is wel van mening dat er moet worden ingegrepen als blijkt dat de handelaren de vlooienmark ten gaan beheersen, maar ze denkt dan niet aan een verbod., "Als het echt serieus uit de hand is gelopen, dan zal de gemeenteraad ook zeg gen: dit is niet eerlijk ten opzichte van anderen die op zondag geen LEIDEN - Een lange rij men sen staat te wachten voor de kassa's van de Groenoordhal len. Ze betalen grif 3,75 gulden om in de hal langs de achthon derd kramen vol met tweede hands spullen te mogen wan delen. Het is ongelooflijk druk binnen. Het gebruik van elle bogen is nodig om een blik op de spullen te kunnen werpen. Aan het eind van de dag stelt orga nisator J. Cozijn toch enigszins te leurgesteld vast dat er 'maar' 13.000 mensen naar de Zuidhol landse Snuffelmarkt zijn gekomen. Terugblikkend op de markt - nu ruim anderhalve week later - zegt hij: "Ik had de pech dat het zo mooi weer was. Dat scheelt toch een paar duizend mensen. En dat zijn juist de inkomsten die het leuk maken". handel mogen drijven. Daar moe ten we wat aan doen. Maar ik denk dan aan verscherpte controle. Marktmeesters op de markt, die worden betaald door de organisa toren". Cozijn voelt daar ook wel wat voor. "Het is voor het eerst dat er nu problemen zijn geweest. Een deel van de taak van de markt meesters kunnen we zelf wel voor onze rekening nemen. Maar wij hebben geen problemen met marktmeesters op onze kosten. Dat hebben we zelfs voorgesteld toen we bij de gemeente een ver zoek voor de snuffelmarkt indien den". Het is nog maar de vraag of het bij een uitgebreidere controle blijft nu de kwestie in handen ligt van de officier van justitie. Binnenkort overleggen alle verantwoordelijke instanties over de nu te nemen maatregelen. De verkeersdrukte rond de Pieterskerk tijdens de laat ste markt, waardoor de wijk voor de brandweer volkomen onbereik baar werd, zal in dat overleg ook zeker ter sprake komen. De Leidse politie heeft inmid dels een voorschotje genomen op dat overleg en gepleit voor een ver bod öf meer controle. Het laatste is gezien de geringe bezetting van het korps op zondag echter niet door Wethouder Fase: geen verbod. (foto Holvast) de politie uit te voeren of er moe ten taken worden afgestoten. Duidelijk is wel dat er een sane ring op komst is in de tweede hands handel. In sommige steden loopt de belangstelling voor het verschijnsel vlooienmarkt al terug, terwijl de markten daar vaak maar "twee keer per. jaar worden gehou den. "Als de economie weer aan trekt, zullen er rommelmarkten verdwijnen", weet'de zegsman van de Leidse vlooienmarkt. Ook Co zijn verwacht dat gezien het grote aantal markten in Leiden: "Op den duur zal het zeker te veel worden. Er moet dan ook een beperking ko men, zo'n twee of drie keer per jaar een grote rommelmarkt is voldoen de voor Leiden". De groei van de rommelmarkten is in Leiden het laatste jaar onstui mig gegaan. Kenden we twee jaar geleden alleen nog maar de Rom melmarkt Sport-Inn, nu is er om de twee weken wel een vlooien-,«snuf fel- of mobiel- en hobbymarkt. "Ik weet niet of je het wildgroei kunt noemen. Het is duidelijk wel een fenomeen dat bij de mensen aan slaat. Er is kennelijk belangstelling voor dit verschijnsel", vertelt wet houder J. Fase (WD), verantwoor delijk voor de economische gang van zaken in Leiden. "Zelf kan ik er niet echt warm voor lopen. Het heeft als vorm van weekeindebe- steding niet mijn voorkeur". ze is een uitzondering, zo blijkt telkens weer. De enorme populari teit van de rommelmarkten wordt elke twee weken bewezen als dui zenden mensen erop af komen. Daar zijn twee redenen voor, me nen de diverse organisatiebureaus. Cozijn verwoordt ze: "Mensen wil len hun tweedehands spullen ver kopen. Vroeger werd het bij het oud vuil gezet, maar nu kunnen ze er nog wat voor krijgen. En de be zoekers zijn op zoek naar spullen die nieuw voor hen te duur zijn. De tweede reden ligt op het recreatie ve vlak. Het is een redelijk goedko- dingen kan samenvoegen •pe vrijetijdsbesteding. En het is ge- blijkt de moeite waard te zijn, dan zellig, zowel voor de bezoekers als zou je wel gek zijn om het niet te voor de standhouders". Een woordvoerder van de Enige Echte Leidse Vlooienmarkt in de Pieterskerk beaamt dat. Hij wil overigens niet met z'n naam in de krant, omdat zijn vrouw eigenlijk het werk doet. "Ik heb een baan en help m'n vrouw alleen". Volgens hem is uit een onderzoek dat werd gehouden op de Beverwijkse zwar te markt gebleken dat de stand houders de gezelligheid even be langrijk vinden als de (neven-)in- komsten. Gek Er is dus vraag en aanbod, zegt een van de organisatoren. Speciale organisatiebureaus schieten dan ook als paddestoelen uit de grond. "Dat is ook logisch. Als je die twee De Groenoordhallen, vorige week zondag. Dertienduizend bezoekers, achthonderd stands. Ten dele bemand dodr handelaren, geeft organisator Cozijn toe. "De mensen denken dat alles mag". (foto Holvast) van justitie, gevolgd door een klacht van middenstanders. Hun voornaamste bezwaar richt zich te gen de verkoop door handelaren op de rommelmarkten. Die moeten zich houden aan de winkelslui tingswet. Het is oneerlijke concur rentie, riepen de andere handela ren en middenstanders dan ook in koor. Na een aarzelend begin in de Groenoordhallen en het kleine An- toniusclubhuis is De rommelmarkt nu uitgegroeid tot een tweeweke lijks verschijnsel. De belangstel ling van het publiek is goed tot overweldigend. En er leek een jaar lang geen vuiltje aan de lucht. De centrale vereniging voor ambulan te handel hield zich stil na in het begin nog voor rumoer te hebben gezorgd door de toegangspoorten van de Groenoordhallen te blokke- Maar de strijd is niet gestaakt. In tegendeel, het hoofdbestuur van de ambulante handelaren diende een klacht in bij de Haagse officier In het vuur Door de organisatoren werd en wordt de aanwezigheid van hande laren ontkend. De woordvoerder van de Enige Echte enzovoorts: "Ik kan m'n handen in het vuur steken dat er zeker 95 procent par ticulieren staan. En om nou voor die vijf procent handelaren stampij te gaan maken". Hij zegt dat zijn organisatie alles in het werk stelt om de officiële handel te weren: Bij de eerste vlooienmarkt in de Groenoordhallen gebeurde er dit: marktkooplieden blokkeerden de toegang. "Wij hebben nu voldoende wettelijke middelen tot onze beschikking om dat te voorkomen", zeggen de organisato ren. (foto Holvast) "We> moeten geen gelazer krijgen. Daar koopt niemand wat voor. Wij werken aan een degelijke particu liere vlooienmarkt, zodat er in Lei den op zondag ook wat te doen is". De Enige Echte Leidse Vlooien markt is vrij van handelaren, maar dat geldt niet voor andere markten, beweert de woordvoerder. "Dat zoiets mag in een gemeentehal", roept hij verontwaardigd uit over zijn collega's in de Groenoordhal len. "Dat is geen vlooienmarkt meer. Daar worden veel spullen ge woon nog in de originele verpak king verkocht". Cozijn beweert echter ook dat zijn snuffelmarkt vrijwel ver schoond blijft van handelaren..Hij zegt een uitstekend controlesys teem te hebben. Er wordt gecon troleerd op eventuele inschrijving bij de Kamer van Koophandel, mensen moeten zich legitimeren zodat ze geen valse naam op kun nen geven en op de markt zelf wor den de spullen gecontroleerd. Scheefgroei Leugens, is het korte antwoord van J. Verplancke, voorzitter van de plaatselijke afde ling van de centrale vereniging voor ambulante handel: "Als ze controleren, dan constateren ze de aanwezigheid van de handel en sanctioneren het. Op de snuffel markt waren er van de achthon derd standhouders meer dan zes honderd bedrijfsmatig bezig. De zaak is namelijk goed scheefge groeid". Verplancke wordt in zijn kritiek sinds vorige week zondag ge steund door de Economische Con trole Dienst (ECD) en de Leidse politie, die in opdracht van de offi cier van justitie een officieel onder zoek instellen naar de markten. Zo wel tijdens de snuffelmarkt als de vlooienmarkt in de Pieterskerk was de handel nadrukkelijk aan wezig. De mobiel- en hobbymarkt is door hen nog niet bezocht. Organisator Cozijn is het niet eens met de constateringen van de politie en de ECD: "Het zijn alle maal twijfelgevallen. Als ik zie wel ke mensen ze nu noteren dan had de politie dat twee en een half jaar geleden op de Haagse rommel markt ook al kunnen doen. Maar dit soort verkoop valt echt binnen de wettelijke r LEIDEN - Er komen énkele nood- winkels in de nieuwe woonwijk Stevenshofpolder, vooruitlopend op het wijkwinkelcentrum dat over anderhalf jaar zijn deuren zal openen. Wethouder Fase (economische raadsleden) deelde dit gisteravond mee in een commissievergadering. Raadsleden hadden al verscheide ne keren aangedrongen op een noodaccommodatie voor de huidi ge Stevenshofbewoners. Aanvan kelijk meende het college van B en W dat het draagvlak daarvoor te klein was. De wethouder zei gisteravond dat er toch enkele noodwinkels zullen komen waarin kleine mid denstanders worden onderge bracht. Het draagvlak voor een su permarkt in de Stevenshof is, vol gens Fase, nog steeds te klein. Bo vendien zou het moeilijk zijn een keus te maken uit één van de twee grootgrutters die in het winkelcen trum komen. De wethouder zei de kleine middenstanders wel een voorsprong te willen geven op de grote supermarkten. Met de bouw van de noodwin kels zal binnenkort worden begon nen. De eerste paal voor het wij kwinkelcentrum, dat 3700 vierkan te meter groot wordt, gaat volgen de maand de grond in. Hulp bij huiswerk Met ingang van 25 oktober kunnen tieners uit de binnen stad, die voortgezet 'onderwijs volgen, huiswerk komen maken in buurthuis Inde Vroolijcke Arke, Pieterskerkchoorsteeg 15. Zij kunnen daarbij begeleiding krijgen, op donderdag en vrij dag van drie tot vijf uur. Hulp was al mogelijk voor kinderen van basisscholen. De tijden daarvan: maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van half vier tot kwart over vijf. Wie meer informatie wil hebben kan opbellen (123271) of langs komen bij het buurthuis en vra gen naar Corrie Hageman. Leren spelen Wie als volwassenen spelen als bridge, klaverjassen en bil jarten wil leren kan met ingang van vrijdag 's ochtends terecht in buurt- en clubhuis In de Vroolijcke Arke, Pieterskerk choorsteeg 15. Daar is dan de ochtend 'Spelenderwijs', die om tien uur begint. Het is daar naast mogelijk om het geleerde op dinsdagochtend te oefenen. Voor opgeven en informatie: tel. 123271, vragen naar Willy Kamperman of Gerard Broek mans. Volksdansen Clubhuis Matilo, Zaanstraat 126, houdt vrijdagmiddag een volksdansinstuif voor 55-plus- sers. Aanvang twee uur.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4