Gemeente beraadt zich op stappen tegen Ons Belang 'De armoedegrens is voor velen bereikt' FNV wil bij fusie bouwverenigingen betrokken worden OMHOOG OF OMLAAG DAT BLIJFT DE VRAAG. Om oplossing huurconflict af te dwingen NMB BANK 984 DONDERDAG 23 OKTOBER 1984 LEIDEN Raadscommissie bespreekt herziening stelsel sociale voorzieningen LEIDEN - De gemeente moet ge bruik maken van de smalle marges die.de bijstandswet biedt. Bij de overheid moeten vanuit Leiden zo veel mogelijk geluiden komen dat het zo niet langer kan, dat voor ve len de armoedegrens is bereikt. Alle aanwezige leden van de raadscommissie voor maatschap pelijke aangelegenheden, volksge zondheid en cultuur (mvc), die gis teravond slechts over één agenda punt: herziening van het stelsel van sociale voorzieningen spraken, waren het in elk geval dóérover eens. Aan het begin van de oriënteren de discussie was het al door wet houder Schoute gezegd: "Besluit vorming is nog niet aan de orde. Beslissingen hierover worden niet in gemeentelijk verband gemaakt, maar in Den Haag". Het PSP- raadslid Middendorp wilde nog wel verder gaan dan dat. "Kunnen we niet als commissie trachten een standpunt in te nemen en iets naar Den Haag op papier te zetten?" Maar zij kreeg noch de wethouder, noch de meerderheid van de com missie achter zich. Directeur Scheepbouwer van de gemeentelijke sociale dienst meen de niettemin dat een discussie zin vol zou zijn. Ook al zijn gemeente lijke stappen niet meer dan 'ge rommel in de marge', volgens hem moet alles gedaan worden dat kan worden gedaan. Bezuinigingen PvdA-raadslid Boot kon zich niet aan de indruk onttrekken dat een herziening van het sociale ze kerheidsstelsel neerkomt op een doodgewoon bezuingigingsbeleid. De PvdA wil zich er volgens haar sterk voor maken dat van het mini mumniveau niets meer afgaat. "Een deel van de economische groei moet mijns inziens worden besteed aan het herstel van dat ni veau". Zij deed de suggestie dat de gemeente bij de bepaling van ge meentetarieven de draagkracht moest bekijken. "Elke keer als de belastingen aan de orde zijn, bij voorbeeld de reinigingsrechten, moet onderzocht worden hoe die voor de minima het laagst kunnen uitvallen". De keerzijde daarvan is, zo constateerde zij tegelijkertijd, dat die belastingen dan voor ande ren weer hoger uitkomen. Dat was ook de vrees van de SP- er Vergeer, die zei dat weliswaar de echte minima het 't zwaarst te ver duren hebben, maar dat degenen die net boven die grens zitten er niet veel beter aan toe zijn. "We moeten oppassen dat die ook niet extra worden belast". Het CDA was het, bij monde van het raadslid Van Duijn, eens met Boot om in de gemeenteheffingen een element van draagkracht in te bouwen. Hoekema (D'66) verklaar de zich een tegenstander van mar ginale, anonieme maatregelen, waartoe bijvoorbeeld in Houten het initiatief is genomen. Daar geeft de gemeente de echte mini ma de kans hun kinderen toch lid te laten zijn van sportverenigingen. "Dergelijke maatregelen hebben een stigmatiserende werking". Hoekema pleitte voor een betere schuldenregeling voor de minima en toonde zich een tegenstander van de regeringsplannen om de verantwoording voor uitkeringen bij de bedrijfsverenigingen te leg gen. "Dat hoort onder de verant woordelijkheid van de gemeente te vallen". Hij zei wel te voelen voor een inkomensafhankelijke kinder bijslag. Gevaarlijk De WD'er Elzenga vond dat zijn collega Boot zich op gevaarlijk ter rein ging begeven waar zij voor stelde dat de gemeente moest in grijpen in de tarieven. Het PSP- raadslid Middendorp vond het een kwalijk initiatief dat de regering in de nieuwe wao-regeling de uitke ring van de 'hoeveelheid arbeids ongeschiktheid' wil laten afhan gen. "Als iemand vijftig procent ar beidsongeschikt is, krijgt hij ook een uitkering voor vijftig procent". Wethouder Schoute zei in zijn antwoord dat binnenkort de ge meente met de woningbouwver enigingen zal spreken over de ge stegen woonkosten. Dan zal ook de woonkostentoeslag voor de (bo- ven)minimale inkomens aan de or de komen. Hij zei "misselijk" te worden van sommige initiatieven. "Zoals in Maastricht waar de echte minima met een pasje in sommige winkels goedkoop hun boodschap pen kunnen doen. Zo introduceer je armoedewinkels". Volgens hem moest niet worden onderschat wat een stad als Leiden nog in Den Haag kan bereiken. "Samen met de heer Scheepbou wer hebben we daar vaak aan de bel getrokken. Ik moet zeggen: dat zijn niet de prettigste sessies, maar er komt meer uit dan u denkt". Wethouder Schoutemisselijk v sommige initiatieven, (foto Hoiv; LEIDEN Wethouder Tesselaar (PvdA) is de bewoners van de flats bij de Willem de Zwijgerlaan gisteravond een klein stapje tegemoet gekomen om te helpen een oplossing af te dwingen in het huurconflict met de huisbaas, de woningbouwvereniging Ons Be lang. De la Mar (PSP/PPR): "Ook de gemeente heeft gefaald". (foto Wim Dijkman) Tesselaar zegde in tweede instantie onder druk van de raadscommissie volkshuisvesting toe terug te gaan naar het college van B en W met een voorstel van De la Mar (PSP/ PPR). Het raadslid wil dat B en W voorlopig geen voorstel bij de raad indienen, zodat de hele kwestie niet kan worden afgehandeld. Het aanhouden van het raadsvoorstel kan grote financiële consequenties hebben voor Ons Belang, omdat de afhandeling van de hele renovatie dan onmogelijk wordt. Volgens De la Mar zou het raadsvoorstel pas moeten worden ingediend als het huurconflict bevredigend is opge lost. Tesselaar zei dat hij aan deze mogelijkheid nog niet had ge dacht. Hij wil nu weten wat zijn collegawethouders ervan denken en zal dat op termijn laten weten. Het huurconflict sleept al gerui me tijd. De bewoners is steeds voorgehouden dat er na de renova tie een huurverhoging zou komen van 48,50 gulden. Toen ze eenmaal akkoord waren gegaan met de re novatie, bleek de huurverhoging veel forser te zijn: van 78 tot 120 gulden per maand. De bewoners werd dat pas later verteld, terwijl de woningbouwvereniging en de gemeente allang van die extra huurverhoging op de hoogte wa- Actie Er werd een huurweigeringsac- tie opgezet. En nu doen nog steeds 25 van de tweehonderd flatbewo ners aan de actie mee. Ze weigeren de extra huurverhoging te betalen. Bovendien zijn er in een groot aan tal flats vochtproblemen. En dat leidt weer tot schimmelvorming. De bewoners zaten gisteravond tij dens de commissievergadering dan ook op de publieke tribune met spandoeken als "te hoge huur en schimmelcultuur" en "wie de schimmel niet eert, is de woning niet weert". De kritiek van de bewoners richt zich op zowel het bestuur van de woningbouwvereniging als de ge meente. De gemeente is medeve rantwoordelijk voor de extra huur verhoging, omdat ze dat van tevo ren al wist en zelfs formulieren heeft ondertekend waarin die hu ren stonden. Over het conflict zijn overigens vragen gesteld in de Tweede Kamer en in antwoord daarop schreef staatssecretaris Brokx dat de gemeente toezicht behoort te houden op de hele gang van zaken. Alle raadsleden waren het erover eens dat het bestuur van Ons Be lang een kwalijke rol in deze affaire heeft gespeeld. Het bestuur was gisteravond niet aanwezig, tot gro te teleurstelling van het VVD- raadslid Driessen-Jansen: "Ik had veel vragen voor het bestuur. Ik had zo gehoopt dat ze aanwezig zou zijn. Ik betreur hun afwezig heid heel erg". Maar vooral De la Mar (PSP/ PPR), Geelkerken (CDA) en Brands (CPN) wezen ook met na druk op de verantwoordelijkheden van de gemeente. Het is daarom dan ook niet meer dan logisch dat de gemeente een deel van die extra huurverhoging voor haar rekening neemt, zo meenden ze alledrie. PvdA en WD stelden zich op het standpunt dat het een conflict is tussen huurder en verhuurder, waar de gemeente hooguit een be middelende rol in kan spelen. En als dat niet helpt, moet de rechter maar een beslissing nemen. In tweede instantie maakte het WD- raadslid Driessen-Jansen echter een voorbehoud voor wat de stel- lingname van de liberale fractie in deze zaak betreft. Ze wilde eerst met haar fractiegenoten overleg gen. Schunnig De la Mar was het felst in zijn kri tiek op Tesselaar en ook op PvdA en WD: "De gemeente heeft hier gefaald en feitelijk niets gedaan. Ik vind het zelfs een beetje schunnig 'Geld inzamelen voor proces' LEIDEN - De PSP/PPR gaat proberen het geld voor een proces over het huurconflict tussen een bewoner van een van de 243 flats bij de Willem de Zwijgerlaan en de woningbouwvereniging Ons Belang bijeen te garen. De bewoners van de flats durven een dergelijk proces niet aan uit angst dat ze op moeten draaien voor de proceskosten, die maximaal 1.250 gul den kunnen bedragen. "Dat is een maandloon. Wij durven dat risico niet te lopen", zei een van de bewoonsters gisteravond tijdens de vergadering van de raadscommis sie volkshuisvesting, die over het conflict sprak. Het CPN-raadslid Brands stelde voor de gemeente garant te laten staan voor de proceskos ten, maar wethouder Tesselaar weigerde dat. Tijdens een schorsing deelde het raadslid De la Mar (PSP/PPR) mee dan zelf over te gaan tot een inzameling. Hij schrijft alle politieke partijen vandaag een open brief met daarin het verzoek om Financiële steun. Hij hoopt zo in elk geval een deel van het bedrag bijeen te krijgen, zodat de bewoners zonder angst het proces kunnen aanspannen. De la Mar is er overigens van overtuigd dat de bewoners het proces zullen winr dat de woningbouwvereniging hen verkeerd heeft voorgelicht huurverhoging na de grote opknapbeurt. LEIDEN - Bij het FNV is enige wrevel ontstaan over het feit dat de bond niet in de gesprekken over de grote fusieoperatie van de Leidse woningbouwcorporaties is betrok ken. Hiervan gaf landelijk bestuur der Johan Stulp van de diensten bond gisteravond blijk tijdens een door vijf mensen bezochte verga dering van de bond over de gevol gen van de fusie voor het personeel van corporaties."Het is triest", merkte Stulp dienaangaande op. Tevens stelde hij vast de de wo ningbouwverenigingen erg zuinig zijn bij het verstrekken van infor matie, onder meer aan de bonden maar ook naar het personeel. "De fusie heeft consequenties voor de mensen die er werken. Die moeten bij het gesprek worden betrokken. De kleine corporaties kunnen hun personeel in het ergste geval zó aan de kant schuiven", aldus de bonds- bestuurder.Stulp, die bij de dien stenbond de woningbouwvereni gingen in zijn portefeuille heeft, kon ook vaststellen dat in onder meer stuurgroepen die de fusie voorbereiden de vertegenwoordi gingen van het personeel eveneens schitteren door afwezigheid. "In Amsterdam zijn de vakbonden van meet af aan betrokken bij het over leg over de vraag of voor de Bijl mermeer een nieuwe woning bouwcorporatie moest worden op gericht. Zelfs toen nog helemaal niet zeker was toen dat die er zou komen is de bond gevraagd om mee te denken", haalde hij een voorbeeld om aan te geven hoe het anders kan.Dit meedenken zou volgens Johan Stulp kunnen resul teren in suggesties waar zowel de verenigingen als het personeel be ter van kunnen worden. "Men zou bijvoorbeeld onderhoudsmensen ook kunnen scholen voor het on derhoud van centrale verwar mingsinstallaties. Dan hoeft een corporatie dit werk niet meer uit te besteden".Een werkneemster van één bij de fusies betrokken vereni gingen merkte op niet bang te zijn dat er een klap komt voor het per soneel bij de fusie ook niet in de toekomst. Kennelijk heeft die ge dacht postgevat bij meer perso neelsleden, want zij was de enige aanwezige werknemer van de ne gen verenigingen. GEKRAAKT - In de nacht van zon dag op maandag is het pand Heren gracht 11 gekraakt door vier man nen en een vrouw. Een van de kra kers meldde dit gisterochtend bij de politie. Het pand, eigendom van een Leidse vrouw, zou al meer dan een jaar leegstaan in afwachting van een vergunning om het te ver bouwen. CDA: regeling treffen voor kwijtschelding van schulden LEIDEN Het CDA komt binnen kort met een initiatiefvoorstel om van gemeentewege tot een actiever kwijtscheldingsbeleid voor de ech te minima over te gaan. Daartoe zou twee drie ton van de gemeen tebegroting moeten worden ge bruikt. De schulden van zeker tweehonderd echte minima zou den op die manier kunnen worden gesaneerd, aldus het CDA-raadslid Van Duijn gisteravond in de com missievergadering voor maat schappelijke aangelegenheden, volksgezondheid en cultuur. Bijzonderheden over dit te ver wachten initiatief kon hij nog niet mededelen. Zijn collega's Elzenga (WD) en Hoekema (D'66) vroegen zich daarop af waar het CDA een dergelijk bedrag vandaan denkt te halen. "We zitten al met een krappe begroting, als je nagaat dat we soms over een paar honderd gul den moeten hakketakken. Hoe denkt Van Duijn aan zo'n bedrag te komen?" Ook wethouder Schoute zei benieuwd te zijn naar het CDA- voorstel: "Op dit moment is het binnen de gemeentelijke financiën al buitengewoon moeilijk om een paar duizend gulden te vinden". Sommige raadsleden vroegen zich bovendien af hoe bepaald wordt wie voor schuldsanering in aanmerking komen. In Leiden is sprake van zo'n 16.000 minima. Om daaruit 200 gezinnen te selecteren, is een hachelijke zaak, zo was de eerstareactie op het CDA-voorstel. Inbreker en slachtoffer aangehouden LEIDEN - Een 22-jarige Leidenaar is maandag in zijn woning aange houden, verdacht van vier inbra ken en vijf diefstallen. Tevens leid de zijn arrestatie tot de aanhouding van een van zijn slachtoffers, die een valse opgave van de buit blijkt te hebben gedaan. De 22-jarige man had onder meer ingebroken in de Arendshorst. De bewoner van dat pand had hiervan in augustus aangifte gedaan. Er zou toen onder meer een 24-delige encyclopedie ter waarde van 2500 gulden zijn buitgemaakt. Maar bij ondervraging van de arrestant bleek dat helemaal niet het geval te zijn. De politie toog dus opnieuw naar de Arendshorst om de bewo ner aan te houden op verdenking van valse aangifte. Achteraf bleek zijn poging de verzekering op te lichten tamelijk nutteloos, want zijn polis was al verlopen. dat de collegepartijen, PvdA en WD, nu komen met voorstellen voor overleg en de rechter. Die wa ren er een jaar geleden ook al. Sindsdien zijn we een jaar verder en is er nog niets gebeurd". Tesselaar wees de kritiek van de hand. De gemeente heeft wel dege lijk geprobeerd een oplossing te vinden, maar heeft op verzoeken om Financiële steun bij de provin cie en het rijk bot gevangen. Hij voelde veel voor overleg tussen de partijen, mits die vooraf verklaren daartoe bereid te zijn en ook daad werkelijk een oplossing willen zoe ken. Hij stelde wel dat het de ge meente geen geld mag kosten. In tweede instantie, toen de W/D een voorbehoud had gemaakt en ook de bewoners de wethouder hadden verweten "hen te laten bar sten", ging Tesselaar in op boven genoemd voorstel van De la Mar. Hij wil overleggen met zijn collega-, wethouders het raadsvoorstel over dit renovatieproject aan te houden, zodat de woningbouwvereniging onder druk kan worden gezet. Tesselaar zegde ook toe vaart te zetten achter de oplossing van de vochtproblemen. ADVERTENTIE Kapitaalmarkt- Renterekening. Denkt u dat de spaarrente nog V>V verder omhoog gaat? En wilt u verzekerd zijn van de actuele rente? Profiteer dan van een spaarvorm die de rente op de voet volgt. U kunt al meedoen vanaf f 1.000,-. En hoe langer uw geld op de rekening staat, hoe lager de opnamekosten. Praat DE NMB DENKT MET U MEE. er eens over bij de NMB. Gratis! Dit prachtboek knjgt u gratis mee, als u vóór 1 november i'n spaarrekening opent bij de NMB. Emancipatie (1) De bode: "Ze zijn er nog niet". Een collega: "Ze zitten nog in het vliegtuig, als je het mij vraagt". De voorlichter: "En pas maar op óls ze komen. Je ziet ze zo over het hoofd". Ze: vier Japanse vrouwen, le den van de Japanse vrouwenbe weging, die van 6 oktober tot 16 november werkbezoeken bren gen aan België, Nederland en Luxemburg. In deze landen pra ten ze met andere vrouwen ten einde een goede indruk te krij gen van de stand van zaken op het gebied van de emancipatie. Gisteren waren ze in Leiden, vergezeld van een tolk. In het programma stond onder meer een bezoek aan het Vrouwenop vangcentrum Cortona, een be zoek aan het kinderopvangcen trum in de Merenwijk en een ex cursie in het vrouwenbedrijf 'Unieke Produkten'. Maar alvorens het Japanse viertal langs deze bezienswaar digheden werd geloodst vond er een ontvangst plaats ten stadhui- ze, alwaar wethouder Henriëtte van Dongen, die in haar porte feuille ook emanciaptie heeft, mocht uitleggen hoe het met het opstoten van vrouwen in de vaart der volkeren is gesteld in Leiden. Emancipatie (2) "Ik heet u van harte welkom", heette Van Dongen de vrouwen welkom. "Ik zou u iets willen vertellen over de emancipatie in Nederland". En ze vertelde. Dat in de jaren zestig Nederlandse vrouwen op verschillende terrei nen hun rechten gingen bevech ten, dat veel relaties nog steeds worden gedomineerd door man nen, datje radicale vrouwen hebt en vrouwen die meer gematigd zijn wat betreft hun feministi sche opvattingen. En zo verder. Opvallend was het gedrag van de Japanse vrouwen tijdens deze uiteenzetting: zodra de tolk het betoog van de wethouder ver taalde, begonnen ze ijverig te schrijven, als schoolkinderen die een moeilijk dictee aan het ma ken zijn. Zo nu en dan ontstond er ver warring. Bijvoorbeeld toen Van Dongen vertelde dat ze actief was in de vrouwenbeweging van de PvdA en dat ze als wethouder- wethouder? Aan de Japanse tolk de eer om uit te leggen wat een wethouder precies is, het geen met enig gegiechel gepaard ging. (Deze opmerking is overi gens niet vrouwonvriendelijk be doeld, maar dat terzijde.) Toen Van Dongen een punt achter haar verhaal zette, vertel de ze dat ze een cadeau had voor de dames. Aha, toch de stropdas wellicht, zoals de fotograaf van een concurrerende krant aan het begin van de sessie had voor speld? Nee. Een sjaal. Emancipatie (3) De medewerksters houder mochten na de uitreiking van de sjaals het emancipatiebe leid van de gemeente Leiden van voetnoten voorzien. Eén keer verliep dat wat chaotisch, want hoe vertaal je nou in het Japans de woorden: emancipatorische toetsingscriteria? Bovendien dringt zich de vraag op of je de vrouwelijke medemens deze woorden wel ter vertaling kunt aanbieden. De medewerkster die deze woorden gebruikte hield overi gens een uitzetting over huisves ting en ruimtelijke ordening. De relatie met emancipatie? "Nou ja, als je nou bijvoorbeeld een Fietspad aanlegt, dan moet je er rekening mee houden dat er so ciale controle is. Dat Fietspad dus bijvoorbeeld in de buurt van hui zen aanleggen, want het is be kend dat vrouwen anders gevaar lopen seksueel te worden mis bruikt. Het risico wordt in elk ge val groter". Verwarring. De Japanse dames wendden zich tot hun tolk. Eén van hen sprak even later de emancipatie medewerkster aan in het Engels. Ze vroeg zich af of er ook geen rekening met mannen moet wor den gehouden, want die kunnen toch ook gevaar lopen op een eenzaam weggetje, zo luidde on geveer haar vraag. Jawel, kreeg ze ten antwoord, maar het is toch bekend dat vooral vrouwen de dupe worden. De kern van het betoog leek tot de Japanse vrouw te zijn doorge drongen. Glunderend zei ze dat ze het een goed idee vond. Toen vlak daarna één van de Nederlandse vrouwen - bij wijze van grap - het voorstel lanceerde om ook aan Japanse vechtspor ten te gaan doen, besloot uw ver slaggever zijn heil ergens anders te gaan zoeken. Japanse leden van de vrouwenbeweging op bezoek in het kinderopvangcentrum in de Merenwijk.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3