Drankgebruik stijgt het sterkst onder jeugd Voorschoten Kustgemeente moet meer aan strandbezoeker denken Streek wil oprukkend Leiden weren 000IIS0I Conclusie jaarverslag schoolartsen Circus zorgt voor hoogtepunt bij Adegeest' Tolhuis weer toonbaar 'Winkelhof-plein eindelijk klaar REGIO LEIDEN DONDERDAG 25 OKTOBER 1984 DEN HAAG - De kustgemeenten moeten meer aandacht schenken aan de belangen van de recreant die of aan zee verblijft. Dat blijkt uit een onderzoek naar de waterre creatie langs de Nederlandse kust, dat door de Haagse stichting Re creatie is uitgevoerd. De uitkom sten van het onderzoek zijn gepu bliceerd in een rapport. Vanmiddag zijn in Schevenin- gen de eerste exemplaren ervan aan de burgemeesters van de Ne derlandse kustgemeenten uitge reikt. Volgens de stichting is het beleid van de hogere overheid mo menteel onsamenhangend en zijn de regels te star. Het zwaartepunt bij het nemen van beslissingen moet daarom worden verlegd naar de plaatselijke gemeentebesturen, aldus de stichting. Het onderzoek geeft een beeld van alle mogelijkheden die er zijn voor de diverse recreanten, zoals plank-, branding- en zeezeilers, wa terskiërs, roeiers en kanoërs, sport vissers, zwemmers en zonners. Het onderzoek bevat tevens een op somming van problemen tussen deze recreanten onderling en tus sen hen en de beroepsvissers, be roepsvaart en bijvoorbeeld defen sie. Ook de functie van de kust als •waterkering en de waterkwaliteit moet bij de belangenafweging in het oog worden gehouden. Het rap port beveelt aan dat in de toekomst in streekplannen zou moeten wor den aangegeven waar en in welke mate verweving van deze functies mogelijk is. In provinciale beleidsplannen zou ten aanzien van kustrecreatie ook meer aandacht moeten wor den geschonken aan recreatieve en toeristische ondernemingen. Het rapport pleit bovendien voor een betere voorlichting aan recreant, vereniging en onderneming en spreekt zich uit tegen te detaillisti sche regels in nationale en provin ciale plannen. Een zekere gelijk schakeling van strandverordenin- gen wordt als zeer wenselijk gezien alsmede het inschakelen van het particulier initiatief en de recrean ten zelf bij het opstellen van plan nen en regels. De lijst van aanbevelingen en conclusies steekt van wal met de constatering dat inzicht in het ge bruik van de kust door plankzei lers, zeezeilers en motorbootvaar- ders nog onvoldoende is. Verder stellen de onderzoekers voor meer plaatsen te reserveren voor naak- trecreatie. Toiletten Het rapport constateert ook dat waterrecreanten met een handicap moeilijk aan zee terecht kunnen. Bij aanleg, bouw of verbouwing van strandvoorzieningen zou met deze groep recreanten meer reke ning moeten worden gehouden, al dus de onderzoekers. De zeilers en motorbootvaarders die direct van af het strand de zee opgaan hebben behoefte aan permanente loodsen voor de opslag van hun vaartuigen. Verder blijkt er vooral op drukke stranden bij zwemmers en zonners een grote behoefte te bestaan aan meer toiletaccommodaties en vei ligheidsvoorzieningen. De stichting Recreatie pleit er voor dat gemeenten deze voorzie ningen in hun beleid opnemen. Plankzeilers blijken mede-r ten uit te sluiten, daarom moeten zij gescheiden van anderen kun nen opereren, aldus de onderzoe kers. Ook brandingzeilen en mo torbootvaren vanaf het strand sluit medegebruik door anderen op die plek uit. Het rapport stelt dat deze groepen recreanten grote behoefte hebben aan per auto bereikbare strand op- en afgangen. Brandingwatersporters hebben grote behoefte aan openbare start en landingsplaatsen, zo blijkt uit de inventarisatie van de recreatie mogelijkheden langs de kust. Ook sportvissers sluiten andere re creanten uit en daarom moeten er volgens het rapport visplaatsen ko men die gescheiden zijn van ande re recreanten. Conflicten Conflicten tussen beroeps- en pleziervaart kunnen worden voor komen wanneer het vaarreglement beter in acht wordt genomen. Vol gens de onderzoekers kunnen nieuwe landaanwinningsprojecten waterrecreatie meer ruimte bieden en hebben de Waterschappen on voldoende oog voor de belangen van de recreanten. Voorts pleiten zij voor gelijk schakeling van de regelingen die de verschillende kustgemeenten er wat betreft de recreatie op na hou den en een betere voorlichting hierover aan het publiek. Of regels aangeven en controleren, of niet re gelen, is de boodschap van de on derzoekers. Als uitgangspunt kan volgens hen dienen dat niet meer geregeld moet worden dan abso luut noodzakelijk is. Donderdag Leiden Gulden Vlies - raadscommissie onder wijs, samenlevingsopbouw en emanci- patie, 20 uur. Troef - Stationsweg 32. voorlichting en begeleiding dienstweigeren, 20-21.30 uur, tel. 149324/216180. Centrale Voorzieningengebouw - Cleve- ringaplaats, lezing drs. C.S. van Praag en drs. Ph. Essed over 'Vooroordeel je gens etnische minderheden' en 'Alle daags racisme in de ervaring van zwarte (Vervolg van pagina 1) WASSENAAR/VOORSCHOTEN - De Voorschotense middelbare scholieren gaan 'aan kop' wat betreft de toename van het alcoholgebruik in de regio. Het aantal jongens dat hier regelmatig iets sterkers dronk dan priklimonade nam het afgelopen jaar toe van 13 tót 46 procent. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Stichting Schoolartsendienst district Wassenaar, waaronder ook Voorschoten valt. Wat de meisjes betreft: zij weten de weg naar de drank ook te vinden. Het jaarverslag geeft pen stijging van 27 naar 41 procent te zien. Eveneens alarmerend zijn de cij fers van Wassenaar "'aar 24 pro cent meer van de jongens die een Havo/Vwo-opleiding volgen en 9 procent van de meisjes regelmatig naar iets sterkers greep. Op de Ma vo's in deze plaats lag het gebruik van alcoholhoudende dranken al iets hoger dan elders in de regio. Toch steeg ook hier het gebruik van alcohol nog iets. Van de jon gens nam vorig jaar 53 procent iets sterkers. Hun vrouwelijke colle ga's pakten het ietsje forser aan. Van hen dronk 69 procent regelma tig dranken die alcohol bevatten. Het jaar ervoor lag dit percentage op 46. De kinderen die 'dronken', deden dit gemiddeld eens per week en namen maximaal drie gla zen. Hoofdluis De schoolartsen hebben het af gelopen jaar eveneens onderzoek gedaan naar het percentage rokers onder de kinderen in de eerste drie klassen van het voortgezet onder wijs. Daaruit blijkt dat in Voor schoten het afgelopen jaar minder meisjes rookten dan in het jaar er voor. Leerlingen van de Havo's en Vwo-opleidingen rookten echter meer dan in 1982. Ook in Wassenaar werd er meer gerookt. Deze stijging kwam voor namelijk op conto van de Havo- leerlingen en Vwo-ers. Toch was eveneens een groei merkbaar bij leerlingen van het beroepsonder wijs. Onderzoeken die de artsen op kleuter- en lagere scholen hebben gedaan wijzen uit dat er nu minder kinderen met hoofdluis rondlopen. "Voor een bevolking als in dit dis trict, met weinig sociaal zwakke groepen, mag een hoeveelheid be smette mensen tussen de vier en vijf procent echter vrij hoog wor den genoemd", menen zij. In het verslag dringen zy aan op een v^- scherpte controle. Privacy Naast dit euvel constateerden de artsen dat er vorig jaar zowel in Voorschoten als in Wassenaar min der te dikke kinderen waren in ver gelijking met het jaar ervoor. De schoolartsen hebben niet al leen naar de jeugd gekeken. Ze na men ook hun eigen huisvesting on der de loep. Wat blijkt: de verhui zing van de Wassenaarse dienst ruimte naar de een lokaal in de aangrenzende school blijkt niet zo best te bevallen. De schoolartsen- dienst heeft slechts een ruimte be schikbaar voor het onderzoeken van leerlingen. Dit tast de privacy van zowel arts als assistent tijdens hun werk aan, menen de artsen. Ook het ontbreken van een ver binding tussen de kleedhokjes en de onderzoeksruimte bevalt niet zo best. "Het heeft tot gevolg dat de leerlingen ontkleed door de wacht ruimte zouden moeten lopen", me nen de schoolartsen. Ze hebben het probleem nu opgelost door de knelpunten gedeeltelijk af te schei den met archiefkasten. VOORSCHOTEN - Defeestioeek van het jubilerende Huize Adegeest aan de Voorschotense Bachlaan nadert haar einde. Eén van de hoogtepunten was de komst van circus Aladdin naar het terrein naast Huize Adegeest. Gisteren wa ren er twee voorstellingen. Bij de middagvoorstelling zat de tent tjokvol. Vijfhonderd toeschouwers keken met veel aandacht en open staande monden naar onder meer de acrobatische kunsten van een zwarte bok (zie foto). 's Avonds was er minder publie ke belangstelling. Ongeveer zeven tig personen bezochten de avond voorstelling. De organisatoren schrijven de matige ovkomst toe aan het tijdstip dat voor kinderen aan de late kant was. "Grote men sen trekje niet zo gemakkelijk", al dus één van hen. Vandaag is een symposium over bejaardenzorg gehouden. Morgen wordt de geslaagde feestweek be sloten met de 'Super Adegeest Bin go'. (foto Holvast) Ekklesia - Rapenburg 100, schryfavond Amnesty International, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, re gistratie van het Werktheater 'U bent mijn moeder', met Joop Admiraal. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. Gezondheidswinkel - Topaaslaan 19, spreekuur 20-21 uur. Voorschoten Lindehoeve - Burg. v.d. Haarplein, mu ziekcafé, 21.30-1 uur. Ambachtshuis - Voorstraat, discussie avond WD-vrouwen over deeltijdar beid, 20.30 uur. Gemeentehuis - Leidseweg, raadsverga dering, 20 uur. Oegstgeest Gemeentehuis - raadsvergadering, 20 Leiderdorp Gemeentehuis - raadscommissie sport en welzijn, 20 uur. Voorschoten De Werf - Schoolstraat 2, tapytenver- koop voor ontwikkelingslanden, 10.30- 21 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst vdh de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vrijdag 19 oktober tot 26 oktober door: Apotheek Leiden Zuid-West, Brahms- laan 20, Leiden, tel. 763134. Apotheek Boehmer, Florijn 10, Leider dorp, tel. 894400. Voor 75 mille aan sieraden gestolen VOORSCHOTEN - Uit een woning aan het Voorschotense Roucoop- park is gisteravond voor 75.000 gulden aan sieraden gestolen. De kostbaarheden bevonden zich in een slaapkamer op de eer ste verdieping. De bewoners wa ren thuis op het moment dat de dieven via het balkon de slaapka mer betraden, zo rond kwart voor negen. Zij hebben echter niets ge merkt van het ongewenste be zoek. STREEK - Als het aan de gemeen ten in de duin- en de bollenstreek ligt, hoeven woningzoekenden uit Leiden en directe omgeving niet op huisvesting in dit gebied te re kenen. De tien gemeenten van het Samenwerkings Orgaan Bollen streek (SOB) voelen er niets voor om in de toekomst de Leidse wo ningbehoefte op te vangen. Gisteravond boog het SOB zich in het gemeentehuis in Lisse onder meer over de structuurschets Leid se agglomeratie. In deze schets dragen Leiden en een aantal ge meenten uit de onmiddellijke om geving (Leiderdorp, Voorschoten, Zoeterwoude, Oegstgeest en War mond) oplossingen aan voor toe komstige gemeenschappelijke ruimtelijke problemen in de Leid se regio. Volgens vice-voorzitter dr. D.J.W. IJdo, tevens portefeuille houder ruimtelijke ordening bij het SOB, blijkt uit de structuur schets dat het gemeentebestuur van Leiden het stedelijk gebied in de toekomst naar het noorden wil opschuiven. "En dat willen wij niet", aldus IJdo. Volgens hem wil het SOB, in te genstelling tot de Leidse plannen, ook 'agrarisch-vreemde' bedrijven naar de bollen- en de duinstreek halen. "We hebben daar ruimte voor", aldus IJdo. Hij vindt het SOB-gebied met alleen maar agra rische bedrijven economisch te kwetsbaar. "We zijn ongelukkig met het Leidse model, waarin wordt gesteld dat de industrie maar naar Leiden moet komen". Burgemeester N. van 't Wout van Valkenburg zei over de structuur schets dat hij liever had gezien dat de S4, de nog aan te leggen omlei- dingsweg tussen Katwijk en Lei den, wat ruimer om het Rijndorp zou lopen. "Er is dan wat meer plaats voor woningbouw". Hij wil de er echter geen punt van maken om de aanleg van de omleidings- weg niet onnodig tegen te houden. De aanleg van de S4 is voor de bollenstreekgemeenten en voor Katwijk en Noordwyk van belang voor de oost-westverbindingen in deze regio. Volgens dr. IJdo is de bestaande situatie onhoudbaar. "De Leidsevaart tussen Noordwijk en Sassenheim zit dagelijke door kilometers lange files potdicht". Behalve de S4 moeten er in de re gio nog een aantal verkeersknel punten worden opgelost. OEGSTGEEST/LEIDEN - Het sterk vervallen Tolhuis aan de Oegstgeester Haarlemmertrek- vaartweg wordt op dit moment op geknapt. De gemeente Leiden, ei genaresse van het huis, heeft on langs een aannemer ingeschakeld nadat ze op 5 oktober een zeer drei gende brief had ontvangen van de gemeente Oegstgeest. Wanneer Leiden niet vóór 20 ok tober zou beginnen met de meest dringende herstelwerkzaamheden, zou Oegstgeest dat doen. FLei den zou de rekening gepresenteerd krijgen. "De brief kwam niet onver wacht. Huurder Rozeboom klaagt namelijk al jaren vergeefs bij Lei den over de staat van de woning. Ten einde raad schakelde hij vo rig jaar bouw- en woningtoezicht in van de gemeente Oegstgeest. Ambtenaren bekeken het oude huis in maart en concludeerden dat houten kozijnen en ramen in slechte staat verkeren en een groot aantal dorpels ernstig door vocht is aangetast. Ook de ophanging van de luiken laat te wensen over. De afvoer van de centrale verwarming is zelfs brandgevaarlijk: de pijp loopt namelijk nogal dicht langs een boardplafond. Deze "zeer ernstige gebreken" werden Leiden begin dit jaar onder de neus gewreven tijdens een ge sprek. En volgens de gemeente Oegstgeest "verklaarde de ge meente Leiden de klachten ee- grond, maar voerde ze aan dat het aan financiële middelen ont breekt". In de brief van 5 oktober veegt Oegstgeest de vloer aan met dit argument: "De gemeente kan zich, als verhuurder niet beroepen op de financiële situatie en in ge breke blijven ten opzichte van de huurder. Van de overheid mag daarentegen juist verwacht wor den dat zij het goede voorbeeld geeft". Een woordvoerder van Oegst geest heeft er alle vertrouwen in 'at de "zeer ernstige gebreken" ;,<>ed worden weggewerkt. Huur der Rozeboom stipt echter aan dat de opknapbeurt zeer magertjes wordt uitgevoerd. "Het wordt al leen in de grondverf gezet, lakverf is te duur", stipt hij. Ook vindt hij dat er te weinig wordt gedaan. Ook het dak en dc muren zouden een beurt moeten krijgen. "De aanne mer die hier werkt zegt dat wan neer je het hier goed wil opknap pen, er een heel nieuw dak op moet. Het is één groot vogelnest en het lekt hier en daar. De muren zijn evenmin betrouwbaar, voert hij aan: "Op veel plekken zijn de ste nen weggerot. Doordat er vocht in trekt, gaat nog meer rotten". Een woordvoerder van de ge meente Leiden zegt dat het niet de bedoeling is het huis te restaure ren. "Dat ga je toch niet doen bij een huis dat al in principe verkocht is?" zegt hii. Concert Het Sweelinck Kwartet ver zorgt aanstaande vrijdag een con cert in de Leiderdorpse Dorps kerk. Uitgevoerd worden werken van Mozart, Debussy en Brahms. Kaarten voor dit concert, dat om kwart over acht begint, zijn ver krijgbaar bij K&O Leiderdorp (Splinterlaan 91), telefoon 411732, tussen half tien en half twaalf 's morgens, bij K&O Leiden en 's avonds aan de zaal. Martyn Travis De Ier Martyn Travis treedt vanavond in het Voorschoten se jongerencentrum de Lindehoe ve op. Travis speelt niet alleen traditionele Ierse muziek, hij schrijft ook eigen composities. Hij speelt samen met Sjard de Jong en Joe Corcoran. Aanvang morgen half tien. Volksdansinstuif Dc eerste volksdansinstuif van dit seizoen wordt vrijdagavond gehouden in de Leiderdorpse Mu- zenhof. Om deze instuif een feeste lijk tintje te geven is het Folklo ristisch Dansensemble 'Nitsanim' uit Den Haag uitgenodigd om de monstraties te geven. Aanvang kwart over acht, toegang vijf gul den. Het adres, voor wie dal nog niet weet: Cor Gordijnsingcl 4. Deeltijdarbeid De vrouwen in de Voorschoten se WD organiseren vanavond 'n discussie-avond over 'Job-sha- ring', een vorm van deeltijdar beid waarbij twee of meer men sen de verantwoordelijkheid voor een volledige baan delen. Gepraat kan worden over de voor- en na delen van zo'n systeem, hoe men aan een dergelijke baan komt en wat de waarde van Job-sharing is voor de arbeidsmarkt. De discus sie wordt ingeleid door Hanneke de Bruin, landelijk vice-voorzit ter van de vrouwen in de VVD. Aanvang half negen in het Am- bachts- en Baljuwhuis aan de Voorstraat. Najaarsmarkt Onder het motto 'Wordt klant van een ontwikkelingsland' orga niseert Stichting Tear Craft Ne derland morgen een tapijtenver koop. De tapijten, atkomstig uit de ontwikkelingslanden, liggen in De Werf (naast de gereformeerde kerk aan de Schoolstraat) uitge stald. De zaal is van half elf 's morgens tot negen uur 's avonds open. Doel van Tear Craft: door in- en verkoop van produkten uit ontwikkelingslanden de makers van die produkten in staat stellen zelf hun bestaan te verdienen. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan. Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Teleloon: 071-144941 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen, tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur); Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan n kunnen dagelijks ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt 'e verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n v Damiate Holding BV Kwartaalabonnement/ 63.10 Commentaren: Per post 85.50 W F.J Wirtzen Maandabonnement 21.21 A'A'van Brusse (Autom. betaling) H. v.d. Post (plv) WF.J, Wirtz (bin. buit./ecp Directie: G. Koopman Adj.dir N Quakernaat Hoofdredacteur Drs.J W E Metselaar Adj. Hoofdredacteur: R D. Paauw P J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W C H Schrama (feature) (regio Leiden) P C Rosier (radio, televisie, kunst) Gemeenschappelijke Persdienst met eigen Bonn, Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairi LEIDERDORP - Als burgemeester Van der Have morgen het nieuwe AMRO-kantoor bij Winkelhof opent, zal het plein bij het Leiderdorpse winkelcentrum na vier jaar eindelijk definitief zijn 'ingericht'. V!" bouwaktiviteiten zullen aan die kant van het winkelcentrum tot het verleden gaan behoren. De bewoners van de Florijn zullen daar uiterst dankbaar voor zijn. Immers, hun staat diende al die tijd als toegangsweg tot het bouwterrein. Nu kan er een definitieve bestrating komen en daarmee is men druk doende. Inmiddels is er aan het einde van de straat al een bord komew te staan dat verkeer uit de Florijn moet weren. De Florijn is en blijft in de toekomst taboe voor (sluip)verkeer. Een en ander heeft de gemeente Leiderdorp besloten na een hoorzitting, waarop de bewoners hun zegje konden doen. Wat het nieuwe gebouw op het plein zelf betreft: De AMRO is er begin deze week officieus ingetrokken. Morgen om vier uur mag Van der Have het officiële deel van de opening voor zijn rekening nemen. Het complex, waarin ook appartementen zijn ondergebracht, is in dezelfde stijl gebouwd als de flat naast het gemeentehuis. (foto amro>

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2