'Sportiviteit' is nu troef AUTO AUTO LEITHON Redder in computernood De nieuwe PEUGEOT 505 GTI Zeer snelle 190 zestienklepper van Mercedes |Peugeot 505 Turbo Injection: 'sprekend' raspaard Vv> ln^en staat bij ons klaar voor een komfortabele proefrit DONDERDAG 25 OKTOBER 1984 PAGINA 19 Samengesteld door Koos Post Sportiviteit is troef bij de verschijning van nieuwe automodellen. Zo kondigt Volkswagen de komst van twee nieuwe modellen aan, waarvan er één een 'sportieve aanvul ling' van de Jetta-serie wordt genoemd. De Passat Variant syncro wordt de eerste Volkswagen met permanente aandrijving op alle vier wielen. De sportieve Jetta GT is voorzien van de 112 pk sterke inspuitmo- tor, die men ook in de bekende Golf GTI kan aantreffen. Deze motor van 1800 cc inhoud kan in deze Jetta voor een topsnelheid van bijna 190 kilometer per uur zorgen. Als men deze pittige kracht bron combineert met de luxueu ze aankleding, dan zal iedere in gewijde al weten dat de prijs die tegen het einde van het jaar be kend zal worden gemaakt beslist niet aan de lage kant zal zijn. De levering van de Jetta GT komt pas in de eerste maanden van volgend jaar op gang, ik neem aan na de RAI-tentoonstelling begin februari. Het andere nieuwe model van De eerste Volkswagen met vier-wielaandrijving. Volkswagen is de Passat Variant syncro. Onder deze complexe naam gaat het eerste model van VW met permanente vierwiel- aandrijving schuil. Natuurlijk is bij de ontwikkeling van deze wa gen gebruik gemaakt van de bij Audi aanwezige kennis. Deze sector van het VAG-concern heeft immers met de quattro's al heel veel ervaring opgedaan met vierwielaandrijving. Jammer nog steeds, dat die voortreffelijke en veilige op vier wielen aangedreven Audi's zo verschrikkelijk duur zijn. De goedkoopste, de Audi 90 quattro, is nog altijd meer dan zestig mil le. Als we dan verder weten dat die Passat Variant syncro een 'exclusief interieur en exterieur' heeft meegekregen, dan weten we bij voorbaat dat ook de prijs van deze combinatiewagen (die overigens voorlopig nog niet naar Nederland komt) er niet om zal liegen. Peugeot Peugeot heeft inmiddels twee speciale uitvoeringen van de 305- serie in huis. In de eerste plaats de snelste - en dus 'sportiefste' - broeder van de serie: de 305 GTX, die wordt voorgestuwd door een viercilin- der motor van 1905 cc inhoud met een vermogen van 105 pk. De topsnelheid van dik 180 km per uur plaatst deze leuk-luxueu ze sedan temidden van de zeer snelle middenklassers. Maar men moet er wel bijna 31, mille voor neertellen. Dan is in dezelfde 305-serie ook een automaat bijgekomen. Een automaat met vier versnel lingen en een vergrendelingssys teem. 'Voor sneller en zuiniger rijden', betoogt de fabriek. De 1580 cc motor kan de wagen tot een topsnelheid van 165 km per uur opjagen. Deze soepel rijden de 305 Automatic kost 28.325 gul den. Renault Ook bij Renault is er een snelle GTX bijgekomen, namelijk in de Deze Renault 9 GTX is voor zien van de nieuwe 1721 cc mo tor, die al enige tijd in de Renault 11 wordt toegepast. De kracht bron levert bij 5000 toeren per minuut het maximum vermogen van 82 pk af, wat bij deze 900 kilo wegende wagen een topsnelheid van ongeveer 170 km per uur be tekent. De motor behoeft bij kruissnelheden slechts weinig toeren te maken (bij 130 km per uur bijvoorbeeld maar 3500), het geen uiteraard erg plezierig is voor het geluidsniveau. De prijs is vastgesteld op 22.450 gulden. Suzuki De Suzuki SA 310 wordt in Euro pa voortaan 'Swift' genoemd. Zoals men zich wellicht zal herinneren bracht het Japanse merk een klein jaar geleden naast het kleine coupeetje en de kittige Alto (met een 800 cc mo tor) een wat ruimer model uit, dat de moeizame naam van SA310 meekreeg. Die hebben ze nu overboord gezet. De wagen heet van nu af aan Swift en zal meteen ook met Suzuki's Swift 1.3 GS. een sterkere motor verkrijgbaar zijn. De standaard uitvoering blijft die met de één-liter motor 13.795). Maar daarnaast staan nu ook twee versies met een 1,3 liter motor: de GL en de GS. De ingenieurs van Suzuki ont wikkelden daarvoor een volledig nieuwe vierpitter, die in de GL voor een vermogen van 67 pk en een topsnelheid van 163 km per uur zorgt. Bij de GS liggen die cijfers hoger: 73 pk en 168 km per uur. En dat bij een verbruik dat volgens de fabriek gemakke lijk boven de 1 op 15 kan worden gehouden. Voor de Swift 1,3 GL moet op enkele guldens na 16 mille wor den neergeteld,, de sportieve 1,3 GS gaat 17% mille kosten. Officieel heet de wagen 'Merce des-Benz 190 E 2,3-16'. Een onmogelijke naam. 'Je hebt bijna net zo veel tijd nodig om die naam uit te spreken als de wagen nodig heeft uit stil stand naar 100 km per uur te komen', merkte een collega op. In de wandeling zal deze jong ste Mercedes dan ook wel 190 zestienklepper gaat heten. Om dat de 2,3 liter motor vier klep pen per cilinder heeft. De kennismaking op het cir cuit van Zandvoort was kort en krachtig. Om zo te zeggen: een beer van een auto. De inspuit- motor kan maar liefst 185 paar- dekrachten in het geweer roe pen en met elkaar jagen die de ze Mercedes in niet meer dan 7,5 seconden naar een snelheid van 100 km per uur en naar een topsnelheid van 230 km per uur. Dat beweren althans de mensen van 'Das Haus', ik heb die snelheid in die paar rondjes op Zandvoort uiteraard niet ge reden. Natuurlijk was de motor wat opgevoerd - maar meer ook niet - toen deze nieuwe Merce des vorig jaar op het Zuidita- liaanse circuit Nardo drie af standsrecords verbeterde. Met een gemiddelde snelheid van meer dan 247 km per uur wer den de afstanden over 25.000 km, 25.000 myl en 50.000 km in de zomerse hitte probleemloos afgelegd. Mercedes meent te recht dat hiermee de betrouw baarheid en duurzaamheid aar dig is bewezen. Een kapitale kar, maar ook een kapitale prijs. De zes tienklepper moet ƒ98.000 op brengen. Dat was zelfs de in dit opzicht beslist niet schuchtere Mercedes-mensen kennelijk erg gortig. Een gewone 190 E kost sinds kort ongeveer een halve ton, waarom die zes tienklepper dan een hele? Ze hebben het omstandig uitge legd daar in Zandvoort. Al is de basiscarrosserie ge lijk, de 2,3-16 is niet identiek aan de 190 E. Het is een op zich zelf staand sportief type met een zeer geringe luchtweer- stand. Bovendien zitten er een aantal extra's op, zoals metallic lak (blauw of rood), een vijfbak, stuurbekrachtiging en dergelij ke. Bij Mercedes een pakket met een totale waarde van 11.000 gulden. Dan is de wagen in Nederland ook nog eens uit gevoerd met centrale ver grendeling, anti-blokkeersys- teem, automatische antenne, warmtewerend glas, wissers op de lampen enzovoorts. Alles bij elkaar nog eens tien mille, werd ons voorgerekend. Maar dat alles neemt toch niet weg dat er bijna een ton moet worden neergelegd om deze comfortabele krachtpat ser voor de deur te krijgen. Het schijnt overigens voor sommi gen geen probleem te ziin. Toen ik op Zandvoort kennis met de wagen kon maken had Mercedes-Benz Nederland al 38 orders in portefeuille. En dit jaar krijgen ze in Utrecht niet meer dan veertig stuks. Voor volgend jaar wordt gemikt op ongeveer 125 stuks! Mercedes 190E 2.3-16: bijna eer De technische man van Mer cedes legde tijdens de intro ductie uit dat de zestienklepper weinig eisen stelt aan de klop vastheid van de brandstof. Daardoor heeft deze motor de mogelijkheid om het rende- mentsverlies bij eventueel ge bruik van loodvrije benzine binnen de aanvaardbare per ken te houden. Daarom was de man ervan overtuigd dat men deze motor in de naaste toe komst veel vaker zal tegenko- De Peugeot 505 is alweer vijfjaar op de weg. Een bekende en graag geziene verschijning. Voor mij althans, want-ik ben nog steeds niet uitgekeken op die elegante, bijna tijdloze carrosserie. Maar gemiddeld gaat een mo del in de autowereld slechts een jaar of zeven mee. Volgens dat gemiddelde zou de 505 dus al zijn langste tijd hebben gehad. Het kan zijn dat het door de financië le positie van het PSA-concern - waarvan ook Peugeot deel uit maakt - wat langer gaat duren voor de opvolger van de 505 de produktieband opgaat, maar bin nen afzienbare tijd moet deze wacht toch ook worden gewis seld. Voorlopig is het echter nog niet zover. Integendeel, zou men zelfs geneigd zijn te zeggen als men ziet dat er nog steeds nieu we versies aan de toch al zo lange rij van varianten worden toege voegd. Onlangs kwam er weer een 505 Turbo Injection bij. Een auto, die overigens al veel eerder •in Frankrijk was gelanceerd maar daar zo'n aftrek vond dat de export naar later werd uitge steld. Maar nu is hij er dan toch en ik heb de gelegenheid gehad een tijdje met deze werkelijk gran dioze auto te rijden. Maar daar vóór eerst nog een paar dagen met de Paugeot 505 GTI, die tot de komst van die Turbo de top van de serie uitmaakte. De 505-lijn begint bij de GL met een 1800 cc motór (net nog geen 27 mille) en dé prijslijst ein digde toen bij de 39 mille van de GTI, die een 2165 cc metende motor uit de eigen Peugeot-stal in het vooronder heeft Goed voor een vermogen van 130 pk bij 5750 toeren per minuut. Een soepele en felle motor, gediri geerd door een uiterst glad func tionerende vijfbak. Een levendige, ik zou bijna zeggen: bijterige auto, die een topsnelheid van 185 km per uur kan halen. Een auto van het 'sportieve' type, die dankzij het L-Jetronic injectiesysteem van Bosch fel reageert op het gaspe daal. Zo verbeten zelfs dat het vrij wel ondoenlijk is het licht van de economoscoop (gericht op zuinig rijden) op groen te houden. Ge zien de frequentie, waarmeé geel en rood voorkwamen, had men wat mij betreft dat apparaatje op non-actief mogen zetten. Ik vind het de aandacht erg afleiden. Maar wie weet, misschien had ik zonder die lichtjes nog beroerder gescoord dan de 1 op 9%, die ik nu bü de benzinepomp noteerde. Ik geef eigenlijk de voorkeur aan de rust, die met de Turbo In jection is te bereiken. Een pracht van een machine. Zeer comforta bel (waartoe ik ook rust reken), zeer gemakkelijk te hanteren, zeer vast op de weg en als het moet ongelooflijk snel. Onder de kap van dit superbe raspaard zit ook een 2155 cc mo tor, maar dat is een krachtbron van Talbot-huize. Ook uitge rust met het L-Jetronic injectie systeem, maar daarnaast ook met een Garrett-turbo. En die laatste voorziening betekent pit- op-afroep. Men kan net zo rustig en kalm rijden als men wil, maar als het nodig is behoeft men maar even het gaspedaal dieper in te drukken en de turbo komt ADVERTENTIE erbij. Een wat sissend geluid kondigt de komst van die extra kracht aan en onmiddellijk wordt de wagen als door een on zichtbare hand naar voren ge drukt. Zo kan men in amper acht se conden uit stilstand naar 100 km per uur komen en kan men des gewenst (in de vijfde versnelling) een topsnelheid van meer dan 200 km(!) per uur halen. Juist dat altijd weer verras send snel reageren maakt die tur bo zo aantrekkelijk. Immers, ha chelijke verkeerssituaties kan men meestal beter de baas door snel gasgeven dan door remmen. Daarom heb ik begripvoorde au tomobilisten, die bijna 49 mille voor zo'n Turbo Injection neer tellen, al kunnen zij de snelheids mogelijkheden alleen in het bui tenland benutten. Ze kopen im mers niet alleen die snelheid en een berg verbluffend comfort, maar ook een groot brok extra veiligheid. En die is nauwelijks in geld uit te drukken. Inderdaad, een overweldigen de hoeveelheid luxe. Niet alleen machtige stoelen, maar ook ver der zo'n beetje alles wat een mens in de auto kan bekoren. Centrale vergrendeling, elek trisch bedienbare ruiten, vérstra- lers, licht metalen velgen en laag- profielbanden. Verder ook een boordcomputer, die alle gege vens omtrent de rit geeft en nog twee stemmen onder het dash board (een vrouwelijke en een mannelijke), die je in het Frans vriendelijk maar dringend ver zoeken de gordels vast te maken, de deuren te sluiten, de spanning van de banden te controleren en wat niet nogal meer. Zonder voldoende olie aan boord slaat de juffrouw ook met een alarm. En meer van dat. Toch vraag ik mij af of men ge lukkig moet zijn met zulk onge vraagd gezelschap. Een kwestie van persoonlijke smaak. Wat mij betreft: ik had mij ook zonder hun aanwezigheid best op mijn gemak gevoeld in deze heerlijke comfortabele en machtig mooi reagerende wagen. Maar die kost natuurlijk wel benzine. Ik kwam in de buurt van de één op negen. Maar ik vrees dat een echt zogenaamde sportieve rijder dat echt niet zal halen... In januari twee nieuwe autobladen Er staan voor januari ma; liefst twee nieuwe (gratis) a tobladen op stapel, beide met een oplage van om en nabij het half miljoen. Het eerste is 'Autotaal', dat wordt uitgegeven door De Friese Pers en Bruna. Het blad wil zich om de twee maanden kleurrijk richten tot die auto bezitters, die - volgens het do cumentatiecentrum van RAI - binnen afzienbare tijd aan vervanging van hun gen toe zijn. En daar worden degenen mee bedoeld die to's hebben van twee tot drie jaar oud. Free lance journalis ten zullen bedrijfsvriendelijke artikelen leveren. Het tweede tijdschrift gaat 'Het Autoblad' heten en worden verspreid via alle tankstations van Shell. Het door Accres Uitgevers ver zorgde blad zal vier maal per jaar worden 'ververst'. Het Autoblad richt zich met tach tig tot honderd (ook kleurrij ke) pagina's tot geheel autorij dend Nederland. Het zal den geschreven door 'een team van gespecialiseerde journa listen'. Tot het hierboven genoemde team behoren ook de in de z towereld gerenommeerde journalisten Rein Leppink en Jan Smets, die vorig jaar in opdracht van dezelfde Naar- dense uitgever voor de eerste maal een zogenaamde Welke- gids componeerden, die geheel was gewijd aan gebruikte au to's en accessoires. Ze zetten toen op zeer o^ zichtelijke wijze de zaken op een rijtje die belangrijk zijn voor personen die overwegen een gebruikte auto te kopen. En dat is nog al wat. Waar moet ik kopen? Wat moet ik kopen? Hoe moet ik kopen? Waar moet ik op letten? Welke brandstof is het beste? Enfin, men kan zelf nog wel een a tal vragen bedenken. Immers, hoe vaak gaan het bij de aanschaffing van een o casion niet mis? Ik denk aa de 'miskoop van de maand' t 'het wrak van de weg'. Velen hebben vorig jaar een strop willen ontlopen, getuige het grote aantal verkochte Welke- gidsen. Het aantal was groot, dat het verantwoord was met een nieuwe editie te verschijnen. Het schrijversduo heeft de gegevens aangepast en w nodig aangevuld. Er is ook weer een overzicht van alle merken: de historie, de be langrijkste eigenschappen, de verschillende modellen en tuurlijk de garantievoorwaar- den. Dat alles met veel (goede) foto's en de richtprijzen de auto's van 1978 tot en met 1983. Dat laatste alleen is de aanschaffingsprijs van 4.95 al waard. Het meer dan 100 pa gina's dikke boek ligt in de tijdschriftenwinkels. deale"* TALBOT Oegstgeesterweg/Maredijk 175 - Leiden - Tel. 071-212911 WARSCHAU (Rtr) - Een ambte naar van het Poolse ministerie van binnenlandse zaken is gisteren in hechtenis genomen in verband met de zaak van de vrijdag ont voerde priester Jerzy Popieluszko, zo heeft de Poolse staatstelevisie bekendgemaakt. De tv identificeerde de man als Grzegorz P. uit Warschau. Hij is gearresteerd omdat hij op de dag van de ontvoering ongeoorloofd verlof heeft opgenomen, gebruik maakt van auto's van hetzelfde merk als de auto van de ontvoer ders en zich vrijdagavond in de buurt van de plaats van de ontvoe ring bevond. Het is niet bekend welke functie de man had. Het ministerie van binnenlandse zaken is belast met veiligheidstaken, waaronder de po litie. Gisteren ontkende de rege ringswoordvoerder, Jerzy Urban, in alle toonaarden dat de politie iets van doen zouden hebben met de ontvoering. De tv zei ook dat de politie waar schijnlijk de auto heeft gevonden Ambtenaar is gearresteerd na ontvoering Popieluszko waarin de priester is ontvoerd. Het gaat om een Fiat 125 Polski, waar van de politie er enkele heeft. Met de hulp van de chauffeur van Po- pieluzsko, die wist te ontsnappen aan de ontvoerders, en met politie honden zal worden vastgesteld of onder die auto's die van de ont voerders is. Uit betrouwbare bron verluidt dat de politie snel een confrontatie wil organiseren tussen de aange houden ambtenaar en de chauffeur van de ontvoerde pater, die in War schau verblijft in de woning van Popieluszko. Hij staat onder de be scherming van arbeiders uit de staalfabrieken in de hoofdstad. Verantwoordelijk Lech Walesa en de ondergrondse leiding van het verboden vakver bond Solidariteit hebben gisteren een verklaring uitgegeven waarin zij de Poolse autoriteiten verant woordelijk stellen voor de ontvoe ring van pastoor Jerzy Popieluszko en de mogelijke 'gevolgen'. Volgens Walesa en de onder grondse leiders blijkt uit de huidi ge situatie in Polen dat de autori teiten hun controle over het veilig heidsapparaat hebben verloren. De ontvoering van Popieluszko is vol gens de leiders van Solidariteit niet een "op zichzelf staande actie in een land waar de wet voortdurend wordt geschonden en de politieke politie aan geen enkele sociale con trole is onderworpen". 'Gouda biedt meer dan de boerenkaas' GOUDA (ANP) - De Kamer van Koophandel en Fabrieken in Gouda vindt dat in het land een volstrekt onvolledig beeld bestaat van de bedrijfsactivitei ten in de streek Midden-Hol land. Dit groene deel van de randstad heeft meer te bieden dan boerenkaas, kaarsen, pij pen en stroopwafels, zo zei de Goudse kamer op een perscon ferentie. Midden-Holland, het gebied rond Gouda, blijkt langzaam maar zeker uit te groeien tot een plek met geavanceerde technologische kennis. Het gaat daarbij niet alleen om de elektronicabranche, maar om een breed scala van bedrijven waarin innovatiegerichte tech nologie wordt toegepast. CUC neemt computerfunctie bij falen over LELYSTAD (ANP) - Steeds vaker wordt er een beroep gedaan op de diensten van het jonge Computer Uitwijk Centrum (CUC) in Lely stad. Dit centrum is ontstaan uit een behoefte bij bedrijven die steeds zwaarder op computers steunen. Door de huidige ontwik kelingen wordt hun reilen en zei len steeds meer afhankelijk van computers. Gevolg: het uitvallen van het automatiseringssysteem kan steeds desastreuzere gevolgen hebben, tot faillissement toe. Gaat er iets fout, dan neemt het CUC de computerfuncties van een aangesloten bedrijf direct over, via de eigen computers of zelfs via een mobiele computereenheid. In een jaar tijd heeft het CUC een dertig tal bedrijven als klant gekregen voor deze service. De oorzaken van uitval van com puters kunnen er vele zijn, zei di recteur P. Bol van het CUC giste ren bij de presentatie van de jaar cijfers. "Zoals brand, de invloed van chemisch verontreinigde gas sen, maar ook aanslagen. De risi co's nemen toe, de preventie is ein dig en calamiteiten zijn niet uit te sluiten. Sommige banken beschik ken over eigen uitwijkmogelijkhe den, maar voor veel bedrijven is dit financieel niet mogelijk of het past niet in de ondernemingsstrategie". In het zwaar beveiligde pand van CUC in Lelystad werken nu veer tig mensen, warvan zeven in de be waking. Er is dit jaar al drie maal een beroep op het bedrijf gedaan. Het bedrijf verwacht in de loop van 1985 quitte te gaan spelen. De financiële basis van het bedrijf is nu zodanig verstevigd dat de voor de groei benodigde investeringen versneld kunnen worden gedaan. Begin deze maand nam de NMB een belang van 32,5 procent in CUC. Behalve de Middenstands- bank nemen deel in CUC de KLM (32,5 procent), de Franse Societé Général II (19 procent) en de FGH (16 procent). CUC is sinds 1982 operationeel.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19