dem meubelfabriek Valse bommelding bij Amerikaanse ambassade Waarom zijn papieren conservator verbrand? Lubbers zoekt alternatieven Markerwaard Dales wil tijdelijk wel raketten hebben ELSEVIERS DONDERDAG 25 OKTOBER 1984 PAGINA 17 DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie heeft gistermiddag in aller ijl het gebied rond de Amerikaanse ambassade aan het Lange Voor hout ontruimd in verband met een (valse) bommelding. Ook werd het ambassadegebouw zelf geheel ont ruimd. De politie kreeg om kwart voor twee de melding dat er 25 mi nuten later al een bom zou ontplof fen. Een zoekactie naar de moge lijk bom duurde dan ook maar kort. De bommelding werd door een anonieme man bij de ambassade gedaan, die toen zelfstandig beslo ten heeft tot ontruiming over te gaan. Rond half drie besloten am bassade en politie dat eventueel gevaar was geweken en dat het ver antwoord was de ambassade weer te betreden. Een bom, of iets wat daarop zou kunnen lijken, is niet gevonden in de ambassade. Ook op andere ambassades en instellingen in het buitenland wor den gemideld honderd bedreigin gen per week ontvangen sinds de aanslag van vorige maand op de Amerikaanse ambassade in Bei roet. De ambassade in Den Haag is sinds die tijd beveiligd tegen zelf moordaanslagen met auto's gela den met explosieven, door middel van een keten met aarde gevulde betonnen bakken die om het ge bouw heen zijn geplaatst, voor een deel ingegraven. DEN HAAG/LEIDEN - Het Tweede Kamerlid A. van Es (PSP) wil weten waarom er zo snel na het overlijden van de voormalig conservator van het Legermuseum in loeiden op, 28 augustus van dit jaar, zijn papie ren zijn vernietigd. Zij vraagt de ministers Rietkerk (binnenland se zaken) en Korthals Altes (jus titie) bovendien of voor de ver nietiging van de documentatie van Hagenaar Kurt Görlitz de toestemming van zijn erfgena men is verkregen. „Zou het kunnen zijn dat de activiteiten van Görlitz voor de Netherlands Forces Intelligence Services (NEFIS) in Indonesië, zijn relatie met wijlen president Soekarno en/of zijn kennis van de omstandigheden van de dood van vaandrig Aernout in 1948 re den voor de snelle vernietiging van zijn papieren is geweest?". Omdat er nogal wat publiciteit is geweest over het wapenarsenaal dat na zijn overlijden in de Haag se flat van de man is aangetrof fen, wil zij dat er nu volledige openbaarheid aan deze zaak wordt gegeven. DEN HAAG (GPD) - Voor inpol dering van de Markerwaard zou een alternatief gezocht kunnen worden als minister Smit-Kroes geen kans ziet de Markerwaard met voldoende particuliere finan ciering van de grond te krijgen. Die mening, aldus de Rijksvoorlich tingsdienst, is premier Lubbers toegedaan nu minister Smit-Kroes er nog steeds niet in is geslaagd een voorstel samen te stellen dat goede kans maakt door het hele ka binet te worden aanvaard. Een van de alternatieven zou uit breiding van de kust tussen Sche- veningen en Hoek van Holland kunnen zijn, het plan-Waterman, maar volgens de RVD kan even goed opnieuw worden gedacht aan een vaste oeververbinding over de Westerschelde. Zulke alternatieven zijn nodig omdat anders, indien de Marker waard niet doorgaat nadat de Oos- terscheldedam is voltooid, bij Ver keer en Waterstaat grote gaten val len in investeringen en werkgele genheid. De RVD wijst erop dat de Mar kerwaard zelf niet omstreden is binnen het kabinet, maar wel de kosten. Die zijn geraamd op twee miljard gulden. Minister Ruding is niet bereid daar overheidsmidde len voor uit te trekken en minister Winsemius (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) deelt die op vatting. Opvallend was dat, nadat minis ter Smit-Kroes sinds vorige herfst keer op keer aankondigde dat het kabinet zich binnen afzienbare tijd zou uitspreken (de laatste datum die zij noemde was 5 oktober jl.), in de toelichting op haar begroting aan de Markerwaard slechts 14 re gels waren gewijd. Niet lang daarvoor was een inter departementale commissie tot de slotsom gekomen dat aanleg van de Markerwaard met uitsluitend particuliere middelen en zonder stevige overheidsgarantie geen haalbare zaak was. Op basis van dat rapport had de bewindsvrouw DEN HAAG (GPD) - Nadat eerder PvdA-buitenlandspecialist Relus ter Beek vraagtekens zette bij de onvoorwaardelijke afwijzing van de plaatsing van kruisraketten, heeft nu ook het socialistische ka merlid Ien Dales zich in dergelijke zin uitgelaten. Mevrouw Dales deed dit in het jongste nummer van het partijblad Voorwaarts. Ien Dales, in het kabinet Van Agt-Den Uyl staatssecretaris van sociale zaken en nu tweede vice- voorzitter van de partij, onder streept dat de IKV-leuze 'De kern- Is de Star War van Ronald Reagan een kwestie van tijd? Peter van Nuijsenburg ploegde namens EM de berichtgeving door rond de (in Rusland gevreesde) ruimteplan nen, raadpleegde gereraal Berkhof en komt tot de conclusie dat zo'n ondoordringbaar wapenschild 'op zijn best zeer verre toekomstmu ziek is en waarschijnlijk een illu sie'. Dat laatste staat wel vast, want de ingewikkelde ruimteparaplu blijkt afhankelijk van Russische medewerking. "Wanneer de uit breiding van het aantal Russische atoomkoppen niet aan banden wordt gelegd, zal geen enkel defen sief systeem werken" citeert EM de Amerikaanse onderminister van defensie Richard de Lauer. In het geel katern geeft hoofdre dacteur Hoogendijk minister Ru- ding (financiën) een ferme klop op de schouder: hij heeft een belang rijk (CDA-)taboe doorbroken door te roepen dat de Nederlandse werkloze, met zijn hoge uitkering, liever thuis bij tante Truus blijft zitten niksen. Alleen had de be windsman een zorgvuldiger schei ding moeten maken tussen "werk lozen die zich suf solliciteren en degenen die zich er met een Jantje van Leiden van afmaken", zo voegt Hoogendijk daar voorzichtigheids halve aan toe. Even verderop het in blad de analyse van een Britse studie over hervorming van de sociale zeker heid: 40 miljard bezuinigen terwijl iedereen er gemiddeld beter van wordt. Dat kan. Ook in Nederland. Haken en ogen als 'subsidie op lui heid', en een 'pijnlijk hoge lasten druk in de lagere inkomensgroe pen' blijven wel bestaan. Maar het nieuwe systeem (waarbij iedereen in principe een inkomensafhanke lijke en door de belasting gecorri geerde uitkering krijgt) rekent in elk geval met het huidige, dat "nog slechts bestaat bij de gratie van het feit dat de meeste mensen er niets meer van begrijpen". Verder onder meer in EM de felle concurrentieslag tussen lucht-, vaartmaatschappijen, een bespie geling over (de toekomst van) het gezin en een aanvulling op het Ne- derhorst-rapport van de Algemene Rekenkamer: hoe Nederhorst aan Ogem ontglipte. van een beperkt gebruik van kern energie. Over radioactief afval zegt hij: "Het is uitgesloten dat op nieuw afval in de Atlantische Oce aan wordt gedumpt. Daar ben ik niet meer bij als dat gebeurt. En dat geldt voor alle soorten radioac tief afval". Winsemius bepleit opslag in een zoutmijn of bovengronds. "Het probleem heft zichzelf op, die stra ling wordt minder en minder. Dat duurt duizend jaar, maar als je het gedurende die periode van dag tot dag met verstand behandelt kun je het opslaan. Dan zitten er slechts beperkte risico's aan". De minister spreekt zich in De Tijd uit tegen inpoldering van het Markermeer. Hij vindt het zonde van het geld. De Tijd wijdt verder een artikel aan het kraakpand Singel 114 en ci teert karaker Hans: "Ik denk dat door Wyers een heleboel mensen duidelijk is geworden voor wie de overheid eigenlijk staat. En dat is niet voor de zwaksten in de samen leving, maar voor het grootkapi taal". "We zullen onszelf moeten orga niseren, omdat we ons over de ge meenteraad geen enkele illusie hoeven te maken. Als we ons lot in hun handen leggen weten we waar dat op uitloopt". De voormalige Leidse hoogle raar dr.J.G. Defares bedrijft celthe rapie. De Tijd ontleedt de commer cieel interessante therapie, waarbij stoffen uit organen van schapen en ratten worden ingespoten bij men sen als middel om het ouder wor den te vertragen. "Kwalijk dat dok ters onder de vlag van de officiële geneeskunde met misleidende ver halen over gezondheid grof geld kunnen verdienen aan de onwe tendheid en de angst om dood te gaan", oordeelt prof. Hollander. De De schrijfster, journaliste en fe- Amsterdamse celbioloog James ministe Renate Dorrestein legt in meent: Defares is een pure kwak- HN haar zieleleven bloot aan de zalver hand van zulke onderwerpen als ye mannen vrouwen en liefde. En na- Spreku,s „J tuurhjk feminisme^Ik denk^met Heykamp, jeugdverhalen uit een streng gereformeerd bollendorp i een Duitse bankrekening beland de. Van de lobby die op gang moest komen, hebben de politici weinig gemerkt, aldus verschillende door VN benaderde PvdA'ers. Van der Hek: "Heertje heeft geld gehad WM voor niets". Heertje zelf zegt echter lllll veel advies te hebben gegeven over hoe het politieke besluitvormings proces in elkaar zit. "Ik verklap geen geheim als ik zeg dat de oriën tatie van De Vries op het parlemen taire gebeuren gering was". De bewering van De Vries dat hij Heertje ook nog duizenden mar ken cash zou hebben betaald, ont kend de professor in VN. "En die Duitse rekening? Die heb ik over- ggl; gehouden aan de drie maanden in 1969 dat ik gastcolleges gaf in Tu bingen". Het kleurkatern gaat over woon wagencentrum De Huppeldijk bij Utrecht. VN sprak met de bewo ners: hoe ze er terecht kwamen, waarom de meesten niet in de stad willen wonen, wat het verschil is tussen stelen en oplichten, waarom de school vernield werd en waar om burgers niet te vertrouwen zijn. "Ja, hier zit tuig. Maar in de stad ook". Verder in VN de Huygensprijs- winnaar J. Bemlef, de godsdienst van Ronald Reagan, reconstructie van de laatste vijf dagen van de Heineken-ontvoering en commis saris Winkel over de Amsterdamse staatsliedenbuurt. Professor dr. A. Heertje vertelt op de voorpagina van Vrij Neder land over zijn bemoeienissen met RSV. Hoe hij president-commissa ris De Vries hielp een lobby op te zetten met de politiek, zodat die er van overtuigd zou raken dat RSV kernreactorvaten moest leveren aan Zuid-Afrika. Hoe hij daar min stens 37.500 Duitse marken dat de wereld in haar algemeen heid een betere plek wordt als de vrouwen het voor het zeggen zou den hebben. Wel denk ik dat de vrouwen dan leukere levens zullen hebben'. En over liefde ('zo'n vre selijk ding'): 'Liefde gaat echt de werking van de hersencellen te gen. Ja hoor, dan wil appeltaarten bakken. En op de bank zitten, arm in arm met mijn verloofde'. Herman Damveld analyseert de energietoestand in Californië, waar het gas- en stroombedrijf Pacific Gas and Electric is omgezwaaid van kernenergie naar energiebe sparing, windmolens en zonnecel len. De les voor Nederland: kern energie is financieel te riskant en er zijn legio andere mogelijkheden. Ir. Eric-Jan Tuininga is onlangs hoogleraar geworden aan de VU in Amsterdam, met wel een heel bij zondere leeropdracht: studenten erop wijzen dat wetenschapsbeoe fening een bezigheid behoort te zijn die georiënteerd moet blijven op het leven. Ook in HN een artikel over de godsdienaar Ronald Reagan en de religieuze kanten van de Ameri kaanse droom. Volgens de journa list Ronnie Dugger, die Reagans geloofsleven nauwkeurig volgt, staat het vast dat de president in wonderen gelooft. Hij citeert ook een uitspraak van Reagan die wei nig goeds belooft: 'Ik ben terugge keerd tot de oude profeten van het oude testament en naar hun voor spellingen van Argameddon en ik vraag me steeds af of wij misschien de generatie zijn die dat alles gaat meemaken'. de politieke barometer die laat dat de tijd voor D'66 ten einde loopt. haar standpunt voor het kabinets beraad moeten voorbereiden, maar tot dusver is het daar niet van ge komen. Intussen onthoudt de minister zich van commentaar op de opvat ting van premier Lubbers. Maar een woordvoerder van haar depar tement erkent dat omvangrijke en omstreden projecten gewoonlijk minder kans van slagen maken naarmate de beslissing wordt op geschoven. Een nadeel van het plan-Water man (een Zuidhollandse gedepu teerde) is dat de voorbereidingen nog in zo pril stadium zijn, dat met uitbreiding van de kuststrook niet direct kan worden begonnen nadat de Oosterscheldewerken zijn vol tooid. Bovendien is het plan-Waterman meer dan drie maal zo duur als de Markerwaard. Bij een oppervlak van 41.000 ha voor de Markerwaard en een begroting van twee miljard gulden komt de Markerwaard op 48,75 gulden per vierkante meter. Het plan-Waterman daarentegen komt op 160 gulden per vierkante meter. Er staat tegenover dat de ge bruikswaarde van een vergrote kuststrook voor het zwaar-gein- dustrialiseerde Zuid-Holland wel licht veel groter is dan in het geval van de Markerwaard. ADVERTENTIE tonnes DEM MEUBELFABRIEK model kunt U kiezen uit me In totaal zo'n 400 kleuren/de bekledingsstol die past t>ij üw MODEL"STRAUSS" Voor de bekleding van elk dan 60 soorten meubelstof ins U vindt dus altijd wel de BEZOEK EEN TOONZAAL OF BEL EERST 03450-17484 VOOR GRATIS DOKUMENTATIE levert het betere zitmeubel rechtstreeks aan de konsument Beurs Amsterdam VERKLARING DER TEKENS wapens de wereld uit, om te begin nen uit Nederland' „fantastisch" heeft gewerkt. Nu moet voorrang worden gege ven aan de politieke noodzaak van wapen vermindering, meent zij. „De politieke realiteit moet nu een maal wapenbeheersing en wapen- vermindering zijn. Dat kan, onder bepaalde condities, stroken met „geen kernwapens in Nederland". Maar het kan op een gegeven mo ment ook leiden, in volle overeen stemming, tot het tijdelijk hebben van kernraketten". Noteringen van donderdag 25 oktober 1984 (tot 12:27 uur) AANDELEN binnenland doorlopend macintosh 26300+ 262.6C 243.00 242.50 153.00 152.50 'Cultuurpaus' Hans Keiler prijkt op de voorzijde van de HP. Na vele legendarische omzwervingen in het Hilversumse, werkt hij sinds het begin van dit seizoen bij de NOS als eindredacteur van het cul tuurprogramma Nederland C. Zijn doel: op een serieuze manier kunst laten zien. Zonder neerbuigend heid naar de kijker. Registreren. Vertellen wat er aan de hand is Politici en journalisten versimpe len het idioom niet, ze vertellen ge woon hoe de zaken er voor staan rond de kruisraketten. Waarom zou dat bij kunst anders moeten? aldus Keiler. In deel I van een nieuwe serie: 'de PvdA-dilemma's', ondervraagt Jan Tromp het kamerlid Jacques Wallage, ex-wethouder in Gronin gen, die zich verkeken blijkt te hebben op de Haagse pikorde en nog steeds niet zeker weet of hij wel in de Tweede Kamer wil blij ven. Zolang hij er zit, heeft hij in elk geval het vertrouwen dat een oplossing voor de richtingenstrijd gevonden zal worden en de PvdA weer kan gaan regeren. Hij gelooft dat de verdeeldheid in de partij-af delingen veel minder groot is dan de scheidslijn tussen fractie en par tijbestuur doet denken. Het besef dat die oplossing moet komen, overstijgt volgens hem het 'ge- Paul van Engen beschrijft de korte opmars van Mondale, na het succesvolle eerste televisiedebat. Sinds zondag lijkt die opmars al weer ten einde, vermoedt Van En- gen. Brugsma gaat in op de verga dering, het komend weekeinde, van de Westeuropese Unie, het sla pende samenwerkingsverband voor defensie. Nederland kan er te gen blijven mokken, maar de ban den tussen Bonn en Parijs zullen er niet onder leiden, aldus Brugsma. Voorts in HP: Het CDA-studie- weekeinde over de verzorgings staat en een necrologie van Fran cois Truffaut, de deze week overle den Franse cineast. 670.00 700.00 Ö00B 1200.00+ 280.00 280 0C wykhering 174.C buitenland asaa belegglngslnst. staatsleningen nl 12V« 81-91 134.30 nl 111/fe 81-92 116.80 0Vt> 82-87 140.008 indices e.d. Indices (a.n.p.-c.b.s) obl.lndex/eff.rend.(c.b.s.) Staatsleningen 7 29 - nw.3 langl. 7.70 - 3-5 Iaat 7.2S -5-8 jaat 7 44 - 5 langstl. 7.45 BNG lerungen 7.51 Bankleningen 750 Pandbrieven 7.81 GOUD £N ZILVER Beursoverzicht Aandelenkoersen in herstel Nadat de Amsterdamse effecten beurs gisteren wat gas terug had genomen trad er vandaag weer bij fon(jsen een herstel op. Bij de hoofdfondsen vaste stemming voor Koninklijke Olie, dat tegen de middag al een winst van ongeveer een rijksdaal- hoogtepunt terecht. In de financiële sector deed de ABN hel redelijk en kwamen vooral de verzekeraars Aegon en Amev tot flinke winsten. De rest van de financiële fondsen viel, gezien de optimistische markt, enigszins uit de toon Ook in de overige sectoren van de aandelenmarkt kwamen koerswin sten voor al waren die niet specta culair van omvang. Zo werd Heine- ken evenals Océ van der Grinten een gulden duurder en kon de uit geverssector ook wat herstel laten EINDHO Ruim woonh. badk., 2e toil., kid. thermop., tuin opZ. Vr.pr.f 149.000 k.k. De Tijd interviewde minister Pieter Winsemius (milieu). De in 1973 in Leiden gepromoveerde na- ontving,. en waarom dat geld op tuurkundige is een voorstander Uw makelaar weet alles over onze lage rente en onze lage afsluitprovisie. Bovendien kunt u op 200 postkantoren |J 1, 1. J IJ terecht vooreen persoonlijk gesprek in een aparte ruimte met een deskundig adviseur. Lees er over in onze folder 'Hypotheken', die op elk postkantoor ligt. Of die u aanvraagt via de coupon hiernaast. upie eengezinswoning Meppel. Bouwjaar 1976 aratuur. 3 sl.kmrs en zol- dakkapel. Ruime et geheel is uitstekend udej^n geïsoleerd 000 k.k LELYSTAD HELFT V DUBBEL HEREN-Ihelftvantweeonderéénkap, HUIS m GARAGE. L-kamer, met garage, voor- en achter- Stuurt u mij documentatie over de Deze bon in een envelop zonder RPS- hypotheek, plus de adressen van de postzegel verzenden naar: Hypotheekbedrijf postkantoren meteen hypotheekadviseur postgiro/rijkspostspaarbank, Postbus 49977, in mijn omgeving. 1009 DX AMSTERDAM Naam: Adres: Postcode/Plaats: ,i :\7; postgiro VrC rijkspostspaarbank

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17