ax ziet toch noc kansen S DT 'Vasthouden nul was belangrijkste' Quick Boys 'baalt' van Singapore-trip amateurs Fortuna: derde ronde al in zicht PSV niet verder dan gelijkspel 'Anders hebben we het hier laten liggen' Feyenoord aast op Van der Gijp Wisla wil geen geld, maar kleding DONDERDAG 25 OKTOBER 1984 KATWIJK - Zaterdageersteklasser Quick Boys heeft de beslissing van de KNVB een Nederlands amateurelftal tussentijds naar Singapore te sturen niet kunnen waarderen. Het feit dat daardoor de jaarlijkse kraker Rijnsburgse Boys-Quick Boys van het programma is afgevoerd, is door de Katwijkse voetbalclub tandenknarsend geaccepteerd. "Liever hadden we gezien", verwoordt Quick Boys-bestuurslid Jaap Sip, "dat er een selectie in de winterstop was afgevaardigd. Ik begrijp heus wel dat er rond die periode geen toernooi is georga niseerd. Maar midden in de competitie een stel amateurs bij elkaar roepen voor het spelen van een vriendschappelijk toernooi, nee, daar kunnen we geen begrip voor opbrengen". "Onze mening was niet interessant", vervolgt Sip, "we hadden de beslissing van de KNVB maar te accepteren. De vereniging Quick Boys vindt het onaanvaardbaar dat de competitie door dergelijke zaken wordt scheefgetrokken. Dat is de reinste ver valsing. Rijnsburgse Boys valt in dit geval niets kwalijk te nemen, want ook wij hadden uitstel ge vraagd als er spelers zouden zijn geselecteerd. De wedstrijd is nu verplaatst naar 5 januari 1985. Niet bepaald een tijd waarin je mooi weer kan verwach ten, dus dat scheelt altijd toeschouwers. Gelukkige bijkomstigheid is dat we dan in Rijnsburg spelen". Sip hoopt dat de Katwijkse formatie rond de jaar wisseling dan volledig kan aantreden. "Eerst had de KNVB bepaald dat de winterstop van 22 decem ber tot 19 januari zou duren. Dat hebben wij de jongens meegedeeld in verband met eventuele vakanties. Door'die trip van het amateurteam komt de zaak weer knel te zitten. Quick Boys heeft diver se spelers nu weer gevraagd de geplande vakantie te verzetten, maar je moet afwachten of dat ook werkelijk gebeurd. Dan zouden wij in tweëerlei op zicht worden benadeeld. Een onverkwikkelijke zaak". "Quick Boys had zaterdag heel graag willen spe len", stipt Sip tot besluit aan, "het elftal had in de competitie weer de stijgende lijn te pakken. Die hadden we tegen Rijnsburgse Boys graag door wil len trekken. Nu hebben we weer een vriendschap pelijk wedstrijdje moeten regelen, terwijl de com petitie net is begonnen. Belachelijk" AMSTERDAM (GPD) De vooraf opgeroepen vergelij king met Oranje ging ten slotte volledig mank. Net als het Nederlands elftal tegen Hongarije, zou Ajax tegenstander Bohemians in de tweede ronde van het UEFA-Cuptoer- nooi met vier aanvallers proberen te overvallen. En de Am sterdamse voetballers zouden dat beter doen dan de inter nationals, zo voorspelde trainer De Mos aan de vooravond van het eerste treffen met de Tsjechen. ROTTERDAM (GPD) - Feye noord wil René van der Gijp voor de rest van dit seizoen huren van Lokeren. De momenteel bij de Bel gische club in ongenade gevallen rechterspits bereikte gisteren al overeenstemming over zijn per soonlijke eisen met het bestuur van de Rotterdammers. Hij was speciaal voor het gesprek naar Rot terdam afgereisd. Het wachten is nu nog op Lokeren, dat Van der Gijp liever wil verkopen aan éën andere club. Desondanks meldt een delegatie van Feyenoord zich vandaag bij Lokeren om in eerste instantie over het huren van de in ternational te praten. Het gesprek tussen René van der Gijp en enkele Feyenoord-bestuur- ders nam volgens de speler „een minuut of drie" in beslag. Van der Gijp: „Sinds vorig jaar, toen Feye noord me ook al wilde huren, is er namelijk niets veranderd. Mijn ei sen zijn hetzelfde gebleven en aan gezien Feyenoord zich daarmee de vorige keer ook al akkoord had verklaard, was het eigenlijk zo be keken. En nu is het dus maar af wachten hoe het bestuur van Loke ren vandaag reageert. Feyenoord laat me vanavond weten hoe een en ander is verlopen". Dat Van der Gijp niet van zijn huidige, maar van zijn eventuele nieuwe werkgever moet vernemen of hij de komende maanden in Rot terdam speelt, is typerend voor de situatie waarin hij momenteel ver keert. Na zijn schorsing voor onbe paalde tijd en een geldboete (5000 gulden) die hij het afgelopen week einde opgelegd kreeg als gevolg van enkele uitspraken in een Ne derlandse krant, heeft hij niets meer vernomen van Lokeren. Het bleek een staaltje van puur Amsterdamse bluf, want gister avond in de Meer viel van die ui terst offensieve speelwijze alleen in de eerste fase iets te bespeuren. Na de pauze viel Ajax zó ver terug, dat het uiteindelijk blij mocht zijn dat het zelf niet werd overvallen en dat de 1-0 nog over de finish kon worden gedragen. Dat was het enige positieve ver schil met de interland van vorige week, voor het overige waren er wel een paar overeenkomsten, maar die waren louter negatief. Zo leek Ajax na de onderbreking vooral organisatorisch een Oranje imitatie ten beste te willen geven. Het lukte, zonder dat het kwalijke gevolgen had, al moest daarvoor wel een treffer van Janecka wor den afgekeurd, die de fraaie 1-0 van Bosman zou hebben geëgaliseerd. De marge van één doelpunt biedt hoe dan ook maar weinig uitzicht op de derde ronde. Zeker nu Bohe mians-trainer Pospichal in de re turn twee wissels zal toepassen en doodgemoedereerd opmerkte dat zijn team in Praag "wat minder de fensief' zal spelen. Met linkermid denvelder Sloup en spits Micinec zal hij in elk geval twee vaste krachten terughalen, die hij gister avond achter de hand hield. Omdat ze echt „vermoeid wa ren", zoals hij zelf beweerde, of ge woon uit zelfvertrouwen? Hij liet zich er niet over uit, maar het laat ste lijkt eerder het geval dan het eerste, want ook zonder het vaste duo toonde zijn team zich zo erva ren, geroutineerd en aanvalsbelust dat Ajax-trainer De Mos moest op merken: „Het belangrijkste is dat we de nul hebben gehouden". Een oefenmeester die dat zegt na een thuiswedstrijd, doet meestal een zwaktebod en dat besefte De Mos ook. In flagrante tegenstelling tot zijn Tsjechische collega, die achteraf louter zelfverzekerdheid uitstraalde en zich zelfs niet druk kon maken om de afgekeurde tref fer, moest de technisch leider van Ajax zich in allerlei bochten wrin gen om zijn team nog kansen aan te praten. "Zij moeten daar toch minstens tweemaal scoren en wij moeten zeker in staat zijn om een doelpunt te maken". Echt overtuigend klonk hij dan ook alleen in zijn nabeschouwing. „Het probleem was dat we de kan sen hebben gemist Daardoor sloop er onrust in de ploeg, die in de eerste twintig minuten toch goed voetbalde". Sl'lTARD (ANP) - Fortuna Sittard begint zich thuis te voelen in de bijzondere wereld van de Europa Cup. Na een slecht gespeelde ope ningsronde tegen KB Kopenhagen in het toernooi voor bekerwin naars, begonnen de Limburgers gisteren pas echt aan het avontuur. Hoewel de ploeg zeker geen schoonheidsprijs verdiende, pre senteerde de equipe van Bert Ja cobs het in grote getalen opgeko men publiek een surprise. Het ge vreesde Wisla Krakov werd een verdiende nederlaag voorgehou den: 2-0. De Limburgse oefenmeester Ja cobs achtte de marge voldoende om de derde ronde van de EC voor bekerwinnaars binnen te wande len. De trainer was zeer content over de verrichtingen van Fortuna, hij was met name te spreken over Arthur Hoy er en Wout Holverda. "Het was niet mooi wat we hebben laten zien, maar dat vind ik niet be langrijk", wist Jacobs. "We hebben nu eenmaal geen spelbepalende mensen in de ploeg. Maar Fortuna heeft deze wedstrijd zeer gedisci plineerd gespeeld". De Poolse verdedigingsmuur die van meet af aan zou worden opge trokken, werd tot verrassing van de Limburgers niet in Sittard aan gesleept. De thuisploeg kreeg daar door zeëen van ruimte geboden. Fortuna was ook veruit de sterkste formatie en Wisla mocht dan ook van geluk spreken dat het verschil tot twee treffers beperkt bleef. Het iets fortuinlijker Fortuna had de dubbele tweestrijd mogelijk al in Sittard kunnen beslissen. Hoyer opende in de 21e minuut de score uit een voorzet van Holverda. Na rust zorgde Holverda's vervanger, Van Well, voor 2-0. Evers, Houtac- kers en Hoyer waagden daarnaast verdienstelijke pogingen om Wisla nu al in een kansloze positie te ma noeuvreren. De ploeg van trainer Jacobs toonde zich in eerste instantie wat verbaasd, dat Wisla echt wilde voetballen. De oefenmeester was met angstaanjagende verhalen uit Polen teruggekomen. Met behulp EINDHOVEN (GPD) PSV moet een unieke prestatie leveren wil het de derde ronde van het laagst gewaardeerde Europa-Cuptoernooi bereiken. Het moet doen wat in het seizoen 1963-1964 Willem II niet lukte, het moet doen waar Ajax in de jaren 1976-1977 niet in slaagde, het moet tot een prestatie komen waartoe in de voetbalgeschiedenis Ander- lecht, Real Madrid, Atletico Bilbao, AC Milan, Benfica, Saint Etienne, Barcelona en Ju- ventus niet in staat waren: winnen op Old Trafford. Zesendertig maal voetbalde Man chester United in de Europese voetbalcompetitie voor eigen vol gepakte tribunes en nimmer werd verloren. Voor PSV is ook een ge lijkspel met 1-1 of hoger voldoen de, maar ook dat resultaat werd door de Europese voetbalelite maar zelden binnengehaald in de Engelse binnenstad. Het gezel schap PSV-ers acht zich na de 0-0 in eigen huis in staat voetbalge schiedenis te schrijven, maar van dat optimisme ligt men in Enge land niet wakker. Bankzitter Ar nold Muhren („Ik ben alleen mee gereisd voor de vertalingen") denkt met Jesper Olsen dat de Eindhovenaren aan de andere kant van Het Kanaal tot een betere ver richting zullen komen dan gister avond, maar het zal hem heel wat moeite kosten om zijn ploeggeno ten daarvan te overtuigen. PSV is als het spel gemaakt moet worden veel te veel afhankelijk van de wisselvallige Michel Valke. De Brabanders zijn het best als er gecounterd kan worden. „En daar toe", zo gelooft Muhren, „krijgen ze tegen ons de gelegenheid. We spelen altijd aanvallend thuis, dat eist het publiek. PSV zal best een mogelijkheid krijgen, maar het zal te weinig zijn. We zijn heel wat mans en maken altijd wel een goal- tje" Waar baseert PSV het vertrou wen in een goede afloop op? Uit het optreden in de uitwedstrijd te gen het Oostduitse Vorwarts in de eerste ronde kan dat niet gepeurd worden, een kansloze 2-0-neder- laag en geen geslaagde counter in zes kwartier. Gaf de wedstrijd van gisteren daartoe dan aanleiding? Nee hoor, zelden in de 36 Europese duels over de grens hebben de Britten een wedstrijd zo eenvoudig gecontroleerd als gisteravond. Het werk van doelman Gary Baily be stond uit het onderscheppen van enkele geblokkeerde schoten, hij moest een knal van invaller Piet Wildschut overtikken en slechts tweemaal hoefde hij attent te zijn bij een Eindhovense hoekschop. Gedisciplineerd Voor spektakel in het strafschop gebied kon de ploeg van Jan Reker maar zelden zorgen. Manchester United verdedigde gedisciplineerd en geconcentreerd, de Eindhove naren stoomden niet via de vleu gels in de richting van doelman Baily en de keren dat de bal wel in het strafschopgebied neerdaalde, kreeg steeds de Zweed Glen Hysen het leer voor zijn schoenen. De Scandinavische international heeft te weinig balcontrole om winst te halen uit die situaties. Hysen is een uitstekende verdediger, voor die li nie is hij ook aangekocht, maar no dig is hij daar nauwelijks. Het sterke spel van de PSV-de- fensie lag ten grondslag aan het ge loof in een goede afloop over veer tien dagen. „Met die 0-0 kom je na tuurlijk moeilijk verder", erkende trainer Jan Reker. „We hebben weinig kansen gehad, maar we hebben er ook weinig weggegeven. Achter op de nul spelen, dat was onze voornaamste taak". Het lukte dankzij een attente Hans van Breukelen, maar vooral door de inbreng van de mandek- kers Huub Stevens en Ernie Brandts, die om de beurt Alan Bra zil en Mark Hughes aan de ketting legden. Het tweetal kreeg terecht schouderklopjes en heeft zich gis teravond weer in Rijvers's blikveld gespeeld, waarbij de kansen voor het tonnetje buskruit, dat Stevens heet, minder zijn dan die van Ernie Brandts. Doelman Hans van Breu kelen praatte na afloop van het Cupduel tegen de Engelsen tien minuten met Kees Rijvers na over de desastreus verlopen interland van vorige week tegen Hongarije en vergat daarbij niet een goed woordje te doen voor de rossige voorstopper. Beroerder ffe* fUB *4«M# Stijlvol kopt John Bosman de enige treffer van Ajax in het Tsjechische doel. (foto anp) Vier spitsen NatuurUjk speelde Ajax ook daarin niet consequent met vier spitsen, want dat kan niet in een Europa-Cupduel, als je over te wei nig middenveldbrekers en man dekkers beschikt. De lang sterke Vanenburg had dus toch een han gende rol. De verbale Amsterdanv se branie had echter wel voor een praktisch vol huis gezorgd. Voor 27.500 kijkers maakte het team, dat zich had voorbereid in een voor het publiek geheim gehouden trai ningskamp in Noordwijk, de belof te doorlopend op avontuur te gaan alleen in de eerste helft waar. Met vooral agressief en soms ar tistiek (Vanenburg) en gevarieerd voetbal (Koeman) kozen de Ajacie- den in elk geval voluit voor de aan val, zonder daarbij te vergeten het middenveld goed bemand te hou den. Het voorkwam dat de ploeg dezelfde fouten maakte als Oranje tegen Hongarije en dat was maar goed ook, want de tegenstander bleek over een fysiek sterk en ui terst gemakkelijk counterend elf tal te beschikken. Niet groots, wel degelijk en vaardig. In een veel aanvallender opstel ling dan was verwacht in de Meer zochten ook de Tsjechen het avon tuur waar de kans zich voordeed. Vooral onder aanvoering van mid denvelder Selensky en laatste man Ondra, die veel meer uitstapjes kon maken dan zijn collega Rij kaard. Die Ajax-libero, nog behept met de angst van de interland te gen Hongarije (De Mos: "Hij en Spelbos hebben daar dagen lang over gepraat"), bleef al uit zichzelf achter als corrector, maar werd daartoe ook gedwongen. Door het angstige spel van Spelbos en door dat Bohemians constant drie man paraat hield aan het front. Zonder dat de Tsjechen aanvan kelijk echt gevaarlijk werden ging daar toch zoveel dreiging van uit, dat duidelijk werd dat Ajax aan de kleine voorsprong niet genoeg heeft om de return in Praag met een gerust hart tegemoet te zien. De wegens buitenspel afgekeurde goal van Janecka, halverwege de tweede helft, en diens kans vlak voor tijd, onderstreepten dat na drukkelijk en verontrustten Ajax ook danig. Het Amsterdamse voetbal werd allengs chaotischer en dat had de formatie van De Mos gedeeltelijk aan zichzelf te wijten, omdat in de attractieve eerste helft alleen John ny Bosman zijn keus had kunnen bepalen uit een rijtje mogelijkhe den voor hemzelf, De Wit, Koeman en de andermaal falende Van Bas ten. Grootste nadeel dat in die eer ste rondgang aan het Ajax-spel kleefde, was dat te zwaar op de rechterkant moest worden ge leund. De Wit viel op links zelden op een goede actie te betrappen, waardoor de andere vleugel zwaar werd belast. Het was dan ook niet vreemd dat Bosman na rust moest worden vervangen door Van Buu- ren. De Wit werd ingewisseld voor Gasselich en daarna was er hele maal geen lijn meer te bespeuren in de patronen. Ajax kortom, was in de slotfase willoos overgeleverd aan de partner. Routine Bohemians, dat onder alle ande re omstandigheden de grote routi ne liet blijken, verzuimde echter de eerste tik uit te delen (Janecka..), die de perspectieven voor de thuis- beurt nog gunstiger zou hebben gemaakt. Het zo goed begonnen Ajax had nog wel een paar indivi duele oplevingen gekend (de solo van Vanenburg), maar zakte ten slotte af naar het bedenkelijke ni veau dat aantoonde dat het winter is in het Nederlandse voetbal. De Amsterdammers hoeven ook nau welijks illusies te koesteren dat in Praag plotseling de lente aan breekt. De omstandigheden ter plaatse lijken op voorhand tegen te werken: het veld is klein en hobbe lig, zoals De Mos de situatie vóór de wedstrijd schetste en onder druk is Ajax kwetsbaar, zoals in de competitie al herhaaldelijk is be wezen. De Mos, die in Tsjechoslowakije overigens wel weer kan beschik ken over Edo Ophof, zag na het duel van gisteravond niettemin kansen. „Zij zullen zwaar gaan aan vallen, maar wij moeten daar een goal kunnen maken. Daarom is het zo belangrijk dat we hier de nul hebben gehouden. Er zijn nu toch nog mogelijkheden. En als we het niet halen, dan hebben we hier de kans laten liggen". PAUL DE TOMBE „Ik voel me na dit doelpuntloze gelijkspel een stuk beter dan vori ge week, daar ben ik echt drie da gen onaanspreekbaar door ge weest. Deze 0-0 betekent niet dat we uitgeschakeld zijn, vorig jaar te gen Nottingham stond PSV er veel beroerder voor", vond Van Breu kelen. De Eindhovenaren kwamen te gen Forest weliswaar tot iets meer aanvallende activiteiten, maar ver zuimden destijds om achter de zaak gesloten te houden en konden dat niet meer rechtzetten in een voortreffelijk gespeelde uitwed strijd. „We hebben ons lesje van vorig jaar geleerd", meldde Jan Re ker „toen vielen we meer aan en werden door counters verslagen". Het spelen op de nul had tot ge volg dat PSV (met acht internatio nals) te weinig mankracht bezat om het met hetzelfde aantal inter nationals voetballende Manchester United op achterstand te zetten. Berry van Aerle en Jan Heintze durfden Jesper Olsen en Gordon Strachan niet te veel vrijheid te gunnen. Willy van de Kerkhof kwam het eerste half uur nog wel tot een aanvallende actie, maar liet dat in het verloop van de partij steeds vaker na. Het tempo zakte en voor Manchester werd het al leen maar gemakkelijker. „PSV viel me zwaar tegen", vond Arnold Muhren die een nieuw contract kan tekenen, maar die daarbij niet de garantie krijgt dat hij ook in het veld komt. De tegenvaller lag vooral in het offensieve deel. Valke kwam in het stuk niet voor, het excuus dat Jan Reker („hij speelde tegen Moses, voor mij een van de beste verdedi gende middenvelders van Enge land") aanvoerde was niet steek houdend. Valke voetbalt goed te gen middelmatige ploegen, maar laat het afweten op het internatio nale front. Dat geldt langzamer hand trouwens ook voor Hallvar Thoresen, driftig scorend als een middelmatige eredivisieclub op bezoek komt, onzichtbaar als echt topprestaties verwacht worden. Ook Kenneth Brylle schaarde zich aan zijn zijde. Onopvallend, en de onervaren Frans van Rooy is voor dit werk nog niet klaar. Hopen op een wonder, op een overwinning of een gelijkspel met doelpunten op Old Trafford, maar weinig spelers die daarvan kunnen verhalen. „Maar ik ben er één van", zegt Hans van Breukelen die vorig jaar met Nottingham Forest een 1- 0-overwinning in Manchester be haalde. „Manchester moet daar aanvallen en daarin liggen onze mogelijkheden. Daarom heb ik in de rust en tijdens de tweede helft ook voortdurend gezegd dat we rustig moesten blijven en vooral niet ongeduldig worden. Voorko men moest worden dat iedereen naar voren rende, het vasthouden van die nul was het allerbelangrijk ste". SITTARD (ANP) - Fortuna Sittard zal over twee weken met extra sportmateriaal naar Krakov afrei zen. De Limburgse formatie, be taalt de aan de uitwedstrijd voor het bekerwinnaars toernooi verbon den kosten tegen Wisla in natura. Het bestuur van de Poolse ploeg had voorkeur aan deze vorm van betaling boven valuta. Voorzitter Boels liet weten dit verzoek te zul len honoreren. van een dubbele libero en drie mandekkers zou Wisla ten koste van alles de verdediging tot een on neembare veste maken. De Polen toonden gisteren een ander gezicht dan het kennelijk in de vaderlandse competitie laat zien. Zoals de pas in dienst getre den trainer Lenczik een etmaal voor aanvang al had laten weten, is een iets offensieve spelletje nood zakelijker om de Europese race vol te houden. Daarom liet hij zijn „tweede" libero Skrobowski dui delijk als voorstopper acteren en veroorloofde hij zich twee aanval lers: Swierzczewski en Krupinski. Europees voetbal is anders. For tuna Sittard en Wisla laten in het weekeinde weinig indrukwek kends zien. Beide ploegen vertoe ven ruimschoots in de onderste helft van de respectievelijke com petities. Voor de gelegenheid wa ren ten aanschouwe van 15.000 kij kers in De Baandert beide ploegen bereid dat masker af te leggen. Dat betekende niet dat twee mid delmatige elftallen plotseling de sterren van de hemel speelden, maar de wederzijdse ruimte resul teerde wel in een open duel, waarin Fortuna de beste kansen kreeg. De Limburgers waren evenwel zo „vriendelijk" zo nu en dan collec tief mis te trappen en daarmee Wis la ook een mogelijkheid te offre ren. Fortuna begon voorzichtig, zoals was aangekondigd. Van de mid denvelders leek met name Evers extra gemotiveerd om zich waar te maken. Evers had alleen in de eer ste wedstrijd tegen KB even van het Europese voetbal mogen proe ven. Mogelijk moet hij zijn plaats in de competitie weer afstaan aan de pas aangekochte Thijssen, maar zijn optreden tegen Wisla was ze ker overtuigend. Evers' snelle handelwijze lag ten grondslag aan de openingstreffer. Op het middenveld ontfutselde hij de traag werkende Polen de bal om het speeltuig onmiddellijk naar Hoverda te plaatsen. De kopbal van Hoyer uit Holverda's voorzet was geheel volgens de voetbalre- gels. De Limburgers kregen toen de mogelijkheden om de score op te voeren, maar de kansen werdn ver kwanseld. Toen Wout Holverda in de tweede helft geblesseerd moest uitvallen liet het zich aanzien dat Fortuna met de 1-0 zou finishen. Invaller Theo van Well was op het goede moment aanwezig om twaalf minuten voor tijd de eindstand op het bord te brengen. Zajda had de schuiver van Hoyer niet onder con trole kunnen krijgen. De invallen de spits tikte zonder moeite in. Theo van Well steekt de armen omhoog nadat hij Fortuna op een 2-0 voorsprong heeft gezet.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13