'Resultaten komen binnen 2 maanden' Hervormde commissie 'archieven' houdt ermee op Reportage Britse mijnstakers na week vakantie terug naar huis Europese defensie: erover praten mag DONDERDAG 25 OKTOBER 1984 PAGINA 11 Acht kinderen van Engelse mijnstakers en vijf ouders ko men een weekje tot rust aan de Nederlandse kust. In Noordwij- kerhout, om precies te zijn. Het Leids comité 'Steun de Britse mijnwerkers' heeft hun de vakantie aangeboden. Even los van alle zorgen thuis. Geen perikelen rond de mijnstaking die nu al m^er dan zeven maanden voortduurt, maar een week onbekommerd vakantie houden. Het comité heeft voor twee vakantiebunga lows, drie auto's en zakgeld ge zorgd. Zo op het eerste gezicht vermaken de Britten zich op perbest. Zijn de zorgen inder daad naar de achtergrond ver drongen? De kleintjes lopen die ochtend nog in hun pyjama rond. Zitten op hun knieëen aan de lage tafel en spelen met viltstiften. Samen proberen ze zoveel mogelijk na men van Engelse voetbalclubs te bedenken. Tottenham staat bo- door Jan Westerlaken Aan een stuk. Hij was er werkelijk met geen stok uit te slaan." Eén mijn Op het grasveldje voor een van de bungalows strijden Tony en Neil - elf en twaalf jaar oud - om een bal. Ze lijken niet meer aan thuis te denken. In een hoekje op het houten terras staat een krat met lege bierflessen. Binnen doet Morgan - een mijnwerker uit Rhondda Valley in Zuid-Wales - wat huishoudelij ke klusjes. Hij loopt rond in een kort sportbroekje. Na de vaten is het tijd voor een kop thee. Helen - zijn vrouw - maakt de bedden op. Harry - een collega-mijnwer ker - kijkt in de spiegel of hij zijn stropdas wel goed geknoopt heeft. Klaar voor een dagje Amster dam. Nog een dag, dan is de pret voorbij. Gaan ze terug naar En geland. Terug naar de armoede. "Die week", verwoordt Harry Coombs de mening van ieder een, "is veel te snel voorbijge gaan. Werkelijk, het was fantas tisch wat we allemaal hebben ge- Wat de meeste indruk op hen heeft gemaakt? Zonder schro men klinkt het van twee kanten tegelijk: "Het Panorama van Mesdag in Den Haag. Wat een sfeer straalt dat uit. Zoiets had den wij nog nooit gezien. Thuis heb ik wel eens wat over ge hoord. Maar dan kun je je er geen voorstelling van maken. Je moet het gezien hebben om er over mee te kunnen praten." Dankbaar Vooral de volwassenen zijn dankbaar. De vriendelijkheid waarmee zij de afgelopen week zijn omringd heeft indruk op hen gemaakt. "Ik weet", zegt Morgan Jones, "hoe groot de problemen in Nederland zijn. Veel werk loosheid en zo. Dat ze dan toch nog ruimte weten te vinden om mensen te helpen die het mis schien nog een stapje moeilijker hebben, nou, daar heb ik grote waardering voor." Heeft die vakantieweek ook aan het doel beantwoord? Zijn de problemen naar de achter grond verdrongen? Harry stelt: "Nu het einde van de vakantie in zicht komt, ja, nu ga je steeds meer denken aan de situatie thuis. Helemaal los zijn we er niet van geweest. Als 's avonds de televisie aan ging ke ken we met z'n allen naar het nieuws. Of er nog wat over de mijnstaking in Engeland te mel den was. Zelfs de kinderen stop ten met hun spelletje. Overdag hadden we zoveel om handen, dat er geen tijd was om over de staking thuis te praten." De kinderen waren het er una niem over eens: zij willen best nog een tijdje blijven. "En dat kan ik me goed voorstellen", rea geert Harry. "Wat ze hier hebben gehad, hebben ze thuis niet. Een van de kinderen heeft zich van de week niet minder dan vijf uur lang in een zwembad vermaakt. Zuid-Wales. Het dorpje Mardy. Daar komen de dertien Britten vandaan. Er is een mijn waar het merendeel van de mannen zijn boterham verdient. Die mijn - vindt de regering Thatcher - moet net als vele andere mijnen in het land dicht. Omdat ze geen geld opbrengen. Anders gezegd: de winning van kolen is niet ren dabel. De mijnwerkers verzetten zich daar massaal tegen. Al bijna acht maanden staken ze. Hoelang denken zij dat nog te kunnen volhouden? Kunnen zij de strijd om het behoud van de werkgelegenheid winnen? Harry strijdlustig: "Reken maar. Thatcher ziet dat ook wel. Voor we twee maanden verder zijn komen de resultaten. De winter staat praktisch voor de deur. Nu al hebben heel wat scholen de deur in het slot ge gooid, omdat de kinderen zitten te verkleumen van de kou. Als het straks gaat vriezen is het in - geen enkel schoolgebouw meer uit te houden. Thatcher weet echt niet waarmee ze bezig is. Niet de mijnwerkers willen de economie kapotmaken, maar Thatcher. Wat de regering ons aandoet, nou ja. Maar zij moet ook eens aan onze kinderen den ken. Wat komt er van hun toe komst terecht? Bij die vraag moet Thatcher eens stilstaan. Zelfs de kerk heeft onze kant ge kozen en de premier gevraagd of ze wel weet waar ze mee bezig is. Als een kerk zoiets doet, dan is er toch wel wat aan de hand zou ik denken." Automatiseren Harry haalt aan dat er in het noorden van Engeland geauto matiseerde mijnen worden ge bouwd. Gevolg: het werk dat eens door vijftienhonderd mijn werkers werd gedaan, kan men nu met vijfhonderd man af. "Als je daarnaast ook nog eens kern energie gaat opwekken, dan ben je mooi van die lastige mijnwer kers af. Ik verdenk de regering ervan dat sommige mijnen be wust ouderwets zijn gehouden." Morgan zegt dat het daarom geen verwondering hoeft te wek ken dat de mijnwerkers radicaal worden. Een radicalisering die de politie met geweld probeert de onderdrukken. Harry vertelt er over: "Een jaar of vijf, zes geleden had ik respect voor een politieman. Maar dat is nu wel voorbij. Ze slaan je, stu ren honden op je af. Ja, ze halen het zelfs in hun hoofd om vrou wen af te tuigen. Dat is toch ver schrikkelijk laag? Zo'n behande ling verdienen we niet. We zijn geen criminelen. De mijnwer kers vechten voor een goede zaak. We willen overleven, dat is ons goed recht. Om dat te kun nen hebben we werk nodig. Dat werk vinden we in de mijn." Is er dan geen alternatief? Het antwoord is duidelijk: nee. Op een kilometer of tien van het dorp is zegge en schrijve een fa briek. Verder is er tot in de verre omgeving geen vorm van indus trie te bekennen. "Dus", conclu deert Morgan, "als de mijn dicht gaat is het afgelopen. Weetje dat 82% van de mannen boven de veertig jaar bij ons zonder werk is? Ja, het klinkt misschien onge loofwaardig, maar het is de reali teit waar wy dag in, dag uit mee te maken hebben. Verhuizen naar een plaats waar wel fabrie ken zijn? Ach, dat heeft zo wei nig zin. In heel Engeland is geen baan te vinden. We zitten met niet minder dan vijf miljoen werklozen, van wie de meesten naar een baantje op zoek zijn." Steun Een ding staat als een paal bo ven water: de vrouwen steunen de mijnwerkers door dik en dun. Ondanks dat het moeten leven van een uitkering armoede bete kent. Over die armoede zegt Helen: "Zie met een gezin maar eens rond te komen van 150 gulden in de week. Ik kan het niet. M'n kin deren - ze heeft twee jongens en een meisje - kan ik nauwelijks te eten geven. Want voedsel is schreeuwend duur bij ons. Kleertjes kopen? Vergeet het maar. Als iemand een paar afge dankte schoentjes heeft die er nog redelijk uitzien, dan gaan die naar een kind dat ze past. Op die manier proberen we eikaars el lende een beetje te verlichten." Een winkelier sleepte haar on langs voor de rechter. Omdat ze haar financiële verplichtingen niet meer kon nakomen. Het ein de van het liedje was dat het tele visietoestel uit huis werd ge haald. De mannen hebben waarde ring voor de vastberadenheid van hun vrouwen. "Ze reizen het land door om met anderen over hun problemen te praten; ze leg gen een voedselvoorraad aan om de meest schrijnende gevallen te helpen. Ja", zegt Harry, "wij zijn echt trots op onze vrouwen. In Mardy - waar wy vandaan komen - is het initiatief genomen om vrouwengroepen in het leven te roepen. Samen met ons maken zij een vuist. Dat ervaren wij al als een overwinning. Net als onze vrouwen knokken we voor werk. En dat vinden we alleen in de mijn. Dus moet die openblijven." Voetballer Neil (12) en Tony (11). Willen zij later ook mijnwerker worden? Eerst Neil: "Mijnwerker? Nou, dat geloof ik niet. Wat heb je dan voor een toekomst? Ik geloof dat ik maar voor een ander vak kies. Wat? Iets met computers, denk ik." En Tony? Het antwoord is kort maar krachtig: "Ik wil profvoet baller worden." Harry die een zoon van vijftien jaar heeft voegt er nog aan toe: "Mijn zoon mag onder geen be ding zijn boterham in de mijnen gaan verdienen. Wat hij gaat doen, het maakt me weinig uit. Als hij maar niet de mijn in gaat. Dat verbied ik gewoon." De acht kinderen en vijf ouders: dit was een mooie vakantie. tfAlLO, HALLO, M HtBBLN 'N 6ML MN BIJSTANPSFRAUP£ IN 'N VROEG STAWUM De ministers van buitenlandse za ken en defensie van zeven NAVO- landen gaan dit weekeinde in Ro me een stap zetten op weg naar een nauwere Europese samenwerking op veiligheidsgebied. Maar tegelij kertijd zullen zij niet nalaten te be zweren dat het niet de bedoeling is de NAVO een Europese 'poot' te geven die moet opboksen tegen de Amerikaanse. In Rome gaat het vooralsnog al leen om het 'revitaliseren' van de Westeuropese Unie, de club waarin Groot-Brittannië, Frankrijk, West- Duitsland, Italië, Nederland, Bel gië en Luxemburg deze maand al precies 30 jaar zouden moeten pra ten over veiligheidsproblemen. De WEU heeft echter vooral de laatste tijd een slapend bestaan geleden, omdat de betrokken landen veel meer energie staken in NAVO en EG. De herleving van de WEU wordt met nogal wat omzichtigheid om geven. Men is doodsbang dat de in druk zou'kunnen ontstaan dat Eu ropa wat zijn verdediging betreft een eigen weg wil gaan. Integen deel, zo wordt met name ook door Nederland betoogd, de samenwer king van de zeven in de Westeuro pese Unie moet juist de Europese inbreng in de NAVO versterken tot heil van het bondgenootschap. Belangen En daaraan heeft de NAVO wel behoefte. De samenwerking tussen de Verenigde Staten en de Europe se bondgenoten laat heel wat te wensen over, ondanks alle enthou siast beleden Atlantisme van men sen als Mitterrand, Thatcher en Kohl. De Amerikanen beweren al jaren dat de Europeanen te weinig over hebben voor hun verdediging en dat zij de Verenigde Staten in Europa en daarbuiten de kastanjes uit het vuur laten halen, ook wan neer grote Europese belangen in het geding zijn. De Europese inbreng in de NA VO leed natuurlijk vooral onder de verdeeldheid die hier in Europa nu eenmaal over veiligheidskwesties bestaat. Een direct gevolg daarvan is dat veel Europeanen de Ameri kanen verwijten dat zij de dienst willen uitmaken in de NAVO, of zoals minister van buitenlandse za ken Van den Broek dat onlangs zei, „dat Europa de wagon zou zijn en Amerika de locomotief'. De gang van zaken rond de plaatsing van nieuwe middellange-afstandsra- ketten in West-Europa heeft die publieke geluiden eerder aange zwengeld dan doen verstommen. Beide visies zijn volgens de ze ven Europese landen onjuist. Om de Amerikanen te laten zien dat de Europeanen wel degelijk een vol waardige bijdrage leveren, wordt Yiu de Europese veiligheidsdiscus sie in het kader van de WEU opge poetst. Bovendien wordt de bijeen komst in Rome gezien als een stap op weg naar een bredere discussie in Europees verband over veilig heidsvraagstukken. Tot nog toe had die discussie alleen op ad hoc- basis plaats. Een Europees ge spreksplatform bestond er nauwe lijks. De Westeuropese Unie, die mede voor dat doel in 1954 is opge richt, functioneerde niet als zoda nig. Buitenspel Dat komt voor een belangrijk deel doordat de WEU niet alleen zeven (van de 14) Europese NAVO- leden telt, maar ook zeven (van de 10) EG-staten. Een exclusief over leg van de zeven zou betekenen dat andere bondgenoten buitenspel zouden komen te staan. Binnen de toch vooral economi sche Europese Gemeenschap is het praten over defensievraagstuk ken echter een omstreden zaak, ten dele ook door de aanwezigheid van een neutraal land (Ierland) en twee landen die zacht gezegd een eigen koers binnen het Atlantische bondgenootschap voeren (Dene marken en Griekenland). Weliswaar bestaat er het EPS- overleg (Europese Politieke Sa menwerking) waarin de tien EG- landen proberen te streven naar één Europese koers in hun buiten lands beleid, maar een poging van Duitsland om ook de 10 defensie ministers van de EG-landen in een overleg samen te brengen, strand de op verzet van onder meer Ne derland. Zo'n stap zou volgens Den Haag gauw kunnen ontaarden in een gespleten NAVO. Om toch tegemoet te komen aan de Westeuropese behoefte om te praten over defensievraagstukken, kon dus alleen maar de WEU wor den gebruikt. Frankrijk was er het eerst bij om deze club nieuw leven in te blazen. De Fransen, die in 1966 de militaire organisatie van de NAVO vaarwel zegden, zien de Eu ropese defensiesamenwerking echter maar ten dele als een tegen wicht tegen de te sterke dominan tie door de Verenigde Staten van de NAVO. Zorgen De Fransen hebben bij hun voor stellen voor het revitaliseren van de WEU vooral het oog gericht op Duitsland. President Mitterrand maakt zich ernstige zorgen over wat in Frankrijk wordt gezien als het zich afkeren van de NAVO door de Bondsrepubliek. Als een symptoom daarvan wordt de toe nadering gezien die recentelijk tus sen de beide Duitslanden op gang lijkt te komen. Via de WEU hoopt Mitterrand de Duitsers weer wat strakker aan hun Westeuropese bondgenoten te kunnen binden. Hoe die band eruit moet zien, is nog niet zo duidelijk. Duitse suggesties (Schmidt) om de (niet onder NAVO-commando staande) Franse kernmacht ook als een paraplu voor Duitsland te laten gelden, zijn in Parijs afgewezen. Maar dat Frankrijk en Duitsland op enigerlei wijze hun militaire sa menwerking willen verbeteren is wel zeker. ACHTERGROND door Hans de Bruijn Die ontwikkeling wordt in de an dere hoofdsteden met argusogen gevolgd, bang als men is voor ccn Frans-Duitse 'as'. In Frankrijk wordt immers al openlijk gespro ken over een Europa van de twee snelheden, ook op veiligheidsge bied. Afwachtend Daarom treden met name Enge land en Nederland de herleving van de WEU nogal afwachtend te gemoet. We juichen de herleving van de WEU toe, zolang er maar mets gebeurt en het bij praten blijft en geen besluiten worden ge nomen, zei een Nederlandse diplo maat onlangs. Besluiten zouden de indruk van een zelfstandige Euro pese koers kunnen wekken, en dat moet absoluut worden vermeden. Het motto voor Nederland is, om met Wim Sonneveld te spreken: 'tijdrekken en erbij blijven'. Daarbij wordt overigens niet ont kend dat een betere samenwerking op veiligheidsgebied tussen de Eu ropese bondgenoten grote verdien sten kan hebben. Maar die staat dan wat Nederland betreft vooral in het teken van het wegnemen van de hierboven al geschetstse misverstanden en verschillen in waarneming van de internationale veiligheidssituatie tussen de Ame rikanen en de Europeanen, welke laatste door hun ligging nu een maal wat anders tegen de Sowjet-' Unie en haar bondgenoten aankij ken dan de Amerikanen lief is. Op één terrein zal Nederland zich echter van harte inzetten voor een verbeterde Westeuropese sa menwerking. De WEU wordt een belangrijke rol toegedacht bij het versterken van de samenwerking tussen de Europese bondgenoten op defensie-materieelgebied. Het^ is de Europeanen al lang een doorn" in het oog, dat de Amerikanen in de ontwikkeling van wapentuig een te overheersende rol spelen. Er bestaat al een Independent Euro pean Program Group, waarin de Europese NAVO-leden (behalve de zeven dus ook Denemarken, Noor wegen, Griekenland, iSjrkije, Spanje en IJsland) materieelpro- blemen bespreken. De bedoeling daarvan is door nauwere samenwerking tussen de Europese defensie-industrieën minder afhankelijk te worden van Amerikaans materieel. De commissie voor de archie ven van de Nederlandse Her vormde Kerk heeft zich terugge trokken. Ze is 'buitengewoon on gelukkig' met het besluit van het synodebestuur (moderamen) om de bibliotheek van de Hervorm de Kerk, nu nog aan de Java- straat in Den Haag, geheel over te brengen naar de universiteits bibliotheek in Utrecht. De com missie, waarvan de kerkhistori cus professor dr. W. Nijenhuis (Groningen) voorzitter is, vreest, dat door de verhuizing naar Utrecht kostbaar erfgoed in han den van onbevoegden zal ko men. Ze wil hiervoor geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Met het Algemeen Ryksarchief in Den Haag had de commissie afgesproken, dat de hele biblio theek plus het- oud-archief-tot- 1975 tijdelijk daarheen zouden gaan. Later zou dan worden be paald, welke delen van de biblio theek die tot het archief behoren in het Rijksarchief zouden blij ven, en welke delen die de kerke lijke archivaris voor zijn werk nodig heeft in Leidschendam zouden worden opgeslagen. (In Leidschendam is een kerkelijk kantoorgebouw in aanbouw, dat de vier Haagse kantoren van de Hervormde Kerk zal vervangen). Voor de rest van de bibliotheek en het archief zou nog een plaats worden gezocht. Zou dat een universiteitsbibliotheek worden, dan moest met de kerkelijke hoogleraren worden overlegd, welke UB daarvoor in aanmer king zou komen. Dat overleg is er, volgens Nij enhuis, nooit geweest. Hij wilde niet ingaan op de redenen van het synodebestuur voor het nu genomen besluit. De commissie heeft haar mandaat ter beschik king gesteld. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Lelystad H. Paul Vlissingen. Leids seminarium 350 jaar Ter gelegenheid van het 350- jarig bestaan van het Semina rium der Remonstranten in Lei den wordt zaterdag van 10 tot 5 uur in het faculteitengebouw van de universiteit aan de Cleverin- gaplaats (Witte Singel-Doelen complex) een symposium gehou den over het onderwerp 'Europe se theologie in mondiaal per spectief. Uit de toelichting: "De keuze van dit thema is ingegeven door de gedachte dat de Europese theologie niet meer de enige toonaangevende is. In Azië, Afri ka en Latijns-Amerika bijvoor beeld worden theologische ideeën en inzichten ontwikkeld, die door andere culturele en maatschappelijke ervaringen zijn gevormd, en die een uitda ging zijn voor de theologie-beoe- fening in onze Europese situa tie". Sprekers op het symposium zijn: prof. dr. H. W. von der Dunk (Utrecht), prof. dr. A. W. J. Hou tepen (Utrecht/Rotterdam), rev. W. Ariaraiah (Sri Lanka), direc teur van de afdeling 'Dialoog met aanhangers van levende gods diensten en ideologieën' van de Wereldraad van Kerken, dr. E. P. Meijering (Leiden) en prof. dr. H. J. Adriaanse (Leiden). Het symposium is openbaar en niet alleen bedoeld voor theolo gen. - Tentoonstelling. Morgen middag wordt het 350-jarig be staan van het remonstrants semi narium officieel herdacht met een bijeenkomst in het audito rium van de Leidse universiteit (Rapenburg), die om kwart over 4 begint. Daaraan gaat om half 3 een korte kerkdienst in de Lok- horstkerk aan de Pieterskerk- straat vooraf. Ook wordt morgenmiddag in het Academisch Historisch Mu seum (academiegebouw Rapen burg) de tentoonstelling 'Vrij heid en verdraagzaamheid, het Seminarium der Remonstranten 350 jaar' geopend. Deze duurt tot 30 november. De eerste exempla ren van het boek 'Remonstrantse toetsen, ervaringen met de theo logie 1934-1984' worden dan uit gereikt. Na afloop is er in het aca demiegebouw nog een receptie. Lezing. Vrijdagavond om 8 uur houdt de heer J. Ph. Fijn- vandraat uit Sneek in de Lok- horstkerk aan de Pieterskerk- straat in Leiden zijn tweede le zing in de serie 'En toch is er hoop'. Conferenties 'De Christengemeenschap' een 'beweging tot religieuze ver nieuwing', in 1922 met hulp van Rudolf Steiner in Zwitserland ontstaan - vraagt aandacht voor haar congres 'Mens en Aarde' op de zaterdagen 3 en 17 november in het Nederlands Congresge bouw in Den Haag. De ondertitel van het congres is: 'Aan de rand van de afgrond of op de drempel naar een nieuw bestaan?' Het congres begint om 9 uur met een ontvangst en sluit 's avonds om 9 uur. Op het pro gramma staan inleidingen, ge spreksgroepen en muzikale bij dragen. Een van de twee ten toonstellingen van schilderijen op dit congres heeft 'het sterven de bos' tot onderwerp. Wie nog meer inlichtingen wil, kan de heer F. R. Storm bellen: 070-453449. In samenwerking met de 'Stichting Antwoord' (hulp aan kerken in Oost-Europa) houdt het evangelisch ontmoetingscen trum 'De Burght' in Burgh- Haamstede twee conferenties over het thema 'Wat kunnen christenen uit Oost-Europa óns leren?' Op beide zal de dissiden te predikant Joseph Ton uit Roe menië aanwezig zijn. Hij is van 1 tot 12 november in Nederland. De eerste conferentie, van vrij dag 2 november 's avonds tot maandagmiddag, is bedoeld voor belangstellenden, de twee de, van donderdag 8 november 's morgens tot vrijdagavond, voor geestelijke leiders (predikanten, ouderlingen, voorgangers en an dere leidinggevenden). 'De Burght' (Hogeweg 55, post bus 42, 4328 ZG Burgh-Haamste- de, tel. 01115-3030) heeft een uit gebreide folder over deze confe renties beschikbaar. Brochure. De gereformeerde 'Raad voor samenlevingsaange legenheden' (GSA) in Leusden heeft een brochure laten ver schijnen over het thema 'kerk en burgerlijke ongehoorzaamheid'. Het boekje (f. 4,50) geeft informa tie over het begrip 'burgerlijke ongehoorzaamheid', de verhou ding tussen kerk en overheid, het recht van verzet tegen de overheid en de beweging 'Weige ring defensiebelasting'. Het be sluit met een literatuurlijst. (Men kan de brochure bestel len bij de stichting GSA, postbus 203, 3830 AE Leusden, telefoon 033-943244).

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11