Kohl nu mikpunt in flick-affaire contact lenzen. Spanje stemt in februari over lidmaatschap NAVO Marcos schorst staf-chef 'Watergate aan de Rijn' Officieren El Salvador gesneuveld M Oostduitsers verlaten ambassade V-raad VN veroordeelt Zuid-Afrika Ook boycot liberalen stembus Nicaragua WOENSDAG 24 OKTOBER 1984 BUITENLAND PAGINA 7 BONN (GPD/AFP/UPI) Het schandaal rond de financiële connecties van het Westduit- se bedrijfsleven met de politiek neemt steeds grotere omvang aan. De Duitse pers onthult bijna dagelijks nieuwe feiten uit geheime dossiers, die in het bezit van justitie zijn. De beschuldigingen richten zich steeds meer op de persoon van Bondskanselier Helmuth Kohl. MELBOURNE (Rtr/UPI) - Het ho- gerhuis van het parlement van de Australische staat Victoria heeft gisteren een wet aangenomen die het mogelijk maakt dat twee be vroren embryo's van een overleden Amerikaanse vrouw worden inge plant in een andere vrouw. In een verrassende ontwikkeling amendeerde het hogerhuis gister avond laat nieuwe wetten over rea geerbuis-programma's zodanig, dat de twee embryo's geadopteerd kunnen worden, zo verklaarde pro cureur-generaal Jim Kennan. Het bestaan van de twee embryo's na dat hun ouders Elsa en Mario Rios uit Los Angeles vorig jaar bij een vliegtuigongeluk in Chili omkwa men. heeft ethische en juridische opschudding doen ontstaan in Au stralië waar de eerste experimen ten zijn gedaan met het bevrie zingsproces. De embryo's die zijn opgeborgen in een kliniek in Melbourne, zou- De christen-democraat Kohl, de li beraal Hans-Dietrich Genscher (minister van buitenlandse zaken en vice-kanselier) en Franz Josef Strauss (minister-president van Beieren, CSU) hebben voor de zo veelste keer ontkend dat zij ooit ook maar één mark van de firma Flick hebben aangenomen. Net als Bondsdagvoorzitter Rai- ner Barzel, die ervan wordt ver dacht via een advocatenkantoor waar hij lange jaren als 'adviseur' werkzaam was, als Bondsdagaf gevaardigde 1,7 miljoen van Flick te hebben geincasseerd, beweren Kohl, Genscher en Strauss naar aanleiding van beschuldigingen deze week in het weekblad Stern dat zij niets strafbaars hebben ge daan. Zij hebben uiteraard wel geld voor de kassen van hun partijen MEXICO-STAD (GPD) - In El Salvador zijn vier van de belang rijkste militairen om het leven ge komen toen hun helikopter gister middag verongelukte. Onder de slachtoffers bevindt zich kolonel Domingo Monteroso, het zoge noemde 'wonderkind' van de spe ciale Amerikaanse opleidingen voor Salvadoraanse officieren en een van de belangrijkste steunpun ten van de christen-demoratische president Jose Napoleon Duarte binnen het leger. Het nieuws over de dood van Monteroso en de 13 andere inzit tenden van de helikopter werd het eerst verspreid door de guerrilla- zender 'Radio Venceremos'. Iro nisch genoeg had Monteroso een paar uur voor zijn dood onthuld dat hij de zendinstallaties van 'Ra dio Venceremos' in de noordooste lijke provincie Morazan had weten te vernietigen, iets wat bevestigd leek door het feit dat de rebellen- zender zich maandagavond en dinsdagmorgen niet op de gebrui kelijke golflengten en tijdstippen liet horen. Sommige waarnemers sluiten niet uit dat de guerrilleros Monteroso op die manier in de val hebben weten te lokken. Volgens 'Radio Venceremos' werd de helikopter waarin Monte roso reisde met mitrailleurvuur neergehaald, nabij het dorpje Joa- teca, niet ver van de plek waar de installaties van de illegale zender zouden zijn vernietigd. Behalve Monteroso bevonden er zich nog drie hoge militairen aan boord, on der wie méóoor Armando Admitia, volgens de Amerikaanse adviseurs in El Salvador de enige Salvado raanse officier die de effectiviteit en het professionalisme van kolo nel Monteroso benaderde. BEGROTING (ANP) - Het Euro pees Parlement heeft gisteren in Straatsburg in eerste lezing een aanvullende begroting van de EG voor 1984 goedgekeurd. Men wil weliswaar een kwart miljard gul den meer uitgeven dan de nationa le regeringen, maar het parlement stelde ook vast dat de Raad met het oog op de noodzakelijke bezuini gingen volgend jaar, de inkomsten van dit jaar te laag inschat. Vandaag praten de ministers van buitenlandse zaken van de tien lid staten van de EG over de voorstel len van het parlement. BEZOEK - De voorzitter van de Oostduitse "Volkskammer" en waarnemend voorzitter van de Staatsraad, Horst Sindermann, is gisteren voor een officieel bezoek van drie dagen aan Frankrijk, aan gekomen in Parijs. Sondermann werd uitgenodigd door de voorzitter van de Franse Nationale Vergadering, de socialist Louis Mermaz. Vandaag zullen de Oostduitse gasten worden ontvan gen door premier Laurent Fabius en voorzitter Alain Poher van de senaat. Bovendien staat een ge sprek met de minister van econo mische zaken en financiën, Pierre Bérégovoy, op het programma. aangenomen, maar hoeveel precies en wat daarmee is gebeurd, kun nen zij zich niet meer herinneren. Vast in hun geheugen staat wel dat zij nooit een cent van Flick in eigen zak hebben gestoken of het miljar denconcern voor de rijkelijke gif ten (soms oplopend, zoals bij Strauss, tot meerdere miljoenen) tegenprestaties hebben beloofd. Inmiddels lijkt echter vast te staan dat als gevolg van de affaire- Flick en de zogenaamde partijgif tenzaak, na de liberaal Lambsdorff nog een andere prominente politi cus het veld moet ruimen. Graf Lambsdorff moest als minister van economische zaken aftreden nadat de rechtbank in Bonn bekend had gemaakt dat hij volgend jaar janua ri terecht moet staan wegens ver moedelijke corruptie. Nu gaat in Bonn iedereen ervan uit dat de 60- jarige Bondsdagpresident Rainer Barzel (CDU), de na de Bondspre sident hoogste representant van de Bondsrepubliek Duitsland, weg moet. Watergate Barzel, die ooit politiek leider van de CDU-CSU was en twee keer minister van Duits-Duitse betrek kingen is geweest, heeft weliswaar verklaard dat hij ten onrechte be schuldig wordt indirect van Flick geld te hebben ontvangen (1,66 miljoen in zes jaar), maar het harde bewijs daarvoor heeft hij nog niet geleverd: En de meeste politieke waarnemers gaan ervan uit dat hem dat vandaag tijdens zijn ver hoor door de parlementaire com- missie-Flick ook niet zal lukken. In Bonn circuleert in verband met de Flick-miljoenen steeds vaker de uitdrukking „Watergate aan de Rijn". Het Westduitse weekblad Stern heeft kanselier Kohl ervan be schuldigd tussen 1973 en 1980 als voorzitter van de CDU rond 700.000 gulden in ontvangst te heb ben genomen van het Flick-con- cern. In de editie die morgen ver schijnt, verwijst Stern naar een lijst van begunstigden die werd op- MANILLA (Rtr/AFP) - De Filip pijnse staf-chef van de strijdkrach ten, generaal Fabian Ver, die in een rapport van de onderzoekscom missie naar de moord op oppositie leider Aquino wordt genoemd als medeplichtige, is door president Marcos op non-actief gesteld. De staf-chef van de Filippijnse strijdkrachten en twee andere ge neraals zijn betrokken geweest bij de moord op oppositieleider Benigno Aquino. Dit staat in een officieel rapport dat gisteravond openbaar is gemaakt. Volgens het rapport van vier van de vijf leden van de commissie van onderzoek naar de moord op Aqui no, in augustus vorig jaar, zijn de drie generaals, 22 andere militairen en een burger „wettelijk vervolg baar wegens moord met voorbe dachten rade". Eerder op de dag had commissie voorzitster Corazon Agrava haar ei gen bevindingen bekendgemaakt, volgens welke slechts een generaal en zes onder-officieren bij de sa menzwering waren betrokken. President Marcos heeft inmid dels generaal Fidel Ramos, de plaatsvervanger van Ver en hoofd van de nationale politie, als chef staf benoemd. Naar verluidt heeft Ver een brief aan Marcos geschreven waarin hij verklaart niet bij de moord op Aquino te zijn betrokken. Hij heeft daarin zelf gevraagd met verlof te worden gestuurd en om een afzon derlijk proces. De staf-chef van de Filippijnse strijdkrachten heeft zijn carrière van begin af aan gewijd aan de vei ligheid van president Marcos. Cri tici beschrijven de 64-jarige mili tair als meedogenloos, louche en koelbloedig. Bewonderaars vinden hem een heer, zeer efficiënt en bo ven alles door en door loyaal. Door zijn toewijding steeg Ver snel naar de top van het leger, en veroverde meer macht dan wie ook in het militair apparaat in de perio de tussen 1972 en 1980 toen in zijn gesteld door de voormalige hoofd boekhouder van Flick, Rudolf Diehl, die door de politie is gear resteerd. Volgens het blad zou Kohl het geld hebben opgestreken uit de rubriek „onofficiële onkos ten" die sorteerde onder de zwarte kas van Flick. In het artikel in Stern, dat de kop draagt „Als in een bananen-repu bliek", worden documenten aange haald die in het bezit zijn van het Westduitse openbaar ministerie. Onder de andere begunstigden van de industriële groep was de minis ter-president van Beieren, Franz- Josef Strauss, „begunstigde num mer één". Strauss zou tussen 1969 en 1980 1,5 miljoen gulden „offi cieus" hebben ontvangen en 1,4 miljoen gulden „officieel". De voorzitter van de Liberale partij en huidjge minister van bui tenlandse zaken, Hans-Dietrich Genscher, zou 1,3 miljoen gulden hebben ontvangen van Flick. SPD De Westduitse sociaal-democra tische partij is door het kwistig met financiële douceurtjes strooiende Flick-concern niet vergeten. De SPD streek in de jaren 70 minstens 4,7 miljoen mark op. Het blad Bild Zeitung, dat al eer der onthullingen over het Flick- schandaal deed, maakte dit giste ren bekend. Het concern zou naast officiële giften aan de socialisti sche partij en een aantal van haar instellingen, in de periode 1974- 1980 „onder de tafel" 994.000 mark uit de „zwarte kas" aan SPD-politi- ci uit hebben gedeeld. Volgens Bild, dat deze gegevens uit een ver trouwelijk dossier van de justitie haalde, streek op 24 oktober 1978 partijbestuurder Erhard Eppler, leider van de linkervleugel van de SPD, 40.000 mark op. Op diezelfde datum ontvingen ook de SPD-poli- tici Egon Bahr, Horst Ehmke en Konrad Porzner zo'n bedrag. Alle betrokkenen ontkennen dat zij geld van Flick hebben aangeno- land de staat van beleg gold. Hij was hoofd van de nationale inlichtingen- en veiligheidsdienst, voordat hij op 31 juli 1981 tot staf chef van het leger werd benoemd. Met drie zoons, die ook hoge pos ten in het leger bekleden, gaat zijn invloed heel ver. Gevreesd wordt dat hij hen zal gebruiken als hij een greep naar de macht zou doen. Irwin (39) is hoofd van de presi dentiële garde met de rang van ko lonel, terwijl de 37-jarige Rexor, een luitenant-kolonel, naaste me dewerker is van zijn vader als vei ligheidsspecialist, en afgestudeerd als criminoloog. De laatste van de drie is de 34-jarige Wrylo met de rang van majoor die militaire oplei dingen in de VS en Engeland heeft gevolgd. LONDEN - De strijd in de woes tijn tussen Iran en Irak is volgens Teheran een succes geworden. Het jongste offensief zou aan zijn doel hebben beantwoord. Het Britse blad Jane's Defense Weekly laat een heel ander geluid horen. De Iraanse luchtmacht is in een rampzalige staat, kennelijk veel erger dan tot nog toe in het westen hierover was gezegd, aldus Jane's. Het blad publiceert een reportage van één van zijn journalisten in Iran in september op uitnodiging van de Iraanse autoriteiten. Vol gens het verhaal "zou het heel goed kunnen dat Iran niet meer de hoog waardige technologie bezit die het nodig heeft om het slotoffensief te lanceren waarmee het Irak al ge ruime tijd bedreigt". Vijanden van Ver zeggen dat Marcos weliswaar formeel de machtigste man in het land is maar dat in feite de staf-chef aan de touwtjes trekt. De bewaking van de president is zijn taak sinds 1965, toen Marcos voor het eerst staats hoofd werd. Sindsdien zijn er acht aanslagen op Marcos gepleegd. De verlegen en zwijgzame Ver hield zich de meeste tijd op de ach tergrond. Maar de moord op Aqui no in augustus 1983 plaatste hem en het leger in het middelpunt van de belangstelling. Hij verscheen in totaal drie maal voor de commis- sie-Agrava die in opdracht van de president de toedracht van de moord onderzocht, en hij gaf enke le interviews. Kans op leven voor Australische 'wees-embryo's den met toestemming van de mi nister van gezondheid kunnen worden ontdooid. Artsen hebben echter gezegd dat hun kans op overleving geenszins is garandeerd omdat de invriestechnieken onvol komen waren ten tijde van hun be vriezing. De gewijzigde wet houdt in dat embryo's aan andere vrouwen ter beschikking mogen worden ge steld als de natuurlijke ouders dood zijn of niet kunnen worden gevonden. Een door de regering benoemde commissie daarentegen concludeerde deze zomer dat als de ouders zijn gestorven of geen in- MADRID - Het referendum over Spanjes lidmaatschap van de NA VO zal voor eind februari 1986 ge houden worden. Premier Felipe Gonzalez legde zich gisteren for meel vast over dit omstreden the ma tijdens zijn bijna twee uur du rende regeringsverklaring in het parlement. door Gerrit-Jan Hoek De Spaanse premier stelde parle mentaire fracties voor in de ko mende twee maanden een intensie ve discussie te voeren om tot een gemeenschappelijk standpunt te komen inzake het Spaanse externe defensiebeleid. Wat betreft de NA- VO-kwestie suggereerde Gonzalez twee mogelijkheden: het handha ven van de status quo (waarvan volgens de Spaanse premier de grootste kans op concensus be staat) en integratie in het militaire apparaat van de NAVO, waarvan hij de noodzaak echter niet inzag. In nauwe relatie met het NAVO- lidmaatschap onderstreepte Gon zalez het belang om het bilaterale verdrag met de Verenigde Staten, ondertekend in 1982, te herzien in die zin, dat de militaire aanwezig heid van de Verenigde Staten pro gressief verminderd dient te wor den. Andere kwesties, die in het debat over het externe defensiebeleid structies hebben achtergelaten over het lot van hun bevroren em bryo's, deze moeten worden ver nietigd. Volgens Kennan is de zaak-Rios "eenmalig" omdat in de toekomst paren van te voren moeten aange ven wat er met embryo's.moet ge beuren voordat zy behandeld wor den. Een extra aspect waardoor de zaak zoveel opzien baarde, was de vraag of de embryo's, mochten zij met succes ontwikkelen en men sen worden, erfgenaam zouden zijn van het vermogen van de Rios. Dit zou het geval kunnen zijn met de nalatenschap van de moeder. Niet aannemelijk echter is het in het geval van de vader omdat de eitjes van Elsa Rios buiten de baar moeder zijn bevrucht met het sper ma van een onbekende Australi sche donor, en daarmee eventuele kinderen niet wettelijk van Mario Rios zouden zijn. aan de orde moeten komen, zijn het besluit van het parlement te gen plaatsing van kernwapens in Spanje (dat Gonzalez graag ge handhaafd wil zien) en het verdrag op het verbod tot het uitvoeren van kemstof. Dat laatste verdrag oor deelde de Spaanse premier vol doende, al sloot hij niet uit dat Spanje te zijner tijd het non-proli feratieverdrag zal ondertekenen. Indien de fracties in het parlement een akkoord over het defensiebe leid bereiken, stelde Gonzalez voor Transplantatie eierstok gelukt SAN FRANCISCO (UPI) - Een Amerikaanse arts heeft in een zie kenhuis in St. Louis, in de staat Missouri, de eerste transplantatie van een eierstok en een eileider uit gevoerd. De arts, dr. Sherman Silber, een prominent microchirurg, maakte dit gisteren op een vakcongres in San Francisco bekend. Zijn patiën ten waren 28-jarige tweelingzus ters, van wie een zich na haar derde kind had laten steriliseren, doch dat ongedaan wilde laten maken. Bij haar zuster waren eierstokken en eileiders door een infectie be schadigd. De chirurg herstelde een van de eileiders bij de gesteriliseerde vrouw en transplanteerde de ande re samen met een van de eierstok ken op haar zuster. Deze is inmid dels begonnen oestrogeen te pro duceren, wat betekent dat de ge transplanteerde eierstok levens vatbaar is. De voorheen gesterili seerde vrouw is inmiddels zwan ger. BONN (UPI) - Een zwangere Oost duitse vrouw en haar vriend heb ben gisteren de Westduitse ambas sade in Praag verlaten en zijn te ruggekeerd naar de DDR. Dit heeft de Westduitse televisie bekendge maakt. Het tweetal maakte deel uit van een groep van ongeveer 155 Oostduitsers die in begin oktober hun toevlucht tot de ambassade zocht om op die manier een uitreis visum te bemachtigen. Een correspondent van de zen der ARD verklaarde dat de twee naar de DDR zijn teruggekeerd na de garantie van de Oostduitse auto riteiten dat zij naar het Westen mo gen vertrekken. De onderhandelingen tussen de Bondsrepubliek en de DDR over de Oostduitsers in de ambassade verlopen moeizaam. Naar verluidt eist Oost-Bcrlijn dat Bonn maatre gelen neemt om te voorkomen dat in de toekomst Oostduitsers via Westduitse diplomatieke vestin gen naar het Westen proberen te emigreren. NEW YORK (RTR/AFP/UPI/DPA) - De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties heeft in een reactie op een toename van het geweld in Zuid-Afrika uit protest tegen zijn nieuwe grondwet, gisteren de apartheid veroordeeld en geëist dat dit systeem "onmiddellijk wordt afgeschaft". De Verenigde Staten onthielden zich van stemming, terwijl de 14 overige leden waaronder Neder land zich voor de resolutie uitspra ken. Voor de stemming hoorde de Raad de Zuidafrikaanse bisschop Desmond Tutu, die vorige week de Nobelprijs voor de vrede kreeg, een beroep doen op blanke Zuid afrikanen om zich aan te sluiten bij hun zwarte landgenoten en samen een nieuwe maatschappij op te bouwen. Volgens Tutu die niet-geweldda- dige oppositie tegen het apart heidssysteem voorstaat, "zijn de zwarten er niet op uit de blanken in zee te jagen maar eisen zy hun rechtmatige plaats in de zon op in het land waar zy geboren zyn". gedurende het hele jaar 1985 een uitgebreide voorlichtingscampag ne te voeren om de publieke opinie met oog op het referendum voor te bereiden. Als reden om het referendum juist in het voorjaar van 1986 te houden (in eerdere beloftes had hij steeds het eerste simester van vol gend jaar genoemd) gaf Gonzalez op, dat dit het beste was voor de Spaanse belangen, zonder deze ex pliciet te noemen en appelerend op het begrip van de Gedeputeerden. Met dit uitstel wil de Spaanse rege ring de NAVO-kwestie direct kop pelen aan het lidmaatschap van Sparye van de EG, dat officieel per 1 januari 1986 gestalte moet krij gen. Indien dc Spaanse toetreding onverhoopt uitgesteld zou worden (hetgeen voor Spanje een onaan vaardbare zaak is) zou dit onver mijdelijk repercussies hebben voor de bepaling van het stand punt van de Spaanse regering in het NAVO-referendum. Overigens valt het nog te bezien of de Spaanse oppositiepartijen aan de oproep van de premier om tot een concensus in het defensie beleid te komen zullen accepteren. De leden van de grootste oppositie party, de Volksalliantie, Fraga Iri- barne, hield een slag om de arm, bestempelde het voorstel als een „olifantenval" en zei dat Gonzalez alleen tot overleg bereid is indien de regering in een moeilijk parket is geraakt. ADVERTENTIE Katwijk - Voorstraat 80. Heemstede - Binnenweg 114; Lelden. - Haarlemmerstraat 58, Sassenhelm Hoofdstraat 253; Vlaardlngen - Hoogstraat 209; door Rob Sprenkels MEXICO-STAD Het ziet er naar uit dat ook de liberale oppositie in Nicaragua niet mee zal doen aan de verkiezingen die op 4 november a.s. moeten worden gehouden. De Sandinistische juntaleider en presidents kandidaat, Daniël Ortega, heeft inmiddels aangekondigd dat de verkie zingen van volgende week zondag toch door zullen gaan, zelfs als zou het Sandinistische bevrijdingsfront de enige partij zijn die meedoet. De liberalen zorgden afgelopen zondag voor verbijstering toen zij aan kondigden dat men tijdens een nationale vergadering met 94 stemmen voor en 20 tegen tot een boycot van de verkiezingen had besloten. Inmid dels is gebleken dat de presidentskandidaat van de liberalen, Virgilio Godoy (tot februari van dit jaar de minister van arbeid van de Sandinisti sche regering), kort voor het begin van die vergadering een onderhoud had met de Amerikaanse ambassadeur in Nicaragua, Harry Bergold, die hem te verstaan zou hebben gegeven dat de deelname van de liberalen aan de verkiezingen een ernstig obstakel zou betekenen voor de Ameri kaanse politiek inzake Midden-Amerika. Toen de conservatieve oppositie onder leiding van Arturo Cruz in au gustus van dit jaar officieel aankondigde dat men de verkiezingen zou boycotten gebeurde dat ook, amper een kwartier na een gesprek met ambassadeur Bergold. Volgens de New York Times afgelopen maandag zou de Amerikaanse spionagedienst CIA druk op de conservatieve coali tie van Cruz hebben uitgeoefend om in geen geval aan de stembusslag mee te doen. Ondertussen beweert de halve verkiezingsraad in Nicaragua dat men nog steeds geen officieel bericht heeft ontvangen van de liberalen over de aangekondigde boycot. Presidentskandidaat Godoy heeft verklaard dat de liberalen alsnog zullen meedoen, mits er een nationale dialoog komt en de verkiezingen worden uitgesteld tot begin volgend jaar. Constantino Pereira, de kandidaat voor het vice-presidentschap, had het er echter over dat de liberalen de boycot zouden opschorten indien de gevraagde nationale dialoog met alle politieke partijen, en dus niet met de contra revolutionaire groepen 'nu meteen' zou plaatsvinden. Dergelijke uitlatingen maken de boycot van de liberalen nog verras sender. De afgelopen weken vond er in Nicaragua namelijk een dergelij ke dialoog plaats, de conservatieve oppositie van Cruz was daarbij wel uitgenodigd maar liet zelf verstek gaan. En afgelopen zaterdag gingen ook de liberalen akkoord met het gezamenlijke slotdocument waarin de verdere gang van zaken rond de institutionalisering van de revolutie in Nicaragua werd vastgelegd. Sommige waarnemers geloven dat de liberale boycot een laatste po ging is om Cruz bij het verkiezingsspectakel te kunnen betrekken en sluiten het niet uit dat Godoy alsnog op zijn beslissing zal terugkomen. SEATTLE (Rtr) - De 73-jarige Amerikaanse president Ronald Reagan is gisteren gestruikeld en op zijn knieën gevallen toen hij aan boord van het presidentiële vliegtuig wilde gaan. Hij zei later zich niet te hebben verwond. Reagan struikelde vrijwel boven aan de trap die glad was door regen. Hij stond op, spuugde op een hand en ging aan boord voor een vlucht naar Ohio. Op de vraag van journalisten of hij zich had verwond, zei hij "nee". (foto ap»

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7