Kamer wil rem op placenta-verkoop ^JJH J 3 <mL4 IS Scheuring in RPF Ziekenhuizen houden vrouwen onwetend 'Politiecontrole mag bij uitkeringsgerechtigden' Wegens molestering tot 2,5 jaar celstraf geëist Staatssecretaris boos om kritiek legertechnici KAARSEN PER KILQ WOENSDAG 24 OKTOBER 1984 BINNENLAND PAGINA 5 HILVERSUM/DEN HAAG (GPD) De grote partijen in de Tweede Kamer vinden dat staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) moet ingrijpen in de vrije verkoop van placenta's (nageboorten) door Nederlandse ziekenhuizen aan de industrie. De zieken huizen verkopen jaarlijks 70.000 placenta's aan een Franse bio-industrie zonder dat de betrokken vrouwen daarin worden gekend. Dit bleek gisteravond uit een tv-uitzending van KRO's 'Brandpunt'. De nageboorten worden voor een gulden per stuk in Frankrijk afge zet. Dat is de feitelijke 'kostprijs', het gaat dus niet om geldelijk ge win. Een deel van de placenta's wordt doorverkocht aan een cos meticabedrijf dat de grondstof le vert voor een haarshampoo die in Nederland sinds enige maanden verkrijgbaar is onder de naam No- Het Tweede-Kamerlid Muller- van Ast (PvdA) heeft over een en ander vragen gesteld aan de staats secretaris die mede zijn onderte kend door CDA en WD. De drie partijen willen dat aan vrouwen te voren toestemming wordt ge vraagd voor de verkoop van pla centa's. Bovendien moet er een contract komen tussen de Neder landse ziekenhuizen en de Franse bio-industrie, dat het gebruik voor cosmetische doelen uitsluit, zo blijkt uit de vragen. Prof. H. Leenen, hoogleraar ge zondheidsrecht aan de Universiteit van Amsterdam, zei het gister avond eveneens noodzakelijk te vinden dat vrouwen hierover wor den ingelicht. Volgens hem is er sprake van een nieuwe situatie in de gezondheidszorg. Vroeger wer den veel delen van het lichaam als afval beschouwd en vernietigd. Maar met de vooruitgang van de wetenschap is het mogelijk gewor den nuttige stoffen van dit 'afval' af te scheiden. Met deze ontwikkeling is in de wetgeving geen rekening gehou den. Het staat de ziekenhuizen in feite vrij met de placenta's te doen wat ze willen. Volgens de KRO be vallen per jaar 107.000 vrouwen in ziekenhuizen. In de kleinere zie kenhuizen worden de nageboorten nog steeds vernietigd; andere ge bruiken de placenta's ten dele voor onderzoek. Het grootste gedeelte van de Ne derlandse nageboorten gaat, aldus 'Brandpunt', naar het instituut Me- rieux in Lyon. Merieux is 's we relds grootste producent van stof fen die worden bereid uit menselij ke nageboorten. Het belangrijkste produkt is het bloedeiwit albumi- ne, dat ook in Nederlandse zieken huizen wordt gebruikt. Verder maakt men in Lyon on der meer de zogeheten antistof gammaglobuline. Het bedrijf is al sinds jaar en dag op dit terrein werkzaam. Jaarlijks komen zes miljoen placenta's uit de meeste Europese landen in bevroren toe stand in Lyon aan; er wordt 700.000 liter bloed uitgehaald. De bloedprodukten uit de pla centa's zijn aanmerkelijk goedko per dan die Uit donorbloed; van- DEN HAAG - De politie mag wel degelijk, zoals in Oudenbosch ge beurt, worden ingezet bij de con trole van uitkeringsgerechtigden, zeker als tegen hen concrete aan wijzingen .van misbruik bestaan. Dat antwoordden minister Kort hals Altes (justitie) en staatssecre taris De Graaf (sociale zaken) giste ren op mondelinge vragen van de kamerleden Beckers-De Bruin en Lankhorst (beiden PPR). Korthals Altes en De Graaf zijn dan ook niet van plan aan deze ont wikkeling, die volgens de vragen stellers 'vérgaande maatschappe lijke gevolgen kan hebben', een eind te maken. Alleen als de con trole op eventuele fraude door uit keringsgerechtigden de taak van de politie in belangrijke mate zou verzwaren, is minister Korthals Al tes bereid de zaak nader te bezien. De kamerleden stelden hun vra gen naar aanleiding van een klacht van de stichting Ombudsvrouw over de werkwijze in Oudenbosch. Daar worden politiemensen inge zet bij het 'nagaan of meneer of me vrouw X 's morgens de deur uit gaat om te werken of om na te gaan of meneer X met mevrouw Y sa menwoont', zoals burgemeester Mangelmans van Oudenbosch het omschreef. Een woordvoerster van de stichting Ombudsvrouw noem de dit „een schunnige gang van za ken". De PPR-kamerleden noemen'de aanpak in Oudenbosch een erg on gewenste zaak, die het privéleven van bijstandsgerechtigden nog meer onder druk zet. Desgevraagd zei het kamerlid Lankhorst dat hem geen vergelijkbare controle- aanpak bekend is in andere ge meenten. „En ik kan me nauwe lijks voorstellen dat in Ouden bosch het aantal concrete verden kingen tegen mensen met een uit kering aanzienlijk hoger zou zijn dan in andere plaatsen", aldus Lankhorst. „Deze zaak zit ons erg hoog, vooral omdat in kleinere gemeen ten als Oudenbosch de sociale con trole op het doen en laten van uit keringsgerechtigden toch al veel groter is dan in bijvoorbeeld grote steden. Bovendien heeft de politie haar handen daar al meer dan vol aan andere zaken, dus zal controle op bijstandsgerechtigden daar echt niet tot haar werkzaamheden behoren". Lankhorst vindt de beantwoor ding van zijn vragen door de be windslieden 'erg onbevredigend'. Hij zal zich met zijn fractie beraden op eventuele nadere stappen. De stichting Ombudsvrouw was giste ren niet voor commentaar bereik baar. Ook Winsemius voor kerncentrales DEN HAAG (GPD) Behalve minister Van Aardenne (economische za ken) blijkt nu ook minister Winsemius (milieubeheer) voorstander te zijn van de bouw van nieuwe kerncentrales. Dat blijkt uit een interview met de bewindsman in het weekblad De Tijd van deze week. Daarin zegt hij dat hij de bouw van één of twee nieuwe kerncentrales niet zal afwijzen. Winsemius en Van Aardenne (beiden WD) zijn met CDA-minister Brinkman (WVC) bestuurlijk het meest betrokken bij het energievraag stuk. Brinkman heeft echter nog geen duidelijk standpunt bekendgemaakt. Ook de overige CDA-ministers hullen zich tot nu toe in een angstvallig zwijgen, in afwachting van een discussie over dit vraagstuk in de CDA- fractie. Volgende week wil de fractie een standpunt hebben ingenomen. Het kabinet zal waarschijnlijk in de eerste twee weken van november besluit nemen. DIJK BEZWIJKT ONDER VERZWARING ALKMAAR (ANP) - Officier van justitie mr. F. Veenhof, heeft gis termiddag voor de Alkmaarse rechtbank gevangenisstraffen tot 2,5 jaar geèist tegen zes inwoners van Zaanstad wegens molestering van de 20-jarige Edwin Tesselaar uit Warmenhuizen in de nacht van zaterdag 28 op zondag 29 juli in Schoorl. Van de negen gewonden die dat weekeinde door zeven verschillen de vechtpartijen rond cafés in de Noordhollandse kuststreek vielen, raakte Tesselaar het ernstigst ge wond. Hij lag vijf dagen met sche delletsel in coma in het Medisch Centrum Alkmaar. Het geweld in de kustplaatsen was het weekeinde daarvoor be gonnen met de gewelddadige dood van Jochem Keesman uit Heiloo. De mishandelingen van Keesman en Tesselaar vertoonden zoveel overeenkomsten dat de officier van justitie diverse passages uit zijn vorige week dinsdag uitge sproken requisitoir in de zaak- Keesman letterlijk overnam in de zaak-Tesselaar. De zes verdachten, de 20-jarige R.S., de 24-jarige H.L., de 21-jarige E.K., de 20-jarige R.B., de 19-jarige R.W. en de 21-jarige R.H., beken den allen op enigerlei wijze te heb ben deelgenomen aan de vechtpar tij nabij de Schoorlse discotheek Altamira aan de Heerenweg in Schoort. E.K. en R B. hoorden ieder 2.5 jaar tegen zich eisen, de andere vier twee jaar. De moeilijkheden bij Altamira begonnen toen R.S. met enkele andere barbezoekers. onder wie Tesselaar, in gevecht raakte nadat hij had geprobeerd hen van zijn geparkeerde auto af te slaan. Binnen enkele minuten kwamen de vijf anderen hem te hulp, waarbij om onduidelijke re denen vooral Tesselaar het moest ontgelden. Hij raakte buiten be wustzijn onder een regen van sla gen, stompen en trappen. Officier Veenhof nam het vooral E.K. en R B. kwalijk dat ze met de mishandeling waren doorgegaan toen het slachtoffer op de grond lag. Met name R B. was zich vol gens getuigen ver te buiten gegaan aan een gruwelijke mishandeling door het liggende slachtoffer enke le malen met kracht in het gezicht te schoppen. R.B. erkende niet meer te hebben geweten wat hij deed en waarom hij het deed. Hij staakte de mishandeling pas toen hij door R H. met kracht van het hevig bloedende slachtoffer werd weggetrokken. Tesselaar, die een zware schedel- basisfractuur opliep, ondergaat nu een intensieve revalidatie, maar ondervindt nog steeds evenwichts- gehoor-, concentratie-, loop- en ook handcoördinatiestoornissen en is snel vermoeid. Uitspraak 6 november. daar de grote vraag. Het bedrijf in Lyon komt zelfs tekort; daarom zullen binnenkort ook Scandina vië, Spanje en Italië als leverancier worden 'aangeboord'. Tussen Merieux en de Neder landse ziekenhuizen bestaan geen contracten waarin de bestemming van de placenta's wordt omschre ven. Uit de Brandpunt-reportage bleek dat een deel van de placen ta's die bij Merieux binnenkomen, wordt doorverkocht aan het Fran se bedrijf Gatte Fosse, dat grond stoffen produceert voor de cosme tische industrie. Lucas Reijnders, woordvoerder van de Stichting Natuur en Milieu, vindt dat de desbetreffende zie kenhuizen de levering van nage boorten aan Merieux moeten sta ken tot zeker is dat alle placenta's uitsluitend voor farmaceutische doeleinden worden gebruikt, zo zei hij in de uitzending. 'Onvolwaardige' havo-leerlingen mogen blijven HILVERSUM (ANP) - Staatsse cretaris Ginjaar-Maas (onderwijs) is akkoord gegaan met een schik kingsvoorstel van de president van de Haagse rechtbank om leerlin gen van havo/mbo-scholen die niet aan de norm voldeden toch op school te laten blijven. Het gaat hierbij om scholen voor middel baar beroepsonderwijs die sinds dit jaar zijn gecombineerd met een' zogenaamde havo-top (4de en 5de jaar). Het voorstel van mr. Wijnholt hield in dat de leerlingen dit schooljaar mogen afmaken. Gaan ze over, dan mogen ze verder. Blij ven ze zitten, dan zullen ze hun HAVO-opleiding moeten vervol gen op een andere, gewone havo- school. De Hilversumse havo/mbo Pam- pedia kon zich ook vinden in dit voorstel en heeft het kort geding tegen de staat ingetrokken. Dat was aangespannen samen met een havo/mbo uit Den Bosch. Volgens Pampedia-directeur G.J. Hoogen- dijk zijn directie en ouders van de twintig Hilversumse leerlingen op gelucht over dit resultaat. Dat geldt ook voor acht andere havo/ mbo-afdelingen in het land. In totaal zouden ongeveer 150 leerlingen de dupe zijn geworden van de nieuwe regels met betrek king tot de havo/mbo. Zij voldeden niet aan de nieuwe eisen, wel aan die voor de gewone havo. fmr nu MÈÊr f Mm VUGHT (ANP) - Prinses Juliana heeft gisteren in het NS-stationsgebouw te Vught een gedenkplaat onthuld ter nagedachtenis aan de deportaties uit het voormalige concentratiekamp in deze plaats. Duizenden mensen werden van daaruit weggevoerd naar de vernietigingskampen van de nazi's. Naast de prinses de loco-burge meester vanVught.de heer Rossou. (foto ANP) Auto wegdoen zonder spijt LEIDEN (ANP) - Mensen die hun auto wegdoen - voorname lijk om financiële redenen - hebben daar in het algemeen geen spijt van. Dit ondanks de tegenvallende prijzen van het openbaar vervoer. Dit blijkt uit een onderzoek van de Rijksuni versiteit Leiden in opdracht van het ministerie van verkeer en waterstaat, de Nederlandse Spoorwegen en de Consumen tenbond. De universiteit heeft 227 ex- autobezitters ondervraagd. De meesten hebben geen spijt van hun beslissing de auto weg te doen. Veertien procent van de ondervraagden is echter van plan opnieuw een auto te ko pen. Meer dan de helft (57 pro cent) zegt geen auto meer te willen. Anderen laten het af hangen van omstandigheden zoals een fikse financiële voor uitgang. De auto wordt het meest ge mist tijdens de vakantie en als men 's avonds wil uitgaan. De meest gewaardeerde vervanger van de auto zijn de fiets en de trein, ondanks de tegenvallen de kosten van dit laatste ver voermiddel. STREEFKERK (ANP) - Een stuk van de rivierdijk langs de Lek, die onlangs in het kader van de Deltawerken is verzwaard, is maandag over een lengte van ongeveer 60 meter begonnen te verzakken, (zie foto ANP) De oude dijk, die onder het gewicht van de verzwaring bezwijkt, was gistermiddag ongeveer anderhalve meter landin waarts weggegleden. De verzakking bevindt zich ter hoogte van de gemeente Streefkerk. De aan de voet van de dijk gelegen Zuiderlekdijk, tussen Groot-Ammers en Nieuw Lekkerland, werd door de schuivende aardmassa bedolven. De weg is intussen afgesloten voor verkeer. Dit heeft dijkgraaf S. van Harten van het Hoogheemraadschap Alblasserwaard en de Vijfheerenlanden gisteren meegedeeld. Volgens hem bestaat er geen gevaar voor overstroming. Intussen is men begonnen zand tegen de dijkwand te storten om verdere verzakking tegen te gaan. De maatregelen worden getroffen in nauw overleg met Provinciale Waterstaat van Zuid-Holland en de gemeente Streefkerk. De door de verzakking veroorzaakte schade kan volgens de dijkgraaf wel eens in het miljoen lopen. Drie woonhuizen aan de voet van de dijk zijn door de aardverschuiving gaan scheuren, en er moet rekening mee worden gehouden dat ze moeten worden afgebroken, aldus de dijkgraaf. Uit voorzorg zijn de bewoners in de nacht van maandag op dinsdag geëvacueerd. Vluchtelingen El Salvador naar Almere ALMERE (GPD) - De 42 vluchte lingen uit El Salvador, die vorige week in ons land zijn aangekomen, zullen allemaal in Almere komen wonen. Dat heeft het Almeerse col lege gisteren besloten. Het ministe rie van welzijn, volksgezondheid en cultuur had dit aan Almere ge vraagd. Verwacht wordt dat voor de groep vluchtelingen binnen drie maanden de zestien passende hui zen die zij nodig hebben, beschik baar zullen zijn. De vluchtelingen uit El Salva dor, vakbondsleiders en hun gezin nen, verblijven op het ogenblik in een vluchtelingencentrum in Apel doorn, waar zij onder meer een spoedcursus Nederlands krijgen. In hun land was de groep in de pro blemen geraakt door hun politieke opstelling. Door bemiddeling van de Nederlandse ambassade mocht de groep haar land verlaten nadat de Nederlandse regering zich be reid had verklaard de vluchtelin gen op te nemen. B en W van Almere zullen voor de opvang van de vluchtelingen nog nadere maatregelen uitwer ken. Het rijk stelt voor hun intro ductie en begeleiding 125.000 gul den beschikbaar. Dit bedrag is on der meer bestemd voor vorming, scholing, huurderving, kosten van inrichting en voor de kosten die gastgezinnen maken. BEDRIJFSONGEVAL (ANP) - De 28-jarige bankwerker A. Boom uit Vlaardingen is gistermiddag tij dens reparatiewerkzaamheden bij de GEB-centrale in de Waalhaven in Rotterdam om het leven geko men. Hij moest een pomp demon teren die tevoren buiten werking zou worden gesteld. Vermoedelijk is een verkeerde pomp uitgescha keld, want de man kreeg een grote hoeveelheid hete stoom over zich heen. DEN HAAG (GPD) Staatssecre taris Van Houwelingen (defensie, materieelzaken) heeft de Vereni ging van Militair Technisch en Specialistisch Beroepspersoneel (VMTB) berispt voor het in de openbaarheid brengen van gebre ken aan legermaterieel. Van Hou welingen heeft het VMTB-hoofd- bestuur om die reden vorige week ontboden op zijn ministerie, zo be vestigde VMTB-voorzitter Arie Twigt vanmorgen. Volgens Twigt heeft Van Houwe lingen met maatregelen gedreigd, indien de VMTB zou doorgaan met het publiekelijk kritiseren van ge brekkig legermaterieel. De VMTB heeft dat in het verleden meerma len gedaan, omdat, zoals Twigt zegt, „de belastingbetaler moet we ten wat er met zijn geld gebeurt". Van Houwelingen heeft de VMTB-delegatie inderdaad voor gehouden dat kritiek in de eerste plaats binnen de krijgsmacht zelf aan de orde moet worden gesteld, aldus een woordvoerder van De fensie. Hij meende dat het overleg met de inspecteur-generaal van de krijgsmacht daartoe de aangewe zen weg was en wees ook op de ideeënbus. Volgens de woordvoer der heeft Van Houwelingen met het eventueel nemen van 'maatre gelen' geen dreigement willen ui ten, maar meer gedacht aan het creëren van een 'klankbord' voor de ontevreden technici. Maar volgens Twigt heeft de staatssecretaris zijn organisatie „de mond willen snoeren". Van Houwelingen heeft, aldus de VMTB-voorzitter, ook gesteld dat VMTB-informatie, bijvoorbeeld over gebreken aan Leopard-tanks, „door de landen van het Warschau Pact met genoegen wordt ontvan gen". Twigt heeft daarop geant woord dat die landen voor dergelij ke informatie niet afhankelijk zijn van de VMTB. De VMTB belegt 2 november een kadervergadering over het gesprek met Van Houwelingen. Voor Twigt staat echter vast dat zijn vereni ging zich niets zal aantrekken van de kritiek van Van Houwelingen. Vrouw krijgt geen vergoeding na ongewenste intimiteiten HOOFDDORP (ANP) - De Hoofd- dorpse kantonrechter mr. A.A. Moolenburgh heeft gisteren beslo ten de arbeidsovereenkomst van mevrouw W.M.C. Roessink uit Zwanenburg met een accountants kantoor in Badhoevedorp te ont binden. Zij komt echter niet in aan merking voor een vergoeding. De vrouw had het laatste half jaar niet op het accountantskantoor ge werkt, omdat zij overspannen was geworden na ongewenste toenade ringspogingen van haar werkge- Bij monde van haar raadsvrouw mr. G. van Driem vroeg zij de rechtbank ontbinding van de ar beidsovereenkomst, een aanvul ling op de uitkering tot de hoogte van haar vroegere salaris en een bedrag van 10.000 gulden wegens geleden immateriële schade. Volgens mr. Moolenburgh kan er van een vergoeding echter geen sprake zijn. Hij vond het wel aan nemelijk dat mevrouw Roeesink zich gekwetst voelde door de ge dragingen van haar werkgever. Zij zou voor een vergoeding in aan merking zijn gekomen als zij eer der met haar klacht naar de rechter was gestapt. Bovendien vond mr. Moolenburgh het oneerlijk dat zij haar werkgever de kans heeft ont houden om weer met haar tot een goede verstandhouding te komen. De raadsvrouw kon geen enkele waardering opbrengen voor deze 'belachelijke' uitspraak. „Het is duidelijk dat de kantonrechter geen begrip heeft kunnen tonen voor de moeilijke situatie waarin mijn cliënte verkeerde". Dat me vrouw Roessink pas later naar de advocaat stapte, kwam volgens Van Driem omdat ze bang was haar gunstige werkomstandighe den en zelfs haar baan te verliezen. „Ze had gewoonweg het lef niet om eerder stappen te onderne- In dit soort zaken is overigens geen hoger beroep mogelijk. ZEEMIJN (ANP) In de Room pot, voor de kust van het Zeeuwse eiland Noord-Beveland, is een zee mijn gelokaliseerd. Het projectiel ligt op de bodem van de vaargeul, op ruwweg twintig tot dertig meter diepte. Het scheepvaartverkeer, voornamelijk vissers- en werk schepen, is aangeraden de plaats te mijden. Volgens een anonieme tip heeft een vissersboot de mijn over boord gezet nadat dezelfde boot de mijn eerder had opgevist. Volgens een marinewoordvoerder is de mijn waarschijnlijk niet meer ge vaarlijk, gegeven de ervaringen op de vissersboot. Bestuur breekt met kamerlid Wagenaar DEN HAAG (GPD) - De RPF- fractie in de Tweede Kamer dreigt uiteen te vallen nu het partijbestuur het vertrouwen in het kamerlid Wagenaar heeft opgezegd. In een brief aan de afdelingen van de federatie zegt het bestuur dat Wagenaar weigert constructief samen te werken met fractieleider Leer ling. Het bestuur verwijt het kamerlid een „tè eigenmachtig" optreden. Ook zou Wagenaar Leerling niet langer als fractieleider willen er kennen, de fractievergaderingen boycotten en als fractiesecretaris Leerling diens post onthouden. De kwestie komt op 17 november aan de orde tijdens een federatieraad van de partij. Wagenaar spreekt alle beschuldi gingen tegen. Volgens hem weigert juist Leerling met hem nog langer te vergaderen. Ook zou de fractie leider in kamerdebatten standpun ten vertolken die niet eerst met hem zijn besproken. Wagenaar noemt de brief van het bestuur „smaad en laster". Hij blijft zich beschouwen als RPF-lid en zal zijn zetel niet opgeven. Volgens de partijreglementen kan het bestuur Wagenaar vragen zijn zetel op te geven. Deze hoeft hieraan echter geen gevolg te ge ven, omdat hij als individu in de Kamer is gekozen en zonder last of ruggespraak zijn taak moet vervul len. Een vergelijking met de ex- CDA'ers Scholten en Dijkman dringt zich hierbij op, omdat ook zij de fractie verlieten en toch hun zetels behielden. Het conflict binnen de RPF-frac- tie is al geruime tijd geleden ont staan. In juni adviseerde het be stuur de kiesverenigingen om Wa genaar een verkiesbare plaats voor de komende kamerverkiezingen te onthouden. In die tijd werd ook een begelei dingscommissie benoemd die het conflict uit de wereld moest hel pen. Nu meldt het bestuur hierover dat deze commissie geen gesprek ken kon voeren met de twee ka merleden, omdat Wagenaar wei gerde te verschijnen. Hierdoor werden de onderlinge verhoudin gen zó onhoudbaar, dat het ver trouwen in Wagenaar moest wor den opgezegd", schrijft het partij bestuur. Maar het bestuur wijst erop dat het besluit niet betekent dat men Wagenaars politieke visie afkeurt of diens gedachten over de politie ke koers van de partij. „Het opzeg gen van het vertrouwen is uitslui tend gebaseerd op de weigering constructief samen te werken in de fractie en mee te helpen een oplos sing te zoeken van de problemen". Wagenaar, 43 jaar, is sinds juni 1981 kamerlid voor de RPF. Hij was een van de oprichters van de partij, secretaris van het federatie bestuur en voorzitter van de RPF- adviesraad. Fractievoorzitter Leer ling heeft intussen laten weten met Wagenaar te willen blijven samen werken. Mocht hij echter niet ver anderen, dan zal Wagenaar niet te rug mogen keren na de verkiezin gen van 1986. ADVERTENTIE SFEERKAARSEN 20 cm lang. met een brand duur van ca. 6 uur per stuk. Doos van 20 stuks, ca. 1 kg, voor 120 uur sfeer In huls, kost nu OP EN NOG VEEL MEER v SFEERVOLLE INTERIEURIDEEËN A-ss<©LX(an! LeidenBreestraai 142-144 Tel 071 - I S 5SII. K19 Vestigingen door geheel Nederland

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5