'Schulden voor minima zijn bijna onafwendbaar' Sociale dienst: vechten tegen de bierkaai Vakbonden: raad moet protesteren tegen bezuiniging uitkeringen PSP/PPR Verbijsterd' over schilderij-plan van Energiebedrijf DE NATUUR ALS BUUR PAGINA 4 LEIDEN WOENSDAG 24 OKTOBER 1984 LEIDEN - De vakbonden FNV en CNV vinden dat de Leidse gemeente raad bij de Tweede Kamer moet protesteren tegen de door de regering voorgestelde bezuinigingen op een aantal uitkeringen. De Leidse afdelin gen van deze bonden zijn van mening dat de gemeenteraad van Leiden een 'bijzondere verantwoordelijkheid' heeft bij de beoordeling van de regeringsplannen, waar het de uitkeringen betreft die de sociale dienst verstrekt. "Ook de gemeente wordt geconfronteerd met de gevolgen", aldus de bonden. Het gaat FNV en CNV met name om de bevriezing van het minimum loon, dat normaal gezien met de loonontwikkelingen meeloopt. Mini mumloners leveren 0,4 procent koopkracht in. Een ander strijdpunt is de verlaging van de WWV-uitkering naar zeventig procent van het laatst verdiende loon. "Dat betekent dat nog meer mensen op een sociaal mini mum terecht zullen komen. Bovendien worden werkenden en uitke ringsgerechtigde ongelijk behandeld", menen de bonden. Een derde reden om te protesteren is volgens FNV en CNV de uitbrei ding van het kostwinnersbeginsel voor mensen met een WWV-uitkering. "Daardoor blijven gehuwde vrouwen verstoken van een zelfstandig recht op WWV-uitkering. Daaraan worden diverse mannen toegevoegd", schrijven de bonden in hun brief aan de raadsleden. LEIDEN - "Landelijk is steeds meer in discussie of de gemeenten in de begrotingen geld moeten reserveren voor de mensen met een minimum inkomen. Bijvoorbeeld om vormen van schuldsanering mogelijk te maken. De ge meentelijke kredietbank kan een belangrijke rol spelen. Het is mogelijk om specialisten aan te trekken om budgetvoorlich ting te geven. Dat is misschien wat betuttelend, maar kan voor een aantal huishoudens dat van een minimuminkomen moet rondkomen nuttig zijn". door Raymond Peil De welhaast uitzichtloze positie van minima, het rondkomen van een te laag inkomen en het feit dat de helft van de minima schulden heeft (een kwart van alle minima meer dan vijfduizend gulden, een dergelijke schuld is volgens de normen van de bijstandswet niet binnen vijfjaar af te lossen) maken maatregelen noodzakelijk. Omdat van de rijksoverheid weinig is te verwachten, ligt het initiatief bij de lagere overheden. Bij monde van Jan Kleijne, hoofd van de maatschappelijke sector, en medewerker Pieter Ro- sielle maakt de Leidse sociale dienst duidelijk dat, wat haar be treft, de dienst en de gemeente ruimte scheppen om wat voor deze mensen te doen. Binnen de smalle marges waarin het rijksbeleid (nog) geen beperkingen oplegt. De lokale overheid mag immers geen inkomenspolitiek voeren. Vanavond vergadert de raads commissie voor maatschappelijke aangelegenheden, volksgezond heid en cultuur over één agenda punt: het sociale zekerheidstelsel. Onderwerp van gesprek zal onge twijfeld ook de positie van de mini ma zijn. En, gezien de uitlatingen van beide gesprekspartners, even eens de vraag wat de gemeente voor hen moet ondernemen. "Er ligt van ons een aantal aanbevelin gen. De politiek moet vanavond maar zeggen welke we moeten vol gen", zegt Kleijne. Het uitgangspunt voor de aanbe velingen van de sociale dienst is het rapport 'Minima zonder mar ge', het verslag van een onderzoek naar de positie van de minima in tien grote en middelgrote gemeen ten. Volgens de sociale dienst gel den de uitkomsten ook voor de po sitie van de tussen de acht- en tien duizend Leidse minima. Schulden Een opvallend resultaat van het onderzoek is het feit dat de helft van de minima schulden heeft of leningen heeft afgesloten. "Het maken van schulden hangt samen met het hedendaagse bestedings patroon. Maatschappelijk gezien wordt het enorm gestimuleerd om schulden te maken. Ook voor men sen met een uitkering of een mini muminkomen geldt dat", vindt Jan Kleijne. Beide heren ontkennen echter niet dat de praktijk leert dat de si tuatie waarin de minima verkeren anders is. "Het gaat om de meest kwetsbare groepen: eenouderge zinnen, alleenstaanden, gezinnen met kinderen en huishoudens waarvan de kostwinner ouder dan 65 is", haalt Rosielle het rapport aan. "In deze groep, waar de vaste lasten een groot deel van het be steedbaar inkomen uitmaken, is het bijna onafwendbaar om als ge volg van budgetproblemen in de schulden te komen", meent Kleij- "Minima hebben de kans niet om geld opzij te leggen. Zeker als je kinderen hebt. Als je al langer op het minimum zit, moet je duurza me gebruiksgoederen gaan vervan gen. Dat kan niet van een mini muminkomen. En dan begint de ellende". Het merendeel van de schulden blijkt te zijn gemaakt bij postorder bedrijven, sociale dienst en bank instellingen. Het energiebedrijf, huisbazen en de volkskredietbank hebben betrekkelijk weinig te ma ken met betalingsachterstanden. Pieter Rosielle: "Volgens het on derzoek blijken de minima niette min trouwe betalers. Terwijl de woonlasten in vergelijking met de inkomens sinds 1975 toch agressief zijn opgelopen". Kleijne: "Op geld lenen is onder hand een klem gezet. Postorderbe drijven en financieringsmaat schappijen verstrekten maar raak. Maar als je de aflossing niet meer kan opbrengen treedt men agres sief op en worden de problemen soms heel erg. Ik vind dat de kre dietverstrekker, die geld verstrekt aan mensen die niet kredietwaar dig zijn, ook wel een keer op de blaren mag zitten. Je zou de con sumptieve kredietverschaffing aan regels moeten binden. Dat zit ove rigens met de Wet Consumptieve Kredietverstrekking ook in de pen". In de marge "Het komt dagelijks voor dat mensen met een uitkering zich met schuldproblemen melden bij de sociale dienst. De situatie wordt met de mensen doorgesproken en we bekijken of er een afbetalings regeling kan worden getroffen en bemiddelen daar voor. Die schul den kunnen variëren van 1.500, 2.000 tót 30.000 gulden". Probleemgevallen, waarin een sanering van de schulden noodza kelijk is, worden overgedragen aan de gemeentelijke kredietbank. Veel meer kan de sociale dienst niet doen. "Als sociale dienst moet je vol strekt in de marge opereren. Socia le diensten kunnen geen invloed uitoefenen op het inkomensbeleid. Voor zo ver je beleidsaanbevelin gen doet worden deze weer op kor te termijn door de landelijke poli tiek de nek worden omgedraaid. Je doet aanbevelingen die op korte termijn politiek niet haalbaar zijn. Je zit met het probleem dat in de begroting van het ministerie van sociale zaken wordt aangekondigd dat de woonkostentoeslag, die we nu een beetje 'oprekken', zal wor den aangehaald betoogt Pieter Rosielle. "Door het regeringsbeleid ko men er steeds meer minima bij. De kans datje nog jaren op een mini muminkomen blijft zitten wordt zo steeds groter. Daar waar de sociale diensten aanbevelingen doen en beleid maken om de positie van de minima te verbeteren treedt de centrale overheid beperkend op. Het is eigenlijk vechten tegen de bierkaai". "Dat wil overigens niet zeggen dat je als sociale dienst niets moet doen", vult Kleijne aan. Hij onder streept» dit met voorbeelden: voor lichting over huursubsidie, studie kostenregeling en de mogelijkhe den voor ontheffing en kwijtschel ding van belastingen en heffingen geven. Een andere aanbeveling die uit het rapport 'Minima zonder marge' is gerold, behelst een inkomensaf hankelijk kinderbijslagbeleid met glijdende schalen naar de hoogste inkomens. Dus hoe lager het inko men, hoe hoger de kinderbijslag. Desondanks beseffen beide ambte naren, hoewel zij daar wel brood in zien voor de minima, dat een der gelijk advies bij de huidige rege ring weinig weerklank zal vinden. Soepel Kleijne: "Beleidsmatig onder schrijven wij een andere aanbeve ling van het rapport, namelijk dat de koopkracht van de minima niet verder wordt aangetast. Zij zitten nu onder een acceptabel niveau. In de praktijk probeert de sociale dienst voor hen uit de algemene bijstandswet (ABW) te halen wat er in zit. We rekken hem op. De ABW zegt dat we voor schulden geen bij stand mogen verlenen. Maar dat is niet altijd vol te houden". "Zo hanteren wij bijvoorbeeld ook een soepele beoordeling van de woonkostentoeslag en het leen- bijstandsprincipe, voor de aan schaf van duurzame gebruiksgoe deren. Het sanctiebeleid (dat de gsd noodzaakt om uitkeringen te korten of in te houden als aan be paalde regels hiet wordt voldaan) wordt zeer terughoudend gehan teerd". "We zijn van plan samenhangen de maatregelen voor de aanpak van schulden te ontwikkelen. Daarmee kun je onder meer voor komen dat mensen van de ene ba lie naar de andere worden ge stuurd". Kleijne stelt zich voor dat instanties als het energiebedrijf, de gemeentelijke kredietbank, hulp verlenende instellingen en wo ningbouwverenigingen daarin worden betrokken. Overleg met de woningbouwverenigingen over be- talings- en incassobeleid, staat ook op de verlanglijst. Tot slot zal de druk op de lande lijke politiek eerder toe- dan afne men. "We moeten bij voortduring signalen uitzenden. De medewer kers bij onze dienst praten dag in dag uit mét de mensen, waar ieder een óver praat. Het zou 'de achter deur uit' zijn als door de lokale po litiek geen druk meer wordt uit geoefend op Den Haag", zegt Kleij ne. LEIDEN - De PSP/PPR is 'verbij sterd' over het voorstel van het col lege van beheer van het Energiebe drijf Rijnland (EBR) om 25.000 gul den aan de Lakenhal te schenken voor de restauratie van een schil derij. Het PPR-raadslid Van Lint schrijft dat mede namens de PSP in een brief aan het college van be heer. Hij verzoekt daarin het voor stel terug te nemen omdat "de goe de naam van het EBR hierdoor ernstig wordt aangetast". Het college van beheer heeft on langs besloten 25.000 gulden ter beschikking te stellen in het kader van een actie waarin bedrijven worden gevraagd de restauratie van schilderijen te sponsoren. Van Lint wijst dat voorstel verontwaar digd van de hand omdat het plan wordt gefinancierd uit de winst over 1983. Hij vindt dat het EBR tegen een zo laag mogelijke prijs energie moet leveren aan de ver bruikers: "Eventuele overschotten en reserves dienen daarom alleen voor dat doel te worden aange wend". De winst en de reserves mogen daarnaast alleen gebruikt worden om verbruikers die "buiten hun wil om, niet in staat zijn de energie rekening volledig te betalen" fi nancieel tegemoet te komen, aldus Van Lint. Voorstellen tot een der gelijke besteding zijn echter altijd door het college van beheer van de hand gewezen met als argument dat winst en reserves nodig zijn voor een zo laag mogelijke energie prijs, schrijft Van Lint. En dat ter wijl steeds meer huishoudens "ge bukt gaan onder de torenhoge woonlasten". "Ik ben dan ook verbijsterd", gaat V^n I3int verder, "dat het col lege nu voorstelt - indirect - ten laste van de gebruikers een schil derij-restauratie te sponsoren. Dit klemt des te meer omdat het be treffende schilderij slechts in een zeer algemene zin een aspect van de vroegere energievoorziening uitbeeldt en geen enkele relatie heeft met het EBR. Een dergelijk voorstel van een nutsbedrijf dient dan ook als onaanvaardbaar van de hand te worden gewezen". Dief meldt zich bij politie LEIDEN Uit vrije wil meldde zich gistermiddag een 21-jarige Ha genaar met een elektrische type machine op het politiebureau. Hij verklaarde op 27 december van het vorig jaar een inbraak te hebben gepleegd in het kantoor van het GAK aan de Lekstraat. Behalve de j schrijfmachine had hij ook zakre- kenmachientjes, telmachines en I een radio-casetterecorder ont vreemd. De man had die spullen toenter tijd nodig om drugs te kopen, maar nu hij dat spul al enkele maanden niet meer gebruikte, was hij tot het besluit gekomen om alles eerlijk j op te biechten en een nieuw leven te beginnen. De schrijfmachine - de rest was verkocht - kwam hij terugbrengen. De politie stelt een onderzoek in. Hengelsport DSB viste de vijfde wedstrijd in Zaandam. Uitslag: 1 J. Ben- ning 1929 cm-62 stuks, 2 R. Zuidmeer 737-25,3C.de Bolster 712-32. 4 P. de Bolster 672-27, 5 J. Mark 573-22, 6 B. Schroef 477- 18. 7 G. Polane 440-20, 8 M. Schroef 199-10. TOP hield zijn zesde wed strijd in de Ringvaart bij Hille- gom. Uitslag: 1 Chr. Hoppen brouwer 1323 cm-73 stuks, 2 H. Schouten 1165-60, 3 F. Ouds hoorn 947-51,4 D. Schouten 939- 48, 5 K. Schouten 865-4 7, 6 W. van Berkel 849-42, 7 J. Moenen 828-43, 8 J. van Rijn 666-36. 9 T. Hoppenbrouwer 610-31, 10 S. Teunissen 178-10. De Brasem viste de zevende wedstrijd in de Ringvaart te Aalsmeer. Uitslag: 1 B. Erades 1830 gram-25 stuks, 2 J. Blik- man 1360-15, 3 G Crama jr. 1250-17. 4 J. v.d. Hulst 1060-4, 5 G. den Dubbelden 1050-15, 6 P. Eradus jr. 910-11,7 J. van Leeu wen 760-10, 8 T. Roodenburg 720-10,9 B. Vogelenzang 670-11, 10 G. Crama sr. 600-8. De Sportvrienden viste in de stadswateren. Uitslag: T. Kneijber 72 stuks - 4290 gram, 2 C. Schouten sr. 40-3250, 3 Chr Schouten 39-3020,4 J.Jansen 39- 2800, 5 D. Scrama 37-2370, 6 W. Schouten 34-2140, 7 S.Gommans 30-2010,-8 B. Honsbeek 28-1900, 9 K. Keyzer 21-1790, 10 H. Jan sen 18-1460, 11 J. Zee 19-1380 Zuid-West hield zijn zesde wedstrijd in de Ringvaart. Uit slag: 1 1. Masurel 642 cm-32 stuks, 2 A. Ruis 587-28, 3 H. Moenen 349-17, 4 J. Boef 274-14, 5 R. Zuidmeer 266-12, 6 H. Rijs- bergen 261-14, 7 J. de Os sr. 218- 11, 8 J. Mark 210-10, 9 R. Schoonderwoerd de Bezemer 151-7, 10 H. v.d. Laan 144-7. De Ruisvoorn hield de elfde wedstrijd in de Ringvaart. Uit slag: 1 T. van Daalen 3025 gram-25 stuks, 2 J. Nieuwen- burg jr. 2350-26, 3 M. Riemens 1575-10, 4 B. de Wit 1175-12,5 J. Brouwer 1000-4, 6 A. de Graaf 600-6, 7 W. van Weizen 500-6, 8 J. Ciere 175-1, 9 A. Bal 100-1, 10 J. Nieuwenburg sr. 0-0. VOP '74 hield een wedstrijd in de Ringvaart. Uitslag: 1 K v.d. Vliet 8100 gram-52 stuks, 2 G.J. Kokkedee 4200-29, 3 A. v.d. Meij 4100-46, 4 S. Kokkedee 4200-29, 5 D. van Rossen 5200- 27, 6 P Aben 6460-26, 7 F. Reij- ken 6860-20, 8 H. van Tongeren 3900-29, 9 J. Heijmans 7080-18, 10 J. Kokkedee 4100-20. Zomer- kampioenen bij deze vereni ging zijn 1 G.J. Kokkedee, 2 A. v.d. Meij, 3 F. Reijken. Excursie K&O heeft voor vrijdag 2 no vember een excursie naar het Girokantoor in Den Haag op het programma staan. Doel is duidelijk te maken hoe er bij de giro wordt gewerkt, onder meer door middel van dia's. Verder worden het codeer centrum, het blindenproject en de computer afdeling bezocht. Belangstellen den kunnen zich tot en met don derdag opgeven bij K&O, Oude Vest 45. Bingo Majorettenvereniging The Koper Girls organiseert vrij dag een bingo-avond met lote rij. Dat gebeurt in de aula van het scholencomplex aan het Valkenpad in de Merenwijk. Aanvang acht uurzaal open Clubhuis Matilo, Zaanstraat 126, houdt vrijdagavond een bingo/dansant, toegankelijk voor wie zestien jaar of ouder is. Aanvang acht uur. We hebben gedurende 52 weken, een jaar rond, allerlei facetten van resterend natuurschoon in de stad de revue laten passeren. Hoewel wij ons hierbij beperkt hebben tot Leiden en de directe omgeving, zouden vele van de behandelde onderwerpen net zo goed in steden elders in het wes ten van het land gevonden kun nen worden. In veel gevallen is een bewuste keuze gemaakt uit organismen die tegen de ver drukking in groeiden. Sommige door J.P.H.M. Adema en H.A.J. in den Bosch hiervan zijn juist aan de steen woestijnen die onze steden in fei te zijn aangepast of voelen zich er min of meer thuis. Wellicht heeft u bij het lezen van onze stukjes het gevoel gekregen van "wat is er nog veel te genieten in een stad als Leiden". Men moet hier wel met de nodige reserve tegenover staan. Er zijn in vergelijking met vroeger zeker veranderingen ten goede te bespeuren. Oudere le zers herinneren zich ongetwij feld nog wel dat het water in de grachten geel, groen, rood etc. gekleurd was, al naar gelang het afvalwater van de toen nog in de binnenstad aanwezige indus trieën. Ook was het warme water uit de fabrieken er de oorzaak van dat de Singels en het Rapen burg nooit dichtvroren. Thans groeien er zelfs in de kleinste grachtjes waterlelies en gele plomp. Ook wordt er tegenwoor dig door de gemeente niet meer met onkruidverdelgingsmidde- len gespoten. Dit zijn enkele voorbeelden. Polders Helaas zijn er nog zeer vele ne gatieve zaken te vermelden. Mis schien gaat het in de stad zelf be ter, met de omgeving van de stad is het vooralsnog minder gesteld. Veel landelijk gebied blijft er niet over. Leiden heeft een ge weldige expansie doorgemaakt, waaraan het grootste deel van het polderlandschap moest wor den opgeofferd. Vaak is men iet wat overhaast te werk gegaan, steaeoouwkundige blunders als de flats in de Meren wijk mogelijk waren. Van de stad zelf kunnen we ook nog eni ge zaken noemen, waar we vraagtekens bij kunnen plaatsen. Om aan de belofte niet meer te spuiten geen afbreuk te doen, werd bij het bestrijden van on kruid op het Burchtterrein geen vloeibaar middel gebruikt, maar nam men zijn toevlucht tot een poeder. Wij hebben er naar staan kijken en ons afgevraagd waar om het in hemelsnaam nodig was om op die plaats, achter het Burchtzaalcomplex, verdel gingsmiddel te strooien? Ook het continu schoonspuiten van de walkanten baart ons enige zor gen. De begroeiing van de wal kanten, die aarzelend terug pro beert te komen wordt op deze manier steeds venietigd. Een be groeide kade is oneindig veel mooier (in onze ogen!) dan een kapot gerestaureerde. Het zou een zet in de goede richting zijn indien de gemeente bij nog te restaureren bruggen en walkan ten pogingen in het werk stelde om de resterende zeldzame va renbegroeiing te bewaren, zoals bijvoorbeeld op de brug tussen de Donkersteeg en de Hoog straat. Er zijn nog veel meer za ken te vermelden. Wij voelden ons het afgelopen jaar vaak een omgekeerde koning Midas. Alles wat hij aanraakte veranderde in goud. Als wij ergens over schre ven verdween het vervolgens op één of andere wijze, meestal door ingrijpen van de overheid of het bedrijfsleven. Paddestoelen werden afgezaagd, bomen met gallen op de Rijn- en Schiekade werden bij het op nieuw opengraven omgehakt, de boom met de zadelzwammen op de Boisotkade eveneens, sloten met salamanders werden verhe ven tot gedeelte van de rijweg en zodoende volgestort met asfalt, het rietmoerasje bij het station werd gedempt om plaats te ma ken voor kantoorcomplexen etc. Dit is voor ons aanleiding ge weest om bij een aantal zeldzame of bijzondere planten en dieren over de juiste vindplaats in het vage te blijven. Vernietiging Als we verder om ons heen kij ken moet worden geconstateerd dat de mens nog altijd bezig is op De beide auteurs op weg naar een betere? toekomst, (foto in den Bosch» grote schaal zijn wereld te ver nietigen. Een concreet voorbeeld hiervan is het kappen van het tropisch regenwoud om het ver werken tot ombouw van HiFi-ap- paratuur, meubilair of de over kluizing van het Kort Rapen burg. Dichterbij, in eigen land, dan zien we onder meer dat er nog altijd snelwegen worden aangelegd, het liefst door een na tuurgebied omdat dat voor de overheid het voordeligst is in de aanschaf. Nog steeds vindt ver vuiling plaats, die om economi sche redenen geen halt toe geroe pen zou kunnen worden. Even eens om "economische" redenen worden natuurterreinen vernie tigd. Neem het Mergelplateau in Zuid-Limburg. Dat zou voor twintig jaar veel werkgelegen heid opleveren. Over twintig jaar is er dan misschien nog één werknemer, namelijk de sleutel beheerder van het hek waar op staat: verboden toegang- Wanneer er nog een stukje na tuur in ons land over is, dan stuit men op hekken met prikkel draad en/of overdreven dienst kloppers, die de mens de toe gang tot het gebied ontzeggen. Helaas is dit maar al. te vaak noodzakelijk! En in de gebieden waar men wel vrijelijk in mag, wordt de rust verstoord door het geknetter van draagbare ra dio's... Noodzaak Na al deze negatieve opmer kingen willen wij u niet in een bedrukte stemming achterlaten. Laten we hopen dat de mens steeds meer gaat inzien dat men zijn wereld zoveel mogelijk in tact moet laten. En dat natuur schoon niet alleen bestemd is voor halve gare prikkebenen, maar noodzakelijk is voor het welzijn van iedereen. Niet alleen omdat een groene woonruimte zoveel prettiger is, ook omdat wij uit de thans resterende natuur nog steeds afhankelijk zijn bij het vinden van t.plossingen voor het wereldvoedselprobleem. Ón der andere omdat de natuur ons nog mogelijkheden beidt om de huidige landbouwgewassen tc helpen veredelen en bestand te zijn tegen allerlei ziektes die de oogsten kunnen vernietigen. Ook u kunt uw steentje bijdra gen aan wat nog resteert. Niet door het beschermen van dat ene plantje dat op een braakliggend terrein groeit, maar door mee te werken aan het behoud van de natuurgebieden rondom ons. Tenslotte staan wij niet naast de natuur, maar vormen wij er een essentieel deel van. Waterleiding Witte Singel gesprongen LEIDEN - Een gietijzeren water leiding onder het wegdek van de Witte Singel is gistermorgen rond een uur of elf gesprongen. De zoge naamde ringleiding was gaan roes ten en daardoor ontstond een gat ter grootte van een vuist, waardoor het water als een fontein uit het as falt omhoog spoot. Er is ongeveer honderd kubieke meter water ver loren gegaan. De Leidsche Duinwatermaat schappij (LDM) is gisteren gerui me tijd bezig geweest met het dich ten van het gat. De Witte Singel was gedurende die werkzaamhe den afgesloten voor autoverkeer. Het betrof een ringleiding waar geen huisaansluiting op zit, zodat niemand zonder water heeft geze ten. De gietijzeren leidingen sprin gen overigens wel vaker in Leiden. Ze moeten op den duur worden vervangen, omdat ze al zo'n tachtig tot negentig jaar oud zijn. Een woordvoerder van de LDM ver klaarde desgevraagd dat met de vervanging van de leidingen wordt begonnen als grote werken in Lei den, zoals vervanging van walmu- ren en grote reconstructies van we gen, achter de rug zijn. De LDM heeft nu te weinig tijd. (foto Holvast» Jan Kleine: "Financieringsmaatschappijen mogen ook wel een keer op de blaren zitten". (archieffoto»

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4