Treubstraat wellicht aangepakt Kritiek op samengaan Leiderdorpse scholen Wordt Kamsteeg kind van de Mac intosh rekening? Vier ton schade bij Leiderdorpse kleifabriek Dodelijk ongeluk op Rijndijk WD, CDA en D'66 Voorschoten: rijrichting omdraaien WOENSDAG 24 OKTOBER 1 Bedrijf vreest na brand verlies van orders LEIDERDORP - De kleifabriek Ginjaar in Leiderdorp heeft door de uitslaande brand van het afgelo pen weekeinde waarschijnlijk 4 ton schade geleden. Dit heeft een woordvoerster van de fabriek mee gedeeld. Niet alleen stortte een deel van het dak in, ook een ge deelte van de voorraad en enkele halffabrikaten gingen in vlammen op. Daarnaast vreest het bedrijf ook schade te lijden door het verlies van enkele orders. "Uiteraard pro beren we de produktie weer zo snel mogelijk op gang te brengen, maar als er bedrijven zijn die zeggen: 'Ik heb geen zin om te wachten', raken we deze orders kwijt", vertelt de woordvoerster. De brand ontstond zaterdagmid dag bij een van de ovens van de fabriek die voornamelijk artikelen levert voor de bouw. De hier opge slagen muurafdekkers, een soort tegels die voornamelijk worden ge bruikt voor de afwerking van ge bouwen, gingen verloren. Van een afdeling op de bovenverdieping stortte het dak in. De brand is ontstaan doordat na het ontsnappen van hitte uit de ovens, omliggende houten betim mering vlam vatte. De ovens wor den op werkdagen gestookt tot bij na 1000 graden Celsius, terwijl ze in het weekeinde worden gekoeld. Het hout in de behoorlijk droge ruimte brandde vrij snel. De harde wind deed, na het uitslaan van de brand, de rest. Op het moment dat de brandweer arriveerde, brak het vuur via het platte dak van de fa briek naar buiten. Het duurde ruim een uur voordat de brandweer het vuur onder controle kreeg. De grote rookontwikkeling is te verklaren uit het feit dat de vuur haard zich in het midden van het gebouw bevond. Vanaf de voor kant was geen vuur zichtbaar. "Het blijft echter onbegrijpelijk; we werken al 60 jaar in dit ge bouw", aldus de woordvoerster van de fabriek. De Leiderdorpse brandweercommandant J. Kuipers is het hier niet mee eens: "Branden als deze komen wel vaker voor. Het gebeurt wel meer dat het tientallen jaren goedgaat en dan pas ver keerd. In principe had dit al veel eerder kunnen gebeuren". Hij ziet een herhaling van de brand bij Ginjaar nog niet gebeu ren: "Ik vermoed dat het gebouw zal worden aangepast aan de eisen des tijds bij de wederopbouw. Het hout zal wel worden vervangen door beton, althans gedeeltelijk". Momenteel draait de fabriek op halve kracht. Een aantal werkne mers is bezig met de wederop bouw. De schade aan het gebouw zelf ligt tussen de anderhalf en twee ton."We hopen volgende week weer op volle toeren te draai en. Het is gelukkig niet zo dat het hele bedrijf in puin ligt", vertelt di recteur Ginjaar. Hij hoopt dat het bedrijf over een week of acht weer zo goed als uit de rommel is. Voor waarde is echter wel dat een van de muren dan niet geheel opnieuw hoeft worden opgebouwd. VOORSCHOTEN - De kans is groot dat nog volgende maand de rijrichting in de Voorschotense Treubstraat wordt omgedraaid en het weer mogelijk wordt om, net als vroeger, vanuit de Schoolstraat de straat in te rijden. Alle raadsfracties willen volgende maand praten over de verkeersmaatregel. WD, CDA en D'66 laten al op voor hand weten voor het omdraaien van de rijrichting te zijn. De PvdA/PPR-fractie is iets voorzichtiger. Ze moet zich nog over de zaak buigen. De zaak is in een stroomversnel ling gekomen nadat de WD-frac- tie in een brief aan B en W heeft gevraagd de zaak al volgende maand aan de orde te stellen in de raadscommissies. De liberalen hebben haast omdat zij nogal ge schrokken zijn van onlangs gepre senteerde omzetcijfers van winke liers uit Treubstraat en Voorstraat. Uit de cijfers blijkt dat de omzet van winkeliers sinds het instellen van eenrichtingsverkeer, vorig jaar september, is teruggelopen met acht tot dertig procent. Vijf perso neelsleden zijn op straat komen te staan. Volgens de winkeliers is de misère te verklaren doordat de bei de straten moeilijk te bereiken zijn. Vooral mensen van buiten Voor schoten zouden moeite hebben de straten te vinden. De politieke par tijen delen deze conclusie. Met na me het smalle bruggetje bij de Mo lenlaan, de toegang tot de straten, zorgt voor grote problemen, zeg gen D'66 en CDA. Toch vindt D'66 het verkeerd om een direct verband te zien tussen omzet en verkeersmaatregelen: "Het bestaat niet dat je door die ene verkeersmaatregel dertig pro cent omzet verliest", zegt Jan Ai- kens (D'66). WD-fractievoorziter H. Willem- sen ziet dat anders. "Die cijfers ge ven een stevige indicatie", voert hij aan. "Die verkeersmaatregel heeft echt een negatieve ontwikkeling gehad. En je moet rekenen dat die Mannen na diefstal bij benzinepomp aangehouden LEIDERDORP - Vier tussen de 20 en de 34 jaar oud zijn gisteren aangehouden na een dief stal bij een pompstation bij de rijksweg in Leiderdorp. Twee van hen hadden de beheerder aan de praat gehouden terwijl hun colle ga's een accu ontvreemdden. Op aanwijzing van het kentekenbe wijs van de auto konden de man nen later op de dag worden aange houden in de Haarlemmermeer. middenstanders het toch al niet ruim hebben". Hij wil zo graag begin november een beslissing nemen in de raads commissies, omdat voor het einde van de maand de maatregel moet zijn doorgevoerd. Dón staan name lijk enkele weken met grote omzet ten voor de deur en moet de ver keerssituatie overzichtelijk zijn, vindt hij. WD-wethouder J. van Dalen slaat die hoop een beetje de grond in. B en W willen pas eind november komen met een voorstel over de Treubstraat, dus ruim na de commissievergaderingen. Alleen wanneer de commissiele den B en W vragen met een voor stel te komen nog voor de raad van eind november, zullen de bestuur ders van het tijdschema afwijken. De bestuurders willen een eventu eel Treubstraat-voorstel namelijk koppelen aan voorstellen voor de Schoolstraat, zoals die zijn voorge steld in het rapport van het Cen traal Instituut voor Midden en Kleinbedrijf. De wethouder stipt aan dat dat vorig jaar ook is afge sproken met de raad. Het CDA beaamt dat en wil, als enige raadsfractie, de koppeling niet loslaten. "Maar er moet wel meer spoed worden betracht. Ik vind toch al dat de zaak te lang sleept. Toen we besloten eenrich tingsverkeer in te stellen zou de zaak na een half jaar worden door gesproken. Dat is nooit gebeurd. Het is nu al meer dan een jaar la ter", aldus CDA-raadslid W. Val kenburg. Het CDA zal dan ook, via de 'eigen' wethouder L. Marselis, aan B en W vragen of het mogelijk is het voorstel gereed te hebben voor de commissievergaderingen van begin november. De WD weet nog niet wat het gaat doen. Fractievoorzitter Willemsen laat het bij de mededeling dat hij het "erg jammer" vindt dat B en W niet wat eerder met de voorstellen wil len komen. Hij praat evenals het CDA namelijk graag met een ad vies van het dagelijks bestuur op tafel. Bij de tweede botsing werd de Hazerswoudenaar uit de auto geslingerd waarna zijn auto geheel uitbrandde. (foto Wlm Dijkman) Verkeer tot bij Leiden urenlang vast HAZERSWOUDE/LEIDEN - De 51-jarige automobilist A. Later- veer uit Ermelo is gistermiddag bij een ernstig verkeersongeval op de Rijndijk in Hazerswoude om het leven gekomen. De 28-jari- ge automobilist L.G. uit Hazers woude en de 56-jarige bestuurder K.J.V. uit Woerden raakten bij dit ongeval zwaar gewond en werden overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. Het ongeluk vond plaats om streeks één uur, ter hoogte van het Shell-benzinestation op de Rijndijk. Volgens de politie was het ongeval het gevolg van een foute inhaalmanoeuvre van de Hazerswoudse automobilist. Deze man reed op de Rijndijk richting Alphen aan den Rijn. Eenmaal op de weghelft van de tegenliggers ramde hij volgens de politie eerst de wagen van Laterveer, hierna botste hij frontaal op de wagen van de Woerdenaar. Bij deze laatste botsing werd de Hazerswoudenaar uit de auto ge slingerd waarna zijn auto vlam vatte en geheel uitbrandde. De in woner van Ermelo overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. Behalve de ambulances van Ha zerswoude en Leiden, werden twee rampenwagens van Alphen en Hazerswoude en de Hazers woudse brandweer te hulp geroe pen. Voor het omleiden van het verkeer werd onder andere het politiekorps van Leiden ingescha keld. De Rijndijk was voor een pe riode van twee uur gedeeltelijk afgesloten voor het verkeer. Dit leidde in de omgeving tot grote verkeersopstoppingen. De politie zoekt nog getuigen van het ongeluk. Getuigen wor den verzocht contact op te nemen met de politie in Hazerswoude, te lefonisch bereikbaar onder de 01714-3554 of 9003. Ruim vijftig automobilisten 'de klos' in Leiderdorp LEIDERDORP - Bij een snel heidscontrole op de Van der Valk-Boumanlaan in Leider dorp is gisteren 56 keer proces verbaal opgemaakt De politie hield de automobilisten met ra dar in de gaten en kon zodoen de de snelheidsmaniakken di rect bekeuren. De hoogste snel heid die werd gemeten bedroeg 94 kilometer per uur. Voorlopig geen lokalen in Buitenhof LEIDERDORP - De Leiderdorp se openbare kleuterschool 't Start blok zal geïntegreerd worden in de lagere school De Springschans. De beide scholen zullen volgend jaar bij het ingaan van de nieuwe wet samen een basisschool gaan vor- Met name WD-fractieleider C. Huigen-van Boven stond in eerste instantie nogal sceptisch tegen over dit plan, zo bleek gisteravond bij de vergadering van de raads- onderwijs. Zij vroeg Geen alternatieve straf, maar cel voor inwoner Oegstgeest DEN HAAG/LEIDEN/OEGSTGEEST - De Haagse officier van justitie mr. Klein Breteler heeft gisteren wegens diverse diefstallen opnieuw acht maanden gevangenisstraf waarvan vier voorwaardelijk geëist tegen een 22-jarige Oegstgeestenaar. Hij had vier maanden geleden deze straf ook al gevorderd, maar de rechtbank had de Oegstgeestenaar op verzoek van zijn advocaat naderhand de gelegenheid gegeven om met een aanbod te komen een zogenoemde alternatieve straf opgelegd te krijgen. Gisteren had een uitgewerkt voorstel daartoe bij rechtbankpiesident mr. Kootte op tafel moeten liggen, maar het was er niet. Evenmin als een reclasseringsrapport waarom door de rechtbank eveneens was gevraagd. De Oegstgeestenaar zelf schitterde bovendien door afwezigheid. De aan heroine verslaafde man was ten laste gelegd dat hij in februari van dit jaar bij diverse diefstallen in Leiden onder meer een kleurentv, afspeelappa ratuur, een fotocamera, een homecomputer en persoonlijke bescheiden uit een brandkast had gestolen. Volgens zijn advocaat, mr. Brink, heeft de man niet meegewerkt aan het plan om voor hem een bezigheid als alternatieve straf te vinden en ook niet aan het opstellen van een reclasseringsrapport. Hij was er overi gens van overtuigd geweest dat zijn cliënt gisteren voor de rechtbank zou verschijnen. Zijn moeder had hem dat gistermiddag nog verzekerd. De rechtbank doet 6 november uitspraak. zich onder af of de opvang van de buitenlandse leerlingen in 't Start blok nog wel mogelijk zou blijven. Ook zag zij in dat er geen plaats meer zou zijn in de Springschans om de toenemende leerlingenaan tallen vanuit Buitenhof op te van gen. En in aansluiting hierop leek het haar niet verstandig nu in de school te investeren, wanneer deze mogelijk later naar een plaats in Buitenhof zou moeten verhuizen. Wethouder Bezemer zag de bouw van een school in Buitenhof voorlopig zeker nog niet zitten. "Over wat er later allemaal moge lijk zal zijn kunnen we nu nog niets zeggen, zo zei hij. Tegen de voor standers van een school aan de an dere kant van de Engelendaal merkte hij op: "Met twee lokalen minder in de Springschans wordt de kans op een nieuwe school nog groter". Over de mogelijkheden om door te gaan met de extra zorg voor de buitenlandse leerlingen zei wet houder Bezemer: "Het experiment op 't Startblok zoals dat nu gebeurt -zal in 1985 worden beëindigd. Wil len we binnen de nieuwe wet op dezelfde manier doorgaan dan zal dat ons erg veel gaan kosten". Het aflopen van het huidige experi ment kwam voor verschillende commissieleden als een onver wachte mededeling én als een te leurstelling. twee leslokalen in een werk- en een speellokaal gaat de gemeente 47.000 gulden kosten. Zoals in het ambtelijk advies vermeld staat "wordt hierbij geen gebruik ge maakt van diverse artikelen uit het huidige gebouw van de kleuter school". Als reden wordt aangegeven dat "de mogelijkheid aanwezig is dat te zijner tijd in dit gebouw het kin derdagverblijf wordt onderge bracht". Deze passage viel bij CDA-raads lid P. van der Kwaak helemaal ver keerd. "We weten via welzijn nog helemaal niets van een kinderdag verblijf. Het zou aanstaande don derdag in de betreffende vergade ring komen, maar is niet eens gea gendeerd. Nu wordt er van onder- wijszijde vanuit gegaan dat er een WOENSDAG Gulden Vlies - raadscommissie volks huisvesting, 20 uur. Stadsgehoorzaal - raadscommissie maatschappelijke aangelegenheden, volksgezondheid en cultuur, 20 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, voorlichtingsavond over AIDS, 20.30 uur. Driftstraat 49a - FNV organiseert infor matie-avond voor het personeel van wo- ningbouwcorporaties, 20 c DONDERDAG Leiden Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, soos met films en informatie programma's, 15-17 uur. Wassenaar Koetshuis - Lindelaan, bazaar vrouwen- club O.M.E. 10-18 uur, rad Leiderdorp Scheppingskerk - omtmoetingscentrum voor mensen zonder baan, 10.30-12.30 kinderdagverblijf komt", zo ver klaarde hij. Bezemer gaf toe dat dit idee vooruit loopt op de plannen. Wel zei hij dat het een beleidsvoorne men van het college is om een aan zet te geven tot de komst van een kinderdagverblijf. OEGSTGEEST - Na anderhalf jaar heen en weer praten is de beslissing dan toch gevallen: het kledingbedrijf Macintosh zal in Oegstgeest géén Super- confex openen. Weliswaar moet de gemeenteraad mor genavond nog over het voorstel van burgemeester en wethou ders debatteren, maar niemand verwacht dat de raad het voor stel zal verwerpen. Voor de Oegstgeester mid denstanders was het nieuws dat Macintosh wegblijft in eer ste instantie een opluchting. Onbevredigend voor hen blijft dat de verkeersituatie het voor naamste argument was om Ma cintosh te weigeren. Het be langrijkste bezwaar van de middenstanders, de verwachte schade aan de plaatselijke kle- dingbranche (in de vorm van een geschatte omzetdaling van zeven ton), heeft bij de politie ke besluitvorming een onder geschikte rol gespeeld. Een vol gende keer kunnen zij dus als nog te maken krijgen met een grote concurrent in het pand aan de Geversstraat. door Dirk-Jan Roeleven Na de eerste zucht van ver lichting overheerst nu weer de zorg om wat er dan wél in de garage van Kamsteeg aan de Geversstraat zal komen. "Als het maar geen detailhandel wordt, daarvan hebben we ge noeg in Oegstgeest", roepen de winkeliersverenigingen in koor. Het lijkt erop dat de midden standers met het wegblijven van Macintosh slechts uitstel van 'executie' hebben gekre gen. Als we de heer Kamsteeg moeten geloven, zal er vroeg of laat toch detailhandel in het pand komen. "En dan is de middenstand er nog veel slech ter aan toe", heeft hij enige we ken geleden in een commissie vergadering gezegd. Geen wonder dat mevrouw L.H. Münninghoff-Huls van de winkeliersvereniging Lange Voort nog niet gerust is op de goede afloop. "Wat is het ver volg hierop vraagt zij zich af. Als het aan haar ligt is detail handel in Geversstraat 30-uit den boze, hoewel ze inziet dat er eigenlijk weinig anders over blijft. Mocht er tóch detailhan del in de garage van Kamsteeg komen (en waarom ook niet?), dan hoopt ze dat het een aan vulling zal zijn op de bestaande voorzieningen. "Over een Kwantum of Bouwvaria valt met mij nog te praten", zegt ze. De textielbranche zelf kan blij zijn dat Macintosh weg blijft, hoewel vestiging op een andere plaats in de Leidse regio onvermijdelijk is, gezien het ra zende tempo waarmee de keten zich in ons land aaneenrijgt. Vorige week werden op één dag vijf filialen geopend, waar mee het totaal van de Neder landse vestigingen op 21 is ge komen. De gehele textieldetail- handel in de Leidse regio zal van de succesvolle Supercon- fex-formule vermoedelijk scha de ondervinden. Of nu al wel het belang van de koper is geschaad, valt moeilijk te achterhalen. Inj- mers, voor goedkope bood schappen pakken veel Oegst- geestenaren toch al de auto om naar nabij gelegen winkelcen tra te gaan. De kans om binnen de eigen gemeente te profiteren van concurrentie in de textiel branche is echter voorbij ge gaan. De vraag blijft natuurlijk overeind hoeveel Oegstgeester consumenten zitten te wachten op een grote kledingsuper- markt die weliswaar kwalitatief goede artikelen heeft, maar waar de prijs belangrijker is dan de mode. Een aantal 'consumenten' is in elk geval tevreden. Behalve de middenstanders zijn ook de omwonenden van garage Kam steeg gelukkig met het behoud van de betrekkelijke rust. Hun argumenten over de overlast in de buurt hebben een aandach tig oor gehad en zijn uiteinde lijk doorslaggevend van aard gebleken. Zij kunnen na de stellingname van burgemeester en wethouders van Oegstgeest voor de toekomst gerust zijn. Een bedrijf dat zich in garage Kamsteeg wil vestigen en veel parkeerruimte vraagt (onge- "eer het aantal dat Macintosh nodig had) zal of zelf voorzie ningen moeten treffen, of met dezelfde bezwaren worden ge confronteerd en geen vesti gingsvergunning krijgen. De firma waar het allemaal om begonnen is, Macintosh, reageert erg laconiek op het voorstel van B en W om 'nee' te zeggen tegen vestiging in gara ge Kamsteeg. Desgevraagd zegt W.H.J.J.M. van Wouw van uit het Limburgse Stein:"Ik kan daar niet zenuwachtig van worden of in paniek raken. Het is aan Oegstgeest of ze ons bij zich willen hebben of niet. Ze lopén wel achter de feiten aan, want we komen sowieso bin nen twee jaar in de Leidse re gio, we gaan rustig door". De angst van de textielhan delaren voor de kledinggigant kan Van Wouw begrijpen. Hij wijst erop dat de kledingmarkt verzadigd is en dat de komst van Macintosh dus altijd ten koste van anderen gaat. Over de beslissing van B en W om "plotseling" een negatief ad vies te geven is Van Wouw lich telijk verbaasd: "Dat hadden ze anderhalfjaar geleden toch ook kunnen zeggen". Hij zegt ge leerd te hebben van deze "moeizame geboorte". "Voor taan proberen we de politiek zoveel mogelijk te omzeilen, want met de medewerking van politieke partijen kom je er niet uit". Oegstgeest is "uniek" vol gens de man van Macintosh omdat het bedrijf in geen enke le gemeente zoveel moeite heeft gehad om zich te kunnen vestigen. Dit is niet opzienba rend want Oegstgeest is ook de enige gemeente waar een wijzi ging van het bestemmingsplan noodzakelijk is. Kamsteeg Weinig echte slachtoffers van de beslissing van B en W, zo lijkt het. Voor de consument is het slechts een kwestie van tijd, voordat in de buurt een kle dingzaak van Macintosh komt. De Oegstgeester middenstand heeft voorlopig ook een adem pauze en de omwonenden kun nen gewoon de straat blijven oversteken en hun auto in de buurt van hun woning kwijt. De politici hebben rijpe be raadslagingen kunnen voeren en ook nog een gewillig oor van B en W mogen ontvangen in de vorm van het veranderde raadsvoorstel. Eind goed, al goed? Vergeet het maar. De enige die met lege handen en een stapel prachtige verkoopbrochures van zijn pand achterblijft, is Kamsteeg. Mooie woorden van B en W (en waarschijnlijk vart het meren deel van de gemeenteraad) zijn zijn deel: "Hoewel aan Kam steeg Holding BV dus thans de gevraagde medewerking niet kan worden verleend, blijven wij van mening dat aan deze onderneming waar mogelijk van de zijde yan het gemeente bestuur alle medewerking dient te worden geboden voor een gewenste wijziging van de bestemming van het perceel Geversstraat 30. Wij beschou wen het mede als onze verant woordelijkheid en taak - reke ning houdende met alle in het geding zijnde belangen - voor het desbetreffende perceel in planologische zin een passende bestemming te vinden. In het vertrouwen dat u deze zienswij ze deelt, nodigen wij uw raad uit met ons college naar een aanvaardbare oplossing c.q. be stemming te zoeken". En Kamsteeg zelf? "Het is een economische noodzaak dat mijn pand wordt verhuurd of verkocht. Ik zal mijn makelaar weer moeten belasten met het vinden van andere gegadigden. Als het geen Macintosh wordt, dan wordt het een andere zaak". Kamsteeg over de hele zaak: "Ik ben erg benieuwd naar de aanleiding van deze omme zwaai, maar de democratie heeft gezegevierd en zo hoort het ook. Ik vind het alleen heel jammer dat het zo lang heeft moeten duren". Een bijzonderheid kwam a licht bij de financiële kant integratie. Het aanpassen v het LEIDSCH DAGBLAD aeen HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan. Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Teleloon 071-14494 2311BG LEIDEN Een Sleuteltje opgeven Geen krant ontvangen; tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 u zaterdag van 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan. incassokosten abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. innementsgelden op girr Maandabonnement 21.21 (Autom betaling) Losse nummers ƒ1.- Directie: G. Koopman Hoofdredacteur Drs J. W E Metselaar Adj Hoofdredacteur: Commentaren W. F. J Wirlz en A A van Brussel J de Tombe (sport) M. Hoenson-de Graaft (regio Leiden) P C Rosier (radio, televisie, kunst) Redactie regio Leid» Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington. Cair< Rome, Madrid. Mexico

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3