Ruding 'grieft' CDA-Leiden Herstel Staalwijk na brand in volle gang ledorestier Omroep Rijnland vergadert 'Geen waarborgsom vragen aan huurders' LEE TOWERS WOENSDAG 24 OKTOBER 1984 LEIDEN LEIDEN - De CDA-fractie in de Leidse gemeenteraad is boos op haar partijgenoot minister Ruding (financiën). Zijn omstreden uitla tingen in een interview in Het Vrije Volk over werkloze jongeren zijn hiervan de oorzaak. "Met verbijste ring hebben wij kennis genomen van uw uitspraken", schrijft de fractie in een brief aan de minister. De uitlatingen van Ruding over het gedrag-van werkloze jongeren bij het zoeken van een baan wor den door de raadsleden "in het al gemeen onjuist" en "volstrekt niet ter zake" genoemd. Ruding had in het interview on- der meer gezegd dat werkloze jon geren bij het zoeken naar een baan zich er vaak met een Jantje-van- Leiden van afmaken. Een opmer king waardoor de Leidse CDA- fractie zich "extra gegriefd" zegt te voelen. "Juist in Leiden worden zowel door het gemeentebestuur als door de werklozen zelf veel ini tiatieven ontwikkeld om verbete ring in de situatie te brengen", zegt het CDA in de door fractieleider Walenkamp en raadslid Van Duijn ondertekende brief. De fractie wijst op de succesvolle inrichting van het bedrijfsverzamelgebouw Olga voor hoofdzakelijk jonge, be ginnende ondernemers. Minister Ruding wordt uitgenodigd eens in dit verzamelgebouw te komen kij ken. zodat hii zich er zelf van kan overtuigen dat er wel degelijk po gingen worden gedaan iets tegen de werkloosheid te doen. "Bij deze gelegenheid zullen wij trachten duidelijk te maken dat veel initiatieven door een tekort aan financiële middelen niet uitge voerd kunnen worden", belooft de CDA-fractie. Minister Ruding heeft laten we ten geen „confrontatie" aan te wil len gaan met werkloze jongeren over zijn uitlatingen in Het Vrije Volk. De Werkende Jongeren-CNV hadden Ruding voor zo'n ontmoe ting uitgenodigd, maar de minister heeft deze op zijn beurt beant woord met een uitnodiging aan vijf CNV-jongeren vooreen gesprek op het ministerie van financiën. De jongerenorganisatie geeft aan deze uitnodiging geen gehoor, zo heeft bestuurder A. Matthijsen gisteren meegedeeld. De CNV-organisatie had zich voorgesteld minister Rudmg tij dens een soort tribunaal in de be klaagdenbank te zetten om hem aan de tand te voelen over zijn uit spraken. Daarmee zou Ruding zich publiekelijk kunnen verantwoor den. Toen hij daarvoor niets bleek te voelen, nodigde WJ-CNV hem uit voor een .gewone' bijeenkomst, maar ook daar had de minister geen zin in. Toen het gebouw 'Staalwijk' begin dit jaar in brand stond, was de hele wijk rond de Herenstraat aangeslagen. Begrijpelijk, want dit wijkhuis uit 1905 heeft veel meer dan kerkelijke betekenis alleen. Het fungeerde als trefpunt voor iedereen, van jong tot be jaard. Suze de Mey: "Hoeveel r door dit gebouw op een of andere manier bereiken, is moeilijk te zeg gen. Maar het zijn er heel veel. Ook mensen die helemaal geen kerke lijke binding hebben. Heel wat contacten zouden zonder 'Staal wijk' nooit tot stand zijn gekomen. Met dit gebouw kun je als kerk dienstverlenend beschikbaar zijn voor de hele wijk". De brand kwam helemaól onge legen omdat vrijwilligers nog maar kort geleden een deel van het inte rieur grondig hadden opgeknapt en geschikt gemaakt voor modern soos- en jeugdwerk. Maar de schrik ebde bij de Staalwijkers niet weg in berusting. De verbouwing is nu in volle gang. Nog een beetje voor zichtig kan ds. De Mey al zeggen dat het gebouw - waarvan de grote zaal gelukkig gespaard bleef - in Rommelmarkt Het herstel wordt aangegrepen om 'Staalwijk' inwendig volledig aan te passen aan de veiligheids voorschriften en de hedendaagse eisen van nuttig gebruik. De totale kosten van herstel, inclusief de brandveiligheid en de herinrich ting, zullen ruim f200.000 bedra gen. De verzekering, een geslaagde fi nanciële 'bliksemactie' in de wijk en een gift van de Generale Finan ciële Raad van de Hervormde Kerk dekken wel een belangrijk deel van dat bedrag, maar ondanks de belangeloze inzet van een groep vrijwilligers blijft er na alle bereke ningen toch nog een behoorlijk te kort. Om dat weg te werken houdt 'Staalwijk' vrijdagavond en zater- Pleidooi PSP-raadslid: LEIDEN - Het PSP-raadslid De la Mar heeft een "klemmend beroep" gedaan op de woningbouwvereni gingen en de Leidse woningstich ting (LWS) om de waarborgsom voor huurwoningen te schrappen. De la Mar doet dat in een brief aan de federatie van woningbouwver enigingen en de LWS. In de laatste bestuursvergade ring van de overkoepelende fede ratie van woningbouwverenigin gen werd een voorstel behandeld om de waarborgsom gelijk te trek ken. Alle verenigingen en de LWS zouden voortaan 350 gulden moe ten vragen aan nieuwe huurders. Dat bedrag krijgen de huurders na het verlaten van de woning terug met bovendien een - lage - rente vergoeding, mits de woning zonder schade wordt opgeleverd. Het voorstel voor een gelijke waarborg som werd echter niet gesteund door alle woningbouwverenigin gen. De la Mar pleit voor afschaffing van de waarborgsom om verschil lende redenen. Hij wijst er op dat de woonlasten toch al hoog zijn., ze ker als men een woning betrekt. Bovendien is de rentevergoeding veel te laag en bestaat de kans dat via gerechtelijke uitspraken de wo ningbouwverenigingen gedwon gen worden de hogere wettelijke rente jaarlijks uit te betalen. De kosten voor de verenigingen zou den dan waarschijnlijk erg hoog worden. Verder verwijst De la Mar naar een studie waaruit blijkt dat 91 procent van de huurders de wo ning verlaten zonder schuld. Bij de helft van degenen die wel een schuld achterlaten, ligt die hoger dan 350 gulden. Een dergelijk be drag kan volgens De la Mar beter via een deurwaarder worden gevorderd. Diefstal van beddegoed en badjassen LEIDEN - Uit een winkel aan de Lange Mare is in de nacht van maandag op dinsdag voor tiendui zend gulden aan dekbedovertrek ken, lakens, slopen en badjassen gestolen. De daders zijn binnenge komen door de voordeur van het pand te forceren. AANRIJDING - Een 82-jarige Lei- denaar is gistermiddag met onbe kend letsel naar het Diaconesse- huis overgebracht. De man die fiet send de Vijf Meilaan wilde overste ken, keek bij deze manoeuvre niet goed uit waardoor hij werd geraakt door een 33-jarige automobilist uit Sassenheim. dag in de grote zaal en in tenten op straat een uitgebreide rommel markt. Die begint vrijdagavond om 7 en zaterdagmorgen om 9 uur. Samen Een strop was nog, dat sommige spullen voor deze markt schade opliepen bij de brand in de Zuiderkerk, waar ze in een bij zaal lagen opgeslagen. Maar men heeft de voorraad toch nog kunnen aan vullen. Zoals de hervormden en gerefor meerden in deze wijk hun smart over beide branden moeten delen, zo zal er in het herrezen 'Staalwijk' straks ook ruimte zijn voor gerefor meerde activiteiten. Samen fn maar ook uit de brand. Misschien een kans om de volledige samen werking tussen beide kerken te be spoedigen. Als de aannemer zo goed als klaar is, gaan de vrijwilligers het werk met allerhande klusjes afma ken. Daar zullen nog heel wat uur tjes in gaan zitten. Mevrouw De Mey en haar collega Jan Nauta die zelf ook zoveel mogelijk aanpakken - hebben daar alle bewondering voor. Zij: "Er zijn mensen op wie je nooit te vergeefs een beroep doet. Ze staan ervoor, dat het allemaal weer goed komt. Als je door de wijk gaat, kun je aan allerlei dingen goed merken, dat 'Staalwijk' iets van de mensen zelf is". ADVERTENTIE HUIS TER DUIN Koningin Astridboulevard 5 2202 BK NOORDWIJK AAN ZEE Telefoon 01719 - 1y no s f e ratu presenteert donderdag 25 oktober In november tijdelijk geen uitzendingen LEIDEN - Omroep Rijnland be raadt zich vrijdagavond in een spe ciale vergadering op zijn toekomst. De reden daarvan is dat de regiona le omroep tot 1 november nog bij wijze van experiment uitzendin gen mag verzorgen, maar daarna moet wachten op een definitieve zendmachtiging van het ministerie Die machtiging heeft de omroep ADVERTENTIE nog niet binnen, mede doordat nog niet alle gemeenten binnen het ge bied van Rijnland de daarvoor be nodigde representativiteitsverkla- ring hebben afgegeven. Het minis terie stelt als voorwaarde dat de ge meenten verklaren Omroep Rijn land als representatief voor hun ge bied te achten. Het gevolg is dat de omroep in november enkele weken geen ra dio-uitzendingen kan verzorgen Die periode zal worden gebruikt om nieuwe programma's op te zet ten. Hoe de omroep verder moet gaan, wordt vrijdagavond bespro ken in het gebouw van de Stich ting Welzijn aan de Breestraat 117. De vergadering is toegankelijk voor alle leden, ook voor degenen die zich zaterdagavond en zondag middag hebben aangemeld naar aanleiding van het regionale televi sieprogramma 'Goed Begin Show'. Volgens Omroep Rijnland hebben veel mensen zich toen als lid ge meld al kan de omroep nog geen exacte opgave doen, net zo min als van de door sponsors toegezegde financiële steun. Wekelijks spreekuur PSP en PPR LEIDEN - De gemeenteraadsfrac ties van de PSP en PPR beginnen aanstaande maandag met een we kelijks spreekuur. Elke maandag middag zijn de raadsleden tussen twee en vijf uur aanwezig in het PSP-pand, Lange Mare 37a. Mensen kunnen daar terecht met vragen, suggesties en klachten over alles waar de gemeente mee te maken heeft, zoals huisvesting, verkeer, politie, onderwijs, eman cipatie enzovoorts. "Soms zal uw inbreng ertoe kun nen leiden dat wij een voorstel doen in de gemeenteraad of vragen stellen aan B en W. Soms zal het zinvol zijn dat we voor u proberen te bemiddelen. Soms zullen we u kunnen helpen door u te verwijzen naar de instantie die u het beste kan helpen. Altijd zullen we samen met u uw vraag, suggestie of klacht serieus behandelen",'aldus de twee partijen. Kwijtschelding belasting op spreekuur SP LEIDEN De Socialistiese Partij houdt weer een speciaal spreekuur over de mogelijkheid om kwijt schelding van onroerend-goedbe- lasting te krijgen. De gemeente heeft bij de aansla gen die onlangs zijn verstuurd dit keer een bijsluiter gedaan, waarop al informatie staat over eventuele kwijtschelding. De SP, die op zo'n bijsluiter heeft aangedrongen, meent dat er niettemin nog genoeg vragen zullen overblijven. Daar mee kan men terecht op het spreekuur van de partij. Daar zijn ook voorgedrukte brieven ver krijgbaar, zowel om kwijtschel ding als om uitstel van belasting betaling aan te vragen. Het spreek uur van de SP-Hulp- en Informa tiedienst is op woensdagavond van zeven tot acht uur in het pand Groenesteeg 33. ADVERTENTIE restaurant nwt frans getinte gerechten t>e* Paarden (1) In deze krant stond afgelopen vrijdag een bericht waarin de Dierenbescherming, afdeling Leiden protesteerde tegen de touwtrekwedstrijd tussen hon derd kinderen en drie Zeeuwse paarden. De wedstrijd heeft dit weekeinde plaats in het kader van Indoor Leiden, een paarden sportevenement dat wordt ge houden in de Groenoordhallen. Volgens de Dierenbescher ming is deze touwtrekwedstrijd een wanvertoning, waarbij het dier de dupe wordt. Het evene ment hoort thuis, aldus de Die renbescherming, in de categorie ongein, om hun klacht maar eens vrij te vertalen. "Steeds meer worden dieren gebruikt voor vermaaks- of kunstzinnige doeleinden, zoals races met varkens, kamelenra- ces. stunts met nijlpaarden e.d. Dit is gelukkig nog steeds bij de wet verboden. Doch wat er in de Groenoordhallen dreigt te ge beuren, slaat alles". Is dit de reactie van iemand die gelijk heeft, of hebben we hier te maken met een persoon die zich opwerpt als dierenbeschermer doch nog nooit een trekpaard heeft gezien? Paarden (2) Als we aan André de Jong, di recteur van de Groenoordhallen vragen wat hij van de klacht vindt, weerklinkt aan de andere kant van de lijn smakelijk ge lach. "Zo'n mevrouwtje toch", 'zegt hij daarna, daarmee kenne lijk doelend op de persoon die de brief namens de Dierenbescher ming heeft geschreven. "Zo iemand heeft toch geen enkel idee wat een Zeeuws trek paard is! Die reactie is werkelijk om te gillen". Hetgeen De Jong nog net niet doet. Hij vervolgt: "Als zo'n dier éér. stap zet. dan ligt die hele meute op de grond. Sterk? Wat heet! Die paarden trekken zo'n vijf a zes ton. Ja. over dat soort getallen hebben we het. Ik nodig de mensen die bezwaar hebben aangetekend uit om eens te komen kijken, maar ze moeten dan geen schone kle ren aantrekken". J. Karstens, secretaris van In- door Leiden, onderschrijft de woorden van De Jong. Vorig jaar heeft hij naar eigen zeggen voor het eerst kennis gemaakt met de kracht van het Zeeuwse paard. "Ja, toen was er ook een touw trekwedstrijd. Daaraan deed overigens ook minister Brink man mee. Gewonnen? Wij? Ver geet het maar". "Ik proef uit de reactie van de Dierenbescherming dat ze vin den dat we die dieren belachelijk maken. Onzin, het gaat ons om het volgende: het Zeeuwse paard aan het werk zien en dat kan al leen op deze manier. Weet u wat belachelijk zou zijn? Als we ra ces gingen houden met die paar den. Daarop zijn ze niet ge bouwd. Dat zou dus potsierlijk zijn. Maar trekken kunnen ze". Volgens Karstens is het zelfs zo dat de kracht van de dieren beteugeld moet worden. "Er lo pen zes mensen bij die paarden die erop toezien dat ze niet voluit gaan, want gebeurt dat....nou, dan gaan ze overal doorheen. Zo sterk zijn ze wel". Moet de Kinderbescherming niet worden ingeschakeld? Rijnland-tv (1) Zaterdag of zondag nog de 'Goed begin show' van Omroep Rijnland gezien"' Het program ma blijkt niet bij iedereen even goed gevallen te zijn. Het werd gemaakt door het reclamebedrijf Bemer Hocnson en de redactie van Rijnland blijkt er verre van gelukkig mee te zijn. De show diende om bedrijven warm te maken voor regionale tv. Jan Bemer van Bemer Hoenson: "Wij hebben destijds een contract afgesloten met Rijn land dat we sponsors zouden paard. "Gewonnen? Vergeet het zoeken. Veel mensen bij wie we kwamen, zeiden: ja, wat is dat nu eigenlijk, regionale omroep? Vandaar dat we dit programma hebben gemaakt om daar een beeld van te geven". De pretentieloze amusements how is niet het ideale 'beeld' van de redactie. Roel Zaadnoordijk zegt: "Dit was eens maar nooit meer. Wij als redactie distantie- ren ons hiervan". De opzet van de show beviel hem niet. "Het is net zoiets als dat een krant een advertentiepagina maakt die pre cies lijkt op een redactionele pa gina. En dat bedrijven in ruil voor geld op die pagina zeggen hoe goed die krant wel niet is. Dat kan toch ook niet"? Eindredacteur Kees van der Burg is het met Zaadnoordijk grotendeels eens: "Ik ben er ook niet zo tevreden mee. We hadden gehoopt op een eigen inbreng van de redactie en dat is niet ge beurd". Bestuurslid Joop Kamp huis kan zich de onvrede wel enigszins indenken. "Het is een reeel bezwaar van de redactie", zegt hij. zegt Indoor-secretaris Karstens. Rijnland-TV (2) Het kardinale punt in deze kwestie is dat Rijnland met haar beperkte financiële middelen on langs besloot zendtijd aan ande ren af te staan. Voorbeeld: de YYY kan een kant-en-klaar-pro- dukt afleveren. Of de VW laat dat produkt door Rijnland-men sen maken en dekt de kosten. De redactieleden zeggen dat ook te erkennen, maar de manier waarop het ditmaal gebeurde, steekt hen. Kees van der Burg: "Zeker in zo'n beginfase wordt alles toch direct met Rijnland geassocieerd. En zoals het nu is gebeurd, compleet met ons vig net er bij, is dat helemaal zo Dan komen de makers in de positie van de redactie. Kijk. bij pro gramma's van derden denken wij aan documentaires. Iets wat helemaal los van ons staat en dat dan ter toetsing aan de redactie wordt voorgelegd". Dat is nu niet gebeurd7 Van der Burg: "Ja, we hebben dit ook gezien" Hetgeen door Bemer als argument wordt gehanteerd. "Precies, ze hebben het gezien en ze zijn er mee akkoord ge gaan. Ik denk dat de redactie nog even moet wennen aan het idee dat er ook programma's door an déren worden gemaakt". Hoe maak je dat onderscheid dan duidelijk, waar worden gren zen getrokken7 Joop Kamhuis: "Ja, dat is moeilijk. Daar zijn we nog niet uit. In elk geval is Rijn land een open medium en dat willen we ook zo houden". Een kwestie van eivariug, daar zijn alle partijen hel over eens. Kamphuis weer: "Je kunt de for mule vergelijken met een ru briek 'Ingezonden brieven' in de krant. Daar zullen ook wel eens dingen in staan waar de redactie het niet mee eens is. Hoe maak je dat duidelijk. Jullie hebben die ervaring wel, wij niet". Binnenkort gaan redactie en bestuur de (kennelijk niet zo) 'Goed begin show' bespreken. Jan Bemer heeft nog een bood schap voor beide: "Wij hebben tientallen reacties binnengekre gen op het programma en die wa ren zeer positief

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2